WooCommerce v1.6.1 - en to de_DE translation catalogue (1490 entries)

en: %d in stock | %d in stock
de_DE[0]: %d auf Lager
de_DE[1]: %d auf Lager

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
de_DE: %s - Wir empfehlen mindestens 64MB Speicher. Siehe: <a href="%s">PHP-Speicher erhöhen</a>

en: %s ago
de_DE: %s vorher

en: %s in stock
de_DE: %s auf Lager

en: %s review for %s | %s reviews for %s
de_DE[0]: %s Bewertung für %s
de_DE[1]: %s Bewertungen für %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
de_DE: %s Einheiten von %s wurden vorgemerkt in der Bestellung #%s.

en: &#197;land Islands
de_DE: &#197;land

en: &larr; Return To Cart
de_DE: &larr; Zum Warenkorb zurückkehren

en: &larr; Return To Shop
de_DE: &larr; Zurück zum Shop

en: &nbsp;&ndash; Page %s
de_DE: &nbsp;&ndash; Seite %s

en: (%s) is not a valid postcode/ZIP.
de_DE: (%s) ist keine valide Postleitzahl.

en: (Copy)
de_DE: (Kopieren)

en: (backorders allowed)
de_DE: (Nachbestellungen erlaubt)

en: (ex. VAT)
de_DE: (exkl. MwSt.)

en: (ex. tax)
de_DE: (exkl. Mehrwertsteuer)

en: (incl. VAT)
de_DE: (inkl. MwSt)

en: (incl. tax)
de_DE: (inkl. Steuer)

en: + Add Flat Rate
de_DE: + Pauschalbetrag hinzufügen

en: + Add tax row
de_DE: + Zeile (Steuer) hinzufügen

en: 2 letter Country code
de_DE: Ländercode (2 Buchstaben)

en: <a href="%s" class="button">%s</a> You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
de_DE: <a href="%s" class="button">%s</a> Es ist nicht möglich, diese Menge in den Warenkorb zu legen - wir haben %s auf Lager und Sie haben bereits %s in Ihrem Warenkorb.

en: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/woocommerce/" target="_blank">Project on WordPress.org</a>
de_DE: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/woocommerce/" target="_blank">Projekt auf WordPress.org</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/extensions/woocommerce-extensions/" target="_blank">Official Extensions</a>
de_DE: <a href="http://www.woothemes.com/extensions/woocommerce-extensions/" target="_blank">Offizielle Extensions</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/themes/woocommerce-themes/" target="_blank">Official Themes</a>
de_DE: <a href="http://www.woothemes.com/themes/woocommerce-themes/" target="_blank">Offizielle Themes</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/woocommerce-docs/" target="_blank">WooCommerce Docs</a>
de_DE: <a href="http://www.woothemes.com/woocommerce-docs/" target="_blank">WooCommerce Dokumentation</a>

en: <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce" target="_blank">Project on Github</a>
de_DE: <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce" target="_blank">Projekt auf Github</a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
de_DE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vorherige Seite

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; WooCommerce has been installed and setup. Enjoy :)
de_DE: <strong>Glückwunsch!</strong> &#8211; WooCommerce wurde installiert und eingerichtet. Viel Spaß :)

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
de_DE: <strong>Willkommen bei WooCommerce</strong> &#8211; Sie sind fast fertig um mit dem Verkaufen anzufangen :)

en: <strong>WooCommerce has been installed</strong> &#8211; You're ready to start selling :)
de_DE: <strong>WooCommerce wurde installiert</strong> &#8211; Sie können jetzt mit dem Verkaufen anfangen :)

en: A Search box for products only.
de_DE: Ein Suchfeld nur für Produkte.

en: A list or dropdown of product categories.
de_DE: Eine Liste oder Drop-down-Menü der Produktkategorien

en: A note has been added to your order
de_DE: Ihrer Bestellung wurde ein Hinweis hinzugefügt

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
de_DE: Ein Produkt muss in dieser Kategorie sein damit der Gutschein gültig bleibt oder, für "Produkt-Rabatte", Produkte in dieser Kategorie werden vergünstigt.

en: AND
de_DE: UND

en: Access Expires
de_DE: Zugang läuft ab

en: Access Key
de_DE: Zugangsschlüssel

en: Access Restrictions
de_DE: Zugangsbeschränkungen

en: Account Details
de_DE: Benutzerkonto details

en: Account Name
de_DE: Kontobezeichnung

en: Account Number
de_DE: Kontonummer

en: Account password
de_DE: Konto-Passwort

en: Account username
de_DE: Konto-Benutzername

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
de_DE: Vorgang fehlgeschlagen. Bitte Seite neu laden und erneut probieren.

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add Attribute
de_DE: Attribut hinzufügen

en: Add Coupon
de_DE: Gutschein hinzufügen

en: Add New
de_DE: Hinzufügen

en: Add New Attribute
de_DE: Neues Attribut hinzufügen

en: Add New Coupon
de_DE: Neuen Gutschein hinzufügen

en: Add New Order
de_DE: Neue Bestellung hinzufügen

en: Add New Order status
de_DE: Neuen Bestellstatus hinzufügen

en: Add New Product
de_DE: Neues Produkt hinzufügen

en: Add New Product Category
de_DE: Produktkategorie hinzufügen

en: Add New Product Tag
de_DE: Neues Produktschlagwort hinzufügen

en: Add New Shipping Class
de_DE: Neue Versandklasse hinzufügen

en: Add New Variation
de_DE: Neue Variante hinzufügen

en: Add Order
de_DE: Bestellung hinzufügen

en: Add Product
de_DE: Produkt hinzufügen

en: Add Review
de_DE: Bewertung abgeben

en: Add Variation
de_DE: Variante hinzufügen

en: Add a review
de_DE: Fügen Sie Ihre Bewertung hinzu

en: Add eCommerce tracking code to the thankyou page
de_DE: eCommerce Tracking-Code auf der Danke-Seite hinzufügen

en: Add item(s)
de_DE: Produkt(e) hinzufügen

en: Add new
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add note
de_DE: Mitteilung hinzufügen

en: Add rates for shipping classes here &mdash; they will override the default costs defined above.
de_DE: Fügen Sie hier die Kosten für die Versandklassen hinzu &mdash; sie überschreiben die Standardkosten welche hier darüber definiert sind.

en: Add to cart
de_DE: In den Warenkorb

en: Add tracking code to your site's footer. You don't need to enable this if using a 3rd party analytics plugin.
de_DE: Tracking-Code in den Footer einfügen. Sie müssen dies nicht aktivieren, wenn Sie bereits ein anderes Statistiktool einsetzen.

en: Add&nbsp;meta
de_DE: Metadaten&nbsp;hinzufügen

en: Additional Information
de_DE: Zusätzliche Informationen

en: Address
de_DE: Adresse

en: Address 1
de_DE: Adresse 1

en: Address 2
de_DE: Adresse 2

en: Address override
de_DE: Adresse Überschreibung

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
de_DE: Kategorien

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
de_DE: Bestellungen

[ctx: Admin menu name]
en: Products
de_DE: Produkte

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
de_DE: Versandklassen

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
de_DE: Schlagworte

en: Advanced
de_DE: Fortgeschritten

en: Albania
de_DE: Albanien

en: Algeria
de_DE: Algerien

en: All
de_DE: Alle

en: All Countries
de_DE: Alle Länder

en: All Order statuses
de_DE: Jeder Bestellstatus

en: All Product Categories
de_DE: Alle Produktkategorien

en: All Product Tags
de_DE: Alle Produktschlagwörter

en: All Shipping Classes
de_DE: Alle Versandklassen

en: All allowed countries
de_DE: Alle zugelassenen Länder

en: Allow
de_DE: Zulassen

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
de_DE: Erlaube <a href="%s" target="_blank">Trackbacks und Pingbacks</a> auf dieser Seite.

en: Allow Backorders?
de_DE: Lieferrückstände zulassen?

en: Allow customers to repurchase past orders
de_DE: Kunden erlauben ehemalige Bestellungen wieder zu bestellen

en: Allow reviews.
de_DE: Bewertungen erlauben.

en: Allow, but notify customer
de_DE: Zulassen, aber Kunden informieren

en: Allowed Countries
de_DE: Zulässige Länder

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
de_DE: Erlauben Sie die Bezahlung per Scheck.

en: Allows payments by BACS (Bank Account Clearing System), more commonly known as direct bank/wire transfer.
de_DE: Erlauben Sie Zahlungen per Überweisung

en: Already registered?
de_DE: Haben Sie sich schon angemeldet?

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
de_DE: Lagerbestand immer anzeigen z.B.: "12 auf Lager"

en: American Samoa
de_DE: Amerikanisch-Samoa

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
de_DE: Ein Kundenkonto mit diesem Benutzernamen existiert bereits. Bitte wählen Sie einen anderen aus.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
de_DE: Ein Kundenkonto mit Ihrer E-Mailadresse ist bereits registriert. Bitte loggen Sie sich ein.

en: Antarctica
de_DE: Antarktika

en: Anti-spam field was filled in.
de_DE: Antispamfeld wurde ausgefüllt.

en: Antigua and Barbuda
de_DE: Antigua und Barbuda

en: Any
de_DE: Jeder

en: Any %s
de_DE: Beliebige %s

en: Any category
de_DE: Irgendeine Kategorie

en: Any customer
de_DE: Irgendein Kunde

en: Append a logout link to menus containing "My Account"
de_DE: Fügt einen Logout-Link zu Menüs die "Mein Konto" enthalten hinzu

en: Apply Coupon
de_DE: Gutschein anwenden

en: Apply before tax
de_DE: vor Steuern anwenden

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
de_DE: Sind Sie sicher Sie wollen alle Variationen löschen? Dies kann nicht Rückgängig gemacht werden.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Attribut löschen möchten?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
de_DE: Sind Sie sich sicher, dass Sie alle Varianten verlinken möchten? Das wird eine neue Variation für wirklich jede mögliche Kombination aller Variationsattribute kreieren (max 50 pro Durchlauf).

en: Are you sure you want to remove this variation?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diese Variante entfernen wollen?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Zugriff auf diesen Download entziehen wollen?

en: Argentina
de_DE: Argentinien

en: Armenia
de_DE: Armenien

en: Attribute | Attributes
de_DE[0]: Attribut
de_DE[1]: Attribute

en: Attribute:
de_DE: Attribut:

en: Attributes
de_DE: Attribute

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
de_DE: Mit Attributen können Sie zusätzliche Produkteigenschaften wie Größe oder Farbe definieren. Sie können diese Attribute in der Shop-Sidebar mit dem Widget "Layer-Navigation" nutzen. Zu beachten: Attribute können später nicht umbenannt werden.

en: Australia
de_DE: Australien

en: Australian Capital Territory
de_DE: Australisches Hauptstadtterritorium

en: Australian Dollars (&#36;)
de_DE: Australische Dollar (&#36;)

en: Austria
de_DE: Österreich

en: Author:
de_DE: Autor:

en: Availability
de_DE: Verfügbarkeit  der Versandart

en: Available downloads
de_DE: Verfügbare Downloads

en: Available on backorder
de_DE: Verfügbar bei Nachlieferung

en: Average
de_DE: Durchschnittlich

en: Average order items
de_DE: Durchschnittliche Produktbestellung

en: Average order items for year
de_DE: Durchschnittliche Produktbestellung pro Jahr

en: Average order items in range
de_DE: Durchschnittliche Produktbestellungen der Auswahl

en: Average order total
de_DE: Durchschnittliche Gesamtbestellung

en: Average order total for year
de_DE: Durchschnittliche Jahresbestellung

en: Average order total in range
de_DE: Durchschnittliche Gesamtbestellung der Auswahl

en: Average orders per customer
de_DE: Durchschnittliche Bestellungen pro Kunde

en: Awaiting BACS payment
de_DE: Erwarte Überweisung

en: Awaiting cheque payment
de_DE: Erwarte Zahlung per Scheck

en: Azerbaijan
de_DE: Aserbaidschan

en: BACS Payment
de_DE: Zahlung per Überweisung

en: BIC (formerly Swift)
de_DE: BIC/SWIFT

en: Backordered
de_DE: Rückständig

en: Bacs
de_DE: Überweisung

en: Bangladesh
de_DE: Bangladesch

en: Bank Name
de_DE: Name der Bank

en: Base Country/Region
de_DE: Land/Region festlegen

en: Base Page Title
de_DE: Hauptseitentitel

en: Be the first to review
de_DE: Seien Sie der erste Rezensent von

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
de_DE: Bevor Sie Variationen hinzufügen, fügen und speichern Sie einige Attribute im <strong>Attribut</strong> Reiter hinzu.

en: Belgium
de_DE: Belgien

en: Best Sellers
de_DE: Verkaufsschlager

en: Billing
de_DE: Rechnung

en: Billing &amp; Shipping
de_DE: Rechnung &amp; Versand

en: Billing Address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Billing Details
de_DE: Rechnungsdetails

en: Billing Email
de_DE: E-Mail-Rechnung

en: Billing address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Bolivia
de_DE: Bolivien

en: Bosnia and Herzegovina
de_DE: Bosnien und Herzegowina

en: Brazil
de_DE: Brasilien

en: Brazilian Real (&#36;)
de_DE: Brasilianische Real (&#36;)

en: British Columbia
de_DE: Britisch-Kolumbien

en: British Indian Ocean Territory
de_DE: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: British Virgin Islands
de_DE: Britische Jungferninseln

en: Bulgaria
de_DE: Bulgarien

en: Bulk edit:
de_DE: Massenbearbeitung:

en: Button style
de_DE: Button Stil

en: Buttons and tabs
de_DE: Buttons und Tabs

en: Buy product
de_DE: Produkt kaufen

en: Calculate Shipping
de_DE: Lieferkosten berechnen

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
de_DE: Berechnen von linearen Gebühren? Dieses Werkzeug berechnet Gebühren auf Basis des Heimatlandes des Benutzers. Wenn keine Abrechnung/kein Versand ausgewählt ist, wird die Filiale nach dem Heimatland ausgewählt.

en: Calculation Type
de_DE: Berechnungsgrundlage

en: California
de_DE: Kalifornien

en: Call to action buttons/price slider/layered nav UI
de_DE: Call to action Buttons/Preis Slider/Layered Nav UI

en: Cambodia
de_DE: Kambodscha

en: Cameroon
de_DE: Kamerun

en: Can't access your account?
de_DE: Sie können in Ihr Konto nicht einloggen?

en: Canada
de_DE: Kanada

en: Canadian Dollars (&#36;)
de_DE: Kanadische Dollar (&#36;)

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancel order &amp; restore cart
de_DE: Bestellung abbrechen &amp; Warenkorb zurücksetzen

en: Canton
de_DE: Kanton

en: Capabilities
de_DE: Rechte

en: Cape Verde
de_DE: Kap Verde

en: Cart
de_DE: Warenkorb

en: Cart % Discount
de_DE: Warenkorb % Rabatt

en: Cart Discount
de_DE: Warenkorb Rabatt

en: Cart Discount:
de_DE: Warenkorbrabatt

en: Cart Page
de_DE: Warenkorb

en: Cart Subtotal
de_DE: Warenkorb Zwischensumme

en: Cart Subtotal:
de_DE: Warenkorb Zwischensumme:

en: Cart Totals
de_DE: Warenkorb Summe

en: Cart updated.
de_DE: Warenkorb aktualisiert.

