WooCommerce v1.6.5.1 - en to fr translation catalogue (1850 entries)

en:  ago
fr: &nbsp;

en: "From" email address
fr: &laquo;&nbsp;De&nbsp;&raquo; adresse e-mail

en: "From" name
fr: &laquo;&nbsp;De&nbsp;&raquo; nom

en: %d in stock | %d in stock
fr[0]:  %d en stock
fr[1]: %d en stock

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
fr: %s - Nous recommandons un réglage mémoire d&rsquo;au moins 64MB. Voir&nbsp;: <a href="%s">Augmenter la mémoire allouée à PHP</a>

en: %s ago
fr: %s

en: %s in stock
fr: %s en stock

en: %s review for %s | %s reviews for %s
fr[0]: %s avis pour %s
fr[1]: %s avis pour %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
fr: %s unités de %s sont en reliquat sur la commande %s.

en: &#197;land Islands
fr: Îles Åland

en: &larr; Return To Cart
fr: &larr; Retour au panier

en: &larr; Return To Shop
fr: &larr; Retour à la boutique

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
fr: &nbsp;<small>%s par %s</small>

en: &nbsp;download remaining | &nbsp;downloads remaining
fr[0]: &&nbsp;téléchargement restant
fr[1]: &nbsp;téléchargements restants

en: (%s) is not a valid postcode/ZIP.
fr: (%s) n&rsquo;est pas un code postal/ZIP valide.

en: (1 state) | (%s states)
fr[0]: (1 état)
fr[1]: (%s états)

en: (Copy)
fr: (Copier)

en: (backorders allowed)
fr: (reliquats autorisés)

en: (ex. VAT)
fr: (sans TVA)

en: (ex. tax)
fr: (ex. taxe)

en: (incl. VAT)
fr: (avec TVA)

en: (incl. tax)
fr: (avec taxe)

en: (taxes estimated for %s)
fr: (taxes estimées à %s)

en: + Add Flat Rate
fr: &plus; Ajouter un taux fixe

en: + Add Tax Rate
fr: &plus; Ajouter un taux de taxe

en: + Add tax row
fr: &plus; Ajouter une ligne taxe

en: . Their order is as follows:
fr: . La commande est la suivante&nbsp;:

en: 1 country | %1$s countries
fr[0]: 1 pays
fr[1]: %1$s pays

en: 2 letter Country code
fr: Code du pays à 2 lettres

en: <a href="%s" class="button">%s</a> You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
fr: <a href="%s" class="button">%s</a> Vous ne pouvez pas ajouter cette quantité au panier &mdash; Nous en avons %s en stock et vous en avez déjà %s dans votre panier.

en: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/woocommerce/" target="_blank">Project on WordPress.org</a>
fr: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/woocommerce/" target="_blank">Projet sur WordPress.org</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/extensions/woocommerce-extensions/" target="_blank">Official Extensions</a>
fr: <a href="http://www.woothemes.com/extensions/woocommerce-extensions/" target="_blank">Extensions officielles</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/themes/woocommerce-themes/" target="_blank">Official Themes</a>
fr: <a href="http://www.woothemes.com/themes/woocommerce-themes/" target="_blank">Thèmes officiels</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/woocommerce-docs/" target="_blank">WooCommerce Docs</a>
fr: <a href="http://www.woothemes.com/woocommerce-docs/" target="_blank">Documentation WooCommerce</a>

en: <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce" target="_blank">Project on Github</a>
fr: <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce" target="_blank">Projet sur Github</a>

en: <code>%s</code> does not exist - contact your host to resolve the problem.
fr: <code>%s</code> n&rsquo;existe pas - Contactez votre hébergeur pour résoudre le problème.

en: <code>%s</code> is not writable - contact your host to resolve the problem.
fr: <code>%s</code> n&rsquo;est pas autorisé en écriture - Contactez votre hébergeur pour résoudre le problème.

en: <code>%s</code> is writable.
fr: <code>%s</code> est autorisé en écriture.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Précédent

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; WooCommerce has been installed and setup. Enjoy :)
fr: <strong>Félicitations&nbsp;!</strong> &#8211; WooCommerce a été installé et paramétré. Amusez-vous bien&nbsp;:)

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
fr: <strong>Bienvenue sur WooCommerce</strong> &#8211; Vous êtes presque prêt à commencer à vendre&nbsp;:)

en: <strong>WooCommerce has been installed</strong> &#8211; You're ready to start selling :)
fr: <strong>WooCommerce a été installé</strong> &#8211; Vous êtes prêt à commencer à vendre&nbsp;:)

en: A Search box for products only.
fr: Une boîte de recherche pour les produits uniquement.

en: A list or dropdown of product categories.
fr: Une liste ou un menu déroulant des catégories de produits.

en: A note has been added to your order
fr: Un commentaire a été ajouté à votre commande

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
fr: Un produit doit être dans cette catégorie pour que le code promo soit valide ou, pour les &laquo;&nbsp;Remise sur produit(s)&nbsp;&raquo;, les produits dans cette catégorie seront remisés.

en: AND
fr: ET

en: Access Expires
fr: L&rsquo;accès expire

en: Access Key
fr: Clef d&rsquo;accès

en: Access Restrictions
fr: Restrictions d&rsquo;accès

en: Account Details
fr: Détails du compte

en: Account Name
fr: Titulaire du compte

en: Account Number
fr: Numéro du compte

en: Account password
fr: Mot de passe du compte

en: Account username
fr: Nom d&rsquo;utilisateur du compte

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr: L&rsquo;action a échouée. Veuillez rafraichir la page et essayer à nouveau.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Add Coupon
fr: Ajouter un code promo

en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: Add New Attribute
fr: Ajouter un nouvel attribut

en: Add New Coupon
fr: Ajouter un nouveau code promo

en: Add New Order
fr: Ajouter une nouvelle commande

en: Add New Order status
fr: Ajouter un nouvel état de commande

en: Add New Product
fr: Ajouter un nouveau produit

en: Add New Product Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie de produits

en: Add New Product Tag
fr: Ajouter un nouveau mot-clef de produit

en: Add New Shipping Class
fr: Ajouter une nouvelle classe de livraison

en: Add New Variation
fr: Ajouter une nouvelle variation

en: Add Order
fr: Ajouter une commande

en: Add Product
fr: Ajouter un produit

en: Add Review
fr: Ajouter un avis

en: Add Variation
fr: Ajouter une variation

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
fr: Ajouter une note pour référence, ou ajouter une note client (l&rsquo;utilisateur en sera notifié).

en: Add a review
fr: Ajouter un avis

en: Add eCommerce tracking code to the thankyou page
fr: Ajouter le code de suivi eCommerce à votre page de remerciements.

en: Add event tracking code for add to cart actions
fr: Ajouter le code de suivi événement lors des actions d&rsquo;ajout au panier

en: Add item(s)
fr: Ajouter article(s)

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Add note
fr: Ajouter un commentaire

en: Add rates for shipping classes here &mdash; they will override the default costs defined above.
fr: Ajoutez des taux pour les classes de livraison ici &mdash; Ils vont écraser les tarifs par défaut définis ci-dessus.

en: Add to Cart
fr: Ajouter au panier

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Add tracking code to your site's footer. You don't need to enable this if using a 3rd party analytics plugin.
fr: Ajouter le code de suivi dans le pied de page de votre site. Vous n&rsquo;avez pas besoin de l&rsquo;activer si vous utilisez une extention de statistiques tierce.

en: Add&nbsp;meta
fr: Ajouter&nbsp;méta

en: Additional Information
fr: Information complémentaire

en: Additional Tax classes
fr: Classes additionnelles de taxes

en: Address
fr: Adresse

en: Address 1
fr: Adresse

en: Address 2
fr: Adresse 2

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
fr: Codes promo

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
fr: Commandes

[ctx: Admin menu name]
en: Products
fr: Produits

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
fr: Classes de livraison

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
fr: mots-clefs

en: Advanced
fr: Avancé

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: All
fr: Tous

en: All Countries
fr: Tous les pays

en: All Order statuses
fr: Tous les états de commande

en: All Product Categories
fr: Toutes les catégories de produits

en: All Product Tags
fr: Tous les mots-clefs de produit

en: All Shipping Classes
fr: Toutes les classes de livraison

en: All allowed countries
fr: Tous les pays autorisés

en: All fields are required.
fr: Tous les champs sont requis.

en: All matching rates will be applied, and non-compound rates will be summed.
fr: Tous les taux correspondants seront appliqués et les taux non cumulables seront additionnés.

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
fr: Autoriser les <a href="%s" target="_blank">trackbacks et pingbacks</a> sur cette page.

en: Allow Backorders?
fr: Autoriser les reliquats&nbsp;?

en: Allow customers to repurchase past orders
fr: Autoriser les clients à repasser d&rsquo;anciennes commandes

en: Allow registration on the "My Account" page
fr: Autoriser les enregistrement sur la page &laquo;&nbsp;Mon compte&nbsp;&raquo;

en: Allow registration on the checkout page
fr: Autoriser les enregistrements sur la page commande

en: Allow reviews.
fr: Autoriser les avis.

en: Allow, but notify customer
fr: Autoriser, mais en notifiant le client

en: Allowed Countries
fr: Pays autorisés

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
fr: Autoriser les paiements par chèque. Pourquoi accepter les chèques à notre époque&nbsp;? Peut-être que vous ne l&rsquo;utiliserez pas, mais cela vous permet de passer des commandes test pour vérifier les e-mails de commande, le bon fonctionnement des pages, etc.

en: Allows payments by BACS (Bank Account Clearing System), more commonly known as direct bank/wire transfer.
fr: Autorise les paiements par virement bancaire, aussi appelés BACS (Bank Account Clearing System).

en: Already registered?
fr: Déjà inscrit&nbsp;?

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
fr: Toujours afficher le stock (ex.: &laquo;&nbsp;12 en stock&nbsp;&raquo;)

en: Amap&aacute;
fr: Amapá

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Americas
fr: Amérique

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
fr: Un compte est déjà enregistré avec ce nom d&rsquo;utilisateur. Veuillez en choisir un autre.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
fr: Un compte est déjà enregistré avec cette adresse e-mail. Veuillez vous identifier.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
fr: Une formidable extension e-commerce qui vous aidera à vendre n&rsquo;importe quoi.

en: An order has been created for you on &ldquo;%s&rdquo;. To pay for this order please use the following link: <a href="%s">Pay</a>
fr: Une commande a été crée pour vous sur &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;. Pour payer cette commande, veuillez utiliser le lien suivant&nbsp;: <a href="%s">Payer</a>

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Anti-spam field was filled in.
fr: Le champ anti-spam a été rempli.

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Any
fr: Toute

en: Any %s
fr: Toute %s

en: Any category
fr: Toute catégorie

en: Any customer
fr: Tout client

en: App Key
fr: Clé

en: Append a logout link to menus containing "My Account"
fr: Ajouter un lien de déconnexion aux menus contenant &laquo;&nbsp;Mon compte&nbsp;&raquo;

en: Apply Coupon
fr: Appliquer le code promo

en: Apply before tax
fr: Appliquer avant la taxe

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
fr: Êtes-vous s&ucirc;r(e) de vouloir supprimer tous les attributs&nbsp;? Cela ne peut pas être annulé.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
fr: Êtes-vous s&ucirc;r(e) de vouloir supprimer cet attribut&nbsp;?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
fr: Êtes-vous s&ucirc;r(e) de vouloir lier toutes les variations&nbsp;? Cela créera une nouvelle variation pour chaque combinaison possible d&rsquo;attributs de variation (50 max. par lancement).

en: Are you sure you want to remove this variation?
fr: Êtes-vous s&ucirc;r(e) de vouloir supprimer cette variation&nbsp;?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
fr: Êtes-vous s&ucirc;r(e) de vouloir retirer l&rsquo;accès à ce téléchargement&nbsp;?

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Attribute | Attributes
fr[0]: Attribut
fr[1]: Attributs

en: Attribute:
fr: Attribut&nbsp;:

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
fr: Les attributs permettent d&rsquo;ajouter des options aux produits, comme la taille ou la couleur. Vous pouvez utiliser ces attributs dans le menu de la boutique à l&rsquo;aide des widgets &laquo;&nbsp;layered nav&nbsp;&raquo;. Veuillez noter&nbsp;: vous ne pouvez pas renommer un attribut ultérieurement.

en: Australia
fr: Australie

en: Australian Capital Territory
fr: Territoire de la capitale australienne

en: Australian Dollars (&#36;)
fr: Dollar australien (&#36;)

en: Austria
fr: Autriche

en: Author:
fr: Auteur&nbsp;:

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Available downloads
fr: Téléchargements disponibles

en: Available on backorder
fr: Disponible sur commande

en: Average
fr: Moyen

en: Average order items
fr: Montant moyen d&rsquo;un article

en: Average order items for year
fr: Montant moyen d&rsquo;un article sur l&rsquo;année

en: Average order items in range
fr: Montant moyen d&rsquo;un article sur la période

en: Average order total
fr: Montant moyen d&rsquo;une commande

en: Average order total for year
fr: Montant moyen d&rsquo;une commande sur l&rsquo;année

en: Average order total in range
fr: Montant moyen d&rsquo;une commande sur la période

en: Average orders per customer
fr: Montant moyen d&rsquo;une commande par client

en: Awaiting BACS payment
fr: En attente du virement bancaire

en: Awaiting cheque payment
fr: En attente du chèque

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: BACS Payment
fr: Paiement par virement bancaire

en: BIC (formerly Swift)
fr: BIC (anciennement Swift)

en: Background colour
fr: Couleur de fond de l&rsquo;e-mail

en: Backordered
fr: En reliquat

en: Bacs
fr: Virement bancaire

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bank Name
fr: Nom de la banque

en: Barbados
fr: Barbade

en: Base Country/Region
fr: Pays/Région de base

en: Base Page Title
fr: Titre de la page de base

en: Base colour
fr: Couleur de base de l&rsquo;e-mail

en: Be the first to review
fr: Soyez le premier à donner votre avis

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
fr: Avant d&rsquo;ajouter des variations, créez et sauvegardez quelques attributs dans l&rsquo;onglet <strong>Attributs</strong>.

en: Belarus
fr: Belgique

en: Belgium
fr: Belize

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Best Sellers
fr: Meilleures ventes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Billing
fr: Facturation

en: Billing &amp; Shipping
fr: Facturation et livraison

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Billing Details
fr: Coordonnées de facturation

en: Billing Email
fr: E-mail de facturation

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Blue
fr: Bleu

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bottom category
fr: Catégorie inférieure

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazilian Real (&#36;)
fr: Réal brésilien (R&#36;)

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l&rsquo;océan Indien

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulk edit:
fr: Modifications groupées&nbsp;:

en: Button position
fr: Position du bouton

en: Button skin
fr: Modèle de bouton

en: Button style
fr: Style de bouton

en: Button text
fr: Bouton texte

en: Buttons and tabs
fr: Boutons et onglets

en: Buy product
fr: Acheter le produit

en: Calc line tax &uarr;
fr: Calculer la ligne de taxe &uarr;

en: Calc totals &rarr;
fr: Calcul du total &rarr;

en: Calculate Shipping
fr: Calculer la livraison

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
fr: Calculer les lignes de taxe&nbsp;? Ceci calculera les taxes en fonction du pays des clients. Si aucune adresse de facturation/livraison n&rsquo;est renseignée, le pays de base de la boutique sera utilisé par défaut.

en: Calculate totals based on order items, discount amount, and shipping? Note, you will need to (optionally) calculate tax rows and cart discounts manually.
fr: Calculez le total en fonction des articles de la commande, du montant de la remise et de la livraison&nbsp;? Veuillez noter que vous devrez (optionnellement) calculer les lignes de taxe et les remises sur panier manuellement.

en: Calculation Type
fr: Type de calcul

en: California
fr: Californie

en: Call to action buttons/price slider/layered nav UI
fr: Appelle les actions boutons/slider de prix/layered dans l&rsquo;interface.

