WooCommerce v2.1-bleeding - en to pt translation catalogue (1869 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
pt:  (estimativa de taxas para %s)

en:  ago
pt: atrás

en: "From" Email Address
pt: "De" Endereço de e-mail

en: "From" Name
pt: "De" Nome

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d–%2$d of %3$d results
pt: Mostrando %1$d-%2$d de %3$d resultados

en: %d Transients Rows Cleared
pt: %d linhas transientes limpas

en: %d in stock | %d in stock
pt[0]: %d em estoque
pt[1]: %d em estoque

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
pt: %s - Recomendamos o valor de 64MB para o limite de memória. Veja mais em: <a href="%s">Aumento de memória para PHP</a>

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable, and secure than ever before. We hope you enjoy it.
pt: %s WooCommerce %s esta mais poderoso, estável e seguro do que nunca. Nós esperamos que você goste.

en: %s ago
pt: %s atras

en: %s download remaining | %s downloads remaining
pt[0]: %s download restante
pt[1]: %s downloads restantes

en: %s in stock
pt: %s em estoque

en: %s review for %s | %s reviews for %s
pt[0]: %s avaliação para %s
pt[1]: %s avaliações para %s

en: &#197;land Islands
pt: Ilhas &#197;land

en: &larr; Return To Cart
pt: &larr; Retornar ao Carrinho

en: &larr; Return To Shop
pt: ← Voltar para Loja

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt: &nbsp;&ndash; Página %s

en: &quot; and &quot;
pt: &quot; e &quot;

en: &quot;%s&quot; was successfully added to your cart.
pt: &quot;%s&quot; foi adicionado com sucesso ao seu carrinho.

en: (%s) is not a valid postcode/ZIP.
pt: (%s) não é um CEP válido.

en: (Copy)
pt: (Copiar)

en: (Includes %s)
pt: (Inclui %s)

en: (backorders allowed)
pt: (encomendas permitidas)

en: (ex. VAT)
pt: (ex. ICMS)

en: (ex. tax)
pt: (ex. imposto)

en: (incl. tax)
pt: (incl. taxa)

en: + Add Cost
pt: + Adicionar Custo

en: + Add tax row
pt: + Adicionar linha de imposto

en: 2 letter Country code
pt: Código do país com 2 letras

en: <a href="%s" class="button">%s</a> You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
pt: <a href="%s" class="button">%s</a> Desculpe, mas você não pode adicionar essa quantidade ao carrinho &mdash; nós temos apenas %s itens em estoque e você possui %s no seu carrinho.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
pt: <span class=\"meta-nav\">←</span> Anterior

en: <strong class="red">Warning</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
pt: <strong class="red">Atenção</strong> Esta ferramenta irá apagar todos os dados da sessão do cliente do banco de dados, incluindo as dos clientes que estiverem comprando agora.

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
pt: <strong>Bem vindo ao WooCommerce</strong> &#8211; Você está quase pronto para começar a vender :)

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
pt: Um código de 2 dígitos do país, por exemplo: BR. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
pt: Um código de 2 dígitos do estado, por exemplo: SP. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: A Search box for products only.
pt: A caixa de pesquisa apenas para os produtos.

en: A list or dropdown of product categories.
pt: Uma lista da categoria de produtos.

en: A minimum order amount (defined below)
pt: Quantidade mínima para pedido (definido abaixo)

en: A minimum order amount AND a coupon
pt: Valor mínimo de compra E um cupom

en: A minimum order amount OR a coupon
pt: Valor mínimo de compra OU um cupom

en: A note has been added to your order
pt: Uma nota foi adicionada ao seu pedido

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
pt: Um produto deve estar nesta categoria para o cupom permanecer válido ou, para "Descontos do produto", produtos nestas categorias serão descontados.

en: A valid free shipping coupon
pt: Um cupom de entrega gratuito válido

en: AND
pt: E

en: Access Expires
pt: Acesso expirado

en: Access Key
pt: Chave de Acesso

en: Access Restriction
pt: Restrição de Acesso

en: Account Details
pt: Detalhes da Conta

en: Account Name
pt: Nome da conta

en: Account Number
pt: Número de Conta

en: Account password
pt: Senha da conta

en: Account username
pt: Usuário conta

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt: Falha. Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Actions
pt: Ações

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Attribute
pt: Adicionar atributo

en: Add Coupon
pt: Adicionar cupom

en: Add Images to Product Gallery
pt: Adicionar Imagens à Galeria Produto

en: Add New Attribute
pt: Adicionar Novo Atributo

en: Add New Coupon
pt: Adicionar novo cupom

en: Add New Order
pt: Adicionar novo pedido

en: Add New Product
pt: Novo produto

en: Add New Product Category
pt: Adicionar nova categoria de produto

en: Add New Product Tag
pt: Nova etiqueta de produto

en: Add New Shipping Class
pt: Adicionar nova Classe de entrega

en: Add Order
pt: Adicionar pedido

en: Add Product
pt: Novo produto

en: Add Review
pt: Adicionar avaliação

en: Add Variation
pt: Adicionar variação

en: Add Your Review
pt: Dê sua opinião

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
pt: Adicionar uma nota para referencia, ou adicione uma nota (o cliente será notificado).

en: Add a review
pt: Adicionar uma revisão

en: Add eCommerce tracking code to the thankyou page
pt: Adicionar código de monitoramento na página \"Obrigado por sua compra\"

en: Add event tracking code for add to cart actions
pt: Adicione códigos de evento para ações de adicionar ao carrinho

en: Add fee
pt: Adicionar taxa

en: Add item(s)
pt: Adicionar item(ns)

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Add note
pt: Adicionar nota

en: Add product gallery images
pt: Adicionar galeria de imagens do produto

en: Add to Cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Add to cart
pt: Comprar

en: Add to gallery
pt: Adicionar na galeria

en: Add tracking code to your site's footer. You don't need to enable this if using a 3rd party analytics plugin.
pt: Adicionar o código de monitoramento no rodapé do seu site. Você não precisa habilitar esta opção se estiver usando um 3º plugin de estatísticas.

en: Add&nbsp;meta
pt: Adicionar meta

en: Added &quot;%s&quot; to your cart.
pt: Adicionado &quot;%s&quot; ao seu carrinho

en: Additional Costs
pt: Custos Adicionais

en: Additional Information
pt: Informação adicional

en: Additional Rates
pt: Taxas Adicionais

en: Additional Tax Classes
pt: Classes de impostos adicionais

en: Address
pt: Endereço

en: Address 1
pt: Endereço (linha 1)

en: Address 2
pt: Endereço (linha 2)

en: Address changed successfully.
pt: Endereço alterado com sucesso.

en: Address override
pt: Substituir o endereço

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
pt: Cupons

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pt: Pedidos

[ctx: Admin menu name]
en: Products
pt: Produtos

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
pt: Classes de Entrega

en: Advanced
pt: Avançado

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Alaska
pt: Alasca

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: All Countries
pt: Todos os países

en: All Product Categories
pt: Todas

en: All Product Tags
pt: Todas as etiquetas de produtos

en: All Shipping Classes
pt: Todas as Classes de entrega

en: All allowed countries
pt: Países permitidos

en: All done!
pt: Tudo feito!

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow Backorders?
pt: Permitir pedidos não atendidos?

en: Allow reviews.
pt: Permitir avaliações.

en: Allow, but notify customer
pt: Permitir, mas informar o cliente

en: Allowed Countries
pt: Países permitidos

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
pt: Permite pagamentos em cheque. Por que você iria aceitar cheques neste dia e idade? Bem, você provavelmente não iria, mas não permite que você para fazer compras e-mails de teste para testar a ordem eo &quot;sucesso&quot; páginas etc

en: Allows customers to checkout without creating an account.
pt: Permitir que os clientes finalizem a compra sem criar uma conta.

en: Allows payments by BACS (Bank Account Clearing System), more commonly known as direct bank/wire transfer.
pt: Permite pagamentos por depósito (Sistema de Compensação de Conta bancária), mais comumente conhecido como transferência bancária / transferência eletrônica.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
pt: Sempre exibir a quantidade em estoque. Por exemplo: "12 em estoque"

en: Amap&aacute;
pt: Amapá

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt: Já existe uma conta com este nome de usuário. Por favor, escolha outro.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
pt: Já existe uma conta com este email. Por favor, faça login.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pt: Uma ferramenta de e-commerce que te ajuda a vender qualquer coisa. Lindamente.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
pt: Um pedido foi criado para você em %s. Para pagar esse pedido, por favor, use o seguinte link: %s

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Anti-spam field was filled in.
pt: Campo anti spam foi preenchido.

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Any
pt: Qualquer

en: Any %s
pt: Qualquer %s

en: Any category
pt: Qualquer categoria

en: Any class
pt: Qualquer classe

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply Coupon
pt: Aplicar cupom

en: Apply base tax rate
pt: Aplicar uma taxa de imposto de base

en: Apply before tax
pt: Aplicar antes do imposto

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir todas as variações? Isso não poderá ser desfeito.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este atributo?

en: Are you sure you want to delete this template file?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este arquivo de modelo?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
pt: Tem a certeza que pretende linkar todas as variações? Isto irá criar uma nova variação para cada possível combinação de atributos (máximo de 50 por vez).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
pt: Você tem certeza que deseja remover os produtos selecionados? Se você reduziu o estoque desse item anteriormente, ou esse pedido foi feito por um cliente, você precisará restaurar o estoque do produto manualmente.

en: Are you sure you want to remove this variation?
pt: Tem certeza de que deseja remover essa variação?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pt: Tem certeza de que quer revogar o acesso a este download?

en: Armed Forces (AA)
pt: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt: Forças Armadas (AP)

en: Armenia
pt: Armênia

en: Attribute | Attributes
pt[0]: Atributo
pt[1]: Atributos

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
pt: Atributos permitem que você defina os dados extra do produto, como tamanho ou cor. Você pode usar estes atributos na barra lateral da loja usando o "camadas de navegação" widgets. Atenção: não é possível renomear um atributo mais tarde.

en: Australia
pt: Austrália

en: Australian Capital Territory
pt: Território da Capital Australiana

en: Austria
pt: Áustria

en: Author:
pt: Autor:

en: Automatically generate customer password
pt: Gerar automaticamente a senha do cliente

en: Automatically generate username from customer email
pt: Gerar automaticamente o nome de usuário utilizando o e-mail do cliente

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Available downloads
pt: Downloads disponíveis

en: Available on backorder
pt: Demanda não atendida está disponível

en: Average
pt: Razoável

en: Average Rating
pt: Classificação média

en: Average order items
pt: Média de itens por pedido

en: Average order items for year
pt: Média de itens por pedido do ano

en: Average order items in range
pt: Média de itens do pedido na faixa

en: Average order total
pt: Média total de vendas

en: Average order total for year
pt: Média total de pedidos do ano

en: Average order total in range
pt: Total médio de pedidos na faixa

en: Average orders per customer
pt: Média de pedidos por cliente

en: Awaiting BACS payment
pt: Aguardando pagamento em conta

en: Awaiting cheque payment
pt: À espera de pagamento de cheque

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: BACS Payment
pt: Pagamento bancário

en: BIC
pt: BIC (Swift)

en: BIC (formerly Swift)
pt: BIC (antiga Swift)

en: Background Colour
pt: Cor de Fundo

en: Backordered
pt: Encomendado

en: Bacs
pt: Bancos

en: Bahrain
pt: Barém

en: Bank Name
pt: Nome do banco

en: Base Colour
pt: Cor de base

en: Base Location
pt: Localização base

en: Be the first to review
pt: Seja o primeiro a fazer um review

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
pt: Antes de adicionar variações, adicione e salve algum atributo na aba <strong>Atributos</strong>.

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Billing
pt: Faturamento

en: Billing &amp; Shipping
pt: Pagamento &amp; Entrega

en: Billing Address
pt: Endereço de cobrança

en: Billing Details
pt: Detalhes de Faturamento

en: Billing Email
pt: E-mail de cobrança

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Both
pt: Ambos

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt: Brasil

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: British Columbia
pt: Colúmbia Britânica

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulk edit:
pt: Edição em massa:

en: Burkina Faso
pt: Burquina Fasso

en: Burundi
pt: Burúndi

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Buttons and tabs
pt: Botões e abas

en: Buy product
pt: Comprar produto

en: Calc taxes
pt: Calcular impostos

en: Calc totals
pt: Calcular totais

en: Calculate Shipping
pt: Calcular frete

en: Calculate Tax Based On:
pt: Calcular o Imposto com base em:

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
pt: Calcular linha de impostos? Isto irá calcular os impostos com base no país dos clientes. Se não houver cobrança / transporte está definido que o país sede da loja será utilizado.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
pt: Calcular o total baseado em itens pedidos, descontos e frete?

en: California
pt: Califórnia

en: Call to action buttons/price slider/layered nav UI
pt: Chamada para botões de ação / Slider de preço / camadas de navegação na interface do usuário

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel order &amp; restore cart
pt: Cancelar pedido e Restaurar carrinho

en: Cancel schedule
pt: Cancelar agendamento

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cart
pt: Carrinho

en: Cart % Discount
pt: Desconto no carrinho %

en: Cart Discount
pt: Desconto carrinho

en: Cart Discount:
pt: Desconto do carrinho:

en: Cart Page
pt: Página do Carrinho

en: Cart Subtotal
pt: Subtotal

en: Cart Subtotal:
pt: Subtotal:

en: Cart Totals
pt: Total no carrinho

en: Cart updated.
pt: Carrinho atualizado.

en: Cart, Checkout and Accounts
pt: Carrinho, Checkout e Contas de usuário

en: Cash on Delivery
pt: Pagamento na Entrega

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog &amp; search
pt: Catalogo &amp; busca

en: Catalog Images
pt: Catálogo de imagens

en: Catalog Options
pt: Opções de catálogo

en: Catalog visibility:
pt: Visibilidade do catálogo:

en: Catalog/search
pt: Catálogo/Pesquisa

en: Categories
pt: Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category Order
pt: Ordem de categoria

en: Category sales average
pt: Média de vendas por categoria

en: Category sales median
pt: Mediana de vendas por categoria

en: Category: | Categories:
pt[0]: Categoria
pt[1]: Categorias

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Cear&aacute;
pt: Ceará

en: Central African Republic
pt: República da África Central

en: Chad
pt: Chade

en: Change to:
pt: Alterar para:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
pt: Selecione essa caixa se o cupom não poderá ser usado em conjunto com outros cupons.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled with the "must use coupon" setting checked.
pt: Marque essa caixa se o cupom garante entrega grátis. O <a href="%s">método de entrega grátis</a> precisa estar habilitado com a opção "necessário usar cupom" selecionada.

en: Check this box if the coupon should be applied before calculating cart tax.
pt: Habilte se o cupom de desconto deve ser usado antes de calcular o imposto no carrinho.

