WooCommerce v2.0.0 - en to it translation catalogue (1762 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
it: (tasse stimate per %s)

en:  ago
it: fa

en: "From" Email Address
it: "Da" indirizzo Email

en: "From" Name
it: "Da" Nome

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d–%2$d of %3$d results
it: Visualizzazione %1$d-%2$d di %3$d risultati

en: %d Transients Rows Cleared
it: %d righe Transients azzerate

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
it: %s - Si consiglia di impostare la memoria ad almeno 64 MB. Vedi: <a href="%s">Aumentare la memoria allocata a PHP</a>

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable, and secure than ever before. We hope you enjoy it.
it: % s WooCommerce% s è più potente, stabile e sicuro che mai. Speriamo che vi piaccia.

en: %s ago
it: %s fa

en: %s download remaining | %s downloads remaining
it[0]: %s download rimanente
it[1]: %s download rimanenti

en: %s for %s item | %s for %s items
it[0]: %s per %s prodotto
it[1]: %s per %s prodotti

en: %s in stock
it: %s disponibili

en: %s review for %s | %s reviews for %s
it[0]: %s recensione per %s
it[1]: %s recensioni per %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
it: %s pezzi di %s sono in pre-ordinazione nell'ordine #%s. (Significa che non sono attualmente presenti in magazzino).

en: &larr; Return To Cart
it: &larr; Ritorna al Carrello

en: &larr; Return To Shop
it: &larr; Ritorna al negozio

en: &nbsp;&ndash; Page %s
it: &nbsp;&ndash; Pagina %s

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
it: &nbsp;<small>%stramite %s</small>

en: &quot; and &quot;
it: &quot; e &quot;

en: &quot;%s&quot; was successfully added to your cart.
it: &quot;%s&quot; aggiunto correttamente al carrello.

en: (%s) is not a valid postcode/ZIP.
it: (%s) non è un codice postale valido.

en: (Includes %s)
it: (Include %s)

en: (backorders allowed)
it: (pre-ordinazione possibile)

en: (ex. VAT)
it: (esc. IVA)

en: (ex. tax)
it: (es. tasse)

en: (incl. VAT)
it: (incl. IVA)

en: (incl. tax)
it: (tasse incluse)

en: + Add Cost
it: + Aggiungi Costo

en: + Add tax row
it: + Aggiungi una riga per tassa

en: 0.00
it: 0,00

en: 2 letter Country code
it: Codice stato 2 lettere

en: <a href="%s" class="button">%s</a> You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
it: <a href="%s" class="button">%s</a> Non puoi inserire questa quantità nel carrello &mdash; abbiamo disponibili solo %s pezzi e ne hai già %s nel tuo carrello.

en: <code>WC-API</code> now has real endpoints, and we've optimised the gateways API significantly by only loading gateways when needed.
it: <code>WC-API</code> ha ora endpoint reali,  abbiamo ottimizzato le API dei gateway in modo significativo di modo che vengano caricati solo quando necessario.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Precedente

en: <strong class="red">Warning</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
it: <strong class="red">Warning</strong> Questo strumento cancellerà tutti i dati della sessione del cliente dal database, comprese eventuali carrelli attivi al momento.

en: <strong>Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
it: <strong>Aggiornamento dati obbligatorio</strong> &#8211; Abbiamo solo bisogno di aggiornare la vostra installazione alla versione più recente

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
it: <strong>Benvenuti in WooCommerce</strong> &#8211; Sei quasi pronto per iniziare a vendere :)

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a WooCommerce theme :)
it: <strong>Il tuo tema non dichiara il supporto a WooCommerce</strong> &#8211; se si riscontrano problemi di layout si prega di leggere la nostra guida per l'integrazione o scegli un tema WooCommerce :)

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
it: Codice del paese a 2 cifre, ad esempio US. Lascia in bianco per applicare a tutti.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
it: Sigla provincia a 2 lettere, ad esempio AL. Lascia in bianco per applicare a tutti.

en: A Search box for products only.
it: Un box di ricerca per i prodotti

en: A Smoother Admin Experience
it: Un'esperienza di amministrazione più agevole

en: A list or dropdown of product categories.
it: Un elenco o menu a discesa di categorie prodotti

en: A minimum order amount (defined below)
it: Importo minimo di ordine (definito di seguito)

en: A minimum order amount AND a coupon
it: Un importo minimo di ordine AND un coupon

en: A minimum order amount OR a coupon
it: Un importo minimo di ordine OR un coupon

en: A note has been added to your order
it: Una nota è stata aggiunta al tuo ordine

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
it: Un prodotto deve essere in questa categoria perchè il coupon sia valido o, per "Sconti Prodotto", prodotti in queste categorie saranno scontati

en: A valid free shipping coupon
it: Un coupon spedizioni gratuite valido

en: API Improvements
it: Miglioramenti API

en: Access Expires
it: L'accesso scade

en: Access Restriction
it: Restrizione di accesso

en: Account Details
it: Coordinate

en: Account Name
it: Nome account

en: Account Number
it: Numero account

en: Account password
it: password dell'account

en: Account username
it: nome utente dell'account

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it: Azione fallita. Per favore, aggiornare la pagina e riprovare.

en: Actions
it: Azioni

en: Active filters
it: Filtri attivi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Attribute
it: Aggiungi attributo

en: Add Coupon
it: Aggiungi Buono Sconto

en: Add Images to Product Gallery
it: Aggiungi Immagini alla Galleria Prodotto

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Attribute
it: Aggiungi nuovo attributo

en: Add New Coupon
it: Aggiungi Nuovo Buono Sconto

en: Add New Order
it: Aggiungi Nuovo Ordine

en: Add New Product
it: Aggiungi Prodotto

en: Add New Product Category
it: Aggiungi Categoria Prodotto

en: Add New Product Tag
it: Nuovo Tag Prodotto

en: Add New Shipping Class
it: Aggiungi Classe Spedizione

en: Add New Variation
it: Aggiungi Variazione

en: Add Order
it: Aggiungi Ordine

en: Add Product
it: Aggiungi prodotto

en: Add Review
it: Aggiungi recensione

en: Add Variation
it: Aggiungi Variazione:

en: Add Your Review
it: Aggiungi la tua recensione

en: Add a review
it: Aggiungi una recensione

en: Add eCommerce tracking code to the thankyou page
it: Aggiungi codice di tracciamento alla pagina di ringraziamento.

en: Add event tracking code for add to cart actions
it: Aggiungi un codice di tracciamento evento per le aggiunte al carrello

en: Add fee
it: Aggiungi costo

en: Add item(s)
it: Aggiungi elemento(s)

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add note
it: Aggiungi una nota

en: Add product gallery images
it: Aggiungi immagini alla galleria prodotti

en: Add to Cart
it: Aggiungi al Carrello

en: Add to cart
it: Acquista

en: Add to gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Add tracking code to your site's footer. You don't need to enable this if using a 3rd party analytics plugin.
it: Inserisce il codice di tracciamento nel pie\' di pagina del sito. Non è necessario se stai usando un plugin di terze parti.

en: Add&nbsp;meta
it: Aggiungi&nbsp;meta

en: Added &quot;%s&quot; to your cart.
it: &quot;%s&quot; aggiunto al carrello.

en: Additional Costs
it: Costi aggiuntivi

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Additional Rates
it: Tariffe aggiuntive

en: Additional Tax Classes
it: Aliquote addizionali

en: Additional costs can be added below - these will all be added to the per-order cost above.
it: Le spese supplementari possono essere aggiunte di seguito – queste saranno tutte aggiunte al costo del preordine sopra.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address changed successfully.
it: Indirizzo modificato correttamente.

en: Address override
it: Sovrascrittura Indirizzo

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
it: Buoni Sconto

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
it: Ordini

[ctx: Admin menu name]
en: Products
it: Prodotti

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
it: Classi Spedizione

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
it: Tag

en: Advanced
it: Avanzato

en: All
it: Tutto

en: All Countries
it: Tutte le Nazioni

en: All Product Categories
it: Tutte le Categorie

en: All Product Tags
it: Tutti i Tag Prodotto

en: All Shipping Classes
it: Tutte le Classi Spedizione

en: All allowed countries
it: Tutte le nazioni abilitate

en: All done!
it: Fatto tutto!

en: All graphics within WC have been optimised for HiDPI displays.
it: Tutti gli elementi grafici all'interno di WC sono state ottimizzate per i display HiDPI.

en: Allow
it: Permettere

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
it: Permetti <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> su questa pagina.

en: Allow Backorders?
it: Permetti ordini in prenotazione

en: Allow customers to repurchase orders from their account page
it: Consentire ai clienti di riacquisto di ordini dalla loro pagina account

en: Allow registration on the "My Account" page
it: Consentire la registrazione sulla pagina "Mio Account"

en: Allow registration on the checkout page
it: Consentire la registrazione nella pagina di checkout

en: Allow reviews.
it: Permetti recensioni.

en: Allow, but notify customer
it: Permettere, ma avvertire il cliente

en: Allowed Countries
it: Nazioni permesse

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
it: Abilita i pagamenti con assegno. Qual è al giorno d'oggi  l'utilità del pagamento con assegno? Probabilmente nessuna, ma attivando questa opzione ti sarà facile effettuare dei test per verificare ad esempio la ricezione delle notifiche via email, la visualizzazione della pagina di ringraziamento, ecc…

en: Allows payments by BACS (Bank Account Clearing System), more commonly known as direct bank/wire transfer.
it: Permetti pagamenti via sistema bancario (bonifico)

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
it: Mostra sempre la disponibilità a magazzino es. "12 in stock"

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
it: Un altro account è registrato con questo nome utente. Sceglierne un altro.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
it: Esiste già un account con il tuo indirizzo email. Per favore, accedi.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
it: Un ordine è stato creato per te presso %s. Per pagare questo ordine per favore utilizza il seguente link: %s

en: Anti-spam field was filled in.
it: il campo anti-spam è stato compilato.

en: Any
it: Qualsiasi

en: Any %s
it: Ogni %s

en: Any category
it: Qualsiasi categoria

en: Any class
it: Qualsiasi classe

en: Any customer
it: Qualsiasi cliente

en: Apply
it: Applica

en: Apply Coupon
it: Applica Sconto

en: Apply base tax rate
it: Applicare aliquota di base

en: Apply before tax
it: Applicare prima delle imposte

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare tutte le varianti? Ciò non può essere annullato.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo attributo?

en: Are you sure you want to delete this template file?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo file di template?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
it: Sei sicuro che si desidera collegare tutte le varianti? Questo creerà una nuova variante per ciascuno e per ogni possibile combinazione di attributi di variazione (max 50 per esecuzione).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
it: Sei sicuro di voler rimuovere i prodotti selezionati? Se in precedenza hai ridotto il magazzino di questo prodotto, o questo ordine è stato inviato da un cliente, sarà necessario ripristinare manualmente lo stock dell'articolo.

en: Are you sure you want to remove this variation?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa variante?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
it: Sei sicuro di voler revocare l'accesso per questo download?

en: As requested by some users, we now support taxing the billing address instead of shipping (optional), and we allow you to choose which tax class applies to shipping.
it: Come richiesto da alcuni utenti, da ora la tassazione viene applicata all'indirizzo di fatturazione, invece che di spedizione (opzionale), ed è possibile scegliere quale aliquota applicare alle spese di spedizione.

en: Attribute | Attributes
it[0]: Attributo
it[1]: Attributi

en: Attribute:
it: Attributo:

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
it: Gli attributi consentono di definire i dati extra del prodotto, come la dimensione o il colore. È possibile utilizzare questi attributi nella barra laterale negozio con il widget "layered nav". Attenzione: non è possibile rinominare un attributo in seguito.

en: Author:
it: Autore:

en: Autoload
it: Caricamento automatico

en: Availability
it: Disponibilità

en: Available downloads
it: Download disponibili

en: Available on backorder
it: Disponibile per la Pre-Ordinazione.

en: Average
it: Sufficiente

en: Average Rating
it: Valutazione media

en: Average order items
it: Media articoli per ordine

en: Average order items for year
it: Media prodotti per ordine per anno

en: Average order items in range
it: Media articoli per ordine nell'intervallo

en: Average order total
it: Media totale ordine

en: Average order total for year
it: Media importo totale ordine per anno

en: Average order total in range
it: Media totale ordine nell'intervallo

en: Average orders per customer
it: Ordini medi per cliente

en: Awaiting BACS payment
it: In attesa di pagamento con bonifico

en: Awaiting cheque payment
it: In attesa di pagamento con assegno

en: BACS Payment
it: Pagamento con bonifico

en: BIC (formerly Swift)
it: BIC (ex Swift)

en: Background Colour
it: Colore di sfondo

en: Backordered
it: In Pre-Ordinazione

en: Bacs
it: Bonifico

en: Bank Name
it: Nome banca

en: Base Colour
it: Colore di base

en: Base Location
it: Nazione Negozio

en: Be the first to review
it: Scrivi la prima recensione per

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
it: Prima di aggiungere varianti, aggiungere e salvare alcuni attributi nella tab <strong>Attributi</strong>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
it: Prima di caricare il file di importazione, è necessario risolvere il seguente errore:

en: Best Sellers
it: Più Venduti

en: Better Pagination and Result Counts
it: Una miglior impaginazione e conteggio dei risultati

en: Better stock handling
it: Migliore gestione di magazzino

en: Billing
it: Fatturazione

en: Billing &amp; Shipping
it: Fatturazione e Spedizione

en: Billing Address
it: Indirizzo Fatturazione

en: Billing Details
it: Dettagli di fatturazione

en: Billing Email
it: Email di fatturazione

en: Billing address
it: Indirizzo fatturazione

en: Both
it: Entrambi

en: Bulk edit:
it: Modifica in blocco:

en: Button
it: Pulsante

en: Button style
it: Stile pulsante

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Buttons and tabs
it: Pulsanti e tabs

en: Buy product
it: Acquista il prodotto

en: Cache-friendly cart widgets
it: Cache-friendly widgets carrello

en: Calc taxes
it: Calcolo tasse

en: Calc totals
it: Calcolo totale

en: Calculate Shipping
it: Calcolo spedizione

en: Calculate Tax Based On:
it: Calcolo tassazione riferita ad:

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
it: Calcolare le tasse per riga? Questo calcolerà le imposte in base allla nazione dei clienti. Se nessun di indirizzo di fatturazione o spedizione è stato impostato verrà utilizzata la nazione in cui si trova negozio.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
it: Calcolare i totali in base alle voci dell'ordine, sconti e spedizione?

en: Can't access your account?
it: Non riesci ad accedere al tuo account?

en: Cancel
it: Annullare

en: Cancel order &amp; restore cart
it: Annulla ordine e ripristina carrello

en: Cancel schedule
it: Annulla pianifica

en: Capabilities
it: Funzionalità

en: Capability overhaul
it: Revisione delle capacità

en: Cart
it: Carrello

en: Cart % Discount
it: Sconto % Carrello

en: Cart Discount
it: Sconti Carrello

en: Cart Discount:
it: Sconto Carrello:

en: Cart Page
it: Carrello

en: Cart Subtotal
it: Subtotale Carrello

en: Cart Subtotal:
it: Subtotale carrello:

en: Cart Totals
it: Totale Carrello

en: Cart updated.
it: Carrello aggiornato.

en: Cart widgets and other "fragments" are now pulled in via AJAX - this works wonders with static page caching.
it: I widgets del carrello e altri "frammenti" sono chiamati via AJAX – questo funziona magnificamente con il caching statico delle pagine.

en: Cart, Checkout and Accounts
it: Carrello, cassa e contabilità

en: Cash on Delivery
it: Contrassegno

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog &amp; search
it: Catalogo &amp; ricerca

en: Catalog Images
it: Immagini catalogo

en: Catalog Options
it: Opzioni catalogo

en: Catalog visibility:
it: Visibilità Catalogo:

en: Catalog/search
it: Catalogo/ricerca

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category Order
it: Ordine Categoria

en: Category sales average
it: Media di vendita per categoria

en: Category sales median
it: mediana di vendita per categoria

en: Category: | Categories:
it[0]: Categoria:
it[1]: Categorie:

en: Change Password
it: Cambia la password

en: Change Password Page
it: Cambia la password

en: Change to:
it: Cambia a:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
it: Seleziona questa casella se il coupon non può essere utilizzato in combinazione con altri coupon.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled with the "must use coupon" setting checked.
it: Seleziona questa casella se il coupon accorda spedizione gratuita. La <a href="%s">spedizione gratuita</a> deve essere abilitata con l'impostazione selezionata del "è necessario usare il coupon".

en: Check this box if the coupon should be applied before calculating cart tax.
it: Seleziona questa casella se il coupon deve essere applicato prima del calcolo delle imposte nel carrello.

