WooCommerce v1.6.1 - en to nl_NL translation catalogue (1614 entries)

en:  ago
nl_NL: geleden

en: "From" email address
nl_NL: "Van" e-mailadres

en: "From" name
nl_NL: "Van" naam

en: %d in stock | %d in stock
nl_NL[0]: %d op voorraad
nl_NL[1]: %d op voorraad

en: %s ago
nl_NL: %s geleden

en: %s in stock
nl_NL: %s op voorraad

en: %s review for %s | %s reviews for %s
nl_NL[0]: %s review voor %s
nl_NL[1]: %s reviews voor %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
nl_NL: %s stuks van %s zijn als backorder geplaatst in bestelling #%s.

en: &#197;land Islands
nl_NL: &#197;land-eilanden

en: &larr; Return To Cart
nl_NL: &larr; Terug naar winkelwagen

en: &larr; Return To Shop
nl_NL: &larr; Verder Winkelen

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
nl_NL: &nbsp;<small>%s via %s</small>

en: &nbsp;download remaining | &nbsp;downloads remaining
nl_NL[0]: &nbsp;download te gaan
nl_NL[1]: &nbsp;downloads te gaan

en: (%s) is not a valid postcode/ZIP.
nl_NL: (%s) is geen geldige postcode.

en: (1 state) | (%s states)
nl_NL[0]: (1 staat)
nl_NL[1]: (%s staten)

en: (Copy)
nl_NL: (Kopie)

en: (backorders allowed)
nl_NL: (backorders toegestaan)

en: (ex. VAT)
nl_NL: (excl. BTW)

en: (ex. tax)
nl_NL: (excl. BTW)

en: (incl. VAT)
nl_NL: (incl. BTW)

en: (incl. tax)
nl_NL: (incl. BTW)

en: (taxes estimated for %s)
nl_NL: (geschatte BTW voor %s)

en: + Add Flat Rate
nl_NL: + Toevoegen Vast Bedrag

en: + Add Tax Rate
nl_NL: + BTW-percentage

en: + Add tax row
nl_NL: + Voeg regel toe

en: . Their order is as follows:
nl_NL: . Hun order is als volgt:

en: 1 country | %1$s countries
nl_NL[0]: 1 land
nl_NL[1]: %1$s landen

en: 2 letter Country code
nl_NL: 2-letter land code (bv NL, BE)

en: <a href="%s" class="button">%s</a> You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
nl_NL: <a href="%s" class="button">%s</a> U kunt deze hoeveelheid niet toevoegen aan de winkelwagen. We hebben %s in voorraad en u heeft reeds %s in uw winkelwagen.

en: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/woocommerce/" target="_blank">Project on WordPress.org</a>
nl_NL: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/woocommerce/" target="_blank">Project  op WordPress.org</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/extensions/woocommerce-extensions/" target="_blank">Official Extensions</a>
nl_NL: <a href="http://www.woothemes.com/extensions/woocommerce-extensions/" target="_blank">Officiële Uitbreidingen</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/themes/woocommerce-themes/" target="_blank">Official Themes</a>
nl_NL: <a href="http://www.woothemes.com/themes/woocommerce-themes/" target="_blank">Officiële Thema's</a>

en: <a href="http://www.woothemes.com/woocommerce-docs/" target="_blank">WooCommerce Docs</a>
nl_NL: <a href="http://www.woothemes.com/woocommerce-docs/" target="_blank">WooCommerce Documentatie</a>

en: <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce" target="_blank">Project on Github</a>
nl_NL: <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce" target="_blank">Project op Github</a>

en: <code>%s</code> does not exist - contact your host to resolve the problem.
nl_NL: <code>%s</code> bestaat niet. Neem contact op met uw provider om het probleem te verhelpen.

en: <code>%s</code> is not writable - contact your host to resolve the problem.
nl_NL: <code>%s</code> is niet beschrijfbaar. Neem contact op met uw host om het probleem op te lossen.

en: <code>%s</code> is writable.
nl_NL: <code>%s</code> is beschrijfbaar.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
nl_NL: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vorige

en: <strong>Congratulations!</strong> &#8211; WooCommerce has been installed and setup. Enjoy :)
nl_NL: <strong>Gefeliciteerd!</strong> &#8211; WooCommerce is geïnstalleerd. Veel plezier :-)

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You're almost ready to start selling :)
nl_NL: <strong>Welkom bij WooCommerce</strong> &#8211; U bent bijna klaar om te beginnen verkopen!

en: <strong>WooCommerce has been installed</strong> &#8211; You're ready to start selling :)
nl_NL: <strong>WooCommerce is geïnstalleerd</strong> &#8211; U bent klaar om te beginnen verkopen!

en: A Search box for products only.
nl_NL: Zoekveld voor producten

en: A list or dropdown of product categories.
nl_NL: Een lijst of uitklapmenu van de productcategorieën.

en: A note has been added to your order
nl_NL: Een opmerking is toegevoegd aan uw bestelling

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
nl_NL: Een product moet in deze categorie zitten om kortingsbon te kunnen gebruiken. Als u voor "Product Korting" koos zijn het de producten in deze categorie die de korting toegewezen krijgen.

en: AND
nl_NL: EN

en: Access Expires
nl_NL: Toegang Verlopen

en: Access Key
nl_NL: Toegangsleutel

en: Access Restrictions
nl_NL: Toegangsrestricties

en: Account Name
nl_NL: Accountnaam

en: Account Number
nl_NL: Accountnummer

en: Account password
nl_NL: Account wachtwoord

en: Account username
nl_NL: Account gebruikersnaam

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
nl_NL: Actie niet gelukt. Ververs de pagina en probeer opnieuw.

en: Actions
nl_NL: Acties

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Add Attribute
nl_NL: Eigenschap toevoegen

en: Add Coupon
nl_NL: Kortingsbon toevoegen

en: Add New
nl_NL: Nieuwe toevoegen

en: Add New Attribute
nl_NL: Nieuwe eigenschap toevoegen

en: Add New Coupon
nl_NL: Kortingsbon toevoegen

en: Add New Order
nl_NL: Bestelling toevoegen

en: Add New Order status
nl_NL: Nieuwe bestelstatus toevoegen

en: Add New Product
nl_NL: Nieuw product toevoegen

en: Add New Product Category
nl_NL: Nieuwe productcategorie toevoegen

en: Add New Product Tag
nl_NL: Nieuwe producttag toevoegen

en: Add New Shipping Class
nl_NL: Nieuwe verzendingsklasse toevoegen

en: Add New Variation
nl_NL: Variatie toevoegen

en: Add Order
nl_NL: Bestelling toevoegen

en: Add Product
nl_NL: Product toevoegen

en: Add Review
nl_NL: Review toevoegen

en: Add Variation
nl_NL: Variatie toevoegen

en: Add a review
nl_NL: Review toevoegen

en: Add eCommerce tracking code to the thankyou page
nl_NL: eCommerce tracking code toevoegen aan de "Bedankt"-pagina

en: Add item(s)
nl_NL: Item(s) toevoegen

en: Add new
nl_NL: Nieuwe term

en: Add note
nl_NL: Notitie toevoegen

en: Add to Cart
nl_NL: Kopen

en: Add to cart
nl_NL: Kopen

en: Add tracking code to your site's footer. You don't need to enable this if using a 3rd party analytics plugin.
nl_NL: De tracking code toevoegen in de site footer. Niet nodig als u hiervoor al een andere plugin gebruikt.