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
pt: Marque esta caixa se o cupom não se aplica aos itens à venda. Cupons por item só irão funcionar se o item não está à venda. Cupons por carrinho só irão funcionar se não houver itens de venda no carrinho.

en: Checkout
pt: Finalizar compras

en: Checkout &rarr;
pt: Finalizar →

en: Checkout Page
pt: Página de Finalizar Compra

en: Cheque Payment
pt: Pagamento por cheque

en: Choose a country&hellip;
pt: Escolha o país&hellip;

en: Choose a downloadable product&hellip;
pt: Escolha um producto para download&hellip;

en: Choose a file
pt: Escolha um arquivo

en: Choose a grouped product&hellip;
pt: Escolha o produto agrupado

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
pt: Escolha uma prioridade para esta taxa de imposto. Você pode usar apenas uma taxa de correspondência. Para definir alíquotas múltiplas para uma única área que você precisa especificar uma prioridade diferente por taxa.

en: Choose an image
pt: Escolher uma imagem

en: Choose an option
pt: Escolha uma opção

en: Choose countries&hellip;
pt: Escolha os países&hellip;

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
pt: Escolha se essa é ou não uma taxa composta. Taxas compostas são aplicadas acima das taxas fiscais.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pt: Escolha se esta taxa será aplicada ou não a entrega.

en: Choose which format of email to send.
pt: Escolha o formato de e-mail para enviar.

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
pt: Definir cidades para essa configuração. Ponto e vírgula para separar múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar em todas as cidades.

en: City
pt: Cidade

en: Clear expired transients
pt: Limpar transientes expirados

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Clear transients
pt: Limpar transientes

en: Click here to enter your code
pt: Clique aqui e informe o código do seu cupom de desconto

en: Click here to login
pt: Clique aqui para entrar

en: Click here to reset your password
pt: Clique aqui para redefinir sua senha

en: Click to toggle
pt: Clique para alterar

en: Close all
pt: Fechar todos

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Code
pt: Código

en: Collect shipping address even when not required
pt: Coletar endereço de entrega mesmo quando não seja necessário

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Company
pt: Empresa

en: Company Name
pt: Nome da empresa

en: Complete
pt: Completo

en: Completed
pt: Concluído

en: Completed order
pt: Pedido completo

en: Compound
pt: Composto

en: Configure&nbsp;terms
pt: Configurar termos

en: Content
pt: Conteúdo

en: Continue Shopping &rarr;
pt: Continuar Comprando &rarr;

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pt: Controla se o produto é listado na loja como "em estoque" ou "fora de estoque".

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt: Copiar Informações de faturamento para o endereço de entrega? Isto irá remover todas as informações de endereço de entrega existentes atualmente.

en: Copy file to theme
pt: Copiar o arquivo para o tema

en: Copy from billing
pt: Copiar do pagamento

en: Copy to a new draft
pt: Copiar para rascunho

en: Cost
pt: Custo

en: Cost Added...
pt: Custos adicionados...

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
pt: Custo sem impostos. Digite um valor, por exemplo: 2.50.

en: Cost per order
pt: Custo por pedido

en: Cost, excluding tax.
pt: Custo, sem taxa

en: Cost:
pt: Custo:

en: Cost: %s
pt: Custo: %s

en: Costs
pt: Custos

en: Costs Added...
pt: Adicionado custos...

en: Could not compile woocommerce.less:
pt: Não foi possível compilar woocommerce.less:

en: Could not write to template file.
pt: Impossível escrever no arquivo de template.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
pt: Não foi possível registrá-lo; por favor entre em contato conosco caso continue a ter problemas

en: Countries
pt: Países

en: Country
pt: País

en: Country Code
pt: Código do país

en: Country or state code
pt: Código do país ou estado

en: Country&nbsp;Code
pt: Código do país

en: County
pt: País

en: Coupon
pt: Cupom

en: Coupon Data
pt: Dados do cupom

en: Coupon amount
pt: Quantidade de cupom

en: Coupon code
pt: Código do cupom

en: Coupon code already applied!
pt: Código de cupom já aplicado!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
pt: Já existe um cupom com esse código - os clientes usarão o último cupom criado com esse código.

en: Coupon code applied successfully.
pt: Código de cupom aplicado com sucesso.

en: Coupon description
pt: Descrição do cupom

en: Coupon does not exist!
pt: Código de desconto informado não existe!

en: Coupon draft updated.
pt: Rascunho de cupom atualizado.

en: Coupon restored to revision from %s
pt: Cupom restaurado para revisão de %s

en: Coupon saved.
pt: Cupom salvo.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt: Cupom agendado para: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
pt: Cupom enviado.

en: Coupon type
pt: Tipo de cupom

en: Coupon updated.
pt: Cupom atualizado.

en: Coupon usage limit has been reached.
pt: O limite de uso do cupom foi alcançado.

en: Coupons
pt: Cupons

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
pt: Os cupons podem ser aplicados a partir do carrinho e páginas de checkout.

en: Coupons can be managed from this section. Once added, customers will be able to enter coupon codes on the cart/checkout page. If a customer uses a coupon code they will be viewable when viewing orders.
pt: Cupons podem ser gerenciados nesta seção. Uma vez adicionados, os clientes poderão inserir códigos de cupons na página de carrinho e/ou checkout. Caso um cliente utilize um código de cupom, ele poderá ser visualizado juntamente com os pedidos.

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
pt: Crie uma conta preenchendo as informações abaixo. Se você já comprou conosco antes, faça o login no topo da página.

en: Create an account?
pt: Criar uma conta?

en: Credit Card
pt: Cartão de Crédito

en: Credits
pt: Créditos

en: Croatia
pt: Croácia

en: Cross-Sells
pt: Venda cruzada

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
pt: Venda cruzada, são produtos que você promove no carrinho, com base nos produtos atuais.

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Position
pt: Posição da moeda

en: Custom Base
pt: Base Personalizada

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado excluído.

en: Custom field updated.
pt: Campo customizado atualizado.

en: Custom ordering
pt: Ordenação personalizada

en: Custom ordering position.
pt: Posição de ordenação personalizada.

en: Custom product attribute
pt: Atributos personalizados do produto

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer Billing Address
pt: Endereço de cobrança do cliente

en: Customer IP:
pt: IP do Cliente:

en: Customer Message
pt: Mensagem do consumidor

en: Customer Note:
pt: Nota do cliente:

en: Customer Notes
pt: Notas para o cliente

en: Customer Shipping Address
pt: Endereço para envio ao cliente

en: Customer billing address
pt: Endereço de cobrança do cliente

en: Customer details
pt: Dados do cliente

en: Customer invoice
pt: Fatura

en: Customer invoice emails can be sent to the user containing order info and payment links.
pt: E-mails de fatura do Cliente pode ser enviado para o usuário contendo informações e links de pagamento.

en: Customer new account emails are sent when a customer signs up via the checkout or My Account page.
pt: E-mails de novas contas de clientes são enviados quando um cliente se cadastra na finalização de compra ou na página Minha Conta.

en: Customer note
pt: Notas do cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
pt: E-mails de nota são enviados aos clientes quando você adicionar uma nota ao pedido.

en: Customer reports, such as signups per day.
pt: Relatório de clientes, como por exemplo cadastros por dia.

en: Customer reset password emails are sent when a customer resets their password.
pt: E-mails de redefinição de senha são enviados quando um cliente solicita sua redefinição de senha.

en: Customer shipping address
pt: Endereço de entrega do cliente

en: Customer's notes about the order
pt: Nota do cliente sobre o pedido

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Customers
pt: Clientes

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Date
pt: Data

en: Date:
pt: Data:

en: Debug Log
pt: Log de depuração

en: Decimal Separator
pt: Separador Decimal

en: Decrease by (fixed amount or %):
pt: Diminuir por (valor fixo ou %):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
pt: Diminuir preço normal por (valor fixo ou %):

en: Default
pt: Padrão

en: Default Category Display
pt: Exibição de categoria padrão

en: Default Customer Address:
pt: Endereço Padrão do Cliente:

en: Default Product Sorting
pt: Ordem de produto padrão

en: Default selections:
pt: Seleções padrão:

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação padrão

en: Default sorting
pt: Ordenação padrão

en: Default sorting (custom ordering + name)
pt: Ordenação padrão (ordenação personalizada + nome)

en: Defaults to <code>%s</code>
pt: Padrões para <code>%s</code>

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
pt: Definição dos laços deste produto devem ser visíveis internamente. O produto ainda poderá ser acessado diretamente.

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete Lines
pt: Apagar linhas

en: Delete Permanently
pt: Excluir permanentemente

en: Delete all variations
pt: Excluir todas as variações

en: Delete image
pt: Apagar imagem

en: Delete note
pt: Remover nota

en: Delete selected costs
pt: Deletar os custos selecionados

en: Delete template file
pt: Excluir arquivo de modelo

en: Delete the selected rates?
pt: Excluir taxas selecionadas?

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Delivery Fee
pt: Entrega grátis

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Description
pt: Descrição

en: Determines how you select attributes for products. <strong>Text</strong> allows manual entry via the product page, whereas <strong>select</strong> attribute terms can be defined from this section. If you plan on using an attribute for variations use <strong>select</strong>.
pt: Determina como você seleciona atributos para os produtos. <strong>Texto</strong> permite fazer entrada manual através da página do produto, ao passo que termos <strong>Select</strong> pode ser definido a partir desta seção. Se você planeja usar um atributo para variações use <strong>select</strong>.

en: Determines the sort order on the frontend for this attribute. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute
pt: Determinar a ordem de classificação na frente do site para esse atributo. Se está usando ordenação customizada, você pode arrastar e soltar os termos nesse atributo

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
pt: Dimensões (C&times;L&times;A)

en: Dimensions Unit
pt: Unidades de medida

en: Direct Bank Transfer
pt: Transferência Bancária Direta

en: Discount average
pt: Desconto médio

en: Discount median
pt: Desconto mediano

en: Discount type
pt: Tipo de desconto

en: Discounted %s
pt: Descontado %s

en: Discounts
pt: Descontos

en: Discounts after tax - user defined.
pt: Descontos depois do imposto - definido pelo usuário.

en: Discounts before tax - calculated by comparing subtotals to totals.
pt: Descontos antes do imposto - calculado comparando subtotais com o total.

en: Discounts by coupon
pt: Descontos por cupom

en: Discounts used
pt: Descontos usados

en: Display a list of recently viewed products.
pt: Exibir uma lista de produtos visualizados recentemente.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
pt: Exibir uma lista de seus avaliações mais recentes no seu site.

en: Display prices during cart/checkout:
pt: Mostrar preços durante carrinho/checkout:

en: Display the user's Cart in the sidebar.
pt: Exibir o carrinho de compras na barra lateral.

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: District Of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: Do not allow
pt: Não permitir

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Download Expiry
pt: Validade do Download

en: Download Expiry:
pt: Expiração do Download:

en: Download Limit
pt: Limite de download

en: Download Limit:
pt: Limite de downloads:

en: Download Permissions Granted
pt: Permissões de Download Concedidas

en: Download System Report File
pt: Baixar arquivo de relatório do sistema

en: Download limit
pt: Limite de download

en: Downloadable
pt: Baixavel/Download

en: Downloadable Product Permissions
pt: Permissões do Produto de Download

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
pt: Produtos de download dão acesso a um arquivo mediate pagamento

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
pt[0]: Baixado %s vez
pt[1]: Baixado %s vezes

en: Downloads Remaining
pt: Downloads restantes

en: Downloads require login
pt: Exigir login para fazer download

en: Drag and drop methods to control their display order.
pt: Arraste e solte os métodos para controlar a ordem de exibição.

en: Duplicate
pt: Duplicado

en: ERROR
pt: ERRO

en: Earned
pt: Ganhos

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Address
pt: Editar endereço

en: Edit Address Page
pt: Página Editar Endereço

en: Edit Attribute
pt: Editar atributo

en: Edit Class
pt: Editar Classe

en: Edit Coupon
pt: Editar cupom

en: Edit My Address
pt: Alterar meu endereço

en: Edit Order
pt: Editar pedido

en: Edit Product
pt: Editar produto

en: Edit Product Category
pt: Editar Categoria de Produto

en: Edit Product Tag
pt: Editar etiqueta de Produto

en: Edit Shipping Class
pt: Editar Classe de entrega

en: Edit coupon
pt: Editar cupom

en: Egypt
pt: Egito

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Email Body Background Colour
pt: Cor de fundo para o corpo do e-mail

en: Email Body Text Colour
pt: Cor de texto para o corpo do e-mail

en: Email Footer Text
pt: Texto do rodapé do e-mail

en: Email Heading
pt: Cabeçalho do E-mail

en: Email Heading (downloadable)
pt: Cabeçalho do E-mail (Produto para download)

en: Email Options
pt: Opções de email

en: Email Sender Options
pt: Opções de remetente

en: Email Template
pt: Modelo do e-mail

en: Email heading
pt: Cabeçalho do e-mail

en: Email heading (paid)
pt: Título do e-mail (pago)

en: Email subject
pt: Assunto do e-mail

en: Email subject (paid)
pt: Assunto do e-mail (pago)

en: Email type
pt: Tipo do e-mail

en: Email you used during checkout.
pt: Email utilizado durante o checkout.