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
it: Seleziona questa casella se il coupon non si applica alle oggetti in saldo. I coupon per prodotto funzionano solo se l'oggetto non è in saldo. I coupon per carrello funzionano solo se non ci sono articoli in saldo nel carrello.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it: Controlla la tua e-mail per il link di conferma.

en: Checkout
it: Cassa

en: Checkout &rarr;
it: Acquista &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
it: Checkout &rarr; Pagamento

en: Checkout Page
it: Checkout

en: Cheque
it: Assegno

en: Cheque Payment
it: Pagamento con Assegno

en: Choose a country&hellip;
it: Scegli una nazione&hellip;

en: Choose a downloadable product&hellip;
it: Scegli un prodotto scaricabile&hellip;

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Choose a file from your computer:
it: Scegli un file dal tuo computer:

en: Choose a grouped product&hellip;
it: Scegliere un prodotto in un gruppo&hellip;

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
it: Scegliere una priorità per questa aliquota. Sarà usato solo 1 tasso corrispondente per priorità. Per definire multiple aliquote fiscali per una singola area è necessario specificare una diversa priorità per aliquota.

en: Choose an image
it: Scelta immagine

en: Choose an option
it: Scegli un opzione

en: Choose countries&hellip;
it: Scegli più nazioni&hellip;

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
it: Scegli se questo è un tasso composto. Le aliquote fiscali composte vengono applicate sulle altre aliquote.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
it: Scegliere se questa aliquota viene anche applicata alla spedizione.

en: Choose which format of email to send.
it: Scegli quale formato utlizzare per l'email.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
it: Città per questa regola. Punto e virgola (;) separano valori multipli. Lascia in bianco per applicare a tutte le città.

en: City
it: Città

en: Clear all sessions
it: Pulisci tutte le sessioni

en: Clear cart when logging out
it: Svuota carrello al momento della disconnessione

en: Clear selection
it: Annulla selezione

en: Clear transients
it: Elimina i transients

en: Click here to enter your code
it: Clicca qui per inserire il tuo codice

en: Click here to login
it: Clicca qui per accedere

en: Click here to reset your password
it: Clicca qui per reimpostare la password

en: Click to toggle
it: Fare clic per attivare o disattivare

en: Close all
it: Chiudi tutto

en: Code
it: Codice

en: Collect shipping address even when not required
it: Registrare gli indirizzi di spedizione anche quando non richiesti

en: Comma separate email addresses to restrict this coupon to specific billing and user emails.
it: Indirizzi email separati dalla virgola per limitare questo coupon a specifici indirizzi di fatturazione e mail utente.

en: Company
it: Società

en: Company Name
it: Ragione sociale

en: Complete
it: Completato

en: Completed
it: Completati

en: Completed Orders
it: Ordini completati

en: Completed order
it: Ordine Completato

en: Compound
it: Composto

en: Configure
it: Configura

en: Configure&nbsp;terms
it: Configura&nbsp;termini

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Content
it: Contenuto

en: Continue Shopping &rarr;
it: Continua lo Shopping &rarr;

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
it: Controlli per gestire se il prodotto sia considerato "in magazzino" o "Non disponibile" sul frontend.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it: Copia i dati di fatturazione sui dati di spedizione? Questa operazione rimuoverà gli eventuali dati di spedizione inseriti.

en: Copy file to theme
it: Copia file nel tema.

en: Copy from billing
it: Copia da fatturazione

en: Copy to a new draft
it: Copia in una nuova bozza

en: Cost
it: Costo

en: Cost Added...
it: Costo aggiunto...

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
it: Costo tasse escluse. Inserire un importo, esempio 2.50

en: Cost per order
it: Costo per ordine

en: Cost, excluding tax.
it: Costo tasse escluse

en: Cost:
it: Costo:

en: Cost: %s
it: Costo: %s

en: Costs
it: Costi

en: Costs Added...
it: Costi aggiunti...

en: Could not compile woocommerce.less:
it: Impossibile compilare woocommerce.less:

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
it: Impossibile concedere l'accesso - l'utente potrebbe già avere il permesso per questo file o l'email di fatturazione non è impostata. Assicurarsi che l'email di fatturazione sia impostata e che l'ordine sia stato salvato.

en: Could not write to template file.
it: Non scrivere nel file di template.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
it: Impossibile registrarla. Per favore, ci contatti se il problema si ripresenta.

en: Countries
it: Nazioni

en: Country
it: Stato

en: Country Code
it: Sigla Nazione

en: Country or state code
it: Stato

en: Country&nbsp;Code
it: Codice&nbsp;Nazione

en: County
it: Contea

en: Coupon
it: Buono sconto

en: Coupon Data
it: Dati del Coupon

en: Coupon amount
it: Importo del coupon

en: Coupon code
it: Codice del Buono Sconto

en: Coupon code already applied!
it: Codice promozionale già applicato!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
it: Codice promozionale già esistente - i clienti potranno utilizzare l'ultimo coupon con questo codice.

en: Coupon code applied successfully.
it: Codice promozionale applicato con successo.

en: Coupon description
it: Descrizione Coupon

en: Coupon does not exist!
it: Buono sconto non esistente!

en: Coupon draft updated.
it: Bozza coupon aggiornata.

en: Coupon is not valid.
it: Coupon non valido.

en: Coupon restored to revision from %s
it: Coupon ripristinato alla revisione da %s

en: Coupon saved.
it: Coupon salvato.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it: Coupon previsto per: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
it: Coupon inviato.

en: Coupon type
it: Tipo di coupon

en: Coupon updated.
it: Coupon aggiornato.

en: Coupon usage limit has been reached.
it: Il limite di utilizzo del buono sconto è stato raggiunto.

en: Coupon usage reports.
it: Report di utilizzo coupon.

en: Coupons
it: Buoni Sconto

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
it: I coupon possono essere inseriti dal carrello e dalle pagine di checkout.

en: Coupons can be managed from this section. Once added, customers will be able to enter coupon codes on the cart/checkout page. If a customer uses a coupon code they will be viewable when viewing orders.
it: I coupon possono essere gestiti da questa sezione. Una volta aggiunti, i clienti saranno in grado di inserire codici promozionali nel carrello/pagina di checkout. Se un cliente utilizza un codice promozionale questo sarà visibile mentre si visualizzano gli ordini.

en: Create an account
it: Crea un Account

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
it: Crea un account inserendo le informazioni qui sotto. Se sei già iscritto, per favore accedi.

en: Create an account?
it: Creare un account?

en: Credit Card
it: Carta di Credito

en: Credits
it: Crediti

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
it: Cross-sells sono prodotti che vengono promossi nel carrello, in base al prodotto corrente.

en: Currency
it: Valuta

en: Currency Position
it: Posizione valuta

en: Custom Base
it: Base personalizzata

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato cancellato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom ordering
it: Ordinamento personalizzato

en: Custom ordering position.
it: Posizione di ordine personalizzata.

en: Custom product attribute
it: Attributo personalizzato per il prodotto

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Accounts
it: Account clienti

en: Customer Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione del cliente

en: Customer IP:
it: IP del cliente:

en: Customer Message
it: Messaggio utente

en: Customer Note:
it: Nota cliente:

en: Customer Notes
it: Note del cliente

en: Customer Sessions
it: Sessioni clienti

en: Customer Shipping Address
it: Indirizzo di spedizione del cliente

en: Customer billing address
it: Indirizzo di fatturazione del cliente

en: Customer details
it: Dettagli cliente

en: Customer emails
it: Email del cliente

en: Customer invoice
it: Fattura Cliente

en: Customer invoice emails can be sent to the user containing order info and payment links.
it: Le fatture possono essere inviate tramite email al cliente e possono contenere le informazioni dell'ordine e i link per i pagamenti.

en: Customer new account emails are sent when a customer signs up via the checkout or My Account page.
it: Le email per nuovo account sono inviate quando un cliente si iscrive al sito tramite la pagina cassa o tramite la pagina Mio Account.

en: Customer note
it: Nota cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
it: Le email per nota al cliente, sono inviate quando aggiungi una nota ad un ordine.

en: Customer reports, such as signups per day.
it: Report sui clienti, come ad esempio registrazioni per giorno.

en: Customer reset password emails are sent when a customer resets their password.
it: Le email di reset della password del cliente vengono inviate solamente quando un cliente resetta la password.

en: Customer shipping address
it: Indirizzo di spedizione del cliente

en: Customer's notes about the order
it: Note del cliente circa l'ordine

en: Customer:
it: Cliente:

en: Customers
it: Clienti

en: Customers can now sort products by popularity and ratings.
it: I clienti possono ora ordinare i prodotti per popolarità e voti.

en: Customize Button
it: Modifica Pulsante

en: Date
it: Data

en: Date:
it: Data:

en: Debug Log
it: Log Debug

en: Decimal Separator
it: Separatore decimali

en: Decrease by (fixed amount or %):
it: Diminuire di (importo fisso o %):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
it: Riduci il prezzo normale per (ammontare fisso o %):

en: Default Category Display
it: Categoria di default

en: Default Customer Address:
it: Indirizzo predefinito clienti:

en: Default Product Sorting
it: Impostazione predefinita ordinamento prodotti

en: Default selections:
it: Selezioni predefinite:

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: Default sorting
it: Ordinamento predefinito

en: Default sorting (custom ordering + name)
it: Predefinito (ordinamento personalizzato + nome)

en: Defaults to <code>%s</code>
it: Predefinito <code>%s</code>

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
it: Definire le aliquote fiscali per i paesi e stati di seguito. <a href="%s">Vedi qui</a> per i codici alfa-2 disponibili per nazione.

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
it: Definire i loop in cui questo prodotto dovrebbe essere visibile. Il prodotto sarà ancora accessibile direttamente.

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Lines
it: Cancella righe

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Delete all variations
it: Eliminare tutte le varianti

en: Delete image
it: Cancella immagine

en: Delete note
it: Cancella nota

en: Delete selected costs
it: Eliminare i costi selezionati

en: Delete template file
it: Elimina file template

en: Delete the selected rates?
it: Cancellare le aliquote selezionate?

en: Delete this item permanently
it: Eliminare l'elemento in modo permanente

en: Delimiter
it: Separatore

en: Delivery Fee
it: Tariffa spedizione

en: Description
it: Descrizione

en: Determines how you select attributes for products. <strong>Text</strong> allows manual entry via the product page, whereas <strong>select</strong> attribute terms can be defined from this section. If you plan on using an attribute for variations use <strong>select</strong>.
it: Determina come si possano selezionare le caratteristiche per i prodotti. <strong>Text</strong> permette l'inserimento manuale attraverso la pagina prodotto, mentre usando <strong>select</strong> i termini per le caratteristiche possono essere definiti da questa sezione. Se hai pianificato di usare una caratteristica per le variazioni usa <strong>select</strong>.

en: Determines the sort order on the frontend for this attribute. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute
it: Determina il tipo di ordinamento nel frontend per questo attributo. Se si utilizza l'ordinamento personalizzato, è possibile trascinare e rilasciare i termini in questo attributo

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
it: Dimensioni (L&times;W&times;H)

en: Dimensions Unit
it: Misure Conf.

en: Direct Bank Transfer
it: Bonifico Bancario

en: Discount average
it: Sconto medio

en: Discount median
it: Sconto mediano

en: Discount type
it: Tipo di sconto

en: Discounted %s
it: Scontato %s

en: Discounts
it: Sconti

en: Discounts after tax - user defined.
it: Sconti dopo le tasse – definiti dall'utente.

en: Discounts before tax - calculated by comparing subtotals to totals.
it: Sconti prima delle tasse - calcolati comparando i subtotali ai totali.

en: Discounts by coupon
it: Sconti per coupon

en: Discounts used
it: Sconti utilizzati

en: Display Type:
it: Tipo visualizzazione:

en: Display a list of featured products on your site.
it: Mostra un elenco dei prodotti in evidenza.

en: Display a list of random products on your site.
it: Mostra un elenco di prodotti presi a caso.

en: Display a list of recently viewed products.
it: Mostra un elenco dei prodotti visti di recente.

en: Display a list of top rated products on your site.
it: Mostra un elenco dei prodotti meglio votati nel sito.

en: Display a list of your best selling products on your site.
it: Mostra un elenco dei prodotti più venduti sul tuo sito.

en: Display a list of your most recent products on your site.
it: Mostra un elenco dei prodotti più recenti del tuo sito.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
it: Mostra un elenco delle ultime recensioni nel sito.

en: Display a list of your on-sale products on your site.
it: Mostra un elenco di prodotti in offerta sul tuo sito.

en: Display prices during cart/checkout:
it: Visualizza i prezzi nel carrello/cassa:

en: Display the user's Cart in the sidebar.
it: Mostra il carrello nella sidebar

en: Display type
it: Tipo di visualizzazione

en: Do not allow
it: Non permettere

en: Documentation
it: Documentazione

en: Download Expiry
it: Scadenza di download

en: Download Expiry:
it: Scadenza dowload:

en: Download Limit
it: Limite download

en: Download Limit:
it: Limite del dowload

en: Download Permissions Granted
it: Permessi Download Concessi

en: Download System Report File
it: Scarica file con report di sistema

en: Download limit
it: Limite di download

en: Downloadable
it: Scaricabile

en: Downloadable Product Permissions
it: Permessi per i prodotti scaricabili

en: Downloadable Products
it: Prodotti scaricabili.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
it: I prodotti scaricabili danno accesso a un file al momento dell'acquisto.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
it[0]: Scaricato %s volta
it[1]: Scaricato %s volte

en: Downloads Remaining
it: Downloads Rimanenti

en: Downloads require login
it: Download richiedono login

en: Drag and drop methods to control their display order.
it: Trascinare e rilasciare le modalità per controllare il loro ordine di visualizzazione.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Duplicate
it: Duplica

en: ERROR
it: ERRORE

en: Earned
it: Guadagno

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Address
it: Modifica Indirizzo

en: Edit Address Page
it: Modifica indirizzo

en: Edit Attribute
it: Modifica Attributo

en: Edit Class
it: Modifica Classe

en: Edit Coupon
it: Modifica Buono Sconto

en: Edit My Address
it: Modifica il mio indirizzo

en: Edit Order
it: Modifica Ordine

en: Edit Product
it: Modifica Prodotto

en: Edit Product Category
it: Modifica Categoria Prodotto

en: Edit Product Tag
it: Modifica Tag Prodotto

en: Edit Shipping Class
it: Modifica Classe Spedizione

en: Edit Variation
it: Modifica Variazione

en: Edit coupon
it: Modifica coupon

en: Edit this item
it: Modifica questo oggetto

en: Edit this item inline
it: Modifica inline questo oggetto

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Body Background Colour
it: Colore di sfondo del corpo dell'email

en: Email Body Text Colour
it: Colore del testo dell'email.

en: Email Footer Text
it: Testo piè di pagina email

en: Email Heading
it: Intestatzione Email

en: Email Heading (downloadable)
it: Intestazione email (prodotto scaricabile)

en: Email Options
it: Opzioni email

en: Email Sender Options
it: Opzioni email mittente

en: Email heading
it: Intestazione Email

en: Email heading (paid)
it: Intestazione Email (pagato)

en: Email subject
it: Oggetto Email

en: Email subject (paid)
it: Oggetto Email (pagato)

en: Email type
it: Tipo Email

en: Email you used during checkout.
it: Email utilizzata durante l'acquisto.

