WooCommerce v2.0.10 - en to sv translation catalogue (1966 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
sv: (moms uppskattad för %s)

en:  ago
sv: sedan

en: "From" Email Address
sv: "Från" E-postadress

en: "From" Name
sv: "Från" Namn

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d–%2$d of %3$d results
sv: Visar %1$d–%2$d av %3$d resultat

en: %d Transients Rows Cleared
sv: %d transients-rader rensade

en: %d in stock | %d in stock
sv[0]: %d i lager
sv[1]: %d i lager

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
sv: %s - Vi rekommenderar att du sätter minnet till minst 64MB. Läs mer: <a href="%s">Öka minnet allokerat till PHP</a>

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable, and secure than ever before. We hope you enjoy it.
sv: %s WooCommerce %s är kraftfullare, stabilare och säkrare än någonsin tidigare. Vi hoppas att du kommer att uppskatta det.

en: %s ago
sv: %s sedan

en: %s download remaining | %s downloads remaining
sv[0]: %s nedladdning återstår
sv[1]: %s nedladdningar återstår

en: %s for %s item | %s for %s items
sv[0]: %s för %s produkt
sv[1]: %s för %s produkter

en: %s in stock
sv: %s i lager

en: %s review for %s | %s reviews for %s
sv[0]: %s recension för %s
sv[1]: %s recensioner för %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
sv: %s av %s har återbeställts i order #%s.

en: &larr; Return To Cart
sv: &larr; Återvänd till Kundvagn

en: &larr; Return To Shop
sv: &larr; Fortsätt handla

en: &nbsp;&ndash; Page %s
sv: &nbsp;&ndash; Sida %s

en: &quot; and &quot;
sv: &quot; och &quot;

en: &quot;%s&quot; was successfully added to your cart.
sv: &quot;%s&quot; placerades i din varukorg.

en: (%s) is not a valid postcode/ZIP.
sv: (%s) är ett ogiltigt postnummer.

en: (Copy)
sv: (Kopia)

en: (Includes %s)
sv: (inkluderar %s)

en: (Optional) Sets the <code>_setDomainName</code> variable. <a href="%s">See here for more information</a>.
sv: (Valfritt) Bestämmer <code>_setDomainName</code>-variabeln. <a href="%s">Se detta för mer information</a>.

en: (backorders allowed)
sv: (tillåtet att återköpa tidigare lagd order)

en: (ex. VAT)
sv: (exkl. moms)

en: (ex. tax)
sv:  (exkl. moms)

en: (incl. VAT)
sv: (inkl moms)

en: (incl. tax)
sv: (inkl. moms)

en: + Add Cost
sv: + Lägg till kostnad

en: + Add tax row
sv: + Lägg till momsrad

en: 2 letter Country code
sv: Landskod (2 bokstäver)

en: <a href="%s" class="button">%s</a> You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
sv: <a href="%s" class="button">%s</a> Du kan inte lägga till det antalet i varukorgen &mdash; vi har %s i lager och du har redan %s i din varukorg.

en: <code>WC-API</code> now has real endpoints, and we've optimised the gateways API significantly by only loading gateways when needed.
sv: <code>WC-API</code> har nu &lsquo;real endpoints\" och vi har optimerat gateway-API:erna ordentligt genom att endast ladda gateways när de behövs.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
sv: <span class="meta-nav">&larr;</span> Föregående

en: <strong class="red">Warning</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
sv: <strong class="red">Varning</strong> Det här verktyget kommer att radera all kundsessioner från databasen inklusive de som är aktiva just nu.

en: <strong>Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
sv: <strong>Datauppdatering nödvändig</strong> &#8211; Vi behöver bara uppdatera din installation till den senaste versionen

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
sv: <strong>Välkommen till WooCommerce</strong> &#8211; Nu är du snart redo att börja sälja :)

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a WooCommerce theme :)
sv: <strong>Ditt tema har inte deklarerat WooCommerce-support</strong> &#8211; Om du ser problem med layouten vänligen läs integrationsguiden eller välj ett dedikerad WooCommerce-tema :)

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
sv: En landskod bestående av två tecken t.ex US. Lämna blankt för att applicera på alla.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
sv: En kod med två tecken för stat t.ex. AL. Lämna blankt för att applicera på alla.

en: A Search box for products only.
sv: En sökbox enbart för produkter.

en: A Smoother Admin Experience
sv: En smidigare adminupplevelse

en: A list or dropdown of product categories.
sv: En lista eller rullgardin av produktkategorier

en: A minimum order amount (defined below)
sv: Ett lägsta orderbelopp (definieras nedan)

en: A minimum order amount AND a coupon
sv: Ett lägsta orderbelopp OCH en kupong

en: A minimum order amount OR a coupon
sv: Ett lägsta orderbelopp ELLER en kupong

en: A note has been added to your order
sv: En anteckning har skapats för din order

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
sv: En produkt måste finnas i den här kategorin för att kupongen ska behålla sin giltighet eller, för "Produkt-rabatter", produkter i dessa kategorier kommer att rabatteras.

en: A user could not be found with this email address.
sv: En användare med denna e-postadress kunde inte hittas.

en: A valid free shipping coupon
sv: En giltig Fri frakt-kupong

en: API Improvements
sv: API-förbättringar

en: Access Expires
sv: Åtkomst upphör

en: Access Key
sv: Behörighetsnyckel

en: Access Restriction
sv: Begränsa access

en: Account Details
sv: Kontouppgifter

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Account Number
sv: Kontonummer

en: Account password
sv: Kontots lösenord

en: Account username
sv: Kontots användarnamn

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
sv: Processen misslyckades. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Actions
sv: Händelser

en: Active filters
sv: Aktiva filter

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Attribute
sv: Lägg till attribut

en: Add Coupon
sv: Lägg till rabattkupong

en: Add Images to Product Gallery
sv: Lägg till bilder till produktgalleri

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Attribute
sv: Lägg till nytt attribut

en: Add New Coupon
sv: Lägg till ny rabattkupong

en: Add New Order
sv: Lägg till ny order

en: Add New Product
sv: Lägg till ny produkt

en: Add New Product Category
sv: Lägg till ny produktkategori

en: Add New Product Tag
sv: Lägg till ny produktetikett

en: Add New Shipping Class
sv: Lägg till fraktklass

en: Add New Variation
sv: Lägg till ny variant

en: Add Order
sv: Lägg till order

en: Add Product
sv: Lägg till produkt

en: Add Review
sv: Skriv recension

en: Add Variation
sv: Lägg till variant

en: Add Your Review
sv: Skriv din recension

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
sv: Lägg till en anteckning för egen referens eller lägg till en anteckning för kunden (kommer notifieras)

en: Add a review
sv: Skriv en recension

en: Add eCommerce tracking code to the thankyou page
sv: Lägg till spårningskod för e-handel på tacksidan.

en: Add event tracking code for add to cart actions
sv: Lägg till händelsespårningskod för Lägg till i varukorg-användning

en: Add fee
sv: Lägg till avgift

en: Add item(s)
sv: Lägg till

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Add note
sv: Lägg till notering

en: Add product gallery images
sv: Lägg till bilder till produktgalleri

en: Add to Cart
sv: Lägg i varukorg

en: Add to cart
sv: Lägg i varukorg

en: Add to gallery
sv: Addera till galleri

en: Add tracking code to your site's footer. You don't need to enable this if using a 3rd party analytics plugin.
sv: Lägg till spårningskod till din webbplats sidfot. Du behöver inte använda detta om du använder tillägg för analytics från tredje-part.

en: Add&nbsp;meta
sv: Lägg till meta

en: Added &quot;%s&quot; to your cart.
sv: La till &quot;%s&quot; i din varukorg.

en: Additional Costs
sv: Ytterligare kostnader

en: Additional Information
sv: Mer information

en: Additional Rates
sv: Ytterligare taxesatser

en: Additional Tax Classes
sv: Extra momsklasser

en: Additional costs can be added below - these will all be added to the per-order cost above.
sv: Ytterligare kostnader kan läggas till nedan - dessa kommer alla att adderas till kostnadsposten per order ovan.

en: Address
sv: Adress

en: Address 1
sv: Adress 1

en: Address 2
sv: Adress 2

en: Address changed successfully.
sv: Adressändring lyckades

en: Address override
sv: Adress-åsidosättande

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
sv: Kuponger

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
sv: Ordrar

[ctx: Admin menu name]
en: Products
sv: Produkter

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
sv: Fraktklasser

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
sv: Etiketter

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Alagoas
sv: Alagoas (Brasilien)

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: All
sv: Alla

en: All Countries
sv: Alla länder

en: All Product Categories
sv: Alla produktkategorier

en: All Product Tags
sv: Alla produktetiketter

en: All Shipping Classes
sv: Alla fraktklasser

en: All allowed countries
sv: Alla tillåtna länder

en: All done!
sv: Allt klart!

en: All graphics within WC have been optimised for HiDPI displays.
sv: All grafik inom WC har optimerats för HiDPI-displayer.

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
sv: Tillåt <a href="%s" target="_blank">trackbacks och pingbacks</a> på den här sidan.

en: Allow Backorders?
sv: Tillåt bokning av produkter?

en: Allow customers to repurchase orders from their account page
sv: Tillåt kunder att återköpa tidigare lagda ordrar från deras kundkontosida

en: Allow registration on the "My Account" page
sv: Tillåt registrering på "Mitt Konto"-sidan

en: Allow registration on the checkout page
sv: Tillåt registrering (av användarkonto) i kassan

en: Allow reviews.
sv: Tillåt kundrecensioner.

en: Allow, but notify customer
sv: Tillåt men meddela kund

en: Allowed Countries
sv: Tillåtna länder

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
sv: Tillåt checkbetalning. Varför skulle du ta checkar nu för tiden? Troligtvis gör du det inte, men det tillåter dig att göra testbeställningar så du kan se e-postmeddelanden för order och sidor för "order genomförd" t.ex.

en: Allows payments by BACS (Bank Account Clearing System), more commonly known as direct bank/wire transfer.
sv: Tillåt betalning via BACS (Bank Account Clearing System), mer känt som direkt banköverföring.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
sv: Visa alltid lagersaldo t.ex. "12 i lager"

en: Amazonas
sv: Amazonas regnskog

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
sv: Ett konto är redan registrerat med det användarnamnet. Var vänlig välj ett annat.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
sv: Ett konto är redan registrerat med din e-postadress. Var vänlig logga in.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
sv: Ett e-handelsverktyg som hjälper dig att sälja vad du vill. Med stil.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
sv: En order har skapats för dig på %s. För att betala för ordern vänligen använd följande länk: %s

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Anti-spam field was filled in.
sv: Anti-skräppost filtrer fylldes i.

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Any
sv: Vilken som helst

en: Any %s
sv: Vilken %s som helst

en: Any category
sv: Vilken kategori som helst

en: Any class
sv: Vilken klass som helst

en: Apply
sv: Applicera

en: Apply Coupon
sv: Lägg till rabattkupong

en: Apply base tax rate
sv: Applicera momssatsbas

en: Apply before tax
sv: Applicera innan skatt

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
sv: Är du säker på att du vill radera alla variationer? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
sv: Är du säker på att du vill radera det här attributet?

en: Are you sure you want to delete this template file?
sv: Är du säker att du vill radera den här mallfilen?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
sv: Är du säker på att du vill länka alla variationer? Detta kommer skapa en ny variation för varje möjlig kombination av alla attribut (max 50 per omgång).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda produkter? Om du tidigare har reducerat produktens lagersaldo, eller om den här orden lades av en kund, behöver du manuellt återställa lagersaldot för produkten.

en: Are you sure you want to remove this variation?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här varianten?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
sv: Är du säker på att du vill dra tillbaka möjligheten att ladda ner detta?

en: Armenia
sv: Armenien

en: As requested by some users, we now support taxing the billing address instead of shipping (optional), and we allow you to choose which tax class applies to shipping.
sv: Som begärt av vissa, har vi nu stöd för att beskatta faktureringsadressen istället den för leverans och vi låter dig välja vilken skatt som gäller för frakt.

en: Attribute | Attributes
sv[0]: Attribut
sv[1]: Attribut

en: Attribute:
sv: Attribut:

en: Attributes
sv: Attribut

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
sv: Attribut låter dig deffiniera extra produktdata, som storlek eller färg. Du kan använda dessa attribut i butikens sidebar genom att använda "layered nav" widgets. Observera: du kan inte byta namn på ett attribut senare.

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Author:
sv: Författare:

en: Autoload
sv: Autoladdning

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Available downloads
sv: Tillgängliga nedladdningar

en: Available on backorder
sv: Available on backorder!

en: Average
sv: Ok

en: Average Rating
sv: Genomsnittligt betyg

en: Average order items
sv: Genomsnittligt antal produkter

en: Average order items for year
sv: Genomsnittligt antal produkter per order och år

en: Average order items in range
sv: Genomsnittligt antal produkter i urval

en: Average order total
sv: Genomsnittlig ordertotal

en: Average order total for year
sv: Genomsnittligt antal ordrar för år

en: Average order total in range
sv: Genomsnittligt ordervärde i urval

en: Average orders per customer
sv: Genomsnittligt antal ordrar per kund

en: Awaiting BACS payment
sv: Väntande BACS betalning

en: Awaiting cheque payment
sv: Väntande checkbetalning

en: BACS Payment
sv: BACS betalning

en: BIC (formerly Swift)
sv: BIC (tidigare Swift)

en: Background Colour
sv: Bakgrundsfärg

en: Backordered
sv: Återbeställd

en: Bacs
sv: Bank

en: Bank Name
sv: Banknamn

en: Base Colour
sv: Grundfärg

en: Base Location
sv: Basland

en: Be the first to review
sv: Bli den första att skriva en recension

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
sv: Innan du lägger till varianter, lägg till och spara några attribut på <strong>Attribut</strong>-fliken.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
sv: Innan du kan ladda upp importfilen måste du åtgärda följande fel:

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Best Sellers
sv: Bästsäljare

en: Better Pagination and Result Counts
sv: Förbättrad sidhantering och antal träffar (resultat)

en: Better stock handling
sv: Bättre lagerhantering

en: Billing
sv: Fakturering

en: Billing &amp; Shipping
sv: Fakturering &amp; Leverans

en: Billing Address
sv: Fakturaadress

en: Billing Details
sv: Debiteringsinformation

en: Billing Email
sv: E-postadress för betalning

en: Billing address
sv: Fakturaadress

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
sv: Bonaire, Saint Eustatius och Saba

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien Hercegovina

en: Both
sv: Bägge

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: British Indian Oceanterritoriet

en: British Virgin Islands
sv: Jungfruöarna (Storbritannien)

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Bulk edit:
sv: Redigera fler

en: Button
sv: Knapp

en: Button style
sv: Knapp-utseende

en: Button text
sv: Knapptext

en: Buttons and tabs
sv: Knappar och flikar

en: Buy product
sv: Köp produkt

en: Cache-friendly cart widgets
sv: Cache-vänliga varukorgswidgets

en: Calc taxes
sv: Kalk. skatter

en: Calc totals
sv: Kalk. totaler

en: Calculate Shipping
sv: Beräkna frakt

en: Calculate Tax Based On:
sv: Beräkna moms baserat på:

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
sv: Beräkna orderradsmoms? Detta beräknar moms baserat på kundernas länder. Om ingen fakturering/frakt bestäms kommer butikens basland att användas.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
sv: Beräkna totaler utifrån produkter, rabatter och frakt?

en: California
sv: Kalifornien

en: Call to action buttons/price slider/layered nav UI
sv: Call to action-knappar/prisfilter/flernivåsnavigering

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Can't access your account?
sv: Kan du inte komma åt ditt konto?

en: Canada
sv: Kanada

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel order &amp; restore cart
sv: Avbryt order &amp; återställ varukorgen

en: Cancel schedule
sv: Avbryt schemaläggning

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Capability overhaul
sv: Genomgångna förmågor

en: Cape Verde
sv: Cap Verde

en: Cart
sv: Varukorg

en: Cart % Discount
sv: Procentuell % rabatt i varukorg

en: Cart Discount
sv: Varukorgsrabatt

en: Cart Discount:
sv: Total Rabatt:

en: Cart Page
sv: Sida för Varukorg

en: Cart Subtotal
sv: Kundvagn delsumma

en: Cart Subtotal:
sv: Kundvagn delsumma:

en: Cart Totals
sv: Varukorg totalt

en: Cart updated.
sv: Varukorgen uppdaterad

en: Cart widgets and other "fragments" are now pulled in via AJAX - this works wonders with static page caching.
sv: Varukorgswidgets och andra  "fragment" läses nu in via AJAX - vilket fungerar perfekt med cachning av statiska sidor.

en: Cart, Checkout and Accounts
sv: Varukorg, Kassan och Kundkonton

en: Cash on Delivery
sv: Förskottsbetalning

en: Catalog
sv: Produktkatalog

en: Catalog &amp; search
sv: Sök i katalogen

en: Catalog Images
sv: Katalogbilder

en: Catalog Options
sv: Katalogalternativ

en: Catalog visibility:
sv: Katalog synlighet:

en: Catalog/search
sv: Katalog/sök

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category Order
sv: Kategoriordning

en: Category sales average
sv: Försäljningsgenomsnitt kategori

en: Category sales median
sv: Försäljningsmedian kategori

en: Category: | Categories:
sv[0]: Kategori:
sv[1]: Kategorier:

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Change Password Page
sv: Ändra lösenord

en: Change to:
sv: Ändra till:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
sv: Kryssa den här rutan om kupongen inte kan kombineras med andra kuponger.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled with the "must use coupon" setting checked.
sv: Kryssa den här rutaan om kupongen ger fri frakt. Metoden <a href="%s">free shipping method</a> måste vara aktiverad med "must use coupon" ikryssad.

en: Check this box if the coupon should be applied before calculating cart tax.
sv: Kryssa den här rutan om kupongen ska appliceras före beräkning av skattesatser (t.ex. moms).