en: Add&nbsp;meta
nl_NL: Toevoegen&nbsp;meta

en: Additional Information
nl_NL: Additionele Informatie

en: Additional Tax classes
nl_NL: Additionele BTW-schalen

en: Address
nl_NL: Adres

en: Address 1
nl_NL: Adres 1

en: Address 2
nl_NL: Adres 2

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
nl_NL: Categoriën

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
nl_NL: Kortingsbonnen

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
nl_NL: Bestellingen

[ctx: Admin menu name]
en: Products
nl_NL: Producten

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
nl_NL: Verzendingsklassen

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Albania
nl_NL: Albanië

en: Algeria
nl_NL: Algerije

en: All
nl_NL: Alle

en: All Countries
nl_NL: Alle landen

en: All Order statuses
nl_NL: Alle bestelstatussen

en: All Product Categories
nl_NL: Alle Productcategorieën

en: All Product Tags
nl_NL: Alle producttags

en: All Shipping Classes
nl_NL: Alle Verzendingsklassen

en: All allowed countries
nl_NL: Alle toegestane landen

en: All fields are required.
nl_NL: Alle velden dienen ingevuld te worden.

en: All matching rates will be applied, and non-compound rates will be summed.
nl_NL: Alle matchende tarieven worden toegepast, tarieven worden bij elkaar opgeteld.

en: Allow
nl_NL: Toestaan

en: Allow Backorders?
nl_NL: Backorders toestaan?

en: Allow customers to repurchase past orders
nl_NL: Sta klanten toe om een vorige bestelling opnieuw te plaatsen

en: Allow reviews.
nl_NL: Sta reviews toe.

en: Allow, but notify customer
nl_NL: Toestaan, maar klant informeren

en: Allowed Countries
nl_NL: Toegestane landen

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
nl_NL: Sta cheque betalingen toe.

en: Allows payments by BACS (Bank Account Clearing System), more commonly known as direct bank/wire transfer.
nl_NL: Sta toe dat klanten BACS (Bank Account Clearing System) gebruiken. Deze manier is tevens bekend als bankoverschrijving.

en: Already registered?
nl_NL: Al geregistreerd?

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
nl_NL: Toon altijd de voorraad - bv.  "12 in voorraad"

en: American Samoa
nl_NL: Amerikaans Samoa

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
nl_NL: Er is al een account geregistreerd met deze gebruikersnaam. Gelieve een andere te kiezen.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
nl_NL: Er is al een account geregistreerd met uw e-mailadres. Gelieve in te loggen.

en: Anti-spam field was filled in.
nl_NL: Anti-spam veld is reeds ingevuld.

en: Antigua and Barbuda
nl_NL: Antigua en Barbuda

en: Any
nl_NL: Alle

en: Any %s
nl_NL: Alle %s

en: Any category
nl_NL: Eender welke categorie

en: Any customer
nl_NL: Eender welke klant

en: Append a logout link to menus containing "My Account"
nl_NL: Voeg een "log uit" link toe aan menu's die "Mijn Account" bevatten

en: Apply Coupon
nl_NL: Kortingsbon

en: Apply before tax
nl_NL: Toepassen vóór BTW

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
nl_NL: Weet u zeker dat u alle variaties wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
nl_NL: Weet u zeker dat u deze eigenschap wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
nl_NL: Weet u zeker dat u alle variaties wilt koppelen? Er zal een nieuwe variatie aangemaakt worden voor elke mogelijke combinatie van eigenschappen (max. 50 per keer).

en: Are you sure you want to remove this variation?
nl_NL: Wilt u deze variatie verwijderen?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
nl_NL: Weet u zeker dat u toegang tot deze download wilt intrekken?

en: Argentina
nl_NL: Argentinië

en: Armenia
nl_NL: Armenië

en: Attribute | Attributes
nl_NL[0]: Eigenschap
nl_NL[1]: Eigenschappen

en: Attribute:
nl_NL: Eigenschap:

en: Attributes
nl_NL: Eigenschappen

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
nl_NL: Eigenschappen kunnen gebruikt worden om extra productgegevens te definiëren, vb. grootte of kleur. U kunt deze eigenschappen gebruiken in widgets voor gelaagde navigatie. Let op: u kunt de naam van een eigenschap achteraf niet meer veranderen.

en: Australia
nl_NL: Australië

en: Australian Dollars (&#36;)
nl_NL: Australische dollar ($)

en: Austria
nl_NL: Oostenrijk

en: Author:
nl_NL: Auteur:

en: Availability
nl_NL: Beschikbaarheid

en: Available downloads
nl_NL: Beschikbare downloads

en: Available on backorder
nl_NL: Verkrijgbaar als backorder.

en: Average
nl_NL: Redelijk

en: Average order items
nl_NL: Gemiddeld aantal producten

en: Average order items for year
nl_NL: Gemiddeld aantal artikelen per bestelling voor het jaar

en: Average order items in range
nl_NL: Gemiddeld aantal artikelen per bestelling in het bereik

en: Average order total
nl_NL: Gemiddeld bestellingstotaal

en: Average order total for year
nl_NL: Gemiddelde bestelling totaal voor het jaar

en: Average order total in range
nl_NL: Gemiddelde bestelling totaal in assortiment

en: Average orders per customer
nl_NL: Gemiddeld aantal bestellingen per klant

en: Awaiting BACS payment
nl_NL: Wachten op bankoverschrijving

en: Awaiting cheque payment
nl_NL: Wachten op cheque betaling

en: Azerbaijan
nl_NL: Azerbeidzjan

en: BACS Payment
nl_NL: BACS betaling

en: BIC (formerly Swift)
nl_NL: BIC (voorheen Swift)

en: Background colour
nl_NL: Achtergrondkleur

en: Backordered
nl_NL: In bestelling

en: Bacs
nl_NL: Bankoverschrijving

en: Bahrain
nl_NL: Bahrein

en: Bank Name
nl_NL: Banknaam

en: Barbados
nl_NL: Barbedos

en: Base Country/Region
nl_NL: Vestigingsland

en: Base Page Title
nl_NL: Basispagina titel

en: Base colour
nl_NL: Basiskleur

en: Be the first to review
nl_NL: Schrijf de eerste review

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
nl_NL: Alvorens variaties toe te voegen, moet u eerst enkele eigenschappen instellen via de tab <strong>Eigenschappen</strong>.