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Can't access your account?
fr: Impossible d&rsquo;accéder à votre compte&nbsp;?

en: Canadian Dollars (&#36;)
fr: Dollar canadien (&#36;)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel order &amp; restore cart
fr: Annuler la commande et restaurer le panier

en: Capabilities
fr: Capacités

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cart
fr: Panier

en: Cart % Discount
fr: Remise sur panier en %

en: Cart Discount
fr: Remise sur panier

en: Cart Discount:
fr: Remise sur panier&nbsp;:

en: Cart Page
fr: Page du panier

en: Cart Subtotal
fr: Sous-total du panier

en: Cart Subtotal:
fr: Sous-total du panier&nbsp;:

en: Cart Tax:
fr: Taxe du panier&nbsp;:

en: Cart Totals
fr: Total du panier

en: Cart page
fr: Page panier

en: Cart updated.
fr: Panier mis à jour.

en: Cash on Delivery
fr: Paiement à la livraison

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Catalog &amp; search
fr: Catalogue et recherche

en: Catalog Images
fr: Images du catalogue

en: Catalog Options
fr: Options du catalogue

en: Catalog Prices
fr: Prix au catalogue

en: Catalog prices defined including tax
fr: Les prix définis dans le catalogue comprennent les taxes

en: Catalog visibility:
fr: Visibilité du catalogue&nbsp;:

en: Catalog/search
fr: Rechercher dans le catalogue

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category Order
fr: Ordre des categories

en: Category sales average
fr: Catégories de vente moyenne

en: Category sales median
fr: Catégories de vente médiane

en: Category:
fr: Catégories&nbsp;:

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Cear&aacute;
fr: Ceará

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change
fr: Changer

en: Change Password
fr: Changer de mot de passe

en: Change Password Page
fr: Page de modification de mot de passe

en: Change my password
fr: Changer mon mot de passe

en: Change to:
fr: Changer pour&nbsp;:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons
fr: Cochez cette case si le code promo n&rsquo;est pas cumulable avec d&rsquo;autres codes promo

en: Check this box if the coupon enables free shipping (see <a href="%s">Free Shipping</a>)
fr: Cochez cette case si le code promo active la livraison gratuite (voir <a href="%s">Livraison gratuite</a>)

en: Check this box if the coupon should be applied before calculating cart tax
fr: Cochez cette case si le code promo doit être appliqué avant de calculer la taxe du panier

en: Checkout
fr: Commande

en: Checkout &rarr;
fr: Commander &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
fr: Commande &rarr; Paiement

en: Checkout Page
fr: Page de commande

en: Checkout and Accounts
fr: Commande et comptes

en: Cheque
fr: Chèque

en: Cheque Payment
fr: Chèque

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Chinese Yuan (&yen;)
fr: Yuan chinois (&yen;)

en: Choose a country&hellip;
fr: Choisissez un pays&hellip;

en: Choose a downloadable product&hellip;
fr: Choisissez un produit téléchargeable&hellip;

en: Choose a grouped product&hellip;
fr: Choisissez un produit groupé&hellip;

en: Choose an option
fr: Choisir une option

en: Choose countries&hellip;
fr: Choisissez des pays&hellip;

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
fr: Choisissez si oui ou non il s&rsquo;agit d&rsquo;un taux cumulable. Les taux cumulables sont appliqués par dessus les autres taux de taxe.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
fr: Choisissez si oui ou non cette taxe s&rsquo;applique aux frais de livraison.

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: City
fr: Ville

en: Clear Transients
fr: Effacer les données temporaires

en: Clear cart when logging out
fr: Vider le panier lors de la déconnexion

en: Clear selection
fr: Effacer le sélection

en: Click here to enter your code
fr: Cliquez ici pour entrer votre code

en: Click here to login
fr: Cliquez ici pour vous identifier

en: Click to cancel this order
fr: Cliquer pour supprimer cette commande

en: Click to toggle
fr: Cliquez ici pour basculer

en: Client ID
fr: ID Client

en: Close all
fr: Tout fermer

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Collect shipping address even when not required
fr: Collecter l&rsquo;adresse de livraison même lorsque ce n&rsquo;est pas nécessaire.

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comma separate email addresses to restrict this coupon to specific billing and user emails.
fr: Adresses e-mail séparées par une virgule pour restreindre ce code promo aux e-mails spécifiques de facturation et d&rsquo;utilisateurs.

en: Comoros
fr: Comores

en: Company
fr: Entreprise

en: Company Name
fr: Nom de l&rsquo;entreprise

en: Complete
fr: Terminée

en: Completed
fr: Terminée

en: Compound
fr: Cumulable

en: Compound:
fr: Cumulable&nbsp;:

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure ShareYourCart
fr: Configurer ShareYourCart

en: Configure shipping class
fr: Configurer la classe de livraison

en: Configure&nbsp;terms
fr: Configurer les termes

en: Congo (Brazzaville)
fr: République du Congo

en: Congo (Kinshasa)
fr: République démocratique du Congo

en: Content
fr: Contenu

en: Continue Shopping &rarr;
fr: Continuer mes achats &rarr;

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
fr: Contrôle si oui ou non le produit est inscrit comme &laquo;&nbsp;En stock&nbsp;&raquo; ou en &laquo;&nbsp;Rupture de stock&nbsp;&raquo; sur le site.

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr: Copier les coordonnées de facturation vers les coordonnées de livraison&nbsp;? Cela supprimera les coordonnées de livraison actuellement saisies.

en: Copy from billing
fr: Copier l&rsquo;adresse de facturation

en: Copy to a new draft
fr: Copier vers un nouveau brouillon

en: Core Taxonomies
fr: Taxonomies de base

en: Cost
fr: Tarif

en: Cost ex. tax:
fr: Tarif H.T.&nbsp;:

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
fr: Tarif hors taxes. Entrez un montant (ex.: 2.50).

en: Cost per order
fr: Tarif par commande

en: Cost, excluding tax.
fr: Tarif, hors taxes.

en: Could not compile woocommerce.less:
fr: Impossible de compiler woocommerce.less&nbsp;:

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file.
fr: Impossible d&rsquo;autoriser l&rsquo;accès - L&rsquo;utilisateur peut avoir déjà la permission pour ce fichier.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
fr: Impossible de vous inscrire&hellip; Veuillez nous contacter si vous continuez d&rsquo;avoir des problèmes.

en: Countries
fr: Pays

en: Countries/states
fr: Pays/États

en: Country
fr: Pays

en: Country or state code
fr: Pays ou code de l&rsquo;état

en: County
fr: Région

en: Coupon
fr: Code promo

en: Coupon Code Used: %s
fr: Code promo utilisé&nbsp;: %s

en: Coupon Data
fr: Informations du code promo

en: Coupon amount
fr: Montant du code promo

en: Coupon code
fr: Code promo

en: Coupon code already exists.
fr: Le code promo existe déjà

en: Coupon does not exist!
fr: Ce code promo n&rsquo;existe pas&nbsp;!

en: Coupon draft updated.
fr: Brouillon de code promo mis à jour.

en: Coupon restored to revision from %s
fr: Code promo restauré à la version du %s

en: Coupon saved.
fr: Code promo enregistré.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr: Code promo planifié pour&nbsp;: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
fr: Code promo envoyé.

en: Coupon type
fr: Type de code promo

en: Coupon updated.
fr: Code promo mis à jour.

en: Coupon usage limit has been reached.
fr: La limite d&rsquo;utilisation du coupon a été atteinte.

en: Coupons
fr: Codes promo

en: Coupons can be managed from this section. Once added, customers will be able to enter coupon codes on the cart/checkout page. If a customer uses a coupon code they will be viewable when viewing orders.
fr: Les codes promo peuvent être gérés depuis cette section. Une fois ajoutés, les clients pouront les saisir sur la page panier/commande. Si un client utilise un code promo il sera affiché lors de la visualisation des commandes.

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Create a ShareYourCart account
fr: Créer un compte ShareYourCart

en: Create an account
fr: Créer un compte

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
fr: Créez votre compte en entrant les informations ci-dessous. Si vous êtes déjà, veuillez-vous connecter en haut de la page.

en: Create an account?
fr: Créer un compte&nbsp;?

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Croatia
fr: Croatie

en: Cross-Sells
fr: Ventes croisées

en: Cross-sell
fr: Ventes croisées

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
fr: Les ventes croisées sont des produits que vous mettez en avant dans la panier, en fonction du produit actuel.

en: Currency
fr: Monnaie

en: Currency Position
fr: Position de la monnaie

en: Custom HTML
fr: Bouton HTML

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom ordering position.
fr: Position personalisée.

en: Custom product attribute
fr: Attribut personnalisé du produit

en: Customer
fr: Client

en: Customer Accounts
fr: Comptes clients

en: Customer Billing Address
fr: Adresse de facturation du client

en: Customer Emails
fr: E-mails client

en: Customer IP Address
fr: Adresse IP du client

en: Customer Login
fr: Identification du client

en: Customer Message
fr: Message au client

en: Customer Note:
fr: Commentaire client&nbsp;:

en: Customer Notes
fr: Commentaires client

en: Customer Shipping Address
fr: Adresse de livraison du client

en: Customer UA
fr: Aggrémement du client

en: Customer details
fr: Coordonnées du client

en: Customer note
fr: Commentaire client

en: Customer reports, such as signups per day.
fr: Rapports sur les clients, comme les inscriptions par jour.

en: Customer's notes about the order
fr: Commentaires du client à propos de la commande

en: Customer:
fr: Client&nbsp;:

en: Customers
fr: Clients

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Koruna (&#75;&#269;)
fr: Couronne tchèque (&#75;&#269;)

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise (&#107;&#114;)

en: Dark
fr: Foncé

en: Date:
fr: Date&nbsp;:

en: Debug Log
fr: Consigne de débogage

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Default Cost
fr: Tarif par défaut

en: Default Handling Fee
fr: Frais de manutention par défaut

en: Default product sorting
fr: Mode de tri par défaut

en: Default selections:
fr: Sélections par défaut&nbsp;:

en: Default sorting
fr: Tri par défaut

en: Define tax rates for countries and states below, or alternatively upload a CSV file containing your rates to <code>wp-content/woocommerce_tax_rates.csv</code> instead. <a href="%s">Download sample csv.</a>
fr: Définissez des taux de taxe pour les pays/états ci-dessous ou alternativement envoyez un fichier CSV contenant vos taux sur <code>wp-content/woocommerce_tax_rates.csv</code>. <a href="%s">Télécharger un csv modèle.</a>

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
fr: Choisissez les boucles dans lesquelles ce produit sera visible. Le produit restera accessible directement.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete item
fr: Supprimer l&rsquo;article

en: Delete note
fr: Supprimer le commentaire

en: Delete selected rates
fr: Supprimer les taux sélectionnés

en: Delete selected rows
fr: Supprimer les lignes sélectionnées

en: Delete the selected rates?
fr: Supprimer les taux sélectionnés

en: Delete this item permanently
fr: Supprimer cet article définitivement

en: Delivery Fee
fr: Frais de livraison

en: Denmark
fr: Danemark

en: Determines how you select attributes for products. <strong>Text</strong> allows manual entry via the product page, whereas <strong>select</strong> attribute terms can be defined from this section. If you plan on using an attribute for variations use <strong>select</strong>.
fr: Détermine le mode de sélection des attributs de produits. <strong>Texte</strong> autorise la saisie sur la page produit, tandis que <strong>Choix</strong> permet de choisir des attributs dans une liste. Si vous envisager d&rsquo;utiliser un attribut dans les variations, utilisez <strong>Choix</strong>.

en: Digital Downloads
fr: Téléchargements digitaux

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
fr: Dimensions (L&times;l&times;H)

en: Dimensions Unit
fr: Unité de dimension

en: Direct Bank Transfer
fr: Virement bancaire

en: Discount code already applied!
fr: Code promo déjà utilisé&nbsp;!

en: Discount code applied successfully.
fr: Code promo appliqué avec succès.

en: Discount type
fr: Type de remise

en: Discounts
fr: Remises

en: Discounts used
fr: Remises utilisées

en: Display Type:
fr: Type d&rsquo;affichage&nbsp;:

en: Display a list of featured products on your site.
fr: Affiche une liste de produits phares sur votre site.

en: Display a list of random products on your site.
fr: Affiche une liste aléatoire de produits sur votre site.

en: Display a list of recently viewed products.
fr: Affiche une liste des produits récemment vus.

en: Display a list of top rated products on your site.
fr: Affiche une liste des produits les mieux notés sur votre site.

en: Display a list of your best selling products on your site.
fr: Affiche une liste des produits se vendant le mieux sur votre site.

en: Display a list of your most recent products on your site.
fr: Affiche une liste des produits les plus récents sur votre site.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
fr: Affiche une liste des avis les plus récents sur votre site.

en: Display a list of your on-sale products on your site.
fr: Affiche une liste des produits soldés sur votre site.

en: Display a login area and "My Account" links in the sidebar.
fr: Affiche une zone d&rsquo;identification et un lien vers &laquo;&nbsp;Mon compte&nbsp;&raquo; dans le menu.

en: Display cart contents excluding tax
fr: Afficher le contenu du panier hors taxes

en: Display cart totals excluding tax
fr: Afficher le total du panier hors taxes

en: Display taxes even when the amount is zero
fr: Afficher les taxes, même lorsque le montant est égal à zéro

en: Display taxes on cart page
fr: Afficher les taxes sur la page panier

en: Display the user's Cart in the sidebar.
fr: Affiche le panier dans le menu

en: District Of Columbia
fr: Washington (district de Columbia)

en: Distrito Federal
fr: District fédéral

en: Do not allow
fr: Ne pas autoriser

en: Domain
fr: Domaine

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Done
fr: Terminé

en: Download Expiry
fr: Expiration du téléchargement

en: Download Limit
fr: Limite de téléchargement

en: Download Limit:
fr: Limite téléchargement&nbsp;:

en: Download Permissions Granted
fr: Permission de télécharger accordée

en: Download file &rarr;
fr: Télécharger le fichier &rarr;

en: Download limit
fr: Limite de téléchargement

en: Download:
fr: Téléchargement&nbsp;:

en: Downloadable
fr: Téléchargeable

en: Downloadable Product Permissions <small>&ndash; Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.</small>
fr: Permissions sur les produits téléchargeables <small>&ndash; Veuillez noter&nbsp;: les permissions pour les articles commandés seront automatiquement accordées quand l&rsquo;état de la commande passera de &laquo;&nbsp;en cours&nbsp;&raquo; à &laquo;&nbsp;terminée&nbsp;&raquo;.</small>

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
fr: Les produits téléchargeables donnent accès à un fichier lors de l&rsquo;achat

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
fr[0]: Téléchargé %s fois
fr[1]: Téléchargé %s fois

en: Downloads Remaining
fr: Téléchargements restant

en: Drag and drop methods to control their display order.
fr: Cliquez/Déplacez les modes pour modifier leur ordre d&rsquo;affichage.

en: Dropdown
fr: Menu déroulant

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate selected rows
fr: Dupliquer les lignes sélectionnées

en: Duplicate the selected rates?
fr: Dupliquer les taux sélectionnés&nbsp;?

en: ERROR
fr: ERREUR

en: EU States
fr: Europe

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Address Page
fr: Page de modification d&rsquo;adresse

en: Edit Attribute
fr: Modifier l&rsquo;attribut

en: Edit Coupon
fr: Modifier le code promo

en: Edit My Address
fr: Modifier mon adresse

en: Edit Order
fr: Modifier la commande

en: Edit Order status
fr: Modifier l&rsquo;état de la commande

en: Edit Product
fr: Modifier un produit

en: Edit Product Category
fr: Modifier la catégorie de produits parente

en: Edit Product Tag
fr: Modifier le mot-clef de produit

en: Edit Shipping Class
fr: Modifier la classe de livraison

en: Edit Variation
fr: Modifier la variation

en: Edit this item inline
fr: Modifier cet article en ligne

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address
fr: Adresse E-mail

en: Email Recipient Options
fr: Options d&rsquo;e-mail du destinataire

en: Email Sender Options
fr: Options d&rsquo;e-mail de l&rsquo;expéditeur

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: Email body background colour
fr: Couleur de fond du corps de l&rsquo;e-mail

en: Email body text colour
fr: Couleur de texte du corps de l&rsquo;e-mail

en: Email footer text
fr: Texte de pied de page de l&rsquo;e-mail

en: Email invoice
fr: Facture e-mail

en: Email me my details
fr: Envoyez-moi mes coordonnées par e-mail

en: Email template
fr: Modèle d&rsquo;e-mail

en: Email the order to the customer. Unpaid orders will include a payment link.
fr: Envoyer la commande au client par e-mail. Les commandes impayées incluront un lien de paiement.