en: Emails
it: Email

en: Enable
it: Abilita

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
it: Abilita "sovrascrittura indirizzo" per evitare che vengano modificate le informazioni di spedizione.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
it: Attiva pulsanti  AJAX aggiungi al carrello negli archivi

en: Enable Bank Transfer
it: Abilita Bonifico Bancario

en: Enable COD
it: Abilita Contrassegno

en: Enable Cash on Delivery
it: Abilita Contrassegno

en: Enable Cheque Payment
it: Abilita pagamento con assegno

en: Enable Free Shipping
it: Abilita Spedizione Gratuita

en: Enable Lightbox
it: Attiva Lightbox

en: Enable Mijireh Checkout
it: Abilita Pagamento via Mijireh

en: Enable PayPal sandbox
it: Abilita la Sandbox di PayPal

en: Enable PayPal standard
it: Abilita PayPal standard

en: Enable Taxes
it: Abilitare le imposte

en: Enable WooCommerce CSS
it: Attiva WooCommerce CSS

en: Enable customer note field on checkout
it: Attiva un campo Note per il cliente al checkout

en: Enable enhanced country select boxes
it: Attiva il campo nazioni migliorato

en: Enable for shipping methods
it: Abilita per i metodi di spedizione

en: Enable free shipping
it: Abilita spedizioni gratuite

en: Enable guest checkout (no account required)
it: Attiva l'acquisto per utente ospite (nessuna registrazione richiesta)

en: Enable local delivery
it: Abilita il metodo spedizione nazionale

en: Enable local pickup
it: Abilita Ritiro in Sede

en: Enable logging
it: Abilita Scrittura Log

en: Enable low stock notifications
it: Abilita le notifiche per scorte basse

en: Enable out of stock notifications
it: Abilita le notifiche per merce non disponibile

en: Enable ratings on reviews
it: Attiva i voti sulle recensioni

en: Enable reviews
it: Attiva le recensioni

en: Enable shipping
it: Attiva spese di spedizione

en: Enable site-wide store notice text
it: Abilita un avviso presente su tutte le pagine del sito.

en: Enable stock management
it: Abilitare la gestione delle scorte

en: Enable stock management at product level
it: Abilita la gestione degli stock a livello di prodotto

en: Enable taxes and tax calculations
it: Abilita imposte e calcoli fiscali

en: Enable the <strong>SKU</strong> field for products
it: Abilitare il campo <strong>COD</strong> (identificatore univoco) per i prodotti

en: Enable the <strong>dimension</strong> fields for products (some shipping methods may require this)
it: Attiva il campo <strong>dimensione</strong> per i prodotti (alcune modalità di spedizione potrebbero richiederlo)

en: Enable the <strong>weight</strong> field for products (some shipping methods may require this)
it: Attiva il campo <strong>peso</strong> per i prodotti (alcune modalità di spedizione potrebbero richiederlo)

en: Enable the shipping calculator on the cart page
it: Attiva il calcolo delle spese di spedizione sulla pagina del carrello

en: Enable the use of coupons
it: Attiva l'uso di coupon/codici promozionali

en: Enable this email notification
it: Abilita questa notifica email

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
it: Abilitare questa opzione se un prodotto non viene spedito o non vi è alcun costo di spedizione

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
it: Abilitare questa opzione se l'accesso è dato a un file scaricabile al momento dell'acquisto di un prodotto

en: Enable this option to feature this product.
it: Abilitare questa opzione per mettere in evidenza questo prodotto.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
it: Attivare questa opzione per concedere l'accesso ai download quando gli ordini sono "processati", piuttosto che "completati".

en: Enable this option to show the ShareDaddy button on the product page.
it: Abilita questa opzione se vuoi mostrare il pulsante di ShareDaddy nella pagina prodotto.

en: Enable this shipping method
it: Abilita questo metodo di spedizione

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
it: Abilita per permettere che solo un pezzo di questo prodotto possa essere acquistato in un singolo ordine.

en: Enable this to post order data to PayPal via a form instead of using a redirect/querystring.
it: Abilita questa opzione se preferisci usare un modulo anziché utilizzare il metodo redirect/querystring.

en: Enable/Disable
it: Abilita/Disabilita

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
it: Immettere un codice per questa variante o lascia vuoto per usare il codice del prodotto principale.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
it: Inserire un URL di un'immagine che si desidera visualizzare nella intestazione della email.  Carica la tua immagine usando il <a href="%s">media uploader</a>.

en: Enter a cost (excluding tax) per order, e.g. 5.00. Leave blank to disable.
it: Inserisci un costo (tasse escluse) per ordine, ad esempio 5.00. Lascia vuoto per disabilitare.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
it: Inserire una base personalizzata da utilizzare. Una base <strong >deve essere impostata</strong> o WordPress utilizzerà quella di default.

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
it: Inserisci l'importo della tariffa minima. Eventuali importi minori saranno incrementeti fino a questo. Lasciare in bianco per disabilitare.

en: Enter a name for the new attribute term:
it: Immettere un nome per il nuovo termine di attributo:

en: Enter a name for this tax rate.
it: Immettere un nome per questa aliquota.

en: Enter a new password below.
it: Inserire una nuova password qui sotto.

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
it: Inserisci una quantità per permettere la gestione degli stock a livello di variazione, o lascia vuoto per utilizzare le opzioni del prodotto principale.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
it: Inserisci un'aliquota fiscale (percentuale) a 4 decimali.

en: Enter a username or e-mail address.
it: Inserisci un nome utente o indirizzo e-mail.

en: Enter a value
it: Inserire un valore

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
it: Immettere un peso per questa variazione o lasciare vuoto per utilizzare il peso del prodotto principale.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
it: Inserisci una nota facoltativa da inviare al cliente dopo l'acquisto.

en: Enter one or more File Paths, one per line, to make this variation a downloadable product, or leave blank.
it: Inserire uno o più percorsi di file, uno per riga, per rendere questa variante scaricabile, o lasciare vuoto.

en: Enter price
it: Inserisci prezzo

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
it: Inserisci i destinatari (separa con una virgola) per questa email. Predefinito <code>%s</code>.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
it: Inserire del testo, o alcuni attributi separando i valori col simbolo (|).

en: Enter the external URL to the product.
it: Inserire l'URL esterno al prodotto.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
it: Inserisci il numero di giorni prima che un link di download scada, o lasciare vuoto.

en: Enter your %1$sShareThis publisher ID%2$s to show social sharing buttons on product pages.
it: Inserisci il tuo %1$sID publisher ShareThis%2$s per mostrare i tasti di condivisione nelle pagine prodotto.

en: Error 404
it: Errore 404

en: Exclude categories
it: Escludi categorie

en: Exclude products
it: Escludere prodotti

en: Exclude sale items
it: Escludi articoli in saldo.

en: Excluding selected countries
it: Escludi nazioni selezionate

en: Excluding tax
it: Tasse escluse

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Expiry date
it: Data di scadenza

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: External/Affiliate
it: Esterno / Affiliato

en: External/Affiliate product
it: Prodotto Esterno/Affiliate

en: Featured
it: In Evidenza

en: Featured Product
it: Prodotto in evidenza

en: Featured Products
it: In Evidenza

en: Featured products
it: Prodotti In Evidenza

en: Fee Name
it: Nome tariffa

en: Fee Type
it: Tipo Tariffa

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
it: Costo tasse escluse. Inserire un importo, esempio 2.50, oppure una percentuale, esempio 5%.

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
it: Importo tasse escluse. Inserire un importo, esempio 2.50 oppure una percentuale, esempio 5%. Lasciare in bianco per disabilitare.

en: File Download Method
it: Tipo di download dei file

en: File Path
it: Percorso file

en: File not found
it: File non trovato

en: File paths (one per line)
it: Percorso file (una per linea)

en: File paths/URLs, one per line
it: Percorsi di file/URL, uno per riga

en: File paths:
it: Percorso del file:

en: File was not found.
it: File non trovato.

en: Filter
it: Filtra

en: Filter by price
it: Filtra per prezzo

en: First Name
it: Nome

en: First name
it: Nome

en: Fixed amount
it: Importo Fisso

en: Fixed amount per product
it: Importo fisso per prodotto

en: Flat Rate
it: Tariffa Unica

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
it: Il metodo teariffe fisse ti permette di impostare una tariffa standard per oggetto o per ordine.

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: For your reference, your order details are shown below.
it: Qui sotto sono mostrati i dettagli del tuo ordine.

en: Force Downloads
it: Forza i download

en: Force SSL
it: Forza SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required).
it: Forza SSL (HTTPS) sulla pagina di checkout (è richiesto un certificato SSL).

en: Force secure checkout
it: Forza Pagamento Sicuro

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
it: Forzare il download manterrà gli URL nascosti, ma alcuni server possono servire file di grandi dimensioni in modo non affidabile. Se supportato,  <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> può essere utilizzato per servire download al posto di (server requires <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found in your order confirmation email.
it: Presente nell'email di conferma ordine.

en: Free
it: Gratis

en: Free Shipping
it: Spedizione gratuita

en: Free Shipping Requires...
it: Spedizione gratuita richiede ...

en: Free State
it: Stato libero

en: Free!
it: Gratis!

en: From:
it: Da:

en: Gateway
it: Metodo di pagamento

en: Gateway Disabled
it: Metodo Disabilitato

en: Gateway ID
it: ID del metodo di pagamento

en: Gateway Testing
it: Test Metodo Pagamento

en: General
it: Generale

en: General Details
it: Dettagli generali

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: General settings such as your shop base, currency, and script/styling options which affect features used in your store.
it: Impostazioni generali come la vostra pagina principale del negozio, la valuta, e le opzioni di script/stile che riguardano le funzioni utilizzate nel vostro negozio.

en: Get started with Mijireh Checkout
it: Inizia ad usare il pagamento via Mijireh

en: Give the customer instructions for paying via BACS, and let them know that their order won't be shipping until the money is received.
it: Fornisci le credenziali necessarie ai clienti per pagarti tramite bonifico, ed informali che il loro ordine non sarà spedito finché i fondi non saranno accreditati.

en: Go
it: Vai

en: Go to WooCommerce Settings
it: Vai alle impostazioni di WooCommerce

en: Go to homepage &rarr;
it: Vai alla homepage &rarr;

en: Good
it: Buono

en: Google Analytics ID
it: ID Google Analytics

en: Google Analytics is a free service offered by Google that generates detailed statistics about the visitors to a website.
it: Google Analytics è un servizio gratuito offerto da Google che genera statistiche dettagliate sui visitatori di un sito.

en: Grant Access
it: Garantisci l'accesso

en: Grant access to downloadable products after payment
it: Concedere l'accesso ai prodotti scaricabili dopo il pagamento

en: Greatest discount amount
it: Maggior sconto applicato

en: Grouped
it: Raggruppato

en: Grouping
it: Inserire in un gruppo

en: Guest
it: Ospite

en: HTML template
it: HTML Template

en: Handling Fee
it: Costo Imballaggio

en: Have a coupon?
it: Hai un buono sconto?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
it: Permetti ai tuoi clienti di pagarti in contrassegno.

en: Header Image
it: Immagine intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
it: Salve, <strong>%s</strong>. In questa pagina puoi vedere gli ultimi ordini effettuati, modificare l'indirizzo di spedizione e fatturazione e <a href="%s">modificare la tua password</a>.

en: Hello, a note has just been added to your order:
it: Salve, è stata aggiunta una nota al tuo ordine:

en: Here you can customise the way WooCommerce emails appear.
it: Qui è possibile personalizzare il modo in cui appaiono le e-mail WooCommerce.

en: Here you can set up your store and customise it to fit your needs. The sections available from the settings page include:
it: Qui si può impostare il proprio negozio e personalizzarlo in base alle proprie esigenze. Le sezioni disponibili nella pagina delle impostazioni includono:

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
it: Hi there! Carica un file CSV contenente le aliquote fiscali per importarne il contenuto nel vostro negozio. Scegliere un file .csv da caricare, quindi fare clic su "Carica e importa file".

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
it: Salve. Il tuo recente ordine su %s è stato portato a termine. Il dettaglio dell'ordine è riportato di seguito perché tu possa consultarlo:

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide free products
it: Nascondi prodotti gratuiti

en: Hide if cart is empty
it: Nascondi se il carrello è vuoto

en: Hide out of stock items from the catalog
it: Nascondi gli articoli fuori stock dal catalogo

en: Hide shipping costs until an address is entered
it: Nascondi le spese di spedizione fino a quando viene immesso un indirizzo

en: Hide template
it: Nascondi template

en: Hide this notice
it: Nascondi questo avviso

en: Hold Stock (minutes)
it: Mantenere scorte (minuti)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
it: Mantenere scorte (per gli ordini non pagati) per x minuti. Quando viene raggiunto questo limite, l'ordine in corso verrà annullato. Lascia vuoto per disabilitare.

en: How many times this coupon can be used before it is void.
it: Quante volte il coupon può essere utilizzato prima che sia annullato.

en: How to calculate delivery charges
it: Come calcolare l'importo della spedizione

en: I have read and accept the
it: Ho letto e accetto le

en: IPN payment completed
it: Pagamento IPN completato

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
it: Se il Contrassegno è disponibile solo per alcuni metodi, impostalo qui.  Altrimenti lascia vuoto per abilitarlo per tutti i metodi.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed for this product and variations. If enabled, stock quantity can go below 0.
it: In caso di gestione di magazzino, controlla se gli ordini in prenotazione sono ammessi per questo prodotto e le sue variazioni. Se abilitato, la quantità a magazzino può andare al di sotto di 0.

en: If this differs from the email entered above, input your main receiver email for your PayPal account. This is used to validate IPN requests.
it: Se questa è diversa dalla mail inserita sopra, inserire la mail principale per il tuo conto PayPal. Questa viene usata per convalidare le richieste IPN.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it: Se questo è stato un errore, basta ignorare questa e-mail e non accadrà nulla.

en: If you are having problems, or to assist us with support, please check the status page to identify any problems with your configuration:
it: Se si hanno problemi, oppure per aiutarci con il supporto, si prega di controllare la pagina di stato per identificare eventuali problemi con la propria configurazione:

en: If you come across a bug, or wish to contribute to the project you can also <a href="%s">get involved on GitHub</a>.
it: Se vi imbattete in un bug, o se volete contribuire al progetto è possibile anche <a href="%s">essere coinvolti su GitHub</a>.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
it: Se si definisce una pagina per le "Condizioni generali",  al cliente verrà chiesto di accettarle al momento del check out.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
it: Se hai precedentemente acquistato da noi, per favore, inserisci i dettagli nei box sottostanti. Se sei un nuovo cliente procedi alla sezione Fatturazione e Spedizione.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
it: Se desideri ricevere assistenza o preferisci prendere accordi alternativi per favore contattaci.

en: Image
it: Immagine

en: Image Options
it: Opzioni immagine

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
it: Importazione <strong>aliquote fiscali</strong> per il tuo negozio tramite un file CSV.

en: Import CSV
it: Importa CSV

en: Import Tax Rates
it: Importa Aliquote

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates and skipped <strong>%s</strong>.
it: Importazione completa - importato <strong>% s</strong> aliquote fiscali e saltato <strong>% s</strong>.

en: Improved Line-item storage
it: Migliorata l'archiviazione elemento-riga

en: Improved Tax Options
it: Opzioni fiscali migliorate

en: In stock
it: Disponibile

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images and the add review form will open in a lightbox.
it: Includere lightbox di WooCommerce. Le immagini della galleria del prodotto e il modulo per la recensione si apriranno in una lightbox.

en: Including tax
it: Tasse incluse

en: Increase Line Stock
it: Aumenta riga magazzino

en: Increase by (fixed amount or %):
it: Aumentare di (importo fisso o %):

en: Increase your social media exposure by 10 percent! ShareYourCart helps you get more customers by motivating satisfied customers to talk with their friends about your products. For help with ShareYourCart view the <a href="http://docs.woothemes.com/document/shareyourcart/" target="__blank">documentation</a>.
it: Aumenta l'esposizione sui social media del 10 per cento! ShareYourCart ti aiuta a ottenere più clienti motivando i clienti soddisfatti a parlare con i propri amici dei tuoi prodotti. Per informazioni su ShareYourCart visualizzare la <a href="http://docs.woothemes.com/document/shareyourcart/" target="__blank">documentazione</a>.

en: Individual use
it: Uso individuale

en: Inline Star Rating Display
it: Visualizzazione in linea del punteggio

en: Insert Shortcode
it: Inserisci Shortcode

en: Insert file URL
it: Inserire l'URL del file

en: Insert into product
it: Inserire nel prodotto

en: Insert row
it: Inserisci riga

en: Install WooCommerce Pages
it: Installare le pagine WooCommerce

en: Installed Plugins
it: Plugin installati

en: Installed payment gateways are displayed below. Drag and drop payment gateways to control their display order on the checkout.
it: I sistemi di pagamento installati vengono visualizzati sotto. Trascinare e rilasciare i sistemi di pagamento per controllare il loro ordine di visualizzazione in cassa.