en: Enable
pt: Permitir

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
pt: Ativar "address_override" para previnir que as informações de endereço sejam alteradas.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
pt: Ativar os botões de adicionar ao carrinho com AJAX nos arquivos

en: Enable Bank Transfer
pt: Habilitar Transferência Bancária

en: Enable COD
pt: Habilitar COD

en: Enable Cash on Delivery
pt: Ativar Pagamento na Entrega

en: Enable Cheque Payment
pt: Habilitar pagamento por cheque

en: Enable Free Shipping
pt: Habilitar frete grátis

en: Enable Lightbox
pt: Ativar Lightbox

en: Enable Mijireh Checkout
pt: Habilitar checkout com Mijireh

en: Enable PayPal sandbox
pt: Habilitar PayPal sandbox

en: Enable PayPal standard
pt: Habilitar PayPal padrão

en: Enable Taxes
pt: Habilitar Impostos

en: Enable enhanced country select boxes
pt: Habilitar caixas de seleção de país aprimoradas

en: Enable for shipping methods
pt: Ativar para os métodos de entrega

en: Enable free shipping
pt: Habilitar entrega gratuita

en: Enable guest checkout
pt: Habilitar finalização como convidado

en: Enable local delivery
pt: Permitir entrega local

en: Enable local pickup
pt: Habilitar retirada no local

en: Enable logging
pt: Ativar logs

en: Enable low stock notifications
pt: Habilitar notificações de baixo estoque

en: Enable out of stock notifications
pt: Habilitar notificações de estoque

en: Enable ratings on reviews
pt: Permitir avaliações sobre as análises

en: Enable registration on the "Checkout" page
pt: Habilitar o registro na página de "Checkout"

en: Enable registration on the "My Account" page
pt: Habilitar o registro na página "Minha conta"

en: Enable reviews
pt: Habilitar resenhas

en: Enable shipping
pt: Habilitar transporte

en: Enable site-wide store notice text
pt: Habilitar em todo a loja o um aviso

en: Enable stock management
pt: Permitir a gestão de ações

en: Enable stock management at product level
pt: Ativar gestão de stock a nível de produto

en: Enable taxes and tax calculations
pt: Habilitar cálculo de taxas e impostos

en: Enable the <strong>SKU</strong> field for products
pt: Ativar o campo <strong>REF</strong> para os produtos

en: Enable the <strong>dimension</strong> fields for products (some shipping methods may require this)
pt: Ativar os campos de <strong>dimensões</strong> para os produtos (alguns métodos de envio podem exigir estes dados)

en: Enable the <strong>weight</strong> field for products (some shipping methods may require this)
pt: Ativar o campo <strong>peso</strong> para os produtos (alguns métodos de envio podem exigir este dado)

en: Enable the shipping calculator on the cart page
pt: Permitir a calculadora de frete na página de carrinho

en: Enable the use of coupons
pt: Permitir o uso de cupons

en: Enable this email notification
pt: Habilitar esse e-mail de notificação

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
pt: Habilite esta opção se o produto não é entregue ou não tem custos de entrega

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
pt: Habilite esta opção se será dado acesso ao download de um arquivo após a compra de um produto

en: Enable this option to feature this product.
pt: Ative essa opção para destacar este produto.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
pt: Ative essa opção para conceder acesso a downloads de quando os pedidos estão com o status de \"processamento\", em vez de \"concluído\".

en: Enable this option to show the ShareDaddy button on the product page.
pt: Habilite esta opção para exibir o botão ShareDaddy em sua página de produto

en: Enable this shipping method
pt: Ativar este método de envio

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
pt: Habilite para permitir que somente um item deste seja comprado por pedido.

en: Enable this to post order data to PayPal via a form instead of using a redirect/querystring.
pt: Habilite para enviar informações do pedido para o PayPal pelo formulário ao invés de usar um redirecionamento/querystring.

en: Enable/Disable
pt: Habilita/Desabilita

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
pt: Informe um código de Referência (REF) para esta variação ou deixe em branco para usar a REF do produto anterior.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
pt: Informe a URL para uma imagem que você deseja mostrar no cabeçalho do email. Envie uma imagem do computador utilizando <a href="%s">media uploader</a>.

en: Enter a cost (excluding tax) per order, e.g. 5.00. Leave blank to disable.
pt: Digite um custo (excluindo impostos) por venda, por exemplo, 5.00. Deixe em branco para desabilitar.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
pt: Insira uma base customizada para ser utilizada. A base <strong>deve</strong> ser configurada, caso contrário o Wordpress irá utilizar a base padrão.

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
pt: Digite uma taxa mínima. Taxas menores que essa serão aumentadas. Deixe em branco para desativar.

en: Enter a name for the new attribute term:
pt: Informe um nome para o novo atributo:

en: Enter a name for this tax rate.
pt: Digite um nome para esta taxa de imposto.

en: Enter a new password below.
pt: Digite uma nova senha abaixo.

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
pt: Introduza uma quantidade para permitir a gestão de ações em nível de variação, ou deixe em branco para usar as opções do produto pai.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
pt: Informe uma Taxa fixa (porcentagem) de até 4 casas decimais.

en: Enter a username or e-mail address.
pt: Informe um nome de usuário ou endereço de e-mail

en: Enter a value
pt: Informe um valor

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
pt: Informe o peso para esta variação ou deixe em branco para usar o peso do produto pai.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
pt: Digite uma nota opcional para enviar ao cliente após a compra.

en: Enter one or more File Paths, one per line, to make this variation a downloadable product, or leave blank.
pt: Insira uma ou mais URLs do(s) arquivo(s), uma por linha, para fazer a variação de download para um produto ou deixe o campo em branco.

en: Enter price
pt: Informe o preço

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
pt: Informe os destinatários para esse e-mail (separados por vírgula). Padrão para <code>%s</code>.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pt: Digite algo ou atributos usando "pipe" (|) como separador

en: Enter the external URL to the product.
pt: Informe um URL externo para o produto.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
pt: Informe o número de dias antes do link de download expirar ou deixe em branco.

en: Enter your %1$sShareThis publisher ID%2$s to show social sharing buttons on product pages.
pt: Informe seu %1$sShareThis publisher ID%2$s para exibir os botões de compartilhamento social nas páginas de produtos.

en: Environment
pt: Ambiente

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Error 404
pt: Erro 404

en: Estonia
pt: Estônia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Exclude categories
pt: Excluir categorias

en: Exclude products
pt: Excluir produtos

en: Exclude sale items
pt: Excluir itens de venda

en: Excluding selected countries
pt: Excluindo países selecionados

en: Excluding tax
pt: Excluindo imposto

en: Expand all
pt: Expandir todos

en: Expired Transients
pt: Transientes expirados

en: Expiry date
pt: Data de validade

en: Export CSV
pt: Exportar CSV

en: External/Affiliate
pt: Externo/Afiliado

en: External/Affiliate product
pt: Externo/Produto de afiliado

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Product
pt: Produto Destacado

en: Featured Products
pt: Produtos em destaque

en: Featured products
pt: Produtos em destaque

en: Fee Name
pt: Nome do imposto

en: Fee Type
pt: Tipo de taxa

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
pt: Taxa sem imposto. Informe um valor ex. 2.50, ou uma porcentagem ex. 5%

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
pt: Taxa sem impostos. Digite um valor, por exemplo: 2.50, ou uma porcentagem, por exemplo, 5%. Deixe em branco para desabilitar.

en: File %d
pt: Arquivo %d

en: File %d: %s
pt: Arquivo %d: %s

en: File Download Method
pt: Método de download de arquivo

en: File Path
pt: Caminho do Arquivo

en: File not found
pt: Arquivo não encontrado.

en: File paths (one per line)
pt: Caminho dos arquivos (um por linha)

en: File paths/URLs, one per line
pt: Caminho do arquivo (URL), um por linha

en: File paths:
pt: Caminho do arquivo:

en: File was not found.
pt: O arquivo não foi encontrado.

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter by price
pt: Filtrado por preço

en: Finland
pt: Finlândia

en: First Name
pt: Primeiro nome

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Fixed amount
pt: Quantia fixa

en: Fixed amount per product
pt: Quantia fixa por produto

en: Flat Rate
pt: Taxa fixa

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
pt: Taxas fixas permitem que você defina uma taxa padrão para cada item ou por pedido.

en: Florida
pt: Flórida

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: For your reference, your order details are shown below.
pt: Para sua referência, os dados do seu pedido são mostrados a seguir.

en: Force Downloads
pt: Forçar downloads

en: Force SSL
pt: Forçar SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required).
pt: Forçar SSL (HTTPS) nas páginas de checkout (é necessário um certificado SSL).

en: Force secure checkout
pt: Forçar finalização segura

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
pt: Forçar downloads mantém a URLs dos arquivos escondida, mas alguns servidores não são confiáveis com arquivos grandes. Se suportado, <code>X-Accel-Redirect</code>/<code>X-Sendfile</code> pode ser usado para servir downloads (servidor requer <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found in your order confirmation email.
pt: Encontrado no seu e-mail de confirmação do pedido.

en: France
pt: França

en: Free
pt: Grátis

en: Free Shipping
pt: Frete Grátis

en: Free Shipping Requires...
pt: Frete Grátis Necessita...

en: Free!
pt: grátis

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Território das Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: From:
pt: De:

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gateway Disabled
pt: Gateway desabilitado

en: Gateway Testing
pt: Gateway de Testes

en: General
pt: Geral

en: General Details
pt: Detalhes Gerais

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: General settings such as your shop base, currency, and script/styling options which affect features used in your store.
pt: Configurações gerais de sua loja, como base, moeda, e opções de script/estilo que afetam as funcionalidades utilizadas em sua loja

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get started with Mijireh Checkout
pt: Como começar com o Mijireh

en: Ghana
pt: Gana

en: Give the customer instructions for paying via BACS, and let them know that their order won't be shipping until the money is received.
pt: Dê instruções ao cliente para pagar por Banco, e deixe claro que o produto só será enviado quando o pagamento for confirmado.

en: Go
pt: Ir

en: Go to WooCommerce Settings
pt: Ir para a página de Configurações do WooCommerce

en: Go to homepage &rarr;
pt: Vá para a página inicial &rarr;

en: Goi&aacute;s
pt: Goiás

en: Good
pt: Bom

en: Google Analytics ID
pt: ID do Google Analytics

en: Google Analytics is a free service offered by Google that generates detailed statistics about the visitors to a website.
pt: Google Analytics é um serviço gratuito oferecido pelo Google, ele gera estatísticas sobre os visitantes do seu site.

en: Grant Access
pt: Conceder Acesso

en: Grant access to downloadable products after payment
pt: Conceder acesso para download do produto após o pagamento

en: Greatest discount amount
pt: Maior valor de desconto

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Groenlândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Grouped
pt: Agrupado

en: Grouped product
pt: Grupo de produto

en: Grouping
pt: Agrupando

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guest
pt: Visitante

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: HTML template
pt: Modelo em HTML

en: Handling Fee
pt: Taxa de manuseio

en: Hard Crop
pt: Forçar corte

en: Have a coupon?
pt: Você tem um cupom de desconto?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
pt: Permita que seus clientes pague com dinheiro (ou outras formas de pagamento) na entrega.

en: Hawaii
pt: Havaí

en: Header Image
pt: Imagem de Cabeçalho

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Height
pt: Altura

en: Hello, a note has just been added to your order:
pt: Olá, uma nota foi adicionada ao seu pedido:

en: Here you can customise the way WooCommerce emails appear.
pt: Aqui você pode customizar o modo como os emails do WooCommerce serão exibidos.

en: Here you can set up your store and customise it to fit your needs. The sections available from the settings page include:
pt: Aqui você pode configurar sua loja e personalizá-lo para atender às suas necessidades. As seções disponíveis na página de configurações incluem:

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
pt: Olá! Faça upload de um arquivo CSV contendo os impostos a serem aplicados em sua loja. Escolha um arquivo .csv para fazer upload, então clique em "Fazer upload de arquivo e importar".

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
pt: Olá. Seu pedido recente em %s foi completado. Os detalhes do pedido serão exibidos abaixo para sua conferência:

en: Hidden
pt: Escondido

en: Hide free products
pt: Ocultar produtos gratuitos

en: Hide if cart is empty
pt: Esconder o carrinho se estiver vazio

en: Hide out of stock items from the catalog
pt: Ocultar itens fora de estoque no catálogo

en: Hide shipping costs until an address is entered
pt: Omitir o custo de envio até que algum endereço de e-mail seja informado

en: Hide template
pt: Esconder modelo

en: Highlight
pt: Realce

en: Hold Stock (minutes)
pt: Manter Estoque (minutos)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
pt: Manter estoque (para pedidos não pagos) por X minutos. Quando esse limite é atingido, o pedido pendente será cancelado. Deixe em branco para desabilitar.

en: Home URL
pt: URL da página inicial

en: Hong Kong Island
pt: Ilha de Hong Kong

en: How many times this coupon can be used before it is void.
pt: Quantas vezes esse cupom pode ser usado antes de expirar.

en: How to calculate delivery charges
pt: Como calcular taxas de entrega

en: Hungarian Forint
pt: Florim húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: I have read and accept the
pt: Eu li e aceito o

en: IPN payment completed
pt: Pagamento IPN concluída

en: Iceland
pt: Islândia

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
pt: Se COD só está disponível para determinados métodos, informe-os aqui. Caso contrário, deixe em branco para ativar para todos os métodos.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed for this product and variations. If enabled, stock quantity can go below 0.
pt: Se estiver gerenciando o estoque, estes controles forem ou não pedidos não atendidos são permitidos para este produto e variações. Se ativado, a quantidade de estoque pode ir abaixo de 0.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt: Se isso foi um engano, apenas ignore este e-mail e nada acontecerá.

en: If you are having problems, or to assist us with support, please check the status page to identify any problems with your configuration:
pt: Se você está tendo problemas e necessita de algum suporte, por favor, verifique a página de status para identificar os problemas com sua configuração:

en: If you come across a bug, or wish to contribute to the project you can also <a href="%s">get involved on GitHub</a>.
pt: Caso você se depare com um bug, ou deseje contribuir com o projeto, você pode também <a href="%s">participar no GitHub</a>.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pt: Se você definir uma página de "Termos de uso" o cliente será perguntado se ele aceita os termos antes de finalizar a compra.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
pt: Se você já comprou conosco antes, informe seus dados nos campos abaixo. Se você é um cliente novo, por favor, siga para a seção Faturamento &amp; Expedição.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
pt: Se você precisa de ajuda ou deseja fazer uma negociação para realizar a entrega, entre em contato conosco.

en: Image
pt: Imagem

en: Image Options
pt: Opções de imagem

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
pt: Importe os <strong>impostos</strong> para sua loja com um arquivo csv.

en: Import CSV
pt: Importar CSV

en: Import Tax Rates
pt: Importar Taxas de Imposto

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates and skipped <strong>%s</strong>.
pt: Importação concluída - importados <strong>%s</strong> impostos e ignorados <strong>%s</strong>.

en: In stock
pt: No estoque

en: In stock?
pt: Em estoque?