en: Email you used during checkout.
fr: E-mail utilisé lors de la commande.

en: Email:
fr: E-mail&nbsp;:

en: Emails
fr: E-mails

en: Enable
fr: Activer

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
fr: Activer &laquo;&nbsp;address_override&nbsp;&raquo; pour éviter que les informations d&rsquo;adresse ne soit modifiées.

en: Enable AJAX add to cart buttons on product archives
fr: Activer les boutons AJAX d&rsquo;ajout au panier sur les produits

en: Enable Bank Transfer
fr: Activer le virement bancaire

en: Enable COD
fr: Activer le paiement à la livraison

en: Enable Cash on Delivery
fr: Activer le paiement à la livraison

en: Enable Cheque Payment
fr: Activer le paiement par chèque

en: Enable Free Shipping
fr: Activer la livraison gratuite

en: Enable Mijireh Checkout
fr: Activer Mijireh Checkout

en: Enable PayPal sandbox
fr: Activer PayPal sandbox

en: Enable PayPal standard
fr: Activer PayPal standard

en: Enable ShareYourCart integration
fr: Intégrer ShareYourCart

en: Enable WooCommerce CSS styles
fr: Activer les styles CSS de WooCommerce

en: Enable WooCommerce lightbox on the product page
fr: Activer la lightbox de WooCommerce sur la page produit

en: Enable coupon form on cart
fr: Activer le formulaire de code promo dans le panier

en: Enable coupon form on checkout
fr: Activer le formulaire de code promo sur la commande

en: Enable coupons
fr: Activer les codes promo

en: Enable enhanced country select boxes
fr: Activer les boites de sélection améliorées de pays

en: Enable free shipping
fr: Activer la livraison gratuite

en: Enable guest checkout (no account required)
fr: Activer la commande invité (aucun compte requis)

en: Enable local delivery
fr: Activer la livraison locale

en: Enable local pickup
fr: Activer le point retrait

en: Enable logging
fr: Activer la consigne

en: Enable low stock notifications
fr: Activer les notifications de stock faible

en: Enable out of stock notifications
fr: Activer les notifications de rupture de stock

en: Enable reviews
fr: Autoriser les avis

en: Enable shipping
fr: Activer la livraison

en: Enable stock management
fr: Activer la gestion du stock

en: Enable taxes and tax calculations
fr: Activer les taxes et le calcul des taxes

en: Enable the "Demo Store" notice on your site
fr: Activer la notice &laquo;&nbsp;Boutique de démonstration&nbsp;&raquo; sur votre site

en: Enable the SKU field for products
fr: Activer le champ UGS pour les produits

en: Enable the dimension fields for products
fr: Activer les champs dimensions pour les produits

en: Enable the shipping calculator on the cart page
fr: Activer le calculateur de livraison sur la page panier

en: Enable the star rating field on the review form
fr: Activer le champ étoile dans le formulaire d&rsquo;avis

en: Enable the weight field for products
fr: Activer le champ poids pour les produits

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
fr: Activez cette option si le produit n&rsquo;est pas expédié ou ne génère aucun frais de livraison.

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
fr: Activer cette option si l&rsquo;accès est donné à un fichier téléchargeable lors de l&rsquo;achat du produit.

en: Enable this option to feature this product.
fr: Activez cette option pour mettre ce produit en avant.

en: Enable this option to show the ShareDaddy button on the product page.
fr: Activer cette option pour afficher le bouton ShareDaddy sur la page produit.

en: Enable this shipping method
fr: Activer le mode de livraison

en: Enable this to post order data to PayPal via a form instead of using a redirect/querystring.
fr: Activer cette option pour transmettre les informations de commande à PayPal par un formulaire plutôt que par une redirection/querystring.

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabling this option will hide it from the product page image gallery.
fr: Cette option cachera l&rsquo;image de la galerie sur la page produit.

en: Enter a File Path to make this variation a downloadable product, or leave blank.
fr: Entrez un chemin de fichier pour faire de cette variation un produit téléchargeable ou laissez vide.

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
fr: Entrez un UGS pour cette variation ou laissez vide pour utiliser l&rsquo;UGS du produit parent.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
fr: Entrez l&rsquo;URL d&rsquo;une image que vous souhaitez afficher dans l&rsquo;entête de l&rsquo;e-mail. Envoyez votre image en utilisant le <a href="%s">media uploader</a>.

en: Enter a cost per order, e.g. 5.00. Leave blank to disable.
fr: Entrez un tarif par commande (ex.: 5.00). Laissez vide pour désactiver.

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
fr: Entrez un montant de frais minimum. Si les frais sont inférieurs, alors le montant sera augmenté. Laissez vide pour désactiver.

en: Enter a name for the new attribute term:
fr: Donnez un nom au nouvel attribut&nbsp;:

en: Enter a quantity to enable stock management for this variation, or leave blank to use the variable product stock options.
fr: Entrez une quantité pour activer la gestion de stock sur cette variation ou laissez vide pour utiliser les options de stock des produits variables.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
fr: Entrez un taux de taxe (en pourcentage) à 4 décimales.

en: Enter a value
fr: Entrez une valeur

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
fr: Entrez un poids pour cette variation ou laissez vide pour utiliser le poids du produit parent.

en: Enter an amount e.g. 2.99
fr: Entrez un montant (ex.: 2.99)

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
fr: Saisissez un commentaire optionnel à envoyer au client après l&rsquo;achat.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
fr: Entrez du texte ou des attributs en les séparant par un pipe (|).

en: Enter the HTML code for your custom button.
fr: Entrez le code HTML de votre bouton personnalisé.

en: Enter the external URL to the product.
fr: Entrez l&rsquo;URL externe du produit.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
fr: Saisissez le nombre de jours avant qu&rsquo;un lien de téléchargement n&rsquo;expire ou laissez vide.

en: Enter your %1$sShareThis publisher ID%2$s to show social sharing buttons on product pages.
fr: Entrez votre %1$sID ShareThis%2$s pour afficher les boutons de partage social sur les pages produit.

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Esp&iacute;rito Santo
fr: Espírito Santo

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Euros (&euro;)
fr: Euro (&euro;)

en: Exclude Categories
fr: Exclure les catégories

en: Exclude Products
fr: Exclure les produits

en: Exclude image
fr: Exclure l&rsquo;image

en: Excluding selected countries
fr: Exclure les pays sélectionnés

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Expiry date
fr: Date d&rsquo;expiration

en: Export rates
fr: Exporter les taux

en: External/Affiliate
fr: Externe/Affilié

en: External/Affiliate product
fr: Produit externe/affilié

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Featured
fr: phare

en: Featured Product
fr: Produit phare

en: Featured Products
fr: Produits phares

en: Fee Type
fr: Type de frais

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
fr: Frais hors taxes. Entrez un montant (ex.: 2.50) ou un pourcentage (ex.: 5%).

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
fr: Frais hors taxes. Entrez un montant (ex.: 2.50) ou un pourcentage (ex.: 5%). Laissez vide pour désactiver.

en: Fiji
fr: Fidji

en: File Path
fr: Chemin du fichier

en: File download method
fr: Mode de téléchargement de fichiers

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: File path
fr: Chemin de fichier

en: File path/URL
fr: URL du fichier

en: File path:
fr: Chemin de fichier&nbsp;:

en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter by price
fr: Filtrer par prix

en: Finland
fr: Finlande

en: First Name
fr: Prénom

en: First name
fr: Prénom

en: Fixed amount
fr: Montant fixe

en: Fixed amount per product
fr: Montant fixe par produit

en: Flat Rate
fr: Taux fixe

en: Flat Rates
fr: Taux fixes

en: Flat rate
fr: Taux fixe

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
fr: Les taux fixes permettent de définir un taux standard par article ou par commande.

en: Floating
fr: Flotant

en: Florida
fr: Floride

en: For more information:
fr: Pour plus d&rsquo;informations&nbsp;:

en: For your reference, your order details are shown below.
fr: Pour votre information, les détails de votre commande sont affichés ci-dessous.

en: Force Downloads
fr: Forcer le téléchargement

en: Force SSL
fr: Forcer le SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required)
fr: Force l&rsquo;utilisation du SSL (HTTPS) lors de la commande (un certificat SSL est requis).

en: Force secure checkout
fr: Forcer le HTTPS lors de la commande

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
fr: Forçer les téléchargements laissera les URL cachées, mais certains serveurs peuvent proposer de gros fichiers de façon peu fiable. Si supportés, <code>X-Accel-Redirect</code>/ et <code>X-Sendfile</code> peuvent être utilisés à la place pour proposer les téléchargements (nécessite <code>mod_xsendfile</code> sur le serveur).

en: Found in your order confirmation email.
fr: Présent dans l&rsquo;e-mail de confirmation.

en: Free Shipping
fr: Livraison gratuite

en: Free Shipping - does what it says on the tin.
fr: Livraison gratuite - Fait ce qui est promis.

en: Free shipping requires a free shipping coupon
fr: La livraison gratuite nécessite un code promo de livraison gratuite

en: Free!
fr: Gratuit&nbsp;!

en: French Guiana
fr: Guyane

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques françaises

en: Friesland
fr: Frise

en: From:
fr: Du&nbsp;:

en: Gambia
fr: Gambie

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Gateway Disabled
fr: Passerelle désactivée

en: Gateway ID
fr: ID Passerelle

en: Gateway Testing
fr: Test de passerelle

en: Gelderland
fr: Gueldre

en: General
fr: Général

en: General Options
fr: Options générales

en: General settings such as your shop base, currency, and script/styling options which affect features used in your store.
fr: Paramètres généraux, comme la base de votre boutique, la monnaie et les options de script/d&rsquo;apparence qui affectent les fonctionnalités de votre magasin.

en: Generate report
fr: Générer un rapport

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get started with Mijireh Checkout
fr: Commencer avec Mijireh Checkout

en: Get your app key by creating a ShareYourCart account.
fr: Obtenez votre clé en créant un compte ShareYourCart.

en: Get your client ID by creating a ShareYourCart account.
fr: Obtenez votre ID client en créant un compte ShareYourCart.

en: Give the customer instructions for paying via BACS, and let them know that their order won't be shipping until the money is received.
fr: Donne au client les instructions pour payer par virement bancaire et l&rsquo;informe que sa commande ne sera pas livrée tant que l&rsquo;argent ne sera pas reçu.

en: Go to homepage &rarr;
fr: Retourner à l&rsquo;accueil &rarr;

en: Goi&aacute;s
fr: Goiás

en: Good
fr: Bon

en: Google Analytics ID
fr: ID Google Analytics

en: Google Analytics is a free service offered by Google that generates detailed statistics about the visitors to a website.
fr: Google Analytics est un service gratuit offert par Google qui génère des statistiques détaillées sur les visiteurs d&rsquo;un site.

en: Grant Access
fr: Autoriser l&rsquo;accès

en: Grant access to downloadable products after payment
fr: Autoriser l&rsquo;accès aux produits téléchargeables après paiement.

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Groningen
fr: Groningue

en: Grouped
fr: Groupé

en: Grouped product
fr: Produit groupé

en: Grouping
fr: Grouper

en: Guam
fr: GUAM

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guest
fr: Invité

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: HTML for the button
fr: Code HTML du bouton

en: Haiti
fr: Haïti

en: Handling Fee
fr: Frais de Manutention

en: Hard Crop
fr: Recadrage forcé

en: Have a coupon?
fr: Un code promo&nbsp;?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
fr: Permettre à vos clients de payer en espèces (ou par tout autre moyen) lors de la livraison.

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Header image
fr: Image d&rsquo;entête de l&rsquo;e-mail

en: Height
fr: Hauteur

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
fr: Bonjour, <strong>%s</strong>. Vous pouvez voir vos commandes récentes, gérer vos adresses de livraison et de facturation et <a href="%s">changer votre mot de passe</a> à partir du tableau de bord de votre compte.

en: Hello, a note has just been added to your order:
fr: Bonjour, un commentaire vient juste d&rsquo;être ajouté à votre commande&nbsp;:

en: Here you can customise the way WooCommerce emails appear.
fr: Ici vous pouvez personnaliser la manière dont les e-mails WooCommerce apparaissent.

en: Here you can set up your store and customise it to fit your needs. The sections available from the settings page include:
fr: Ici vous pouvez configurer votre magasin et le personnaliser pour répondre à vos besoins. Les sections disponibles à partir de la page des paramètres comprennent&nbsp;:

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide free products
fr: Cacher les produits gratuits

en: Hide if cart is empty
fr: Masquer si le panier est vide

en: Hide out of stock items from the catalog
fr: Cacher les articles en rupture de stock du catalogue

en: Hide shipping costs until an address is entered
fr: Cacher les frais de livraison jusqu&rsquo;à ce qu&rsquo;une adresse soit entrée

en: Highlight
fr: Mettre en surbrillance

en: Home URL
fr: URL de l&rsquo;accueil

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
fr: Dollar de Hong Kong (&#36;)

en: Hong Kong Island
fr: Île de Hong Kong

en: How many times this coupon can be used before it is void
fr: Nombre de fois ou ce code promo peut être utilisé avant de ne plus être valide

en: How to calculate delivery charges
fr: Comment calculer les frais de livraison

en: Hungarian Forint
fr: Forint hongrois (&#70;&#116;)

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I accept the
fr: J&rsquo;accepte les

en: I agree to the <a href="%s">ShareYourCart terms and conditions</a>
fr: J&rsquo;accepte les <a href="%s">conditions d&rsquo;utilisation de ShareYourCart</a>

en: IPN payment completed
fr: Paiement IPN terminé

en: Iceland
fr: Islande

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed for this product and variations. If enabled, stock quantity can go below 0.
fr: Si la gestion de stock est activée, cela contrôle si oui ou non les reliquats sont autorisés pour ce produit et ses variations. Si elle est activée, la quantité de stock peut descendre en dessous 0.

en: If you are having problems, or to assist us with support, please check the status page to identify any problems with your configuration:
fr: Si vous rencontrez des problèmes ou pour nous aider a les identifier, veuillez consulter la page d&rsquo;états pour identifier d&rsquo;éventuels problèmes avec votre configuration&nbsp;:

en: If you come across a bug, or wish to contribute to the project you can also <a href="%s">get involved on GitHub</a>.
fr: Si vous rencontrez un bug ou si vous souhaitez contribuer au projet, vous pouvez également <a href="%s">participer sur GitHub</a>.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
fr: Si vous définissez une page &laquo;&nbsp;Conditions Générales de Vente&nbsp;&raquo;, il sera demandé au client d&rsquo;accepter vos CGV lors de la commande.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
fr: Si vous avez déjà acheté chez nous auparavant, veuillez entrer vos coordonnées dans les cases ci-dessous. Si vous êtes un nouveau client, veuillez vous rendre dans la section &laquo;&nbsp;Facturation et livraison&nbsp;&raquo;.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
fr: Si vous avez besoin d&rsquo;assistance ou si vous souhaitez prendre d&rsquo;autres dispositions, veuillez nous contacter.

en: Image Options
fr: Options d&rsquo;image

en: Import rates
fr: Importer les taux

en: In stock
fr: En stock

en: In stock?
fr: En stock&nbsp;?

en: Increase your social media exposure by 10 percent! ShareYourCart helps you get more customers by motivating satisfied customers to talk with their friends about your products. For help with ShareYourCart view the <a href="%s">documentation</a>.
fr: Augmentez votre exposition aux médias sociaux de 10 pour cent&nbsp;! ShareYourCart vous aide à obtenir plus de clients en motivant les clients satisfaits à parler de vos produit à leurs amis. Pour obtenir de l&rsquo;aide sur ShareYourCart, consultez la <a href="%s">documentation</a>.

en: India
fr: Inde

en: Individual use
fr: Non cumulable

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Install WooCommerce Pages
fr: Installer les pages WooCommerce

en: Installed payment gateways are displayed below. Drag and drop payment gateways to control their display order on the checkout.
fr: Les passerelles de paiement installées sont listées ci-dessous. Cliquez/Déplacez les passerelles de paiement pour modifier leur ordre d&rsquo;affichage sur la page de commande.

en: Installed plugins
fr: Plugins installés

en: Instructions that will be added to the thank you page.
fr: Donne au client les instructions pour payer à la livraison.

en: Integration
fr: Intégration

en: International Delivery
fr: Livraison internationale

en: International delivery based on flat rate shipping.
fr: Livraison internationale basée sur un taux fixe de livraison.

en: Invalid coupon
fr: Code promo invalide

en: Invalid coupon.
fr: Code promo invalide.

en: Invalid download.
fr: Téléchargement invalide.

en: Invalid email address.
fr: Adresse e-mail invalide.

en: Invalid email/username.
fr: E-mail/Nom d&rsquo;utilisateur invalide.

en: Invalid order.
fr: Commande invalide.

en: Invalid payment method.
fr: Mode de paiement invalide.

en: Invalid shipping method.
fr: Mode de livraison invalide.