en: Belgium
nl_NL: België

en: Best Sellers
nl_NL: Bestsellers

en: Billing
nl_NL: Facturatie

en: Billing &amp; Shipping
nl_NL: Betaling &amp; Verzending

en: Billing Address
nl_NL: Factuuradres

en: Billing Details
nl_NL: Betalingdetails

en: Billing Email
nl_NL: E-mail gebruikt voor factuur

en: Billing address
nl_NL: Factuuradres

en: Blue
nl_NL: Blauw

en: Bosnia and Herzegovina
nl_NL: Bosnië en Herzegovina

en: Brazil
nl_NL: Brazilië

en: Brazilian Real (&#36;)
nl_NL: Braziliaanse real (&#36;)

en: British Virgin Islands
nl_NL: Britse Virgin Eilanden

en: Bulgaria
nl_NL: Bulgarije

en: Bulk edit:
nl_NL: Bulk bewerken:

en: Burundi
nl_NL: Boeroendi

en: Button position
nl_NL: Knoppositie

en: Button skin
nl_NL: Knopuiterlijk

en: Button style
nl_NL: Knopstijl

en: Button text
nl_NL: Knop tekst

en: Buttons and tabs
nl_NL: Knoppen en tabbladen

en: Buy product
nl_NL: Koop product

en: Calc line tax &uarr;
nl_NL: Bereken belasting voor deze regel &uarr;

en: Calc totals &rarr;
nl_NL: Bereken totalen &rarr;

en: Calculate Shipping
nl_NL: Verzendkosten berekenen

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
nl_NL: Bereken belasting per regel. De berekening is afhankelijk van het in het land geldende belasting tarief. Indien geen land is opgegeven worden de belasting van het thuisland gebruikt.

en: Calculate totals based on order items, discount amount, and shipping? Note, you will need to (optionally) calculate tax rows and cart discounts manually.
nl_NL: Bereken het totaal gebaseerd op aantal producten, hoeveelheid korting en verzending? Opgelet, u zal (optioneel) BTW rijen en winkelwagen kortingen handmatig moeten berekenen.

en: Calculation Type
nl_NL: Berekening Type

en: Call to action buttons/price slider/layered nav UI
nl_NL: Actieknoppen/prijzen schuifbalk/gelaagde navigatie UI

en: Cambodia
nl_NL: Cambodja

en: Cameroon
nl_NL: Kameroen

en: Can't access your account?
nl_NL: Geen toegang tot uw account?

en: Canadian Dollars (&#36;)
nl_NL: Canadese dollar (&#36;)

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Cancel order &amp; restore cart
nl_NL: Bestelling annuleren &amp; winkelwagen herstellen

en: Capabilities
nl_NL: Capaciteiten

en: Cape Verde
nl_NL: Kaapverdië

en: Cart
nl_NL: Winkelwagen

en: Cart % Discount
nl_NL: Winkelwagen % Korting

en: Cart Discount
nl_NL: Winkelwagen Korting

en: Cart Discount:
nl_NL: Winkelwagen korting:

en: Cart Page
nl_NL: Winkelwagen Pagina

en: Cart Subtotal
nl_NL: Subtotaal

en: Cart Subtotal:
nl_NL: Subtotaal:

en: Cart Tax:
nl_NL: BTW op winkelwagen:

en: Cart Totals
nl_NL: Totaal

en: Cart page
nl_NL: Winkelwagenpagina

en: Cart updated.
nl_NL: Winkelwagen bijgewerkt.

en: Cash on Delivery
nl_NL: Onder rembours

en: Catalog
nl_NL: Catalogus

en: Catalog &amp; search
nl_NL: Catalogus &amp; zoeken

en: Catalog Images
nl_NL: Catalogusafbeeldingen

en: Catalog Options
nl_NL: Catalogusopties

en: Catalog Prices
nl_NL: Catalogusprijzen

en: Catalog prices defined including tax
nl_NL: Catalogusprijzen zijn inclusief BTW.

en: Categories
nl_NL: Categorieën

en: Category
nl_NL: Categorie

en: Category Order
nl_NL: Categorie volgorde

en: Category:
nl_NL: Categorie

en: Cayman Islands
nl_NL: Kaaiman Eilanden

en: Central African Republic
nl_NL: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl_NL: Tsjaad

en: Change
nl_NL: Verander

en: Change Password
nl_NL: Wijzig wachtwoord

en: Change Password Page
nl_NL: Verander Wachtwoord pagina

en: Change my password
nl_NL: Wachtwoord wijzigen

en: Change to:
nl_NL: Verander naar:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons
nl_NL: Vink aan als deze kortingsbon niet in combinatie met andere kortingsbonnen gebruikt kan worden

en: Check this box if the coupon enables free shipping (see <a href="%s">Free Shipping</a>)
nl_NL: Vink aan als deze kortingsbon gratis verzending toestaat (zie <a href="%s">Gratis verzending</a>)

en: Check this box if the coupon should be applied before calculating cart tax
nl_NL: Vink aan als deze kortingsbon moet worden toegepast voordat de BTW berekend wordt

en: Checkout
nl_NL: Afrekenen

en: Checkout &rarr;
nl_NL: Afrekenen &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
nl_NL: Afrekenen &rarr; Betalen

en: Checkout Page
nl_NL: Afrekenpagina

en: Checkout and Accounts
nl_NL: Afrekenen en accounts

en: Cheque Payment
nl_NL: Cheque Betaling

en: Chile
nl_NL: Chili

en: Chinese Yuan (&yen;)
nl_NL: Chinese Yen (&yen;)

en: Choose a country&hellip;
nl_NL: Kies een land &hellip;

en: Choose a downloadable product&hellip;
nl_NL: Kies een downloadbaar product...

en: Choose a grouped product&hellip;
nl_NL: Kies een gegroepeerd product &hellip;

en: Choose an option
nl_NL: Kies een optie

en: Choose countries&hellip;
nl_NL: Kies landen &hellip;