en: Cash on Delivery
de_DE: Per Nachnahme

en: Catalog
de_DE: Katalog

en: Catalog &amp; search
de_DE: Katalog &amp; Suche

en: Catalog Images
de_DE: Katalogbilder

en: Catalog Options
de_DE: Katalogauswahl

en: Catalog visibility:
de_DE: Katalog sichtbarkeit:

en: Catalog/search
de_DE: Katalog/Suche

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Category Order
de_DE: Kategoriesortierung

en: Cayman Islands
de_DE: Kaimaninseln

en: Central African Republic
de_DE: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de_DE: Tschad

en: Change Password
de_DE: Passwort ändern

en: Change Password Page
de_DE: Passwort ändern

en: Change my password
de_DE: Passwort ändern

en: Change to:
de_DE: Ändere in:

en: Checkout
de_DE: Kasse

en: Checkout &rarr;
de_DE: Kasse &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
de_DE: Zur Kasse

en: Checkout Page
de_DE: Zur Kasse

en: Checkout and Accounts
de_DE: Kasse und Konten

en: Cheque
de_DE: Scheck

en: Cheque Payment
de_DE: Bezahlung per Scheck

en: Chinese Yuan (&yen;)
de_DE: Chinesische Yen (&yen;)

en: Choose a country&hellip;
de_DE: Wähle ein Land&hellip;

en: Choose a downloadable product&hellip;
de_DE: Wählen Sie ein herunterladbares Produkt&hellip;

en: Choose a grouped product&hellip;
de_DE: Wählen Sie ein gruppiertes Produkt&hellip;

en: Choose an option
de_DE: Wählen Sie eine Ausführung

en: Choose countries&hellip;
de_DE: Wählen Sie Länder&hellip;

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
de_DE: Wähle aus, ob es eine zusammengesetzte Rate gibt oder nicht. Zusammengesetzte Steuerraten werden auf alle anderen Steuern angewendet.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
de_DE: Wähle aus, ob diese Steuerrate auch auf den Lieferpreis aufgeschlagen wird.

en: Christmas Island
de_DE: Weihnachtsinsel

en: City
de_DE: Ort

en: Clear Transients
de_DE: Produktcache leeren

en: Clear cart when logging out
de_DE: Lösche Warenkorbinhalt beim Ausloggen

en: Clear selection
de_DE: Auswahl aufheben

en: Click here to enter your code
de_DE: Klicken Sie bitte hier um Ihren Code einzutragen

en: Click here to login
de_DE: Klicken Sie hier, um sich einzuloggen

en: Click to cancel this order
de_DE: Klicken Sie, um diese Bestellung abzubrechen

en: Click to toggle
de_DE: Hin- und herschalten

en: Close all
de_DE: Alle schließen

en: Cocos (Keeling) Islands
de_DE: Kokosinseln

en: Collect shipping address even when not required
de_DE: Lieferadresse abfragen auch wenn sie nicht benötigt wird

en: Colombia
de_DE: Kolumbien

en: Comma separate email addresses to restrict this coupon to specific billing and user emails.
de_DE: Komma getrennte E-Mail Adressen um diesen Coupon nur für bestimmte Rechnungsadressen oder E-Mails zuzulassen.

en: Comoros
de_DE: Komoren

en: Company
de_DE: Firma

en: Company Name
de_DE: Firmenname

en: Complete
de_DE: Abschließen

en: Completed
de_DE: Abgeschlossen

en: Compound
de_DE: Anlage

en: Configure
de_DE: Konfigurieren

en: Configure shipping class
de_DE: Konfiguriert die Versandklasse.

en: Configure&nbsp;terms
de_DE: Attribut&nbsp;konfigurieren

en: Congo (Brazzaville)
de_DE: Kongo-Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
de_DE: Kongo-Kinshasa

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Continue Shopping &rarr;
de_DE: Einkauf fortfahren &rarr;

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
de_DE: Steuert, ob das Produkt aufgelistet ist als "auf Lager" oder "out of stock" im Frontend.

en: Cook Islands
de_DE: Cookinseln

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
de_DE: Rechnungsangaben als Versandangaben speichern? Alle bisher eingegebenen Versandinformationen werden damit gelöscht.

en: Copy to a new draft
de_DE: In einen neuen Entwurf kopieren

en: Cost
de_DE: Preis

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
de_DE: Kosten exklusive Mehrwertsteuer. Geben Sie einen Wert ein, z.B. 2.50.

en: Cost per order
de_DE: Kosten pro Bestellung

en: Cost, excluding tax.
de_DE: Kosten, exkl. Steuern.

en: Could not compile woocommerce.less:
de_DE: Konnte woocommerce.less nicht komplilieren:

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file.
de_DE: Konnte keinen Zugang gewähren - der Benutzer hat möglicherweise bereits die Berechtigung für diese Datei.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
de_DE: Konnte Sie nicht registrieren&hellip; bitte kontaktieren Sie uns, wenn Sie weiterhin Probleme haben.

en: Countries
de_DE: Länder

en: Country
de_DE: Land

en: County
de_DE: Land

en: Coupon
de_DE: Gutschein

en: Coupon Data
de_DE: Gutscheindaten

en: Coupon amount
de_DE: Gutscheinbetrag

en: Coupon code
de_DE: Gutschein-Code

en: Coupon does not exist!
de_DE: Gutschein existiert nicht!

en: Coupon draft updated.
de_DE: Couponentwurf aktualisiert.

en: Coupon restored to revision from %s
de_DE: Coupon wurde in der Version vom %s wiederhergestellt

en: Coupon saved.
de_DE: Coupon gespeichert.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
de_DE: Coupon geplant für: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
de_DE: Coupon hinzugefügt.

en: Coupon type
de_DE: Gutscheinart

en: Coupon updated.
de_DE: Coupon aktualisiert.

en: Coupon usage limit has been reached.
de_DE: Das Coupon Benutzungslimit ist erreicht.

en: Coupons
de_DE: Gutscheine

en: Coupons can be managed from this section. Once added, customers will be able to enter coupon codes on the cart/checkout page. If a customer uses a coupon code they will be viewable when viewing orders.
de_DE: In diesem Bereich lassen sich Gutscheine verwalten. Einmal hinzugefügt, ist es den Kunden möglich, die Gutschein-Codes im Warenkorb/auf der Bestellbestätigungsseite einzugeben. Wenn ein Kunde einen Gutschein-Code benutzt, wird er diesen sehen, wenn er sich seine Bestellung ansieht.

en: Create an account
de_DE: Benutzerkonto erstellen

en: Create an account?
de_DE: Kundenkonto anlegen?

en: Credit Card
de_DE: Kreditkarte

en: Croatia
de_DE: Kroatien

en: Cross-sell
de_DE: Cross-Sell

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
de_DE: Cross-Sells sind Produkte, welche Sie bei Ansicht des Warenkorbs empfehlen, basierend auf dem Produkt im Warenkorb.

en: Cuba
de_DE: Kuba

en: Currency
de_DE: Währung

en: Currency Position
de_DE: Währungssymbolposition

en: Custom field deleted.
de_DE: Benutzerdefiniertes Feld gelöscht.

en: Custom field updated.
de_DE: Benutzerdefiniertes Feld aktualisiert.

en: Custom ordering position.
de_DE: Benutzerdefinierte bestell position

en: Custom product attribute
de_DE: Benutzerdefiniertes Produkt-Attribut

en: Customer
de_DE: Kunde

en: Customer Accounts
de_DE: Kundenkonten

en: Customer Billing Address
de_DE: Rechnungsadresse des Kunden

en: Customer Login
de_DE: Kunden Login

en: Customer Message
de_DE: Kundennachricht

en: Customer Note:
de_DE: Hinweis des Kunden:

en: Customer Notes
de_DE: Kundenhinweise

en: Customer Shipping Address
de_DE: Lieferadresse des Kunden

en: Customer details
de_DE: Angaben zum Kunden

en: Customer note
de_DE: Kundenmitteilung

en: Customer reports, such as signups per day.
de_DE: Kundenreport, wie z.B. Logins am Tag.

en: Customer's notes about the order
de_DE: Hinweise des Kunden zur Bestellung

en: Customer:
de_DE: Kunde:

en: Customers
de_DE: Gäste

en: Cyprus
de_DE: Zypern

en: Czech Koruna (&#75;&#269;)
de_DE: Tschechische Kronen (&#75;&#269;)

en: Czech Republic
de_DE: Tschechien

en: Danish Krone
de_DE: Dänische Kronen

en: Date
de_DE: Datum

en: Date:
de_DE: Datum:

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Cost
de_DE: Standardkosten

en: Default Handling Fee
de_DE: Standardmäßige Bearbeitungsgebühr

en: Default selections:
de_DE: Standardauswahl:

en: Default sorting
de_DE: Standardsortierung

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
de_DE: Definieren Sie die Schleifen in denen das Produkt sichtbar seien soll. Das Produkt bleib direkt zugreifbar.

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Permanently
de_DE: Dauerhaft löschen

en: Delete note
de_DE: Hinweis löschen

en: Delete selected rates
de_DE: Ausgewählte Pauschalen löschen

en: Delete the selected rates?
de_DE: Die gewählten Gebühren löschen?

en: Delete this item permanently
de_DE: Diese Produkt permanent löschen

en: Delivery Fee
de_DE: Versandgebühr

en: Denmark
de_DE: Dänemark

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Determines how you select attributes for products. <strong>Text</strong> allows manual entry via the product page, whereas <strong>select</strong> attribute terms can be defined from this section. If you plan on using an attribute for variations use <strong>select</strong>.
de_DE: Bestimmt, wie Attribute für Produkte ausgewählt werden. <strong>Text</strong> ermöglicht Ihnen die Eingabe von Hand über die Produktseite, während Sie mit <strong>Auswählen</strong> Attributbezeichnungen über diesen Bereich zuweisen können. Falls Sie Attribute für Varianten verwenden möchten, nutzen Sie <strong>Auswählen</strong>.

en: Digital Downloads
de_DE: Digitale Downloads

en: Dimensions
de_DE: Abmessungen

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
de_DE: Maßeinheiten (L&times;W&times;H)

en: Dimensions Unit
de_DE: Abmessungseinheit

en: Direct Bank Transfer
de_DE: Überweisung

en: Discount code already applied!
de_DE: Gutscheincode bereits angewandt!

en: Discount code applied successfully.
de_DE: Gutscheincode wurde erfolgreich verarbeitet.

en: Discount type
de_DE: Rabatt-Art

en: Discounts
de_DE: Rabatte

en: Discounts used
de_DE: Rabatte genutzt

en: Display Type:
de_DE: Art der Anzeige:

en: Display a list of featured products on your site.
de_DE: Gibt eine Übersicht empfohlener Produkte auf Ihrer Seite aus.

en: Display a list of random products on your site.
de_DE: Zeige eine Liste von zufälligen Produkten auf ihrer Seite.

en: Display a list of recently viewed products.
de_DE: Gib eine Liste der kürzlich angesehenen Produkte aus.

en: Display a list of top rated products on your site.
de_DE: Zeige eine Liste der als am besten bewerteten Produkte an.

en: Display a list of your best selling products on your site.
de_DE: Zeigt die Liste Ihrer Verkaufsschlager auf Ihrer Seite.

en: Display a list of your most recent products on your site.
de_DE: Zeigt eine Liste der erst kürzlich erschienenen Produkte auf Ihrer Seite an.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
de_DE: Stellt eine Übersicht der kürzlich abgegebenen Rezensionen auf Ihrer Seite bereit.

en: Display a list of your on-sale products on your site.
de_DE: Liste der Produkte im Ausverkauf anzeigen.

en: Display a login area and "My Account" links in the sidebar.
de_DE: Login und "Mein Konto" Links in der Sidebar anzeigen.

en: Display the user's Cart in the sidebar.
de_DE: Zeige den Warenkorb des Benutzers in der Sidebar.

en: Djibouti
de_DE: Dschibuti

en: Do not allow
de_DE: Nicht zulassen

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Dominican Republic
de_DE: Dominikanische Republik

en: Download Expiry
de_DE: Download Ablauf

en: Download Permissions Granted
de_DE: Downloadberechtigungen Erteilt

en: Download limit
de_DE: Download Limit

en: Downloadable
de_DE: Herunterladbar

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
de_DE: Für Herunterladbare Produkte erhalten Sie nach dem Kauf Zugriff auf eine Datei.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
de_DE[0]: %s mal heruntergeladen
de_DE[1]: %s mal heruntergeladen

en: Downloads Remaining
de_DE: Downloads Verbleiben

en: Drag and drop methods to control their display order.
de_DE: Drag und Drop Methoden, um die Reihenfolge der Anzeige zu steuern.

en: Duplicate
de_DE: Duplizieren

en: ERROR
de_DE: FEHLER

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Address Page
de_DE: Adresse bearbeiten

en: Edit Attribute
de_DE: Attribut bearbeiten

en: Edit Coupon
de_DE: Gutschein bearbeiten

en: Edit My Address
de_DE: Meine Adresse bearbeiten

en: Edit Order
de_DE: Bestellung bearbeiten

en: Edit Order status
de_DE: Bestellstatus bearbeiten

en: Edit Product
de_DE: Produkt bearbeiten

en: Edit Product Category
de_DE: Produktkategorie bearbeiten

en: Edit Product Tag
de_DE: Produktschlagwort bearbeiten

en: Edit Shipping Class
de_DE: Bearbeite Versandklasse

en: Edit Variation
de_DE: Variante bearbeiten

en: Edit this item inline
de_DE: Artikel Inline bearbeiten

en: Egypt
de_DE: Ägypten

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email Address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Email Sender Options
de_DE: E-Mail-Absender Optionen

en: Email you used during checkout.
de_DE: Die E-Mail welche Sie bei der Bestellabwicklung verwendet haben.

en: Email:
de_DE: E-Mail:

en: Emails
de_DE: E-Mails

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
de_DE: Aktivieren Sie "address_override", damit Adressinformationen nicht geändert werden können.