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Inventory Options
fr: Options d&rsquo;inventaire

en: Inventory notifications
fr: Notifications d&rsquo;inventaire

en: Invoice Prefix
fr: Préfixe de facuration

en: Invoice for Order %s
fr: Facture de la commande %s

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Israeli Shekel
fr: Shekel israélien (&#8362;)

en: Italy
fr: Italie

en: Item
fr: Article

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
fr: Stock de l&rsquo;article n&deg;%s augmenté de %s à %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
fr: Stock de l&rsquo;article n&deg;%s réduit de %s à %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
fr: Article %s %s introuvable, passage au suivant.

en: Ivory Coast
fr: Côte d&rsquo;Ivoire

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese Yen (&yen;)
fr: Yen japonais (&yen;)

en: Join for free
fr: Inscrivez-vous gratuitement

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: L/W/H
fr: L/l/H

en: Label
fr: Titre

en: Last Name
fr: Nom

en: Last name
fr: Nom

en: Last warning, are you sure?
fr: Dernier avertissement, vous êtes s&ucirc;r(e)&nbsp;?

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
fr: En savoir plus sur WooCommerce et Mijireh

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
fr: Laissez vide pour les téléchargements illimités.

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left
fr: Gauche

en: Left (with space)
fr: Gauche (avec espace)

en: Length
fr: Longueur

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque to and that their order won't be shipping until you receive it.
fr: Donne au client les instructions pour payer par chèque et l&rsquo;informe que sa commande ne sera pas livrée tant que le chèque ne sera pas reçu.

en: Libya
fr: Libye

en: Light
fr: Clair

en: Limburg
fr: Limbourg

en: Limit quantity
fr: Limite de quantité

en: Limit the purchasable quantity of downloadable-virtual items to 1
fr: Limiter la quantité d&rsquo;achat des produits téléchargeables-virtuels à 1.

en: Line cost and line tax after pre-tax discounts
fr: Ligne du tarif et ligne de taxe après les remises pré-taxes

en: Line cost and line tax before pre-tax discounts
fr: Ligne du tarif et ligne de taxe avant les remises pré-taxes

en: Line&nbsp;Subtotal
fr: Ligne du sous-total

en: Line&nbsp;Total
fr: Ligne du total

en: Link all variations
fr: Lier toutes les variations

en: List
fr: Liste

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
fr: 1 par ligne. Cela s&rsquo;ajoute aux <em>Taux standards</em>.

en: List postcodes/zips this rate applies to separated by semi-colons. You may also enter ranges for numeric zip codes. e.g. 12345-12349;23456;
fr: Liste des codes postaux/ZIP auxquels s&rsquo;appliquent ce taux, séparés par un point-virgule. Vous pouvez également saisir une plage de codes postaux (ex.: 77000-77999;75001).

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
fr: Listez les classes de taxe de produits et de livraison ici (ex.: Exonération de taxe, Taux réduit).

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Load billing address
fr: Charger l&rsquo;adresse de facturation

en: Load shipping address
fr: Charger l&rsquo;adresse de livraison

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
fr: Charger les coordonnées de facturation du client&nbsp;? Cela supprimera les coordonnées de facturation actuellement saisies.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr: Charger les coordonnées de livraison du client&nbsp;? Cela supprimera les coordonnées de livraison actuellement saisies.

en: Local Delivery
fr: Livraison locale

en: Local Pickup
fr: Point retrait

en: Local Tax Rates
fr: Taux locaux

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
fr: La livraison locale est un mode de livraison simple pour expédier des commandes localement.

en: Local pickup is a simple method which allows the customer to pick up their order themselves.
fr: Le point retrait est un mode le livraison simple qui permet aux clients de récupérer leur commande par eux-mêmes.

en: Localisation
fr: Traduction

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>woocommerce/logs/paypal.txt</code>
fr: Consigner les évenements PayPal, comme les requêtes IPN, dans <code>woocommerce/logs/paypal.txt</code>

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
fr: Le répertoire de connexion (<code>woocommerce/logs/</code>) n&rsquo;est pas autorisé en écriture. La connexion ne sera pas possible.

en: Log directory is writable.
fr: Le répertoire de connexion est autorisé en écriture.

en: Log into your google analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXX-X</code>
fr: Connectez-vous à votre compte Google Analytics pour trouver votre ID <code>UA-XXXXX-X</code>

en: Logged in title:
fr: Titre connecté(e)&nbsp;:

en: Logged out title:
fr: Titre Déconnecté(e)&nbsp;:

en: Login
fr: Connexion

en: Login &rarr;
fr: Connexion &rarr;

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Logout link
fr: Lien de déconnexion

en: Lost Password?
fr: Mot de passe perdu&nbsp;?

en: Lost password?
fr: Mot de passe perdu&nbsp;?

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Low stock
fr: Stock faible

en: Low stock threshold
fr: Seuil de stock faible

en: LxWxH in decimal form
fr: LxlxH sous forme décimale

en: M j, Y @ G:i
fr: j M Y @ G:i

en: M jS Y
fr: j M Y

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Make a duplicate from this product
fr: Duplique ce produit

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order wont be shipped until the funds have cleared in our account.
fr: Effectuez votre paiement directement depuis votre compte bancaire. Veuillez utiliser votre n&deg; de commande comme référence de paiement. Votre commande ne sera livrée qu&rsquo;à réception des fonds sur notre compte.

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malaysian Ringgits (RM)
fr: Ringgit malaisien (&#82;&#77;)

en: Malta
fr: Malte

en: Manage stock
fr: Gérer le stock

en: Manage stock?
fr: Gérer le stock&nbsp;?

en: Manual stock reduction complete.
fr: Réduction manuelle du stock terminée.

en: Manual stock restore complete.
fr: Restauration manuelle du stock terminée.

en: Manually reducing stock.
fr: Réduire manuellement le stock.

en: Manually restoring stock.
fr: Restaurer manuellement le stock.

en: Maranh&atilde;o
fr: Maranhão

en: Mark completed
fr: Marquer comme terminée

en: Mark processing
fr: Marquer comme en cours

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Max price
fr: Prix max.

en: Menu order
fr: Ordre du menu

en: Meta Name
fr: Méta-nom

en: Meta Value
fr: Méta-valeur

en: Method ID
fr: ID Mode

en: Method Title
fr: Titre du mode

en: Method availability
fr: Disponibilité du mode

en: Mexican Peso (&#36;)
fr: Peso mexicain (&#36;)

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Mijireh error:
fr: Erreur Mijireh&nbsp;:

en: Min price
fr: Prix min.

en: Minimum Fee
fr: Frais minimum

en: Minimum Order Amount
fr: Montant minimum de commande

en: Minimum amount
fr: Montant minimum

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Month
fr: Mois

en: Monthly Sales
fr: Ventes par mois

en: Monthly sales by category
fr: Ventes par mois par catégories

en: Monthly sales for year
fr: Ventes par mois sur l&rsquo;année

en: More functionality and gateway options available via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.
fr: Plus de fonctionnalités et de passerelles disponibles sur <a href="%s" target="_blank">Extensions WC officielles</a>.

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move this item to the Trash
fr: Déplacer cet article dans la Corbeille

en: Move to Trash
fr: Mettre à la Corbeille

en: Municipality
fr: Municipalité

en: Must be logged in to download files
fr: Vous devez être connecté(e) pour télécharger des fichiers

en: My Account
fr: Mon compte

en: My Account &rarr;
fr: Mon compte &rarr;

en: My Account Page
fr: Page mon compte

en: My Address
fr: Mon adresse

en: My account
fr: Mon compte

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Name
fr: Nom

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
fr: Nom de l&rsquo;attribut (affiché sur le site).

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Net profit
fr: Bénéfice net

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: Never
fr: Jamais

en: Never show stock amount
fr: Ne jamais afficher le niveau du stock

en: New
fr: Nouveau

en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Coupon
fr: Nouveau code promo

en: New Customer Order
fr: Nouvelle commande client

en: New Mexico
fr: Nouveau-Mexique

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: New Order status Name
fr: Nom du nouvel état de commande

en: New Product
fr: Nouveau produit

en: New Product Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie de produits

en: New Product Tag Name
fr: Nom du nouveau mot-clef de produit

en: New Products
fr: Nouveaux produits

en: New Shipping Class Name
fr: Nom de la nouvelle classe de livraison

en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles du Sud

en: New Territories
fr: Nouveaux Territoires

en: New Variation
fr: Nouvelle variation

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New Zealand Dollar (&#36;)
fr: Dollar néo-zélandais (&#36;)

en: New order notifications
fr: Notification de nouvelle commande

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New products
fr: Nouveaux produits

en: New products added to %s
fr: Nouveaux produits ajoutés a %s

en: New products tagged %s
fr: Nouveaux produits avec le mot-clef %s

en: Newfoundland
fr: Terre-Neuve

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Suivant <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
fr: Non

en: No Coupons found
fr: Aucun code promo trouvé

en: No Coupons found in trash
fr: Aucun code promo trouvé dans la Corbeille

en: No Orders found
fr: Aucune commande trouvée

en: No Orders found in trash
fr: Aucune commande trouvée dans la Corbeille

en: No Products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No Products found in trash
fr: Aucun produit trouvé dans la Corbeille

en: No Variations found
fr: Aucune variation trouvée

en: No Variations found in trash
fr: Aucune variation trouvée dans la Corbeille

en: No attributes currently exist.
fr: Aucun attribut pour le moment.

en: No billing address set.
fr: Aucune adresse de facturation.

en: No categories
fr: Aucune catégorie

en: No countries selected
fr: Aucun pays sélectionné

en: No customer selected
fr: Aucun client sélectionné

en: No default
fr: Aucune valeur par défaut

en: No minimum
fr: Pas de minimum

en: No product categories exist.
fr: Aucune catégorie de produit.

en: No product to duplicate has been supplied!
fr: Aucun produit à dupliquer n&rsquo;a été fourni&nbsp;!

en: No products are low in stock.
fr: Aucun produit en stock faible.

en: No products are out in stock.
fr: Aucun produit en rupture de stock.

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No products found which match your selection.
fr: Aucun produit correspondant à votre sélection n&rsquo;a été trouvé.

en: No products in the cart.
fr: Votre panier est vide.

en: No sales :(
fr: Aucune vente&nbsp;:(

en: No shipping address set.
fr: Aucune adresse de livraison.

en: No shipping class
fr: Pas de classe de livraison

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure their are no other available methods for your location.
fr: Aucun mode de livraison n&rsquo;a été trouvée. Veuillez saisir à nouveau votre état/région et code postal/ZIP, recalculer la livraison et vous assurer qu&rsquo;il n&rsquo;y a pas d&rsquo;autre mode de livraison pour cet endroit.

en: No variations added
fr: Aucune variation ajoutée

en: None
fr: Aucun

en: Noord-Brabant
fr: Brabant-Septentrional

en: Noord-Holland
fr: Hollande-Septentrionale

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

en: Northwest Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne (&#107;&#114;)

en: Not that bad
fr: Pas mal

en: Note
fr: Commentaire

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
fr: Veuillez noter&nbsp;: La livraison et les taxes sont estimés%s et seront mises à jour lors de la commande en fonction de vos informations de livraison et de facturation.

en: Note: The shop page has children - child pages will not work if you enable this option.
fr: Veuillez noter&nbsp;: la page boutique a des enfants - Les pages enfant ne fonctionneront pas si vous activez cette option.

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: Number of decimals
fr: Nombre de décimales

en: Number of products to show:
fr: Nombre de produits à afficher&nbsp;:

en: Number of sales
fr: Nombre de ventes

en: OR
fr: OU

en: On Sale
fr: En solde

en: On-Hold
fr: En attente

en: Only %s left in stock
fr: Plus que %s en stock

en: Only ship to the users billing address
fr: Livrer uniquement à l&rsquo;adresse de facturation

en: Only show children for the current category
fr: Afficher uniquement les enfants de la catégorie actuelle

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
fr: Afficher le stock seulement lorsqu&rsquo;il est faible (ex.: &laquo;&nbsp;Plus que 2 en stock&nbsp;&raquo; contre &laquo;&nbsp;En stock&nbsp;&raquo;)

en: Optional extra shipping options with additional costs (one per line). Example: <code>Option Name|Cost|Per-order (yes or no)</code>. Example: <code>Priority Mail|6.95|yes</code>. If per-order is set to no, it will use the "Calculation Type" setting.
fr: Options de livraison avec tarifs additionnels (un par ligne). Exemple&nbsp;: <code>Nom de l&rsquo;option|Tarif|Par commande (yes ou no)</code>. Exemple&nbsp;: <code>Expédition prioritaire|6.95|yes</code>. Si &laquo;&nbsp;Par commande&nbsp;&raquo; est défini sur &laquo;&nbsp;no&nbsp;&raquo;, le paramètre &laquo;&nbsp;Type de calcul&nbsp;&raquo; sera utilisé.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
fr: Entrez (optionnellement) le nom du style de page que vous souhaitez utiliser. Ceux-ci sont définis dans votre compte PayPal.

en: Optionally enter your bank details below for customers to pay into.
fr: Entrez (optionnellement) vos coordonnées bancaires pour payer avec.

en: Optionally, enter a label for this rate - this will appear in the totals table
fr: Donnez (optionnellement) un titre à ce taux - Cela apparaitra dans le tableau du total

en: Options concerning stock and stock notices.
fr: Options concernant le stock et les alertes de stock.

en: Options concerning tax, including international and local tax rates.
fr: Options concernant les taxes, y compris les taux de taxes internationnales et locales.

en: Options for how things like price, images and weights appear in your product catalog.
fr: Options définissant la manière dont les choses comme le prix, les images et le poids apparaissent dans votre catalogue de produits.

en: Order
fr: Commande

en: Order %s
fr: Commande %s

en: Order %s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
fr: La commande %s a été marquée comme recréditée - Code explicatif PayPal&nbsp;: %s

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
fr: La commande %s qui a été passée il y a %s est &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;

en: Order &ndash; %s
fr: Commande &ndash; %s

en: Order <mark class="order-number">%s</mark> made on <mark class="order-date">%s</mark>
fr: Commande <mark class="order-number">%s</mark> effectuée le <mark class="order-date">%s</mark>

en: Order Actions
fr: Actions sur la commande

en: Order Again
fr: Commander encore

en: Order Complete
fr: Commande terminée

en: Order Complete/Download Links
fr: Commande terminée/Liens de téléchargement

en: Order Data
fr: Informations de commande

en: Order Date:
fr: Date de la commande&nbsp;:

en: Order Details
fr: Détails de la commande

en: Order Discount
fr: Remise sur commande

en: Order Discount:
fr: Remise sur commande&nbsp;:

en: Order ID
fr: N&deg; de commande

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
fr: Articles commandés <small>&ndash; Veuillez noter&nbsp;: si vous modifiez les quantités ou supprimer des articles de la commande vous devrez restaurer le stock des articles manuellement.</small>

en: Order Notes
fr: Commentaires de commande

en: Order Received
fr: Commande reçue

en: Order Statuses
fr: États de commande

en: Order Subtotal
fr: Sous-total de la commande

en: Order Total
fr: Montant

en: Order Total:
fr: Montant&nbsp;:

en: Order Totals
fr: Montants

en: Order Updates
fr: Mises à jour de la commande

en: Order by:
fr: Trié par&nbsp;:

en: Order cancelled by customer.
fr: Commande annulée par le client.

en: Order draft updated.
fr: Brouillon de commande mis à jour.

en: Order information
fr: Information sur la commande

en: Order item stock reduced successfully.
fr: Stock d&rsquo;article de la commande diminué avec succès.

en: Order notes
fr: Commentaires de commande

en: Order refunded/reversed
fr: Commande recréditée/remboursée

en: Order restored to revision from %s
fr: Commande restaurée à la version du %s

en: Order saved.
fr: Commande enregistrée.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr: Commande planifiée pour&nbsp;: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status
fr: État de la commande

en: Order status changed by bulk edit:
fr: L&rsquo;état de commande a été modifié&nbsp;:

en: Order status changed from %s to %s.
fr: L&rsquo;état de la commande est passé de %s à %s.