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images and the add review form will open in a lightbox.
pt: Ativar o WooCommerce Lightbox. Galeria de imagens em produtos e também reviews serão abertos pelo Lightbox.

en: Including tax
pt: Incluindo imposto.

en: Increase Line Stock
pt: Aumentar estoque

en: Increase by (fixed amount or %):
pt: Aumentar por (valor fixo ou %):

en: India
pt: Índia

en: Individual use
pt: Uso individual

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Insert Shortcode
pt: Inserir Shortcode

en: Insert file URL
pt: Inserir a URL do arquivo

en: Insert into product
pt: Inserir no produto

en: Insert row
pt: Inserir linha

en: Install WooCommerce Pages
pt: Instalar as páginas do WooCommerce

en: Installed Plugins
pt: Plugins Instalados

en: Installed payment gateways are displayed below. Drag and drop payment gateways to control their display order on the checkout.
pt: Os métodos de pagamentos instalados estão listados abaixo. Arraste e solte os métodos de pagamento para controlar a de exibição no checkout.

en: Instructions
pt: Instruções

en: Instructions that will be added to the thank you page.
pt: Instruções que serão adicionados à página de agradecimento.

en: Integration
pt: Integração

en: International Delivery
pt: Entrega internacional

en: International delivery based on flat rate shipping.
pt: Entrega internacional baseada no transporte de taxa fixa.

en: Invalid download.
pt: Download inválido.

en: Invalid email address.
pt: Endereço de e-mail inválido.

en: Invalid key
pt: Chave inválida

en: Invalid order.
pt: Pedido inválido.

en: Invalid payment method.
pt: Método de pagamento inválido.

en: Invalid shipping method.
pt: Método de envio inválido.

en: Invalid username or e-mail.
pt: Nome de usuário ou e-mail inválido

en: Inventory
pt: Inventário

en: Inventory Options
pt: Opções de inventário

en: Invoice Prefix
pt: Prefixo da fatura

en: Invoice for order {order_number}
pt: Fatura do pedido {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
pt: Fatura para o pedido #{order_number} de {order_date}

en: Iran
pt: Irã

en: Iraq
pt: Iraque

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Israeli Shekel
pt: Novo Shekel Israelense

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
pt: É extremamente recomendado que você faça backup de seu banco de dados antes de continuar. Você tem certeza que deseja fazer a atualização agora?

en: Italy
pt: Itália

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
pt: Item #%s estoque aumentado de %s para %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
pt: Item #%s estoque reduzido de %s para %s.

en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

en: Japan
pt: Japão

en: Join for free
pt: Cadastre-se gratuitamente

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quênia

en: Kiribati
pt: Quiribáti

en: Kuwait
pt: Kuweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: L/W/H
pt: C/L/A

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Last Name
pt: Sobre nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Last warning, are you sure?
pt: Último aviso, você tem certeza?

en: Latvia
pt: Látvia

en: Learn more
pt: Aprenda mais

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
pt: Leia mais sobre o WooCommerce e Mijireh

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
pt: Deixe em branco para permitir ilimitados downloads.

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Left (with space)
pt: Esquerda (com espaço)

en: Length
pt: Comprimento

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque to and that their order won't be shipping until you receive it.
pt: Deixe o cliente saber o nome do beneficiário. É importante informar que o pedido só será enviado após confirmar o recebimento.

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: Line subtotals are before pre-tax discounts, totals are after.
pt: Linhas subtotais são antes do desconto pré-imposto, totais são depois.

en: Link all variations
pt: Linkar todas as variações

en: Linked Products
pt: Produtos Relacionados

en: List
pt: Lista

en: List additonal tax classes below (1 per line). This is in addition to the default <code>Standard Rate</code>. Tax classes can be assigned to products.
pt: Liste as classes adicionais de impostos logo abaixo (uma por linha). Essas classes adicionam os impostos na <code>Taxa Padrão</code>. As taxas adicionais podem ser atribuídas aos produtos.

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Load billing address
pt: Carregar endereço de cobrança

en: Load shipping address
pt: Carregar endereço de entrega

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pt: Carregar informações de pagamento do cliente? Isto irá remover qualquer informação de pagamento existente.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt: Carregar informações de entrega do cliente? Isto irá remover qualquer informação de entrega existente.

en: Local Delivery
pt: Entrega local

en: Local Pickup
pt: Retirar no local

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
pt: Entrega local é um método de envio simples para entrega de encomendas localmente.

en: Local pickup is a simple method which allows the customer to pick up their order themselves.
pt: Retirada no local é um método simples que permite que o cliente retire seu pedido ele mesmo.

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
pt: O  diretório do log (<code>woocommerce/logs/</code>) não é gravável. Não será possível gerar logs.

en: Log directory is writable.
pt: Diretório de log é gravável.

en: Log in
pt: Acessar

en: Log into your google analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXX-X</code>
pt: Entre na sua conta do Google Analytics para encontrar o seu ID. por exemplo <code>UA-XXXXX-X</code>

en: Login &rarr;
pt: Entrar &rarr;

en: Logout
pt: Sair

en: Logout Page
pt: Página Sair

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Lost Password Page
pt: Página de Senha Perdida

en: Lost Password?
pt: Perdeu a senha?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Perdeu sua senha? Digite seu nome de usuário ou endereço de e-mail. Você receberá um link por e-mail para criar uma nova senha.

en: Low Stock Threshold
pt: Limite de estoque baixo

en: Low stock
pt: Estoque baixo

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: LxWxH in decimal form
pt: (CxLxA) Comprimento, Largura e Altura na forma decimal

en: M j, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y @ H:i

en: Macao S.A.R., China
pt: Macau R.A.E, China

en: Macedonia
pt: República da Macedónia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Make a duplicate from this product
pt: Duplicar este produto

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order wont be shipped until the funds have cleared in our account.
pt: Para fazer o pagamento diretamente em nossa conta bancária. Por favor use o ID do seu pedido como referência de pagamento.Seu pedido não será enviado até que o pagamento seja identificado.  <strong>Você precisa entrar em contato informando os dados de seu depósito/transferência </strong>.

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage Stock
pt: Gerenciar Estoque

en: Manage stock?
pt: Gerenciar estoque?

en: Maranh&atilde;o
pt: Maranhão

en: Mark completed
pt: Marcar como completo

en: Mark processing
pt: Marcar como processando

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Max
pt: Máximo

en: Max price
pt: Preço máximo

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Method ID
pt: ID do método

en: Method Title
pt: Método título

en: Method availability
pt: Método disponível

en: Method:
pt: Método:

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Mijireh error:
pt: Erro no Mijireh:

en: Min
pt: Mínimo

en: Min price
pt: Preço mínimo

en: Minimum Handling Fee
pt: Taxa de Mínima de Manuseio

en: Minimum Order Amount
pt: Valor mínimo de encomenda

en: Minimum amount
pt: Quantidade mínima

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Month
pt: Mês

en: Monthly Sales
pt: Vendas mensais

en: Monthly discounts by coupon
pt: Descontos mensais por cupom

en: Monthly sales by category
pt: Vendas mensais por categoria

en: Monthly sales for year
pt: Vendas mensais do ano

en: More functionality and gateway options available via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.
pt: Mais funcionalidades e opções de Gateway disponíveis via <a href="%s" target="_blank">Extensões Oficiais WC</a>.

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Most popular coupons
pt: Cupons mais populares

en: Move to Trash
pt: Mover para lixeira

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Multipart
pt: Multipart (MIME)

en: Municipality
pt: Municipio

en: My Account
pt: Minha conta

en: My Account &rarr;
pt: Minha Conta &rarr;

en: My Account Page
pt: Página Minha Conta

en: My Address
pt: Meu Endereço

en: My Addresses
pt: Meus endereços

en: MySQL Version
pt: Versão do MySQL

en: Myanmar
pt: República da União de Myanmar

en: Name
pt: Nome

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
pt: Nome do atributo (mostrado no front-end).

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Net profit
pt: Lucro líquido

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: Never
pt: Nunca

en: Never show stock amount
pt: Nunca exibir a quantidade em estoque

en: New Brunswick
pt: Nova Brunswick

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: New Coupon
pt: Novo cupom

en: New Hampshire
pt: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New Order
pt: Novo pedido

en: New Product
pt: Novo produto

en: New Product Category Name
pt: Nome da nova categoria de produto

en: New Product Tag Name
pt: Nome da nova etiqueta

en: New Shipping Class Name
pt: Nome da nova Classe de entrega

en: New South Wales
pt: Nova Gales do Sul

en: New Territories
pt: Novos Territórios

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New account
pt: Nova conta

en: New customer order
pt: Novo pedido de cliente

en: New order
pt: Novo pedido

en: New order emails are sent when an order is received/paid by a customer.
pt: E-mails de novos pedidos são enviados quando um pedido é recebido/pago por um cliente.

en: New password
pt: Nova senha

en: New products
pt: Novos produtos

en: New products added to %s
pt: Novos produtos adicionados para %s

en: New products tagged %s
pt: Novos produtos tageados %s

en: Newfoundland
pt: Terra Nova

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: <span class=\"meta-nav\">→</span> próxima

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: No
pt: Não

en: No Coupons found
pt: Nenhum cupom encontrado

en: No Coupons found in trash
pt: Nenhum cupom encontrado na lixeira

en: No Orders found
pt: Nenhum pedido encontrado

en: No Orders found in trash
pt: Nenhum pedido na lixeira

en: No Products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No Products found in trash
pt: Nenhum produto encontrado na lixeira

en: No address
pt: Sem endereço

en: No attributes currently exist.
pt: Não existem atributos definidos.

en: No billing address set.
pt: Nenhum endereço de cobrança adicionado.

en: No categories
pt: Nenhuma categoria.

en: No core overrides present in theme.
pt: Nenhum template foi sobrescrito neste tema.

en: No coupons found
pt: Nenhum cupom encontrado

en: No customer selected
pt: Nenhum cliente selecionado

en: No default
pt: Nenhum padrão

en: No file defined
pt: Nenhum arquivo definido

en: No minimum
pt: No mínimo

en: No product categories exist.
pt: Não existem categorias de produtos.

en: No product to duplicate has been supplied!
pt: Não foi informado um produto para ser duplicado!

en: No products are low in stock.
pt: Nenhum produto abaixo do estoque.

en: No products are out in stock.
pt: Nenhum produto fora do estoque.

en: No products found which match your selection.
pt: Nenhum produto foi encontrado para sua seleção.

en: No products in the cart.
pt: Nenhum produto no carrinho.

en: No row(s) selected
pt: Nenhuma linha selecionada

en: No sales :(
pt: Nenhuma venda :(

en: No shipping address set.
pt: Nenhum endereço de entrega adicionado.

en: No shipping class
pt: Nenhum classe de entrega

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
pt: Nenhum método de envio encontrado. Por favor, recalcule seu frete informando seu estado/país e o CEP para verificar se há algum método de envio disponível para sua região.

en: No variations added
pt: Variações não adicionadas

en: No, I will enter prices exclusive of tax
pt: Não, eu informarei os valores sem as taxas de impostos

en: None
pt: Nenhum

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: North Korea
pt: Coréia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Northwest Territories
pt: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Not that bad
pt: Nada mal

en: Note
pt: Nota

en: Note added to your {blogname} order from {order_date}
pt: Nota adicionada ao seu pedido {order_date} na loja {blogname}

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
pt: Nota: As permissões para os itens do pedido serão concedidas automaticamente quando o status do pedido estiverem em processamento ou completado.

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
pt: Nota: Frete e impostos são estimados%s e serão atualizados durante a finalização com base nas suas informações de faturamento e envio.

en: Note: The shop page has children - child pages will not work if you enable this option.
pt: Observação: a página de venda possui páginas-filho, que não funcionarão se essa opção estiver habilitada.

en: Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually update stock levels.
pt: Obs.: se você editar quantidades ou remover itens do pedido você terá que atualizar os níveis de estoque manualmente.

en: Notification Recipient
pt: Notificação de destinatário

en: Notifications
pt: Notificações

en: Nova Scotia
pt: Nova Escócia

en: Number of Decimals
pt: Número de casas decimais

en: Number of sales
pt: Número de vendas

en: OR
pt: OU

en: OR enter path to file:
pt: ou informe o caminho para o arquivo:

en: Oman
pt: Omã

en: On-Hold
pt: Aguardando

en: Only %s left in stock
pt: Apenas %s em estoque

en: Only ship to the users billing address
pt: Enviar somente para o endereço de cobrança do cliente

en: Only show children for the current category
pt: Mostrar apenas a sub-categorias para a categoria atual

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
pt: Exibir a quantidade em estoque apenas quando estiver baixa. Por exemplo: "Apenas 2 sem estoque" Vs. "Em estoque"

en: Ontario
pt: Ontário

en: Option Name | Additional Cost | Per Cost Type (order, class, or item)
pt: Nome da Opção | Custo Adicional | Tipo de Custo (order, classe ou item)

en: Optional
pt: Opcional

en: Optional extra shipping options with additional costs (one per line): Option Name | Additional Cost | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 | order</code>.
pt: Opções extras de transporte com custos adicionais (uma por linha): Nome da Opção | Custo Adicional | Tipo de Custo (order, classe ou item) Exemplo: <code>Entrega Prioritária | 6.95 | order</code>

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
pt: Opcionalmente você pode controlar os impostos sobre os tipos de transporte ou deixá-lo para calcular o imposto do transporte com base nos itens do carrinho.

en: Optionally enter a description for this coupon for your reference.
pt: Opcional: digite uma descrição para este cupom (para seu controle).