en: Enable AJAX add to cart buttons on product archives
de_DE: AJAX aktivieren für die Warenkorb-Buttons in der Kategorienansicht

en: Enable Bank Transfer
de_DE: Überweisung aktivieren

en: Enable COD
de_DE: Per Nachnahme aktivieren

en: Enable Cash on Delivery
de_DE: Per Nachnahme aktivieren

en: Enable Cheque Payment
de_DE: Bezahlung per Scheck aktivieren

en: Enable Free Shipping
de_DE: Kostenlosen Versand aktivieren

en: Enable Mijireh Checkout
de_DE: Mijireh Checkout aktivieren

en: Enable PayPal sandbox
de_DE: PayPal-Testumgebung aktivieren

en: Enable PayPal standard
de_DE: Aktiviere PayPal-Standard

en: Enable WooCommerce CSS styles
de_DE: WooCommerce CSS aktivieren

en: Enable WooCommerce lightbox on the product page
de_DE: WooCommerce Lightbox aktivieren auf der Produktseite

en: Enable coupon form on cart
de_DE: Gutscheinform im Warenkorb anzeigen

en: Enable coupon form on checkout
de_DE: Aktiviere Gutschein Funktion beim Checkout

en: Enable coupons
de_DE: Gutscheine aktivieren

en: Enable enhanced country select boxes
de_DE: Erweiterte Länderauswahlfelder aktivieren

en: Enable free shipping
de_DE: Aktiviere Versandkostenfrei

en: Enable guest checkout (no account required)
de_DE: Bezahlvorgang als Gast ermöglichen (Kundenkonto nicht nötig)

en: Enable local delivery
de_DE: Lokalen Versand aktivieren

en: Enable local pickup
de_DE: Abholung vor Ort aktivieren

en: Enable logging
de_DE: Logging aktivieren

en: Enable low stock notifications
de_DE: Aktivieren um geringen Bestand anzuzeigen

en: Enable out of stock notifications
de_DE: Aktivieren um leeren Bestand anzuzeigen

en: Enable reviews
de_DE: Rezensionen zulassen

en: Enable shipping
de_DE: Versand aktivieren

en: Enable stock management
de_DE: Lagerverwaltung aktivieren

en: Enable taxes and tax calculations
de_DE: Aktiviere Steuern bzw. Mehrwertsteuerberechnungen

en: Enable the "Demo Store" notice on your site
de_DE: Aktiviert den Hinweis "Demo Shop" auf Ihrer Seite

en: Enable the SKU field for products
de_DE: Aktivieren des Art-Nr.-Feldes für Produkte

en: Enable the dimension fields for products
de_DE: Aktiviere das Abmessungsfeld für Produkte

en: Enable the shipping calculator on the cart page
de_DE: Aktiviere den Versandrechner auf der Warenkorb-Seite

en: Enable the weight field for products
de_DE: Aktivieren des Gewichtsfeldes für Produkte

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
de_DE: Aktivieren Sie diese Einstellung, falls ein Produkt nicht versandt wird oder wenn es keine Versandkosten gibt.

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
de_DE: Diese Einstellung aktivieren, um Zugriff auf ein Download-Produkt zu gewähren für den Kauf eines Produkts

en: Enable this option to feature this product.
de_DE: Aktivieren Sie diese Option damit das Produkt angepriesen wird.

en: Enable this option to show the ShareDaddy button on the product page.
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um den ShareDaddy Button auf der Produkt-Seite zu zeigen.

en: Enable this shipping method
de_DE: Aktiviere diese Versandmethode

en: Enable this to post order data to PayPal via a form instead of using a redirect/querystring.
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um Daten an PayPal über ein Formular anstatt redirect/querystring zu nutzen.

en: Enable/Disable
de_DE: Aktivieren/Deaktivieren

en: Enabled
de_DE: Aktiv

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
de_DE: Geben Sie eine ArtNr. für diese Variante ein oder lassen Sie das Feld leer, um die übergeordnete ArtNr. zu verwenden.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
de_DE: Geben Sie die URL von dem Bild an, das sie im Header der E-Mail einfügen wollen. Zum Hochladen bitte den Uploader nutzen <a href="%s">Media-Uploader</a>.

en: Enter a cost per order, e.g. 5.00. Leave blank to disable.
de_DE: Geben Sie die Kosten pro Bestellung ein, z.B.: 5,00. Lassen Sie das Feld leer, um es zu deaktivieren.

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
de_DE: Geben Sie einen Betrag für die Mindestgebühr ein. Gebühren weniger als dieser Betrag werden erhöht. Leer lassen um zu deaktivieren.

en: Enter a name for the new attribute term:
de_DE: Geben Sie einen Namen für die neue Attributbezeichnung an:

en: Enter a quantity to enable stock management for this variation, or leave blank to use the variable product stock options.
de_DE: Geben Sie eine Menge an um Lager-Management für diese Variation zu aktivieren, oder leer lassen, um die variablen Produkt-Lager-Optionen zu verwenden.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
de_DE: Füge eine Steuerrate mit bis zu vier Dezimalstellen hinzu.

en: Enter a value
de_DE: Bitte einen Wert eingeben

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
de_DE: Gewicht für diese Ausführung eingeben oder leer lassen, um das Gewicht des übergeordneten Produkts zu verwenden.

en: Enter an amount e.g. 2.99
de_DE: Geben Sie einen Wert ein, z.B. 2,99

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
de_DE: Geben sie einen optionalen Hinweis ein, welcher dem Kunden nach dem Kauf übermittelt werden soll.

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
de_DE: Geben Sie Text ein oder einige Attribute durch senkrechten Strich (|) getrennte Werte.

en: Enter the external URL to the product.
de_DE: Geben Sie die externe URL zu diesem Produkt ein.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
de_DE: Geben Sie eine Zahl von Tagen ein, bevor der Downloadlink abläuft. oder lassen Sie das Feld leer.

en: Enter your %1$sShareThis publisher ID%2$s to show social sharing buttons on product pages.
de_DE: Geben Sie Ihre  %1$sShareThis publisher ID%2$s ein, um Buttons für soziale Netzwerke auf Produktseiten einzublenden.

en: Equatorial Guinea
de_DE: Äquatorialguinea

en: Error 404
de_DE: Fehler 404

en: Estonia
de_DE: Estland

en: Ethiopia
de_DE: Äthiopien

en: Euros (&euro;)
de_DE: Euro (&euro;)

en: Excluding selected countries
de_DE: Ausgewählte Länder ausschließen

en: Expand all
de_DE: Alle anzeigen

en: Expiry date
de_DE: Ablaufdatum

en: External/Affiliate
de_DE: Extern/Affiliate

en: External/Affiliate product
de_DE: Externes/Affiliate-Produkt

en: Falkland Islands
de_DE: Falklandinseln

en: Faroe Islands
de_DE: Färöer

en: Featured
de_DE: Empfohlen

en: Featured Products
de_DE: Empfohlene Produkte

en: Fee Type
de_DE: Gebührenart

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
de_DE: Gebühr ohne Steuer. Geben sie einen Betrag an, z.B.: 2,50, oder einen Prozentsatz, z.B.: 5%

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
de_DE: Gebühr exklusive Mehrwertsteuer. Geben Sie einen Wert ein, z.B. 2.50, oder einen Prozentsatz, z.B. 5%. Zum Deaktivieren leer lassen.

en: Fiji
de_DE: Fidschi

en: File Path
de_DE: Dateipfad

en: File not found
de_DE: Datei nicht gefunden

en: Filter
de_DE: Eingrenzen

en: Filter by price
de_DE: Preisfilter

en: Finland
de_DE: Finnland

en: First Name
de_DE: Vorname

en: First name
de_DE: Vorname

en: Fixed amount
de_DE: Fester Betrag

en: Fixed amount per product
de_DE: Fester Betrag pro Produkt

en: Flat Rates
de_DE: Versandkostenpauschalen

en: Flat rate
de_DE: Versandkostenpauschale

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
de_DE: Mit Versandkostenpauschalen können Sie Standardbeträge pro Produkt oder pro Bestellung definieren.

en: For more information:
de_DE: Mehr Informationen:

en: For your reference, your order details are shown below.
de_DE: Zu Ihrer Kontrolle, hier noch einmal Ihre Bestelldetails.

en: Force Downloads
de_DE: Downloads erzwingen

en: Force SSL
de_DE: SSL erzwingen

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required)
de_DE: SSL (HTTPS) auf Kassenseiten erzwingen (ein SSL Zertifikat wird benötigt)

en: Force secure checkout
de_DE: Sicheres Bezahlen erzwingen

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
de_DE: Downloads erzwingen wird die URLs verstecken. Einige Server werden aber große Dateien unzuverlässiger ausliefern. Wenn <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> vorhanden ist, können darüber die Daten ausgeliefert werden (Server benötigt <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found in your order confirmation email.
de_DE: Gefunden in Ihrer Bestellbestätigungsmail.

en: France
de_DE: Frankreich

en: Free Shipping
de_DE: Kostenloser Versand

en: Free!
de_DE: Kostenlos!

en: French Guiana
de_DE: Französisch-Guayana

en: French Polynesia
de_DE: Französisch-Polynesien

en: French Southern Territories
de_DE: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: From:
de_DE: Von:

en: Gabon
de_DE: Gabun

en: Gateway Disabled
de_DE: Gateway deaktiviert

en: General
de_DE: Allgemein

en: General Options
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: General settings such as your shop base, currency, and script/styling options which affect features used in your store.
de_DE: Hier findest du allgemeine Einstellungen, wie etwa deine Geschäftszentrale, Währung oder Schrift-/Design-Optionen, die die Ausstattung in deine Geschäft beeinflussen.

en: Generate report
de_DE: Bericht generieren

en: Georgia
de_DE: Georgien

en: Germany
de_DE: Deutschland

en: Get started with Mijireh Checkout
de_DE: Erste Schritte mit Mijireh Checkout

en: Give the customer instructions for paying via BACS, and let them know that their order won't be shipping until the money is received.
de_DE: Informieren Sie den Kunden über Ihre Zahlungsmodalitäten für die Rechnungsbegleichung per Überweisung und achten Sie darauf anzugeben, das die Bestellung erst ausgeführt wird, nachdem das Geld überwiesen wurde.

en: Go to homepage &rarr;
de_DE: Zur Startseite gehen &rarr;

en: Good
de_DE: Gut

en: Google Analytics is a free service offered by Google that generates detailed statistics about the visitors to a website.
de_DE: Google Analytics ist einer freier Webservice von Google, mit welchem detaillierte Statistiken über die Besucher der Webseite erstellt werden können.

en: Grant Access
de_DE: Zugang Gewähren

en: Grant access to downloadable products after payment
de_DE: Zugriff gewähren auf den downloadbaren Artikel nach Zahlung

en: Greece
de_DE: Griechenland

en: Greenland
de_DE: Grönland

en: Grouped
de_DE: Gruppiert

en: Grouped product
de_DE: Gruppiertes Produkt

en: Grouping
de_DE: Gruppieren

en: Guest
de_DE: Gast

en: Handling Fee
de_DE: Bearbeitungsgebühr

en: Hard Crop
de_DE: Exakt beschneiden

en: Have a coupon?
de_DE: Haben Sie einen Gutschein?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
de_DE: Wollen ihre Kunden per Nachnahme bei der Auslieferung zahlen (Bar oder über andere Zahlungsmethoden)?

en: Height
de_DE: Höhe

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
de_DE: Hallo, <strong>%s</strong>. Mit Ihrem Konto haben Sie die Möglichkeit Ihre vergangenen Bestellungen abzurufen, Ihre Liefer- und Rechnungsadresse zu verwalten und Ihr <a href="%s">Passwort zu ändern</a>.

en: Hello, a note has just been added to your order:
de_DE: Hallo, Ihrer Bestellung wurde soeben ein Hinweis hinzugefügt:

en: Here you can customise the way WooCommerce emails appear.
de_DE: Hier können Sie einstellen wie WooCommerce E-Mails erscheinen sollen.

en: Here you can set up your store and customise it to fit your needs. The sections available from the settings page include:
de_DE: Hier können Sie sich Ihren Shop erstellen und an Ihre Bedürfnisse anzupassen. Die Abschnitte, erhältlich von der Einstellungsseite beinhalten:

en: Hidden
de_DE: Unsichtbar

en: Hide free products
de_DE: Kostenlose Produkte verbergen

en: Hide if cart is empty
de_DE: Ausblenden wenn Warenkorb leer ist

en: Hide out of stock items from the catalog
de_DE: Ausblenden von Produkten, die nicht vorrätig sind

en: Hide shipping costs until an address is entered
de_DE: Versandkosten verbergen bis Adresse eingegeben wurde

en: Highlight
de_DE: Hervorheben

en: How to calculate delivery charges
de_DE: Wie sollen die Versandkosten berechnet werden

en: Hungarian Forint
de_DE: Ungarische Forint

en: Hungary
de_DE: Ungarn

en: IPN payment completed
de_DE: IPN-Zahlung vollständig

en: Iceland
de_DE: Island

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed for this product and variations. If enabled, stock quantity can go below 0.
de_DE: Bei aktiver Bestandsverwaltung steuert dies, ob Rückbestellungen für dieses Produkt oder Variatonen erlaubt sind. Wenn aktiviert, kann Bestandsmenge unter 0 gehen.

en: If you are having problems, or to assist us with support, please check the status page to identify any problems with your configuration:
de_DE: Wenn Sie Probleme haben, oder uns mit Support unterstützen, überprüfen Sie bitte die Status-Seite, um Probleme mit der Konfiguration zu identifizieren:

en: If you come across a bug, or wish to contribute to the project you can also <a href="%s">get involved on GitHub</a>.
de_DE: Wenn Sie auf einen Bug stoßen, oder möchten Sie zu dem Projekt beitragen, dann können Sie auch <a href="%s">auf GitHub dabei sein</a>.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
de_DE: Wenn Sie eine "AGB" Seite festlegen, wird der Kunde beim Abmelden gefragt, ob er diesen zustimmt.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
de_DE: Wenn Sie Hilfe benötigen oder weitergehende Absprachen treffen möchten, nehmen Sie bitte Kontakt mit uns auf.

en: Image
de_DE: Bild

en: Image Options
de_DE: Bilderoptionen

en: In stock
de_DE: Auf Lager

en: In stock?
de_DE: Auf Lager?

en: India
de_DE: Indien

en: Individual use
de_DE: Individueller Gebrauch

en: Indonesia
de_DE: Indonesien

en: Install WooCommerce Pages
de_DE: WooCommerces Seiten installieren

en: Installed payment gateways are displayed below. Drag and drop payment gateways to control their display order on the checkout.
de_DE: Installierte Zahlungs-Gateways werden unten angezeigt. Drag & Drop Zahlungs-Gateways, um ihre Anzeigenreihenfolge bei der Kasse zu ändern.

en: Installed plugins
de_DE: Installierte Plugins

en: Instructions
de_DE: Anweisungen

en: Instructions that will be added to the thank you page.
de_DE: Anweisungen, die der Danke-Seite hinzugefügt werden

en: International Delivery
de_DE: Internationaler Versand

en: International delivery based on flat rate shipping.
de_DE: Internationaler Versand basierend auf Pauschalbeträgen.

en: Invalid download.
de_DE: fehlerhafter download.

en: Invalid email address.
de_DE: Ungültige E-Mail Adresse.

en: Invalid email/username.
de_DE: E-Mail/Benutzername ungültig.

en: Invalid order.
de_DE: Ungültige Bestellung.

en: Invalid payment method.
de_DE: Ungültige Bezahlart.