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
fr[0]: État de commande modifié
fr[1]: %s États de commande modifié

en: Order status:
fr: État de la commande&nbsp;:

en: Order status: <mark class="order-status">%s</mark>
fr: État de la commande&nbsp;: <mark class="order-status">%s</mark>

en: Order statuses
fr: États de commande

en: Order submitted.
fr: Commande envoyée.

en: Order total:
fr: Montant total :

en: Order updated.
fr: Commande mise à jour.

en: Order:
fr: Commande&nbsp;:

en: Orders
fr: Commandes

en: Orders can also be added from this section if you want to set them up for a customer manually.
fr: Des commandes peuvent également être ajoutées depuis cette section si vous voulez les configurer manuellement pour un client.

en: Other
fr: Autre

en: Our Details
fr: Nos coordonnées

en: Out of stock
fr: Rupture de stock

en: Out of stock threshold
fr: Seuil de rupture de stock

en: Out of stock visibility
fr: Visibilité des ruptures de stock

en: Output ShareDaddy button?
fr: Bouton ShareDaddy&nbsp;?

en: Overview
fr: Aperçu

en: PHP Sessions
fr: Sessions de PHP

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: Pacific
fr: Pacifique

en: Page Setup
fr: Paramètres des pages

en: Page Style
fr: Style de page

en: Page contents: [woocommerce_cart]
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_cart]

en: Page contents: [woocommerce_change_password] Parent: "My Account"
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_change_password] Parent&nbsp;: &laquo;&nbsp;Mon compte&nbsp;&raquo;

en: Page contents: [woocommerce_checkout]
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_checkout]

en: Page contents: [woocommerce_edit_address] Parent: "My Account"
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_edit_address] Parent&nbsp;: &laquo;&nbsp;Mon compte&nbsp;&raquo;

en: Page contents: [woocommerce_my_account]
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_my_account]

en: Page contents: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_pay] Parent&nbsp;: &laquo;&nbsp;Commande&nbsp;&raquo;

en: Page contents: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_thankyou] Parent&nbsp;: &laquo;&nbsp;Commande&nbsp;&raquo;

en: Page contents: [woocommerce_view_order] Parent: "My Account"
fr: Contenu de la page&nbsp;: [woocommerce_view_order] Parent&nbsp;: &laquo;&nbsp;Mon compte&nbsp;&raquo;

en: Page does not contain the shortcode: %s
fr: La page ne contient pas le shortcode&nbsp;: %s

en: Page not set
fr: Page non définie

en: Palau
fr: Palaos

en: Palestinian Territory
fr: Palestine

en: Par&aacute;
fr: Pará

en: Para&iacute;ba
fr: Paraíba

en: Paran&aacute;
fr: Paraná

en: Parent Coupon
fr: Code promo parent

en: Parent Order status
fr: État de la commande parente

en: Parent Order status:
fr: État de la commande parente&nbsp;:

en: Parent Orders
fr: Commandes parentes

en: Parent Product
fr: Produit parent

en: Parent Product Category
fr: Catégorie de produits parente

en: Parent Product Category:
fr: Catégorie de produits parente&nbsp;:

en: Parent Product Tag
fr: Mot-clef de produit parent

en: Parent Product Tag:
fr: Mot-clef de produit parent&nbsp;:

en: Parent Shipping Class
fr: Classe de livraison parente

en: Parent Shipping Class:
fr: Classe de livraison parente&nbsp;:

en: Parent Variation
fr: Variation parente

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password is required.
fr: Mot de passe requis.

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Pay
fr: Payer

en: Pay Page
fr: Page de paiement

en: Pay for order
fr: Payer la commande

en: Pay securely with you credit card.
fr: Payer avec votre carte bancaire en toute sécurité.

en: Pay via PayPal
fr: Payer par PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
fr: Payer par PayPal, vous pouvez payer avec votre carte bancaire même si vous ne possédez pas de compte PayPal.

en: PayPal Email
fr: E-mail PayPal

en: PayPal allows us to send 1 address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
fr: PayPal ne permet d&rsquo;envoyer qu&rsquo;une seule adresse. Si vous utilisez PayPal pour les étiquettes de livraison, vous préférerez peut-être envoyer l&rsquo;adresse de livraison plutôt que de facturation.

en: PayPal does not support your store currency.
fr: PayPal ne gère pas la monnaie de votre boutique.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
fr: PayPal sandbox peut être utilisé pour tester les paiements. Inscrivez-vous <a href="%s">ici</a> pour ouvrir un compte développeur.

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
fr: PayPal standard fonctionne en envoyant l&rsquo;utilisateur sur PayPal pour saisir ses informations de paiement.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
fr: PayPal vérifie les adresses donc ce paramètre peut causer des erreurs (nous recommandons de le laisser désactivé).

en: Paying Customer?
fr: Paiement client&nbsp;?

en: Payment %s via IPN.
fr: Paiement %s par IPN.

en: Payment Gateways
fr: Paiement

en: Payment Method:
fr: Mode de paiement&nbsp;:

en: Payment Methods
fr: Modes de paiement

en: Payment for order %s refunded/reversed
fr: Paiement de la commande %s recrédité/remboursé

en: Payment method description that the customer will see on your website.
fr: Description du mode de paiement que le client verra sur votre site web.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
fr: Titre du mode de paiement que le client verra sur votre site web.

en: Payment method:
fr: Mode de paiement&nbsp;:

en: Payment to be made upon delivery.
fr: Paiement à effectuer lors de la livraison.

en: Pending
fr: En suspens

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
fr: Par classe - Frais de livraison pour chaque classe de livraison d&rsquo;une commande

en: Per Item - charge shipping for each item individually
fr: Par article - Frais de livraison pour chaque article individuellement

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
fr: Par commande - Frais de livraison pour la commande dans son ensemble

en: Percentage of cart total
fr: Pourcentage sur le total du panier

en: Perfect
fr: Parfait

en: Permalinks
fr: Permaliens

en: Pernambuco
fr: Pernambouc

en: Peru
fr: Pérou

en: Philippine Pesos
fr: Peso philippin (&#8369;)

en: Phone
fr: Téléphone

en: Piau&iacute;
fr: Piauí

en: Pipe separate terms
fr: Termes séparés par un pipe (|)

en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

en: Place order
fr: Passer commande

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
fr: Veuillez essayer de valider votre achat à nouveau ou retournez sur la page de votre compte.

en: Please attempt your purchase again.
fr: Veuillez essayer de valider votre achat à nouveau.

en: Please choose a product&hellip;
fr: Veuillez choisir un produit&hellip;

en: Please choose a quantity&hellip;
fr: Veuillez choisir une quantité&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
fr: Veuillez choisir les options du produit&hellip;

en: Please complete all fields.
fr: Veuillez remplir tous les champs.

en: Please enter a coupon code.
fr: Veuillez entrer un code promo.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unqiue as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
fr: Veuillez entrer un préfixe pour vos numéros de facture. Si vous utilisez votre compte PayPal pour plusieurs magasins, assurez-vous que ce préfixe est unique, car PayPal n&rsquo;autorise pas de passer plusieurs commandes avec le même numéro de facture.

en: Please enter a username.
fr: Veuillez entrer un nom d&rsquo;utilisateur.

en: Please enter a valid order ID
fr: Veuillez entrer un n&deg; de commande valide

en: Please enter a valid order email
fr: Veuillez entrer une adresse e-mail de commande valide

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
fr: Veuillez entrer un code postal/ZIP valide.

en: Please enter an account password.
fr: Veuillez entrer un mot de passe.

en: Please enter an account username.
fr: Veuillez entrer un nom d&rsquo;utilisateur.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
fr: Veuillez entrer votre adresse e-mail PayPal, c&rsquo;est nécessaire pour recevoir le paiement.

en: Please enter your password.
fr: Veuillez entrer votre mot de passe.

en: Please enter your username and password to login.
fr: Veuillez entrer votre identifiant et votre mot de passe pour vous connecter.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
fr: Veuillez saisir vos coordonnées ci-dessus pour afficher les modes de paiement disponibles.

en: Please fill in your details above to see available shipping methods.
fr: Veuillez saisir vos coordonnées ci-dessus pour afficher les modes de livraison disponibles.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
fr: Veuillez saisir vos coordonnées pour afficher les modes de livraison disponibles.

en: Please rate the product.
fr: Veuillez noter le produit.

en: Please select a rating
fr: Veuillez donner une note

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
fr: Veuillez envoyer votre chèque à Nom Boutique, Rue Boutique, Code Postal Boutique, Ville Boutique, Pays Boutique.

en: Please type your e-mail address.
fr: Veuillez saisir votre adresse e-mail.

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais (&#322;&#122;)

en: Post/zip codes
fr: Codes postaux/ZIP

en: Postcode
fr: Code postal/ZIP

en: Postcode/Zip
fr: Code postal/ZIP

en: Posts tagged &ldquo;
fr: Articles avec le mot-clef&nbsp;

en: Pounds Sterling (&pound;)
fr: Livre sterling (&pound;)

en: Powered by WooCommerce
fr: Propulsé par WooCommerce

en: Prepend product permalinks with product category
fr: Préfixer les permaliens de produit avec leur catégorie (<code>categorie/produit</code>)

en: Prepend product permalinks with shop base page (<code>%s</code>)
fr: Préfixer les permaliens de produit avec la page de base de la boutique (<code>%s</code>)

en: Prepend shop categories/tags with shop base page (<code>%s</code>)
fr: Préfixer les catégories et mots-clefs avec la page de base de la boutique (<code>%s</code>)

en: Prevent customers from accessing WordPress admin
fr: Empêcher les clients d&rsquo;accéder à l&rsquo;administration de WordPress

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr: Prévisualiser &#8220;%s&#8221;

en: Price
fr: Prix

en: Price labels and Sale Flashes
fr: Étiquettes de prix et ventes flash

en: Price:
fr: Prix&nbsp;:

en: Prices
fr: Prix

en: Pricing Options
fr: Options de prix

en: Primary
fr: Primaire

en: Prince Edward Island
fr: Île-du-Prince-Édouard

en: Private note
fr: Commentaire privé

en: Proceed to Checkout &rarr;
fr: Valider la commande &rarr;

en: Processing
fr: En cours

en: Product | Products
fr[0]: Produit
fr[1]: Produits

en: Product #%s - %s
fr: Produits n&deg;%s - %s

en: Product % Discount
fr: Remise sur produit(s) en %

en: Product Backorder
fr: Produits en reliquat

en: Product Categories
fr: Catégories de produits

en: Product Category | Product Categories
fr[0]: Catégorie de produits
fr[1]: Catégories de produits

en: Product Data
fr: Informations du produit

en: Product Description
fr: Description du produit

en: Product Discount
fr: Remise sur produit(s)

en: Product ID:
fr: ID Produit&nbsp;:

en: Product IDs
fr: IDs Produits

en: Product Ratings
fr: Notes des produits

en: Product SKU must be unique.
fr: L&rsquo;UGS du produit doit être unique.

en: Product SKU:
fr: UGS Produit&nbsp;:

en: Product Sales
fr: Ventes par produit

en: Product Short Description
fr: Description courte du produit

en: Product Tag | Product Tags
fr[0]: mot-clef de produit
fr[1]: mots-clefs de produit

en: Product Tags
fr: mots-clefs de produit

en: Product Thumbnails
fr: Vignettes de produit

en: Product Transients Cleared
fr: Données temporaires du produit effacées

en: Product Type
fr: Type de produit

en: Product URL
fr: URL du produit

en: Product base category
fr: Catégorie de base de produit

en: Product base page
fr: Page de base de produit

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
fr: Les catégories de produit de votre boutique peuvent être gérées ici. Cliquer/Déplacer les lignes pour les réordonner sur le site. Pour voir plus de catégories listées, cliquer sur le lien &laquo;&nbsp;Options de l&rsquo;écran&nbsp;&raquo; en haut de la page.

en: Product category slug
fr: Identifiant de catégorie de produit

en: Product creation failed, could not find original product:
fr: La création du produit à échouée, impossible de trouver le produit original&nbsp;:

en: Product does not exist
fr: Le produit n&rsquo;existe pas

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
fr: Brouillon de produit mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Prévisualiser le produit</a>

en: Product fields
fr: Champs des produits

en: Product low in stock
fr: Produit en stock faible

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
fr: Un produit doit ne pas être dans cette catégorie pour que le code promo soit valide ou, pour les &laquo;&nbsp;Remise sur produit(s)&nbsp;&raquo;, les produits dans cette catégorie ne seront pas remisés.

en: Product name
fr: Nom du produit

en: Product no longer exists
fr: Le produit n&rsquo;existe plus

en: Product out of stock
fr: Produit en rupture de stock

en: Product page
fr: Page produit

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
fr: Produit publié. <a href="%s">Voir le produit</a>

en: Product restored to revision from %s
fr: Produit restauré à la version du %s

en: Product saved.
fr: Produit enregistré.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
fr: Produit planifié pour&nbsp;: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser le produit</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
fr: Produit envoyé. <a target="_blank" href="%s">Prévisualiser le produit</a>

en: Product successfully added to your cart.
fr: Produit ajouté à votre panier avec succès.

en: Product tag slug
fr: Identifiant de mots-clefs de produit

en: Product updated.
fr: Produit mis à jour.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
fr: Produit mis à jour. <a href="%s">Voir le produit</a>

en: Products
fr: Produits

en: Products tagged &ldquo;
fr: Produits avec le mot-clef&nbsp;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
fr: Produits qui doivent ne pas être dans le panier pour utiliser ce code promo ou, pour les &laquo;&nbsp;Remise sur produit(s)&nbsp;&raquo;, les produits qui ne sont pas remisés.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
fr: Produits qui doivent être dans le panier pour utiliser ce code promo ou, pour les &laquo;&nbsp;Remise sur produit(s)&nbsp;&raquo;, les produits qui sont remisés.