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
pt: Opcional: digite o nome do estilo de página que você deseja usar (definidos dentro da sua conta do PayPal).

en: Optionally enter your bank details below for customers to pay into.
pt: Opcionalmente, insira seus dados bancários abaixo para que os clientes possam pagar.

en: Options concerning stock and stock notices.
pt: Opções sobre estoque e notificações de estoque

en: Options concerning tax, including international and local tax rates.
pt: Opções relacionadas a impostos, incluindo taxas locais e internacionais

en: Options for how things like price, images and weights appear in your product catalog.
pt: Opções para coisas como preços, imagens e pesos que aparecem no seu catálogo de produtos.

en: Order
pt: Pedido

en: Order %s
pt: Pedido %s

en: Order %s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
pt: O pedido %s foi marcado como reembolsado. Código do motivo do PayPal: %s

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
pt: Pedido %s feito em %s com o status &ldquo;%s&rdquo;

en: Order &ndash; %s
pt: Pedido &ndash; %s

en: Order <mark class="order-number">%s</mark> made on <mark class="order-date">%s</mark>
pt: Pedido <mark class="order-number">%s</mark> feito em <mark class="order-date">%s</mark>

en: Order Actions
pt: Ações do pedido

en: Order Again
pt: Comprar novamente

en: Order Data
pt: Dados do pedido

en: Order Date:
pt: Data do pedido:

en: Order Details
pt: Detalhes do pedido

en: Order Discount
pt: Desconto do pedido

en: Order Discount:
pt: Desconto da compra:

en: Order ID
pt: ID do pedido

en: Order Items
pt: Ordem dos itens

en: Order Notes
pt: Notas do pedido

en: Order Received
pt: Pedido recebido

en: Order Statuses
pt: Status do pedido

en: Order Total
pt: Total de pedido

en: Order Total:
pt: Total da compra:

en: Order Totals
pt: Total do pedido

en: Order Updates
pt: Atualizações do pedido

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Order cancelled by customer.
pt: Pedido cancelado pelo cliente.

en: Order complete emails are sent to the customer when the order is marked complete and usual indicates that the order has been shipped.
pt: E-mails de pedido completo são enviados para o cliente quando o pedido é marcado como completo, normalmente isso indica o pedido foi enviado.

en: Order date: %s
pt: Data do pedido: %s

en: Order draft updated.
pt: Rascunho de pedido atualizado.

en: Order item stock reduced successfully.
pt: Item reduzido com sucesso.

en: Order notes
pt: Notas do pedido

en: Order number
pt: Número do pedido

en: Order number: %s
pt: Número do pedido: %s

en: Order refunded/reversed
pt: Pedido cancelado/devolvido

en: Order restored to revision from %s
pt: Pedido restaurado para revisão de %s

en: Order saved.
pt: Pedido salvo.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt: Pedido agendado para: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
pt: Status do pedido alterado por edição em massa:

en: Order status changed from %s to %s.
pt: Status do pedido alterado de %s para %s.

en: Order status:
pt: Status do pedido:

en: Order status: <mark class="order-status">%s</mark>
pt: Status do Pedido: <mark class="order-status">%s</mark>

en: Order submitted.
pt: Pedido enviado.

en: Order total:
pt: Total da pedido:

en: Order tracking
pt: Acompanhamento de pedido

en: Order updated.
pt: Pedido atualizado.

en: Order {order_number} details
pt: Detalhes do pedido {order_number}

en: Order:
pt: Pedido:

en: Order: %s
pt: Pedido: %s

en: Orders
pt: Pedidos

en: Orders can also be added from this section if you want to set them up for a customer manually.
pt: Pedidos podem ser feitos por essa seção se você deseja configurá-los para um cliente manualmente.

en: Other
pt: Outro

en: Our Details
pt: Nossos dados

en: Out Of Stock Threshold
pt: Limitar "Fora de Estoque"

en: Out Of Stock Visibility
pt: Visibilidade de produtos "Fora de Estoque"

en: Out of stock
pt: Sem estoque

en: Output ShareDaddy button?
pt: Exibir botão ShareDaddy?

en: Overview
pt: Visão geral

en: PHP Post Max Size
pt: Tamanho máximo para upload no PHP

en: PHP Time Limit
pt: Limite de tempo PHP

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: Page
pt: Página

en: Page Setup
pt: Configurar Página

en: Page Style
pt: Estilo da Página

en: Page contents: [woocommerce_cart]
pt: Conteúdo da página: [woocommerce_cart]

en: Page contents: [woocommerce_checkout]
pt: Conteúdo da página: [woocommerce_checkout]

en: Page contents: [woocommerce_edit_address] Parent: "My Account"
pt: Conteúdo da página: [woocommerce_edit_address] pai: "Minha Conta"

en: Page contents: [woocommerce_lost_password] Parent: "My Account"
pt: Conteúdo da página: [woocommerce_lost_password] Parente: "Minha Conta"

en: Page contents: [woocommerce_my_account]
pt: Conteúdo da página: [woocommerce_my_account]

en: Page does not contain the shortcode: %s
pt: A página não pode conter o código: %s

en: Page does not exist
pt: Página não existe

en: Page not set
pt: Página não definida

en: Pages
pt: Páginas

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt: Território Palestino

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua-Nova Guiné

en: Par&aacute;
pt: Pará

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Paran&aacute;
pt: Paraná

en: Parent Coupon
pt: Cupom principal

en: Parent Orders
pt: Pedidos principais

en: Parent Product
pt: Produto principal

en: Parent Product Category
pt: Categoria de Produtos pai

en: Parent Product Category:
pt: Categoria de Produtos pai:

en: Parent Product Tag
pt: Produto etiqueta pai

en: Parent Product Tag:
pt: Produto Tag pai:

en: Parent Shipping Class
pt: Classe de entrega pai

en: Parent Shipping Class:
pt: Classe de entrega pai:

en: Password
pt: Senha

en: Password Reset Instructions
pt: Instruções para redefinição de senha

en: Password Reset for {blogname}
pt: Senha redefinida por {blogname}

en: Password is required.
pt: Senha é obrigatória.

en: Passwords do not match.
pt: As senhas não coincidem.

en: Pay
pt: Pagar

en: Pay for order
pt: Pagar pedido

en: Pay securely with your credit card.
pt: Pague com segurança usando cartão de crédito.

en: Pay via PayPal
pt: Pagar com PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
pt: Pagamento via PayPal. Você pode pagar com seu cartão de crédito

en: Pay with cash upon delivery.
pt: Pague em dinheiro na entrega.

en: PayPal Email
pt: E-mail PayPal

en: PayPal allows us to send 1 address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
pt: PayPal nos permite enviar 1 endereço. Se você está usando PayPal para etiquetas de entrega, você pode preferir enviar o endereço de entrega ao invés da conta.

en: PayPal does not support your store currency.
pt: PayPal não suporta a moeda atual utilizada na sua loja.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
pt: PayPal sandbox pode ser utilizado para testar os pagamentos. Entre com sua <a href="%s">conta de desenvolvedor</a>.

en: PayPal standard
pt: PayPal padrão

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
pt: PayPal padrão funciona enviando o usuário para o PayPal para inserir suas informações de pagamento.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
pt: PayPal verifica os endereços portanto essa configuração pode causar erros (recomendamos manter desabilitado).

en: Payment %s via IPN.
pt: Pagamento %s via IPN.

en: Payment Gateways
pt: Portais de pagamento

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Payment Methods
pt: Métodos de Pagamento

en: Payment for order %s refunded/reversed
pt: O pagamento para o pedido %s foi rejeitado.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pt: Descrição do método de pagamento que seu cliente verá no website.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
pt: Título do método de pagamento que seu cliente verá no website.

en: Payment method:
pt: Meio de pagamento:

en: Payment to be made upon delivery.
pt: O pagamento será efetuado no momento da entrega.

en: Pending
pt: Pendente

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
pt: Por classe - Cobrar frete por cada classe de entrega no pedido

en: Per Item - charge shipping for each item individually
pt: Por item - Cobrar o frete por cada item individualmente

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
pt: Por pedido - Cobrar o frete de todo o pedido com um todo

en: Percent of orders containing coupons
pt: Porcentagem dos pedidos contendo cupons

en: Percentage of cart total
pt: Porcentagem do total de carrinho

en: Perfect
pt: Perfeito

en: Philippine Pesos
pt: Peso Filipino

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Piau&iacute;
pt: Piauí

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Place order
pt: Finalizar pedido

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Plain text template
pt: Modelo em texto simples

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
pt: Por favor, tente realizar sua compra novamente ou vá para a página de sua conta.

en: Please attempt your purchase again.
pt: Por favor, tente realizar a compra novamente.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
pt: Por favor, selecione um produto para adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
pt: Por favor, escolha as opções de produto

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
pt: Por favor, selecione a quantidade de itens que você deseja adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please enter a coupon code.
pt: Por favor, digite o código do cupom.

en: Please enter a valid order ID
pt: Por favor insira um ID de pedido válido

en: Please enter a valid order email
pt: Por favor, informe um e-mail de pedido válido

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
pt: Digite um CEP válido.

en: Please enter an account password.
pt: Por favor digite a senha de conta.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
pt: Por favor digite o seu endereço de e-mail PayPal, que é necessário para receber o pagamento.

en: Please enter your password.
pt: Por favor, Informe sua senha.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pt: Por favor, informe os dados acima para ver os meios de pagamento disponíveis.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
pt: Por favor, preencha seus dados para visualizar os métodos de envio disponíveis.

en: Please include this information when requesting support:
pt: Por favor, inclua esta informação ao solicitar suporte:

en: Please rate the product.
pt: Avalie este produto.

en: Please select a rating
pt: Por favor, selecione uma classificação

en: Please select some items.
pt: Por favor, selecione alguns itens.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
pt: Por favor, envie seu cheque para Nome da Loja, Rua da Loja, Cidade da Loja, Estado / País da Loja, CEP da Loja.

en: Please, provide an attribute name, slug and type.
pt: Por favor, forneça os atributos nome, slug e tipo.

en: Poland
pt: Polônia

en: Polish Zloty
pt: Zloty Polonês

en: Popularity (sales)
pt: Popularidade (vendas)

en: Postcode
pt: CEP

en: Postcode / Zip
pt: CEP

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
pt: CEP para essa regra. Ponto e vírgula separa múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar em todas as áreas. "Curingas" (*) podem ser usados. Intervalos para CEP's numéricos serão expandidos em CEP's individuais

en: Posts tagged &ldquo;
pt: Posts com etiqueta &quot;

en: Powered by WooCommerce
pt: Criado com WooCommerce

en: Price
pt: Preço

en: Price labels and Sale Flashes
pt: Etiquetas de Preços e Promoções Relâmpagos

en: Price:
pt: Preço:

en: Prices
pt: Preços

en: Prices Entered With Tax
pt: Preços inseridos com imposto

en: Pricing Options
pt: Opções de preços

en: Primary
pt: Primário

en: Prince Edward Island
pt: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Priority
pt: Prioridade

en: Private note
pt: Nota privada

en: Proceed to Checkout &rarr;
pt: Finalizar compra →

en: Processing
pt: Processando

en: Processing order
pt: Processando pedido

en: Product | Products
pt[0]: Produto
pt[1]: Produtos

en: Product #%s - %s
pt: Produto #%s - %s

en: Product % Discount
pt: Desconto do produto

en: Product Backorder
pt: Demanda de produto

en: Product Categories
pt: Categorias de produtos

en: Product Category | Product Categories
pt[0]: Categoria de produto
pt[1]: Categorias de produto

en: Product Data
pt: Dados do produto

en: Product Description
pt: Descrição do produto

en: Product Discount
pt: Desconto produto

en: Product Fields
pt: Campos do Produto

en: Product Gallery
pt: Galeria de Produtos

en: Product ID:
pt: ID do produto:

en: Product IDs
pt: ID do Produto

en: Product Ratings
pt: Avaliações do Produto

en: Product SKU must be unique.
pt: REF do produto precisa ser único.

en: Product SKU:
pt: Produto REF:

en: Product Sales
pt: Venda de produtos

en: Product Short Description
pt: Breve descrição sobre o Produto

en: Product Tag | Product Tags
pt[0]: Tag de produto
pt[1]: Tags de produto

en: Product Tags
pt: Tags do produto

en: Product Thumbnails
pt: Imagem miniatura do produto

en: Product Transients Cleared
pt: Resetados os Transients de Produto

en: Product Type
pt: Tipo de produto

en: Product Types
pt: Tipos de produto

en: Product URL
pt: URL do produto

en: Product attribute base
pt: Base de atributos de produtos

en: Product by SKU/ID
pt: Produto por SKU/ID

en: Product categories
pt: Categorias de produto

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
pt: As categorias de produtos da sua loja são organizadas aqui. Para alterar a ordem das categorias no front-end você pode arrastar e solta-los. Para ver mais categorias clique em "opções de visualização" no topo da página.

en: Product category base
pt: Base da categoria de produtos

en: Product creation failed, could not find original product:
pt: Falha ao tentar criar o produto, não foi possível encontrar o produto original:

en: Product does not exist
pt: Este produto não existe

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
pt: Rascunho de produto atualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré visualizar produto</a>

en: Product low in stock
pt: Produto com baixo estoque

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
pt: O produto não pode estar nesta categoria para que o cupom permaneça válido, ou, para "Descontos de Produtos", produtos nesta categoria não receberão descontos.

en: Product name
pt: Nome do produto

en: Product no longer exists
pt: Este produto não existe mais

en: Product no longer exists.
pt: Este produto não existe mais.

en: Product out of stock
pt: Produto em falta

en: Product permalink base
pt: Base do permalink do produto

en: Product price/cart button
pt: Preço do produto/botão de carrinho

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
pt: Produto publicado. <a href="%s">Ver Produto</a>

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
pt: Qt

en: Product restored to revision from %s
pt: Produto restaurado para revisão de %s

en: Product saved.
pt: Produto salvo.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
pt: Produto programado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Ver Produto</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
pt: Produto cadastrado. <a target="_blank" href="%s">Pré visualizar produto</a>

en: Product tag base
pt: Base da tag de produtos

en: Product updated.
pt: Produto atualizado.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
pt: Produto atualizado. <a href="%s">Ver Produto</a>

en: Products
pt: Produtos

en: Products by SKU/ID
pt: Produtos por SKU/ID

en: Products by category slug
pt: Produtos por slug de categoria

en: Products tagged &ldquo;
pt: Produtos etiquetados com &quot;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
pt: Os produtos que não devem estar no carrinho para utilizar este cupom, ou, para "Descontos do Produto", que os produtos não serão descontados.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
pt: Produtos que precisam estar no carrinho para utilizar este cupom, ou, para "Descontos de produto", os quais são os produtos com desconto.

en: Province
pt: Provincia

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purchase Note
pt: Nota da Compra

en: Qatar
pt: Catar

en: Qty
pt: Qtd

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Quantity: %s
pt: Quantidade: %s

en: Radio buttons
pt: Botões Radio

en: Rate %
pt: % da Taxa

en: Rate&hellip;
pt: Taxa&hellip;

en: Rate&nbsp;%
pt: Taxa&nbsp;%

en: Rated %d out of 5
pt: Avaliado em %d de 5

en: Rated %s out of 5
pt: Avaliação %s de 5

en: Rating
pt: Nota

en: Ratings are required to leave a review
pt: A avaliação é necessária para deixar o seu comentário sobre o produto

en: Re-enter new password
pt: Digite sua senha novamente

en: Read More
pt: Saiba mais

en: Recent Orders
pt: Pedidos recentes

en: Recent Reviews
pt: Avaliações recentes

en: Recent products
pt: Produtos recentes

en: Recipient(s)
pt: Recipiente(s)

en: Recount terms
pt: Recontar termos

en: Redirect only
pt: Apenas redirecionar

en: Redirect to the cart page after successful addition
pt: Redirecionar para a página do carrinho ao adicionar um produto

en: Reduce Line Stock
pt: Reduzir estoque

en: Reduced Rate%sZero Rate
pt: Taxa Reduzida%sTaxa Zero

en: Region
pt: Região

en: Register
pt: Registrar

en: Registration
pt: Registro

en: Regular Price
pt: Preço normal

en: Regular Price:
pt: Preço normal:

en: Regular price
pt: Preço normal

en: Related Products
pt: Produtos relacionados

en: Remove
pt: Remover

en: Remove filter
pt: Remover filtro

en: Remove image
pt: Remover imagem

en: Remove selected row(s)
pt: Remover linha(s) selecionada(s)

en: Remove this attribute?
pt: Deseja remover esse atributo?