en: Invalid shipping method.
de_DE: Ungültige Versandart.

en: Inventory
de_DE: Lagerverwaltung

en: Inventory Options
de_DE: Lagerverwaltung

en: Iraq
de_DE: Irak

en: Israeli Shekel
de_DE: Israelische Schekel

en: Italy
de_DE: Italien

en: Item
de_DE: Artikel

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
de_DE: Lagerbestand von Produkt #%s erhöht von %s auf %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
de_DE: Lagerbestand des Produkts #%s reduziert von %s auf %s.

en: Ivory Coast
de_DE: Elfenbeinküste

en: Jamaica
de_DE: Jamaika

en: Japanese Yen (&yen;)
de_DE: Yen (&yen;)

en: Join for free
de_DE: Kostenlos Anmelden

en: Jordan
de_DE: Jordanien

en: Kazakhstan
de_DE: Kasachstan

en: Kenya
de_DE: Kenia

en: Kyrgyzstan
de_DE: Kirgisistan

en: L/W/H
de_DE: L/B/H

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Last warning, are you sure?
de_DE: Letzte Warnung, sind Sie sicher?

en: Latvia
de_DE: Lettland

en: Learn more
de_DE: Mehr erfahren

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
de_DE: Mehr über WooCommerce und Mijireh

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
de_DE: Leer lassen für unbegrenzte Downloads

en: Lebanon
de_DE: Libanon

en: Left
de_DE: Links

en: Left (with space)
de_DE: Links (mit Leerzeichen)

en: Length
de_DE: Länge

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque to and that their order won't be shipping until you receive it.
de_DE: Informieren Sie den Kunden über den Scheckbegünstigten und wohin der Scheck zu senden ist und das die Lieferung erst nach Erhalt desselben erfolgt.

en: Libya
de_DE: Libyen

en: Limit the purchasable quantity of downloadable-virtual items to 1
de_DE: Begrenze die kaufbare Anzahl virtueller (downloadbarer) Artikel auf 1

en: Link all variations
de_DE: Alle Varianten verlinken

en: List
de_DE: Liste

en: Lithuania
de_DE: Litauen

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
de_DE: Möchtest du die Rechnungsdaten des Kunden laden? Das wird die zur Zeit eingetragenen Daten löschen.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
de_DE: Möchtest du die Lieferdaten des Kunden laden? Das wird die zur Zeit eingetragenen Daten löschen.

en: Local Delivery
de_DE: Lokaler Versand

en: Local Pickup
de_DE: Abholung vor Ort

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
de_DE: Lokaler Versand ist eine Versandmethode Bestellungen lokal zu versenden.

en: Local pickup is a simple method which allows the customer to pick up their order themselves.
de_DE: Abholung vor Ort ist eine einfache Methode, die dem Kunden erlaubt seine Bestellung selber abzuholen.

en: Localisation
de_DE: Lokalisierung

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>woocommerce/logs/paypal.txt</code>
de_DE: PayPal Ereignisse, wie IPN Anfragen unter <code>woocommerce/logs/paypal.txt</code> loggen.

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
de_DE: Log-Verzeichnis (<code>woocommerce/logs/</code>) ist nicht beschreibbar. Einloggen wird nicht möglich sein.

en: Log directory is writable.
de_DE: Log-Verzeichnis ist beschreibbar.

en: Log into your google analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXX-X</code>
de_DE: Bei Google Analytics anmelden, um die ID zu finden, z.B.:  <code>UA-XXXXX-X</code>

en: Logged in title:
de_DE: Login Bezeichnung:

en: Logged out title:
de_DE: Logout Bezeichnung:

en: Logout link
de_DE: Logout-Link

en: Lost Password?
de_DE: Passwort vergessen?

en: Lost password?
de_DE: Passwort vergessen?

en: Low stock
de_DE: Geringer Bestand

en: Luxembourg
de_DE: Luxemburg

en: LxWxH in decimal form
de_DE: LxBxH in dezimaler Form

en: Macao S.A.R., China
de_DE: Macao, China

en: Macedonia
de_DE: Mazedonien

en: Madagascar
de_DE: Madagaskar

en: Make a duplicate from this product
de_DE: Duplizieren Sie dieses Produkt

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order wont be shipped until the funds have cleared in our account.
de_DE: Zahlen Sie direkt per Überweisung an uns. Bitte geben Sie Ihre Auftragsnummer im Verwendungszweck an. Ihre Bestellung wird erst nach Erhalt des Rechnungsbetrages an Sie ausgeliefert.

en: Malaysian Ringgits (RM)
de_DE: Malaysischer Ringgit (RM)

en: Maldives
de_DE: Malediven

en: Manage stock?
de_DE: Lagerbestand verwalten?

en: Mark completed
de_DE: Ziel fertig gestellt

en: Mark processing
de_DE: Ziel wird bearbeitet

en: Marshall Islands
de_DE: Marshallinseln

en: Mauritania
de_DE: Mauretanien

en: Max price
de_DE: Max Preis

en: Menu order
de_DE: Menü Gliederung

en: Method ID
de_DE: Methoden ID

en: Method Title
de_DE: Bezeichnung

en: Method availability
de_DE: Verfügbarkeit der Versandart

en: Method:
de_DE: Methode:

en: Mexican Peso (&#36;)
de_DE: Mexikainische Peso (&#36;)

en: Mexico
de_DE: Mexiko

en: Micronesia
de_DE: Mikronesien

en: Mijireh error:
de_DE: Mijireh Fehler:

en: Min price
de_DE: Min. Preis

en: Minimum Fee
de_DE: Minimalgebühr

en: Minimum Order Amount
de_DE: Untergrenze Bestellsumme

en: Minimum amount
de_DE: Mindestbetrag

en: Moldova
de_DE: Moldawien

en: Mongolia
de_DE: Mongolei

en: Month
de_DE: Monat

en: Monthly Sales
de_DE: Monatliche Verkäufe

en: Monthly sales for year
de_DE: Monatliche Verkäufe pro Jahr

en: More functionality and gateway options available via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.
de_DE: Mehr Funktionen und Schnittstellen sind via <a href="%s" target="_blank">offizieller WC-Erweiterungsseite</a> verfügbar.

en: Morocco
de_DE: Marokko

en: Move this item to the Trash
de_DE: Dieses Produkt in den Papierkorb legen

en: Move to Trash
de_DE: In den Papierkorb bewegen

en: Mozambique
de_DE: Mosambik

en: Municipality
de_DE: Gemeinde

en: Must be logged in to download files
de_DE: Muss eingeloggt sein um Dateien herunterzuladen

en: My Account
de_DE: Mein Konto

en: My Account &rarr;
de_DE: Mein Konto &rarr;

en: My Account Page
de_DE: Mein Konto

en: My Address
de_DE: Meine Adresse

en: My account
de_DE: Mein Konto

en: N/A
de_DE: nicht lieferbar

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
de_DE: Name des Attributes (wird im Frontend angezeigt).

en: Net profit
de_DE: Nettogewinn

en: Netherlands
de_DE: Niederlande

en: Netherlands Antilles
de_DE: Niederländische Antillen

en: Never
de_DE: Niemals

en: Never show stock amount
de_DE: Nie die Lagerbestand anzeigen

en: New
de_DE: Neu

en: New Caledonia
de_DE: Neukaledonien

en: New Coupon
de_DE: Neuer Gutschein

en: New Order
de_DE: Neue Bestellung

en: New Order status Name
de_DE: Neuer Name für Bestellstatus

en: New Product
de_DE: Neues Produkt

en: New Product Category Name
de_DE: Neuer Produktkategoriename

en: New Product Tag Name
de_DE: Neuer Produktschlagwortname

en: New Products
de_DE: Neue Produkte

en: New Shipping Class Name
de_DE: Neuer Versandklassenname

en: New South Wales
de_DE: Neusüdwales

en: New Variation
de_DE: Neue Variante

en: New Zealand
de_DE: Neuseeland

en: New Zealand Dollar (&#36;)
de_DE: Neuseeland Dollar (&#36;)

en: New password
de_DE: Neues Passwort

en: New products
de_DE: Neue Produkte

en: New products added to %s
de_DE: Neue Produkte hinzugefügt zu %s

en: New products tagged %s
de_DE: Neue Produkte verschlagwortet %s

en: Newfoundland
de_DE: Neufundland

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de_DE: Nächste Seite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
de_DE: Nein

en: No Coupons found
de_DE: Keine Gutscheine gefunden

en: No Coupons found in trash
de_DE: Keine Gutscheine im Papierkorb gefunden

en: No Orders found
de_DE: Keine Bestellungen gefunden

en: No Orders found in trash
de_DE: Keine Bestellungen im Papierkorb gefunden

en: No Products found
de_DE: Keine Produkte gefunden

en: No Products found in trash
de_DE: Keine Produkte im Papierkorb gefunden

en: No Variations found
de_DE: Keine Varianten gefunden

en: No Variations found in trash
de_DE: Keine Varianten im Papierkorb gefunden

en: No attributes currently exist.
de_DE: Derzeit keine Attribute vorhanden.

en: No billing address set.
de_DE: Keine Rechnungsadresse festgelegt.

en: No categories
de_DE: Keine Kategorien

en: No customer selected
de_DE: Kein Kunde ausgewählt

en: No default
de_DE: Kein Standard

en: No minimum
de_DE: Kein Minimum

en: No product categories exist.
de_DE: Es existieren keine Produktkategorien.

en: No product to duplicate has been supplied!
de_DE: Kein Produkt zum Duplizieren vorhanden!

en: No products are low in stock.
de_DE: Keines der Produkte hat nur noch einen geringen Bestand.

en: No products are out in stock.
de_DE: Alle Produkte sind vorrätig.

en: No products found
de_DE: Keine Produkte gefunden

en: No products found which match your selection.
de_DE: Es wurden keine Produkte gefunden, die Ihrer Auswahl entsprechen.

en: No products in the cart.
de_DE: Es befinden sich keine Produkte im Warenkorb.

en: No sales :(
de_DE: Keine Umsätze

en: No shipping address set.
de_DE: Versandadresse nicht festgelegt.

en: No shipping class
de_DE: Keine Versandklasse

en: No variations added
de_DE: Keine Variationen hinzugefügt

en: None
de_DE: Keine

en: Norfolk Island
de_DE: Norfolkinsel

en: North Korea
de_DE: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
de_DE: Nördliche Marianen

en: Northern Territory
de_DE: Nordterritorium

en: Northwest Territories
de_DE: Nordwest-Territorien

en: Norway
de_DE: Norwegen

en: Norwegian Krone
de_DE: Norwegische Kronen

en: Not that bad
de_DE: Nicht ganz schlecht

en: Note
de_DE: Notiz

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
de_DE: Hinweis: Versandkosten und Steuern werden geschätzt%s und werden während des Kaufprozesses aktualisiert, basierend auf ihren Rechnungs- und Versandinformationen

en: Note: The shop page has children - child pages will not work if you enable this option.
de_DE: Bitte beachten: Die Shopseite hat Unterseiten - Unterseiten werden nicht funktionieren wenn diese Option aktiviert ist.

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Nova Scotia
de_DE: Neuschottland

en: Number of products to show:
de_DE: Anzahl der Produkte, die angezeigt werden sollen:

en: Number of sales
de_DE: Verkaufszahlen

en: OR
de_DE: ODER

en: On Sale
de_DE: Sonderangebot

en: On-Hold
de_DE: Wartend

en: Only %s left in stock
de_DE: Es sind nur noch %s auf Lager

en: Only ship to the users billing address
de_DE: Nur an die Rechnungsadresse versenden

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
de_DE: Nur niedrigen Lagerbestand anzeigen, z.B. "Nur noch 2 Artikel auf Lager" vs. "Auf Lager"

en: Optional extra shipping options with additional costs (one per line). Example: <code>Option Name|Cost|Per-order (yes or no)</code>. Example: <code>Priority Mail|6.95|yes</code>. If per-order is set to no, it will use the "Calculation Type" setting.
de_DE: Optionale zusätzliche Versandoptionen mit zusätzlichen Kosten (eine pro Zeile). Beispiel: <code>Optionsname|Kosten|Pro-Bestellung (Ja oder Nein)</code>. Beispiel: <code>Express Brief 6,95|Ja</code>. Wenn Pro-Bestellung auf Nein eingestellt ist, wird  "Berechnungs Typ" verwendet.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
de_DE: Optional können Sie den Namen des gewünschten Seitenstils eingeben. Dies wird innerhalb Ihres PayPal Kontos definiert.

en: Optionally enter your bank details below for customers to pay into.
de_DE: Geben Sie optional Ihre Bankdaten unten an die, die Kunden zum bezahlen nutzen können.

en: Options concerning stock and stock notices.
de_DE: Optionen betreffend Lagerbestand und Hinweise zu Lagerbestand.

en: Options concerning tax, including international and local tax rates.
de_DE: Optionen betreffend Steuer, inklusive internationaler und lokaler Steuersätze.

en: Options for how things like price, images and weights appear in your product catalog.
de_DE: Optionen wie z.B. Preise, Bilder, Gewichte in Ihrem Produktkatalog dargestellt werden.

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Order %s
de_DE: Bestellung %s

en: Order %s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
de_DE: Bestellung %s wurde als zurückerstattet markiert - PayPal Ursachencode: %s

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
de_DE: Bestellung %s welche vor %s erstellt wurde, hat den Status &ldquo;%s&rdquo;

en: Order &ndash; %s
de_DE: Bestellung &ndash; %s

en: Order Actions
de_DE: Aktionen ausführen

en: Order Again
de_DE: Wieder bestellen

en: Order Data
de_DE: Bestelldaten

en: Order Date:
de_DE: Bestelldatum:

en: Order Details
de_DE: Details der Bestellung

en: Order Discount
de_DE: Bestellrabatt

en: Order Discount:
de_DE: Bestellungsrabatt:

en: Order ID
de_DE: Bestell-ID

en: Order Notes
de_DE: Hinweise zur Bestellung

en: Order Received
de_DE: Auftrag eingegangen

en: Order Total
de_DE: Bestellung gesamt

en: Order Total:
de_DE: Gesamtsumme:

en: Order Totals
de_DE: Gesamtsumme der Bestellung

en: Order Updates
de_DE: Aktualisierungen zur Bestellung

en: Order by:
de_DE: Sortiert nach:

en: Order cancelled by customer.
de_DE: Bestellung wurde durch den Kunden abgebrochen.