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Purchase Note
fr: Commentaire d&rsquo;achat

en: Qty
fr: Qté

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quebec
fr: Québec

en: Query Type:
fr: Type de requête&nbsp;:

en: Quick&nbsp;Edit
fr: Modification&nbsp;rapide

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Random Products
fr: Produits aléatoires

en: Rate
fr: Taux

en: Rate&hellip;
fr: Note&hellip;

en: Rated %s out of 5
fr: Noté %s sur 5

en: Rating
fr: Noter

en: Ratings are required to leave a review
fr: Une note est requise pour laisser un avis

en: Re-enter new password
fr: Entrez le nouveau mot de passe à nouveau

en: Re-enter password
fr: Entrez à nouveau le mot de passe

en: Re-enter your password.
fr: Entrez à nouveau votre mot de passe.

en: Read More
fr: Lire plus

en: Recent Orders
fr: Commandes récentes

en: Recent Reviews
fr: Avis récents

en: Recently viewed
fr: Récemment vus

en: Recover your ShareYourCart account
fr: Récupérer votre compte ShareYourCart

en: Redirect only
fr: Rediriger seulement

en: Redirect to cart after adding a product to the cart (on single product pages)
fr: Rediriger vers le panier après l&rsquo;ajout d&rsquo;un produit au panier (sur les pages produit simple)

en: Redirect to the product page on a single matching search result
fr: Rediriger directement sur la page produit lorsqu&rsquo;une recherche renvoie un résultat unique.

en: Redirects
fr: Redirections

en: Reduce stock
fr: Réduire le stock

en: Reduced Rate%sZero Rate
fr: Taux réduit%sTaux zéro

en: Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as paid.
fr: Réduire le stock de chaque article de la commande&nbsp;; utile en cas de création manuelle d&rsquo;une commande ou de passage manuel d&rsquo;une commande comme payée.

en: Region
fr: Région

en: Register
fr: S&rsquo;enregistrer

en: Register using the email address for the username
fr: Utiliser l&rsquo;adresse e-mail comme nom d&rsquo;utilisateur

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Regular Price
fr: Prix régulier

en: Regular price
fr: Prix régulier

en: Related Products
fr: Produits connexes

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove image
fr: Supprimer l&rsquo;image

en: Remove this attribute?
fr: Supprimer cet attribut&nbsp;?

en: Remove this item
fr: Supprimer cet article

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
fr: Supprimer cet article&nbsp;? Si vous avez réduit le stock de cet article auparavant ou bien si cette commande a été envoyée par un client, vous devrez restaurer le stock de cet article manuellement.

en: Remove zeros after the decimal point. e.g. <code>$10.00</code> becomes <code>$10</code>
fr: Supprimer les zéros après le séparateur de décimales (ex.: <code>$10.00</code> devient <code>$10</code>).

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports for sales based on date, top sellers and top earners.
fr: Rapports de vente en fontion de la date, des meilleures ventes et des meilleurs gains.

en: Republic of Ireland
fr: République irlandaise

en: Reset Capabilities
fr: Réinitialiser les capacités

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore stock
fr: Restaurer le stock

en: Restore this item from the Trash
fr: Restaurer cet article de la Corbeille

en: Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
fr: Restaurer le stock de chaque article de la commande&nbsp;; utile en cas de remboursement ou d&rsquo;annulation d&rsquo;une commande complète.

en: Return to homepage &rarr;
fr: Retour à l&rsquo;accueil &rarr;

en: Reunion
fr: Réunion

en: Reviews
fr: Avis

en: Revoke Access
fr: Retirer l&rsquo;accès

en: Right
fr: Droite

en: Right (with space)
fr: Droite (avec espace)

en: Roles successfully reset
fr: Rôles initialisés avec succès

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian Leu (RON)
fr: Leu roumain (RON)

en: Rond&ocirc;nia
fr: Rondônia

en: Round tax at subtotal level, instead of per line
fr: Arrondir les taxes au niveau du sous-total, plutôt que pour chaque ligne

en: Russia
fr: Russie

en: S&atilde;o Paulo
fr: São Paulo

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: SKU
fr: UGS

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
fr: UGS signifie Unité de Gestion des Stocks, c&rsquo;est un identifiant unique pour chaque produit et service qui peut être acheté.

en: SKU:
fr: UGS&nbsp;:

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (Antilles françaises)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Sale
fr: Solde

en: Sale Price
fr: Prix soldé

en: Sale Price Dates
fr: Dates des soldes

en: Sale Price:
fr: Prix soldé&nbsp;:

en: Sale price
fr: Prix soldé

en: Sale prices
fr: Prix soldés

en: Sale!
fr: En solde&nbsp;!

en: Sales
fr: Ventes

en: Sales amount
fr: Montant des ventes

en: Sales by category
fr: Ventes par catégorie

en: Sales by day
fr: Ventes par jour

en: Sales by month
fr: Ventes par mois

en: Sales for %s:
fr: Ventes pour %s&nbsp;:

en: Sales in range
fr: Ventes sur la période

en: Same as parent
fr: Identique au parent

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Address
fr: Enregistrer l&rsquo;adresse

en: Save Order
fr: Enregistrer la commande

en: Save changes
fr: Enregistrer les changements

en: Save/update the order
fr: Enregistrer/Actualiser la commande

en: Schedule
fr: Planifié

en: Search
fr: Recherche

en: Search Coupons
fr: Rechercher des codes promo

en: Search Order statuses
fr: Rechercher des états de commande

en: Search Orders
fr: Rechercher des commandes

en: Search Product Categories
fr: Rechercher des catégories de produits

en: Search Product Tags
fr: Rechercher des mots-clefs de produit

en: Search Products
fr: Rechercher un produit

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
fr: Resultats de recherche pour&nbsp;: &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;

en: Search Shipping Classes
fr: Rechercher des classes de livraison

en: Search Variations
fr: Rechercher des variations

en: Search for a product&hellip;
fr: Rechercher un produit&hellip;

en: Search for a product…
fr: Rechercher un produit&hellip;

en: Search for products
fr: Rechercher des produits

en: Search for:
fr: Rechercher&nbsp;:

en: Search results for &ldquo;
fr: Résultats de recherche pour&nbsp;

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Security
fr: Sécurité

en: Select
fr: Choix

en: Select a category
fr: Choisissez une catégorie

en: Select a class&hellip;
fr: Choisissez une classe&hellip;

en: Select a country&hellip;
fr: Choisissez un pays&hellip;

en: Select a country/state&hellip;
fr: Choisissez un pays/état&hellip;

en: Select a page&hellip;
fr: Choisissez une page&hellip;

en: Select a skin for your share buttons
fr: Choisissez un modèle pour votre bouton de partage

en: Select a state&hellip;
fr: Choisissez un état&hellip;

en: Select a style for your share buttons
fr: Choisissez un style pour votre bouton de partage

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select an option&hellip;
fr: Choisissez une option&hellip;

en: Select box
fr: Boîtes de sélection

en: Select countries/states&hellip;
fr: Choisissez des pays/états&hellip;

en: Select none
fr: Ne rien sélectionner

en: Select options
fr: Choisissez des options

en: Select terms
fr: Choisissez des termes

en: Selected countries
fr: Pays sélectionnés

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
fr: Envoyer les coordonnées de livraison plutôt que de facturation à PayPal.

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Server Environment
fr: Environnement du serveur

en: Server Software
fr: Logiciel du serveur

en: Server post_max_size
fr: Serveur post_max_size

en: Server upload_max_filesize
fr: Serveur upload_max_filesize

en: Session name
fr: Nom de session

en: Session save path
fr: Chemin de sauvegarde de session

en: Settings
fr: Paramètres

en: Setup your ShareYourCart account
fr: Configurer votre compte ShareYourCart

en: ShareDaddy is a sharing plugin bundled with JetPack.
fr: ShareDaddy est une extension de partage livrée avec JetPack.

en: ShareThis Code
fr: Code ShareThis

en: ShareThis Publisher ID
fr: ID ShareThis

en: ShareThis offers a sharing widget which will allow customers to share links to products with their friends.
fr: ShareThis propose un widget de partage qui permet aux clients de partager des liens vers les produits avec leurs amis.

en: Ship to
fr: Expédié à

en: Ship to billing address by default
fr: Livrer à l&rsquo;adresse de facturation par défault

en: Ship to billing address?
fr: Livrer à l&rsquo;adresse de facturation&nbsp;?

en: Shipping
fr: Livraison

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

en: Shipping Class
fr: Classe de livraison

en: Shipping Classes
fr: Classes de livraison

en: Shipping Destination
fr: Destination de livraison

en: Shipping Details
fr: Coordonées de livraison

en: Shipping Method
fr: Mode de livraison

en: Shipping Method:
fr: Mode de livraison&nbsp;:

en: Shipping Methods
fr: Modes de livraison

en: Shipping Options
fr: Options de livraison

en: Shipping Tax:
fr: Taxe de livraison&nbsp;:

en: Shipping Title:
fr: Intitulé de livraison&nbsp;:

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Shipping calculations
fr: Calcul des frais de livraison

en: Shipping class
fr: Classe de livraison

en: Shipping class:
fr: Classe de livraison&nbsp;:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
fr: Les classes de livraison sont utilisées par certains modes de livraison pour regrouper des produits similaires.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
fr: Les classes de livraison peuvent être utilisées pour regrouper des produits similaires. Ces groupes peuvent alors être utilisés par certains modes de livraison pour fournir différents taux à différents produits.

en: Shipping costs updated.
fr: Frais de livraison mis à jour.

en: Shipping details
fr: Coordonnées de livraison

en: Shipping method display
fr: Affichage des modes de livraison

en: Shipping only
fr: Livraison seulement

en: Shipping options
fr: Option de livraison

en: Shipping via
fr: Livraison par

en: Shipping:
fr: Livraison&nbsp;:

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop Base Page
fr: Page de base de la boutique

en: Shop Content
fr: Contenu de la boutique

en: Shop Manager
fr: Gestionnaire de boutique

en: Shop Pages
fr: Pages de la boutique

en: Shop base page
fr: Page de base de la boutique

en: Show
fr: Afficher

en: Show "verified owner" label for customer reviews
fr: Afficher &laquo;&nbsp;propriétaire vérifié&nbsp;&raquo; dans les commentaires clients

en: Show all customers
fr: Afficher tous les clients

en: Show all product types
fr: Afficher tous les types de produits

en: Show all statuses
fr: Afficher tous les états

en: Show all sub-types
fr: Afficher tous les sous-types

en: Show as dropdown
fr: Afficher un menu déroulant

en: Show button by default on:
fr: Afficher le bouton par défaut sur&nbsp;:

en: Show hidden product variations
fr: Affiche les variations de produits cachées

en: Show hierarchy
fr: Afficher une hiérarchie

en: Show order comments section
fr: Afficher la section commentaires de commande

en: Show post counts
fr: Afficher un compteur d&rsquo;articles

en: Show subcategories
fr: Afficher les sous-catégories

en: Show subcategories on category pages
fr: Afficher les sous-catégories sur les pages catégorie

en: Show subcategories on the shop page
fr: Afficher les sous-catégories sur la page boutique

en: Show weight and dimension fields in product attributes tab
fr: Afficher le poids et les dimensions dans l&rsquo;onglet attributs du produit

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
fr: Affiche un attribut personnalisé dans un widget qui vous permet d&rsquo;affiner la liste des produits lors de la visualisation des catégories de produits.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
fr: Affiche un widget slider de prix qui permet d&rsquo;afficher la liste des produits en visualisant une catégorie de produits.

en: Shows in the product category URLs. Leave blank to use the default slug.
fr: Affiché dans les URL de catégorie de produit. Laissez vide pour utiliser l&rsquo;identifiant par défaut.

en: Shows in the product tag URLs. Leave blank to use the default slug.
fr: Affiché dans les URL de mots-clefs de produit. Laissez vide pour utiliser l&rsquo;identifiant par défaut.

en: Signups per day
fr: Inscriptions par jour

en: Simple product
fr: Produit simple

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
fr: Votre navigateur ne supporte pas JavaScript ou bien il est désactivé, veuillez vous assurer de cliquer sur le bouton <em>Mettre à jour le total</em> avant de passer votre commande. Vous pouvez être facturé plus que le montant indiqué ci-dessus si vous omettez de le faire.

en: Singapore
fr: Singapour

en: Singapore Dollar (&#36;)
fr: Dollar de Singapour (&#83;&#36;)

en: Single Product Image
fr: Image de produit simple

en: Site URL
fr: URL du site

en: Skip setup
fr: Ignorer la configuration

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slug
fr: Identifiant

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr: Désolé, il semble qu&rsquo;il n&rsquo;y ai pas de modes de paiement disponibles pour cet endroit. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance ou si vous souhaitez prendre d&rsquo;autres dispositions.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr: Désolé, il semble qu&rsquo;il n&rsquo;y ai pas de mode de paiement disponible pour cet état. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance ou si vous souhaitez prendre d&rsquo;autres dispositions.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
fr: Désolé, il semble qu&rsquo;aucun mode de livraison ne soit disponible pour cet endroit (%s).

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr: Désolé, il semble qu&rsquo;il n&rsquo;y ai pas de modes de livraison disponibles pour cet état. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance ou si vous souhaitez prendre d&rsquo;autres dispositions.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
fr: Désolé, il semble que le code promo &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; est invalide - Il vient d&rsquo;être supprimé de votre commande.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
fr: Désolé, il semble que le code promo &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; n&rsquo;est pas le vôtre - Il vient d&rsquo;être supprimé de votre commande.

en: Sorry, this download has expired
fr: Désolé, ce téléchargement a expiré

en: Sorry, this product cannot be purchased.
fr: Désolé, ce produit ne peut pas être acheté

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
fr: Désolé, nous ne trouvons pas ce n&deg; de commande dans notre base de données.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
fr: Désolé, nous n&rsquo;avons pas assez de &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; en stock pour traiter votre commande (%s en stock). Veuillez modifier votre panier et essayer à nouveau. Nous nous excusons pour le désagrément occasionné.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
fr: Désolé, nous n&rsquo;avons pas assez de &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; en stock pour traiter votre commande. Veuillez modifier votre panier et essayer à nouveau. Nous nous excusons pour le désagrément occasionné.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
fr: Désolé, vous avez atteint la limite de téléchargements pour ce fichier

en: Sorry, your session has expired.
fr: Désolé, votre session a expiré.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
fr: Désolé, votre session a expiré. <a href="%s">Retour à l&rsquo;accueil &rarr;</a>

en: Sort Code
fr: Code Banque/Guichet

en: Sort Products
fr: Trier les produits

en: Sort alphabetically
fr: Ordre alphabétique

en: Sort by most recent
fr: Le plus récent d&rsquo;abord

en: Sort by price
fr: Trier par prix

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South African rand (R)
fr: Rand sud-africain (&#82;)

en: South Australia
fr: Australie-Méridional

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud-et-les Îles Sandwich du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Specific Countries
fr: Pays spécifiques

en: Standard Button
fr: Bouton standard

en: Standard Rate
fr: Taux standards

en: State
fr: État

en: State/County
fr: État/Région

en: State/County or state code
fr: État/Région ou code de l&rsquo;état

en: Status
fr: État

en: Stock Keeping Unit
fr: Unité de Gestion de Stock

en: Stock Qty
fr: Qté en stock

en: Stock Qty:
fr: Qté en stock&nbsp;:

en: Stock display format
fr: Format d&rsquo;affichage du stock

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
fr: Quantité en stock. S&rsquo;il s&rsquo;agit d&rsquo;un produit variable, cette valeur sera utilisée pour contrôler le stock de toutes les variations, sauf si vous définissez un niveau de stock par variation.

en: Stock reports for low stock and out of stock items.
fr: Rapports de stock pour les articles en &laquo;&nbsp;stock faible&nbsp;&raquo; et en &laquo;&nbsp;rupture de stock&nbsp;&raquo;.

en: Stock status
fr: État du stock

en: Store Notice
fr: Notice de la boutique

en: Store Notice Text
fr: Notice à afficher

en: Styles and Scripts
fr: Styles et scripts

en: Styling
fr: Apparence

en: Submission method
fr: Mode de transmission

en: Submit Review
fr: Envoyer l&rsquo;avis

en: Subtext
fr: Sous-texte

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Subtotal:
fr: Sous-total&nbsp;:

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise (&#107;&#114;)

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse (&#70;&#114;)

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: System Status
fr: États du système

en: Tags
fr: mots-clefs

en: Tags:
fr: Mots-clefs&nbsp;:

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Taiwan New Dollars
fr: Nouveau dollar de Taiwan (&#78;&#84;&#36;)

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tasmania
fr: Tasmanie

en: Tax
fr: Taxe

en: Tax Class
fr: Classe de taxe

en: Tax Label:
fr: Titre de la taxe&nbsp;:

en: Tax Options
fr: Options de taxe

en: Tax Rates
fr: Taux de taxe

en: Tax Rows
fr: Lignes de taxes

en: Tax Status
fr: État de la taxe

en: Tax Totals
fr: Total des taxes

en: Tax calculations
fr: Calcul des taxes

en: Tax class
fr: Classe de taxe

en: Tax class for the line item
fr: Classe de taxe pour la ligne d&rsquo;article

en: Tax class:
fr: Classe de taxe&nbsp;:

en: Tax rates
fr: Taux de taxes

en: Taxes by month
fr: Taxes par mois

en: Taxonomy base page
fr: Page de base de la taxonomie

en: Taxonomy exists - please change the slug
fr: La taxonomie existe - Veuillez changer l&rsquo;identifiant

en: Tel:
fr: Tél.:

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Telephone:
fr: Téléphone&nbsp;:

en: Terms
fr: Termes

en: Terms page ID
fr: CGV

en: Text
fr: Texte

en: Thai Baht
fr: Baht thailandais (&#3647;)

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for using WooCommerce :) Should you need help using or extending WooCommerce please <a href="%s">read the documentation</a>. For further assistance you can use the <a href="%s">community forum</a> or if you have access, <a href="%s">the members forum</a>.
fr: Merci d&rsquo;utiliser WooCommerce&nbsp;:) Si vous avez besoin d&rsquo;aide pour utiliser ou développer WooCommerce, veuillez <a href="%s">lire la documentation</a>. Pour une assistance supplémentaire, vous pouvez utiliser le <a href="%s">forum communautaire</a> ou si vous y avez accès, le <a href="%s">forum des membres</a>.