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
sv: Markera den här rutan om kupongen inte ska tillämpas på reavaror. Per-produktkuponger kommer bara att fungera om produkten inte är på rea. Per-varukorgkuponger kommer bara att fungera om det saknas reavaror i varukorgen.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
sv: Kolla din e-post för bekräftelselänken.

en: Checkout
sv: Till kassan

en: Checkout &rarr;
sv: Till kassan &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
sv: Till kassan &rarr; Betala

en: Checkout Page
sv: Kassasida

en: Cheque
sv: Check

en: Cheque Payment
sv: Checkbetalning

en: China
sv: Kina

en: Choose a country&hellip;
sv: Välj land&hellip;

en: Choose a downloadable product&hellip;
sv: Välj en nerladdingsbar produkt&hellip;

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a file from your computer:
sv: Välj en fil från din dator:

en: Choose a grouped product&hellip;
sv: Välj en grupperad produkt&hellip;

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
sv: Välj en prioritet för den här momsnivån. Endast 1 matchande nivå per prioritet kommer att användas. För att definiera multipla momssatser för ett enskilt område måste du specificera olika prioritet per nivå.

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Choose an option
sv: Välj ett alternativ

en: Choose countries&hellip;
sv: Välj länder&hellip;

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
sv: Ange om detta är en sammansatt skattesats. Sammansatta skattesatser appliceras ovanpå andra skattesatser.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
sv: Välj ifall denna skattesats även gäller frakten

en: Choose which format of email to send.
sv: Välj epostformat att sända.

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
sv: Städer för den här regeln. Semikolon (;) separerar flera värden. Lämna blankt för att applicera på alla städer.

en: City
sv: Stad

en: Clear all sessions
sv: Rensa alla sessioner

en: Clear cart when logging out
sv: Rensa varukorg när användare loggar ut

en: Clear expired transients
sv: Rensa utgångna transients

en: Clear selection
sv: Rensa

en: Clear transients
sv: Rensa transients

en: Click here to enter your code
sv: Klicka här för att ange kod

en: Click here to login
sv: Klicka här för att logga in

en: Click here to reset your password
sv: Klicka här för att återställa ditt lösenord

en: Click to toggle
sv: Click för att visa eller dölja

en: Close all
sv: Stäng alla

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna (Keeling)

en: Code
sv: Kod

en: Collect shipping address even when not required
sv: Samla in leveransadresser även när det inte krävs

en: Company
sv: Företag

en: Company Name
sv: Företagsnamn

en: Complete
sv: Genomförd

en: Completed
sv: Genomförd

en: Completed Orders
sv: Genomförda ordrar

en: Completed order
sv: Genomförd order

en: Compound
sv: Sammansatt skattesats

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure&nbsp;terms
sv: Konfigurera&nbsp;villkor

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Congo (Brazzaville)
sv: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
sv: Kongo (Kinshasa)

en: Content
sv: Innehåll

en: Continue Shopping &rarr;
sv: Fortsätt handla &rarr;

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
sv: Bestämmer huruvida en produkt listas som "i lager" or "ej i lager" ur ett kundperspektiv.

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
sv: Kopiera fakturauppgifterna till leveransuppgifter? Detta raderar befintliga leveransuppgifter.

en: Copy file to theme
sv: Kopiera fil till tema

en: Copy from billing
sv: Kopiera från fakturering

en: Copy to a new draft
sv: Kopiera till nytt utkast

en: Cost
sv: Kostnad

en: Cost Added...
sv: Kostnad adderad...

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
sv: Kostnad exkl. moms. Uppge ett värde t.ex. 2.50.

en: Cost per order
sv: Kostnad per order

en: Cost, excluding tax.
sv: Kostnad, exkl. moms.

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Cost: %s
sv: Kostnad: %s

en: Costs
sv: Kostnader

en: Costs Added...
sv: Kostnader adderade...

en: Could not compile woocommerce.less:
sv: Kunde inte kompilera woocommerce.less:

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
sv: Kunde inte ge access - användaren kanske redan har access till den här filen eller så är faktureringsmail ej bestämts. Kontrollera så att faktureringsmail är satts och att ordern har sparats.

en: Could not write to template file.
sv: Kunde inte skriva till mallfil.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
sv: Kunde inte registrera dig, vänligen kontakta oss om du upplever problem igen.

en: Countries
sv: Länder

en: Country
sv: Land

en: Country Code
sv: Landskod

en: Country or state code
sv: Land eller kod för stat

en: Country&nbsp;Code
sv: Land&nbsp;kod

en: County
sv: Land

en: Coupon
sv: Rabattkupong

en: Coupon Data
sv: Kupongdata

en: Coupon amount
sv: Kupongbelopp

en: Coupon code
sv: Kupongkod

en: Coupon code already applied!
sv: Kupongkod redan använd!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
sv: Kupongkoden finns redan - kunder kommer att kunna använda befintlig kupong med den här koden.

en: Coupon code applied successfully.
sv: Kupongkod applicerad framgångsrikt

en: Coupon description
sv: Kupongbeskrivning

en: Coupon does not exist!
sv: Rabattkupongen existerar inte!

en: Coupon draft updated.
sv: Utkast till kupong uppdaterat.

en: Coupon is not valid.
sv: Kupong är ogiltig.

en: Coupon restored to revision from %s
sv: Kupong återställd till revision från %s

en: Coupon saved.
sv: Kupong sparad.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv: Kupong schemalagd för: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
sv: Kupong sparad.

en: Coupon type
sv: Kupongtyp

en: Coupon updated.
sv: Kupong uppdaterad.

en: Coupon usage limit has been reached.
sv: Kupongens värde är uppnått.

en: Coupon usage reports.
sv: Rapporter för användning av kuponger.

en: Coupons
sv: Rabattkuponger

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
sv: Kuponger kan appliceras i såväl varukorgen som i kassan.

en: Coupons can be managed from this section. Once added, customers will be able to enter coupon codes on the cart/checkout page. If a customer uses a coupon code they will be viewable when viewing orders.
sv: Kuponger hanteras från denna sektion. När de lagts till kan kunder ange kupongkoder i kassan. Om en kund använder en kupong kommer det att synas vid visning av ordrar.

en: Create an account
sv: Skapa ett konto

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
sv: Skapa ett konto genom att fylla i information nedan. Om du är en återvändande kund vänligen logga in högst upp på den här sidan.

en: Create an account?
sv: Skapa ett konto?

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Credits
sv: Medverkande

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cross-Sells
sv: Korsförsäljning

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
sv: Korsförsäljning är produkter som du vill marknadsföra i varukorgen, baserad på existerande produkt.

en: Cuba
sv: Kuba

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency Position
sv: Valutaposition

en: Custom Base
sv: Egen bas

en: Custom field deleted.
sv: Eget fält raderat.

en: Custom field updated.
sv: Eget fält uppdaterat.

en: Custom ordering
sv: Egen sorteringsordning

en: Custom ordering position.
sv: Anpassad sorteringsordning.

en: Custom product attribute
sv: Eget produktattribut

en: Customer
sv: Kund

en: Customer Accounts
sv: Kundkonton

en: Customer Billing Address
sv: Fakturaadress för kund

en: Customer IP:
sv: Kundens IP:

en: Customer Message
sv: Kundmeddelande

en: Customer Note:
sv: Kundnotering:

en: Customer Notes
sv: Kundnoteringar

en: Customer Sessions
sv: Kundsessioner

en: Customer Shipping Address
sv: Leveransadress för kund

en: Customer billing address
sv: Kundens faktureringsadress

en: Customer details
sv: Kunddetaljer

en: Customer invoice
sv: Kundfaktura

en: Customer invoice emails can be sent to the user containing order info and payment links.
sv: Orderbekräftelse kan sändas via e-post till kunden och innehålla orderinformation samt betalningslänkar.

en: Customer new account emails are sent when a customer signs up via the checkout or My Account page.
sv: Bekräftelsemail går ut till nya kunder när de registrerar sig i kassan eller på Mitt konto-sidan.

en: Customer note
sv: Kundnotering

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
sv: När du lägger till en notis på en order sänds ett mail om det.

en: Customer reports, such as signups per day.
sv: Kundrapporter, exempelvis registreringar per dag.

en: Customer reset password emails are sent when a customer resets their password.
sv: När kunder återställer sina lösenord sänds ett mail till kunden om det.

en: Customer shipping address
sv: Kundens leveransadress

en: Customer's notes about the order
sv: Kundens notering gällande ordern

en: Customer:
sv: Kund:

en: Customers
sv: Kunder

en: Customers can now sort products by popularity and ratings.
sv: Kunder kan nu sortera produkter efter popularitet och betyg.

en: Customize Button
sv: Anpassa knapp

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Danish Krone
sv: Danska kronor

en: Date
sv: Datum

en: Date:
sv: Datum:

en: Debug Log
sv: Debugg-logg

en: Decimal Separator
sv: Decimalseparerare

en: Decrease by (fixed amount or %):
sv: Minska med (fast belopp eller %).

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
sv: Minska ordinarie pris med (fast belopp eller %).

en: Default
sv: Standard

en: Default Category Display
sv: Standard kategorivisning

en: Default Customer Address:
sv: Standard kundadress:

en: Default Product Sorting
sv: Standard produktsortering

en: Default selections:
sv: Standardval:

en: Default sort order
sv: Standard sorteringsordning

en: Default sorting
sv: Standardsortering

en: Default sorting (custom ordering + name)
sv: Standardsortering (egen sortering + namn)

en: Defaults to <code>%s</code>
sv: Standardvärde <code>%s</code>

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
sv: Definiera skatt- och momssatser för länderna och staterna nedan. <a href="%s">Se här</a> för landskoder som du kan använda.

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
sv: Definierar loopen som den här produkten kommer att vara synlig inom. Produkten kommer fortfarande att kunna nås via en direktlänk.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Lines
sv: Radera rader

en: Delete Permanently
sv: Radera permanent

en: Delete all variations
sv: Radera alla variationer

en: Delete image
sv: Radera bild

en: Delete note
sv: Radera notering

en: Delete selected costs
sv: Radera valda kostnader

en: Delete template file
sv: Radera mallfil

en: Delete the selected rates?
sv: Radera valda skattesatser?

en: Delete this item permanently
sv: Radera artikel permanent

en: Delimiter
sv: Avdelare

en: Delivery Fee
sv: Leveransavgift

en: Denmark
sv: Danmark

en: Description
sv: Beskrivning

en: Determines how you select attributes for products. <strong>Text</strong> allows manual entry via the product page, whereas <strong>select</strong> attribute terms can be defined from this section. If you plan on using an attribute for variations use <strong>select</strong>.
sv: Bestämmer hur du väljer attribut för produkter. <strong>Text</strong> tillåter manuell inmatning på produktsidan, men <strong>förvalens</strong> attributvillkor kan definieras från den här sektionen. Planerar du att använda ett attribut för variationer, använd <strong>förval</strong>.

en: Determines the sort order on the frontend for this attribute. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute
sv: Bestämmer sorteringsordningen i butiken för det här attributet. Om du använder en egen sorteringsordning kan du dra och släppa termer för det här attributet

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
sv: Dimensioner (L&times;B&times;H)

en: Dimensions Unit
sv: Enhet för dimensioner

en: Direct Bank Transfer
sv: Direkt banköverföring

en: Discount average
sv: Genomsnittlig rabatt

en: Discount median
sv: Median rabatt

en: Discount type
sv: Rabattyp

en: Discounted %s
sv: Rabatterade %s

en: Discounts
sv: Rabatter

en: Discounts after tax - user defined.
sv: Rabatter efter skatt - användardefinierat.

en: Discounts before tax - calculated by comparing subtotals to totals.
sv: Rabatter för skatt - kalkyleras genom att jämföra delsummor med totaler.

en: Discounts by coupon
sv: Rabatt per kupong

en: Discounts used
sv: Använda rabatter

en: Display Type:
sv: Visningstyp:

en: Display a list of featured products on your site.
sv: Visa en lista på alla utvalda produkter i butiken.

en: Display a list of random products on your site.
sv: Visar en lista med slumpade produkter på din hemsida.

en: Display a list of recently viewed products.
sv: Visa en lista på nyligen visade produkter.

en: Display a list of top rated products on your site.
sv: Visa en lista med de produkter som har högst betyg på din webbplats.

en: Display a list of your best selling products on your site.
sv: Visa en lista på de bäst säljande produkterna i din butik.

en: Display a list of your most recent products on your site.
sv: Visa en lista på senaste produkterna på din webbplats.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
sv: Visa en lista på de senaste recensionerna på din webbplats.

en: Display a list of your on-sale products on your site.
sv: Visa en lista på dina reaprodukter i butiken.

en: Display prices during cart/checkout:
sv: Visa priser i varukorgen/kassan:

en: Display the user's Cart in the sidebar.
sv: Visa användarens varukorg i sidokolumnen.

en: Display type
sv: Visningstyp

en: Distrito Federal
sv: Brasiliens federala distrikt

en: Do not allow
sv: Tillåt inte

en: Docs
sv: Dokument

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska Republiken

en: Download %d:
sv: Ladda ner %d

en: Download Expiry
sv: Nerladdning upphör

en: Download Expiry:
sv: Nedladdning upphörande:

en: Download Limit
sv: Gräns för nedladdning

en: Download Limit:
sv: Gräns för nedladdning:

en: Download Permissions Granted
sv: Tillåtelse att ladda ner

en: Download System Report File
sv: Ladda ner systemrapportsfil

en: Download file%s
sv: Ladda ner fil%s

en: Download limit
sv: Nedladdningsgräns

en: Download:
sv: Ladda ner:

en: Downloadable
sv: Nedladdningsbar

en: Downloadable Product Permissions
sv: Rättigheter för nedladdningsbara produkter

en: Downloadable Products
sv: Nedladdningsbara produkter

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
sv: Nedladdningsbara produkter ger tillgång till en fil efter genomfört köp.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
sv[0]: Nerladdad %s gång
sv[1]: Nerladdad %s gånger

en: Downloads Remaining
sv: Återstående nerladdningar

en: Downloads require login
sv: Nedladdningar kräver inloggning

en: Drag and drop methods to control their display order.
sv: Dra och flytta fraktmetoder för att bestämma deras visningsordning.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: ERROR
sv: FEL

en: Earned
sv: Intjänad

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Address
sv: Redigera adress

en: Edit Address Page
sv: Redigera adress

en: Edit Attribute
sv: Redigera attribut

en: Edit Class
sv: Redigera klass

en: Edit Coupon
sv: Redigera rabattkupong

en: Edit My Address
sv: Redigera min adress

en: Edit Order
sv: Redigera order

en: Edit Product
sv: Redigera produkt

en: Edit Product Category
sv: Redigera produktkategori

en: Edit Product Tag
sv: Redigera produktetikett

en: Edit Shipping Class
sv: Redigera fraktklass

en: Edit Variation
sv: Redigera variant

en: Edit coupon
sv: Redigera kupong

en: Edit this item
sv: Redigera denna produkt

en: Edit this item inline
sv: Redigera artikel direkt

en: Egypt
sv: Egypten

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email Body Background Colour
sv: Epost bakgrundsfärg på yta för meddelande

en: Email Body Text Colour
sv: Epost färg på meddelandetext

en: Email Footer Text
sv: Epost text i sidfot

en: Email Heading
sv: Epost sidhuvud

en: Email Heading (downloadable)
sv: Epost sidhuvud (nedladdningsbar)

en: Email Options
sv: E-postalternativ

en: Email Sender Options
sv: Avsändare för e-post

en: Email Template
sv: Epostmall

en: Email heading
sv: Epost sidhuvud

en: Email heading (paid)
sv: Epost inledning (betald)

en: Email restrictions
sv: Epostbegränsningar

en: Email subject
sv: Epost ämne

en: Email subject (paid)
sv: Epost ämne (betald)

en: Email type
sv: Epost typ

en: Email you used during checkout.
sv: E-postadressen som du uppgav i kassan.