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
de_DE: %d %b %Y um %H:%M

en: Order draft updated.
de_DE: Bestellungsentwurf aktualisiert.

en: Order item stock reduced successfully.
de_DE: Lagerbestand der bestellten Produkte erfolgreich reduziert.

en: Order notes
de_DE: Bestellnotizen:

en: Order refunded/reversed
de_DE: Bestellungen zurückerstattet / storniert

en: Order restored to revision from %s
de_DE: Bestellung wurde zur Version vom %s wiederhergestellt

en: Order saved.
de_DE: Bestellung gespeichert.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
de_DE: Bestellung geplant für: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status
de_DE: Bestellung Status

en: Order status changed by bulk edit:
de_DE: Bestellstatus wurde von der Massenverarbeitung verändert:

en: Order status changed from %s to %s.
de_DE: Status der Bestellung von %s auf %s geändert.

en: Order status:
de_DE: Status der Bestellung:

en: Order statuses
de_DE: Bestellung Status (alle)

en: Order submitted.
de_DE: Bestellung hinzugefügt.

en: Order updated.
de_DE: Bestellung aktualisiert.

en: Order:
de_DE: Bestellung:

en: Orders
de_DE: Bestellungen

en: Orders can also be added from this section if you want to set them up for a customer manually.
de_DE: In diesem Bereich können Bestellungen hinzugefügt werden, wenn du sie manuell für einen Kunden anfertigst.

en: Our Details
de_DE: Unsere Angaben

en: Out of stock
de_DE: Nicht vorrätig.

en: Output ShareDaddy button?
de_DE: ShareDaddy Schaltfläche anzeigen?

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: Page
de_DE: Seite

en: Page Setup
de_DE: Seitenaufbau

en: Page Style
de_DE: Seitenstil

en: Page contents: [woocommerce_cart]
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_cart]

en: Page contents: [woocommerce_change_password] Parent: "My Account"
de_DE: Seiteninhalt:  [woocommerce_change_password] Vorherige: "Mein Konto"

en: Page contents: [woocommerce_checkout]
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_checkout]

en: Page contents: [woocommerce_edit_address] Parent: "My Account"
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_edit_address] vorherige: "Mein Konto"

en: Page contents: [woocommerce_my_account]
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_my_account]

en: Page contents: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_pay] Vorherige: "Abmelden"

en: Page contents: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_thankyou] vorherige: "Abmelden"

en: Page contents: [woocommerce_view_order] Parent: "My Account"
de_DE: Seiteninhalt: [woocommerce_view_order] vorherige: "Mein Konto"

en: Page does not contain the shortcode: %s
de_DE: Seite beinhaltet nicht den Shortcode: %s

en: Page not set
de_DE: Seite nicht festgelegt

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Palestinian Territory
de_DE: Palästinensisches Territorium

en: Papua New Guinea
de_DE: Papua-Neuguinea

en: Parent
de_DE: Vorgänger

en: Parent Coupon
de_DE: Übergeordneter Gutschein

en: Parent Order status
de_DE: Übergeordneter Bestellstatus

en: Parent Order status:
de_DE: Übergeordneter Bestellstatus:

en: Parent Orders
de_DE: Übergeordnete Bestellungen

en: Parent Product
de_DE: Übergeordnetes Produkt

en: Parent Product Category
de_DE: Übergeordnete Produktkategorie

en: Parent Product Category:
de_DE: Übergeordnete Produktkategorie:

en: Parent Product Tag
de_DE: Übergeordnetes Produktschlagwort

en: Parent Product Tag:
de_DE: Übergeordnetes Produktschlagwort:

en: Parent Shipping Class
de_DE: Übergeordnete Versandklasse

en: Parent Shipping Class:
de_DE: Übergeordnete Versandklasse:

en: Parent Variation
de_DE: Übergeordnete Variante

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password is required.
de_DE: Passwort wird benötigt.

en: Passwords do not match.
de_DE: Passwörter stimmen nicht überein.

en: Pay
de_DE: Bezahlen

en: Pay Page
de_DE: Bezahlen

en: Pay for order
de_DE: Für Bestellung bezahlen

en: Pay securely with you credit card.
de_DE: Zahlen Sie sicher mit ihrer Kreditkarte.

en: Pay via PayPal
de_DE: Bezahlen über PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
de_DE: Zahlung über PayPal; Sie können mit Ihrer Kreditkarte bezahlen, wenn Sie über kein PayPal-Konto verfügen.

en: PayPal Email
de_DE: PayPal E-Mail

en: PayPal allows us to send 1 address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
de_DE: PayPal ermöglicht es uns eine Adresse zu senden. Wenn Sie PayPal für Versand-Etiketten nutzen dann mögen Sie es vielleicht vorziehen, die Lieferadresse anstatt der Rechnung zu schicken.

en: PayPal does not support your store currency.
de_DE: PayPal bietet keine Unterstützung für Ihr Währung an.

en: PayPal sandbox
de_DE: PayPal-Testumgebung

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
de_DE: PayPal Sandbox kann verwendet werden, um Zahlungen zu testen. Melden Sie sich für einen Entwickler-Account <a href="%s">hier</a>.

en: PayPal standard
de_DE: PayPal-Standard

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
de_DE: PayPal-Standard leitet den Benutzer an PayPal weiter, um die Zahlungsinformationen einzugeben.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
de_DE: PayPal verifiziert Adressen, daher kann bei dieser Einstellung Fehler auftreten (wir empfehlen, dass Sie es deaktiviert lassen).

en: Paying Customer?
de_DE: Zahlender Kunde?

en: Payment %s via IPN.
de_DE: Zahlung %s über IPN.

en: Payment Gateways
de_DE: Zahlungsweisen

en: Payment Method:
de_DE: Zahlungsmethode:

en: Payment Methods
de_DE: Zahlungsmethode

en: Payment for order %s refunded/reversed
de_DE: Die Bezahlung der Bestellung %s wurde zurückerstattet

en: Payment method description that the customer will see on your website.
de_DE: Beschreibung der Zahlungsweise welche der Kunde auf ihrer Webseite sehen wird.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
de_DE: Der Titel der Zahlungsweise, welchen der Kunde auf ihrer Webseite sehen sehen wird.

en: Payment method:
de_DE: Zahlungsart:

en: Payment to be made upon delivery.
de_DE: Zahlung, die bei Anlieferung gemacht wird.

en: Pending
de_DE: Unerledigt

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
de_DE: Pro Klasse - berechne den Versand für jede Versandklasse in einer Bestellung

en: Per Item - charge shipping for each item individually
de_DE: Pro Position - berechne Versandkosten für jede Position individuell

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
de_DE: Pro Bestellung - berechne Versandkosten für die komplette Bestellung

en: Percentage of cart total
de_DE: Prozentual vom Gesamtbetrag

en: Perfect
de_DE: Ausgezeichnet

en: Philippine Pesos
de_DE: Philippinische Peso

en: Philippines
de_DE: Philippinen

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Pipe separate terms
de_DE: Trenne einzelne Ausdrücke

en: Place order
de_DE: Bestellung abschicken

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
de_DE: Bitte versuchen Sie den Kauf nocheinmal oder gehen Sie zurück zu Ihrem Kundenkonto.

en: Please attempt your purchase again.
de_DE: Bitte versuchen Sie Ihren Kauf erneut auszuführen.

en: Please choose product options&hellip;
de_DE: Bitte wählen Sie die Produktoptionen&hellip;

en: Please enter a coupon code.
de_DE: Bitte Coupon Code eingeben.

en: Please enter a username.
de_DE: Bitte geben Sie einen Benutzernamen ein.

en: Please enter a valid order ID
de_DE: Bitte geben Sie eine gültige Bestellnummer ein.

en: Please enter a valid order email
de_DE: Bitte geben Sie eine gültige Bestell E-Mailadresse ein

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
de_DE: Bitte geben Sie eine gültige Postleitzahl/PLZ ein.

en: Please enter an account password.
de_DE: Bitte geben Sie ein Passwort für das Konto ein.

en: Please enter an account username.
de_DE: Bitte geben Sie einen Benutzernamen für das Konto ein.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
de_DE: Bitte geben Sie Ihre PayPal E-Mailadresse ein; diese wird benötigt, um die Bezahlung abschließen zu können.

en: Please enter your password.
de_DE: Bitte geben Sie Ihr Passwort ein.

en: Please enter your username and password to login.
de_DE: Bitte geben Sie ihren Benutzernamen und Passwort ein, um sich anzumelden.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
de_DE: Bitte füllen Sie die Angaben oben aus, um die verfügbaren Zahlungsarten abzurufen.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
de_DE: Bitte geben Sie Ihre Details ein um verfügbare Versandarten zu sehen.

en: Please rate the product.
de_DE: Bitte bewerten Sie das Produkt.

en: Please type your e-mail address.
de_DE: Bitte geben Sie Ihre E-Mail Adresse ein.

en: Poland
de_DE: Polen

en: Polish Zloty
de_DE: Polnische Zloty

en: Postcode
de_DE: Postleitzahl

en: Postcode/Zip
de_DE: Postleitzahl/PLZ

en: Posts tagged &ldquo;
de_DE: Produkt verschlagwortet &ldquo;

en: Pounds Sterling (&pound;)
de_DE: Britische Pfund (&pound;)

en: Prevent customers from accessing WordPress admin
de_DE: Zugriff auf das Wordpress-Backend für Kunden unterbinden

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Preview &#8220;%s&#8221;
de_DE: Vorschau &#8220;%s&#8221;

en: Price
de_DE: Preis

en: Price labels and Sale Flashes
de_DE: Preislabel und Verkaufshinweise

en: Price:
de_DE: Preis:

en: Prices
de_DE: Preise

en: Pricing Options
de_DE: Preisformatierung

en: Primary
de_DE: Primäre

en: Prince Edward Island
de_DE: Prinz-Edward-Insel

en: Private note
de_DE: Internamitteilung

en: Proceed to Checkout &rarr;
de_DE: Weiter zur Kasse &rarr;

en: Processing
de_DE: Bearbeitung

en: Product | Products
de_DE[0]: Produkt
de_DE[1]: Produkte

en: Product #%s - %s
de_DE: Produkt #%s - %s

en: Product % Discount
de_DE: Produkt % Rabatt

en: Product Backorder
de_DE: Produkt Lieferrückstand

en: Product Categories
de_DE: Produktkategorien

en: Product Category | Product Categories
de_DE[0]: Produktkategie
de_DE[1]: Produktkategorien

en: Product Data
de_DE: Produktangaben

en: Product Description
de_DE: Produktbeschreibung

en: Product Discount
de_DE: Produktrabatt

en: Product ID:
de_DE: Produkt-ID:

en: Product IDs
de_DE: Produkt-IDs

en: Product Ratings
de_DE: Produktbewertungen

en: Product SKU must be unique.
de_DE: Produkt-ArtNr. muss einzigartig sein.

en: Product SKU:
de_DE: Produkt-ArtNr.:

en: Product Sales
de_DE: Produktumsatz

en: Product Short Description
de_DE: Produkt Kurzbeschreibung

en: Product Tag | Product Tags
de_DE[0]: Produkt Schlagwort
de_DE[1]: Produkt Schlagwörter

en: Product Tags
de_DE: Produkt Schlagwörter

en: Product Thumbnails
de_DE: Produkt-Miniaturbild

en: Product Transients Cleared
de_DE: Produktcache geleert

en: Product Type
de_DE: Produkt-Art

en: Product URL
de_DE: Produkt-URL

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
de_DE: Hier können für Ihr Geschäft die Produktkategorien verwaltet werden. Um die Reihenfolge der Kategorien im Frontend zu ändern, können sie einfach per Drag&Drop sortiert werden. Um mehr gelistete Kategorien zu sehen, klicken auf "Optionen einblenden"-Link am oberen Ende der Seite.

en: Product creation failed, could not find original product:
de_DE: Produktauswahl fehlgeschlagen, es konnte kein Originalprodukt gefunden werden:

en: Product does not exist
de_DE: Dieses Produkt existiert nicht.

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
de_DE: Produktentwurf aktualisiert. <a target="_blank" href="%s">Produktvorschau</a>

en: Product low in stock
de_DE: Produkt bald nicht mehr vorrätig

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
de_DE: Ein Produkt muss nicht in dieser Kategorie sein damit der Gutschein gültig bleibt oder, für "Produkt-Rabatte", Produkte in dieser Kategorie werden nicht vergünstigt.

en: Product name
de_DE: Produktname

en: Product no longer exists
de_DE: Produkt existiert nicht mehr

en: Product out of stock
de_DE: Produkt ist nicht vorrätig.

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
de_DE: Produkt veröffentlicht. <a href="%s">Produkt ansehen</a>

en: Product restored to revision from %s
de_DE: Produkt wiederhergestellt zur Version vom %s

en: Product saved.
de_DE: Produkt gespeichert.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
de_DE: Produkt geplant für: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Produktvorschau</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
de_DE: Produkt hinzugefügt. <a target="_blank" href="%s">Produktvorschau</a>

en: Product updated.
de_DE: Produkt aktualisiert.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
de_DE: Produkt aktualisiert. <a href="%s">Produkt ansehen</a>

en: Products
de_DE: Produkte

en: Products tagged &ldquo;
de_DE: Produkte verschlagwortet &ldquo;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
de_DE: Produkte, die nicht in den Warenkorb sein dürfen, um diesen Gutschein nutzen zu können oder, für "Produkt-Rabatte", Produkte die nicht vergünstigt sind.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
de_DE: Produkte, die in den Warenkorb sein müssen, um diesen Gutschein verwenden zu können oder, für "Produkt-Rabatte", welche Produkte vergünstigt sind.

en: Province
de_DE: Provinz

en: Purchase Note
de_DE: Kaufhinweis

en: Qatar
de_DE: Katar

en: Qty
de_DE: Menge

en: Quantity
de_DE: Anzahl

en: Query Type:
de_DE: Abfrage-Typ:

en: Quick&nbsp;Edit
de_DE: Quick&nbsp;Bearbeiten

en: Radio buttons
de_DE: Radiobuttons

en: Random Products
de_DE: Zufällige Produkte

en: Rate&hellip;
de_DE: Bewertung&hellip;

en: Rated %s out of 5
de_DE: Bewertet mit %s von 5

en: Rating
de_DE: Einstufung

en: Ratings are required to leave a review
de_DE: Bewertungen sind erforderlich, um eine Meinung abzugeben

en: Re-enter new password
de_DE: Neues Passwort bestätigen

en: Re-enter password
de_DE: Passwort bestätigen

en: Re-enter your password.
de_DE: Passwort bestätigen.

en: Read More
de_DE: Weiterlesen

en: Recent Orders
de_DE: Zurückliegende Bestellungen

en: Recent Reviews
de_DE: Neue Bewertungen

en: Recently viewed
de_DE: Zuletzt angesehen

en: Redirect only
de_DE: Nur Umleiten

en: Redirect to cart after adding a product to the cart (on single product pages)
de_DE: Zurück zum Warenkorb nachdem ein Produkt hinzugefügt wurde (bei einer Einzelproduktansicht)

en: Redirect to the product page on a single matching search result
de_DE: Leitet auf die Produktseite um wenn nur ein passendes Suchergebnis existiert

en: Redirects
de_DE: Umleitung

en: Reduced Rate%sZero Rate
de_DE: Reduzierter Satz%sSteuerfrei

en: Register
de_DE: Anmelden

en: Registration
de_DE: Registrierung

en: Regular Price
de_DE: Regulärer Preis

en: Regular price
de_DE: Regulärer Preis

en: Related Products
de_DE: Ähnliche Produkte

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove image
de_DE: Bild entfernen

en: Remove this attribute?
de_DE: Diesen Attribut entfernen?

en: Remove this item
de_DE: Dieses Produkt entfernen

en: Remove zeros after the decimal point. e.g. <code>$10.00</code> becomes <code>$10</code>
de_DE: Entfernen Nullen nach dem Komma. z.B. <code>$10.00</code> wird <code>$10</code>

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Reports for sales based on date, top sellers and top earners.
de_DE: Ein Bericht über den Verkauf basierend auf Datum, Meistverkaufenden und Meistverdienenden.

en: Reset Capabilities
de_DE: Rechte zurücksetzen

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Restore this item from the Trash
de_DE: Dieses Produkt aus dem Papierkorb wiederherstellen

en: Return to homepage &rarr;
de_DE: Zurück zur Startseite &rarr;

en: Reunion
de_DE: Réunion

en: Reviews
de_DE: Bewertungen

en: Revoke Access
de_DE: Zugriff Entziehen

en: Right
de_DE: Rechts

en: Right (with space)
de_DE: Rechts (mit Leerzeichen)

en: Roles successfully reset
de_DE: Rollen erfolgreich zurückgesetzt

en: Romania
de_DE: Rumänien

en: Russia
de_DE: Russland

en: SKU
de_DE: ArtNr.