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions that will be added to the thank you page.
it: Istruzioni che verranno aggiunte nella pagina di ringraziamento.

en: Integration
it: Integrazioni

en: International Delivery
it: Spedizione Internazionale

en: International delivery based on flat rate shipping.
it: Spedizione internazionale basata su tariffa fissa.

en: Invalid download.
it: Download non valido.

en: Invalid email address.
it: Indirizzo email non valido.

en: Invalid email/username.
it: Email / Nome Utente non valido.

en: Invalid key
it: Chiave non valida

en: Invalid order.
it: Ordine non valido.

en: Invalid payment method.
it: Metodo di pagamento non valido.

en: Invalid shipping method.
it: Metodo di spedizione non valido.

en: Invalid username or e-mail.
it: Nome utente o email non validi.

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory Options
it: Opzioni inventario

en: Invoice Prefix
it: Prefisso Fattura

en: Invoice for order {order_number}
it: Fattura per l'ordine {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
it: Fattura per l'ordine {order_number} del {order_date}

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it: Si raccomanda vivamente di eseguire il backup del database prima di procedere. Sei sicuro di eseguire il programma di aggiornamento adesso?

en: Italy
it: Italia

en: Item
it: Articolo

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
it: Scorta dell'articolo #%s aumentata da %s a %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
it: Scorta dell'articolo #%s ridotta da %s a %s.

en: Join for free
it: Iscriviti Gratis

en: L/W/H
it: L/L/A

en: Label:
it: Etichetta:

en: Last Name
it: Cognome

en: Last name
it: Cognome

en: Last warning, are you sure?
it: Ultimo avvertimento, sei sicuro?

en: Learn more
it: Per saperne di più

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
it: Per saperne di più su WooCommerce e Mijireh

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
it: Lascia in bianco per un numero illimitato di download.

en: Left
it: Sinistra

en: Left (with space)
it: Sinistra (con lo spazio)

en: Length
it: Lunghezza

en: Less Taxing Taxes
it: Gestione più semplice delle imposte

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque to and that their order won't be shipping until you receive it.
it: Informa i clienti come compilare l'assegno e dove spedirlo. Informali, inoltre, che l'ordine non sarà spedito finché non riceverete l'assegno.

en: Line subtotals are before pre-tax discounts, totals are after.
it: Subtotali di riga sono al lordo degli sconti prima delle imposte, i totali sono dopo.

en: Link all variations
it: Collegare tutte le varianti

en: Linked Products
it: Articoli collegati

en: List
it: Elenco

en: List additonal tax classes below (1 per line). This is in addition to the default <code>Standard Rate</code>. Tax classes can be assigned to products.
it: Elenca le aliquote aggiuntive sotto (1 per linea). Questo è in aggiunta all'<code>Aliquota Standard</code>. Le diverse aliquote possono essere assegnate ai prodotti.

en: Load billing address
it: Carica indirizzo di fatturazione

en: Load shipping address
it: Carica l'indirizzo di spedizione

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
it: Caricare i dati di fatturazione del cliente? Questo elimina ogni informazione di fatturazione attualmente inserita.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it: Caricare dati di spedizione del cliente? Questo elimina ogni informazione di spedizione attualmente inserita.

en: Local Delivery
it: Spedizione Nazionale

en: Local Pickup
it: Ritiro in Sede

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
it: Spedizione nazionale è un metodo semplice per spedire i prodotti nella stessa nazione.

en: Local pickup is a simple method which allows the customer to pick up their order themselves.
it: Ritiro in sede è un metodo che permette ai clienti di ritirare presso la vostra sede i prodotti acquistati.

en: Localisation
it: Localizzazione

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>woocommerce/logs/paypal.txt</code>
it: Registra gli eventi PayPal, come le richieste di IPN, in <code>woocommerce/logs/paypal.txt</code>

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
it: Directory di log (<code>woocommerce/logs/</code>) non è scrivibile. La registrazione non sarà possibile.

en: Log directory is writable.
it: Directory di log è scrivibile.

en: Log into your google analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXX-X</code>
it: Accedi al tuo account Google Analytics e trova il tuo ID, es. <code>UA-XXXXX-X</code>

en: Login
it: Accedi

en: Login &rarr;
it: Accedi &rarr;

en: Logout Page
it: Logout

en: Lost Password
it: Password smarrita

en: Lost Password Page
it: Password smarrita

en: Lost Password?
it: Hai perso la password?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it: Hai perso la password? Inserisci il tuo nome utente o l'indirizzo email. Riceverai tramite e-mail un link per generare una nuova password.

en: Low Stock Threshold
it: Soglia per scorta in esaurimento

en: Low stock
it: Poca disponibilità

en: LxWxH in decimal form
it: LxWxH in forma decimale

en: Make a duplicate from this product
it: Fai un duplicato partendo da questo prodotto

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order wont be shipped until the funds have cleared in our account.
it: Rimaniamo in attesa del suo pagamento tramite bonifico. Per favore, inserisca il suo ID Ordine nella causale. La informiamo che l'ordine non sarà spedito finché i fondi non saranno accreditati presso il nostro istituto.

en: Manage Stock
it: Gestione scorte

en: Manage stock?
it: Gestire magazzino?

en: Mark completed
it: Segna completato

en: Mark processing
it: Segna in elaborazione

en: Marked out of stock
it: Contrassegnato esaurito

en: Max price
it: Prezzo Max

en: Maximum size: %s
it: Dimensione massima: %s

en: Menu order
it: Ordine del menu

en: Method ID
it: ID Metodo

en: Method Title
it: Nome Metodo

en: Method availability
it: Disponibilità Metodo

en: Method:
it: Metodo:

en: Mijireh Checkout
it: Pagamento via Mijireh

en: Mijireh error:
it: Errore Mijireh:

en: Min price
it: Prezzo Min

en: Minimum Handling Fee
it: Costo minimo

en: Minimum Order Amount
it: Minimo Ordine

en: Minimum amount
it: Importo minimo

en: Month
it: Mese

en: Monthly Sales
it: Vendite mensili

en: Monthly discounts by coupon
it: Sconti mensili per coupon:

en: Monthly sales by category
it: Vendite mensili per categoria

en: Monthly sales for year
it: Vendite mensili per anno

en: More functionality and gateway options available via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.
it: Cerca nelle <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.  più funzionalità e opzioni di pagamento.

en: More granular capabilities for admin/shop manager roles covering products, orders and coupons.
it: Incrementate le capacità per i ruoli di admin/shop manager per i prodotti, ordini e coupon.

en: Most popular coupons
it: Coupon più popolari

en: Move this item to the Trash
it: Spostare questo elemento nel cestino

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Multi-Download Support
it: Supporto Multi-Download

en: Multipart
it: Multiparte

en: Municipality
it: Municipalità

en: My Account
it: Il mio account

en: My Account &rarr;
it: Il mio account &rarr;

en: My Account Page
it: Il mio account

en: My Address
it: Mio Indirizzo

en: My Addresses
it: I miei indirizzi

en: Name
it: Nome

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
it: Nome per l'attributo (visibile sul front-end).

en: Net profit
it: Utile netto

en: Never
it: Mai

en: Never show stock amount
it: Non mostrare mai la disponiblità a magazzino

en: New
it: Nuovo

en: New Coupon
it: Nuovo Buono Sconto

en: New Order
it: Nuovo Ordine

en: New Product
it: Nuovo Prodotto

en: New Product Category Name
it: Nuovo Nome Categoria Prodotto

en: New Product Panel
it: Nuovo pannello di prodotto

en: New Product Tag Name
it: Nuovo nome Tag Prodotto

en: New Products
it: Nuovi prodotti

en: New Shipping Class Name
it: Nuovo Nome Classe Spedizione

en: New Sorting Options
it: Nuove opzioni di ordinamento

en: New Tax Input Panel
it: Nuovo pannello di immissione imposte

en: New Variation
it: Nuova Variazione

en: New account
it: Nuovo Account

en: New customer order
it: Nuovo Ordine Cliente

en: New order
it: Nuovo Ordine

en: New order emails are sent when an order is received/paid by a customer.
it: Le email per nuovo ordine sono inviate qunado un ordine è stato ricevuto o pagato da un cliente.

en: New password
it: Nuova password

en: New product classes
it: Nuove classi di prodotto

en: New products
it: Nuovi prodotti

en: New products added to %s
it: Nuovi prodotti aggiunti al %s

en: New products tagged %s
it: Nuovi prodotti taggati %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Successivo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nicer Order Screens
it: Più belle schermate d'ordine

en: No Coupons found
it: Nessun Buono Sconto trovato.

en: No Coupons found in trash
it: Nessun Buono Sconto nel cestino.

en: No Orders found
it: Nessun Ordine trovato.

en: No Orders found in trash
it: Nessun Ordine nel cestino.

en: No Products found
it: Nessun Prodotto trovato.

en: No Products found in trash
it: Nessun prodotto nel cestino.

en: No Variations found
it: Nessuna Variazione trovata.

en: No Variations found in trash
it: Nessuna Variazione nel cestino.

en: No address
it: Nessun indirizzo

en: No attributes currently exist.
it: Attualmente non esistono attributi.

en: No billing address set.
it: Nessun indirizzo di fatturazione impostato.

en: No categories
it: Nessuna categoria

en: No core overrides present in theme.
it: Nessun override del core è presente nel tema.

en: No coupons found
it: Nessun coupon trovato

en: No customer selected
it: Nessun cliente selezionato

en: No default
it: Nessun valore predefinito

en: No file defined
it: Nessun file definito

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: No product categories exist.
it: Non esiste alcuna categoria prodotti.

en: No product to duplicate has been supplied!
it: Nessun prodotto da duplicare è stato fornito!

en: No products are low in stock.
it: Nessun prodotto è basso in stock

en: No products are out in stock.
it: Nessun prodotto è contrassegnato esaurito.

en: No products found which match your selection.
it: Nessun prodotto trovato con i criteri selezionati.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
it: Nessun prodotto ha avuto lo stock aurmentato - la gestione del magazzino potrebbe non essere abilitata.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
it: Nessun prodotto ha avuto lo stock ridotto - la gestione del magazzino potrebbe non essere abilitata.

en: No products in the cart.
it: Nessun prodotto nel carrello

en: No row(s) selected
it: Nessuna riga selezionata

en: No sales :(
it: Nessuna vendita :(

en: No shipping address set.
it: Nessun indirizzo di spedizione impostato.

en: No shipping class
it: Nessuna classe di spedizione

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
it: Non sono state trovate modalità di spedizione; si prega di ricalcolare la spedizione la tua provincia e il CAP per assicurarsi che non ci siano altri metodi disponibili per la tua località.

en: No variations added
it: Nessuna variante aggiunta

en: No, I will enter prices exclusive of tax
it: No, inserirò prezzi al netto di imposta

en: None
it: Nessuno

en: Not that bad
it: Non male

en: Note
it: Nota

en: Note added to your {blogname} order from {order_date}
it: Nota aggiunta al suo ordine presso {blogname} del {order_date}

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
it: Nota: I permessi per i prodotti in ordine verranno automaticamente concessi nel momento in cui lo stato dell'ordine cambierà in lavorazione/completato.

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
it: Nota: Le spese di spedizione sono solo stimate%s e saranno calcolate esattamente al momento dell'acquisto, in base alle informazioni di fatturazione e di spedizione fornite.

en: Note: The shop page has children - child pages will not work if you enable this option.
it: Nota: La pagina negozio ha pagine figlio - le pagine figlio non funzionano se si attiva questa opzione.

en: Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually update stock levels.
it: Nota: se si modificano i quantitativi o si rimuovono elementi dal ordine sarà necessario aggiornare i livelli delle scorte manualmente.

en: Notification Recipient
it: Destinatario della notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Number of Decimals
it: Numero di decimali

en: Number of products to show:
it: Numero di prodotti da mostrare:

en: Number of sales
it: Numero delle vendite

en: Numbered pagination has been added to core, and we show the number of results found above the listings.
it: L'impaginazione numerata è stata aggiunta al core, si visualizzeranno il numero di risultati trovati sopra gli annunci.

en: OR enter path to file:
it: OR digitare il percorso al file:

en: Official Extensions
it: Estensioni ufficiali

en: Official Themes
it: Temi ufficiali

en: On Sale
it: In Saldo

en: On-Hold
it: In attesa di pagamento

en: Only %s left in stock
it: Solo %s pezzi disponibili

en: Only ship to the users billing address
it: Spedire soltanto all'indirizzo di fatturazione

en: Only show children for the current category
it: Mostra solo le sottocategorie della categoria corrente

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
it: Mostra solo quando lo stock è basso es. "Solo 2 pezzi disponibili" vs. "Disponibile"

en: Option Name | Additional Cost | Per Cost Type (order, class, or item)
it: Nome Opzione | Costo aggiuntivo | Per tipo di costo (ordine, classe, o articolo)

en: Optional
it: Opzionale

en: Optional extra shipping options with additional costs (one per line): Option Name | Additional Cost | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 | order</code>.
it: Opzionali opzioni di spedizione supplementari con costi aggiuntivi (uno per riga): Nome Opzione | Costo Aggiuntivo | Per Cost Type (ordine, classe, o articolo) Esempio: <code>Posta Prioritaria | 6.95 | ordine</code>.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
it: Controlla opzionalmente quale aliquota ha la spedizione, o lascia invariato così che l'aliquota si basi su quella applicata ai prodotti nel carrello.

en: Optionally enter a description for this coupon for your reference.
it: Facoltativamente inserire una descrizione per questo coupon come proprio riferimento.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
it: Opzionalmente puoi indicare lo stile pagina che vuoi utilizzare. Gli stili pagina devono essere definiti dal tuo account PayPal.

en: Optionally enter your bank details below for customers to pay into.
it: Opzionalmente inserisci le tue coordinate bancarie per permettere ai clienti di pagarti.

en: Options concerning stock and stock notices.
it: Opzioni relative al magazzino e le sue notifiche.

en: Options concerning tax, including international and local tax rates.
it: Opzioni relative alle imposte, comprese le aliquote fiscali internazionali e locali.

en: Options for how things like price, images and weights appear in your product catalog.
it: Opzioni per come le cose tipo il prezzo, le immagini ed i pesi appaiono nel vostro catalogo prodotti.

en: Order
it: Ordine

en: Order %s
it: Ordine %s

en: Order %s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
it: L'ordine %s è stato segnato come rimborsato - Codice motivazione PayPal: %s

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
it: L'ordine %s creato %s ha lo stato: &ldquo;%s&rdquo;

en: Order &ndash; %s
it: Ordine &ndash; %s

en: Order <mark class="order-number">%s</mark> made on <mark class="order-date">%s</mark>
it: Ordine <mark class="order-number">%s</mark> del <mark class="order-date">%s</mark>

en: Order Actions
it: Azioni dell'ordine

en: Order Again
it: Ordina Nuovamente

en: Order Data
it: Dati per l'ordine

en: Order Date:
it: Data ordine:

en: Order Details
it: Dettagli ordine

en: Order Discount
it: Sconto Ordine

en: Order Discount:
it: Sconto Ordine:

en: Order ID
it: ID ordine

en: Order Items
it: Oggetti per l'ordine

en: Order Notes
it: Note Ordine

en: Order Received
it: Ordine ricevuto

en: Order Statuses
it: Stati dell'ordine

en: Order Total
it: Totale ordine

en: Order Total:
it: Totale Ordine:

en: Order Totals
it: Totale ordini:

en: Order Updates
it: Aggiornamenti Ordine

en: Order by
it: Ordine per

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Order cancelled by customer.
it: Ordine cancellato dal cliente.

en: Order complete emails are sent to the customer when the order is marked complete and usual indicates that the order has been shipped.
it: Le email per ordine portato a termine sono inviate al cliente quando un ordine è settato come "completato" e di solito significa che i prodotti nell'ordine sono stati spediti.

en: Order date: %s
it: Data Ordine: %s

en: Order draft updated.
it: Bozza ordine aggiornata.

en: Order item stock reduced successfully.
it: La quantità in magazzino del prodotto ordinato è stata ridotta con successo.

en: Order notes
it: Note d'ordine

en: Order number
it: numero d'ordine

en: Order number: %s
it: Ordine numero: %s

en: Order pages have had a cleanup, with a more easily scannable interface. We particularly like the new status icons!
it: Le pagine per gli ordini hanno avuto una ripulita, con un'interfaccia più facilmente leggibile. Ci piacciono particolarmente le nuove icone di stato!

en: Order refunded/reversed
it: Ordini rimborsati/annullati

en: Order restored to revision from %s
it: Ordine ripristinato alla revisione da %s

en: Order saved.
it: Ordine salvato.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it: Ordine previsto per: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
it: Stato dell'ordine cambiato tramite modifica di massa:

en: Order status changed from %s to %s.
it: Lo stato dell'ordine è cambiato da %s a %s.