en: Email:
sv: E-postadress:

en: Emails
sv: E-post

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
sv: Aktivera "address_override" för att motverka att adressinformation ändras.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
sv: Aktivera AJAX för Lägg i varukorg-knapparna i arkiven

en: Enable Bank Transfer
sv: Aktivera banköverföring

en: Enable COD
sv: Aktivera betalning vid leverans

en: Enable Cash on Delivery
sv: Aktivera förskottsbetalning (Cash on Delivery)

en: Enable Cheque Payment
sv: Aktivera checkbetalning

en: Enable Free Shipping
sv: Aktivera fri frakt

en: Enable Lightbox
sv: Aktivera Lightbox

en: Enable Mijireh Checkout
sv: Aktivera Mijireh-kassafunktionen

en: Enable PayPal sandbox
sv: Aktivera PayPal sandbox

en: Enable PayPal standard
sv: Aktivera PayPal standard

en: Enable Taxes
sv: Aktivera moms

en: Enable WooCommerce CSS
sv: Aktivera WooCommerce CSS

en: Enable customer note field on checkout
sv: Aktivera kundnoteringsfältet i kassan

en: Enable enhanced country select boxes
sv: Aktivera utökade boxar för val av land

en: Enable for shipping methods
sv: Aktivera för fraktmetoder

en: Enable free shipping
sv: Aktivera fri frakt

en: Enable guest checkout (no account required)
sv: Låt kunder handla utan krav på registrering av användarkonto

en: Enable local delivery
sv: Aktivera lokal frakt

en: Enable local pickup
sv: Tillåt kunder att hämta själv

en: Enable logging
sv: Aktivera loggning

en: Enable low stock notifications
sv: Aktivera meddelanden för lågt lagersaldo

en: Enable out of stock notifications
sv: Aktivera meddelanden för slut i lager

en: Enable ratings on reviews
sv: Aktivera betyg på kundrecensioner

en: Enable reviews
sv: Aktivera kundrecensioner

en: Enable shipping
sv: Aktivera frakt

en: Enable site-wide store notice text
sv: Aktivera butiksnotis för hela webbplatsen

en: Enable stock management
sv: Aktivera lagerhantering

en: Enable stock management at product level
sv: Hantera lagersaldo på produktnivå

en: Enable taxes and tax calculations
sv: Aktivera moms och momsberäkningar

en: Enable the <strong>SKU</strong> field for products
sv: Aktivera <strong>artikelnummerfältet</strong> för produkter

en: Enable the <strong>dimension</strong> fields for products (some shipping methods may require this)
sv: Aktivera <strong>måttfälten</strong> för produkter (somliga fraktmetoder kan kräva detta)

en: Enable the <strong>weight</strong> field for products (some shipping methods may require this)
sv: Aktivera <strong>viktfältet</strong> för produkter (somliga fraktmetoder kan kräva detta)

en: Enable the shipping calculator on the cart page
sv: Aktivera fraktkostnadskalkylator i varukorgen

en: Enable the use of coupons
sv: Aktivera användning av kuponger (rabattkoder)

en: Enable this email notification
sv: Aktivera den här epostnotisen

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
sv: Aktivera det här alternativet om en produkt inte kan skickas eller om det inte finns någon fraktkostnad

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
sv: Aktivera det här alternativet om tillgång till nedladdningsbar fil ges vid köp av produkt

en: Enable this option to feature this product.
sv: Aktivera för att framhäva den här produkten.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
sv: Aktivera det här alternativet för att ge access till nedladdningen när ordrar har statusen "processar", snarare än "genomförd".

en: Enable this option to show the ShareDaddy button on the product page.
sv: Välj detta för att visa ShareDaddy-knappen på produktsidan.

en: Enable this shipping method
sv: Aktivera fraktmetod

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
sv: Aktivera detta för att endast tillåta att en av dessa köps i en enskild order

en: Enable this to post order data to PayPal via a form instead of using a redirect/querystring.
sv: Aktivera detta för att sända beställningsdata till PayPal via formulär istället för omdirigering/kodsträng.

en: Enable/Disable
sv: Aktivera/avaktivera

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
sv: Uppge ett artikelnummer för den här varianten eller lämna blankt för att använda förälderns artikelnummer.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
sv: Skriv in sökvägen till bilden du vill använda i sidhuvudet. Ladda upp din bild genom att använda <a href="%s">mediauppladdaren</a>.

en: Enter a cost (excluding tax) per order, e.g. 5.00. Leave blank to disable.
sv: Ange en kostnad (exklusive moms) per order t.ex. 5.00. Lämna blankt för att inaktivera.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
sv: Mata in en egen bas. En bas måste bestämmas annars kommer standardbasen istället användas av WordPress.

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
sv: Ange ett lägsta belopp. Avgifter lägre än detta kommer att ökas. Lämna blankt för att deaktivera.

en: Enter a name for the new attribute term:
sv: Ange ett namn för den nya attribut-termen:

en: Enter a name for this tax rate.
sv: Ange ett namn för den här momssatsen.

en: Enter a new password below.
sv: Mata in ett nytt lösenord nedan.

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
sv: Ange ett antal för att möjliggöra lagerhantering på variationsnivå, eller lämna tomt för att använda inställningarna hos moderprodukten.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
sv: Ange momssats (procent) med upp till 4 decimaler

en: Enter a username or e-mail address.
sv: Mata in användarnamn eller e-postadress

en: Enter a value
sv: Ange ett värde

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
sv: Uppge en vikt för den här varianten eller lämna blankt för att använda förälderns vikt.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
sv: Skriv in valfri notering att skicka till kund efter köp.

en: Enter one or more File Paths, one per line, to make this variation a downloadable product, or leave blank.
sv: Ange eller flera sökvägar, en per rad, för att göra denna variation till en nedladdningsbar produkt, eller lämna tomt.

en: Enter price
sv: Ange pris

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
sv: Mata in mottagare (separera med kommatecken) av det här mailet. Standardvärde <code>%s</code>.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
sv: Mata in lite text, eller några attribut separerade med en pipe (|).

en: Enter the external URL to the product.
sv: Uppge en extern URL till produkten.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
sv: Ange antal dagar före att en nedladdningslänk slutar att fungera, eller lämna tomt.

en: Enter your %1$sShareThis publisher ID%2$s to show social sharing buttons on product pages.
sv: Uppge ditt %1$sShareThis publisher ID%2$s för att visa sociala delningsknappar på produktsidor.

en: Environment
sv: Miljö

en: Error 404
sv: Fel 404

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Exclude categories
sv: Exkludera kategorier

en: Exclude products
sv: Exkludera produkter

en: Exclude sale items
sv: Exkludera rea-varor

en: Excluding selected countries
sv: Exkludera valda länder

en: Excluding tax
sv: Exkluderar moms

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: Expired Transients
sv: Utgångna transients

en: Expiry date
sv: Gäller till

en: Export CSV
sv: Exportera CSV

en: External/Affiliate
sv: Extern/Återförsäljare

en: External/Affiliate product
sv: Extern/Affiliateprodukt

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Faroeöarna

en: Featured
sv: Framhävd

en: Featured Product
sv: Framhävd produkt (featured)

en: Featured Products
sv: Rekommenderade produkter

en: Featured products
sv: Rekommenderade produkter

en: Fee Name
sv: Avgiftsnamn

en: Fee Type
sv: Avgiftstyp

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
sv: Kostnad exkl. moms. Ange ett värde ex. 35 eller procent ex. 5%.

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
sv: Avgift exkl. moms. Uppge ett värde t.ex. 2.50 eller ett procentvärde t.ex. 5%. Lämna tomt för att inaktivera.

en: File %d
sv: Fil %d

en: File %d: %s
sv: Fil %d: %s

en: File Download Method
sv: Metod för filnedladdning

en: File Path
sv: Sökväg

en: File not found
sv: Inte hittat

en: File paths (one per line)
sv: Sökvägar (en per rad)

en: File paths/URLs, one per line
sv: Sökvägar/URLar, en per rad

en: File paths:
sv: Sökvägar:

en: File was not found.
sv: Fil hittades inte.

en: Filter by price
sv: Filtrera på pris

en: First Name
sv: Förnamn

en: First name
sv: Förnamn

en: Fixed amount
sv: Fast belopp

en: Fixed amount per product
sv: Fast belopp per produkt

en: Flat Rate
sv: Fast pris

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
sv: Enhetsfrakt låter dig definiera en standardtaxa per produkt eller per order.

en: For more information:
sv: För mer information:

en: For your reference, your order details are shown below.
sv: För din referens finns alla orderdetaljer nedan.

en: Force Downloads
sv: Tvinga nedladdning

en: Force SSL
sv: Tvinga SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required).
sv: Tvinga SSL (HTTPS) i kassan (ett SSL-certifikat krävs).

en: Force secure checkout
sv: Tvinga säker kassafunktion

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
sv: Tvingad nedladdning kommer dölja dina urler men vissa servrar kan hantera stora filer otillräckligt. Om det finns stöd för det kan <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> användas för att ladda ner filer istället (servern behöver ha <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found in your order confirmation email.
sv: Finns i din orderbekräftelse.

en: France
sv: Frankrike

en: Free
sv: Gratis

en: Free Shipping
sv: Fraktfritt

en: Free Shipping Requires...
sv: Fri frakt kräver..

en: Free!
sv: Gratis!

en: French Guiana
sv: Franska Guiana

en: French Polynesia
sv: Franska polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska södra territorierna

en: From:
sv: Från:

en: Gateway
sv: Förmedlingsnod

en: Gateway Disabled
sv: Förmedlingsnod inaktiverad

en: Gateway ID
sv: Förmedlingsnod ID

en: Gateway Testing
sv: Test av förmedlingsnod

en: General
sv: Generellt

en: General Details
sv: Generella uppgifter

en: General Options
sv: Generella alternativ

en: General settings such as your shop base, currency, and script/styling options which affect features used in your store.
sv: Generella inställningar för saker såsom butikens bassida, valuta och skrip/utseendealternativ som påverkar funktioner i e-butiken.

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Get started with Mijireh Checkout
sv: Kom igång med Mijireh-kassan

en: Give the customer instructions for paying via BACS, and let them know that their order won't be shipping until the money is received.
sv: Ge kunden instruktioner hur man betalar via BACS och låt kunden veta att ordern inte levereras innan betalningen mottagits.

en: Go
sv: Kör

en: Go to WooCommerce Settings
sv: Gå till WooCommerce-inställningarna

en: Go to homepage &rarr;
sv: Gå till startsidan &rarr;

en: Good
sv: Bra

en: Google Analytics is a free service offered by Google that generates detailed statistics about the visitors to a website.
sv: Google Analytics är en gratis tjänst för att visa statistik om besökare på en hemsida.

en: Grant Access
sv: Ge tillgång till

en: Grant access to downloadable products after payment
sv: Ge tillgång till nedladdningsbara produkter efter betalning

en: Greatest discount amount
sv: Största rabattbelopp

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Grouped
sv: Grupperad

en: Grouped product
sv: Grupperad produkt

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Guest
sv: Gäst

en: HTML template
sv: HTML-mall

en: Handling Fee
sv: Expeditionsavgift

en: Hard Crop
sv: Hård beskärning

en: Have a coupon?
sv: Har du en kupong?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
sv: Låt dina kunder betala kontakt (eller med kort) vid leverans.

en: Header Image
sv: Sidhuvud bild

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard Island och McDonald Islands

en: Height
sv: Höjd

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
sv: Hej <strong>%s</strong>! Via ditt kontos kontrollpanel kan du se tidigare ordrar, hantera din leveransinformation, dina adresser och <a href="%s">ändra ditt lösenord</a>.

en: Hello, a note has just been added to your order:
sv: Hej! En anteckning har just lagts skapats för din order:

en: Here you can customise the way WooCommerce emails appear.
sv: Här ställer du in hur e-postutskicken från WooCommerce kommer se ut.

en: Here you can set up your store and customise it to fit your needs. The sections available from the settings page include:
sv: Här kan du göra inställningar för din butik så att den passar dina behov. Tillgängliga sektioner från inställningssidan inkluderar:

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
sv: Hej! Ladda upp en CSV-fil som innehåller skattesatser för att importera innehåll in i din butik. Välj en .csv-fil att ladda upp, klicka därefter på "Upload file and import".

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
sv: Hej. Din senaste order på %s har genomförts. Orderdetaljer visas nedan för din egen referens:

en: Hidden
sv: Dold

en: Hide free products
sv: Dölj gratis produkter

en: Hide if cart is empty
sv: Göm om kundvagnen är tom

en: Hide out of stock items from the catalog
sv: Dölj produkter i katalogen som är slut i lager

en: Hide shipping costs until an address is entered
sv: Dölj fraktkostnader tills en adress är angiven

en: Hide template
sv: Dölj mall

en: Hide this notice
sv: Dölj notis

en: Highlight
sv: Framhäv

en: Hold Stock (minutes)
sv: Reservera artiklar (minuter)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
sv: Reservera artiklar (i obetalda ordrar) i x minuter. När denna gräns nås avbryts obetalda ordrar. Lämna tomt för att avaktivera.

en: Home URL
sv: Hem-URL

en: Hong Kong Island
sv: Hongkongön

en: How many times this coupon can be used before it is void.
sv: Hur många gånger den här kupongen kan användas innan den går ut.

en: How to calculate delivery charges
sv: Hur fraktkostnad beräknas

en: Hungarian Forint
sv: Ungerska Forinter

en: Hungary
sv: Ungern

en: I have read and accept the
sv: Jag har läst och accepterar

en: IPN payment completed
sv: IPM-betalning slutförd

en: Iceland
sv: Island

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
sv: Om COD (Cash on Delivery) bara är tillgängligt för vissa metoder, bestäm det här. Lämna blankt för att aktivera för alla metoder.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed for this product and variations. If enabled, stock quantity can go below 0.
sv: Om lagersaldo hanteras, kommer detta att bestämma om återkommande köp är tillåtet för den här produkten och dess varianter. Om aktiverat finns det risk för att lagersaldo kan understiga noll.

en: If this differs from the email entered above, input your main receiver email for your PayPal account. This is used to validate IPN requests.
sv: Om denna skiljer sig åt från e-postadressen inmatad ovan, ange din huvudsakliga mottagarepostadress för ditt PayPal-konto. Detta används för att validera IPN-förfrågningar.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
sv: Om detta var ett misstag, ignorera det här mail och inget kommer att hända.

en: If you are having problems, or to assist us with support, please check the status page to identify any problems with your configuration:
sv: Om du har problem, eller för att hjälpa oss vid support, vänligen se statussidan för att identifiera eventuella problem med din konfiguration.

en: If you come across a bug, or wish to contribute to the project you can also <a href="%s">get involved on GitHub</a>.
sv: Om du har hittat en bugg, eller om du vill bidra till projektet kan du göra det på <a href="%s">GitHub</a>.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
sv: Om du definierar en sida för "Villkor" så måste kunden acceptera dessa för att kunna gå vidare med ordern.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
sv: Om du har handlat av oss tidigare, vänligen fyll i dina uppgifter i boxarna nedan. Om du är ny kund vänligen fortsättning till fakturerings- och leveranssektionen.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
sv: Om du behöver hjälp eller få veta alternativ, kontakta oss.

en: Image
sv: Bild

en: Image Options
sv: Bildalternativ

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
sv: Importera <strong>skattesatser</strong> till din butik via en CSV-fil.

en: Import CSV
sv: Importera CSV

en: Import Tax Rates
sv: Importera skattesatser

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates and skipped <strong>%s</strong>.
sv: Import genomförd - importerade <strong>%s</strong> skattesatser och skippade <strong>%s</strong>.

en: Improved Line-item storage
sv: Bättre lagring av orderrader

en: Improved Tax Options
sv: Förbättrade skatteinställningar

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
sv: För att <strong>cache av databas</strong> ska fungera tillsammans med WooCommerce måste du lägga till <code>_wc_session_</code> till  "Ignored Query Strings"  i W3 Total Cache-inställningarna <a href="%s">här</a>.

en: In stock
sv: I lager

en: In stock?
sv: I lager?