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Remove this item meta?
pt: Remover este item meta?

en: Remove zeros after the decimal point. e.g. <code>$10.00</code> becomes <code>$10</code>
pt: Remover zeros depois da vírgula, por exemplo, <code>R$ 10,00</code> torna-se <code>R$ 10</code>

en: Reports
pt: Relatórios

en: Reports for sales based on date, top sellers and top earners.
pt: Relatório de clientes, como por exemplo mais vendidos ou mais rentáveis.

en: Republic of Ireland
pt: República da Irlanda

en: Resend order emails
pt: Reenviar e-mails de pedido

en: Reset Password
pt: Redefinir senha

en: Reset capabilities
pt: Resetar capacidades

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Return to homepage &rarr;
pt: Retornar a página inicial →

en: Returning customer?
pt: Cliente já cadastrado?

en: Reunion
pt: Reunião

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Reviews (%d)
pt: Avaliações (%d)

en: Revoke Access
pt: Cancelar acesso

en: Right
pt: Direita

en: Right (with space)
pt: Direita (com espaço)

en: Roles successfully reset
pt: Papéis resetados com sucesso

en: Romania
pt: Romênia

en: Rond&ocirc;nia
pt: Rondônia

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
pt: Arrendondar taxa de imposto sobre o subtotal, ao invés de arrendondar por cada linha.

en: Rounding
pt: Arredondamento

en: Run the updater
pt: Fazer a atualização

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: SKU
pt: REF

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
pt: UME refere-se a uma Unidade de Manutenção de Estoque, um identificador único para cada produto distinto e serviços que podem ser adquiridos.

en: SKU:
pt: REF:

en: SOAP Client
pt: Cliente SOAP

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Martin (Dutch part)
pt: Saint Martin (parte Holandesa)

en: Saint Martin (French part)
pt: Ilha de São Martinho (República Francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sale
pt: Venda

en: Sale Price
pt: Preço de oferta

en: Sale Price Dates
pt: Datas da oferta

en: Sale Price:
pt: Preço de venda:

en: Sale end date:
pt: Data final de venda:

en: Sale price
pt: Preço de venda

en: Sale prices
pt: Preços de venda

en: Sale start date:
pt: Data de início da venda:

en: Sale!
pt: Compre agora

en: Sales
pt: Vendas

en: Sales Tax:
pt: Imposto sobre as vendas:

en: Sales amount
pt: Quantidade de vendas

en: Sales by category
pt: Vendas por categoria

en: Sales by day
pt: Vendas por dia

en: Sales by month
pt: Vendas por mês

en: Sales for %s:
pt: Vendas por %s

en: Sales in range
pt: Faixa de pedidos

en: Same as parent
pt: Igual ao api

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Salvar

en: Save Address
pt: Salvar endereços

en: Save Order
pt: Salvar pedido

en: Save attributes
pt: Salvar atributos

en: Save changes
pt: Salve as alterações

en: Save/update the order
pt: Salvar/Atualizar o pedido

en: Schedule
pt: Programar

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Coupons
pt: Procurar cupons

en: Search Orders
pt: Pesquisar pedidos

en: Search Product Categories
pt: Pesquisa de categoria de produtos

en: Search Product Tags
pt: Pesquisar etiqueta de produto

en: Search Products
pt: Procurar produtos

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
pt: Resultados da Pesquisa: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
pt: Procurar Classes de entrega

en: Search for a product&hellip;
pt: Procurar um produto&hellip;

en: Search for a product…
pt: Procurar um produto...

en: Search for products
pt: Procurar produtos

en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Search results for &ldquo;
pt: Procurar produtos por &ldquo;

en: Secondary
pt: Secundário

en: Select
pt: Selecionar

en: Select a category
pt: Selecione uma categoria.

en: Select a class&hellip;
pt: Selecione uma classe&hellip;

en: Select a country&hellip;
pt: Selecione o país

en: Select a page&hellip;
pt: Selecione uma página&hellip;

en: Select a state&hellip;
pt: Selecione o estado (UF)

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Select an option&hellip;
pt: Selecione uma opção

en: Select box
pt: Caixa de Seleção

en: Select none
pt: Selecione nenhum

en: Select options
pt: Ver opções

en: Select terms
pt: Selecione itens

en: Selected countries
pt: Países selecionados

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
pt: Enviar detalhes de entrega para o PayPal em vez dos detalhes de cobrança.

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
pt: Selecione essa opção para fazer com que esse produto faça parte de um grupo.

en: Set up core WooCommerce pages here, for example the base page. The base page can also be used in your %sproduct permalinks%s.
pt: Configurar as páginas principais do WooCommerce aqui. Essas páginas de base são usadas na estrutura do %sproduct permalinks%s.

en: Set variation image
pt: Configurar imagem da variação

en: Settings
pt: Configurações

en: ShareDaddy is a sharing plugin bundled with JetPack.
pt: ShareDaddy é um plugin de compartilhamento que acompanha o JetPack.

en: ShareThis Code
pt: Código do ShareThis

en: ShareThis Publisher ID
pt: ID do editor ShareThis

en: ShareThis offers a sharing widget which will allow customers to share links to products with their friends.
pt: ShareThis oferece um widget de compartilhamento que permite os clientes da loja compartilhar link dos produtos com seus amigos nas redes sociais.

en: Ship to billing address by default
pt: Enviar para o endereço de cobrança por padrão

en: Shipping
pt: Entrega

en: Shipping Address
pt: Endereço de entrega

en: Shipping Calculations
pt: Cálculo de frete

en: Shipping Class
pt: Classe de entrega

en: Shipping Classes
pt: Classes de entrega

en: Shipping Destination
pt: Destino da entrega

en: Shipping Details
pt: Detalhes para Envio

en: Shipping Method
pt: Método de entrega

en: Shipping Method Display
pt: Exibição de Método de Entrega

en: Shipping Methods
pt: Métodos de entrega

en: Shipping Options
pt: Opções de entrega

en: Shipping Tax Class:
pt: Classe de Imposto de transporte:

en: Shipping Tax:
pt: Imposto de Entrega:

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Shipping class
pt: Classes de frete

en: Shipping class:
pt: Tipo de envio:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
pt: Classes de frete são utilizados por certos métodos de envio para agrupar produtos semelhantes.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
pt: Classes de de transporte podem ser usados ​​para agrupar os produtos do mesmo tipo. Esses grupos podem então ser usado por determinados métodos de transporte para fornecer taxas diferentes para diferentes produtos.

en: Shipping costs updated.
pt: O custo de envio foi atualizado.

en: Shipping details
pt: Detalhes de entrega

en: Shipping only
pt: Somente transporte

en: Shipping options
pt: Opções de Entrega

en: Shipping via
pt: Entrega via

en: Shipping:
pt: Frete:

en: Shop
pt: Loja

en: Shop Base
pt: Loja base

en: Shop Base Page
pt: Página principal da loja

en: Shop Content
pt: Conteúdo da loja

en: Shop Manager
pt: Gerenciar loja

en: Shop Messages
pt: Mensagens da loja

en: Shop Page Display
pt: Exibir página da loja

en: Shop Pages
pt: Páginas da loja

en: Shop base
pt: Loja base

en: Shop base address
pt: Endereço base da loja

en: Shop base with category
pt: Loja base com Categoria

en: Show
pt: Mostrar

en: Show "verified owner" label for customer reviews
pt: Exibir "dono de produto" para reviews de clientes

en: Show <strong>weight and dimension</strong> values on the <strong>Additional Information</strong> tab
pt: Exibir os valores de <strong>peso e dimensões</strong> na aba <strong>Informação adicional</strong>

en: Show all customers
pt: Mostrar todos os clientes

en: Show all product types
pt: Mostrar todo tipo de produto

en: Show all statuses
pt: Mostrar todos os status

en: Show all sub-types
pt: Mostrar todos os sub tipos

en: Show as dropdown
pt: Exibir dropdown

en: Show both
pt: Exibir ambos

en: Show hierarchy
pt: Exibir hierarquia

en: Show post counts
pt: Exibir contagem de posts

en: Show products
pt: Exibir produtos

en: Show subcategories
pt: Exibir subcategorias

en: Show:
pt: Exibir:

en: Showing all %d results
pt: Mostrando todos %d resultados

en: Showing the single result
pt: Mostrando o resultado simples

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
pt: Mostra um atributo personalizado em um widget que permite diminuir a lista de produtos ao visualizar categorias de produtos.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
pt: Mostra uma barra de filtro de preço em um widget que permite diminuir a lista de produtos apresentado as categorias de produtos.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
pt: Exibir filtros de navegação ativos em camadas para que os usuários possam vê-los e desativá-los.

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Signups per day
pt: Cadastros por dia

en: Simple
pt: Simples

en: Simple product
pt: Produto simples

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pt: Seu navegador não suporta JavaScript ou ele está desativado, por favor clique no botão <em>Atualizar</em> antes de finalizar seu pedido. Você pode ser cobrado mais do que a quantidade indicada acima, se você deixar de clicar.

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Single Product Image
pt: Imagem do produto

en: Site URL
pt: URL do site

en: Skip setup
pt: Pular configuração

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovenia

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
pt: O slug \"%s\" já está em uso. Por favor, escolha outro.

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pt: O slug \"%s\" não é permitido porque é termo reservado. Por favor, escolha outro.

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pt: O slug \"%s\" é muito longo (máximo 28 caracteres). Encurte por favor.

en: Sold
pt: Vendido

en: Sold Individually
pt: Vender individualmente

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt: Alguém solicitou que a senha fosse redefinida para a seguinte conta:

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, mas "%s" está em falta no estoque. Por favor, edite seu carrinho de compras e tente novamente. Desculpe-nos por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, &quot;%s&quot; cannot be purchased.
pt: Desculpe-nos, &quot;%s&quot; não pode ser comprado.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para sua região. Entre em contato conosco se você precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para sua região. Entre em contato conosco se você precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
pt: Desculpe, aparentemente não existem métodos de entrega disponíveis para sua localidade (%s).

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
pt: Desculpe, mas parece que o cupom "%s" é inválido - e foi agora retirado de seu pedido.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
pt: Desculpe, mas parece que o cupom "%s" não é seu - e foi agora retirado de seu pedido

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pt: Desculpe, nenhum produto encontrado com os termos selecionados. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, there has been an error.
pt: Desculpe-nos, ocorreu um erro.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
pt: Desculpe, este cupom não é aplicável ao conteúdo do seu carrinho.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
pt: Desculpe, este cupom não é válido para itens de venda.

en: Sorry, this download has expired
pt: Desculpe, este download expirou.

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
pt: Desculpe, não conseguimos encontrar esse pedido em nossa base de dados.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfil your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Desculpe-nos, mas não temos "%s" suficiente em estoque para atender seu pedido (%s em estoque). Por favor, edite seu carrinho e tente novamente. Desculpe-nos pelo inconveniente.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfil your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Desculpe-nos, mas não temos "%s" suficiente em estoque para atender seu pedido nesse momento (%d em estoque). Por favor, edite seu carrinho e tente novamente. Desculpe-nos pelo inconveniente.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, não temos o suficiente estoque suficiente para atender seu pedido "%s" (existe %s em estoque). Por favor edite seu carrinho e tente novamente. Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
pt: Desculpe, você atingiu o limite de downloads para esse arquivo.

en: Sorry, your session has expired.
pt: Desculpe, sua sessão expirou.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
pt: Desculpe, sua sessão expirou. <a href=\"%s\">Volte à página principal →</a>

en: Sort Code
pt: Agência

en: Sort Products
pt: Ordenar Produtos

en: Sort by average rating
pt: Ordenar por média de classificação

en: Sort by most recent
pt: Ordenar por mais recentes

en: Sort by newness
pt: Ordenar por mais novos

en: Sort by popularity
pt: Ordenar por popularidade

en: Sort by price (asc)
pt: Ordenar por preço (ASC)

en: Sort by price (desc)
pt: Ordenar por preço (DESC)

en: Sort by price: high to low
pt: Ordenar por preço: maior para menor

en: Sort by price: low to high
pt: Ordenar por preço: menor para maior

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Australia
pt: Austrália Meridional

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: South Korea
pt: Coréia do Sul

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Specific Countries
pt: Países específicos

en: Standard
pt: Padrão

en: State
pt: Estado (UF)

en: State / County
pt: Estado / País

en: State / county
pt: Estado / país

en: State Code
pt: Estado

en: State&nbsp;Code
pt: Código do estado

en: State/County
pt: Estado

en: State/County or state code
pt: Estado

en: Stock
pt: Estoque

en: Stock Actions
pt: Ações de estoque

en: Stock Display Format
pt: Formato de exibição do Estoque

en: Stock Keeping Unit
pt: Unidade de manutenção de estoque

en: Stock Qty
pt: Quantidade estoque

en: Stock Qty:
pt: Quantidade em estoque:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
pt: Estoque disponível. Se este produto contiver variações, o valor será usado para controlar o estoque de todas as variações, a menos que você defina o estoque no nível da variação.

en: Stock reports for low stock and out of stock items.
pt: Relatórios de ações para baixo estoque e fora de estoque.