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
nl_NL: Geef aan of dit een samengesteld tarief is. Samengestelde belastingtarieven worden toegepast bovenop andere belastingtarieven.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
nl_NL: Bepaal of dit BTW-tarief ook toegepast wordt op verzendkosten.

en: City
nl_NL: Gemeente

en: Clear Transients
nl_NL: Wis tijdelijk geheugen

en: Clear cart when logging out
nl_NL: Wis de winkelwagen wanneer een klant uitlogt

en: Clear selection
nl_NL: Reset selectie

en: Click here to enter your code
nl_NL: Klik hier om uw code in te voeren

en: Click here to login
nl_NL: Inloggen

en: Click to cancel this order
nl_NL: Klik om deze bestelling te annuleren

en: Click to toggle
nl_NL: Klik om te toggelen

en: Client ID
nl_NL: Klant ID

en: Close all
nl_NL: Alles sluiten

en: Comma separate email addresses to restrict this coupon to specific billing and user emails.
nl_NL: Lijst van e-mailadressen van klanten (gescheiden door komma's) waartoe deze kortingsbon beperkt moet worden.

en: Comoros
nl_NL: Comoren

en: Company
nl_NL: Bedrijfsnaam

en: Company Name
nl_NL: Bedrijfsnaam

en: Complete
nl_NL: Voltooien

en: Completed
nl_NL: Voltooid

en: Compound
nl_NL: Samengesteld

en: Compound:
nl_NL: Samengesteld:

en: Configure
nl_NL: Configureer

en: Configure ShareYourCart
nl_NL: Configureer ShareYourCart

en: Configure shipping class
nl_NL: Bewerk verzendingsklasse

en: Configure&nbsp;terms
nl_NL: Bewerk termen

en: Content
nl_NL: Inhoud

en: Continue Shopping &rarr;
nl_NL: Ga verder met winkelen &rarr;

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
nl_NL: Kopieer factuurgegevens voor de verzendgegevens? Dit verwijdert alle momenteel ingevoerde verzendgegevens.

en: Copy to a new draft
nl_NL: Dit product dupiceren

en: Cost
nl_NL: Prijs

en: Cost ex. tax:
nl_NL: Prijs excl. BTW

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
nl_NL: Prijs excl. BTW

en: Cost per order
nl_NL: Kost per bestelling

en: Cost, excluding tax.
nl_NL: Kosten excl. BTW.

en: Could not compile woocommerce.less:
nl_NL: Kan woocommerce.less niet compileren:

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file.
nl_NL: Permissie toestaan mislukt. De gebruiker heeft reeds toegang tot dit bestand.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
nl_NL: Kan u niet registreren&hellip; gelieve ons te contacteren als u verdere problemen ondervindt.

en: Countries
nl_NL: Landen

en: Countries/states
nl_NL: Landen/staten

en: Country
nl_NL: Land

en: County
nl_NL: Land

en: Coupon
nl_NL: Kortingsbon

en: Coupon Code Used: %s
nl_NL: Kortingsbon Code Gebruikt: %s

en: Coupon Data
nl_NL: Instellingen kortingsbon

en: Coupon amount
nl_NL: Bon waarde

en: Coupon code
nl_NL: Code kortingsbon

en: Coupon code already exists.
nl_NL: Kortingsbon bestaat reeds

en: Coupon does not exist!
nl_NL: Kortingsbon bestaat niet!

en: Coupon draft updated.
nl_NL: Kortingsbon klad bijgewerkt.

en: Coupon restored to revision from %s
nl_NL: Kortingsbon teruggezet naar revisie %s

en: Coupon saved.
nl_NL: Kortingsbon opgeslagen.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
nl_NL: Kortingsbon geplanned voor: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
nl_NL: Kortingsbon toegevoegd.

en: Coupon type
nl_NL: Bon type

en: Coupon updated.
nl_NL: Kortingsbon bijgewerkt.

en: Coupon usage limit has been reached.
nl_NL: De limiet voor het gebruik van deze kortingscode is bereikt.

en: Coupons
nl_NL: Kortingsbonnen

en: Coupons can be managed from this section. Once added, customers will be able to enter coupon codes on the cart/checkout page. If a customer uses a coupon code they will be viewable when viewing orders.
nl_NL: Hier kunnen kortingsbonnen beheerd worden. Eenmaal toegevoegd kunnen klanten deze kortingsbon code gebruiken in hun winkelwagen. Als een klant de bon gebruikt kunt u dit ook zien bij de bestelling.

en: Create Account
nl_NL: Account aanmaken

en: Create a ShareYourCart account
nl_NL: Een ShareYourCart account aanmaken

en: Create an account
nl_NL: Een account aanmaken

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
nl_NL: U kunt een account aanmaken door onderstaande informatie in te vullen. Als u reeds klant bent kunt u inloggen met uw gebruikersnaam bovenaan de pagina.

en: Create an account?
nl_NL: Een account aanmaken?

en: Credit Card
nl_NL: Creditcard

en: Croatia
nl_NL: Kroatië

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
nl_NL: Cross-sells zijn producten die u aanbeveelt op basis van de producten in de winkelwagen van de klant.

en: Currency
nl_NL: Munteenheid

en: Currency Position
nl_NL: Positie van het valutasymbool

en: Custom HTML
nl_NL: Aangepaste HTML

en: Custom field deleted.
nl_NL: Aangepast veld verwijderd.

en: Custom field updated.
nl_NL: Aangepast veld bijgewerkt.

en: Custom product attribute
nl_NL: Speciale producteigenschap

en: Customer
nl_NL: Klant

en: Customer Accounts
nl_NL: Klantaccounts

en: Customer Billing Address
nl_NL: Klant factuuradres

en: Customer Emails
nl_NL: Klant e-mails

en: Customer IP Address
nl_NL: Klant IP adres

en: Customer Login
nl_NL: Klant Login

en: Customer Message
nl_NL: Klantbericht

en: Customer Note:
nl_NL: Klantbericht:

en: Customer Notes
nl_NL: Klant Opmerkingen

en: Customer Shipping Address
nl_NL: Klant verzendadres

en: Customer UA
nl_NL: Klant UA

en: Customer details
nl_NL: Klantinfo

en: Customer note
nl_NL: Klantbericht

en: Customer reports, such as signups per day.
nl_NL: Klantenrapport, zoals aantal registraties per dag.