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
de_DE: SKU bezieht sich auf eine \"Stock-keeping unit\", ein einzigartiger Bezeichner für jedes einzelne Produkt und jede Dienstleistung die gekauft werden kann.

en: SKU:
de_DE: ArtNr.:

en: Saint Helena
de_DE: St. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
de_DE: St. Kitts und Nevis

en: Saint Lucia
de_DE: Sankt Lucia

en: Saint Martin (French part)
de_DE: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
de_DE: Saint-Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
de_DE: St. Vincent und die Grenadinen

en: Sale
de_DE: Angebot

en: Sale Price
de_DE: Angebotspreis

en: Sale Price Dates
de_DE: Zeitraum des Angebotspreises

en: Sale Price:
de_DE: Angebotspreis:

en: Sale price
de_DE: Angebotspreis

en: Sale prices
de_DE: Sonderpreise

en: Sale!
de_DE: Angebot!

en: Sales
de_DE: Umsatz

en: Sales amount
de_DE: Verkaufsbetrag

en: Sales by day
de_DE: Verkäufe pro Tag

en: Sales by month
de_DE: Verkäufe pro Monat

en: Sales for %s:
de_DE: Verkäufe für %s:

en: Sales in range
de_DE: Umsatz der Auswahl

en: Same as parent
de_DE: Gleich wie Eltern

en: Saudi Arabia
de_DE: Saudi-Arabien

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Address
de_DE: Adresse speichern

en: Save Order
de_DE: Bestellung speichern

en: Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save/update the order
de_DE: Bestellung speichern/aktualisieren

en: Schedule
de_DE: Zeitraum

en: Scripts
de_DE: Skripte

en: Search
de_DE: Suche

en: Search Coupons
de_DE: Gutschein suchen

en: Search Order statuses
de_DE: Die Bestellstatus durchsuchen

en: Search Orders
de_DE: Bestellungen suchen

en: Search Product Categories
de_DE: Produktkategorien durchsuchen

en: Search Product Tags
de_DE: Produktschlagwörter durchsuchen

en: Search Products
de_DE: Produkte suchen

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
de_DE: Such Ergebnisse: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
de_DE: Suche Versandklassen

en: Search Variations
de_DE: Varianten durchsuchen

en: Search for a product&hellip;
de_DE: Suchen Sie nach einem Produkt&hellip;

en: Search for a product…
de_DE: Suche nach einem Produkt...

en: Search for products
de_DE: Suche nach Produkten

en: Search for:
de_DE: Suche nach:

en: Search results for &ldquo;
de_DE: Suchergebnisse für &ldquo;

en: Secondary
de_DE: Sekundäre

en: Security
de_DE: Sicherheit

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select a category
de_DE: Wählen Sie eine Kategorie

en: Select a class&hellip;
de_DE: Wählen Sie eine Klasse&hellip;

en: Select a country&hellip;
de_DE: Land auswählen&hellip;

en: Select a page&hellip;
de_DE: Seite auswählen&hellip;

en: Select a state&hellip;
de_DE: Bundesland auswählen&hellip;

en: Select all
de_DE: Alle auswählen

en: Select box
de_DE: Auswahlbox

en: Select none
de_DE: Wählen Sie keine

en: Select options
de_DE: Ausführung auswählen

en: Select terms
de_DE: Begriffe auswählen

en: Selected countries
de_DE: Ausgewählte Länder

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
de_DE: Senden Versanddetails zu PayPal anstatt der Rechnung.

en: Serbia
de_DE: Serbien

en: Server Environment
de_DE: Serverumgebung

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Setup your ShareYourCart account
de_DE: Richten Sie ihr ShareYourCart Konto ein

en: Seychelles
de_DE: Seychellen

en: ShareDaddy is a sharing plugin bundled with JetPack.
de_DE: ShareDaddy ist ein Sharing Plugin zusammen mit JetPack.

en: ShareThis Publisher ID
de_DE: Ihre ShareThis-ID

en: ShareThis offers a sharing widget which will allow customers to share links to products with their friends.
de_DE: ShareThis stellt ein Widget zu Verfügung, welchen den Benutzern erlaubt, einfach Links zu den Produkten mit seinen Freunden zu teilen.

en: Ship to
de_DE: Lieferung an

en: Ship to billing address by default
de_DE: Standardmäßig an Rechnungsadresse senden

en: Ship to billing address?
de_DE: Zur Rechnungsadresse schicken?

en: Shipping
de_DE: Versand

en: Shipping Address
de_DE: Lieferadresse

en: Shipping Class
de_DE: Versandklasse

en: Shipping Classes
de_DE: Versandklassen

en: Shipping Destination
de_DE: Versandziel

en: Shipping Details
de_DE: Versanddetails

en: Shipping Method
de_DE: Versandart

en: Shipping Methods
de_DE: Versandmöglichkeiten

en: Shipping Options
de_DE: Versandoptionen

en: Shipping Tax:
de_DE: Versandsteuern:

en: Shipping address
de_DE: Lieferadresse

en: Shipping class
de_DE: Versandklasse

en: Shipping class:
de_DE: Versandklasse:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
de_DE: Versandklassen werden bei bestimmten Versandmethoden benutzt damit man ähnliche Produkte gruppiert.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
de_DE: Versandklassen können für Produktgruppen einer gleichen Type verwendet werden. Diese Gruppen können verwendet werden, um bei bestimmten Versandarten verschiedene Raten für verschiedene Produkte anzu bieten.

en: Shipping costs updated.
de_DE: Versandkosten aktualisiert.

en: Shipping details
de_DE: Versanddetails

en: Shipping only
de_DE: nur Versand

en: Shipping options
de_DE: Versandoptionen

en: Shipping via
de_DE: Versand via

en: Shipping:
de_DE: Lieferung:

en: Shop Base Page
de_DE: Shop Hauptseite

en: Shop Content
de_DE: Shop Inhalt

en: Shop Manager
de_DE: Shop-Manager

en: Shop Pages
de_DE: Shop-Seiten

en: Shop base page
de_DE: Shop Hauptseite

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Show "verified owner" label for customer reviews
de_DE: Zeige "Verifizierter Besitzer" Kennzeichnung für Kundenkritiken

en: Show all customers
de_DE: Alle Kunden anzeigen

en: Show all product types
de_DE: Alle Produktausführungen anzeigen

en: Show all statuses
de_DE: Jeden Status anzeigen

en: Show all sub-types
de_DE: Alle Unterausführungen anzeigen

en: Show as dropdown
de_DE: Als Drop-down-Menü anzeigen

en: Show hidden product variations
de_DE: Zeige versteckte Produktvarianten

en: Show hierarchy
de_DE: Hierarchie anzeigen

en: Show order comments section
de_DE: Bestellhinweise anzeigen

en: Show post counts
de_DE: Produktmenge anzeigen

en: Show subcategories
de_DE: Unterkategorien anzeigen

en: Show weight and dimension fields in product attributes tab
de_DE: Felder für Gewicht und Maße im Tab für Produktattribute anzeigen

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
de_DE: Zeigt ein benutzerdefiniertes Attribut in einem Widget an, welches die angezeigte Produktübersicht eingrenzt, wenn man Produktkategorien betrachtet.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
de_DE: Zeigt einen Preisfilter-Schieberegler in einem Widget an, mit welchem Sie die angezeigten Produkte eingrenzen können, wenn Sie bestimmte Produktkategorien betrachten.

en: Signups per day
de_DE: Anmeldungen pro Tag

en: Simple
de_DE: Einfach

en: Simple product
de_DE: Einfaches Produkt

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
de_DE: Sollte Ihr Browser kein JavaScript unterstützen, oder wenn dieses deaktiviert wurde, stellen Sie bitte sicher, das Sie den Button <em>Gesamtbetrag aktualisieren</em> klicken, bevor Sie Ihre Bestellung abschicken. Wenn Sie das nicht tun, könnte es möglich sein, das Sie mehr bezahlen müssen, als oben angegeben ist.

en: Singapore
de_DE: Singapur

en: Singapore Dollar (&#36;)
de_DE: Singapur Dollar (&#36;)

en: Single Product Image
de_DE: Einzelansicht Produkt

en: Skip setup
de_DE: Setup überspringen

en: Slovakia
de_DE: Slowakei

en: Slovenia
de_DE: Slowenien

en: Solomon Islands
de_DE: Salomonen

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
de_DE: Entschuldigung, aber es sind keine Zahlungsarten für Ihr Land verfügbar. Bitte kontaktieren Sie uns für weitere Hilfe oder wenn Sie alternative Absprachen treffen möchten.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
de_DE: Entschuldigung, aber es sind keine Zahlungsarten für Ihr Bundesland/Region verfügbar. Bitte kontaktieren Sie uns für weitere Hilfe oder wenn Sie alternative Absprachen treffen möchten.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
de_DE: Entschuldigen Sie, aber für Ihren Standort ist kein Versand möglich (%s).

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
de_DE: Entschuldigung, aber es sind keine Zahlungsarten für Ihr Bundesland/Region verfügbar. Bitte kontaktieren Sie uns für weitere Hilfe oder wenn Sie alternative Absprachen treffen möchten.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
de_DE: Entschuldigung, der Coupon "%s" scheint ungültig zu sein - er wurde jetzt aus ihrer Bestellung entfernt.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
de_DE: Tut uns leid, aber es scheint so, der Coupon "%s" gehört nicht zu Ihnen - Er wurde von Ihrer Bestellung entfernt.

en: Sorry, this download has expired
de_DE: Verzeihung, dieser Download ist abgelaufen.

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
de_DE: Entschuldigung, wir konnten diese Bestellung nicht in unserer Datenbank finden.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
de_DE: Entschuldigung, wir haben nicht ausreichend "%s" auf Lager, um Ihre Bestellung auszuführen (%s auf Lager). Bitte bearbeiten Sie Ihren Warenkorb und versuchen Sie es erneut. Wir bedauern die Unannehmlichkeiten die hierdurch verursacht wurden.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
de_DE: Tut uns leid, Sie haben Ihr Download-Limit für diese Datei erreicht.

en: Sorry, your session has expired.
de_DE: Entschuldigung, aber Ihre Sitzung ist abgelaufen.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
de_DE: Entschuldigung, aber Ihre Sitzung ist abgelaufen. <a href="%s">Zurück zur Startseite &rarr;</a>

en: Sort Code
de_DE: Bankleitzahl

en: Sort Products
de_DE: Produkte sortieren

en: Sort alphabetically
de_DE: alphabetisch sortieren

en: Sort by most recent
de_DE: Sortieren nach neueste

en: Sort by price
de_DE: Sortiert nach Preis

en: South Africa
de_DE: Südafrika

en: South African rand (R)
de_DE: Südafrikanischen Rand (R)

en: South Australia
de_DE: Südaustralien

en: South Georgia/Sandwich Islands
de_DE: Südgeorgien / Sandwich-Inseln

en: South Korea
de_DE: Südkorea

en: Spain
de_DE: Spanien

en: Specific Countries
de_DE: Ausgewählte Länder

en: State
de_DE: Bundesland

en: State/County
de_DE: Bundesland/Region

en: State/County or state code
de_DE: Staat/County oder Staat Code

en: Stock
de_DE: Lagerbestand

en: Stock Keeping Unit
de_DE: SKU

en: Stock Qty
de_DE: Lagerbestandsmenge

en: Stock Qty:
de_DE: Lagerbestand Anzahl:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
de_DE: Bestandsmenge. Wenn dies ein variables Produkt ist, dann wird dieser Wert für alle Variationen zur Kontrolle verwendet, es sei denn, Sie definieren Bestandsmenge bei auf Variationsebenen.

en: Stock reports for low stock and out of stock items.
de_DE: Lagerbestandsberichte für geringe Lagerhaltung und ausverkaufte Artikel.

en: Stock status
de_DE: Lagerbestand Status

en: Styles
de_DE: Stile

en: Styles and Scripts
de_DE: Styles und Skripte

en: Submission method
de_DE: Eingabemethode

en: Submit Review
de_DE: Bewertung senden

en: Subtotal
de_DE: Zwischensumme

en: Subtotal:
de_DE: Zwischensumme:

en: Svalbard and Jan Mayen
de_DE: Spitzbergen

en: Swaziland
de_DE: Swasiland

en: Sweden
de_DE: Schweden

en: Swedish Krona
de_DE: Schwedische Kronen

en: Swiss Franc
de_DE: Schweizer Franken

en: Switzerland
de_DE: Schweiz

en: Syria
de_DE: Syrien

en: System Status
de_DE: Systemstatus

en: Tags
de_DE: Schlagwörter

en: Taiwan
de_DE: Taiwan, China

en: Taiwan New Dollars
de_DE: Neuer Taiwan Dollar

en: Tajikistan
de_DE: Tadschikistan

en: Tanzania
de_DE: Tansania

en: Tasmania
de_DE: Tasmanien

en: Tax
de_DE: Mehrwertsteuer

en: Tax Class
de_DE: Mehrwertsteuersatz

en: Tax Options
de_DE: Mehrwertsteueroptionen

en: Tax Rates
de_DE: Steuersatz

en: Tax Rows
de_DE: Steuerzeilen

en: Tax Status
de_DE: Versteuerung

en: Tax Totals
de_DE: Steuer Gesamtsumme

en: Tax class
de_DE: Steuerklasse

en: Tax class for the line item
de_DE: Steuerklasse für das gezeigte Produkt

en: Tax class:
de_DE: Steuerklasse:

en: Taxable
de_DE: zu versteuern

en: Taxes by month
de_DE: Steuern pro Monat

en: Taxonomy exists - please change the slug
de_DE: Taxonomie existiert bereits - bitte ändern Sie den Slug

en: Tel:
de_DE: Tel.:

en: Telephone
de_DE: Telefon

en: Telephone:
de_DE: Telefon:

en: Terms
de_DE: Attribute

en: Thai Baht
de_DE: Thailändische Baht

en: Thank you for using WooCommerce :) Should you need help using or extending WooCommerce please <a href="%s">read the documentation</a>. For further assistance you can use the <a href="%s">community forum</a> or if you have access, <a href="%s">the members forum</a>.
de_DE: Vielen Dank, dass Sie WooCommerce nutzen. :) Sollten Sie Hilfe benötigen oder Sie wollen WooCommerce erweitern, dann <a href="%s">lesen Sie bitte unsere Dokumentation</a>. Für weitere Hilfe können Sie unser <a href="%s">Forum</a> nutzen oder falls Sie Zugang haben auch unser <a href="%s">Mitgliedsforum</a>.