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images and the add review form will open in a lightbox.
sv: Inkludera WooCommerce lightbox. Produktgalleribilder och formuläret för kundrecensioner kommer att öppnas i en lightbox.

en: Including tax
sv: Inkluderar moms

en: Increase Line Stock
sv: Öka lagersaldo

en: Increase by (fixed amount or %):
sv: Öka med (fast belopp eller %).)

en: Increase your social media exposure by 10 percent! ShareYourCart helps you get more customers by motivating satisfied customers to talk with their friends about your products. For help with ShareYourCart view the <a href="http://docs.woothemes.com/document/shareyourcart/" target="__blank">documentation</a>.
sv: Öka din social media-exponering med 10 procent! ShareYourCart hjälper dig att få fler kunder genom att motivera dina nöjda kunder att berätta för sina vänner om dina produkter. För hjälp med ShareYourCart se <a href="http://docs.woothemes.com/document/shareyourcart/" target="__blank">dokumentationen</a>.

en: India
sv: Indien

en: Individual use
sv: Enskilt användande

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Inline Star Rating Display
sv: Stjärnor på rad

en: Insert Shortcode
sv: Infoga shortcode

en: Insert file URL
sv: Ange filens URL

en: Insert into product
sv: Addera till produkt

en: Insert row
sv: Infoga rad

en: Install WooCommerce Pages
sv: Installera WooCommerce-sidorna

en: Installed Plugins
sv: Installerade tillägg

en: Installed payment gateways are displayed below. Drag and drop payment gateways to control their display order on the checkout.
sv: Installerade förmedlingsnoder för betalningar visas nedan. Dra och släpp respektive förmedlingsnod för att bestämma deras visningsordning i kassan.

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Instructions that will be added to the thank you page.
sv: Instruktioner som kommer visas på \"tack\"-sidan.

en: International Delivery
sv: Internationell frakt

en: International delivery based on flat rate shipping.
sv: Internationell frakt med standardpris (flat rate)

en: Invalid download.
sv: Ogiltig nedladdning.

en: Invalid email address.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Invalid email/username.
sv: Ogiltigt användarnamn/e-postadress.

en: Invalid key
sv: Ogiltig nyckel

en: Invalid order.
sv: Felaktig order:

en: Invalid payment method.
sv: Ogiltig betalningsmetod

en: Invalid shipping method.
sv: Ogiltig fraktmetod

en: Invalid username or e-mail.
sv: Ogiltigt användarnamn eller e-postadress.

en: Inventory
sv: Lagersaldo

en: Inventory Options
sv: Lagersaldo inställningar

en: Invoice Prefix
sv: Faktura-prefix

en: Invoice for order {order_number}
sv: Faktura för order {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
sv: Faktura för order {order_number} från {order_date}

en: Iraq
sv: Irak

en: Israeli Shekel
sv: Israeliska Shekel

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
sv: Det är verkligen rekommenderat att du tar en backup av din databas innan du fortsätter. Är du säker på att du vill köra uppdateraren nu?

en: Italy
sv: Italien

en: Item
sv: Artikel

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
sv: Produkt #%s lagersaldo ökades från %s till %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
sv: Produkt #%s lagersaldo minskades från %s till %s.

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Join for free
sv: Gå med utan kostnad

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kyrgyzstan
sv: Kirigistan

en: L/W/H
sv: L/B/H

en: Label:
sv: Beteckning:

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Last warning, are you sure?
sv: Sista varningen, är du säker?

en: Latvia
sv: Lettland

en: Learn more
sv: Lär dig mer

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
sv: Lär dig mer om WooCommerce och Mijireh

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
sv: Lämna blankt för obegränsad åternedladdning

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Left
sv: Vänster

en: Left (with space)
sv: Vänster (med mellanrum)

en: Length
sv: Längd

en: Less Taxing Taxes
sv: Smartare skattehantering

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque to and that their order won't be shipping until you receive it.
sv: Låt kunden veta vilken betalningsmottagaren är och vart de ska skicka checken. Tala också om att kundens order inte levereras innan du mottagit betalningen.

en: Libya
sv: Libyen

en: Line subtotals are before pre-tax discounts, totals are after.
sv: Delsumma per orderrad är innan före-moms-rabatter, totaler är efteråt.

en: Link all variations
sv: Länka alla varianter

en: Linked Products
sv: Länkade produkter

en: List
sv: Lista

en: List additonal tax classes below (1 per line). This is in addition to the default <code>Standard Rate</code>. Tax classes can be assigned to products.
sv: Lista extra momsklasser nedan (1 per rad). Detta är ett tillägg till <code>Standardmoms</code>. Momsklasser kan kopplas till produkter.

en: List of emails to check against the customer's billing email when an order is placed.
sv: Lista med epostsadresser att kontrollera mot kundens faktureringsadress när en order läggs.

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Load billing address
sv: Ladda faktureringsadress

en: Load shipping address
sv: Ladda leveransadress

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
sv: Ladda kundens debiteringsinformation? Detta kommer ersätta nuvarande angiven information.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
sv: Ladda kundens leveransinformation? Detta kommer ersätta all nuvarande angiven leveransinformation.

en: Local Delivery
sv: Lokal frakt

en: Local Pickup
sv: Hämta själv

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
sv: Lokal frakt är en simpel fraktmetod för att leverera ordrar lokalt.

en: Local pickup is a simple method which allows the customer to pick up their order themselves.
sv: Att hämta själv är en fraktmetod som tillåter kunder att hämta sin order själv hos er.

en: Localisation
sv: Språk

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>woocommerce/logs/paypal-%s.txt</code>
sv: Logga PayPal-händelser, såsom IPN-förfrågningar, i <code>woocommerce/logs/paypal-%s.txt</code>

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
sv: Loggningsmapp (<code>woocommerce/logs/</code>) är inte skrivbar. Loggning kommer inte att fungera.

en: Log directory is writable.
sv: Loggningsmapp är skrivbar.

en: Log in
sv: Logga in

en: Log into your google analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXX-X</code>
sv: Logga in till ditt Google Analytics-konto för hitta ditt ID t.ex. <code>UA-XXXXX-X</code>

en: Login
sv: Logga in

en: Login &rarr;
sv: Logga in &rarr;

en: Logout
sv: Logga ut

en: Logout Page
sv: Utloggningssida

en: Lost Password
sv: Förlorad lösenord

en: Lost Password Page
sv: Sida för förlorad lösenord

en: Lost Password?
sv: Glömt lösenordet?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
sv: Förlorat ditt lösenord? Vänligen ange ditt användarnamn eller din e-postadress. Du kommer att få ett mail med en länk för att återställa ditt lösenord.

en: Low Stock Threshold
sv: Gränsvärde för lågt lagersaldo

en: Low stock
sv: Lågt lagersaldo

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: LxWxH in decimal form
sv: LxBxH i decimalform

en: Macao S.A.R., China
sv: Macao S.A.R., Kina

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Make a duplicate from this product
sv: Skapa en dublett av den här produkten

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order wont be shipped until the funds have cleared in our account.
sv: Gör din betalning direkt till vårt bankkonto. Använd order-ID som betalningsreferens. Din order levereras när vi mottagit din betalning.

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Manage Stock
sv: Hantera lager

en: Manage stock?
sv: Hantera lager?

en: Mark completed
sv: Märk som genomförda

en: Mark processing
sv: Märk som processar

en: Marked out of stock
sv: Markerat som slut i lager

en: Mauritania
sv: Mauritanien

en: Max price
sv: Pris till

en: Maximum size: %s
sv: Max storlek: %s

en: Menu order
sv: Menyordning

en: Method ID
sv: Metod ID

en: Method Title
sv: Titel för metod

en: Method availability
sv: Tillgänglig metod

en: Method:
sv: Metod:

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Mijireh Checkout
sv: Mijireh-kassa

en: Mijireh error:
sv: Mijireh-error:

en: Min price
sv: Pris från

en: Minimum Handling Fee
sv: Lägsta orderhanteringsavgift

en: Minimum Order Amount
sv: Minsta orderbelopp

en: Minimum amount
sv: Minsta mängd

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongolien

en: Month
sv: Månad

en: Monthly Sales
sv: Månatlig försäljning

en: Monthly discounts by coupon
sv: Månatliga rabatter per kupong

en: Monthly sales by category
sv: Månatlig försäljning per kategori

en: Monthly sales for year
sv: Månatlig försäljning för år

en: More functionality and gateway options available via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.
sv: Utökad funktionalitet och fler förmedlingsnoder för betalningar finner du via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.

en: More granular capabilities for admin/shop manager roles covering products, orders and coupons.
sv: Utökade förmågor för admin/butiksägarerollerna inkluderande produkter, ordrar och kuponger.

en: Morocco
sv: Marocco

en: Most popular coupons
sv: Mest populära kuponger

en: Move this item to the Trash
sv: Flytta artikel till Papperskorgen

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Multi-Download Support
sv: Stöd för multi-nedladdning

en: Multipart
sv: Båda i samma

en: Municipality
sv: Kommun

en: My Account
sv: Mitt konto

en: My Account &rarr;
sv: Mitt Konto &rarr;

en: My Account Page
sv: Mitt konto

en: My Address
sv: Min adress

en: My Addresses
sv: Mina adresser

en: MySQL Version
sv: MySQL-version

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Name
sv: Namn

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
sv: Namn för attributen (som det visas för kunderna).

en: Net profit
sv: Nettovinst

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Never
sv: Aldrig

en: Never show stock amount
sv: Visa aldrig antal i lager

en: New
sv: Ny

en: New Caledonia
sv: Nya Caledonien

en: New Coupon
sv: Ny rabattkupong

en: New Order
sv: Ny order

en: New Product
sv: Ny produkt

en: New Product Category Name
sv: Ny produktkategori

en: New Product Panel
sv: Ny produktpanel

en: New Product Tag Name
sv: Ny produktetikett

en: New Products
sv: Nya produkter

en: New Shipping Class Name
sv: Ny fraktklass namn

en: New Sorting Options
sv: Nya sorteringsalternativ

en: New Tax Input Panel
sv: Ny panel för moms (skatter)

en: New Variation
sv: Ny variant

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: New account
sv: Nytt konto

en: New customer order
sv: Ny kundorder

en: New order
sv: Ny order

en: New order emails are sent when an order is received/paid by a customer.
sv: Ny order-mail sänds när en order är mottagen/betalad av kunden.

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New product classes
sv: Nya produktklasser

en: New products
sv: Nya produkter

en: New products added to %s
sv: Nya produkter tillagda i %s

en: New products tagged %s
sv: Nya produkters etiktetter %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Nästa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nicer Order Screens
sv: Trevligare orderöversikter

en: No
sv: Nej

en: No Coupons found
sv: Inga rabattkuponger hittades

en: No Coupons found in trash
sv: Inga rabattkuponger hittades i papperskorgen

en: No Orders found
sv: Inga ordrar hittades

en: No Orders found in trash
sv: Inga ordrar hittades i papperskorgen

en: No Products found
sv: Inga produkter hittades

en: No Products found in trash
sv: Inga produkter hittades i papperskorgen

en: No Variations found
sv: Inga varianter hittades

en: No Variations found in trash
sv: Inga föräldravarianter hittades i papperskorgen

en: No address
sv: Ingen adress

en: No attributes currently exist.
sv: Det existerar för tillfället inga attribut

en: No billing address set.
sv: Ingen debiteringsadress angiven.

en: No categories
sv: Inga kategorier

en: No core overrides present in theme.
sv: Inga core-åsidosättningar finns i temat.

en: No coupons found
sv: Inga kuponger funna

en: No customer selected
sv: Ingen kund vald

en: No default
sv: Inte standard

en: No file defined
sv: Ingen fil definierad

en: No minimum
sv: Inget minimum

en: No product categories exist.
sv: Inga produktkategorier existerar.

en: No product to duplicate has been supplied!
sv: Ingen produkt att duplicera har valts!

en: No products are low in stock.
sv: Inga produkter har lågt lagersaldo

en: No products are out in stock.
sv: Inga produkter är slut

en: No products found which match your selection.
sv: Inga produkter matchade ditt val.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
sv: Inga produkter fick sitt lager utökat - de har kanske inte hantering av lagersaldo aktiverat.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
sv: Inga produkter fick sitt lager reducerat - de har kanske inte hantering av lagersaldo aktiverat.

en: No products in the cart.
sv: Du har inga produkter i varukorgen.

en: No restrictions
sv: Inga begränsningar

en: No row(s) selected
sv: Inga rader valda

en: No sales :(
sv: Ingen rea :(

en: No shipping address set.
sv: Ingen leveransadress angiven.

en: No shipping class
sv: Ingen fraktklass

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure there are no other available methods for your location.
sv: Inga fraktmetoder hittades, vänligen gör en omberäkning av din frakt och ange din kompletta postadress inklusive kommun och postnummer för att säkerställa att det inte finns några andra fraktmetoder för din plats.

en: No variations added
sv: Inga variationer tillagda

en: No, I will enter prices exclusive of tax
sv: Nej, jag ska ange priser exklusive moms

en: None
sv: Ingen

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianaöarna

en: Norway
sv: Norge

en: Norwegian Krone
sv: Norska kronor

en: Not that bad
sv: Inte så dålig

en: Note
sv: Notering

en: Note added to your {blogname} order from {order_date}
sv: Notis adderad till din {blogname}-order från {order_date}

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
sv: Not: Rättigheten till orderinnehåll kommer att aktiveras automatiskt när oderstatus ändras till processar/genomförd.

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
sv: Obs: Frakt och moms/skatt beräknas ungefärligt%s och kommer att uppdateras när du går till kassan och anger betalnings- och fraktinformation.

en: Note: The shop page has children - child pages will not work if you enable this option.
sv: Observera att butikssidan har barn - barnsidor kommer inte att fungera om du aktiverar detta.

en: Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually update stock levels.
sv: Not: om du redigerar antal eller tar bort saker från ordern måste du manuellt uppdatera lagersaldot.

en: Notification Recipient
sv: Meddelandemottagare

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Number of Decimals
sv: Antal decimaler

en: Number of products to show:
sv: Antal produkter att visa:

en: Number of sales
sv: Antal försäljningar

en: Numbered pagination has been added to core, and we show the number of results found above the listings.
sv: Sidnumrering har adderats till grundkoden och vi visar antalet träffar ovanför listningen.

en: OR enter path to file:
sv: ELLER ange sökväg till fil:

en: Official Extensions
sv: Officiella tillägg

en: Official Themes
sv: Officiella teman

en: On Sale
sv: Rea

en: On-Hold
sv: Parkerad

en: Only %s left in stock
sv: Endast %s kvar i lager

en: Only ship to the users billing address
sv: Leverera endast till fakturaadress

en: Only show children for the current category
sv: Visa endast barn för den aktuella kategorin

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
sv: Visa endast lagersaldo när saldot är lågt t.ex. "Endast 2 kvar i lager" vs. "I lager"

en: Option Name | Additional Cost | Per Cost Type (order, class, or item)
sv: Alternativnamn | Ytterligare kostnad | Kostnadsberäkning (per order, klass eller produkt)

en: Optional
sv: Valfritt

en: Optional extra shipping options with additional costs (one per line): Option Name | Additional Cost | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 | order</code>.
sv: Valfria extra fraktalternativ med ytterligare kostnader (en per rad): Alternativnamn | Ytterligare kostnad | Kostnadsberäkning (per order, klass eller produkt) Exempel: <code>Prioriterad post | 6.95 | order</code>.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
sv: Alternativt välj vilken momsklass frakt ges, eller låt det vara så att fraktmomsen baseras på innehållet i varukorgen.

en: Optionally enter a description for this coupon for your reference.
sv: Valfritt, ange en beskrivning av den här kupongen för din egen referens.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
sv: Alternativt ange namnet på det sidutseende du vill använda. Dessa definieras i ditt PayPal-konto.

en: Optionally enter your bank details below for customers to pay into.
sv: Ange dina bankuppgifter nedan för kunder att betala till.

en: Options concerning stock and stock notices.
sv: Inställningar för lagersaldo och lagernotifieringar.

en: Options concerning tax, including international and local tax rates.
sv: Inställningar för moms, inklusive internationell skatt och lokala skatteregler.

en: Options for how things like price, images and weights appear in your product catalog.
sv: Inställning för hur saker såsom pris, bilder och vikt visas i din produktkatalog.

en: Order %s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
sv: Order %s har markerats som återbetald - PayPals anledningskod: %s

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
sv: Order %s som gjordes %s har status &ldquo;%s&rdquo;

en: Order <mark class="order-number">%s</mark> made on <mark class="order-date">%s</mark>
sv: Order <mark class="order-number">%s</mark> lagd <mark class="order-date">%s</mark>

en: Order Actions
sv: Orderhändelser

en: Order Again
sv: Beställ igen

en: Order Data
sv: Orderdata

en: Order Date:
sv: Orderdatum:

en: Order Details
sv: Orderdetaljer

en: Order Discount
sv: Rabatt för order

en: Order Discount:
sv: Orderns Rabatt:

en: Order ID
sv: Order-ID

en: Order Items
sv: Orderrader

en: Order Notes
sv: Ordernoteringar

en: Order Received
sv: Order mottagen

en: Order Statuses
sv: Orderstatus

en: Order Total
sv: Ordertotal

en: Order Total:
sv: Totalt för ordern:

en: Order Totals
sv: Ordertotal

en: Order Updates
sv: Orderuppdateringar

en: Order by
sv: Sortera efter

en: Order by:
sv: Sortera efter:

en: Order cancelled by customer.
sv: Order avbruten av kund.

en: Order complete emails are sent to the customer when the order is marked complete and usual indicates that the order has been shipped.
sv: Order genomförd-mail sänds till kunden när ordern är markerad som genomförd och indikerar vanligtvis att orden har skeppats.

en: Order date: %s
sv: Orderdatum: %s

en: Order draft updated.
sv: Utkast till order uppdaterad.

en: Order item stock reduced successfully.
sv: Minskning av lagersaldo lyckades.

en: Order notes
sv: Ordernoteringar

en: Order number
sv: Ordernummer

en: Order number: %s
sv: Ordernummer: %s

en: Order pages have had a cleanup, with a more easily scannable interface. We particularly like the new status icons!
sv: Ordersidorna har städats upp, och blivit lättare att överblicka. Vi gillar särskilt de nya statusikonerna!

en: Order refunded/reversed
sv: Order återbetalas/återköps

en: Order restored to revision from %s
sv: Order återställd till revision från %s

en: Order saved.
sv: Order sparad.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
sv: Order schemalagd för: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
sv: Orderstatus ändrad av massredigering:

en: Order status changed from %s to %s.
sv: Orderstatus ändrad från %s till %s.