en: Customer's notes about the order
nl_NL: Notities van de klant over deze bestelling:

en: Customer:
nl_NL: Klant:

en: Customers
nl_NL: Klanten

en: Czech Koruna (&#75;&#269;)
nl_NL: Tsjechische kroon (&#75;&#269;)

en: Czech Republic
nl_NL: Tsjechische Republiek

en: Danish Krone
nl_NL: Deense kroon

en: Dark
nl_NL: Donker

en: Date
nl_NL: Datum

en: Date:
nl_NL: Datum:

en: Debug Log
nl_NL: Debuglog

en: Decimal separator
nl_NL: Decimaalscheiding

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Default Cost
nl_NL: Standaard kosten

en: Default Handling Fee
nl_NL: Standaard administratiekosten

en: Default product sorting
nl_NL: Standaard product sortering

en: Default selections:
nl_NL: Standaardselecties:

en: Default sorting
nl_NL: Standaard productsortering

en: Define tax rates for countries and states below, or alternatively upload a CSV file containing your rates to <code>wp-content/woocommerce_tax_rates.csv</code> instead. <a href="%s">Download sample csv.</a>
nl_NL: Definieer belasting tarieven per land en staat hieronder, of upload een CSV tabel voorzien van deze gegevens naar <code>wp-content/woocommerce_tax_rates.csv</code>. <a href="%s">Download voorbeeld CSV.</a>

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Delete Permanently
nl_NL: Permanent verwijderen

en: Delete all
nl_NL: Alles verwijderen

en: Delete item
nl_NL: Verwijder item

en: Delete note
nl_NL: Notitie verwijderen

en: Delete selected rates
nl_NL: Verwijder de geselecteerde tarieven

en: Delete selected rows
nl_NL: Verwijder geselecteerde rijen

en: Delete the selected rates?
nl_NL: Verwijderd de geselecteerde tarieven?

en: Delete this item permanently
nl_NL: Dit item permanent verwijderen

en: Delivery Fee
nl_NL: Leverkosten

en: Denmark
nl_NL: Denemarken

en: Description
nl_NL: Beschrijving

en: Determines how you select attributes for products. <strong>Text</strong> allows manual entry via the product page, whereas <strong>select</strong> attribute terms can be defined from this section. If you plan on using an attribute for variations use <strong>select</strong>.
nl_NL: Hiermee bepaalt u hoe u eigenschappen kiest voor producten. Kies <strong>Tekst</strong> voor handmatige invoer. Kies <strong>Selectie</strong> voor een keuzelijstje met vooraf ingesteld termen. Als u van plan bent om een eigenschap voor variaties te gebruiken, kies dan voor <strong>Selectie</strong>.

en: Digital Downloads
nl_NL: Digitale downloads

en: Dimensions
nl_NL: Afmetingen

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
nl_NL: Afmetingen (LxBxH)

en: Dimensions Unit
nl_NL: Afmetingseenheid

en: Direct Bank Transfer
nl_NL: Overschrijving

en: Discount code already applied!
nl_NL: Kortingscode al gebruikt!

en: Discount code applied successfully.
nl_NL: Kortingscode succesvol gebruikt.

en: Discount type
nl_NL: Kortingstype

en: Discounts
nl_NL: Kortingen

en: Discounts used
nl_NL: Kortingen gebruikt

en: Display Type:
nl_NL: Weergavetype:

en: Display a list of featured products on your site.
nl_NL: Toon een lijst van uitgelichte producten op de site.

en: Display a list of random products on your site.
nl_NL: Toon een lijst met willekeurige producten op de site.

en: Display a list of recently viewed products.
nl_NL: Toon een lijst van recent bekeken producten.

en: Display a list of top rated products on your site.
nl_NL: Toon een lijst van de hoogst gewaardeerde producten op de site.

en: Display a list of your best selling products on your site.
nl_NL: Toont een lijst van best verkopende producten op de site.

en: Display a list of your most recent products on your site.
nl_NL: Toon een lijst van recent toegevoegde producten.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
nl_NL: Toon een lijst van recent toegevoegde reviews.

en: Display a list of your on-sale products on your site.
nl_NL: Toon een lijst van producten in promotie op uw website.

en: Display a login area and "My Account" links in the sidebar.
nl_NL: Toont een login veld en "Mijn Account" link in de zijbalk.

en: Display cart contents excluding tax
nl_NL: Toon winkelwagen inhoud exclusief BTW

en: Display cart totals excluding tax
nl_NL: Toon winkelwagen totaal exclusief BTW

en: Display taxes even when the amount is zero
nl_NL: Toon belastingen ook wanneer deze 0 zijn

en: Display taxes on cart page
nl_NL: Toon BTW in de winkelwagen

en: Do not allow
nl_NL: Niet toestaan

en: Documentation
nl_NL: Documentatie

en: Domain
nl_NL: Domein

en: Dominican Republic
nl_NL: Dominicaanse Republiek

en: Done
nl_NL: Uitgevoerd

en: Download Expiry
nl_NL: Download Vervaltijd

en: Download Limit
nl_NL: Downloadlimiet

en: Download Limit:
nl_NL: Download Limiet:

en: Download Permissions Granted
nl_NL: Download Toestemming Verleend

en: Download file &rarr;
nl_NL: Download bestand &rarr;

en: Download limit
nl_NL: Downloadlimiet

en: Downloadable
nl_NL: Downloadbaar

en: Downloadable Product Permissions <small>&ndash; Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.</small>
nl_NL: Permissies voor downloadbare producten <small>&ndash; Opmerking: downloadpermissies voor bestellingen zullen automatisch toegekend worden wanneer de bestelling als "in behandeling" of "voltooid" wordt gemarkeerd.</small>

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
nl_NL[0]: %s keer gedownload
nl_NL[1]: %s keer gedownload

en: Downloads Remaining
nl_NL: Resterende Downloads

en: Drag and drop methods to control their display order.
nl_NL: Versleep verzendmethodes om de volgorde te wijzigen.

en: Duplicate
nl_NL: Dupliceren

en: Duplicate selected rows
nl_NL: Dupliceer geselecteerde rijen

en: Duplicate the selected rates?
nl_NL: Dupliceer de geselecteerde tarieven?