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
de_DE: Vielen Dank für Ihre Bestellung, bitte klicken Sie auf den Button unten, um mit PayPal zu bezahlen.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
de_DE: Vielen Dank für Ihre Bestellung. Sie werden nun zu PayPal weitergeleitet, um die Bezahlung vorzunehmen.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below.
de_DE: Danke, wir bearbeiten nun Ihre Bestellung. Die Details zu Ihrer Bestellung finden Sie untenstehend.

en: Thank you. Your order has been received.
de_DE: Vielen Dank. Ihre Bestellung wurde empfangen.

en: Thanks Page
de_DE: Danke

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
de_DE: Vielen Dank, dass Sie ein Konto auf %s erstellt haben. Ihr Benutzername ist <strong>%s</strong>.

en: The Mijireh access key for your store.
de_DE: Der Mijireh Zugangsschlüssel für ihren Shop.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
de_DE: Die Grundfarbe für WooCommerce E-Mail-Vorlagen. Vorgabe <code>#557da1</code>.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
de_DE: Ihr Warenkorb wurde mit den Artikeln aus ihrer vorherigen Bestellung gefüllt.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
de_DE: Ihre Änderungen gehen verloren, wenn Sie diese Seite verlassen.

en: The email address isn&#8217;t correct.
de_DE: Die E-Mail Adresse ist nicht korrekt.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
de_DE: Die folgenden Adressen werden in der Bestellabwicklung als Voreinstellung genutzt.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
de_DE: Die folgenden Optionen beeinflussen die Preise wie sie im Frontend angezeigt werden.

en: The following options affect the fields available on the edit product page.
de_DE: Die folgenden Optionen beeinflussen die Felder auf der Edit-Produktseite.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
de_DE: Die folgenden Einstellungen betreffen den Sender (E-Mail Adresse und Name) die in WooCommerce E-mails benutzt wird.

en: The following options affect the styling of your store, as well as how certain features behave.
de_DE: Die folgenden Einstellungen betreffen das Aussehen, wie auch das Verhalten bestimmter Features ihres Shops.

en: The following options are specific to downloadable products.
de_DE: Die folgenden Einstellungen betreffen nur herunterladbare Produkte.

en: The following options control the behaviour of the checkout process and customer accounts.
de_DE: Die folgenden Einstellungen betreffen das Verhalten des Bestell-und Bezahlvorgangs und der Kundenkonten.

en: The following pages need selecting so that WooCommerce knows where they are. These pages should have been created upon installation of the plugin, if not you will need to create them.
de_DE: Die folgenden Seiten müssen so ausgewählt werden, dass WooCommerce weiss, wo sie liegen. Diese Seiten sollten beim Installieren des Plugins angelegt worden sein. Wenn das nicht der Fall sein sollte, müssen Sie diese selbst erstellen.

en: The integration section contains options for third party services which integrate with WooCommerce.
de_DE: Der Integrationsbereich beinhaltet Optionen für Serviceleistungen für Dritte, die in WooCommerce integriert werden.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
de_DE: Die Haupthintergrundfarbe. Vorgabe <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
de_DE: Farbe des Haupttextes. Vorgabe <code>#505050</code>.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
de_DE: Der Minimalbetrag für diesen Coupon ist %s.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
de_DE: Der Gesamtbetrag der Bestellung wurde aktualisiert. Bitte bestätigen Sie Ihre Bestellung, indem Sie den Bestellung ausführen-Button am Ende der Seite klicken.

en: The orders section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can view and manage customer orders.
de_DE: Auf die Bestellsektion kann mittels Navigationsmenü auf der linken Seite zugegriffen werden. Hier kannst du die Bestellungen der Kunden einsehen und verwalten.

en: The reports section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can generate reports for sales and customers.
de_DE: Der Berichtsbereich kann mittels Navigationsmenü auf der linken Seite zugegriffen werden. Hier kannst du Berichte für Verkäufe und Kunden generieren.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
de_DE: Hier den Text eingeben, der in der Fußzeile der WooCommerce E-Mails erscheinen soll.

en: There are no notes for this order yet.
de_DE: Es gibt bisher keine Angaben zu dieser Bestellung.

en: There are no product orders yet.
de_DE: Es existieren noch keine Produktbestellungen.

en: There are no product reviews yet.
de_DE: Bisher gibt es keine Kundenbewertungen.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
de_DE: Es gibt bisher noch keine Bewertungen. Wollen Sie Ihre jetzt <a href="#review_form" class="inline show_review_form">übermitteln</a>?

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
de_DE: Es gibt einige Probleme mit Ihrer Bestellung im Warenkorb (oben angezeigt). Bitte gehen Sie zurück auf die Warenkorb Seite und lösen Sie diese Probleme vor dem Kauf.

en: There was an error calling %s
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten: %s

en: There was an error calling %s::%s
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten: %s::%s

en: These are countries that you are willing to ship to.
de_DE: In diese Länder versenden Sie.

en: These rows contain taxes for this order. This allows you to display multiple or compound taxes rather than a single total.
de_DE: Diese Zeilen enthalten die Steuern für diese Bestellung. Dies erlaubt ihnen mehrere oder zusammengesetzte Steuern anstatt einer Gesamtsumme anzuzeigen.

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
de_DE: Diese Einstellungen betreffen die tatsächlichen Maße Ihrer Bilder in Ihrem Shop - Die Darstellung im Frontend wird per CSS manipuliert. Nachdem Sie diese Einstellung geändert haben, müssen Sie ggf. <a href="%s">Ihre Thumbnails neu erstellen</a>.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
de_DE: Dies steuert, wie mehrere Versandarten im Frontend angezeigt werden.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
de_DE: Dies steuert, wie Lagerbestand im Frontend angezeigt wird.

en: This controls the default sort order of the catalog.
de_DE: Dies steuert die Standard Sortierung des Katalogs.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
de_DE: Beschreibungstext, den der Benutzer bei der Auswahl dieser Zahlungsmethode sieht.

en: This controls the position of the currency symbol.
de_DE: Bestimmen Sie die Position des Währungssymbols.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
de_DE: Hiermit steuern Sie, in welcher Währung die Preise angezeigt werden im Shop.

en: This controls what unit you will define lengths in.
de_DE: Bestimmen Sie die Längeneinheit

en: This controls what unit you will define weights in.
de_DE: Bestimmen Sie die Gewichtseinheit

en: This coupon has expired.
de_DE: Dieser Coupon ist abgelaufen.

en: This email is already registered, please choose another one.
de_DE: Diese E-Mail wurde für eine Registrierung schon verwendet. Bitte wählen Sie eine andere.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
de_DE: In diesem Feld können Sie die minimale Zwischensumme festlegen, die benötigt wird, damit der Coupon eingelöst werden kann.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
de_DE: Dies ist ein für Testzwecke aufgesetzter Demo-Shop &mdash; Bestellungen werden nicht ausgeführt.

en: This is not your download link.
de_DE: Dies ist nicht Ihr Download Link.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
de_DE: Dies ist das von Ihnen ausgewählte Land. Steuersätze werden auf Grundlage dieser Angabe berechnet.

en: This is the size used by the main image on the product page.
de_DE: Dies ist die Größe für das Hauptbild auf der Produktseite

en: This is the sum of the 'Cart Tax' and 'Shipping Tax' fields within your orders.
de_DE: Das ist die Summe der 'Warenkorbsteuer' und 'Versandsteuer' Feldern aus Ihrer Bestellung.

en: This is the sum of the 'Cart Tax' field within your orders.
de_DE: Das ist die Summe des 'Warenkorbsteuern' Feldes Ihrer Bestellung.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
de_DE: Das ist die Summe aus dem 'Bestellung gesamt' Feld Ihrer Bestellung.

en: This is the sum of the 'Shipping Tax' field within your orders.
de_DE: Das ist die Summe des 'Versandsteuern' Feldes Ihrer Bestellung.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
de_DE: Das ist die Summe der 'Versandkosten gesamt' Feldes Ihrer Bestellung.

en: This is where important store page are defined. You can also set up other pages (such as a Terms page) here.
de_DE: Hier wird die wichtige Geschäftsseite festgelegt. Du kannst hier auch andere Seiten (wie etwa AGB's) erstellen.

en: This is where payment gateway options are defined, and individual payment gateways are set up.
de_DE: Hier werden Zahlungs-Gateway Optionen eingestellt und individuell Zahlungs-Gateways erstellt.

en: This is where shipping options are defined, and shipping methods are set up.
de_DE: Hier werden Versandoptionen eingestellt und Versandmethoden erstellt.

en: This is where store orders are stored.
de_DE: Hier werden die Bestellungen des Shops gespeichert.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
de_DE: Hier können Sie neue Gutscheine hinzufügen, die Ihre Kunden in Ihrem Onlineshop verwenden können.

en: This is where you can add new products to your store.
de_DE: Hier können Sie neue Produkte zu Ihrem Shop hinzufügen.

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
de_DE: Hier können Sie die WooCommerce E-Mails anpassen. <a href="%s" target="_blank">Für Vorschau der E-Mailvorlage hier klicken</a>. Wenn Sie weitergehende Änderungen wünschen, kopieren Sie <code>woocommerce/templates/emails/</code> nach <code>ihrtheme/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
de_DE: Dies setzt die Hauptseite ihres Shops - dies ist der Ort, wo ihr Produktarchiv sein wird.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
de_DE: Setzt das Trennzeichen für Dezimalstellen bei den angezeigten Preisen.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
de_DE: Stellt die Anzahl der Dezimalpunkte bei den angezeigten Preisen ein.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
de_DE: Setzt das Trennzeichen für die Tausenderstellen bei den angezeigten Preisen.

en: This setting does not apply to guest downloads.
de_DE: Diese Einstellung betrifft nicht Downloads für Gäste zu.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
de_DE: Diese Größe wird gewöhnlich für die Bildergalerie auf der Produktseite genutzt.

en: This size is usually used in product listings
de_DE: Diese Größe wird gewöhnlich bei Produktlisten genutzt

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
de_DE: Dieser Text wird auf dem Button angezeigt, welcher auf das externe Produkt verweist.

en: This title to show on the shop base page. Leave blank to use the page title.
de_DE: Diesen Titel auf der Shop-Hauptseite anzeigen. Feld leer lassen, wenn der Seitentitel genutzt werden soll.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
de_DE: Dieses Werkzeug leert den Produkt- Shopcache.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
de_DE: Dieses Tool setzt die Admin-, Kunden- und shop_manager Rollen auf die Standardwerte zurück. Verwenden Sie dies, wenn die Benutzer auf keine WooCommerce Admin-Seiten zugreifen können.

en: This username is already registered, please choose another one.
de_DE: Dieser Benutzername wurde schon registriert. Bitte wählen Sei einen anderen.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
de_DE: Der Benutzername ist ungültig, da es ungültige Zeichen verwendet. Bitte geben Sie einen gültigen Benutzernamen ein.

en: Thumbnail
de_DE: Vorschaubild

en: Timor-Leste
de_DE: Osttimor

en: Title
de_DE: Bezeichnung

en: Title:
de_DE: Bezeichnung:

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
de_DE: Um Farben zu edititeren <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> und <code>woocommerce.css</code> muss schreibbar sein. Schauen Sie sich den <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">Codex</a> für mehr Informationen an.

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
de_DE: Um den Stand Ihrer Bestellung zu verfolgen, geben Sie bitte Ihre Bestell-ID in das Feld unten ein und bestätigen mit Enter. Die Bestell-ID finden Sie in der Auftragsbestätigung bzw. Bestätigungsmail, welche Sie dazu erhalten haben.

en: To:
de_DE: Bis:

en: Toggle tax rows
de_DE: Steuerreihen umschalten

en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Top Rated Products
de_DE: Bestbewertete Produkte

en: Top earners
de_DE: Hauptverdiener

en: Top sellers
de_DE: Verkaufsschlager

en: Total
de_DE: Summe

en: Total Product Taxes
de_DE: Gesamte Produktsteuern

en: Total Sales
de_DE: Gesamtverkäufe

en: Total Shipping
de_DE: Komplette Versandkosten

en: Total Shipping Taxes
de_DE: Gesamte Versandsteuern

en: Total Taxes
de_DE: Gesamte Steuern

en: Total customer orders
de_DE: Kundenbestellungen gesamt

en: Total customer sales
de_DE: Kundenumsatz gesamt

en: Total customers
de_DE: Kunden gesamt

en: Total guest orders
de_DE: Gastbestellung gesamt

en: Total guest sales
de_DE: Gastumsatz gesamt

en: Total orders
de_DE: Gesamtbestellungen

en: Total orders for year
de_DE: Jahresgesamtbestellung

en: Total orders in range
de_DE: Gesamtbestellung der Auswahl

en: Total product taxes for year
de_DE: Gesamte Produktsteuern für das Jahr

en: Total sales
de_DE: Gesamtumsatz

en: Total sales for year
de_DE: Jahresgesamtumsatz

en: Total sales in range
de_DE: Gesamtumsatz der Auswahl

en: Total sales minus shipping and tax.
de_DE: Gesamtverkäufe minus Versand und Steuern

en: Total shipping costs
de_DE: Gesamte Versandkosten

en: Total shipping tax for year
de_DE: Gesamte Versandsteuern für das Jahr

en: Total taxes for year
de_DE: Gesamte Steuern für das Jahr

en: Total:
de_DE: Gesamt:

en: Totals
de_DE: Summe

en: Town/City
de_DE: Stadt

en: Town/District
de_DE: Stadt/Distrikt

en: Track your order
de_DE: Status Ihrer Bestellung einsehen

en: Track"
de_DE: Verfolgen"

en: Tracking code
de_DE: Sendungsnummer

en: Transients
de_DE: Produktcache

en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: Trinidad and Tobago
de_DE: Trinidad und Tobago

en: Tunisia
de_DE: Tunesien

en: Turkey
de_DE: Türkei

en: Turkish Lira (TL)
de_DE: Türkische Lira

en: Turks and Caicos Islands
de_DE: Turks- und Caicosinseln

en: Turn this option off to only grant access when an order is "complete", rather than "processing"
de_DE: Deaktivieren Sie diese Option, um den Zugriff nur zu gewähren, wenn eine Bestellung "Vollständig", anstatt "In Verarbeitung" ist.