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
sv[0]: Orderstatus ändrad.
sv[1]: %s orderstatusar ändrade.

en: Order status:
sv: Orderstatus:

en: Order status: <mark class="order-status">%s</mark>
sv: Orderstatus: <mark class="order-status">%s</mark>

en: Order submitted.
sv: Order sänd.

en: Order total:
sv: Beställning total:

en: Order tracking
sv: Orderspårning

en: Order updated.
sv: Order uppdaterad.

en: Order {order_number} details
sv: Information om order med nummer {order_number}

en: Orders
sv: Ordrar

en: Orders can also be added from this section if you want to set them up for a customer manually.
sv: Ordrar kan också läggas till från denna sektion om du vill lägga till dem manuellt.

en: Other
sv: Annan

en: Our Details
sv: Våra uppgifter

en: Out Of Stock Threshold
sv: Gränsvärde för slut i lager

en: Out Of Stock Visibility
sv: Synlighet för slut i lager

en: Out of stock
sv: Slut i lager

en: Output ShareDaddy button?
sv: Visa ShareDaddy knapp?

en: Overview
sv: Översikt

en: PHP SESSIONS have been a problem for many users in the past, so we've developed our own handler using cookies and options to make these more reliable.
sv: PHP SESSIONS har varit ett problem för många användare tidigare, så vi har utvecklat en egen &lsquo;handles&lsquo; som använder &lsquo;cookies&lsquo; och alternativ för att göra dessa mer pålitliga.

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: Page
sv: Sida

en: Page Setup
sv: Inställningar för sida

en: Page Style
sv: Sidutseende

en: Page contents: [woocommerce_cart]
sv: Sida: [woocommerce_cart]

en: Page contents: [woocommerce_change_password] Parent: "My Account"
sv: Sida: [woocommerce_change_password] Förälder: "Mitt konto"

en: Page contents: [woocommerce_checkout]
sv: Sida: [woocommerce_checkout]

en: Page contents: [woocommerce_edit_address] Parent: "My Account"
sv: Sida: [woocommerce_edit_address] Parent: "Mitt konto"

en: Page contents: [woocommerce_lost_password] Parent: "My Account"
sv: Sidinnehåll: [woocommerce_lost_password] Förälder: "Mitt konto"

en: Page contents: [woocommerce_my_account]
sv: Sida: [woocommerce_my_account]

en: Page contents: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"
sv: Sida: [woocommerce_pay] Förälder: "Kassa"

en: Page contents: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"
sv: Sida: [woocommerce_thankyou] Förälder: "Kassa"

en: Page contents: [woocommerce_view_order] Parent: "My Account"
sv: Sida: [woocommerce_view_order] Förälder: "Mitt konto"

en: Page does not contain the shortcode: %s
sv: Sidan innehåller inte shortcoden: %s

en: Page does not exist
sv: Sidan finns inte

en: Page not set
sv: Sida ej bestämd

en: Pages
sv: Sidor

en: Palestinian Territory
sv: Palestinska territoriet

en: Parent
sv: Förälder

en: Parent Coupon
sv: Föräldrakupong

en: Parent Orders
sv: Föräldraordrar

en: Parent Product
sv: Produktförälder

en: Parent Product Category
sv: Förälder produktkategori

en: Parent Product Category:
sv: Förälder produktkategori:

en: Parent Product Tag
sv: Förälder produktetikett

en: Parent Product Tag:
sv: Förälder produktetikett:

en: Parent Shipping Class
sv: Förälderklass för frakt

en: Parent Shipping Class:
sv: Förälderklass för frakt:

en: Parent Variation
sv: Föräldravariant

en: Parent: "My Account"
sv: Förälder: "Mitt konto"

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Reset Instructions
sv: Instruktioner för lösenordsåterställning

en: Password Reset for {blogname}
sv: Lösenordsåterställning för {blogname}

en: Password changed successfully.
sv: Ändring av lösenord lyckades.

en: Password is required.
sv: Lösenord krävs.

en: Password reset is not allowed for this user
sv: Lösenordsåterställning är inte tillåtet för den här användaren

en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden matchar inte.

en: Pay
sv: Betala

en: Pay Page
sv: Betalningssida

en: Pay for order
sv: Betala din order

en: Pay securely with your credit card.
sv: Betala säkert med ditt kreditkort

en: Pay via PayPal
sv: Betala via PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
sv: Betala via PayPal. Du kan betala med kredit- eller bankkort om du inte har något PayPal-konto

en: Pay with cash upon delivery.
sv: Betala kontant vid leverans.

en: PayPal Email
sv: PayPal e-postadress

en: PayPal allows us to send 1 address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
sv: PayPal låter oss sända 1 adress. Om du använder PayPal för fraktsedlar kanske du föredrar att sända leveransadressen snarare än faktureringsadressen.

en: PayPal does not support your store currency.
sv: PayPal saknar stöd för din butiks valuta.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
sv: PayPals sandlåda kan använda för att testa betalningar. Registrera ett utvecklarkonto <a href="%s">here</a>.

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
sv: PayPal standard fungerar som så att kunden skickas till PayPal för att uppge sin betalningsinformation.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
sv: PayPal verifierar adresser och den här inställningen kan orsaka ett fel (vår rekommendation är att ha funktionen deaktiverad).

en: Paying Customer?
sv: Betalande kund?

en: Payment %s via IPN.
sv: Betalning %s via IPN.

en: Payment Gateways
sv: Betalning

en: Payment Method:
sv: Betalningsmetod:

en: Payment Methods
sv: Betalningslösningar

en: Payment for order %s refunded/reversed
sv: Betalning för order %s återbetald/krediterad

en: Payment method description that the customer will see on your website.
sv: Beskrivning av betalningsmetoden som kunden kommer se på hemsidan.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
sv: Namn för betalningsmetodens som kunden kommer se på hemsidan.

en: Payment method:
sv: Betalningsmetod:

en: Payment to be made upon delivery.
sv: Betalning sker vid leverans.

en: Pending
sv: Väntande

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
sv: Per fraktklass - ta betalt för frakt för varje fraktklass i ordern

en: Per Item - charge shipping for each item individually
sv: Per artikel - ta betalt för frakt för varje enskild artikel

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
sv: Per order - ta betalt för frakt för hela ordern tillsammans

en: Percent of orders containing coupons
sv: Procent av ordrarna som innehåller kuponger

en: Percentage of cart total
sv: Procent av varukorgens total

en: Perfect
sv: Mycket bra

en: Philippine Pesos
sv: Philippinska Pesos

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Phone
sv: Telefon

en: Pipe (|) separate terms
sv: Pie (|) separerar termer

en: Place order
sv: Skicka order

en: Plain text
sv: Vanlig text

en: Plain text template
sv: Mall för vanlig text

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
sv: Var vänlig och försök genomföra ditt köp igen eller go till ditt konto.

en: Please attempt your purchase again.
sv: Var vänlig och försök genomföra ditt köp igen.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
sv: Vänligen välj en produkt att lägga i varukorgen&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
sv: Välj produktalternativ&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
sv: Vänligen ange det antal produkter som du önskar lägga i varukorgen&hellip;

en: Please enter a coupon code.
sv: Vänligen mata in en kupongkod.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
sv: Var god och ange ett prefix för dina fakturanummer. Om du använder ditt PayPal-konto för fler än en butik måste du se till så att prefixet är unikt eftersom PayPal inte tillåter ordrar med samma fakturanummer.

en: Please enter a username.
sv: Vänligen ange ett användarnamn.

en: Please enter a valid order ID
sv: Vänligen mata in ett giltigt order-ID

en: Please enter a valid order email
sv: Vänligen ange en giltig orderkopplad e-postadress

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
sv: Var vänlig uppge ett giltigt postnummer

en: Please enter an account password.
sv: Skriv in ett lösenord för kontot.

en: Please enter an account username.
sv: Skriv in ett användarnamn för kontot.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
sv: Uppge den e-postadress du använder för PayPal. Detta behövs för att du ska kunna ta betalt.

en: Please enter your password.
sv: Skriv in ditt lösenord

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
sv: Var vänlig att fyll i dina uppgifter här ovanför för att se tillgängliga betalningsalternativ.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
sv: Var god fyll i uppgifter för att se tillgängliga fraktmetoder.

en: Please include this information when requesting support:
sv: Vänligen inkludera den här information vid begäran om support:

en: Please rate the product.
sv: Recensera produkten

en: Please select a rating
sv: Var god välj betyg

en: Please select some items.
sv: Vänligen välj något.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
sv: Vänligen sänd din check till Butiksnamn, butikens gata, butikens stad, butikens postnummer.

en: Please type your e-mail address.
sv: Vänligen ange e-postadress.

en: Please, provide an attribute name, slug and type.
sv: Vänligen ange attributnamn, slug och typ.

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Poland
sv: Polen

en: Polish Zloty
sv: Polska Zloty

en: Popularity (sales)
sv: Popularitet (försäljningar)

en: Postcode
sv: Postnummer

en: Postcode / Zip
sv: Postnummer

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
sv: Postnummer för den här regeln. Semikolon (;) separerar flera värden. Lämna blankt för att applicera på alla områden. Wildcards (*) kan användas. Omfång (eng. ranges) för numeriska postnummer (t.ex. 12345-12350) kommer att expanderas till individuella postnummer.

en: Posts tagged &ldquo;
sv: Inläggsetiketter &ldquo;

en: Powered by WooCommerce
sv: Drivs med WooCommerce

en: Premium Support
sv: Premium-support

en: Prevent customers from accessing WordPress admin
sv: Förhindra kunder att nå WordPress administrationspanel

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv: Förhandsgranska &#8220;%s&#8221;

en: Price
sv: Pris

en: Price labels and Sale Flashes
sv: Prisuppgifter och Rea-notiser

en: Price:
sv: Pris:

en: Prices
sv: Priser

en: Prices Entered With Tax
sv: Priser angivna med moms

en: Pricing Options
sv: Prisalternativ

en: Primary
sv: Primär

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private note
sv: Egen notering

en: Proceed to Checkout &rarr;
sv: Fortsätt till kassan &rarr;

en: Processing
sv: Pågående

en: Processing order
sv: Bearbetar order

en: Product | Products
sv[0]: Produkt
sv[1]: Produkter

en: Product #%s - %s
sv: Produkt #%s - %s

en: Product % Discount
sv: % Produktrabatt

en: Product Backorder
sv: Produktbokning

en: Product Categories
sv: Produktkategorier

en: Product Category | Product Categories
sv[0]: Produktkategori
sv[1]: Produktkategorier

en: Product Data
sv: Produktdata

en: Product Description
sv: Produktbeskrivning

en: Product Discount
sv: Rabatt på produkt

en: Product Fields
sv: Produktfält

en: Product Gallery
sv: Produktgalleri

en: Product ID:
sv: Produkt-ID:

en: Product IDs
sv: Produkt IDn

en: Product Listing Improvements Customers Will Love
sv: Förbättrade presentationer av produkter som kunderna kommer att älska

en: Product Ratings
sv: Produktbetyg

en: Product SKU must be unique.
sv: Produktens artikelnummer måste vara unikt.

en: Product SKU:
sv: Artikelnummer:

en: Product Sales
sv: Produktförsäljning

en: Product Short Description
sv: Kort produktbeskrivning

en: Product Tag | Product Tags
sv[0]: Produktetikett
sv[1]: Produktetiketter

en: Product Tags
sv: Produktetiketter

en: Product Thumbnails
sv: Tumnaglar för produkt

en: Product Transients Cleared
sv: Produkts-transients rensade

en: Product Type
sv: Produkttyp

en: Product Types
sv: Produkttyper

en: Product URL
sv: URL till produkt

en: Product attribute base
sv: Bas för attribut

en: Product by SKU/ID
sv: Produkt utifrån Art.nr./ID

en: Product categories
sv: Produktkategorier

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
sv: Produktkategorier för din affär kan hanteras här. För att ändra ordning av visningen av kategorierna för kunden kan du dra och släppa för att sortera. För att se fler kategorier klicka på "panelinställningar" längst upp på sidan.

en: Product category base
sv: Bas för produktarkiv

en: Product creation failed, could not find original product:
sv: Skapande av produkt misslyckades, kunde inte hitta originalprodukten:

en: Product does not exist
sv: Produkten existerar inte

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
sv: Produktutkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska produkt</a>

en: Product low in stock
sv: Få i lager av denna produkt

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
sv: En produkt måste inte finnas i den här kategorin för att kupongen ska behålla sin giltighet eller, för "Produkt-rabatter", produkter i dessa kategorier kommer inte att rabatteras.

en: Product name
sv: Produktnamn

en: Product no longer exists
sv: Produkten existerar inte längre

en: Product no longer exists.
sv: Produkten existerar inte längre.

en: Product out of stock
sv: Produkten finns inte i lager

en: Product permalink base
sv: Bas för produktpermalänk

en: Product price/cart button
sv: Produkts pris/varukorgsknapp

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
sv: Produkt publicerad. <a href="%s">Visa produkt</a>

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
sv: Antal

en: Product restored to revision from %s
sv: Produkt återställd till revision från %s

en: Product saved.
sv: Produkt sparad.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
sv: Produkt schemalagd för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska produkt</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
sv: Produkt skickad. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska produkt</a>

en: Product tag base
sv: Bas för etikett

en: Product updated.
sv: Produkt uppdaterad.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
sv: Produkt uppdaterad. <a href="%s">Visa produkt</a>

en: Products
sv: Produkter

en: Products by SKU/ID
sv: Produkter utifrån Art.nr./ID

en: Products by category slug
sv: Produkt utifrån kategori-slug

en: Products can have multiple downloadable files - purchasers will get access to all the files added.
sv: Produkter kan nu ha flera nedladdningsbara filer - köpare får access till samtliga filer som lagts till.

en: Products tagged &ldquo;
sv: Produkter taggade &ldquo;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
sv: Produkter som inte måste finnas i varukorgen för att den här kupongen ska kunna användas eller, för "Produkt-rabatter", för produkter som inte är rabatterade.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
sv: Produkter som måste finnas i varukorgen för att den här kupongen ska kunna användas eller, för "Produkt-rabatter", för produkter som är rabatterade.

en: Project on Github
sv: Projekt på GitHub

en: Project on WordPress.org
sv: Projekt på WordPress.org

en: Province
sv: Provins

en: Purchase Note
sv: Köpnotering

en: Qty
sv: Antal

en: Quantity
sv: Antal

en: Quantity: %s
sv: Antal: %s

en: Query Type:
sv: Anropstyp:

en: Quick&nbsp;Edit
sv: Snabbredigering

en: Radio buttons
sv: Radioknapp

en: Random Products
sv: Slumpade Produkter

en: Rate %
sv: Momssats %

en: Rate&hellip;
sv: Betygsätt&hellip;

en: Rate&nbsp;%
sv: Taxa&nbsp;%

en: Rated %d out of 5
sv: Betygsatt %d av 5

en: Rated %s out of 5
sv: Betyg %s av 5

en: Rating
sv: Betyg

en: Ratings are required to leave a review
sv: Betygsättning är ett krav för att kunna lämna en recension

en: Re-enter new password
sv: Upprepa lösenord

en: Re-enter password
sv: Lösenord igen

en: Re-enter your password.
sv: Ange lösenord igen.