en: ERROR
nl_NL: FOUT

en: EU States
nl_NL: EU Staten

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Edit Address Page
nl_NL: Adres bewerken pagina

en: Edit Attribute
nl_NL: Wijzig Eigenschap

en: Edit Coupon
nl_NL: Kortingsbon bewerken

en: Edit My Address
nl_NL: Wijzig mijn adres

en: Edit Order
nl_NL: Bestelling bewerken

en: Edit Order status
nl_NL: Bestelstatus bewerken

en: Edit Product
nl_NL: Product bewerken

en: Edit Product Category
nl_NL: Bewerk Productcategorie

en: Edit Product Tag
nl_NL: Producttag bewerken

en: Edit Shipping Class
nl_NL: Verzendingsklasse bewerken

en: Edit Variation
nl_NL: Variatie bewerken

en: Edit this item inline
nl_NL: Bewerkt dit item inline

en: Egypt
nl_NL: Egypte

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Email Address
nl_NL: E-mailadres

en: Email Recipient Options
nl_NL: E-mail ontvanger opties

en: Email Sender Options
nl_NL: E-mail afzender opties

en: Email address
nl_NL: E-mailadres

en: Email body background colour
nl_NL: E-mailbericht achtergrondkleur

en: Email body text colour
nl_NL: E-mailbericht tekstkleur

en: Email footer text
nl_NL: E-mail footer tekst

en: Email invoice
nl_NL: E-mail factuur

en: Email me my details
nl_NL: E-mail me mijn details

en: Email template
nl_NL: E-mailtemplate

en: Email the order to the customer. Unpaid orders will include a payment link.
nl_NL: E-mail de bestellingen naar de klant. Voor onbetaalde bestellingen wordt een betalingslink meegestuurd.

en: Email you used during checkout.
nl_NL: E-mail gebruikt bij afrekenen.

en: Email:
nl_NL: E-mail:

en: Emails
nl_NL: E-mails

en: Enable
nl_NL: Activeer

en: Enable AJAX add to cart buttons on product archives
nl_NL: Activeer AJAX voor de winkelwagen

en: Enable Bank Transfer
nl_NL: Activeer bankoverschrijving

en: Enable COD
nl_NL: Activeer Rembours

en: Enable Cash on Delivery
nl_NL: Schakel betalen onder rembours in

en: Enable Cheque Payment
nl_NL: Activeer cheque betaling

en: Enable Free Shipping
nl_NL: Activeer gratis verzending

en: Enable Mijireh Checkout
nl_NL: Schakel Mijireh Checkout in

en: Enable PayPal sandbox
nl_NL: Activeer PayPal sandbox

en: Enable PayPal standard
nl_NL: Activeer PayPal standaard

en: Enable WooCommerce CSS styles
nl_NL: Activeer WooCommerce CSS

en: Enable WooCommerce lightbox on the product page
nl_NL: Activeer WooCommerce Lightbox op productpagina's

en: Enable coupon form on checkout
nl_NL: Toon kortingsbonformulier bij het afrekenen

en: Enable coupons
nl_NL: Kortingsbonnen inschakelen

en: Enable enhanced country select boxes
nl_NL: Schakel verbeterde selectielijstjes in voor de invoer van landen

en: Enable free shipping
nl_NL: Activeer gratis verzending

en: Enable guest checkout (no account required)
nl_NL: Activeer gast afrekenen (geen account nodig)

en: Enable local delivery
nl_NL: Activeer lokale bezorging

en: Enable local pickup
nl_NL: Activeer afhalen

en: Enable logging
nl_NL: Schakel log in

en: Enable low stock notifications
nl_NL: Activeer lage voorraad notificatie.

en: Enable out of stock notifications
nl_NL: Activeer geen voorraad notificatie.

en: Enable reviews
nl_NL: Activeer Reviews

en: Enable shipping
nl_NL: Verzending activeren

en: Enable stock management
nl_NL: Voorraadbeheer activeren

en: Enable taxes and tax calculations
nl_NL: Activeer BTW en belasting berekeningen

en: Enable the "Demo Store" notice on your site
nl_NL: Activeer de "Demo Winkel" melding op de site

en: Enable the SKU field for products
nl_NL: Schakel het SKU-veld in voor producten

en: Enable the dimension fields for products
nl_NL: Activeer invoer van afmetingen voor producten

en: Enable the shipping calculator on the cart page
nl_NL: Voeg de verzendkostencalculator toe aan de winkelwagen

en: Enable the star rating field on the review form
nl_NL: Schakel sterratings in op het reviewformulier

en: Enable the weight field for products
nl_NL: Activeer invoer van gewicht voor producten

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
nl_NL: Schakel deze optie in als het product niet verzonden wordt

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
nl_NL: Schakel deze optie in als de aankoop van het product toegang geeft tot een downloadbaar bestand

en: Enable this option to show the ShareDaddy button on the product page.
nl_NL: Schakel in om een ShareDaddy-knop te tonen op de productpagina.

en: Enable this shipping method
nl_NL: Deze verzendmethode activeren

en: Enable/Disable
nl_NL: Activeer/Deactiveer

en: Enabled
nl_NL: Geactiveerd

en: Enabling this option will hide it from the product page image gallery.
nl_NL: Inschakelen van deze optie activeert het verbergen van het productpagina-afbeelding galerij.

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
nl_NL: Voereen SKU in voor deze variatie of laag deze leeg om het ouder product SKU te gebruiken.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
nl_NL: Voeg de URL in voor de e-mail-header. Upload de afbeelding door middel van de <a href="%s">media uploader</a>.

en: Enter a cost per order, e.g. 5.00. Leave blank to disable.
nl_NL: Behandelingskosten per bestelling, vb. "5.00". Leeg laten indien niet van toepassing.

en: Enter a minimum fee amount. Fee's less than this will be increased. Leave blank to disable.
nl_NL: Voer een minimumkost in. Kosten minder dan dit bedrag zullen vermeerderd worden. Laat leeg om uit te schakelen.

en: Enter a name for the new attribute term:
nl_NL: Voer een naam in voor de nieuwe eigenschapterm:

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
nl_NL: Voeg een belasting percentage in (maximaal 4 decimalen)

en: Enter a value
nl_NL: Voer een waarde in

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
nl_NL: Voer een gewicht in voor deze variatie of laat deze leeg om het ouder product gewicht te gebruiken.

en: Enter an amount e.g. 2.99
nl_NL: Prijs per stuk

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
nl_NL: Voeg een notitie toe die naar de klant verzonden wordt na aankoop (optioneel).