en: Type
de_DE: Art

en: U.S. Virgin Islands
de_DE: Amerikanische Jungferninseln

en: US Dollars (&#36;)
de_DE: US-Dollar (&#36;)

en: US Minor Outlying Islands
de_DE: USA (Kleinere Inselbesitzungen der USA)

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
de_DE: HTTPS nicht erzwingen wenn Kasse verlassen wird

en: Uncategorized
de_DE: Ohne Kategorie

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
de_DE: Unglücklicherweise kann Ihre Bestellung nicht weiter verarbeitet werden, da Ihre ausführende Bank/Händler die Transaktion abgelehnt hat.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
de_DE: Eindeutiges Schlüsselwort für das Attribut. Es muss kürzer als 28 Zeichen sein.

en: United Arab Emirates
de_DE: Vereinigte Arabische Emirates

en: United Kingdom
de_DE: Vereinigtes Königreich

en: United States
de_DE: Vereinigte Staaten

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Unpublished
de_DE: Nicht veröffentlicht

en: Up-sell
de_DE: Up-Sell

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
de_DE: Up-Sells bezeichnet Produkte, welche Sie Ihren Kunden empfehlen anstelle des gerade angezeigten Produkts, z.B. Produkte welche höherpreisig oder von besserer Qualität sind

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update Cart
de_DE: Warenkorb aktualisieren

en: Update Order status
de_DE: Bestellstatus aktualisieren

en: Update Product Category
de_DE: Produktkategorie aktualisieren

en: Update Product Tag
de_DE: Produktschlagwort aktualisieren

en: Update Shipping Class
de_DE: Aktualisiere Versandklasse

en: Update Totals
de_DE: Betrag aktualisieren

en: Update country
de_DE: Land aktualisieren

en: Update totals
de_DE: Gesamtbetrag aktualisieren

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Upload/Add image
de_DE: Hochladen/ Bild hinzufügen

en: Usage limit
de_DE: Nutzungslimit

en: Use form submission method.
de_DE: Verwenden Sie Eingabemethode-Formular.

en: Used for certain text and asides - breadcrumbs, small text etc.
de_DE: Genutzt für bestimmte Texte und Asides - Krümmelnavigation, kleine Text etc.

en: Used for variations
de_DE: Genutzt für Variationen

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Username is required.
de_DE: Benutzername wird benötigt.

en: Uzbekistan
de_DE: Usbekistan

en: VAT
de_DE: MwSt.

en: Value(s)
de_DE: Wert(e)

en: Variable product
de_DE: Produktvariation

en: Variation
de_DE: Variante

en: Variation #%s of %s
de_DE: Variation #%s von %s

en: Variation ID:
de_DE: Varianten-ID:

en: Variations
de_DE: Varianten

en: Variations for variable products are defined here.
de_DE: Varianten für Produktvariationen werden hier definiert.

en: Vatican
de_DE: Vatikan

en: Versions
de_DE: Versionen

en: Very Poor
de_DE: Sehr schlecht

en: View
de_DE: Anzeigen

en: View &#8220;%s&#8221;
de_DE: Ansicht &#8220;%s&#8221;

en: View Cart &rarr;
de_DE: Warenkorb anzeigen &rarr;

en: View Coupon
de_DE: Gutschein anzeigen

en: View Coupons
de_DE: Gutscheine anzeigen

en: View Order
de_DE: Bestellung ansehen

en: View Order Page
de_DE: Bestellungen ansehen

en: View Product
de_DE: Produkt anzeigen

en: View Variation
de_DE: Variante anzeigen

en: View options
de_DE: Optionen anzeigen

en: Virtual
de_DE: Virtuell

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
de_DE: Virtuelle Produkte sind immateriell und werden nicht versendet.

en: Visibility
de_DE: Sichtbarkeit

en: Visible on the product page
de_DE: Sichtbar auf der Produktseite

en: WP Max Upload Size
de_DE: WP Max Upload Größe

en: Wallis and Futuna
de_DE: Wallis und Futuna

en: Weight
de_DE: Gewicht

en: Weight Unit
de_DE: Gewichtseinheit

en: Weight in decimal form
de_DE: Gewicht in dezimaler Form

en: Welcome %s
de_DE: Willkommen %s

en: Western Australia
de_DE: Westaustralien

en: Western Sahara
de_DE: Westsahara

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
de_DE: Welche Gebühr wollen Sie für die lokale Auslieferung verlangen, bleibt unberücksichtigt, wenn Sie kostenlos wählen. Leer lassen um zu deaktivieren.

en: Width
de_DE: Breite

en: WooCommerce Best Sellers
de_DE: WooCommerce Verkaufsschlager

en: WooCommerce Cart
de_DE: WooCommerce Warenkorb

en: WooCommerce Featured Products
de_DE: WooCommerce Empfohlene Produkte

en: WooCommerce Layered Nav
de_DE: WooCommerce Layer-Navigation

en: WooCommerce On-sale
de_DE: WooCommerce Sonderangebot

en: WooCommerce Price Filter
de_DE: WooCommerce Preisfilter

en: WooCommerce Product Categories
de_DE: WooCommerce Produkt-Kategorien

en: WooCommerce Product Search
de_DE: WooCommerce Produkt-Suche

en: WooCommerce Product Tags
de_DE: WooCommerce Produkt-Schlagwörter

en: WooCommerce Random Products
de_DE: WooCommerce Zufällige Produkte

en: WooCommerce Recent Orders
de_DE: WooCommerce Letzte Bestellungen

en: WooCommerce Recent Products
de_DE: WooCommerce Neueste Produkte

en: WooCommerce Recent Reviews
de_DE: WooCommerce Neueste Bewertungen

en: WooCommerce Recently Viewed Products
de_DE: WooCommerce Produktverlauf

en: WooCommerce Right Now
de_DE: WooCommerce in diesem Augenblick

en: WooCommerce Settings
de_DE: WooCommerce Einstellungen

en: WooCommerce Top Rated Products
de_DE: WooCommerce Bestbewertete Produkte

en: WooCommerce version
de_DE: WooCommerce Version

en: WordPress version
de_DE: WordPress Version

en: Year:
de_DE: Jahr:

en: Yemen
de_DE: Jemen

en: Yes
de_DE: Ja

en: You already have this item in your cart.
de_DE: Sie haben diese Ware schon in ihrem Warenkorb.

en: You are using <strong>WooCommerce %s</strong>.
de_DE: Sie benutzen <strong>WooCommerce %s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
de_DE: Sie können auf Ihr Kundenkonto hier zugreifen: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
de_DE: Sie dürfen nur 1 %s in ihrem Warenkorb haben.

en: You can tweak the ShareThis code by editing this option.
de_DE: Sie können den ShareThis Code einstellen beim editieren dieser Option.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
de_DE: Sie haben nicht die erforderlichen Rechte, um auf diese Seite zuzugreifen.

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
de_DE: Sie haben zu lange gebraucht. Bitte gehen Sie zurück und aktualisieren Sie die Seite.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
de_DE: Sie haben das Zeitlimit überschritten. Bitte gehen Sie zurück und versuchen Sie es erneut.

en: You may also like&hellip;
de_DE: Das könnte Ihnen auch gefallen&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
de_DE: Sind Sie vielleicht interessiert an&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
de_DE: Die Zustimmung zu unseren Allgemeinen Geschäftsbedingungen (AGB) ist erforderlich.

en: You must be logged in to checkout.
de_DE: Bitte loggen Sie sich ein, um die Bestellung abschließen zu können.

en: You must be logged in to download files.
de_DE: Sie müssen angemeldet sein, um Dateien herunterzuladen.

en: Your Review
de_DE: Ihre Bewertung

en: Your bank may require this for international payments
de_DE: Ihre Bank wird dies für den Internationalen Zahlungsverkehr benötigen

en: Your cart is currently empty.
de_DE: Ihr Warenkorb ist gegenwärtig leer.

en: Your comment is awaiting approval
de_DE: Ihr Kommentar wartet auf Freischaltung

en: Your most used product tags in cloud format.
de_DE: Ihre am häufigsten verwendeten Produktschlagwörter als Wolke dargestellt.

en: Your order
de_DE: Ihre Bestellung

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
de_DE: Ihre Bestellung wurde bereits bezahlt. Bitte nehmen Sie mit uns Kontakt auf, wenn Sie Hilfe benötigen.

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
de_DE: Ihre Bestellung hat die Warteschleife bereits verlassen und konnte daher nicht mehr abgebrochen werden. Bitte kontaktieren Sie uns, wenn Sie weitere Hilfestellung benötigen.

en: Your order was cancelled.
de_DE: Ihre Bestellung wurde abgebrochen.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
de_DE: Ihr Server hat weder fsockopen noch cURL aktiviert - PayPal IPN und andere Skripte welche mit anderen Server kommunizieren werden nicht funktionieren. Bitte kontaktieren Sie ihren Hosting Provider.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
de_DE: Ihr Server hat cURL aktiviert, fsockopen ist deaktiviert.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
de_DE: Ihr Server hat fsockopen und cURL aktiviert.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
de_DE: Ihr Server hat fsockopen aktiviert, cURL ist deaktiviert.

en: Your settings have been saved.
de_DE: Ihre Einstellungen wurden gespeichert.

en: Your themes page background - used for tab active states
de_DE: Ihr Theme Seitenhintergrund - wird für Reiter im aktiven Status genutzt

en: Yukon Territory
de_DE: Yukon

en: Zambia
de_DE: Sambia

en: Zimbabwe
de_DE: Simbabwe

en: Zip
de_DE: PLZ

en: Zip/Post Codes
de_DE: PLZ

en: [%s with ID of %d]
de_DE: [%s mit ID von %d]

en: [%s with SKU of %s]
de_DE: [%s mit ArtNr. von %s]

en: [Remove]
de_DE: [Entfernen]

en: added %s ago
de_DE: vor %s hinzugefügt

en: and was completed
de_DE: und wurde abgeschlossen vor

[ctx: breadcrumb]
en: Home
de_DE: Startseite

en: by
de_DE: von

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
de_DE: von %1$s

en: cancelled
de_DE: Abgebrochen

en: completed
de_DE: Fertig

en: failed
de_DE: fehlgeschlagen

en: is a required field.
de_DE: ist ein Pflichtfeld.

en: is low in stock.
de_DE: hat einen niedrigen Lagerbestand.

en: is not a valid email address.
de_DE: ist keine valide E-Mail Adresse.

en: is not a valid number.
de_DE: ist keine valide Nummer.

en: is not valid. Please enter one of the following:
de_DE: ist nicht gültig. Bitte geben sie eins der Folgenden ein:

en: is out of stock.
de_DE: ist nicht vorrätig.

en: item | items
de_DE[0]: Produkt
de_DE[1]: Produkte

en: items
de_DE: Artikel

en: made by
de_DE: erstellt von

[ctx: min_price]
en: From:
de_DE: Von:

en: n/a
de_DE: k.A.

en: on-hold
de_DE: Zurückgestellt

en: out of 5
de_DE: aus 5

[ctx: page_slug]
en: cart
de_DE: warenkorb

[ctx: page_slug]
en: change-password
de_DE: passwort-aendern

[ctx: page_slug]
en: checkout
de_DE: kasse

[ctx: page_slug]
en: edit-address
de_DE: adresse-bearbeiten

[ctx: page_slug]
en: my-account
de_DE: mein-konto

[ctx: page_slug]
en: order-received
de_DE: auftrag-eingegangen

[ctx: page_slug]
en: order-tracking
de_DE: sendungsverfolgung

[ctx: page_slug]
en: pay
de_DE: bezahlen

[ctx: page_slug]
en: view-order
de_DE: bestellung-ansehen

en: pending
de_DE: ausstehend

[ctx: placeholder]
en: Address
de_DE: Adresse

[ctx: placeholder]
en: Address 2 (optional)
de_DE: Adresse 2 (optional)

[ctx: placeholder]
en: Buy product
de_DE: Produkt kaufen

[ctx: placeholder]
en: Company (optional)
de_DE: Firma (optional)

[ctx: placeholder]
en: Country
de_DE: Land

[ctx: placeholder]
en: Email Address
de_DE: E-mail Adresse

[ctx: placeholder]
en: First Name
de_DE: Vorname

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
de_DE: Von&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Last Name
de_DE: Nachname

[ctx: placeholder]
en: Never expire
de_DE: Läuft nie ab

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
de_DE: Hinweise für ihre Bestellungen, z.B.: besondere Hinweise für die Lieferung.

[ctx: placeholder]
en: Password
de_DE: Passwort

[ctx: placeholder]
en: Phone
de_DE: Telefon

[ctx: placeholder]
en: Postcode/Zip
de_DE: PLZ

[ctx: placeholder]
en: State/County
de_DE: Bundesland/Kanton

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
de_DE: Zu&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Town/City
de_DE: Ort

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
de_DE: Unbegrenzte Benutzung

[ctx: placeholder]
en: Username
de_DE: Benutzername

en: processing
de_DE: in Arbeit

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site.
de_DE: stellt einen voll PCI konforme, sicheren Weg zur Verfügung, um Kreditkartendaten zu sammeln und zu ihrem Payment Gateway zu übertragen und lässt ihnen die Kontrolle über das Design Ihrer Seite.

en: provides a fully PCI Compliant, secure way to collect and transmit credit card data to your payment gateway while keeping you in control of the design of your site. Mijireh supports a wide variety of payment gateways: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, and more.
de_DE: stellt einen voll PCI konforme, sicheren Weg zur Verfügung, um Kreditkartendaten zu sammeln und zu ihrem Payment Gateway zu übertragen und lässt ihnen die Kontrolle über das Design Ihrer Seite. Mijireh unterstützt eine große Auswahl an Zahlungsschnittstellen: Stripe, Authorize.net, PayPal, eWay, SagePay, Braintree, PayLeap, und mehr.

en: refunded
de_DE: Erstattet

[ctx: slug]
en: product
de_DE: Produkt

[ctx: slug]
en: product-category
de_DE: produkt-kategorie

[ctx: slug]
en: product-tag
de_DE: produkt-schlagwort

en: terms &amp; conditions
de_DE: Liefer- und Zahlungsbedingungen (AGB)

en: the
de_DE: das

en: to
de_DE: nach

en: to the
de_DE: zum

en: variation added
de_DE: Variation hinzugefügt

en: variations added
de_DE: Variationen hinzugefügt

en: verified owner
de_DE: Verifizierter Besitzer

en: version
de_DE: Version

en: via
de_DE: über

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
de_DE: wp_remote_post() funktioniert nicht. PayPal IPN funktioniert möglicherweise nicht mit ihrem Server.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
de_DE: wp_remote_post() funktioniert nicht. PayPal IPN wird nicht mit ihrem Server funktionieren. Bitte kontaktieren Sie ihren Hosting Provider. Error:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
de_DE: wp_remote_post() war erfolgreich - PayPal IPN funktioniert.

en: — No Change —
de_DE: — Keine Änderung —