en: Read More
sv: Läs mer

en: Receiver Email
sv: Mottagarmail

en: Recent Orders
sv: Tidigare ordrar

en: Recent Reviews
sv: Senaste recensionerna

en: Recent products
sv: Nya produkter

en: Recently viewed
sv: Nyligen visade

en: Recipient(s)
sv: Mottagare

en: Recount terms
sv: Räkna om termer

en: Redirect only
sv: Endast omdirigering

en: Redirect to the cart page after successful addition
sv: Omdirigera till varukorgssidan efter att produkt adderats

en: Reduce Line Stock
sv: Reducera lagersaldo

en: Reduced Rate%sZero Rate
sv: Reducerad taxa%sNolltaxa

en: Region
sv: Landskap

en: Register
sv: Registrera

en: Register using the email address for the username
sv: Registrera med e-postadress som användarnamn

en: Registration
sv: Registrering

en: Regular Price
sv: Ordinarie pris

en: Regular Price:
sv: Ordinarie pris:

en: Regular price
sv: Normalpris

en: Related Products
sv: Relaterade produkter

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove filter
sv: Ta bort filter

en: Remove image
sv: Ta bort bild

en: Remove selected row(s)
sv: Ta bort markerade rader

en: Remove this attribute?
sv: Radera detta attribut?

en: Remove this item
sv: Ta bort den här produkten

en: Remove this item meta?
sv: Ta bort meta för produkt?

en: Remove zeros after the decimal point. e.g. <code>$10.00</code> becomes <code>$10</code>
sv: Ta bort nollor efter decimaltecknet så att t.ex. <code>$10.00</code> visas som <code>$10</code>

en: Reports
sv: Rapporter

en: Reports for sales based on date, top sellers and top earners.
sv: Rapporter för försäljning baserat på datum, mest sålda varor och mest betalande produkter.

en: Republic of Ireland
sv: Irland

en: Resend order emails
sv: Skicka om ordermail

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Reset capabilities
sv: Återställ kapacitet

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore this item from the Trash
sv: Återställ artikel från Papperskorgen

en: Retina Ready
sv: Retina-redo

en: Return to homepage &rarr;
sv: Återgå till startsidan

en: Returning customer?
sv: Återkommande kund?

en: Reviews
sv: Recensioner

en: Reviews (%d)
sv: Recensioner (%d)

en: Revoke Access
sv: Dra tillbaka tillgång till

en: Right
sv: Höger

en: Right (with space)
sv: Höger (med mellanrum)

en: Roles successfully reset
sv: Användarroller har återställts

en: Romania
sv: Rumänien

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
sv: Avrunda på delsummenivå istället för att avrunda varje orderrad

en: Rounding
sv: Avrundning

en: Run the updater
sv: Kör uppdateraren

en: Russia
sv: Ryssland

en: Russian Ruble
sv: Ryska rubel

en: SKU
sv: Art. nr.

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
sv: SKU är en referens till Stock-keep unit, på svenska 'artikelnummer', en unik identifierare för varje vara eller tjänst som kan köpas.

en: SKU:
sv: Art. nr.

en: Saint Helena
sv: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Lucia
sv: Sankta Lucia

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (Franska delen)

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sale
sv: Rea

en: Sale Price
sv: Reapris

en: Sale Price Dates
sv: Reaprisdatum

en: Sale Price:
sv: Reapris:

en: Sale end date:
sv: Rea slutdatum:

en: Sale price
sv: Rea-pris

en: Sale prices
sv: Reapriser

en: Sale start date:
sv: Rea startdatum:

en: Sale!
sv: Rea!

en: Sales
sv: Rea

en: Sales Tax:
sv: Moms:

en: Sales amount
sv: Försäljningsvärde

en: Sales by category
sv: Försäljning per kategori

en: Sales by day
sv: Försäljningar per dag

en: Sales by month
sv: Försäljningar per månad

en: Sales for %s:
sv: Försäljning för %s:

en: Sales in range
sv: Försäljning i urval

en: Same as parent
sv: Samma som förälder

en: Saudi Arabia
sv: Saudi Arabien

en: Save
sv: Spara

en: Save Address
sv: Spara adress

en: Save Order
sv: Spara order

en: Save attributes
sv: Spara attribut

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Save/update the order
sv: Spara/uppdatera ordern

en: Schedule
sv: Schemalägg

en: Scripts
sv: Script

en: Search
sv: Sök

en: Search Coupons
sv: Sök efter rabattkuponger

en: Search Orders
sv: Sök ordrar

en: Search Product Categories
sv: Sök produktkategori

en: Search Product Tags
sv: Sök produktetikett

en: Search Products
sv: Sök produkter

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
sv: Sökresultat: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
sv: Sök fraktklasser

en: Search Variations
sv: Sök varianter

en: Search for a product&hellip;
sv: Sök efter en produkt&hellip;

en: Search for a product…
sv: Sök efter en produkt..

en: Search for products
sv: Sök efter produkter

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search results for &ldquo;
sv: Sökresultat för &ldquo;

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Security in mind
sv: Säkerhet i fokus

en: Select
sv: Förval

en: Select a category
sv: Välj kategori

en: Select a class&hellip;
sv: Välj en klass&hellip;

en: Select a country&hellip;
sv: Välj land&hellip;

en: Select a page&hellip;
sv: Välj en sida&hellip;

en: Select a state&hellip;
sv: Välj en status&hellip;

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select an option&hellip;
sv: Välj ett alternativ&hellip;

en: Select box
sv: Kryssruta

en: Select none
sv: Välj ingen

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Select terms
sv: Välj villkor

en: Selected countries
sv: Valda länder

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
sv: Skicka leveransuppgifter till PayPal istället för fakturering.

en: Serbia
sv: Serbien

en: Session handling
sv: Sessions-hantering

en: Set Domain Name
sv: Bestäm domännamn

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
sv: Markera det här alternativet för att göra denna produkt en del av en grupperad produkt.

en: Set up core WooCommerce pages here, for example the base page. The base page can also be used in your %sproduct permalinks%s.
sv: Ställ in WooCommerce-grundsidorna, t.ex. butikssidan. Den sidan kan också användas i dina %spermalänkinställningar%s.

en: Set variation image
sv: Bestäm variantionsbild

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup your ShareYourCart account
sv: Skapa ditt ShareYourCart-konto

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Share your cart settings
sv: Dela din varukorgsinställningar

en: ShareDaddy is a sharing plugin bundled with JetPack.
sv: ShareDaddy är ett tillägg för delning som kommer med JetPack.

en: ShareThis Code
sv: ShareThis-kod

en: ShareThis offers a sharing widget which will allow customers to share links to products with their friends.
sv: ShareThis erbjuder en widget för delning som gör så att kunder kan dela länkar till produkter med sina vänner.

en: Ship to billing address by default
sv: Skicka till debiteringsadress som standard

en: Ship to billing address?
sv: Skicka till faktureringsadress?

en: Shipping
sv: Frakt

en: Shipping Address
sv: Leveransadress

en: Shipping Calculations
sv: Fraktberäkningar

en: Shipping Class
sv: Fraktklass

en: Shipping Classes
sv: Fraktklasser

en: Shipping Destination
sv: Leveransadress

en: Shipping Details
sv: Leveransinformation

en: Shipping Method
sv: Fraktmetod

en: Shipping Method Display
sv: Visning av fraktmetoder

en: Shipping Methods
sv: Fraktmetoder

en: Shipping Options
sv: Fraktalternativ

en: Shipping Tax Class:
sv: Momsklass för frakt:

en: Shipping Tax:
sv: Fraktmoms:

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Shipping class
sv: Frakt-klass

en: Shipping class:
sv: Fraktklass:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
sv: Frakt-klasser används av vissa fraktmetoder för att gruppera liknande produkter.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
sv: Fraktklasser kan användas för att gruppera likartade produkter. Dessa grupper kan sen användas av olika fraktmetoder för att ge olika lösningar/prisförlsag för frakt.

en: Shipping costs updated.
sv: Fraktkostnader uppdaterades.

en: Shipping details
sv: Fraktinformation

en: Shipping only
sv: Endast frakt

en: Shipping options
sv: Fraktval

en: Shipping tax class based on cart items
sv: Momsklass för frakt baserat på varukorgens innehåll

en: Shipping via
sv: Leverans via

en: Shipping:
sv: Frakt:

en: Shop
sv: Butik

en: Shop Base
sv: Butiksbas

en: Shop Base Page
sv: Bassida för butik

en: Shop Content
sv: Butiksinnehåll

en: Shop Manager
sv: Butiksägare

en: Shop Messages
sv: Butiksmeddelanden

en: Shop Page Display
sv: Bassida för butik

en: Shop Pages
sv: Butikssidor

en: Shop base
sv: Butiksbas

en: Shop base address
sv: Butikens adress

en: Shop base with category
sv: Butiksbas med kategori

en: Show
sv: Visa

en: Show "verified owner" label for customer reviews
sv: Visa "verifierad ägare"-notis för kundrecensioner

en: Show <strong>weight and dimension</strong> values on the <strong>Additional Information</strong> tab
sv: Visa <strong>vikt- och måttvärden</strong> på <strong>Extra information</strong>-fliken

en: Show all customers
sv: Visa alla kunder

en: Show all product types
sv: Visa alla produkttyper

en: Show all statuses
sv: Visa alla statusar

en: Show all sub-types
sv: Visa alla undertyper

en: Show all types
sv: Visa alla sorter

en: Show as dropdown
sv: Visa som rullgardin

en: Show both
sv: Visa båda

en: Show hidden product variations
sv: Visa dolda produktvariationer

en: Show hierarchy
sv: Visa hirarki

en: Show post counts
sv: Visa antal inlägg

en: Show products
sv: Visa produkter

en: Show subcategories
sv: Visa underkategorier

en: Show:
sv: Visa:

en: Showing all %d results
sv: Visar alla %d resultat

en: Showing the single result
sv: Visar det enskilda resultatet

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
sv: Visar ett eget attribut i en widget som låter dig begränsa listan av produkter i produktkategorier.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
sv: Visa ett reglage för prisfilter i en widget som låter dig begränsa prisspannet på visade produkter i produktkategorier.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
sv: Visar aktiva navigeringsfilter i flera nivåer så att besökare kan se och deaktivera dem.

en: Signups per day
sv: Registreringar per dag

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple product
sv: Enkel produkt

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
sv: Eftersom din webbläsare inte stödjer JavaScript, eller för att JavaScript är avstängt, så måste du klicka på <em>Uppdatera total</em> innan du skickar ordern. Om du inte uppdaterar så riskerar du att betala mer än det som visas här ovanför.

en: Single Product Image
sv: Ensam produktbild

en: Site URL
sv: Sajt-URL

en: Skip setup
sv: Hoppa över konfiguration

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
sv: Sluggen \"%s\" används redan. Välj en annan.

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
sv: Sluggen \"%s\" är inte tillåten eftersom det är en reserverad term. Ändra den.

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
sv: Sluggen \"%s\" är för lång (28 tecken max). Korta ner den.

en: Sold
sv: Såld

en: Sold Individually
sv: Såld individuellt

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
sv: Någon begärde att lösenordet skulle återställas för följande konto:

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
sv: Tyvärr, "%s" finns inte i lager. Vänligen redigera din varukorg och försök igen. Vi ber om ursäkt för besväret.

en: Sorry, &quot;%s&quot; cannot be purchased.
sv: Tyvärr, men &quot;%s&quot; kan inte köpas.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
sv: Tyvärr, kupong  "%s" har redan använts och kan inte inte kombineras med andra kuponger.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Det ser inte ut som det finns några betalningsalternativ för din adress. Kontakta oss om du behöver hjälp, eller vill veta andra alternativ.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv: Det ser inte ut att finnas något betalningsalternativ för ditt län. Kontakta oss om du behöver hjälp, eller vill veta vilka alternativ som finns.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
sv: Det ser inte ut som det finns några fraktalternativ för din ort. (%s).

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
sv: Tyvärr, det verkar som att kupongen "%s" är ogiltig - den har nu tagits bort från din beställning.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
sv: Tyvärr, det ser ut som att kupongen "%s" inte är din - den har nu tagits bort från din beställning.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
sv: Tyvärr, inga produkter matchade ditt val. Vänligen välj en annorlunda kombination.

en: Sorry, there has been an error.
sv: Oj, nu blev det fel.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
sv: Tyvärr, den här kupongen kan inte appliceras på innehållet i din varukorg.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
sv: Tyvärr, den här kupongen är inte giltig för reavaror.

en: Sorry, this download has expired
sv: Den här nerladdningen har upphört.

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
sv: Tyvärr, vi kunde inte hitta det order-ID-numret i vår databas.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfil your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
sv: Tyvärr, vi har inte tillräckligt med "%s" i lager för att ta emot din order (%s i lager). Vänligen redigera din varukorg och försök igen. Vi ber om ursäkt för besväret som detta skapade.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfil your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
sv: Tyvärr, vi har inte tillräckligt med "%s" i lager för att ta emot din order just nu. Vänligen försök igen om %d minuter eller redigera din varukorg och försök igen. Vi ber om ursäkt för besväret som detta kan ha skapat.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
sv: Vi har tyvärr inte tillräckligt många "%s" i lager som du önskar (%s i lager). Redigera din varukorg och försök igen. Vi ber om ursäkt för olägenheten.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
sv: Tyvärr, du har nått gränsen för nedladdning av denna fil

en: Sorry, your session has expired.
sv: Ledsen, din session har gått ut.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
sv: Din session har gått ut. <a href="%s">Gå till startsidan &rarr;</a>

en: Sort Code
sv: Sorteringskod

en: Sort Products
sv: Sortera produkter

en: Sort by average rating
sv: Sortera utifrån genomsnittligt betyg

en: Sort by most recent
sv: Sortera efter senaste

en: Sort by newness
sv: Sortera utifrån fräschör

en: Sort by popularity
sv: Sortera utifrån populäritet

en: Sort by price (asc)
sv: Sortera efter pris (stigande)

en: Sort by price (desc)
sv: Sortera efter pris (fallande)

en: Sort by price: high to low
sv: Sortera utifrån pris: högt till lågt

en: Sort by price: low to high
sv: Sortera utifrån pris: lågt till högt

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Australia
sv: Sydaustralien

en: South Georgia/Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Spain
sv: Spanien

en: Specific Countries
sv: Specifika länder

en: State
sv: Län

en: State / County
sv: Stat / Kommun

en: State / county
sv: Stat / county

en: State Code
sv: Statkod

en: State&nbsp;Code
sv: Stat&nbsp;kod

en: State/County
sv: Län

en: State/County or state code
sv: Stat/kommun eller statens kod

en: Stock
sv: Lager

en: Stock Actions
sv: Lagerhändelser

en: Stock Display Format
sv: Visningsformat för lager

en: Stock Keeping Unit
sv: Artikelnummer

en: Stock Qty
sv: Lagersaldo

en: Stock Qty:
sv: Lagersaldo:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
sv: Lagersaldo. Om det här är en variabel produkt kommer det här värdet att användas för att hantera lagersaldo för alla varianter, om du inte bestämmer lagersaldo på variantnivå.

en: Stock reports for low stock and out of stock items.
sv: Lagerrapporter för låg lagernivå och ej i lager-artiklar.

en: Stock status
sv: Lagerstatus

en: Store Notice
sv: Butiksnotering

en: Store Notice Text
sv: Butiksnoteringstext

en: Styles
sv: Stilar

en: Styles and Scripts
sv: Utseende och funktioner

en: Styling
sv: Utseende

en: Subcategories
sv: Underkategorier

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject (downloadable)
sv: Ämne (nedladdningsbar)

en: Submission method
sv: Sändningsmetod

en: Submit Review
sv: Skicka recension

en: Subtext
sv: Undertext

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Sucuri Safe Plugin
sv: Sucuri-säkrat tillägg

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Swedish Krona
sv: Svensk krona

en: Swiss Franc
sv: Schweiziska Franc

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: System Status
sv: System-status

en: Tag: | Tags:
sv[0]: Etikett:
sv[1]: Etiketter:

en: Tags
sv: Etiketter

en: Taiwan New Dollars
sv: Taiwanesiska Nya Dollar

en: Tajikistan
sv: Tachikistan

en: Tax
sv: Moms

en: Tax Class
sv: Momsgrupp

en: Tax Name
sv: Momsnamn

en: Tax Options
sv: Momsalternativ

en: Tax Rate:
sv: Skattesats:

en: Tax Rates
sv: Momssatser

en: Tax Rates for the "%s" Class
sv: Momssatser för klassen "%s"

en: Tax Rows
sv: Momsrader

en: Tax Status
sv: Momsstatus

en: Tax Totals
sv: Momstotaler

en: Tax class
sv: Momsgrupp

en: Tax class for the line item
sv: Momsgrupp för radens artikel

en: Tax class:
sv: Momsklasser

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
sv: Momssatser måste definieras med kolumnerna i en specifik ordning (10 kolumner). <a href="%s">Klicka här för att ladda ner ett exempel</a>.