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
it[0]: Stato dell'ordine cambiato.
it[1]: %s stati degli ordini cambiati.

en: Order status:
it: Stato degli ordini:

en: Order status: <mark class="order-status">%s</mark>
it: Stato ordine: <mark class="order-status">%s</mark>

en: Order submitted.
it: Ordine inviato.

en: Order total:
it: Totale ordine:

en: Order tracking
it: Tracciamento Ordine

en: Order updated.
it: Ordine aggiornato.

en: Order {order_number} details
it: Dettagli Ordine {order_number}

en: Order:
it: Ordine:

en: Order: %s
it: Ordine: %s

en: Orders
it: Ordini

en: Orders can also be added from this section if you want to set them up for a customer manually.
it: Gli ordini possono anche essere aggiunti da questa sezione se si desidera impostarli manualmente per un cliente.

en: Other
it: Altro

en: Our Details
it: Le nostre credenziali

en: Out Of Stock Threshold
it: Soglia per scorta non disponibile

en: Out Of Stock Visibility
it: Visibilità scorta non disponibile

en: Out of stock
it: Esaurito

en: Output ShareDaddy button?
it: Vuoi utilizzare il pulsante ShareDaddy?

en: Overview
it: Panoramica

en: PHP SESSIONS have been a problem for many users in the past, so we've developed our own handler using cookies and options to make these more reliable.
it: PHP SESSIONS sono state un problema per molti utenti in passato, quindi abbiamo sviluppato il nostro handler utilizzando i cookie e le opzioni per renderle più affidabili.

en: Page
it: Pagina

en: Page Setup
it: Setup pagina

en: Page Style
it: Stile Pagina

en: Page contents: [woocommerce_cart]
it: Contenuto pagina: [woocommerce_cart]

en: Page contents: [woocommerce_change_password] Parent: "My Account"
it: Contenuto pagina: [woocommerce_change_password] Parent: "My Account"

en: Page contents: [woocommerce_checkout]
it: Contenuto pagina: [woocommerce_checkout]

en: Page contents: [woocommerce_edit_address] Parent: "My Account"
it: Contenuto pagina:

en: Page contents: [woocommerce_lost_password] Parent: "My Account"
it: Contenuto pagina: [woocommerce_lost_password] Parent: "My Account"

en: Page contents: [woocommerce_my_account]
it: Contenuto pagina: [woocommerce_my_account]

en: Page contents: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"
it: Contenuto pagina: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"

en: Page contents: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"
it: Contenuto pagina: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"

en: Page contents: [woocommerce_view_order] Parent: "My Account"
it: Contenuto pagina: [woocommerce_view_order] Parent: "My Account"

en: Page does not contain the shortcode: %s
it: La pagina non contiene lo shortcode: %s

en: Page does not exist
it: La pagina non esiste

en: Page not set
it: La pagina non è impostata

en: Pages
it: Pagine

en: Parent
it: Genitore

en: Parent Coupon
it: Buono Sconto Genitore.

en: Parent Orders
it: Ordine Genitore

en: Parent Product
it: Prodotto genitore

en: Parent Product Category
it: Categoria Prodotto Genitore

en: Parent Product Category:
it: Categoria Prodotto Genitore:

en: Parent Product Tag
it: Tag Prodotto Genitore

en: Parent Product Tag:
it: Tag Prodotto Genitore:

en: Parent Shipping Class
it: Classe Spedizione Genitore

en: Parent Shipping Class:
it: Classe Spedizione Genitore:

en: Parent Variation
it: Variazione Genitore

en: Password
it: password

en: Password Reset Instructions
it: Istruzioni reimpostazione password

en: Password Reset for {blogname}
it: Password Reset per {blogname}

en: Password changed successfully.
it: Password modificata con successo.

en: Password is required.
it: Password obbligatoria.

en: Password reset is not allowed for this user
it: La reimpostazione della password non è consentita per questo utente

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Pay
it: Pagamento

en: Pay Page
it: Pagamento

en: Pay for order
it: Pagamento ordine

en: Pay securely with your credit card.
it: Paga in modo sicuro con la tua carta di credito.

en: Pay via PayPal
it: Paga con PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
it: Paga con PayPal: è possibile pagare con carta di credito anche se non si possiede un conto PayPal

en: Pay with cash upon delivery.
it: Pagamento in contanti al momento della consegna.

en: PayPal Email
it: Email PayPal

en: PayPal allows us to send 1 address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
it: PayPal abilita l'invio di un solo indirizzo. Se vuoi utilizzare PayPal per le etichette di spedizione, dovresti preferire che venga passato l'indirizzo di spedizione e non quello di fatturazione.

en: PayPal does not support your store currency.
it: PayPal non supporta la valuta del tuo negozio.

en: PayPal sandbox
it: Sandbox PayPal

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
it: La Sandbox di PayPal può essere utilizzata per testare i pagamenti. Devi iscriverti come sviluppatore <a href="%s">qui</a>.

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
it: PayPal standard funziona reindirizzando i clienti sul sito PayPal ed è lì che loro inseriranno i dettagli per il pagamento.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
it: PayPal verifica gli indirizzi, per questo abilitare questa opzione potrebbe generare errori. Si consiglia di lasciarla disabilitata.

en: Paying Customer?
it: Cliente pagante?

en: Payment %s via IPN.
it: Pagamento %s tramite IPN.

en: Payment Gateways
it: Metodi di pagamento

en: Payment Method:
it: Metodi di pagamento:

en: Payment Methods
it: Metodi di pagamento

en: Payment for order %s refunded/reversed
it: Pagamento per l'ordine %s rimborsato/ritornato

en: Payment method description that the customer will see on your website.
it: Descrizione del metodo di pagamento che i tuoi clienti vedranno nel sito.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
it: Il nome del pagamento che i tuoi clienti vedranno nel sito.

en: Payment method:
it: Modalità di pagamento:

en: Payment to be made upon delivery.
it: Il pagamento dovrà essere effettuato in contanti alla consegna.

en: Pending
it: In sospeso

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
it: Per Classe - impotsa una tariffa per ogni classe di spedizione presente nell'ordine

en: Per Item - charge shipping for each item individually
it: Per oggetto - imposta una tariffa che sarà aggiunta ad ogni oggetto nel carrello

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
it: Per Ordine - imposta una tariffa per l'intero ordine

en: Percent of orders containing coupons
it: Percentuale degli ordini contenenti coupon

en: Percentage of cart total
it: Percentuale del totale carrello

en: Perfect
it: Perfetto

en: Phone
it: Telefono

en: Pipe (|) separate terms
it: Simbolo (|) separa i termini

en: Place order
it: Effettua Ordine

en: Plain text
it: Testo

en: Plain text template
it: Template testo puro

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
it: Si prega di provare di nuovo l'acquisto o andare alla pagina del tuo account.

en: Please attempt your purchase again.
it: Si prega di provare di nuovo l'acquisto.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
it: Per favore, scegli un prodotto da aggiungere al carrello&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
it: Scegliere una caratteristica per il prodotto&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
it: Per favore, scegli la quantità di articoli che vuoi inserire nel carrello&hellip;

en: Please enter a coupon code.
it: Per favore, inserire un codice di buono sconto

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
it: Si prega di inserire un prefisso per i numeri di fattura. Se si utilizza il conto PayPal per più negozi assicurarsi che questo prefisso sia unico in quanto PayPal non permette ordini con lo stesso numero di fattura.

en: Please enter a username.
it: Inserire un nome utente.

en: Please enter a valid order ID
it: Per favore, inserire un ID ordine valido

en: Please enter a valid order email
it: Per favore, inserire una email di ordine valida

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
it: Inserire un C.A.P. valido.

en: Please enter an account password.
it: Inserire una password per l'account.

en: Please enter an account username.
it: Inserire un nome utente per l'account.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
it: Inserisci qui l'email a cui fa capo il tuo account PayPal. Questa informazione è richiesta per ricevere i pagamenti.

en: Please enter your password.
it: Inserisci la tua password.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
it: Si prega di compilare i dati qui sopra per vedere i metodi di pagamento disponibili.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
it: Per favore, inserisci le tue informazioni per vedere quali metodi di spedizioni sono disponibili.

en: Please include this information when requesting support:
it: Si prega di includere queste informazioni quando si richiede assistenza:

en: Please rate the product.
it: Per favore, vota il prodotto.

en: Please select some items.
it: Si prega di selezionare alcuni elementi.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
it: Per favore, invia il tuo assegno presso Nome Negozio, Strada Negozio, Città Negozio, Provincia Negozio, Cap Negozio.

en: Please type your e-mail address.
it: Inserisci il tuo indirizzo email.

en: Please, provide an attribute name, slug and type.
it: Si prega di specificare il nome dell'attributo, lo slug e il tipo.

en: Popularity (sales)
it: Popolarità (vendite)

en: Postcode
it: C.A.P.

en: Postcode / Zip
it: CAP

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
it: CAP per questa regola. Punto e virgola (;) separano i valori multipli. Lascia in bianco per applicare a tutte le aree. I caratteri jolly (*) possono essere utilizzati. Intervalli per codici postali numerici (ad esempio 12.345-12.350) saranno suddivisi in singoli codici postali.

en: Posts tagged &ldquo;
it: Articoli taggati &ldquo;

en: Premium Support
it: Supporto premium

en: Prevent customers from accessing WordPress admin
it: Impedire ai clienti di accedere a WordPress Admin

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: Price
it: Prezzo

en: Price labels and Sale Flashes
it: Etichette di prezzo e Flash di Saldi

en: Price:
it: Prezzo:

en: Prices
it: Prezzi

en: Prices Entered With Tax
it: Prezzi inseriti con imposte

en: Pricing Options
it: Opzioni prezzo

en: Primary
it: Primario

en: Priority
it: Priorità

en: Private note
it: Nota privata

en: Proceed to Checkout &rarr;
it: Procedi all'acquisto &rarr;

en: Processing
it: In lavorazione

en: Processing order
it: Ordine in Elaborazione

en: Product | Products
it[0]: Prodotto
it[1]: Prodotti

en: Product #%s - %s
it: Prodotto #%s - %s

en: Product % Discount
it: Sconto % Prodotto

en: Product Backorder
it: Pre-Ordinazione Prodotto

en: Product Categories
it: Categorie prodotto

en: Product Category | Product Categories
it[0]: Categoria di Prodotti
it[1]: Categorie di Prodotti

en: Product Data
it: Dati prodotto

en: Product Description
it: Descrizione prodotto

en: Product Discount
it: Sconto Prodotto

en: Product Fields
it: Campi del prodotto

en: Product Gallery
it: Galleria Prodotto

en: Product ID:
it: ID Prodotto:

en: Product IDs
it: ID Prodotto

en: Product Listing Improvements Customers Will Love
it: Miglioramenti al listino prodotti che i clienti ameranno

en: Product Ratings
it: Valutazione del prodotto

en: Product SKU must be unique.
it: Il COD del prodotto deve essere univoco

en: Product SKU:
it: Codice Prodotto:

en: Product Sales
it: Vendite prodotto

en: Product Short Description
it: Descrizione breve prodotto

en: Product Tag | Product Tags
it[0]: Etichetta di Prodotti
it[1]: Etichette di Prodotti

en: Product Tags
it: Tag prodotto

en: Product Thumbnails
it: Immagini prodotto

en: Product Transients Cleared
it: Product Transients Azzerati

en: Product Type
it: Tipo di prodotto

en: Product Types
it: Tipi prodotto

en: Product URL
it: URL del prodotto

en: Product attribute base
it: Base attributi prodotto

en: Product by SKU/ID
it: Prodotto per COD/ID

en: Product categories
it: Categorie Prodotti

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
it: Le categorie di prodotti per il tuo negozio possono essere gestite da qui. Per modificare l'ordine delle categorie sul front-end è possibile trascinarle e rilasciarle per ordinarle. Per visualizzare altre categorie elencate cliccare sul collegamento "opzioni dello schermo " nella parte superiore della pagina.

en: Product category base
it: Base categoria prodotto

en: Product creation failed, could not find original product:
it: Creazione del prodotto non riuscita, impossibile trovare prodotto originale:

en: Product does not exist
it: Il prodotto non esiste

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
it: Bozza prodotto aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima prodotto</a>

en: Product low in stock
it: Pochi pezzi a magazzino

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
it: Un prodotto non deve essere in questa categoria perchè il coupon sia valido o, per "Sconti Prodotto", prodotti in queste categorie non saranno scontati

en: Product name
it: Nome prodotto

en: Product no longer exists
it: Il prodotto non esiste più

en: Product no longer exists.
it: Prodotto non più esistente.

en: Product out of stock
it: Il prodotto non è disponibile a magazzino

en: Product permalink base
it: Permalink base prodotto

en: Product price/cart button
it: Prezzo prodotto / Pulsante Carrello

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
it: Prodotto pubblicato. <a href="%s">Vedi Prodotto</a>

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
it: Qta

en: Product restored to revision from %s
it: Prodotto ripristinato alla revisione da %s

en: Product saved.
it: Prodotto salvato.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
it: Prodotto previsto per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
it: Prodotto inviato. <a href="%s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product tag base
it: Base etichetta prodotto

en: Product updated.
it: Prodotto aggiornato.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
it: Prodotto aggiornato. <a href="%s">Vedi Prodotto</a>

en: Products
it: Prodotti

en: Products by SKU/ID
it: Prodotti per COD/ID

en: Products by category slug
it: Prodotti per slug categoria

en: Products can have multiple downloadable files - purchasers will get access to all the files added.
it: I prodotti possono avere più file scaricabili - gli acquirenti avranno accesso a tutti i file aggiunti.

en: Products tagged &ldquo;
it: Prodotti taggati &ldquo;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
it: Prodotti che non devono essere nel carrello per utilizzare questo coupon o, per "Sconti Prodotto", prodotti che non siano scontati.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
it: Prodotti che devono essere nel carrello per utilizzare questo coupon o, per "Sconti prodotto generici", quali prodotti siano scontati.

en: Province
it: Provincia

en: Purchase Note
it: Nota d'acquisto

en: Qty
it: Qta

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity: %s
it: Quantità: %s

en: Query Type:
it: Tipo Query:

en: Quick&nbsp;Edit
it: Modifica&nbsp;Veloce

en: Radio buttons
it: Pulsanti di scelta

en: Random Products
it: Prodotti A Caso

en: Rate %
it: Aliquota %

en: Rate&hellip;
it: Tariffa&hellip;

en: Rate&nbsp;%
it: Tasso&nbsp;%

en: Rated %d out of 5
it: Valutato %d su 5

en: Rated %s out of 5
it: Valutato %s su 5

en: Rating
it: Valutazione

en: Ratings are required to leave a review
it: Per votare bisogna scrivere una recensione

en: Re-enter new password
it: Riscrivi nuova password

en: Re-enter password
it: Reinserisci la password

en: Re-enter your password.
it: Reinserisci la password.