en: Stock status
pt: Status do estoque

en: Store Notice
pt: Notificação da loja

en: Store Notice Text
pt: Texto de notificação da loja

en: Styles
pt: Estilos

en: Styles and Scripts
pt: Estilos e Scripts

en: Subcategories
pt: Subcategorias

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject (downloadable)
pt: Assunto (download)

en: Submission method
pt: Método de submissão

en: Submit Review
pt: Enviar avaliação

en: Subtext
pt: Subtexto

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Switzerland
pt: Suiça

en: Syria
pt: Síria

en: System Status
pt: Status do Sistema

en: Tag: | Tags:
pt[0]: Tag
pt[1]: Tags

en: Taiwan New Dollars
pt: Novo Dólar Taiwanês

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Tasmania
pt: Tasmânia

en: Tax
pt: Imposto

en: Tax Class
pt: Classe de impostos

en: Tax Name
pt: Nome do Imposto

en: Tax Options
pt: Opções de impostos

en: Tax Rate:
pt: Valor do imposto:

en: Tax Rates
pt: Taxas Fiscais

en: Tax Rates for the "%s" Class
pt: Taxa de impostos para a categoria "%s"

en: Tax Rows
pt: Linhas de Impostos

en: Tax Status
pt: Situação Fiscal

en: Tax Totals
pt: Impostos totais

en: Tax class
pt: Classe de imposto

en: Tax class for the line item
pt: Classe de impostos para o item.

en: Tax class:
pt: Classe de imposto:

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pt: As taxas de impostos precisam ser definidas com colunas numa ordem específica (10 colunas).  <a href="%s">Clique aqui para fazer download de um exemplo</a>.

en: Tax&nbsp;Name
pt: Nome&nbsp;do&nbsp;Imposto

en: Taxable
pt: Tributável

en: Taxes by month
pt: Taxas por mês

en: Telephone
pt: Telefone

en: Telephone:
pt: Telefone:

en: Template file copied to theme.
pt: Arquivo de modelo copiado para o tema.

en: Template file deleted from theme.
pt: Arquivo de modelo excluído do tema.

en: Term ID
pt: ID do Termo

en: Term counts
pt: Contagem de termos

en: Terms
pt: Termos

en: Terms Page ID
pt: Página de Termos de Uso

en: Terms successfully recounted
pt: Termos recalculados com sucesso

en: Text
pt: Texto

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you for your order
pt: Obrigado pelo seu pedido

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
pt: Obrigado por fazer seu pedido. Agora estamos redirecionando você para o PayPal para efetuar o pagamento.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below.
pt: Obrigado, nós estamos processando seu pedido. Seguem detalhes da sua compra.

en: Thank you. Your order has been received.
pt: Obrigado. Seu pedido foi recebido.

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
pt: Obrigado por criar uma conta em %s. Seu nome de usuário é <strong>%s</strong>.

en: Thanks for installing!
pt: Obrigado por instalar!

en: The CSV is invalid.
pt: O arquivo CSV é inválido.

en: The Mijireh access key for your store.
pt: Chave de acesso do Mijireh para sua loja.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
pt: A cor de fundo padrão para os modelos dos e-mails do WooCommerce é <code>#f5f5f5</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
pt: A base de cores para o template de email. O padrão é <code>#557da1</code>.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
pt: Os itens do seu pedido anterior foram inseridos no seu carrinho atual.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As alterações feitas serão perdidas se você sair desta página.

en: The date this coupon will expire, <code>YYYY-MM-DD</code>.
pt: Este cupom é válido até <code>DD-MM-YYYY</code>.

en: The file does not exist, please try again.
pt: O arquivo não existe, por favor tente novamente.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
pt: O endereço a seguir será usado na página de checkout como endereço padrão, mas você poderá informar outros endereço diretamente no checkout.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
pt: As opções a seguir afetam como os preços são exibidos no site.

en: The following options affect the fields available on the edit product page.
pt: As seguintes opções afetam os campos disponíveis na página de edição dos produtos.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
pt: As opções a seguir afetam o remetente (endereço de email e nome) usado nas mensagens do WooCommerce enviadas por email.

en: The following pages need selecting so that WooCommerce knows where they are. These pages should have been created upon installation of the plugin, if not you will need to create them.
pt: As seguintes páginas precisam ser selecionadas para que o WooCommerce saiba onde elas estão. Estas páginas devem ter sido criadas na instalação do plugin, caso contrário você terá de criá-las.

en: The integration section contains options for third party services which integrate with WooCommerce.
pt: A seção Integração contém opções para integração de serviços de terceiros com WooCommerce.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
pt: A cor de fundo no corpo de email. O padrão é <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
pt: A cor do texto no corpo do email. O padrão é <code>#505050</code>

en: The minimum spend for this coupon is %s.
pt: O valor mínimo do pedido para este cupom é %s.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
pt: O total de pedidos foi atualizado. Por favor, confirme a sua encomenda, clicando no botão "Confirmar pedido" no final da página.

en: The orders section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can view and manage customer orders.
pt: A seção de pedidos pode ser acessada a partir do menu de navegação à esquerda. Aqui você pode visualizar e gerenciar os pedidos dos clientes.

en: The reports section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can generate reports for sales and customers.
pt: A seção de relatórios podem ser acessados ​​a partir do menu de navegação à esquerda. Aqui você pode gerar relatórios de vendas e clientes.

en: The shipping title the customer sees
pt: O título de entrega que o cliente verá:

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
pt: O texto para aparecer no rodapé dos emails enviados pelo WooCommerce.

en: There are no notes for this order yet.
pt: Não existem notas para este pedido.

en: There are no product orders yet.
pt: Não há nenhum pedido ainda.

en: There are no product reviews yet.
pt: Este produto ainda não recebeu opiniões.

en: There are no reviews yet, would you like to %s submit yours%s?
pt: Não existem avaliações ainda, gostaria de %s enviar a sua%s?

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
pt: Ocorreu um problema com algum produto em seu carrinho (exibido acima). Por favor, volte para a página do carrinho e resolva esses problemas antes de finalizar o pedido.

en: There is no user registered with that email address.
pt: Não há nenhum usuário cadastrado com esse endereço de e-mail.

en: There was an error calling %s
pt: Houve um erro chamando %s

en: There was an error calling %s::%s
pt: Houve um erro ao chamar %s::%s

en: These are countries that you are willing to ship to.
pt: Estes são os países para os quais você pode enviar produtos.

en: These rows contain taxes for this order. This allows you to display multiple or compound taxes rather than a single total.
pt: Essas linhas contêm taxas para esse pedido. Isso permite exibir múltiplas ou taxas compostas em vez de um único total.

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
pt: Essas configurações afetam as dimensões reais das imagens em seu catálogo - a visão front-end ainda serão afetadas por estilos CSS. Depois de alterar essas configurações você pode precisar do plugin <a href="%s">regenerate your thumbnails</a> para reajustar o tamanho das imagens.

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
pt: Essas configurações controlam os links permanentes de produtos. Essas configurações só se aplicam quando <strong>não utilizando links permanentes padrão acima</strong>.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
pt: Controla como os diversos métodos de entrega são exibidos na página.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
pt: Isso controla como o estoque é exibido na página.

en: This controls the default sort order of the catalog.
pt: Isso controla a ordem padrão do catálogo.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
pt: Isso controla a descrição que o usuário vê durante o checkout.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
pt: Isso controla a linha de assunto do e-mail. Deixe em branco para utilizar o assunto padrão: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
pt: Isso controla o cabeçalho do conteúdo dentro do e-mail de notificação. Deixe em branco para utilizar o cabeçalho padrão: <code>%s</code>.

en: This controls the position of the currency symbol.
pt: Isto controla a posição do simbolo monetário.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt: Isto controla o título que o usuário vê durante o checkout.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt: Isto controla qual a moeda será utilizada e quais os gateways de pagamento

en: This controls what is shown on category archives.
pt: Controla o que é exibido nos arquivos de categorias.

en: This controls what is shown on the product archive.
pt: Controla o que será exibido nos arquivos de produtos

en: This controls what unit you will define lengths in.
pt: Isto controla qual unidade de tamanho será utilizada

en: This controls what unit you will define weights in.
pt: Isto controla qual unidade de peso será utilizado

en: This coupon has expired.
pt: Este cupom expirou.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
pt: Este campo permite que você defina o subtotal mínimo necessário para utilizar o cupom.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pt: Esta é uma loja de demonstração para fins de teste - As compras realizadas não são válidas.

en: This is an order notification sent to the customer after payment containing order details.
pt: Esta é uma notificação de pedido enviada ao cliente depois dos dados de pagamento do pedido.

en: This is not your download link.
pt: Este não é o seu link de download.

en: This is the size used by the main image on the product page.
pt: Isto é o tamanho usado pela imagem padrão na página do produto.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' and 'Shipping Tax' fields within your orders.
pt: Isto soma os campos de "Imposto do Carrinho" e "Imposto de Entrega" dentro dos pedidos.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' field within your orders.
pt: Esta é a soma do campo "Imposto do carrinho" dentro de seus pedidos.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
pt: Esta é a soma do campo "Total dos Pedidos" dentro de seus pedidos

en: This is the sum of the 'Shipping Tax' field within your orders.
pt: Esta é a soma do campo 'Taxas de Envio' dentro de suas ordens.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
pt: Esta é a soma dos campos "Total de frete" em seus pedidos

en: This is where important store page are defined. You can also set up other pages (such as a Terms page) here.
pt: Aqui é onde páginas importantes da loja são definidas. Você pode também criar outras páginas (como a página de termos de serviço) aqui.

en: This is where payment gateway options are defined, and individual payment gateways are set up.
pt: Este é o local em que se definem as opções relacionadas aos método de pagamento e de configuração para cada um deles.

en: This is where shipping options are defined, and shipping methods are set up.
pt: Este é o lugar onde as opções de transporte são definidas, e os métodos de transporte são configurados.

en: This is where store orders are stored.
pt: Isto é onde os pedidos são armazenados.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
pt: Isto é onde você pode adicionar novos cupons para seus clientes usarem na sua loja.

en: This is where you can add new products to your store.
pt: Aqui você pode adicionar novos produtos para sua loja.

en: This month's sales
pt: Vendas deste mês

en: This option determines the customers default address (before they input their own).
pt: Esta opção determina o endereço padrão dos clientes (antes dele introduzir o seu próprio).

en: This option determines which address is used to calculate tax.
pt: Esta opção determina qual endereço é usado para calcular o imposto.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
pt: Essa opção é importante, já que afetará como você insere os preços. Alterando isso não atualizará produtos existentes.

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
pt: Esta seção permite personalizar os emails do WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Clique para ver prévia dos seus emails</a>. Para controle mais avançado copie o <code>woocommerce/templates/emails/</code> para <code>seutema/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
pt: Isso define a página base de sua loja - é o lugar onde o seu arquivo de produto estará.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
pt: Isto define o simbolo exibido na casa decimal nos preços.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
pt: Isso define o número de casas decimais mostrado nos preços apresentados.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
pt: Isto define o simbolo que separa a casa das milhares nos preços.

en: This setting does not apply to guest purchases.
pt: Esta definição não se aplica a compras de visitantes sem cadastro.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
pt: Isto é utilizado no tamanho das imagens exibidas na galeria de imagens da página do produto.

en: This size is usually used in product listings
pt: O tamanho é usualmente usado na lista de produtos

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
pt: Esse modelo foi sobrescrito por seu tema e pode ser encontrado em: <code>%s</code>.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
pt: Este texto será mostrado no botão que liga ao produto externo.

en: This tool will clear ALL expired transients from Wordpress.
pt: Esta ferramenta irá limpar todos os transientes expirados no WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
pt: Esta ferramenta irá limpar o cache de transientes de produtos/loja.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
pt: Essa ferramenta irá recontar os termos dos produtos - útil quando são alteradas as configurações de forma que os produtos ficam escondidos do catálogo.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
pt: Esta ferramenta irá resetar os papéis do administrador, dos clientes e do gerente da loja para o padrão. Utilize caso seus usuários não consigam acessar todas as páginas administrativas do WooCommerce

en: This will enable a script allowing the country fields to be searchable.
pt: Isto irá permitir que um script modifique o campo de país para inserir um campo de busca.

en: Thousand Separator
pt: Separador de Milhares

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Title
pt: Título

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
pt: Para editar as cores os arquivos <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> e <code>woocommerce.css</code> você precisa dar permissão de escrita para estes arquivos. Veja o <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">Codex - Permissões de Arquivos</a> para mais informações.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
pt: Para sobrescrever e editar esse modelo de email, copie <code>%s</code> para a pasta do seu tema: <code>%s</code>.

en: To reset your password, visit the following address:
pt: Para redefinir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
pt: Para acompanhar o seu pedido, por favor digite o seu ID do Pedido na caixa abaixo e pressione enter. Esta informação foi enviada a você no email de confirmação da compra.

en: To:
pt: Para:

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
pt: Alternar &quot;Baixável&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
pt: Alternar &quot;Ativado&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
pt: Alternar &quot;Virtual&quot;

en: Toggle featured
pt: Alternar destaque

en: Toggle tax rows
pt: Alternar linhas fiscais

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top Rated Products
pt: Produtos mais vendidos

en: Top category
pt: Categoria mais vendida

en: Top coupon
pt: Cupom mais usado

en: Top earners
pt: Top consumidores

en: Top sellers
pt: Mais vendidos

en: Total Product Taxes
pt: Total de impostos no produto

en: Total Sales
pt: Total de Vendas

en: Total Shipping
pt: Total de Entregas

en: Total Shipping Taxes
pt: Total de impostos de frete.

en: Total Taxes
pt: Total de impostos

en: Total coupon discount
pt: Total do Cupom de Descontos

en: Total customer orders
pt: Total de pedidos para clientes

en: Total customer sales
pt: Total de vendas clientes

en: Total customers
pt: Total de clientes

en: Total guest orders
pt: Total pedidos de desconhecidos

en: Total guest sales
pt: Total de vendas para desconhecidos

en: Total orders
pt: Total de pedidos

en: Total orders containing coupons
pt: Total de pedidos contendo cupons

en: Total orders for year
pt: Total de pedidos do ano

en: Total orders in range
pt: Total médio de pedidos

en: Total product taxes for year
pt: Total de impostos de produtos para o ano

en: Total sales
pt: Total de vendas

en: Total sales for year
pt: Total de vendas do ano

en: Total sales in range
pt: Média total de vendas

en: Total sales minus shipping and tax.
pt: Total de vendas menos frete e impostos

en: Total shipping costs
pt: Total dos custos de entrega

en: Total shipping tax for year
pt: Total de taxas de entrega por ano

en: Total tax for line items + fees.
pt: Total de impostos para a linha de itens + taxas.

en: Total taxes for year
pt: Total de taxas por ano

en: Totals
pt: Total

en: Town / City
pt: Cidade

en: Town / District
pt: Cidade / Estado

en: Track
pt: Faixa

en: Tracking code
pt: Código de monitoramento

en: Trailing Zeros
pt: Zeros à direita

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Type
pt: Tipo

en: US Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
pt: Sair do HTTPS quando sair da finalização

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
pt: Infelizmente seu pedido não pode ser processado. O banco (ou operadora) não aprovou seu pagamento.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
pt: Slug/referencia unica para o atributo, precisa ter no máximo 28 dígitos.