en: Tax&nbsp;Name
sv: Moms&nbsp;namn

en: Taxable
sv: Momsbelagd

en: Taxes by month
sv: Moms per månad

en: Tel:
sv: Tfn:

en: Telephone
sv: Telefon

en: Telephone:
sv: Telefon:

en: Template Overrides
sv: Mall-åsidosättningar

en: Template file copied to theme.
sv: Mallfil kopierad till tema.

en: Template file deleted from theme.
sv: Mallfil raderad från tema.

en: Templates
sv: Mallar

en: Term counts
sv: Term antal

en: Terms
sv: Villkor

en: Terms Page ID
sv: ID för sida med köpvillkor

en: Terms successfully recounted
sv: Termer framgångsrikt omräknade

en: Thai Baht
sv: Thailändska Baht

en: Thank you for updating to the latest version!
sv: Tack för att du uppdaterade till senaste versionen!

en: Thank you for using WooCommerce :) Should you need help using or extending WooCommerce please <a href="%s">read the documentation</a>. For further assistance you can use the <a href="%s">community forum</a> or if you have access, <a href="%s">our support desk</a>.
sv: Tack för att du använder WooCommerce :) Skulle du behöva hjälp eller utöka WooCommerce vänligen <a href="%s">läs dokumentationen</a>. För mer hjälp kan du använda <a href="%s">forumet</a> eller om du har access, <a href="%s">vår kundtjänst</a>.

en: Thank you for your order
sv: Tack för din beställning/order

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
sv: Tack för din order! Klicka på knappen nedanför för att betala med PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
sv: Tack för din order! Du omdirigeras nu till PayPal för betalning.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below.
sv: Tack! Vi har tagit emot din order. Dina orderuppgifter ser du här nedanför.

en: Thank you. Your order has been received.
sv: Tack! Vi har mottagit din order.

en: Thanks
sv: Tack

en: Thanks Page
sv: Tacksida

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
sv: Tack för att du skapat ett konto på %s. Ditt användarnamn är <strong>%s</strong>.

en: Thanks for installing!
sv: Tack för att du installerade!

en: Thanks, all done!
sv: Tack, allt klart!

en: Thankyou
sv: Tack

en: The <code>WC_Product</code> class is now abstract. Use <code>get_product()</code> to instantiate an instance of a product instead of calling this class directly.
sv: Koden <code>WC_Products</code> är idag abstrakt. Använd <code>get_product()</code> för att initiera en instans av en produkt istället för att anropa klassen direkt.

en: The CSV is invalid.
sv: CSV-filen är ogiltig.

en: The Mijireh access key for your store.
sv: Mijireh-behörighetsnyckeln för din butik.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
sv: Bakgrundsfärgen för WooCommerce epostmallar. Standard <code>#f5f5f5</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
sv: Det här är basfärgen för e-postmallarna i WooCommerce. Standard <code>#557da1</code>.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
sv: Kundvagnen har fyllts med varorna från din förra beställning.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv: Ändringar som du genomfört förloras om du lämnar denna sida.

en: The date this coupon will expire, <code>YYYY-MM-DD</code>.
sv: Datumet när den här kupongen går ut, <code>YYYY-MM-DD</code>.

en: The email address isn&#8217;t correct.
sv: E-postadressen är inte korrekt.

en: The file does not exist, please try again.
sv: Filen finns inte, vänligen försök igen.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
sv: Följande adresser kommer att användas i kassan som standard.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
sv: Följande alternativ påverkar på vilket sätt som priser visas i butiken.

en: The following options affect the fields available on the edit product page.
sv: Följande alternativ påverkar vilka fält som är synliga när du redigerar en produkt.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
sv: Följande inställningar påverkar avsändaren (e-postadress och namn) som används i WooCommerce-mail.

en: The following pages need selecting so that WooCommerce knows where they are. These pages should have been created upon installation of the plugin, if not you will need to create them.
sv: Följande sidor måste lyfta fram så att WooCommerce vet var de finns. Dessa sidor skapades vid installationen av WooCommerce, om så ej skedde behöver du skapa sidorna.

en: The integration section contains options for third party services which integrate with WooCommerce.
sv: Intagrationsinställningarna innehåller inställningar för att ansluta tredjepartstjänster med WooCommerce.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
sv: Bakgrundsfärgen för innehållet. Standard <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
sv: Textfärgen för innhållstexten. Standard <code>#505050</code>.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
sv: Du måste handla för minst %s för att kunna använda denna kupong.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
sv: Orderns totalbelopp har uppdaterats. Bekräfta din order genom att klicka på knappen Skicka order längst ner på sidan.

en: The orders section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can view and manage customer orders.
sv: Order-sektionen kan nås från vänsta navigationsmenyn. Här kan du visa och hantera kundordrar.

en: The product classes have been rewritten and are now factory based. Much more extendable, and easier to query products using the new <code>get_product()</code> function.
sv: Produktklasserna har kodats om och är nu &lsquo;factory based&lsquo;. Lättare att utöka och enklare att efterfråga produkter genom den nya funktionen <code>get_product()</code>.

en: The reports section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can generate reports for sales and customers.
sv: Rapport-sektionen kan nås från den vänstra navigationsmenyn. Här kan du generera rapporter/statistik för försäljning och kunder.

en: The shipping title the customer sees
sv: Namn på frakten, som kunden ser

en: The tax input pages have been streamlined to make inputting taxes simpler - adding multiple taxes for a single jurisdiction is now much easier using the priority system. There is also CSV import/export support.
sv: Sidorna för skatter (moms) har förenklats för att göra inmatningar smidigare - att lägga till fler skattesatser för ett enskild område är nu mycket enklare tack vare prioritetssystemet. Det finns även stöd för import- och export med CSV.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
sv: Texten visas i sidfoten för e-post från WooCommerce.

en: Theme Integration Guide
sv: Tema integrationsguide

en: There are no notes for this order yet.
sv: Det finns inga noteringar för denna order ännu.

en: There are no product orders yet.
sv: Det finns inga produktordrar ännu.

en: There are no product reviews yet.
sv: Det finns inga produktrecensioner ännu.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
sv: Det finns ingen recension ännu, vill du <a href="#review_form" class="inline show_review_form">skriva en</a>?

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
sv: Det är några problem med varorna i din kundvagn (se ovan). Var god gå tillbaka till kundvagnssidan och lös problemen innan du går till kassan.

en: There is no user registered with that email address.
sv: Det finns ingen användare med den e-postadressen.

en: There was an error calling %s
sv: Ett fel uppstod vid anrop av %s

en: There was an error calling %s::%s
sv: Ett fel uppstod vid anrop av %s::%s

en: These are countries that you are willing to ship to.
sv: Det här länderna är du villig att leverera till.

en: These rows contain taxes for this order. This allows you to display multiple or compound taxes rather than a single total.
sv: Dessa rader innehåller moms för den här kundordern. Detta gör att du kan visa multipla eller sammansatt moms snarare än en enda totalsumma.

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
sv: Dessa inställningar påverkar dimensionerna på bilderna i katalogen - visningen av bilderna för kunderna kommer fortfarande påverkas av CSS-stilmallar. Efter att du ändrar detta kan du behöva <a href="%s">regenerera dina miniatyrbilder</a>

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
sv: Dessa inställningar kontrollerar permalänkarna som används för produkter. Dessa inställningar gäller endast när "default" permalänkar ovan inte används.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
sv: Det här bestämmer hur flera olika fraktmetoder visas i butiken.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
sv: Det här kontrollerar hur lagersaldo visas i butiken.

en: This controls the default sort order of the catalog.
sv: Det här bestämmer standardsorteringen av katalogen.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
sv: Det här kontrollerar beskrivningen som kunden får i kassan.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
sv: Det här kontrollerar ämnesraden i mailet. Lämna blankt för att använda standardvärdet för ämne: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
sv: Det här kontrollerar inledningen i mailnotifikationen. Lämna blankt för att använda standardvärdet: <code>%s</code>.

en: This controls the position of the currency symbol.
sv: Det här kontrollerar positionen för valutasymbolen.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
sv: Det här kontrollerar vilken titel kunden ser i kassan.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
sv: Det här kontrollerar vilken valuta priser är listade med i produktkatalogen och vilken förmedlingsnod som ska användas för att hantera betalningar.

en: This controls what is shown on category archives.
sv: Det här kontrollerar vad som visas i kategoriarkiven.

en: This controls what is shown on the product archive.
sv: Det här kontrollerar vad som visas i produktarkiven.

en: This controls what unit you will define lengths in.
sv: Det här kontrollerar vilken längdenhet som används.

en: This controls what unit you will define weights in.
sv: Det här kontrollerar vilken viktenhet som används för produkter.

en: This coupon has expired.
sv: Denna kupong har upphört.

en: This email is already registered, please choose another one.
sv: Denna e-postadress är redan registrerad, vänligen välj en annan.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
sv: Detta fält ger dig möjlighet att bestämma ett lägsta totalpris som måste uppnås för att kupongen ska kunna användas.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
sv: Det här är en demobutik för testning &mdash; Inga beställningar kan göras.

en: This is an order notification sent to the customer after payment containing order details.
sv: Det här är en ordernotifiering som sänts till kunden efter betalning, innehållandes orderinformation.

en: This is not your download link.
sv: Detta är inte din nedladdningslänk.

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
sv: Det här är baslandet för din butik. Momssatser kommer att baseras på det här landet.

en: This is the size used by the main image on the product page.
sv: Den här storleken används av huvudbilden på produktsidan.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' and 'Shipping Tax' fields within your orders.
sv: Summa 'Varukorgens moms' och 'Fraktmoms\" för dina kundordrar.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' field within your orders.
sv: Summa för 'Varukorgsmoms' för dina kundordrar.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
sv: Den här är summan av 'Ordertotal'-fälten för dina ordrar.

en: This is the sum of the 'Shipping Tax' field within your orders.
sv: Summa fraktmoms för dina kundordrar.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
sv: Det här är summan av totala fraktkostnader-fältet för dina ordrar.

en: This is where important store page are defined. You can also set up other pages (such as a Terms page) here.
sv: Detta är där du hanterar webb-shoppens sidor. Du kan också konfigurera andra sidor (exempelvis policy) här.

en: This is where payment gateway options are defined, and individual payment gateways are set up.
sv: Här konfigurerar du och gör inställningar för dina olika betalningslösningar.

en: This is where shipping options are defined, and shipping methods are set up.
sv: Detta är stället du hanterar fraktinställningar.

en: This is where store orders are stored.
sv: Här lagras butiksordrar

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
sv: Här kan du lägga till nya rabattkuponger som kunderna kan använda i butiken.

en: This is where you can add new products to your store.
sv: Här kan du lägga till nya produkter i din butik

en: This month's sales
sv: Den här månadens försäljning

en: This option determines the customers default address (before they input their own).
sv: Det här alternativet bestämmer kundens standardadress (innan de anger sin egen).

en: This option determines which address is used to calculate tax.
sv: Det här alternativet bestämmer vilken adress som ska användas för att beräkna moms.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
sv: Det här alternativet är viktigt eftersom det kommer att påverka hur du ange priser. Ändring här påverkar inte befintliga produkter.

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
sv: Den här sektionen används för att anpassa utseendet på e-mail som sänds via WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Klicka här för att förhandsgranska ditt e-post-template</a>. För mer avancerad kontroll över detta, kopiera <code>woocommerce/templates/emails/</code> till <code>ditt-tema/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
sv: Det bestämmer startsidan för din butik - det är här som ditt produktarkiv kommer att finnas.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
sv: Det här bestämmer vilken decimalavgränsare som används för visade priser.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
sv: Det här bestämmer antalet decimalpunkter för visade priser.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
sv: Det här bestämmer tusentalsavgränsare för visade priser.

en: This setting does not apply to guest purchases.
sv: Den här inställningen appliceras inte på köp av ej registrerade (gästköp).

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
sv: Den här storleken används normalt till galleribilder på produktsidan.

en: This size is usually used in product listings
sv: Den här storleken används normalt i produktlistningar.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
sv: Den här mallen har åsidosatts av ditt tema och återfinns i <code>%s</code>.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
sv: Den här texten kommer att visas på knappen som länkar till den externt lokaliserade produkten.

en: This tool will clear ALL expired transients from Wordpress.
sv: Det här verktyget rensar bort ALLA utgångna transients från WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
sv: Det här verktyget rensar produkt/transients-cache.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
sv: Det här verktyget räknar om produkttermer - användbart när du ändrar inställningar som innebär att produkter ej visas i katalogen.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
sv: Det här verktyget återställer rollerna Administratör, Kund och Shop Manager till ursprungsinställningen. Använd detta om dina användare inte kan nå alla administratörssidor i WooCommerce.

en: This username is already registered, please choose another one.
sv: Användarnamnet finns redan, vänligen välj ett annat.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
sv: Användarnamnet är ogiltigt för att du har använt ogiltiga tecken. Vänligen ange ett giltigt användarnamn.

en: This will enable a script allowing the country fields to be searchable.
sv: Det här aktiverar ett script som gör landsfältet sökbart.

en: Thousand Separator
sv: Tusendelsseparerare

en: Thumbnail
sv: Tumnagel

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
sv: För att redigera färger måste <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> och <code>woocommerce.css</code> vara skrivbara. Se <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> för mer information.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
sv: För att åsidosätta och redigera den här epostmallkopian <code>%s</code> till din temamapp: <code>%s</code>.

en: To reset your password, visit the following address:
sv: Återställ ditt lösenord genom att besöka följande adress:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
sv: För att spåra din order, skriv ditt order-ID här nedanför och tryck enter. Order-ID hittar du i ditt kvitto och i orderbekräftelsen

en: To:
sv: Till:

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
sv: Toggla &quot;Nedladdningsbar&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
sv: Toggla &quot;Aktivera&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
sv: Toggla &quot;Virtuell&quot;

en: Toggle featured
sv: Toggla rekommenderad

en: Toggle tax rows
sv: Visa-dölj momsrader

en: Tools
sv: Verktyg

en: Top Rated Products
sv: Produkter med bäst betyg

en: Top category
sv: Toppkategori

en: Top coupon
sv: Topp-kupong

en: Top earners
sv: Produkter med bäst förtjänst

en: Top sellers
sv: Toppsäljare

en: Total Product Taxes
sv: Total för produkters moms

en: Total Sales
sv: Total försäljning

en: Total Shipping
sv: Total frakt

en: Total Shipping Taxes
sv: Total för fraktmoms

en: Total Taxes
sv: Total för moms

en: Total coupon discount
sv: Total kupong-rabatt

en: Total customer orders
sv: Totalt antal ordrar per kund

en: Total customer sales
sv: Total försäljning kunder

en: Total customers
sv: Totalt antal kunder

en: Total guest orders
sv: Totalt antal ordrar per gäst

en: Total guest sales
sv: Total försäljning gäster

en: Total orders
sv: Totalt antal ordrar

en: Total orders containing coupons
sv: Alla ordrar innehållande kuponger

en: Total orders for year
sv: Totalt antal ordrar för året

en: Total orders in range
sv: Totalt antal ordrar i urval

en: Total product taxes for year
sv: Total produktmoms per år

en: Total sales
sv: Antal försäljningar

en: Total sales for year
sv: Total försäljning för året

en: Total sales in range
sv: Total försäljning i urval

en: Total sales minus shipping and tax.
sv: Total försäljning minus frakt och moms.

en: Total shipping costs
sv: Total fraktkostnad

en: Total shipping tax for year
sv: Total fraktmoms per år

en: Total tax for line items + fees.
sv: Total skatt för orderrader + avgifter

en: Total taxes for year
sv: Total moms per år

en: Total:
sv: Totalt:

en: Totals
sv: Totalt

en: Town / City
sv: Stad

en: Town / District
sv: Stad / Distrikt

en: Track
sv: Spåra

en: Tracking code
sv: Spårningskod

en: Trailing Zeros
sv: Efterföljande nollor

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Type
sv: Typ

en: US Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas mindre öar i Oceanien och Västindien

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
sv: Ta bort HTTPS när kunden lämnar kassan

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Under the Hood
sv: Under huven

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
sv: Tyvärr kan din order inte genomföras då din betalning inte har godtagits av din bank/kortutfärdare.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
sv: Unik url-kod för att referera till attributen; måste vara kortare än 28 tecken.

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: USA

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
sv: Obetald order avbruten - tidsbegränsning nådd.