en: Read More
it: Per saperne di più

en: Receiver Email
it: Email destinatario

en: Recent Orders
it: Ordini recenti

en: Recent Reviews
it: Recensioni recenti

en: Recent products
it: Prodotti Recenti

en: Recently viewed
it: Visti di recente

en: Recipient(s)
it: Destinatario(i)

en: Recount terms
it: Riconteggia i termini

en: Redirect only
it: Reindirizza soltanto

en: Redirect to the cart page after successful addition
it: Reindirizza alla pagina del carrello dopo un'aggiunta riuscita

en: Reduce Line Stock
it: Ridurre riga magazzino

en: Region
it: Regione

en: Register
it: Registrazione

en: Register using the email address for the username
it: Registra utilizzando l'indirizzo di posta elettronica come nome utente

en: Registration
it: Registrazione

en: Regular Price
it: Prezzo di listino

en: Regular Price:
it: Prezzo di listino:

en: Regular price
it: Prezzo di listino

en: Related Products
it: Prodotti correlati

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove filter
it: Rimuovi filtri

en: Remove image
it: Rimuovere immagine

en: Remove selected row(s)
it: Rimuovere riga selezionata(e)

en: Remove this attribute?
it: Rimuovere questo attributo?

en: Remove this item
it: Rimuovi questo prodotto

en: Remove this item meta?
it: Rimuovi i metadati per questo articolo?

en: Remove zeros after the decimal point. e.g. <code>$10.00</code> becomes <code>$10</code>
it: Rimuovere zeri dopo la virgola. ad esempio <code> €10,00</code> diventa <code>€10</code>

en: Reports
it: Rapporti

en: Reports for sales based on date, top sellers and top earners.
it: Rapporti per vendite in base alla data, ai prodotti più venduti e ai prodotti di più alto guadagno.

en: Resend order emails
it: Rispedisci email ordine

en: Reset capabilities
it: Resetta le funzionalità

en: Reset password
it: Resettare la password

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore this item from the Trash
it: Ripristinare questo elemento dal cestino

en: Return to homepage &rarr;
it: Ritorna alla homepage &rarr;

en: Returning customer?
it: Già cliente?

en: Reviews
it: Recensioni

en: Reviews (%d)
it: Recensioni (% d)

en: Revoke Access
it: Revocare l'accesso

en: Right
it: Destra

en: Right (with space)
it: Destra (con lo spazio)

en: Roles successfully reset
it: Ruoli resettati correttamente

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
it: Arrotonda le imposte nel subtotale, invece di arrotondare per ogni riga

en: Rounding
it: Arrotondamento

en: Run the updater
it: Eseguire il programma di aggiornamento

en: SKU
it: COD

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
it: COD si riferisce a una Stock-keeping unit, un identificatore univoco per ogni distinto prodotto o servizio che possono essere acquistati.

en: SKU:
it: COD:

en: Sale
it: Sconto

en: Sale Price
it: Prezzo di saldo

en: Sale Price Dates
it: Date per il prezzo di saldo

en: Sale Price:
it: Prezzo di vendita:

en: Sale end date:
it: Data di fine vendita:

en: Sale price
it: Prezzo scontato

en: Sale prices
it: Prezzi di vendita

en: Sale start date:
it: Data di inizio vendita:

en: Sale!
it: In offerta!

en: Sales
it: Vendite

en: Sales Tax:
it: Imposta di vendita:

en: Sales amount
it: Importo delle vendite

en: Sales by category
it: Vendite per categoria

en: Sales by day
it: Vendite al giorno

en: Sales by month
it: Vendite al mese

en: Sales for %s:
it: Vendite per %s:

en: Sales in range
it: Vendite nell'intervallo

en: Same as parent
it: Come Genitore

en: Save
it: Salva

en: Save Address
it: Salva indirizzo

en: Save Order
it: Salva l'ordine

en: Save attributes
it: Salva attributi

en: Save changes
it: Salva Modifiche

en: Save/update the order
it: Salva/Aggoirna l'ordine

en: Schedule
it: Pianifica

en: Search
it: Cerca

en: Search Coupons
it: Cerca Buoni Sconto

en: Search Orders
it: Cerca Ordini

en: Search Product Categories
it: Cerca Categorie Prodotto

en: Search Product Tags
it: Cerca Tag Prodotto

en: Search Products
it: Cerca Prodotti

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
it: Risultati Ricerca: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
it: Cerca Classi Spedizione

en: Search Variations
it: Cerca Variazioni

en: Search for a product&hellip;
it: Cerca un prodotto&hellip;

en: Search for a product…
it: Cerca un prodotto...

en: Search for products
it: Cerca un prodotto

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search results for &ldquo;
it: Risultati di ricerca per &ldquo;

en: Secondary
it: Secondario

en: Select
it: Seleziona

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: Select a class&hellip;
it: Seleziona una classe&hellip;

en: Select a country&hellip;
it: Seleziona uno stato&hellip;

en: Select a page&hellip;
it: Scegli una pagina&hellip;

en: Select a state&hellip;
it: Selezionare una provincia&hellip;

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select box
it: Casella di selezione

en: Select none
it: Seleziona nessuno

en: Select options
it: Scegli

en: Select terms
it: Seleziona termini

en: Selected countries
it: Nazioni selezionate

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
it: Invia a Paypal informazioni di spedizione invece che di fatturazione.

en: Session handling
it: Gestione delle sessioni

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
it: Impostare questa opzione per inserire questo prodotto in un gruppo di prodotti

en: Set up core WooCommerce pages here, for example the base page. The base page can also be used in your %sproduct permalinks%s.
it: Impostare le pagine fondamentali WooCommerce qui, per esempio la pagina di base. La pagina di base può essere utilizzata anche nel vostro  %sproduct permalinks%s.

en: Set variation image
it: Impostare immagine per la variazione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Setup your ShareYourCart account
it: Imposta il tuo account ShareYourCart

en: Share your cart settings
it: Impostazioni ShareYourCart

en: ShareDaddy is a sharing plugin bundled with JetPack.
it: ShareDaddy è un plugin di condivisione del pacchetto JetPack.

en: ShareThis Code
it: Codice ShareThis

en: ShareThis Publisher ID
it: ID Publisher ShareThis

en: ShareThis offers a sharing widget which will allow customers to share links to products with their friends.
it: ShareThis offre un widget di condivisione che permette agli utenti di condividere i link ai tuoi prodotti con i loro amici.

en: Ship to billing address by default
it: Spedire di default all'indirizzo di fatturazione

en: Ship to billing address?
it: Spedisci all'indirizzo di fatturazione

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Address
it: Indirizzo Spedizione

en: Shipping Calculations
it: Calcoli per la spedizione

en: Shipping Class
it: Classe Spedizione

en: Shipping Classes
it: Classi Spedizione

en: Shipping Destination
it: Destinazione di spedizione

en: Shipping Details
it: Dettagli di spedizione

en: Shipping Method
it: Metodo di spedizione

en: Shipping Method Display
it: Visualizzazione metodo per spese di spedizione

en: Shipping Methods
it: Metodi di spedizione

en: Shipping Options
it: Opzioni Spedizione

en: Shipping Tax Class:
it: Aliquota spese di spedizione:

en: Shipping Tax:
it: Tassa di spedizione:

en: Shipping address
it: Indirizzo spedizione

en: Shipping class
it: Classe di spedizione

en: Shipping class:
it: Classe di spedizione:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
it: Le classi di spedizione sono utilizzati da certi metodi di spedizione per raggruppare prodotti simili.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
it: Le classi di spedizione possono essere utilizzate per raggruppare i prodotti di tipo simile. Tali gruppi possono quindi essere utilizzati dalle modalità di spedizione stabilite per offrire tariffe diverse per prodotti diversi.

en: Shipping costs updated.
it: Costi di spedizione aggiornati.

en: Shipping details
it: Informazioni Spedizione

en: Shipping only
it: Spedizione solo

en: Shipping options
it: Opzioni Spedizione

en: Shipping tax class based on cart items
it: Aliquota per la spedizione basata sui prodotti del carrello

en: Shipping via
it: Spedisci tramite

en: Shipping:
it: Spedizione:

en: Shop Base Page
it: Pagina di base dello shop

en: Shop Content
it: Contenuto Negozio

en: Shop Manager
it: Gestore Negozio

en: Shop Messages
it: Messaggi Negozio

en: Shop Page Display
it: Visualizzazione pagina negozio

en: Shop Pages
it: Pagine Shop

en: Shop base address
it: Indirizzo di base negozio

en: Shop base with category
it: Shop base con categoria

en: Show
it: Mostra

en: Show "verified owner" label for customer reviews
it: Mostra l'etichetta "proprietario verificato"  nelle recensioni dei clienti

en: Show <strong>weight and dimension</strong> values on the <strong>Additional Information</strong> tab
it: Mostra i valori di <strong>peso e dimensioni</strong> nelle Informazioni Aggiuntive

en: Show all customers
it: Mostra tutti i clienti

en: Show all product types
it: Mostra tutti i tipi di prodotto

en: Show all statuses
it: Mostra tutti gli stati

en: Show all sub-types
it: Mostra tutti i sottotipi

en: Show all types
it: Mostra tutti i tipi

en: Show as dropdown
it: Mostra come menu a discesa

en: Show both
it: Mostra entrambi

en: Show hidden product variations
it: Mostra variazioni prodotto nascoste

en: Show hierarchy
it: Mostra gerarchia

en: Show post counts
it: Mostra conteggio prodotti

en: Show products
it: Mostra prodotti

en: Show subcategories
it: Mostra sottocategorie

en: Show:
it: Mostra:

en: Showing all %d results
it: Mostra tutti i %d risultati

en: Showing the single result
it: Visualizzazione del risultato singolo

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
it: Mostra un attributo personalizzato in un widget che permette ai clienti di filtrare i prodotti all'interno di una categoria di prodotti.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
it: Mostra una slider per filtrare i prodotti all'interno di una categoria in base al loro prezzo.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
it: Mostra i filtri di navigazione attivi in modo gli utenti possano vederli e disattivarli.

en: Signups per day
it: Registrazioni al giorno

en: Simple
it: Semplice

en: Simple product
it: Prodotto semplice

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
it: Dal momento che il tuo browser non supporta JavaScript oppure è disabilitato, assicurati di fare clic sul pulsante <em>Aggiorna totale</em> prima di effettuare l'ordine. Se non riesci a fare quest'operazione l'importo addebitato potrebbe risultare più alto.

en: Single Product Image
it: Foto del singolo prodotto

en: Skip setup
it: Salta configurazione

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
it: Lo slug “%s” è già in uso. Modifica, per favore.

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
it: Lo slug “%s” non è consentito, perché è un termine riservato. Modifica, per favore.

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
it: Lo slug “%s” è troppo lungo (28 caratteri max). Ridurre, per favore.

en: Sold
it: Venduto

en: Sold Individually
it: Venduto singolarmente

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
it: Qualcuno ha chiesto che la password sia reimpostata per il seguente account:

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" a magazzino per soddisfare la vostra richiesta. Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, &quot;%s&quot; cannot be purchased.
it: Spiacenti, &quot;%s&quot;  non può essere acquistato.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
it: Spiacenti, il codice promozionale "%s" è già stato usato e non può essere usato in combinazione con altri coupon.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Spiacenti, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per la vostra zona. Vi preghiamo di contattarci se avete bisogno di assistenza o desiderate prendere accordi alternativi.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Ci dispiace, sembra che non ci siano metodi di pagamento disponibili per il suo indirizzo. La preghiamo di contattarci se ha bisogno di assistenza o se desidera prendere accordi alternativi.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
it: Spiacenti, sembra non ci siano metodi di spedizione disponibili per il suo indirizzo (%s).

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
it: Spiacenti, sembra che il buono sconto "%s" non sia valido, per questo è stato rimosso dall'ordine.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
it: Spiacenti, sembra che il buono sconto "%s" non sia assegnato a te, quindi è stato rimosso dall'ordine.

en: Sorry, there has been an error.
it: Siamo spiacenti, si è verificato un errore.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
it: Spiacenti, il buono sconto non è applicabile al contenuto del tuo carrello.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
it: Siamo spiacenti, questo coupon non vale per gli articoli in saldo.

en: Sorry, this download has expired
it: Spiacenti, il download è scaduto.

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
it: Spiacenti, impossibile trovare questo ordine nel database.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfil your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" a magazzino per soddisfare la vostra richiesta (%s a magazzino). Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfil your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" a magazzino per soddisfare la vostra richiesta. Riprovare tra %d minuti o modificare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
it: Spiacenti, non abbiamo abbastanza "%s" in magazzino per soddisfare la vostra richiesta (%s in magazzino). Si prega di aggiornare il carrello e riprovare. Ci scusiamo per gli eventuali disagi causati.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
it: Spiacenti, hai raggiunto il limite di download per questo file

en: Sorry, your session has expired.
it: Spiacente, la sessione è scaduta.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
it: Spiacenti, la tua sessione è scaduta. <a href="%s">Torna alla homepage &rarr;</a>

en: Sort Code
it: Ordina codice

en: Sort Products
it: Ordina i prodotti

en: Sort by average rating
it: Ordina per valutazione media

en: Sort by most recent
it: Dal più recente

en: Sort by newness
it: Ordina per novità

en: Sort by popularity
it: Ordina per popolarità

en: Sort by price (asc)
it: Ordina per prezzo (crescente)

en: Sort by price (desc)
it: Ordina per prezzo (decrescente)

en: Sort by price: high to low
it: Ordina per prezzo: dal più caro

en: Sort by price: low to high
it: Ordina per prezzo: dal più economico

en: Specific Countries
it: Nazioni specifiche

en: State
it: Provincia

en: State / County
it: Provincia

en: State / county
it: Provincia

en: State Code
it: Sigla Regione

en: State&nbsp;Code
it: Siglae&nbsp;Provincia

en: State/County
it: Provincia

en: State/County or state code
it: Stato/Provincia o il codice di Stato

en: Status
it: Stato

en: Stock
it: Magazzino

en: Stock Actions
it: Azioni del magazzino

en: Stock Display Format
it: Formato di visualizzazione dello stock

en: Stock Qty
it: Quantità in stock

en: Stock Qty:
it: Quantità a magazzino:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
it: Quantità Stock Articolo. Se questo è un prodotto variabile questo valore verrà utilizzato per controllare lo stock a magazzino per tutti i tipi, a meno di definire il magazzino per ogni variante.

en: Stock reports for low stock and out of stock items.
it: Rapporti magazzino per pochi pezzi rimasti e articoli fuori stock.

en: Stock status
it: Status magazzino

en: Store Notice
it: Avviso Negozio

en: Store Notice Text
it: Testo dell'avviso

en: Styles
it: Stili

en: Styles and Scripts
it: Stili e Scripts

en: Styling
it: Stile

en: Subcategories
it: Sottocategorie

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject (downloadable)
it: Oggetto (prodotto scaricabile)

en: Submission method
it: Metodo Invio

en: Submit Review
it: Invia recensione

en: Subtotal
it: Subtotale

en: System Status
it: Stato del sistema

en: Tag: | Tags:
it[0]: Etichetta
it[1]: Etichette

en: Tags
it: Etichette

en: Tax
it: Tassa

en: Tax Class
it: Classe fiscale

en: Tax Name
it: Nome dell'imposta

en: Tax Options
it: Opzioni delle Imposte

en: Tax Rate:
it: Imposta:

en: Tax Rates
it: Aliquote

en: Tax Rates for the "%s" Class
it: Aliquote per la "%s" classe

en: Tax Rows
it: Righe Tasse

en: Tax Status
it: Stato Tasse

en: Tax Totals
it: Totale tasse

en: Tax class
it: Classe di imposta

en: Tax class for the line item
it: Classe fiscale per la riga

en: Tax class:
it: Classe fiscale:

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
it: Le aliquote fiscali devono essere definiti con colonne in un ordine specifico (10 colonne). <a href="%s">Clicca qui per scaricare un esempio</a>.