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
nl_NL: Voer tekst in of verschillende eigenschappen (gescheiden door pipes).

en: Enter the external URL to the product.
nl_NL: Geef een externe URL op.

en: Enter your %1$sShareThis publisher ID%2$s to show social sharing buttons on product pages.
nl_NL: Voer uw %1$sShareThis publisher ID%2$s in om social media buttons op productpagina's te activeren.

en: Equatorial Guinea
nl_NL: Equatoriaal-Guinea

en: Esp&iacute;rito Santo
nl_NL: Espirito Santo

en: Estonia
nl_NL: Estland

en: Ethiopia
nl_NL: Ethiopië

en: Europe
nl_NL: Europa

en: Euros (&euro;)
nl_NL: Euro (&euro;)

en: Exclude Categories
nl_NL: Uitgesloten categorieën

en: Exclude Products
nl_NL: Uitgesloten producten

en: Exclude image
nl_NL: Uit te sluiten afbeelding

en: Excluding selected countries
nl_NL: Exclusief geselecteerde landen

en: Expand all
nl_NL: Alles uitklappen

en: Expiry date
nl_NL: Vervaldatum

en: Export rates
nl_NL: Exporteer tarieven

en: External/Affiliate
nl_NL: Extern/Affiliate

en: External/Affiliate product
nl_NL: Extern product

en: Falkland Islands
nl_NL: Falkland Eilanden

en: Faroe Islands
nl_NL: Faeröer

en: Featured
nl_NL: Uitgelicht

en: Featured Products
nl_NL: Uitgelichte producten

en: Fee Type
nl_NL: Kosten Type

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%.
nl_NL: Kosten ex belasting. Als bedrag (bv 2.50) of procenten (bv 5%).

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
nl_NL: Behandelingskosten excl. BTW. Vul een bedrag in of percentage (bv 5%). Leeg laten voor 0.

en: File Path
nl_NL: Bestandspad

en: File download method
nl_NL: Downloadmethode

en: File not found
nl_NL: Bestand niet gevonden

en: File path
nl_NL: Bestandspad

en: File path/URL
nl_NL: Bestands pad/URL

en: File path:
nl_NL: Bestandspad:

en: Filter by price
nl_NL: Filter op prijs

en: First Name
nl_NL: Voornaam

en: First name
nl_NL: Voornaam

en: Fixed amount
nl_NL: Vast bedrag

en: Fixed amount per product
nl_NL: Vast bedrag per product

en: Flat Rate
nl_NL: Vast Bedrag

en: Flat Rates
nl_NL: Vast bedrag

en: Flat rate
nl_NL: Vast bedrag

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
nl_NL: Vast bedrag staat toe om een vast bedrag per product of per bestelling te kiezen.

en: Floating
nl_NL: Zwevend

en: For more information:
nl_NL: Voor meer informatie:

en: For your reference, your order details are shown below.
nl_NL: Voor uw eigen referentie, uw bestelling details worden hieronder getoond.

en: Force Downloads
nl_NL: Forceer Downloads

en: Force SSL
nl_NL: Forceer SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (an SSL Certificate is required)
nl_NL: Gebruik SSL (HTTPS) op de afreken pagina's (een SSL certificaat is vereist)

en: Force secure checkout
nl_NL: Forceer secure checkout

en: Found in your order confirmation email.
nl_NL: Te vinden in de bevestigingse-mail

en: France
nl_NL: Frankrijk

en: Free Shipping
nl_NL: Gratis Verzending

en: Free Shipping - does what it says on the tin.
nl_NL: Gratis verzending - wie houdt er niet van?

en: Free shipping requires a free shipping coupon
nl_NL: Gratis verzending vereist een kortingsbon met gratis verzending

en: Free!
nl_NL: Gratis!

en: French Guiana
nl_NL: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl_NL: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl_NL: Franse Zuidelijke Gebieden

en: From:
nl_NL: Van:

en: Gateway Disabled
nl_NL: Gateway Uitgeschakeld

en: Gateway Testing
nl_NL: Gateway Testen

en: General
nl_NL: Algemeen

en: General Options
nl_NL: Algemene Opties

en: General settings such as your shop base, currency, and script/styling options which affect features used in your store.
nl_NL: Algemene instellingen zoals winkelvestiging, munteenheid en script/stijl opties.

en: Generate report
nl_NL: Genereer rapport

en: Georgia
nl_NL: Georgië

en: Germany
nl_NL: Duitsland

en: Get started with Mijireh Checkout
nl_NL: Aan de slag met Mijireh Checkout

en: Give the customer instructions for paying via BACS, and let them know that their order won't be shipping until the money is received.
nl_NL: Geef de klant instructies hoe door middel van bankoverschrijving te betalen en leg uit dat de bestelling niet verzonden wordt voor het geld ontvangen is.

en: Go to homepage &rarr;
nl_NL: Ga naar de homepage &rarr;

en: Good
nl_NL: Goed

en: Google Analytics is a free service offered by Google that generates detailed statistics about the visitors to a website.
nl_NL: Google Analytics is een gratis dienst van Google met gedetailleerde statistieken over uw websitebezoekers.

en: Grant Access
nl_NL: Toegang Openstellen

en: Grant access to downloadable products after payment
nl_NL: Geef toegang tot downloadbare producten na betaling

en: Greece
nl_NL: Griekenland

en: Greenland
nl_NL: Groenland

en: Grouped
nl_NL: Gegroepeerd

en: Grouped product
nl_NL: Gegroepeerd product

en: Grouping
nl_NL: Groeperen

en: Guest
nl_NL: Bezoeker

en: Guinea-Bissau
nl_NL: Guinee-Bissau

en: HTML for the button
nl_NL: HTML voor de knop

en: Handling Fee
nl_NL: Behandelingskosten

en: Hard Crop
nl_NL: Harde crop

en: Have a coupon?
nl_NL: Heeft u een kortingsbon?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
nl_NL: Laat uw klanten betalen bij de levering (cash of op een andere manier).

en: Hawaii
nl_NL: Hawai

en: Header image
nl_NL: Headerafbeelding

en: Height
nl_NL: Hoogte

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
nl_NL: Hallo, <strong>%s</strong>. Vanaf uw account dashbord kunt u uw recente bestellingen bekijken, uw verzend- en factuuradres aanpassen en <a href="%s">uw wachtwoord wijzigen</a>.

en: Hello, a note has just been added to your order:
nl_NL: Een opmerking is toegevoegd aan uw bestelling:

en: Here you can customise the way WooCommerce emails appear.
nl_NL: Hier kunt de WooCommerce e-mail aanpassen.

en: Here you can set up your store and customise it to fit your needs. The sections available from the settings page include:
nl_NL: Hier kunt u de instellingen doen voor uw winkel volgens uw eigen wensen. De verschillende onderverdelingen van de pagina instellingen zijn:

en: Hidden
nl_NL: Verborgen

en: Hide free products
nl_NL: Verberg gratis producten

en: Hide if cart is empty
nl_NL: Verbergen indien winkelwagen leeg is

en: Hide out of stock items from the catalog
nl_NL: Verberg out-of-stock producten op de catalogus

en: Hide shipping costs until an address is entered
nl_NL: Verberg verzendkosten tot er een adres is ingevoerd.