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
pt: Pedido cancelado por falta de pagamento - tempo limite ultrapassado.

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Up-Sells
pt: Aumenta vendas

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
pt: Aumenta vendas, são produtos que você deseja recomendar durante a visualização de um produto. Por exemplo: Produtos mais rentáveis, com maior qualidade ou mais recomendados.

en: Update
pt: Atualizar

en: Update Cart
pt: Atualizar carrinho

en: Update Product Category
pt: Atualização Categoria de Produto

en: Update Product Tag
pt: Atualizar etiqueta de produto

en: Update Shipping Class
pt: Atualizar Classe de entrega

en: Update Totals
pt: Atualizar total

en: Update country
pt: Atualizar país

en: Update totals
pt: Atualizar

en: Upload/Add image
pt: Upload/Adicionar imagem

en: Uploaded to this product
pt: Arquivo enviado para esse produto

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Usage / Limit
pt: Uso / Limite

en: Usage limit
pt: Limite de uso

en: Use form submission method.
pt: Utilize o método de submissão do formulário.

en: Use image
pt: Usar imagem

en: Used 1 time | Used %d times
pt[0]: Usado 1 vez
pt[1]: Usado %d vezes

en: Used for certain text and asides - breadcrumbs, small text etc.
pt: Utilizado para determinados textos, por exemplo, breadcrumbs, textos menores e outros.

en: Used for variations
pt: Usado para variações

en: Username
pt: Nome de usuário/username

en: Username is required.
pt: Nome de usuário é obrigatório

en: Username or email
pt: Nome de usuário ou e-mail

en: Username: %s
pt: Usuário: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
pt: Os usuários terão que gastar este montante para obter frete grátis (caso esteja habilitado acima).

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: VAT
pt: ICMS

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
pt: Erro de validação: As quantidades no PayPal não conferem (total %s)

en: Value
pt: Valor

en: Value(s)
pt: Valor(s)

en: Variable
pt: Variável

en: Variable product
pt: Produto variável

en: Variation #%s of %s
pt: Variação #%s de %s

en: Variation ID:
pt: ID de variação:

en: Variations
pt: Variações

en: Variations for variable products are defined here.
pt: Variações para produtos variáveis são definidas aqui.

en: Vatican
pt: Vaticano

en: Very Poor
pt: Muito ruim

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: View
pt: Visualizar

en: View Cart &rarr;
pt: Ver carrinho →

en: View Coupon
pt: Visualizar cupom

en: View Coupons
pt: Ver cupons

en: View Order
pt: Visualizar pedido

en: View Product
pt: Detalhes do produto

en: View Tax Rates
pt: Ver taxas de imposto

en: View options
pt: Ver opções

en: View template
pt: Ver modelo

en: Virginia
pt: Virgínia

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
pt: Produtos virtuais não são tangíveis, portanto, não são enviados.

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visible on the product page
pt: Visível na página de produto

en: WC Database Version
pt: Versão do banco de dados do WC

en: WC Logging
pt: Log do WC

en: WC Pages
pt: Páginas do WC

en: WC Taxonomies
pt: Taxonomias do WC

en: WC Transients
pt: WC Transientes

en: WC Version
pt: Versão do WC

en: WP Debug Mode
pt: Modo WP Debug

en: WP Max Upload Size
pt: Tamanho máximo do upload do WP

en: WP Memory Limit
pt: Limite de Memória do WP

en: WP Version
pt: Versão do WP

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Weight
pt: Peso

en: Weight Unit
pt: Unidade de peso

en: Weight in decimal form
pt: Peso na forma decimal

en: Welcome to WooCommerce
pt: Bem-vindo ao WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
pt: Bem-vindo ao WooCommerce %s

en: Welcome to {blogname}
pt: Bem-vindo ao {blogname}

en: West Coast
pt: Costa Oeste dos Estados Unidos

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
pt: Qual a taxa que você deseja cobrar para entrega local, desconsiderando a opção de frete grátis. Deixe em branco para desabilitar.

en: What zip/post codes would you like to offer delivery to? Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. P* will match a postcode of PE30.
pt: Para quais CEPs você gostaria de oferecer entrega? Separe os códigos com vírgulas. Aceita curingas, por exemplo P* irá corresponder a um código postal PE30.

en: What's New
pt: O que há de novo

en: When this shipping method is chosen, apply the base tax rate rather than for the customer's given address.
pt: Quando esse método for escolhido aplicar a taxa base ao invés de calcular pelo endereço informado pelo cliente.

en: Width
pt: Largura

en: WooCommerce Cart
pt: Carrinho do WooCommerce

en: WooCommerce Layered Nav
pt: WooCommerce  Camada de navegação

en: WooCommerce Layered Nav Filters
pt: WooCommerce Filtros de Navegação em Camadas

en: WooCommerce Price Filter
pt: WooCommerce filtro de preço

en: WooCommerce Product Categories
pt: WooCommerce Categoria de produtos

en: WooCommerce Product Search
pt: WooCommerce Pesquisa de produtos

en: WooCommerce Product Tags
pt: WooCommerce Etiqueta de produtos

en: WooCommerce Recent Orders
pt: Pedidos recentes do WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
pt: WooCommerce Avaliações recentes

en: WooCommerce Right Now
pt: WooCommerce Agora

en: WooCommerce Settings
pt: Opções WooCommerce

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
pt: WooCommerce Impostos (CSV)

en: WooCommerce Top Rated Products
pt: WooCommerce Produtos mais avaliados

en: Worst category
pt: Pior categoria

en: Worst coupon
pt: Pior cupom

en: Year:
pt: Ano:

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: Sim

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
pt: Sim, eu incluirei valores com as taxas de impostos

en: You already have this item in your cart.
pt: Esse produto já está em seu carrinho.

en: You are using <strong>WooCommerce %s</strong>.
pt: Você está usando o <strong>WooCommerce %s</strong>.

en: You can only have 1 %s in your cart.
pt: Você pode ter apenas 1 %s em seu carrinho.

en: You can tweak the ShareThis code by editing this option.
pt: Você pode ajustar o código do ShareThis editando essa opção.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
pt: Você não pode adicionar &quot;%s&quot; ao carrinho porque o produto está sem estoque.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
pt: Você não pode adicionar essa quantidade de &quot;%s&quot; porque a quantidade em estoque não é suficiente (restando %s).

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Você não tem permissão suficiente para acessar esta página.

en: You have not set up this type of address yet.
pt: Você não pode criar este tipo de endereço.

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
pt: Você recebeu um pedido de %s. O pedido é o seguinte:

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
pt: Você ficou muito tempo inativo. Por favor, atualize a página.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
pt: Você ficou muito tempo sem atividade, por segurança sua sessão foi encerrada. Por favor, tente novamente.

en: You may also like&hellip;
pt: Você vai gosta disso&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
pt: Você pode se interessar por&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
pt: Você deve aceitar os Termos e Condições.

en: You must be logged in to checkout.
pt: Você precisa estar logado para fazer finalizar a compra.

en: You must be logged in to download files.
pt: Você precisa estar logado para fazer download dos arquivos.

en: Your Review
pt: Sua avaliação sobre o produto

en: Your account on {blogname}
pt: Sua conta em {blogname}

en: Your cart is currently empty.
pt: Seu carrinho está vazio.

en: Your comment is awaiting approval
pt: Seu comentário está aguardando aprovação

en: Your details
pt: Seus detalhes

en: Your most used product tags in cloud format.
pt: As etiquetas mais utilizadas são exibidas em forma de nuvem.

en: Your order
pt: Seu pedido

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
pt: Seu pedido já está pago. Entre em contato com nosso atendimento se precisar de ajuda.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
pt: Seu pedido foi recebido e está sendo processado. Os detalhes do pedido serão exibidos abaixo para sua conferência:

en: Your order is complete
pt: Seu pedido está completo

en: Your order is complete - download your files
pt: Seu pedido está completo - faça download de seus arquivos

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
pt: Seu pedido não está mais pendente e não pode ser cancelado. Entre em contato com nosso atendimento se precisar de ajuda.

en: Your order was cancelled.
pt: Seu pedido foi cancelado.

en: Your password has been reset.
pt: Sua senha foi redefinida.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
pt: O servidor da sua hospedagem não possue o fsockopen e o cURL habilitados. PayPal IPN e outros scripts que se comunicam com o servidor não irão funcionar. Entre em contato com o seu provedor de hospedagem para mais detalhes.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
pt: Seu servidor não possui a classe <a href="%s">SOAP Client</a> habilitada - alguns plugins de pagamento que utilizam essa classe podem não funcionar como esperado.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
pt: O servidor da sua hospedagem está com o cURL habilitado, mas o fsockopen desabilitado.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
pt: O servidor da sua hospedagem deve ter fsockopen e cURL habilitados.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
pt: O servidor da sua hospedagem está com o fsockopen habilitado, mas o cURL desabilitado.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
pt: O seu servidor possui o cliente SOAP ativado.

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Your themes page background - used for tab active states
pt: Suas páginas de fundo de tema - usado para ativar o estado das abas

en: Your {blogname} order from {order_date}
pt: Seu pedido de {order_date} na loja {blogname}

en: Your {blogname} order from {order_date} is complete
pt: Seu pedido {order_date} na loja {blogname} está completo

en: Your {blogname} order from {order_date} is complete - download your files
pt: Seu {blogname} pedido de {order_date} está completo - faça download de seus arquivos.

en: Your {blogname} order receipt from {order_date}
pt: Seu recibo do pedido de {order_date} na loja {blogname}

en: Yukon Territory
pt: Yukon

en: ZIP/Postcode
pt: CEP

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Zip
pt: CEP

en: Zip/Post Codes
pt: CEP

en: [%s with ID of %d]
pt: [%s com ID do %d]

en: [%s with SKU of %s]
pt: [%s com o código do produto %s]

en: [Remove]
pt: [Remover]

en: [{blogname}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
pt: [{blogname}] Novo pedido de cliente ({order_number}) - {order_date}

en: added %s ago
pt: adicionado %s atrás

en: ago
pt: atrás

en: and was completed
pt: e foi concluído

en: by
pt: por

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
pt: por %1$s

en: cancelled
pt: cancelado

en: completed
pt: concluído

[ctx: default-slug]
en: product
pt: produto

[ctx: default-slug]
en: shop
pt: loja

en: failed
pt: falha

en: is a required field.
pt: é um campo obrigatório

en: is low in stock.
pt: Está abaixo do estoque mínimo.

en: is not a valid email address.
pt: não é um endereço de email válido.

en: is not a valid number.
pt: não é um número válido.

en: is not valid. Please enter one of the following:
pt: não é válido. Por favor, informe algum dos seguintes:

en: is out of stock.
pt: Está em falta.

en: item | items
pt[0]: Item
pt[1]: Itens

en: items
pt: itens

en: jS F Y
pt: j F Y

en: l jS \of F Y h:i:s A
pt: l jS \d\e F \d\e Y h:i:s A

en: made by
pt: feito por

[ctx: min_price]
en: From:
pt: De:

en: no
pt: não

en: on-hold
pt: aguardando

en: out of 5
pt: de 5

en: oz
pt: onça

[ctx: page_slug]
en: cart
pt: carrinho

[ctx: page_slug]
en: checkout
pt: finalizar-compra

[ctx: page_slug]
en: edit-address
pt: editar-endereco

[ctx: page_slug]
en: lost-password
pt: recuperar-senha

[ctx: page_slug]
en: my-account
pt: minha-conta

[ctx: page_slug]
en: shop
pt: loja

en: pay
pt: pagar

en: pending
pt: pendente

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
pt: Apartamento, suite, casa, etc (opcional)

[ctx: placeholder]
en: Buy product
pt: Comprar produto

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
pt: A partir de&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Never expire
pt: Nunca expira

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pt: Notas sobre seu pedido (por exemplo, informações especiais sobre entrega).

[ctx: placeholder]
en: Password
pt: Senha

[ctx: placeholder]
en: Street address
pt: Endereço

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
pt: Para&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
pt: Uso ilimitado

[ctx: placeholder]
en: Username
pt: Usuário

en: processing
pt: processando

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site.
pt: fornece total compatibiliade com a Compilação PCI, uma forma segura para coletar e transmitir os dados dos cartões de crédito para o seu gateway de pagamento, mantendo controle sobre o design do seu site.

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site. Mijireh supports a wide variety of payment gateways: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, and more.
pt: fornece total compatibiliade com a Compilação PCI, uma forma segura para coletar e transmitir os dados dos cartões de crédito para o seu gateway de pagamento, mantendo controle sobre o design do seu site. Mijireh suporta uma ampla variedade de gateways de pagamento como: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap e muito mais.

en: refunded
pt: reembolsado

en: required
pt: obrigatório

[ctx: slug]
en: product
pt: produto

[ctx: slug]
en: product-category
pt: categoria-produto

[ctx: slug]
en: product-tag
pt: produto-etiqueta

[ctx: slug]
en: uncategorized
pt: sem categoria

en: terms &amp; conditions
pt: termos &amp; condições

en: the
pt: o

en: to
pt: para

en: to the
pt: para o

en: variation added
pt: variação adicionada

en: variations added
pt: variações adicionadas

en: verified owner
pt: proprietário verificado

en: version
pt: versão

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
pt: wp_remote_post() falou. PayPal IPN pode não estar funcionando com o seu servidor.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
pt: wp_remote_post() falou. PayPal IPN não vai funcionar com o seu servidor. Contacte o seu provedor de hospedagem. Erro:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
pt: O wp_remote_post() funcionou - O IPN do PayPal IPN esta funcionando corretamente.

en: yd
pt: jarda

en: yes
pt: sim

en: — No Change —
pt: — Sem mudanças —