en: Tax&nbsp;Name
it: Nome dell'imposta

en: Taxable
it: Tassabile

en: Taxes by month
it: Tasse per mese

en: Telephone
it: Telefono

en: Telephone:
it: Telefono:

en: Template file copied to theme.
it: File di Template copiato nel tema.

en: Template file deleted from theme.
it: File template eleiminato dal tema.

en: Term ID
it: ID termine

en: Term counts
it: Conteggio termini

en: Terms
it: Termini

en: Terms Page ID
it: ID Pagina Condizioni Generali

en: Terms successfully recounted
it: Termini ricontati correttamente

en: Text
it: Testo

en: Thank you for updating to the latest version!
it: Grazie per l'aggiornamento alla versione più recente!

en: Thank you for using WooCommerce :) Should you need help using or extending WooCommerce please <a href="%s">read the documentation</a>. For further assistance you can use the <a href="%s">community forum</a> or if you have access, <a href="%s">our support desk</a>.
it: Grazie per aver scelto WooCommerce :) Se avete bisogno di assistenza usando o estendendo WooCommerce si prega di <a href="%s">leggere la documentazione</a>. Per ulteriore assistenza, è possibile utilizzare il  <a href="%s">community forum</a>  o se si ha l'accesso, <a href="%s">il nostro desk di supporto</a>.

en: Thank you for your order
it: Grazie per il suo Ordine

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
it: Grazie per il tuo ordine, fare clic sul pulsante qui sotto per pagare con PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
it: Grazie per il tuo ordine. Ti stiamo reindirizzando su PayPal per effettuare il pagamento.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below.
it: Grazie, stiamo elaborando il tuo ordine. I dettagli del tuo ordine sono qui sotto.

en: Thank you. Your order has been received.
it: Grazie. Il tuo ordine è stato ricevuto.

en: Thanks
it: Ringraziamenti

en: Thanks Page
it: Ringraziamento

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
it: Grazie per esserti iscritto su %s. Il tuo nome utente è <strong>%s</strong>.

en: Thanks for installing!
it: Grazie per l'installazione!

en: Thanks, all done!
it: Grazie, fatto tutto!

en: Thankyou
it: Grazie

en: The <code>WC_Product</code> class is now abstract. Use <code>get_product()</code> to instantiate an instance of a product instead of calling this class directly.
it: Il <code>WC_Product</code> è stato astratto. Utilizza <code>get_product()</code> per creare un'istanza di un prodotto invece di chiamare direttamente questa classe.

en: The CSV is invalid.
it: Il CSV non è valido.

en: The Mijireh access key for your store.
it: La chiave di accesso Mijireh per il tuo negozio.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
it: Colore di sfondo per i modelli di posta elettronica WooCommerce. Default <code>#f5f5f5</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
it: Colore di base per i modelli di posta elettronica WooCommerce. Default <code>#557da1</code>.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
it: Gli articoli del tuo precedente ordine sono stati inseriti nel carrello.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it: Le modifiche apportate andranno perse se si esce da questa pagina.

en: The date this coupon will expire, <code>YYYY-MM-DD</code>.
it: Questo coupon scadrà il <code>YYYY-MM-DD</code>.

en: The email address isn&#8217;t correct.
it: L'indirizzo email non è corretto.

en: The file does not exist, please try again.
it: Il file non esiste, si prega di riprovare.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
it: I seguenti indirizzi saranno usati come predefiniti al momento dell'acquisto.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
it: Le seguenti opzioni incidono su come i prezzi sono visualizzati sul frontend.

en: The following options affect the fields available on the edit product page.
it: Le seguenti opzioni incidono sui campi disponibili nella pagina di modifica prodotto.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
it: Le opzioni seguenti incidono sul mittente (indirizzo email e nome) utilizzato nelle email inviate da WooCommerce.

en: The following pages need selecting so that WooCommerce knows where they are. These pages should have been created upon installation of the plugin, if not you will need to create them.
it: Le pagine di seguito devono essesre selezionate in modo che WooCommerce sappia dove siano. Queste pagine dovrebbero essere state create al momento dell'installazione del plugin, in caso contrario è necessario crearle manualmente.

en: The integration section contains options for third party services which integrate with WooCommerce.
it: La sezione contiene le opzioni per l'integrazione di servizi di terze parti che si integrano con WooCommerce.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
it: Colore di sfondo principale del corpo dell'email. Default <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
it: Colore principale del testo. Default <code>#505050</code>.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
it: Per utilizzare questo buono sconto, la spesa minima è %s.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
it: I totali degli ordini sono stati aggiornati. Si prega di confermare l'ordine premendo il pulsante "Effettua Ordine" in fondo alla pagina.

en: The orders section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can view and manage customer orders.
it: É possibile accedere alla sezione ordini dal menu di navigazione a sinistra. Qui è possibile visualizzare e gestire gli ordini dei clienti.

en: The product classes have been rewritten and are now factory based. Much more extendable, and easier to query products using the new <code>get_product()</code> function.
it: Le classi di prodotto sono state riscritte e sono ora factory based. Molto più estendibili, ed è più facile fare la query dei prodotti usando la nuova funzione <code>get_product()</code>.

en: The reports section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can generate reports for sales and customers.
it: Alla sezione rapporti è possibile accedere dal menu di navigazione a sinistra. Qui è possibile generare rapporti per vendite e clienti.

en: The shipping title the customer sees
it: Titolo spedizione che il cliente vede

en: The tax input pages have been streamlined to make inputting taxes simpler - adding multiple taxes for a single jurisdiction is now much easier using the priority system. There is also CSV import/export support.
it: Le pagine per imputare le aliquote fiscali sono state semplificate per rendere più semplice l'input – aggiungere diversi tipi di tasse per una singola giurisdizione è ora molto più facile utilizzando il sistema a priorità.  C'è anche il supporto di importazione/esportazione via CSV.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
it: Testo che apparirà nel piè di pagina delle email di WooCommerce.

en: There are no notes for this order yet.
it: Non ci sono ancora note per questo ordine.

en: There are no product orders yet.
it: Non ci sono ancora ordini di prodotti.

en: There are no product reviews yet.
it: Non ci sono ancora recensioni disponibili.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
it: Non ci sono ancora recensioni, vuoi essere <a href="#review_form" class="inline show_review_form">il primo</a>?

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
it: Vi sono alcuni problemi con gli articoli nel tuo carrello. Vedi sotto. Per favore, torna nella pagina del carrello e risolvili prima di proseguire con il pagamento.

en: There is no user registered with that email address.
it: Non vi è alcun utente registrato con questo indirizzo di posta elettronica.

en: There was an error calling %s
it: C'è stato un errore di chiamata %s

en: There was an error calling %s::%s
it: C'è stato un errore chiamando %s::%s

en: These are countries that you are willing to ship to.
it: Queste sono le nazioni con cui puoi/vuoi commerciare.

en: These rows contain taxes for this order. This allows you to display multiple or compound taxes rather than a single total.
it: Queste righe contengono le tasse per questo ordine. Questo permette di visualizzare le tasse multiple o composte, piuttosto che un unico totale.

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
it: Queste impostazioni influiscono sulle dimensioni effettive delle immagini contenute nel catalogo - il display del front-end sarà ancora influenzato dagli stili CSS. Dopo aver modificato queste impostazioni potrebbe essere necessario <a href="%s">rigenerare le miniature</a>.

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
it: Queste impostazioni controllano i permalink utilizzati per i prodotti. Queste impostazioni si applicano solo quando <strong>non si usano i permalink di "default " </ strong>.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
it: Questo controlla come le diverse modalità di spedizione vengono visualizzate sul frontend.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
it: Questo controlla come le scorte sono visualizzate sul frontend.

en: This controls the default sort order of the catalog.
it: Questo controlla l'ordinamento predefinito del catalogo.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
it: Imposta qui la descrizione che gli utenti vedranno durante il pagamento.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
it: Qui imposti l'oggetto della email. Lascia vuoto per utilizzare il predefinito: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
it: Qui imposti l'intestazione principale all'interno delle email di notifica. Lascia vuoto per utilizzare l'intestazione predefinita: <code>%s</code>.

en: This controls the position of the currency symbol.
it: Questo controlla la posizione del simbolo di valuta.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it: Quest'opzione controlla il titolo che gli utenti vedono durante il pagamento.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
it: Questo seleziona la valuta per i prezzi esposti e per i pagamenti.

en: This controls what is shown on category archives.
it: Questa opzione controlla ciò che viene mostrato nelle pagine per categoria.

en: This controls what is shown on the product archive.
it: Questa opzione controlla ciò che viene mostrato in archivio prodotti.

en: This controls what unit you will define lengths in.
it: Questa opzione controlla quale unità verrà definita per le dimensioni

en: This controls what unit you will define weights in.
it: Questa opzione controlla quale unità verrà usata per il peso

en: This coupon has expired.
it: Questo buono sconto è scaduto.

en: This email is already registered, please choose another one.
it: Questa email è già registrata, sceglierne un'altra.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
it: Questo campo consente di impostare un minimo subtotale necessario per utilizzare il coupon.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
it: Questo è un negozio di prova &mdash; nessun ordine sarà preso in considerazione.

en: This is an order notification sent to the customer after payment containing order details.
it: Questa è una notifica inviata al cliente dopo il pagamento contenente il dettaglio dell'ordine.

en: This is not your download link.
it: Questo link di download non ti appartiene.

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
it: Questa è la posizione di base per il vostro business. Le aliquote fiscali saranno basate su questo paese.

en: This is the size used by the main image on the product page.
it: Questo è la dimensione usata per l'immagine principale sulla pagina del prodotto.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' and 'Shipping Tax' fields within your orders.
it: Questa è la somma dei campi 'Tasse Carrello' e 'Imposte di Spedizione' all'interno dei vostri ordini.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' field within your orders.
it: Questa è la somma del campo 'Tasse Carrello ' all'interno dei vostri ordini.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
it: Questa è la somma del campo 'Totale Ordini' all'interno dei tuoi ordini.

en: This is the sum of the 'Shipping Tax' field within your orders.
it: Questa è la somma del campo 'Imposte di spedizione' all'interno dei vostri ordini.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
it: Questa è la somma del campo 'Totale Spedizioni' all'interno dei tuoi ordini.

en: This is where important store page are defined. You can also set up other pages (such as a Terms page) here.
it: Qua è dove vengono definite le più importanti pagine del negozio. É anche possibile impostare altre pagine (ad esempio una pagina Condizioni generali).

en: This is where payment gateway options are defined, and individual payment gateways are set up.
it: Qui è dove vengono definite le opzioni di gateway di pagamento, e i singoli sistemi di pagamento sono impostati.

en: This is where shipping options are defined, and shipping methods are set up.
it: Qui è dove vengono definite le opzioni di spedizione e dove sono impostate le modalità di spedizione.

en: This is where store orders are stored.
it: Qui è dove sono salvati gli ordini.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
it: Qui è dove puoi aggiungere nuovi buoni sconto che i clienti possono utilizzare nel tuo negozio.

en: This is where you can add new products to your store.
it: Qui è dove puoi aggiungere nuovi prodotti al tuo negozio.

en: This month's sales
it: Vendite del mese corrente

en: This option determines the customers default address (before they input their own).
it: Questa opzione determina l'indirizzo di default clienti (prima che immettano il proprio).

en: This option determines which address is used to calculate tax.
it: Questa opzione determina quale indirizzo viene utilizzato per calcolare l'imposta.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
it: Questa opzione è importante in quanto influirà sull'inserimento dei prezzi. La modifica non interviene sui prodotti già esistenti.

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
it: Questa sezione permette di personalizzare le email WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Clicca qui per un'anteprima del template email</a>. Per un controllo più avanzato copia <code>woocommerce/templates/emails/</code>nel <code>tuotema/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
it: Questo imposta la pagina di base del tuo negozio - qua è dove si troverà il vostro archivio prodotti.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
it: Imposta il separatore dei decimali dei prezzi esposti.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
it: Imposta il numero di punti decimali indicati nei prezzi esposti.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
it: Imposta il separatore delle migliaia dei prezzi esposti.

en: This setting does not apply to guest purchases.
it: Questa impostazione non si apllica agli acquisti degli ospiti.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
it: Questa dimensione è di solito utilizzata per la galleria di immagini sulla pagina del prodotto.

en: This size is usually used in product listings
it: Questa dimensione è di solito usata nell'elenco dei prodotti

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
it: Questo template è sovrascritto dal tuo tema e puoi trovarlo in: <code>%s</code>.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
it: Questo testo verrà visualizzato sul pulsante di collegamento al prodotto esterno.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
it: Questo strumento riconteggia i termini di prodotto - utile quando si modificano le impostazioni in modo che si nascondono prodotti dal catalogo.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
it: Questo strumento ripristinerà i ruoli admin, clienti e shop_manager al default. Utilizzare questa opzione se gli utenti non possono accedere a tutte le pagine di amministrazione WooCommerce.

en: This username is already registered, please choose another one.
it: Questo nome utente è già registrato, sceglierne un altro.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: Questo nome utente non è valido perché utilizza caratteri non permessi. Inserisci un nome utente valido.

en: This will enable a script allowing the country fields to be searchable.
it: Questo attiverà uno script che permette al campo nazioni di essere ricercabile.

en: Thousand Separator
it: Separatore migliaia

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
it: Per modificare i colori <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> devono essere scrivibili. Vedi <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">il Codex</a> per informazioni.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
it: Per sovrascrivere e modificare questo template email copia <code>%s</code> nella cartella del tuo tema <code>%s</code>.

en: To reset your password, visit the following address:
it: Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
it: Per rintracciare il tuo ordine inserisci il tuo ID ordine nel campo sottostante e premi invio. Ti sarà mostrata la ricevuta e l'email di conferma che avresti dovuto ricevere.

en: To:
it: A:

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
it: Attivare o disattivare &quot;Scaricabile&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
it: Attivare o disattivare &quot;Abilitato&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
it: Attivare o disattivare &quot;Virtual&quot;

en: Toggle featured
it: Alterna in evidenza

en: Toggle tax rows
it: Attivare o disattivare le righe d'imposta

en: Tools
it: Strumenti

en: Top Rated Products
it: Prodotti Più Apprezzati

en: Top category
it: Categoria Top

en: Top earners
it: Maggior guadagno

en: Top sellers
it: I più venduti

en: Total
it: Totale

en: Total Product Taxes
it: Totale tasse sui prodotti

en: Total Sales
it: Vendite totali

en: Total Shipping
it: Totale spedizioni

en: Total Shipping Taxes
it: Totale imposte di spedizione

en: Total Taxes
it: Tasse totali

en: Total coupon discount
it: Totale dei buoni sconto

en: Total customer orders
it: Totale ordini per clienti registrati

en: Total customer sales
it: Totale vendite per clienti registrati

en: Total customers
it: Totale clienti

en: Total guest orders
it: Totale ordini per clienti non registrati

en: Total guest sales
it: Totale vendite per clienti non registrati

en: Total orders
it: Ordini totali

en: Total orders containing coupons
it: Ordini totali contenenti coupon

en: Total orders for year
it: Totale ordini per l'anno

en: Total orders in range
it: Totale ordini nell'intervallo

en: Total product taxes for year
it: Totale tasse sui prodotti per anno

en: Total sales
it: Vendite totali

en: Total sales for year
it: Vendite totali per l'anno

en: Total sales in range
it: Totale vendite nell'intervallo

en: Total sales minus shipping and tax.
it: Totale vendite al netto di spedizione e tasse.

en: Total shipping costs
it: Totale costi di spedizione

en: Total shipping tax for year
it: Totale tasse sulle spedizioni per anno

en: Total tax for line items + fees.
it: Totale tasse per riga prodotto + commissioni.

en: Total taxes for year
it: Tasse totali per anno

en: Total:
it: Totale:

en: Totals
it: Prezzo

en: Town / City
it: Città

en: Town / District
it: Città

en: Tracking code
it: Codice Tracciamento

en: Trailing Zeros
it: Zeri finali

en: Trash
it: Cestino

en: Type
it: Tipo

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
it: Rimuovi HTTPS quando si esce dal checkout

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Under the Hood
it: Dietro le quinte

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
it: Purtroppo l'ordine non può essere processato poichè la banca ha rifiutato la transazione.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
it: Slug / riferimento unico per l'attributo, deve essere inferiore a 28 caratteri.