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Up-Sells
sv: Uppförsäljning

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
sv: Uppförsäljning är produkter som du rekommenderar istället för visad produkt, t.ex. produkter som är mer prisvärda eller har en högre kvalitet eller är dyrare.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Cart
sv: Uppdatera kundvagn

en: Update Product Category
sv: Uppdatera produktkategori

en: Update Product Tag
sv: Uppdatera produktetikett

en: Update Shipping Class
sv: Uppdatera fraktklass

en: Update Totals
sv: Uppdatera total

en: Update country
sv: Uppdatera land

en: Update totals
sv: Uppdatera total

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload file and import
sv: Ladda upp fil och importera

en: Upload/Add image
sv: Ladda upp/lägg till bild

en: Uploaded to this product
sv: Upladdat till den här produkten

en: Usage / Limit
sv: Användning / Begränsning

en: Usage limit
sv: Användningsgräns

en: Use form submission method.
sv: Använd metod för sändning av formulär.

en: Use image
sv: Använd bild

en: Use informal localisation for %s
sv: Använd informell översättning för %s

en: Used 1 time | Used %d times
sv[0]: Använd 1 gång
sv[1]: Använd %d gånger

en: Used for certain text and asides - breadcrumbs, small text etc.
sv: Används för viss text och så kallade asides - brödsmulor, liten text etc.

en: Used for variations
sv: Används för variationer

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username is required.
sv: Användarnamn krävs.

en: Username or email
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Username: %s
sv: Användarnamn: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
sv: Besökare måste spendera det här beloppet för att få fri frakt (om aktiverat ovan).

en: Uzbekistan
sv: Usbekistan

en: VAT
sv: Moms

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
sv: Valideringsfel: PayPal IPN svar från en annan e-postadress (%s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
sv: Valideringsfel: PayPal-belopp matchar inte (brutto %s).

en: Value
sv: Värde

en: Value of the coupon.
sv: Kupongens värde

en: Value(s)
sv: Värde(n)

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable product
sv: Variabel produkt

en: Variation
sv: Variant

en: Variation #%s of %s
sv: Variation #%s av %s

en: Variation ID:
sv: Variant-ID:

en: Variation price (required)
sv: Variations pris (krävs)

en: Variations
sv: Varianter

en: Variations for variable products are defined here.
sv: Varianter för variabla produkter definieras här.

en: Vatican
sv: Vatikanstaten

en: Very Poor
sv: Mycket dålig

en: View
sv: Visa

en: View %s
sv: Visa %s

en: View &#8220;%s&#8221;
sv: Visa &#8220;%s&#8221;

en: View Cart &rarr;
sv: Visa varukorgen &rarr;

en: View Coupon
sv: Visa rabattkupong

en: View Coupons
sv: Visa rabattkuponger

en: View Order
sv: Visa order

en: View Order Page
sv: Visa order

en: View Product
sv: Visa produkt

en: View Tax Rates
sv: Visa skattesatser

en: View Variation
sv: Visa varianter

en: View options
sv: Visa alternativ

en: View template
sv: Visa mall

en: Virtual
sv: Virtuell

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
sv: Virtuella produkter är immateriella och skickas inte.

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Visible on the product page
sv: Synlig på produktsidan

en: WC Database Version
sv: WC databasversion

en: WC Logging
sv: WC-loggning

en: WC Pages
sv: WC-sidor

en: WC Taxonomies
sv: WC-taxonomier

en: WC Version
sv: WC-version

en: WP Debug Mode
sv: WP Debug-läge

en: WP Max Upload Size
sv: WP Max uppladdningsstorlek

en: WP Memory Limit
sv: WP Minnesgräns

en: WP Version
sv: WP-version

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

en: We have added an option to hold stock for unpaid orders (defaults to 60mins). When this time limit is reached, and the order is not paid for, stock is released and the order is cancelled.
sv: Vi har lagt till en valmöjlighet att reservera lagersaldot för obetalda ordrar (standardvärde är 60 minuter). När tidsgränsen nås och ordern inte betalas släpps lagersaldot och order avbryts.

en: We have added star ratings to the catalog which are pulled from reviews.
sv: Vi har lagt till stjärnbetyg till katalogen, vilka hämtas från kundrecensioner.

en: We have changed how order items get stored making them easier (and faster) to access for reporting. Order items are no longer serialised within an order - they are stored within their own table.
sv: Vi har ändrat hur orderrader lagras för ge enklare (och snabbare) access till dem för rapportering. Orderrader är ej längre serialiserade inom en order - de lagras i en egen tabell.

en: We have revised the product data panel making it cleaner, more streamlined, and more logical. Adding products is a breeze!
sv: Vi har reviderat produktdatapanelen och gjort den renare, mer strömlinjeformad och mer logisk. Lägga till produkter är en barnlek!

en: We have setup autoloading for classes - this has dramatically reduced memory usage in 2.0.
sv: Vi har satt upp autoladdning för klasser - vilket gett en dramatisk reducering av minnesanväning i 2.0.

en: Web Server Info
sv: Webbserverinformation

en: Weight
sv: Vikt

en: Weight Unit
sv: Viktenhet

en: Weight in decimal form
sv: Vikt i decimalform

en: Welcome to WooCommerce
sv: Välkommen till WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
sv: Välkommen till WooCommerce %s

en: Welcome to {blogname}
sv: Välkommen till {blogname}

en: Western Sahara
sv: Västra Sahara

en: Western Samoa
sv: Västra Samoa

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
sv: Vilken avgift vill du ta ut för lokal leverans, förbisett om du väljer gratis. Lämna tomt för att deaktivera.

en: What zip/post codes would you like to offer delivery to? Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. P* will match a postcode of PE30.
sv: Vilka postnummer vill du leverera till? Separera postnummer med ett kommatecken. Wildcards accepteras där t.ex. P* matchar ett postnummer såsom PE30.

en: What's New
sv: Vad är nytt?

en: When this shipping method is chosen, apply the base tax rate rather than for the customer's given address.
sv: När den här fraktmetoden används, applicera momssatsbasen snarare än för kundens angivna adress.

en: Width
sv: Bredd

en: WooCommerce Best Sellers
sv: WooCommerce Bästsäljare

en: WooCommerce Cart
sv: WooCommerce Varukorgen

en: WooCommerce Config Error: The checkout thanks/pay pages are missing - these pages are required for the checkout to function correctly. Please configure the pages <a href="%s">here</a>.
sv: WooCommerce konfigurationsfel: Kassans tack/betala-sidor saknas - dessa sidor krävs för att kassan ska fungera korrekt. Vänligen konfigurera sidorna <a href="%s">here</a>.

en: WooCommerce Docs
sv: WooCommerce-dokument

en: WooCommerce Featured Products
sv: WooCommerce utvalda produkter

en: WooCommerce Layered Nav
sv: WooCommerce skiktade navigering

en: WooCommerce Layered Nav Filters
sv: WooCmmerce flernivås navigationsfilter

en: WooCommerce On-sale
sv: WooCommerce Rea

en: WooCommerce Price Filter
sv: WooCommerce Prisfilter

en: WooCommerce Product Categories
sv: WooCommerce produktkategorier

en: WooCommerce Product Search
sv: WooCommerce produktsök

en: WooCommerce Product Tags
sv: WooCommerce produktetiketter

en: WooCommerce Random Products
sv: WooCommerce Slumpade Produkter

en: WooCommerce Recent Orders
sv: WooCommerce Senaste ordrar

en: WooCommerce Recent Products
sv: WooCommerce senaste produkter

en: WooCommerce Recent Reviews
sv: WooCommerce senaste recensioner

en: WooCommerce Recently Viewed Products
sv: WC nyligen visade produkter

en: WooCommerce Right Now
sv: WooCommerce Just nu

en: WooCommerce Settings
sv: WooCommerce-inställningar

en: WooCommerce Status
sv: WooCommerce-status

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
sv: WooCommerce skattesatser (CSV)

en: WooCommerce Top Rated Products
sv: WC produkter med högst betyg

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">Contribute to WooCommerce</a>.
sv: WooCommerce är utvecklat och förvaltat av ett världsomspännande team av passionerade personer och uppbackade av en fantastisk gemenskap av utvecklare. Vill du se ditt namn här? <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">Bidra till WooCommerce</a>.

en: Worst category
sv: Sämsta kategori

en: Worst coupon
sv: Sämsta kupong

en: Y/m/d g:i:s A
sv: Y/m/d H:i:s

en: Year:
sv: År:

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
sv: Ja, jag ska ange priser inklusive moms

en: You already have this item in your cart.
sv: Du har redan denna vara i din kundvagn.

en: You are using <strong>WooCommerce %s</strong>.
sv: Du använder <strong>WooCommerce %s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
sv: Du når ditt konto här: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
sv: Du kan endast ha 1 %s i din kundvagn.

en: You can tweak the ShareThis code by editing this option.
sv: Du kan förändra ShareThis-koden genom att redigera detta alternativ.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
sv: Du kan inte lägga till &quot;%s&quot; till varukorgen för produkten är slut i lager.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
sv: Du kan inte lägga till det antalet av &quot;%s&quot; i din varukorg eftersom det inte finns tillräckligt många i lager (%s återstår).

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv: Du saknar den behörighet som krävs för att se den här sidan.

en: You have not set up this type of address yet.
sv: Du har inte skapat denna typ av adress än.

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
sv: Du har tagit emot en order från %s. Deras order är enligt följande:

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
sv: Det tog för lång tid. Gå tillbaks och ladda om sidan.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
sv: Det tog för lång tid. Var vänlig gå tillbaka och försök igen.

en: You may also like&hellip;
sv: Du gillar kanske också&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
sv: Du kanske är intresserad av&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
sv: Du måste acceptera villkoren.

en: You must be logged in to checkout.
sv: Du måste vara inloggad för att kunna checka ut.

en: You must be logged in to download files.
sv: Du måste vara inloggad för att ladda ner filer.

en: You will be happy to learn that WooCommerce has been audited and certified by the Sucuri Security team. Whilst there is not much to be seen visually to understand the amount of work that went into this audit, rest assured that your website is powered by one of the most powerful and stable eCommerce plugins available.
sv: Du blir säkert glad av att höra om hur Sucuris säkerhetsteam har granskat och certifierat WooCommerce. Även om det inte går att se med blotta ögat allt arbete som lagts på granskningen, kan du vara säker på att din webbplats drivs av ett av de mest kraftfulla och stabila e-handelstilläggen tillgängliga idag.

en: Your Review
sv: Din Recension

en: Your account on {blogname}
sv: Ditt konto på {blogname}

en: Your cart is currently empty.
sv: Din varukorg är tom.

en: Your comment is awaiting approval
sv: Dinn kommentar väntar på godkännande

en: Your details
sv: Dina uppgifter

en: Your most used product tags in cloud format.
sv: Dina mest använda produktetiketter i molnformat.

en: Your order
sv: Din order

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
sv: Din order är redan betald. Var vänlig kontakta oss om du behöver hjälp.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
sv: Din order har tagits emot och den bearbetas just nu. Dina orderdetaljer visas nedan för din egen referens:

en: Your order is complete
sv: Din order är genomförd

en: Your order is complete - download your files
sv: Din order är genomförd - ladda ner dina filer

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
sv: Din order är behandlad och kan ej avbrytas. Kontakta oss för hjälp.

en: Your order was cancelled.
sv: Din order är avbruten.

en: Your password has been reset.
sv: Ditt lösenord har återställts.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
sv: Din server har inte fsockopen eller cURL aktiverat - PayPal Instant Payment Notification och andra skript som kommunicerar med andra servrar kommer inte att fungera. Kontakta ditt webbhotell.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
sv: Din server har inte <a href="%s">SOAP Client</a>-klassen aktiverad - en del gatewaytillägg som använder SOAP kommer kanske inte att fungera som förväntat.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
sv: Din server har cURL aktiverat, fsockopen är deaktiverat.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
sv: Din server har fsockopen och cURL aktiverat.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
sv: Din server har fsockopen aktiverat, cURL är deaktiverat.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
sv: Din server har SOAP-klientklassen aktiverad.

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Your themes page background - used for tab active states
sv: Din temasidas bakgrund - används för aktiva flikar

en: Your {blogname} order from {order_date}
sv: Din {blogname}-order från {order_date}

en: Your {blogname} order from {order_date} is complete
sv: Din {blogname}-order från {order_date} är genomförd

en: Your {blogname} order from {order_date} is complete - download your files
sv: Din {blogname}-order från {order_date} är genomförd - ladda ner dina filer

en: Your {blogname} order receipt from {order_date}
sv: Ditt {blogname}-kvitto från {order_date}

en: ZIP/Postcode
sv: Postnummer

en: Zip
sv: Postkod

en: Zip/Post Codes
sv: Postnummer

en: [%s with ID of %d]
sv: [%s med ID av %d]

en: [%s with SKU of %s]
sv: [%s med Art. nr. av %s]

en: [Remove]
sv: [Ta bort]

en: [{blogname}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
sv: [{blogname}] Ny kundorder ({order_number}) - {order_date}

en: added %s ago
sv: tillagd för %s timmar sedan

en: ago
sv: sedan

en: and was completed
sv: och genomfördes

[ctx: breadcrumb]
en: Home
sv: Hem

en: by
sv: av

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
sv: av %1$s

en: cancelled
sv: avbruten

en: completed
sv: genomfört

[ctx: default-slug]
en: shop
sv: butik

en: failed
sv: misslyckades

en: in
sv: tum

en: is a required field.
sv: är ett obligatoriskt fält

en: is available
sv: är tillgänglig

en: is low in stock.
sv: är få i lager.

en: is not a valid email address.
sv: är inte en giltig e-postadress.

en: is not a valid number.
sv: är inte ett giltigt nummer

en: is not valid. Please enter one of the following:
sv: är ogiltig(t). Vänligen ange en/ett av de följande:

en: is out of stock.
sv: är slut i lager.

en: item | items
sv[0]: artikel
sv[1]: artiklar

en: items
sv: varor

en: made by
sv: skapad av

[ctx: min_price]
en: From:
sv: fran:

en: n/a
sv: Inte tillgänglig

en: no
sv: nej

en: on-hold
sv: väntande

en: out of 5
sv: av 5

[ctx: page_slug]
en: cart
sv: varukorg

[ctx: page_slug]
en: change-password
sv: andra-losenord

[ctx: page_slug]
en: checkout
sv: till kassan

[ctx: page_slug]
en: edit-address
sv: redigera-adress

[ctx: page_slug]
en: logout
sv: logga-ut

[ctx: page_slug]
en: my-account
sv: mitt-konto

[ctx: page_slug]
en: order-received
sv: order-mottagen

[ctx: page_slug]
en: pay
sv: betala

[ctx: page_slug]
en: shop
sv: butik

[ctx: page_slug]
en: view-order
sv: visa-order

en: pay
sv: betala

en: pending
sv: avvaktande

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
sv: Lägenhetsnummer, enhet etc. (valfritt)

[ctx: placeholder]
en: Buy product
sv: Köp produkt

[ctx: placeholder]
en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
sv: Från&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Never expire
sv: Upphör aldrig

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
sv: Noteringar angående din order.

[ctx: placeholder]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: placeholder]
en: Street address
sv: Gatuadress

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
sv: Till&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
sv: Obegränsad användning

[ctx: placeholder]
en: Username
sv: Användarnamn

en: processing
sv: processar

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site.
sv: levererar en komplett PCI-medgörlig, säker metod för att samla in och sända kreditkortsdata till din förmedlingsnod för betalning samtidigt som du behåller kontrollen över utseendet på din sajt

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site. Mijireh supports a wide variety of payment gateways: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, and more.
sv: levererar en komplett PCI-medgörlig, säker metod för att samla in och sända kreditkortsdata till din förmedlingsnod för betalning samtidigt som du behåller kontrollen över utseendet på din sajt. Mijireh har stöd för ett brett utbud av förmedlingsnoder för betalningar: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, med flera.

en: refunded
sv: återbetalad

en: required
sv: krävs

[ctx: slug]
en: product
sv: produkt

[ctx: slug]
en: product-category
sv: produkt-kategori

[ctx: slug]
en: product-tag
sv: produkt-etikett

[ctx: slug]
en: uncategorized
sv: okategoriserad

en: terms &amp; conditions
sv: villkoren

en: the
sv: &nbsp;

en: to
sv: till

en: to the
sv: till

en: variation added
sv: variation tillagd

en: variations added
sv: variationer tillagda

en: verified owner
sv: Verifierad ägare

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
sv: wp_remote_post() misslyckades. PayPal Instant Payment Notification kommer kanske inte att fungera på din server.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
sv: wp_remote_post() misslyckades. PayPal Instant Payment Notification kommer inte att fungera på din server. Kontakta ditt webbhotell. Error:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
sv: wp_remote_post() fungerade - PayPal Instant Payment Notification fungerar.

en: yes
sv: ja

en: — No Change —
sv: — Ingen ändring —