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
fr: Merci pour votre commande, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour payer par PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
fr: Merci pour votre commande. Nous allons maintenant vous rediriger vers PayPal pour effectuer le paiement.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below.
fr: Merci, nous traitons votre commande. Les détails de la commande sont ci-dessous.

en: Thank you. Your order has been received.
fr: Merci. Votre commande a été reçue.

en: Thanks Page
fr: Page de remerciements

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
fr: Merci d&rsquo;avoir créé un compte sur %s. Votre nom d&rsquo;utilisateur est <strong>%s</strong>.

en: The Mijireh access key for your store.
fr: La clef d&rsquo;accès Mijireh de votre boutique.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#eeeeee</code>.
fr: La couleur de fond des modèles d&rsquo;e-mail WooCommerce. Par défaut <code>#eeeeee</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
fr: La couleur de base des modèles d&rsquo;e-mail WooCommerce. Par défaut <code>#557da1</code>.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
fr: Le panier a été rempli avec les articles de votre précédente commande.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les changements effectués seront perdus si vous quittez cette page.

en: The date this coupon will expire, <code>YYYY-MM-DD</code>
fr: La date d&rsquo;expiration du code promo, <code>AAAA-MM-JJ</code>

en: The email address isn&#8217;t correct.
fr: L&rsquo;adresse e-mail n&rsquo;est pas correcte.

en: The email address you used to sign up for ShareYourCart.
fr: L&rsquo;adresse e-mail que vous avez utilisé pour vous inscrire sur ShareYourCart.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
fr: Les adresse suivantes seront utilisées par défaut sur les pages commande.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
fr: Les options suivantes affectent la façon dont les prix sont affichés sur le site.

en: The following options affect the fields available on the edit product page.
fr: Les options suivantes affectent les champs disponibles sur la page de modification du produit.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
fr: Les options suivantes affectent l&rsquo;expéditeur (adresse e-mail et nom) utilisé dans les e-mails WooCommerce.

en: The following options affect the styling of your store, as well as how certain features behave.
fr: Les options suivantes affectent l&rsquo;apparence de votre boutique, ainsi que le comportement de certaines fonctionnalités.

en: The following options are specific to downloadable products.
fr: Les options suivantes sont spécifiques aux produits téléchargeables.

en: The following options control the behaviour of the checkout process and customer accounts.
fr: Les options suivantes contrôlent le comportement du processus de commande et des comptes clients.

en: The following pages need selecting so that WooCommerce knows where they are. These pages should have been created upon installation of the plugin, if not you will need to create them.
fr: Les pages suivantes doivent être indiquées afin que WooCommerce sache où elles sont. Ces pages doivent avoir été créées lors de l&rsquo;installation de l&rsquo;extension, dans le cas contraire vous devrez les créer.

en: The integration section contains options for third party services which integrate with WooCommerce.
fr: La section intégration contient les options pour les services tiers qui sont intégrés avec WooCommerce.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
fr: La couleur principale de fond du corps de l&rsquo;e-mail. Par défaut <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
fr: La couleur principale de texte du corps de l&rsquo;e-mail. Par défaut <code>#505050</code>.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
fr: Le minimum de commande pour utiliser ce code promo est de %s.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
fr: Le montant de la commande à été mis à jour. Veuillez confirmer votre commande en cliquant sur le bouton &laquo;&nbsp;Passer commande&nbsp;&raquo; en bas de la page.

en: The orders section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can view and manage customer orders.
fr: La section commandes est accessible depuis le menu de navigation gauche. Ici vous pouvez voir et gérer les commandes client.

en: The recipient of new order emails. Defaults to the admin email.
fr: Le destinataire des e-mails de nouvelle commande. Par défaut l&rsquo;e-mail de l&rsquo;administrateur.

en: The recipient of stock emails. Defaults to the admin email.
fr: Le destinataire des e-mails de stock. Par défaut l&rsquo;e-mail de l&rsquo;administrateur.

en: The reports section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can generate reports for sales and customers.
fr: La section rapports est accessible depuis le menu de navigation gauche. Ici vous pouvez générer des rapports de vente et sur les clients.

en: The shipping title the customer sees
fr: L&rsquo;intitulé de livraison vu par le client

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
fr: Le texte à afficher dans le pied de page des e-mails WooCommerce.

en: There are no notes for this order yet.
fr: Il n&rsquo;y a pas encore de commentaire sur cette commande.

en: There are no product orders yet.
fr: Il n&rsquo;y a pas encore de commandes.

en: There are no product reviews yet.
fr: Il n&rsquo;y a pas encore d&rsquo;avis de produits.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
fr: Il n&rsquo;y a pas encore d&rsquo;avis, voulez-vous <a href="#review_form" class="inline show_review_form">donner le votre</a>&nbsp;?

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
fr: Il y a quelques problèmes avec les articles présents dans votre panier (voir ci-dessous). Veuillez retourner sur la page du panier pour les résoudre avant de commander.

en: There was an error calling %s
fr: Il y a eu une erreur en appelant %s

en: There was an error calling %s::%s
fr: Il y a eu une erreur en appelant %s::%s

en: These are countries that you are willing to ship to.
fr: Se sont les pays où vous êtes prêt à livrer.

en: These rows contain taxes for this order. This allows you to display multiple or compound taxes rather than a single total.
fr: Ces lignes contiennent les taxes de cette commande. Cela vous permet d&rsquo;afficher des taxes multiples ou cumulables plutôt qu&rsquo;un total simple.

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
fr: Ces paramètres affectent les dimensions actuelles des images dans votre catalogue - L&rsquo;affichage sur le site sera également affecté par les styles CSS. Après avoir changé ces paramètres vous pourrez avoir besoin de <a href="%s">régénérer vos vignettes</a>.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
fr: Cela contrôle comment les multiples modes de livraison sont affichés sur le site.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
fr: Cela contrôle la façon dont le stock est affiché sur le site.

en: This controls the default sort order of the catalog.
fr: Cela contrôle l&rsquo;ordre de tri par défaut du catalogue.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
fr: Cela contrôle la description que les utilisateurs verront lors de la commande.

en: This controls the position of the currency symbol.
fr: Cela contrôle la position du symbole monétaire.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
fr: Cela contrôle le titre que les utilisateurs verront lors de la commande.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
fr: Cela contrôle quelle monnaie est listée dans le catalogue et quelle monnaie sera utilisée par les passerelles de paiement.

en: This controls what unit you will define lengths in.
fr: Cela contrôle en quelle unité sont définies les longueurs.

en: This controls what unit you will define weights in.
fr: Cela contrôle en quelle unité est défini le poids.

en: This coupon has expired.
fr: Ce code promo est expiré

en: This email is already registered, please choose another one.
fr: Cet e-mail est déjà enregistré, veuillez en choisir un autre.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
fr: Ce champ vous permet de définir le sous-total minimum nécessaire pour utiliser le code promo.

en: This function needs to be overridden by your payment gateway class.
fr: Cette fonction doit être remplacée par votre classe de passerelle de paiement.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
fr: Boutique de démonstration à usage de test uniquement &mdash; Aucune commande ne sera traitée.

en: This is not your download link.
fr: Ce n&rsquo;est pas votre lien de téléchargement.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
fr: C&rsquo;est le pays de base de votre boutique. Les taux de taxes seront fonction de ce pays.

en: This is the size used by the main image on the product page.
fr: Cette taille est utilisée pour l&rsquo;image principale sur la page produit.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' and 'Shipping Tax' fields within your orders.
fr: C&rsquo;est la somme des champs &laquo;&nbsp;Taxe du panier&nbsp;&raquo; et &laquo;&nbsp;Taxe de livraison&nbsp;&raquo; de vos commandes.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' field within your orders.
fr: C&rsquo;est la somme des champs &laquo;&nbsp;Taxe du panier&nbsp;&raquo; de vos commandes.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
fr: C&rsquo;est la somme des champs &laquo;&nbsp;Montant&nbsp;&raquo; de vos commandes.

en: This is the sum of the 'Shipping Tax' field within your orders.
fr: C&rsquo;est la somme des champs &laquo;&nbsp;Taxe de livraison&nbsp;&raquo; de vos commandes.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
fr: C&rsquo;est la somme des champs &laquo;&nbsp;Total des frais de livraison&nbsp;&raquo; de vos commandes.

en: This is where important store page are defined. You can also set up other pages (such as a Terms page) here.
fr: C&rsquo;est ici que les pages importantes de la boutique sont définies. Vous pouvez également configurer d&rsquo;autres pages (comme vos CGV).

en: This is where payment gateway options are defined, and individual payment gateways are set up.
fr: C&rsquo;est ici que les options des passerelles de paiement sont définies et que chaque passerelle de paiement est configurée.

en: This is where shipping options are defined, and shipping methods are set up.
fr: C&rsquo;est ici que les options de livraison sont définies et que les modes de livraison sont configurés.

en: This is where store orders are stored.
fr: C&rsquo;est ici que sont stockées les commandes de la boutique.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
fr: C&rsquo;est ici que vous pouvez ajouter les nouveaux codes promo que les clients peuvent utiliser dans votre boutique.

en: This is where you can add new products to your store.
fr: C&rsquo;est ici que vous pouvez ajouter des nouveaux produits dans votre boutique.

en: This months sales
fr: Ventes du mois

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
fr: Cette section vous permet de personnaliser les e-mails WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Cliquer ici pour prévisualiser votre modèle d&rsquo;e-mail</a>. Pour un contrôle plus avancé, copiez <code>woocommerce/templates/emails/</code> dans <code>votretheme/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
fr: Cela détermine la page de base de votre boutique - C&rsquo;est ici que se trouvera votre archive de produits.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
fr: Cela détermine le séparateur de décimales dans les prix affichés.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
fr: Cela détermine le nombre de décimales dans les prix affichés.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
fr: Cela détermine le séparateur de milliers dans les prix affichés.

en: This setting does not apply to guest downloads.
fr: Ce paramètre ne s&rsquo;applique pas aux téléchargements invité.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
fr: Cette taille est habituellement utilisée pour la galerie d&rsquo;image de la page produit.

en: This size is usually used in product listings
fr: Cette taille est habituellement utilisée dans les listes de produits.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
fr: Ce texte sera visible sur le bouton renvoyant vers le produit externe.

en: This title to show on the shop base page. Leave blank to use the page title.
fr: Le titre à afficher sur la page de base de la boutique. Laissez vide pour utiliser le titre de la page.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
fr: Cet outil vide le cache des données temporaires produits/boutique.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
fr: Cet outil permet de remettre les rôles d&rsquo;administrateur, de client et de gérant de la boutique par défaut. Utilisez cette option si vos utilisateurs ne peuvent pas accéder à toutes les pages d&rsquo;administration de WooCommerce.

en: This username is already registered, please choose another one.
fr: Ce nom d&rsquo;utilisateur est déjà enregistré, veuillez en choisir un autre.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr: Ce nom d&rsquo;utilisateur est invalide car il contient des caractères non autorisés. Veuillez entrer un nom valide.

en: Thousand separator
fr: Séparateur de milliers

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
fr: Afin d&rsquo;éviter les erreurs d&rsquo;arrondi, veuillez saisir des taux de taxe à 4 décimales.

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
fr: Pour modifier les couleurs, <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> et <code>woocommerce.css</code> doivent être autorisés en écriture. Voir <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">le Codex</a> pour plus d&rsquo;informations.

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
fr: Pour suivre votre commande, veuillez entrer votre n&deg; de commande ci-dessous et appuyer sur entrée. Le n&deg; de commande vous a été indiqué dans votre reçu et dans l&rsquo;e-mail de confirmation qui vous a été envoyé.

en: To:
fr: Au&nbsp;:

en: Toggle tax rows
fr: Basculer les lignes de taxes

en: Tools
fr: Outils

en: Top Rated Products
fr: Produits les mieux notés

en: Top category
fr: Catégorie supérieure

en: Top earners
fr: Meilleurs gains

en: Top sellers
fr: Meilleures ventes

en: Total Product Taxes
fr: Total des taxes de produits

en: Total Sales
fr: Total des ventes

en: Total Shipping
fr: Total des frais de livraison

en: Total Shipping Taxes
fr: Total des taxes de livraison

en: Total Taxes
fr: Total des taxes

en: Total customer orders
fr: Total des commandes clients

en: Total customer sales
fr: Total des ventes clients

en: Total customers
fr: Total des clients

en: Total guest orders
fr: Total des commandes invités

en: Total guest sales
fr: Total des ventes invités

en: Total orders
fr: Total des commandes

en: Total orders for year
fr: Total des commandes sur l&rsquo;année

en: Total orders in range
fr: Total des commandes sur la période

en: Total product taxes for year
fr: Total des taxes de produits sur l&rsquo;année

en: Total sales
fr: Total des ventes

en: Total sales for year
fr: Total des ventes sur l&rsquo;année

en: Total sales in range
fr: Total des ventes sur la période

en: Total sales minus shipping and tax.
fr: Total des ventes sans les frais de livraison et les taxes

en: Total shipping costs
fr: Total des frais de livraison

en: Total shipping tax for year
fr: Total des taxes de livraison sur l&rsquo;année

en: Total taxes for year
fr: Total des taxes sur l&rsquo;année

en: Total:
fr: Total&nbsp;:

en: Totals
fr: Total

en: Town/City
fr: Ville

en: Town/District
fr: Ville/Quartier

en: Track your order
fr: Suivez votre commande

en: Track"
fr: Suivre

en: Tracking code
fr: Code de suivi

en: Trailing zeros
fr: Suppression des zéros

en: Transients
fr: Données temporaires

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish Lira (TL)
fr: Livre turque (&#84;&#76;)

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Turn this option off to only grant access when an order is "complete", rather than "processing"
fr: Désactiver cette option pour autoriser l&rsquo;accès au téléchargement seulement lorsque la commande est &laquo;&nbsp;terminée&nbsp;&raquo; et pas &laquo;&nbsp;en cours&nbsp;&raquo;.

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: US Armed Forces
fr: Forces armées des États-Unis

en: US Dollars (&#36;)
fr: Dollar américain (&#36;)

en: US Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: US States
fr: États-Unis

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
fr: Abandonner le HTTPS lorsque l&rsquo;on quitte la commande

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
fr: Malheureusement votre commande ne peut pas être traitée car la banque/le marchant a refusé votre transaction.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
fr: Identifiant/Référence unique de l&rsquo;attribut, doit avoir moins de 28 caractères.