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
it: Ordine non pagato annullato - tempo limite raggiunto.

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
it: Up-selling sono prodotti che voi raccomandate invece del prodotto attualmente visualizzato, per esempio, i prodotti che sono più redditizi o di migliore qualità o più costosi.

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Cart
it: Aggiorna Carrello

en: Update Product Category
it: Aggiorna Categoria Prodotto

en: Update Product Tag
it: Aggiorna Tag Prodotto

en: Update Shipping Class
it: Aggiorna Classe Spedizione

en: Update Totals
it: Aggiorna totale

en: Update country
it: Aggiorna nazione

en: Update totals
it: Aggiorna totale

en: Upload/Add image
it: Carica/Aggiungi Immagine

en: Uploaded to this product
it: Caricato su questo prodotto

en: Usage / Limit
it: Uso / Limite

en: Usage limit
it: Limite di utilizzo

en: Use form submission method.
it: Usa invio tramite modulo

en: Use image
it: Usa immagine

en: Use informal localisation for %s
it: Usa una localizzazione informale per %s

en: Used 1 time | Used %d times
it[0]: Usato 1 volta
it[1]: Usato %d volte

en: Used for certain text and asides - breadcrumbs, small text etc.
it: Usato per un determinato testo e digressioni - breadcrumbs, testo in piccolo ecc

en: Used for variations
it: Usato nelle variazioni

en: Username
it: nome utente

en: Username is required.
it: Il Nome Utente è obbligatorio.

en: Username or email
it: Nome Utente o Email

en: Username: %s
it: Nome Utente: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
it: Gli utenti avranno bisogno di spendere questa somma per ottenere il trasporto gratuito (se abilitato in precedenza).

en: VAT
it: IVA

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
it: Errore di convalida: risposta IPN PayPal da un indirizzo email diverso (% s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
it: Errore validazione: l'importo PayPal non corrsiponde (totale lordo %s)

en: Value
it: Valore

en: Value of the coupon.
it: Valore del coupon.

en: Value(s)
it: Valore(i)

en: Variable
it: Variabile

en: Variable product
it: Prodotto variabile

en: Variation
it: Variazione

en: Variation #%s of %s
it: Variazione #%s di %s

en: Variation ID:
it: ID variazione:

en: Variation price (required)
it: Prezzo di variazione (richiesto)

en: Variations
it: Variazioni

en: Variations for variable products are defined here.
it: Variazioni per prodotti variabili vengono definite qui.

en: Version %s
it: Versione %s

en: Very Poor
it: Scarso

en: View
it: Vedi

en: View %s
it: Vedi %s

en: View &#8220;%s&#8221;
it: Vedi &#8220;%s&#8221;

en: View Cart &rarr;
it: Vai al Carrello &rarr;

en: View Coupon
it: Vedi Buono Sconto

en: View Coupons
it: Vedi Buoni Sconto

en: View Order
it: Vedi Ordine

en: View Order Page
it: Vedi Ordine

en: View Product
it: Vedi Prodotto

en: View Tax Rates
it: Visualizza Aliquote

en: View Variation
it: Vedi Variazione

en: View options
it: Vedi le opzioni

en: View template
it: Vedi Template

en: Virtual
it: Virtuale

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
it: I prodotti virtuali sono immateriali e non vengono spediti.

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible on the product page
it: Visibile nella pagina prodotto

en: WC Pages
it: WC Pagine

en: WC Taxonomies
it: WC Tassonomie

en: WP Max Upload Size
it: WP Dimensione Max Upload

en: We have added an option to hold stock for unpaid orders (defaults to 60mins). When this time limit is reached, and the order is not paid for, stock is released and the order is cancelled.
it: Abbiamo aggiunto la possibilità di riservare a magazzino i prodotti per gli ordini non pagati (il default è 60mins). Al raggiungimento di tale limite di tempo, e l'ordine non viene pagato, il prodotto viene reintegrato e l'ordine viene annullato.

en: We have added star ratings to the catalog which are pulled from reviews.
it: Abbiamo aggiunto la classificazione a stelle per il catalogo, che viene estratta dalle recensioni.

en: We have changed how order items get stored making them easier (and faster) to access for reporting. Order items are no longer serialised within an order - they are stored within their own table.
it: Abbiamo modificato come i prodotti in ordine vengono memorizzati rendendo più facile ( e più veloce) l'accesso alla reportistica. I prodotti in ordine non sono più serializzati all'interno di un ordine – sono memorizzati all'interno di una specifica tabella.

en: We have revised the product data panel making it cleaner, more streamlined, and more logical. Adding products is a breeze!
it: Abbiamo rivisto il pannello dei dati di prodotto rendendolo più pulito, più snello e più logico. L'aggiunta di prodotti è un gioco da ragazzi!

en: We have setup autoloading for classes - this has dramatically reduced memory usage in 2.0.
it: Abbiamo impostato il caricamento automatico per le classi - questo ha ridotto drasticamente l'utilizzo della memoria in 2.0.

en: Weight
it: Peso

en: Weight Unit
it: Unità di peso

en: Weight in decimal form
it: Peso in forma decimale

en: Welcome to WooCommerce
it: Benvenuti in WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
it: Benvenuti in WooCommerce %s

en: Welcome to {blogname}
it: Benvenuto su {blogname}

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
it: L'importo che vuoi addebitare per la spedizione locale. Viene ignorato se hai scelto spedizione gratuita. Lasciare in bianco per disabilitare.

en: What zip/post codes would you like to offer delivery to? Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. P* will match a postcode of PE30.
it: Per quali codici postali vuoi abilitare la spedizione? Separa codici con una virgola. Accetta caratteri jolly, esempio: P*, accetterà il codice PE30

en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo

en: When this shipping method is chosen, apply the base tax rate rather than for the customer's given address.
it: Quando si sceglie questo metodo di spedizione, applicare l'aliquota di base, piuttosto che quella proposta per l'indirizzo del cliente.

en: Width
it: Larghezza

en: WooCommerce Best Sellers
it: WooCommerce Più Venduti

en: WooCommerce Cart
it: WooCommerce Carrello

en: WooCommerce Featured Products
it: WooCommerce Prodotti in Evidenza

en: WooCommerce On-sale
it: WooCommerce In Offerta

en: WooCommerce Price Filter
it: WooCommerce Filtro Prezzi

en: WooCommerce Product Categories
it: WooCommerce Categorie Prodotti

en: WooCommerce Product Search
it: WooCommerce Ricerca Prodotti

en: WooCommerce Product Tags
it: WooCommerce Tag Prodotto

en: WooCommerce Random Products
it: WooCommerce Prodotti Casuali

en: WooCommerce Recent Orders
it: WooCommerce Ordini Recenti

en: WooCommerce Recent Products
it: WooCommerce Prodotti Recenti

en: WooCommerce Recent Reviews
it: WooCommerce Recensioni Recenti

en: WooCommerce Recently Viewed Products
it: WooCommerce Visti di Recente

en: WooCommerce Right Now
it: WooCommerce proprio ora

en: WooCommerce Settings
it: Impostazioni WooCommerce

en: WooCommerce Status
it: WooCommerce Stato

en: WooCommerce Top Rated Products
it: WooCommerce Più Apprezzati

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">Contribute to WooCommerce</a>.
it: WooCommerce è sviluppato e mantenuto da un team internazionale di persone appassionate e sostenuta da una comunità di sviluppatori impressionante. Vuoi vedere anche il tuo nome? <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">Contribuisci a WooCommerce</a>.

en: Worst category
it: Peggior categoria

en: Worst coupon
it: Peggior coupon

en: Year:
it: Anno:

en: Yes
it: Si

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
it: Sì, voglio inserire i prezzi comprensivi di imposte

en: You already have this item in your cart.
it: Hai già questo articolo nel carrello.

en: You are using <strong>WooCommerce %s</strong>.
it: Stai usando <strong>WooCommerce %s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
it: Puoi accedere alla tua area riservata qui: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
it: Puoi avere solo 1 %s nel tuo carrello.

en: You can tweak the ShareThis code by editing this option.
it: Puoi modificare il codice ShareThis agendo su questa opzione.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
it: Non puoi aggiungere &quot;%s&quot; al carrello perché il prodotto è esaurito.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
it: Non puoi aggiungere questa quantità di &quot;%s&quot; al carrello perché le scorte di magazzino non sono sufficienti. (disponibili %s).

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina.

en: You have not set up this type of address yet.
it: Non hai ancora impostato questo tipo di indirizzo.

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
it: Hai ricevuto un ordine da %s. L'ordine è il seguente:

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
it: Il tempo trascorso è troppo. Si prega di tornare indietro e aggiornare la pagina.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
it: Il tempo trascorso è troppo. Si prega di tornare indietro e riprovare.

en: You may also like&hellip;
it: Ti potrebbe interessare&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
it: Potresti essere interessato a&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
it: Devi accettare i nostri Termini e Condizioni.

en: You must be logged in to checkout.
it: Devi effettuare il login per procedere con l'acquisto.

en: You must be logged in to download files.
it: Devi accedere all\'area riservata per scaricare i file.

en: You will be happy to learn that WooCommerce has been audited and certified by the Sucuri Security team. Whilst there is not much to be seen visually to understand the amount of work that went into this audit, rest assured that your website is powered by one of the most powerful and stable eCommerce plugins available.
it: Sarete felici di sapere che WooCommerce è stato verificato e certificato da parte del team di sicurezza Sucuri. Anche se non c'è molto da vedere visivamente per capire la quantità di lavoro che è stato fatto in questa revisione, siate certi che il vostro sito è basato sulla tecnologia di uno dei più potenti e stabili plugin eCommerce disponibili.

en: Your Review
it: La tua recensione

en: Your account on {blogname}
it: Account su {blogname}

en: Your cart is currently empty.
it: Il tuo carrello è vuoto.

en: Your comment is awaiting approval
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione

en: Your details
it: Dettaglio:

en: Your most used product tags in cloud format.
it: I tuoi tag prodotto più usati in formato tag cloud

en: Your order
it: Il tuo ordine

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
it: Il tuo ordine è già stato pagato. Ti preghiamo di contattarci se hai bisogno di assistenza.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
it: Il suo ordine è stato ricevuto ed è in elaborazione. Il dettaglio dell'ordine è mostrato di seguito perché possa consultarlo:

en: Your order is complete
it: Il suo ordine è stato portato a termine

en: Your order is complete - download your files
it: Il suo ordine è stato portato a termine - può procedere con il download dei suoi file.

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
it: Il tuo ordine non è più in attesa e non può essere cancellato. Contattaci se hai bisogno di assistenza.

en: Your order was cancelled.
it: Il tuo ordine è stato cancellato.

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata reimpostata.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
it: Il server non ha né fsockopen né cURL abilitati - PayPal IPN ed altri script che comunicano con gli altri server non funzioneranno. Rivolgersi al fornitore di hosting.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
it: Il server non ha la classe <a href="%s">SOAP Client</a> abilitata – alcuni plugin di gateway che utilizzano SOAP potrebbero non funzionare come previsto.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
it: Il server ha abilitato cURL, fsockopen è disabilitato.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
it: Il server ha fsockopen e cURL abilitati.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
it: Il server ha abilitato fsockopen, cURL è disabilitato.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
it: Il server ha il SOAP class Client abilitato.

en: Your settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate.

en: Your themes page background - used for tab active states
it: Background della pagina nel tuo tema - usato per lo stato attivo della tab

en: Your {blogname} order from {order_date}
it: Il tuo ordine presso {blogname} del {order_date}

en: Your {blogname} order from {order_date} is complete
it: Il suo ordine presso {blogname}, eseguito il {order_date}, è stato portato a termine.

en: Your {blogname} order from {order_date} is complete - download your files
it: Il suo ordine presso {blogname}, eseguito il {order_date} è stato portato a termine - può procedere con il download dei suoi file.

en: Your {blogname} order receipt from {order_date}
it: Ricevuta per l'ordine presso {blogname} del {order_date}

en: ZIP/Postcode
it: Cap/Codice Postale

en: Zip
it: C.A.P.

en: Zip/Post Codes
it: CAP

en: [%s with ID of %d]
it: [%s con ID di %d]

en: [%s with SKU of %s]
it: [%s con COD di %s]

en: [Remove]
it: [Elimina]

en: [{blogname}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
it: [{blogname}] Nuovo Ordine Cliente ({order_number}) - {order_date}

en: added %s ago
it: aggiunto %s fa

en: ago
it: fa

en: and was completed
it: ed è stato completato

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
it: da %1$s

en: cancelled
it: annullato

en: completed
it: completato

[ctx: default-slug]
en: product
it: prodotto

en: failed
it: fallito

en: is a required field.
it: è un campo obbligatorio.

en: is available
it: è disponibile

en: is low in stock.
it: ha pochi pezzi a magazzino.

en: is not a valid email address.
it: non è un indirizzo email valido.

en: is not a valid number.
it: non è un numero valido.

en: is not valid. Please enter one of the following:
it: non è valido. Per favore, inserire uno dei seguenti:

en: is out of stock.
it: non è disponibile a magazzino.

en: item | items
it[0]: prodotto
it[1]: prodotti

en: items
it: articoli

en: made by
it: fatte da

[ctx: min_price]
en: From:
it: A partire da:

en: on-hold
it: in attesa di pagamento

en: out of 5
it: di 5

[ctx: page_slug]
en: cart
it: carrello

[ctx: page_slug]
en: change-password
it: cambio-password

[ctx: page_slug]
en: edit-address
it: modifica-indirizzo

[ctx: page_slug]
en: lost-password
it: password-smarrita

[ctx: page_slug]
en: my-account
it: mio-account

[ctx: page_slug]
en: order-received
it: ordine-ricevuto

[ctx: page_slug]
en: pay
it: pagamento

[ctx: page_slug]
en: view-order
it: vedi-ordine

en: pay
it: paga

en: pending
it: in attesa

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
it: Appartamento, suite, unità ecc (opzionale)

[ctx: placeholder]
en: Buy product
it: Acquista prodotto

[ctx: placeholder]
en: Confirm password
it: Conferma la password

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
it: Da&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Never expire
it: Non ha scadenza

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
it: Note sull'ordine, ad esempio richieste particolari per la consegna.

[ctx: placeholder]
en: Street address
it: Indirizzo

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
it: A&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
it: Utilizzo illimitato

[ctx: placeholder]
en: Username
it: Nome Utente

en: processing
it: in lavorazione

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site.
it: offre un metodo sicuro e pienamente conforme PCI, per raccogliere dati da carte di credito per poi passarli al tuo metodo di pagamento, mantenendo però il pieno controllo del design del tuo sito.

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site. Mijireh supports a wide variety of payment gateways: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, and more.
it: offre un metodo sicuro e pienamente conforme PCI, per raccogliere dati da carte di credito per poi passarli al tuo metodo di pagamento, mantenendo però il pieno controllo del design del tuo sito. Mijireh supporta un'ampia gamma di metodi di pagamento: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, ed altri.

en: refunded
it: rifiutato

[ctx: slug]
en: product
it: prodotto

[ctx: slug]
en: product-category
it: categoria-prodotto

[ctx: slug]
en: product-tag
it: tag-prodotto

[ctx: slug]
en: uncategorized
it: senza categoria

en: terms &amp; conditions
it: termini e condizioni

en: the
it: il

en: to
it: a

en: to the
it: al

en: variation added
it: variante aggiunta

en: variations added
it: varianti aggiunte

en: verified owner
it: acquirente verificato

en: version
it: versione

en: via
it: tramite

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
it: wp_remote_post() fallito. PayPal IPN potrebbe non funzionare con il vostro server.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
it: wp_remote_post() fallito. PayPal IPN non funziona con il vostro server. Rivolgersi al fornitore di hosting. Errore:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
it: wp_remote_post() ha avuto successo - PayPal IPN sta funzionando.

en: yes
it: si

en: — No Change —
it: — Nessun Cambiamento —