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Unlimited
fr: Illimitée

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Up-Sells
fr: Montées en gamme

en: Up-sell
fr: Montée en gamme

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
fr: Les montées en gamme sont des produits recommandés à la place de ceux actuellement vus, par exemple, les produits qui sont plus profitables ou de meilleure qualité ou plus chers.

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Cart
fr: Mettre à jour le panier

en: Update Order status
fr: Mettre à jour l&rsquo;état de la commande

en: Update Product Category
fr: Mettre à jour la catégorie de produits

en: Update Product Tag
fr: Mettre à jour le mot-clef de produit

en: Update Shipping Class
fr: Mettre à jour la classe de livraison

en: Update Totals
fr: Mettre à jour le total

en: Update country
fr: Mettre à jour le pays

en: Update totals
fr: Mettre à jour le total

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload a file
fr: Envoyer un fichier

en: Upload/Add image
fr: Envoyer/Ajouter une image

en: Usage count
fr: Compteur d&rsquo;utilisations

en: Usage limit
fr: Limite d&rsquo;utilisation

en: Use form submission method.
fr: Utilisez la méthode de transmission par formulaire.

en: Use informal localisation file if it exists
fr: Utiliser le fichier de traduction informel si disponible.

en: Use this file
fr: Utiliser ce fichier

en: Used for certain text and asides - breadcrumbs, small text etc.
fr: Utilisé dans certains textes et apartés - Fils d&rsquo;Ariane, petits textes, etc.

en: Used for variations
fr: Utilisé pour les variations

en: Username
fr: Nom d&rsquo;utilisateur

en: Username is required.
fr: Nom d&rsquo;utilisateur requis.

en: Username or email
fr: Nom d&rsquo;utilisateur ou e-mail

en: Users will need to enter a valid free shipping coupon code to use this method. If a coupon is used, the minimum order amount will be ignored.
fr: Les utilisateurs devront saisir un code promo valide de livraison gratuite pour utiliser ce mode. Si un code promo est utilisé, le montant minimum de commande sera ignoré.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
fr: Les utilisateurs devront atteindre ce montant pour obtenir la livraison gratuite. Laissez vide pour désactiver.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: VAT
fr: TVA

en: Value(s)
fr: Valeur(s)

en: Variable product
fr: Produit variable

en: Variation #%s of %s
fr: Variation n&deg;%s sur %s

en: Variation ID:
fr: ID Variation&nbsp;:

en: Variations for variable products are defined here.
fr: Les variations pour les produits variables sont définies ici.

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: Very Poor
fr: Mauvais

en: Via
fr: Par

en: Vietnam
fr: Viêt Nam

en: View
fr: Voir

en: View &#8220;%s&#8221;
fr: Voir &#8220;%s&#8221;

en: View Cart &rarr;
fr: Voir le panier &rarr;

en: View Coupon
fr: Voir le code promo

en: View Coupons
fr: Voir les codes promo

en: View Order
fr: Voir la commande

en: View Order Page
fr: Page de visualistion de commande

en: View Product
fr: Voir le produit

en: View Variation
fr: Voir la variation

en: View options
fr: Voir les options

en: View product
fr: Voir le produit

en: Virginia
fr: Virginie

en: Virtual
fr: Virtuel

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
fr: Les produits virtuels sont intangibles et ne sont pas expédiés.

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visible on the product page
fr: Visible sur la page produit

en: WC Logging
fr: Connexion à WC

en: WP Debug Mode
fr: Mode de débogage de WP

en: WP Max Upload Size
fr: WP taille max. d&rsquo;upload

en: WP Memory Limit
fr: Limite mémoire de WP

en: WP Remote Post Check
fr: Vérifier WP Remote Post

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis-et-Futuna

en: Weight
fr: Poids

en: Weight Unit
fr: Unité de poids

en: Weight in decimal form
fr: Poids sous forme décimale

en: Welcome %s
fr: Bienvenue %s

en: Welcome to %s
fr: Bienvenue sur %s

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Western Australia
fr: Australie-Occidentale

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
fr: Combien voulez-vous facturer la livraison locale&nbsp;? Ignoré si vous choisissez la livraison gratuite. Laissez vide pour désactiver.

en: What zip/post codes would you like to offer delivery to? Separate codes with a comma.
fr: Pour quels codes postaux/ZIP souhaitez-vous offrir la livraison&nbsp;? Séparez les codes par une virgule.

en: When showing subcategories, hide products
fr: Quand les sous-catégories sont affichées, cacher les produits

en: Where should the button be positioned?
fr: Ou doit-être positionné le bouton&nbsp;?

en: Width
fr: Largeur

en: WooCommerce Best Sellers
fr: WooCommerce - Meilleures ventes

en: WooCommerce Cart
fr: Woocommerce - Panier

en: WooCommerce Featured Products
fr: WooCommerce - Produits phares

en: WooCommerce Layered Nav
fr: WooCommerce - Layered Nav

en: WooCommerce Login
fr: WooCommerce - Identification

en: WooCommerce On-sale
fr: WooCommerce - En solde

en: WooCommerce Price Filter
fr: WooCommerce - Filtre de prix

en: WooCommerce Product Categories
fr: WooCommerce - Catégories de produits

en: WooCommerce Product Search
fr: WooCommerce - Recherche de produits

en: WooCommerce Product Tags
fr: WooCommerce - Mots-clefs de produits

en: WooCommerce Random Products
fr: WooCommerce - Produits aléatoires

en: WooCommerce Recent Orders
fr: WooCommerce - Commandes récentes

en: WooCommerce Recent Products
fr: WooCommerce - Produits récents

en: WooCommerce Recent Reviews
fr: WooCommerce - Avis récents

en: WooCommerce Recently Viewed Products
fr: WooCommerce - Produits récemment vus

en: WooCommerce Right Now
fr: WooCommerce - En ce moment

en: WooCommerce Settings
fr: WooCommerce - Paramètres

en: WooCommerce Status
fr: WooCommerce États

en: WooCommerce Top Rated Products
fr: WooCommerce - Produits les mieux notés

en: WooCommerce version
fr: Version de WooCommerce

en: WordPress version
fr: Version de WordPress

en: Y/m/d
fr: d/m/Y

en: Y/m/d g:i:s A
fr: d/m/Y G:i:s

en: Year:
fr: Année&nbsp;:

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: Oui

en: You already have this item in your cart.
fr: Vous avez déjà cet article dans votre panier.

en: You are using <strong>WooCommerce %s</strong>.
fr: Vous utilisez <strong>WooCommerce %s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
fr: Vous pouvez accéder à votre compte ici&nbsp;: %s.

en: You can choose how much of a discount to give (in fixed amount, percentage, or free shipping) and to which social media channels it should it be applied. You can also define what the advertisement should say, so that it fully benefits your sales.
fr: Vous pouvez fixer le montant de la réduction à donner (montant fixe, pourcentage ou livraison gratuite) et sur quel réseaux sociaux l&rsquo;appliquer. Vous pouvez également choisir le contenu de la publicité, une façon d&rsquo;augmenter encore vos ventes.

en: You can only have 1 %s in your cart.
fr: Vous pouvez seulement avoir 1 %s dans votre panier.

en: You can tweak the ShareThis code by editing this option.
fr: Vous pouvez personnaliser le code de ShareThis en modifiant cette option.

en: You cannot add that amount to the cart since there is not enough stock. We have %s in stock.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter cette quantité au panier car le stock est trop faible. Nous en avons %s en stock.

en: You cannot add that product to the cart since the product is out of stock.
fr: Vous ne pouvez ajouter ce produit au panier car il est en rupture de stock.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page.

en: You have no recent orders.
fr: Vous n&rsquo;avez pas de commande récente.

en: You have not set up a billing address yet.
fr: Vous n&rsquo;avez pas encore renseigné d&rsquo;adresse de facturation.

en: You have not set up a shipping address yet.
fr: Vous n&rsquo;avez pas encore renseigné d&rsquo;adresse de livraison.

en: You have received an order from
fr: Vous avez reçu une commande de

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
fr: Vous avez mis trop longtemps. Veuillez revenir en arrière et rafraîchir la page.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
fr: Vous avez mis trop longtemps. Veuillez revenir en arrière et essayer à nouveau.

en: You may also like&hellip;
fr: Vous pourriez aussi aimer&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
fr: Vous pourriez être intéressé par&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
fr: Vous devez accepter nos Condition Générales de Vente.

en: You must add some attributes via the "Product Data" panel and save before adding a new variation.
fr: Vous devez ajouter quelques attributs par le panneau &laquo;&nbsp;Informations de produit&nbsp;&raquo; et les enregistrer avant d&rsquo;ajouter une nouvelle variation.

en: You must be logged in to checkout.
fr: Vous devez être connecté(e) pour valider la commande.

en: You must be logged in to download files.
fr: Vous devez être connecté(e) pour télécharger des fichiers.

en: Your Review
fr: Votre avis

en: Your account on %s
fr: Votre compte sur %s

en: Your bank may require this for international payments
fr: Votre banque peut le demander pour les règlements internationaux

en: Your cart is currently empty.
fr: Votre panier est actuellement vide.

en: Your comment is awaiting approval
fr: Votre commentaire est en attente de validation

en: Your most used product tags in cloud format.
fr: Vos mots-clefs de produits les plus utilisés dans un format nuage.

en: Your order
fr: Votre commande

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
fr: Votre commande a déjà été payée. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance.

en: Your order is complete. Your order's details are below:
fr: Votre commande est terminée. En voici les détails&nbsp;:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
fr: Votre commande n&rsquo;est plus en attente et ne peut être annulée. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d&rsquo;assistance.

en: Your order on %s
fr: Votre commande sur %s

en: Your order was cancelled.
fr: Votre commande a été annulée.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
fr: fsockopen ou cURL n&rsquo;est pas activé sur votre serveur - PayPal IPN et les autres scripts communiquant avec d&rsquo;autres serveurs ne fonctionneront pas. Contactez votre hébergeur pour résoudre le problème.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
fr: cURL est activé sur votre serveur, fsockopen est désactivé.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
fr: fsockopen et Curl sont activés sur votre serveur.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
fr: fsockopen est activé sur votre serveur, cURL est désactivé.

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Your themes page background - used for tab active states
fr: Le fond de vos pages de thème - Utilisé dans les onglets actifs.

en: Yukon Territory
fr: Yukon

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zeeland
fr: Zélande

en: Zip
fr: ZIP

en: Zip/Post Codes
fr: Codes postaux/ZIP

en: Zuid-Holland
fr: Hollande-Méridionale

en: [%s with ID of %d]
fr: [%s avec ID sur %d]

en: [%s with SKU of %s]
fr: [%s avec UGS sur %s]

en: [%s] A note has been added to your order
fr: [%s] Un commentaire a été ajouté à votre commande

en: [%s] New Customer Order (%s)
fr: [%s] Nouvelle commande client (%s)

en: [%s] Order Complete
fr: [%s] Commande terminée

en: [%s] Order Complete/Download Links
fr: [%s] Commande terminée/Liens de téléchargement

en: [%s] Order Received
fr: [%s] Commande reçue

en: [%s] Pay for Order
fr: [%s] Payer la commande

en: [%s] Your order
fr: [%s] Votre commande

en: [Remove]
fr: [Supprimer]

en: added %s ago
fr: ajouté il y a %s

en: ago
fr: &nbsp;

en: and 1 state | and %s states
fr[0]: et 1 état
fr[1]: et %s états

en: and was completed
fr: et a été terminée il y a

[ctx: breadcrumb]
en: Home
fr: Accueil

en: by
fr: par

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
fr: par %1$s

en: cancelled
fr: annulée

en: completed
fr: terminée

en: countries/states selected
fr: pays/états sélectionnés

en: failed
fr: échouée

[ctx: hash before order number]
en: #
fr: n&deg;

en: in
fr: po

en: is a required field.
fr: est un champ requis.

en: is low in stock.
fr: est en stock faible.

en: is not a valid email address.
fr: n&rsquo;est pas une adresse e-mail valide.

en: is not a valid number.
fr: n&rsquo;est pas un nombre valide.

en: is not valid. Please enter one of the following:
fr: n&rsquo;est pas valide. Veuillez choisir parmi les suivants&nbsp;:

en: is out of stock.
fr: est en rupture de stock.

en: item | items
fr[0]: article
fr[1]: articles

en: items
fr: articles

en: jS F Y
fr: j F Y

en: l jS \of F Y h:i:s A
fr: l j F Y h:i:s

en: lbs
fr: lb

en: made by
fr: effectué par

[ctx: min_price]
en: From:
fr: Du&nbsp;:

en: on-hold
fr: suspendue

en: out of 5
fr: sur 5

[ctx: page_slug]
en: cart
fr: panier

[ctx: page_slug]
en: change-password
fr: changer-mot-de-passe

[ctx: page_slug]
en: checkout
fr: commande

[ctx: page_slug]
en: edit-address
fr: modififier-adresse

[ctx: page_slug]
en: my-account
fr: mon-compte

[ctx: page_slug]
en: order-received
fr: commande-recue

[ctx: page_slug]
en: order-tracking
fr: suivi-commande

[ctx: page_slug]
en: pay
fr: payer

[ctx: page_slug]
en: shop
fr: boutique

[ctx: page_slug]
en: view-order
fr: voir-commande

en: pending
fr: en attente

[ctx: placeholder]
en: Address
fr: Adresse

[ctx: placeholder]
en: Address 2 (optional)
fr: Adresse 2 (optionnel)

[ctx: placeholder]
en: Buy product
fr: Acheter le produit

[ctx: placeholder]
en: Company (optional)
fr: Société (optionnel)

[ctx: placeholder]
en: Country
fr: Pays

[ctx: placeholder]
en: Email Address
fr: Adresse E-mail

[ctx: placeholder]
en: First Name
fr: Prénom

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
fr: Du&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Last Name
fr: Nom

[ctx: placeholder]
en: Never expire
fr: N&rsquo;expire jamais

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
fr: Commentaires sur votre commande (ex.: précisions de livraison).

[ctx: placeholder]
en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: placeholder]
en: Phone
fr: Téléphone

[ctx: placeholder]
en: Postcode/Zip
fr: Code postal/ZIP

[ctx: placeholder]
en: State/County
fr: État/Région

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
fr: Au&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Town/City
fr: Ville

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
fr: Utilisation illimitée

[ctx: placeholder]
en: Username
fr: Nom d&rsquo;utilisateur

en: processing
fr: en cours

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site.
fr: est entièrement conforme avec les normes PCI et offre un moyen sécurisée pour collecter et transmettre les informations sensibles des cartes bancaires à vos passerelles de paiement tout en restant dans le design de votre site.

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site. Mijireh supports a wide variety of payment gateways: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, and more.
fr: est entièrement conforme avec les normes PCI et offre un moyen sécurisée pour collecter et transmettre les informations sensibles des cartes bancaires à vos passerelles de paiement tout en restant dans le design de votre site. Mijireh supporte une large gamme de passerelles de paiement&nbsp;: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, etc.

en: refunded
fr: remboursée

en: required
fr: requis

[ctx: slug]
en: product
fr: produit

[ctx: slug]
en: product-category
fr: categorie-produit

[ctx: slug]
en: product-tag
fr: mot-clef-produit

en: terms &amp; conditions
fr: Conditions Gérérales de Vente

en: the
fr: le

en: to
fr: pour

en: to the
fr: pour le

en: variation added
fr: variation ajoutée

en: variations added
fr: variations ajoutées

en: verified owner
fr: propriétaire vérifié

en: via
fr: par

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
fr: wp_remote_post() a échoué. PayPal IPN ne fonctionne pas sur votre serveur.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
fr: wp_remote_post() a échoué. PayPal IPN ne fonctionne pas sur votre serveur. Contactez votre hébergeur pour résoudre le problème. Erreur&nbsp;:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
fr: wp_remote_post() a réussi - PayPal IPN fonctionne.

en: yd
fr: vg

en: — No Change —
fr: &mdash; Aucun changement &mdash;