en: Highlight
nl_NL: Markeer

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
nl_NL: Hong Kong dollar (&#36;)

en: How many times this coupon can be used before it is void
nl_NL: Het aantal keer dat deze kortingsbon gebruikt mag worden voordat hij vervalt

en: How to calculate delivery charges
nl_NL: Hoe bezorgingskosten berekenen

en: Hungarian Forint
nl_NL: Hongaarse forint

en: Hungary
nl_NL: Hongarije

en: I accept the
nl_NL: Ik accepteer de

en: IPN payment completed
nl_NL: IPN betaling voltooid

en: Iceland
nl_NL: Ijsland

en: If you are having problems, or to assist us with support, please check the status page to identify any problems with your configuration:
nl_NL: Als u problemen heeft, of u wilt ons helpen met support, ga dan naar de pagina "Systeemstatus" om mogelijke problemen te vinden met uw configuratie:

en: If you come across a bug, or wish to contribute to the project you can also <a href="%s">get involved on GitHub</a>.
nl_NL: Als u een bug ziet, of u wilt bijdragen aan het project kunt u gaan naar <a href="%s">GitHub</a>.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
nl_NL: Defineer een "Algemene Voorwaarden pagina" . De klant wordt gevraagd deze te accepteren voordat deze een bestelling kan plaatsen.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
nl_NL: Indien u reeds een webshop klant bent, kunt u uw gebruikersnaam/wachtwoord hieronder invoeren. Indien u een nieuwe klant bent dient u uw adresgegevens in te voeren.

en: If you require assistance or wish to make alternate arrangements please contact us.
nl_NL: Als u hulp nodig heeft of een alternatieve regeling wilt maken kunt u contact met ons opnemen.

en: Image
nl_NL: Afbeelding

en: Image Options
nl_NL: Afbeeldingsopties

en: Import rates
nl_NL: Importeer tarieven

en: In stock
nl_NL: Op voorraad

en: In stock?
nl_NL: Op voorraad?

en: Individual use
nl_NL: Individueel gebruik

en: Indonesia
nl_NL: Indonesië

en: Install WooCommerce Pages
nl_NL: Installeer WooCommerce Pagina's

en: Installed payment gateways are displayed below. Drag and drop payment gateways to control their display order on the checkout.
nl_NL: Uw geïnstalleerde betalingsgateways staan hieronder opgelijst. U kunt de volgorde aanpassen door ze te verslepen.

en: Installed plugins
nl_NL: Geïnstalleerde plugins

en: Instructions
nl_NL: Instructies

en: Instructions that will be added to the thank you page.
nl_NL: Instructies die getoond worden op de "Dank u"-pagina.

en: Integration
nl_NL: Integratie

en: International Delivery
nl_NL: Internationale Bezorging

en: International delivery based on flat rate shipping.
nl_NL: Internationale levering is gebaseerd op een vast bedrag als verzendkosten.

en: Invalid coupon
nl_NL: Ongeldige kortingsbon

en: Invalid coupon.
nl_NL: Ongeldige kortingsbon.

en: Invalid download.
nl_NL: Ongeldige download.

en: Invalid email address.
nl_NL: Ongeldig e-mailadres.

en: Invalid email/username.
nl_NL: Ongeldige e-mail/gebruikersnaam.

en: Invalid order.
nl_NL: Onbekende bestelling.

en: Invalid payment method.
nl_NL: Ongeldige betaalmethode.

en: Invalid shipping method.
nl_NL: Ongeldige verzendmethode.

en: Inventory
nl_NL: Voorraad

en: Inventory Options
nl_NL: Voorraad opties

en: Inventory notifications
nl_NL: Inventaris notificaties

en: Invoice for Order %s
nl_NL: Factuur voor bestelling %s

en: Iraq
nl_NL: Irak

en: Israel
nl_NL: Israël

en: Israeli Shekel
nl_NL: Israëlische shekel

en: Italy
nl_NL: Italië

en: Item
nl_NL: Product

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
nl_NL: Vooraad voor product #%s verhoogt van %s naar %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
nl_NL: Vooraad voor product #%s verlaagd van %s naar %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
nl_NL: Product %s %s niet gevonden, overgeslagen.

en: Ivory Coast
nl_NL: Ivoorkust

en: Japanese Yen (&yen;)
nl_NL: Japanese yen (&yen;)

en: Jordan
nl_NL: Jordanië

en: Kazakhstan
nl_NL: Kazachstan

en: Kenya
nl_NL: Kenia

en: Kuwait
nl_NL: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl_NL: Kirgizië

en: L/W/H
nl_NL: L/B/H

en: Last Name
nl_NL: Achternaam

en: Last name
nl_NL: Achternaam

en: Last warning, are you sure?
nl_NL: Laatste waarschuwing, weet u het zeker?

en: Latvia
nl_NL: Letland

en: Learn more
nl_NL: Leer meer

en: Learn more about WooCommerce and Mijireh
nl_NL: Meer info over WooCommerce en Mijireh

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
nl_NL: Houdt deze leeg voor ongelimiteerd aantal downloads.

en: Lebanon
nl_NL: Libanon

en: Left
nl_NL: Links

en: Left (with space)
nl_NL: Links (met spatie)

en: Length
nl_NL: Lengte

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque to and that their order won't be shipping until you receive it.
nl_NL: Informeer de klant over hoe de cheque betaling af te ronden.

en: Libya
nl_NL: Libië

en: Light
nl_NL: Licht

en: Limit quantity
nl_NL: Gelimiteerde hoeveelheid

en: Limit the purchasable quantity of downloadable-virtual items to 1
nl_NL: Limiteer de aankoophoeveelheid van downloadbare-virtuele producten tot 1

en: Line cost and line tax after pre-tax discounts
nl_NL: Regel kosten en belasting na pre-belasting korting

en: Line cost and line tax before pre-tax discounts
nl_NL: Regel kosten en belasting voor pre-belasting korting

en: Line&nbsp;Subtotal
nl_NL: Regel&nbsp;Subtotaal

en: Line&nbsp;Total
nl_NL: Regel&nbsp;Totaal

en: Link all variations
nl_NL: Koppel alle variaties

en: List
nl_NL: Lijst

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
nl_NL: Lijst 1 per regel. Dit is in aanvulling op het <em>Standaardtarief</ em>.

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
nl_NL: Lijst van product en verzendkosten BTW-schalen. Vb: vrijstelling, gereduceerd tarief.

en: Lithuania
nl_NL: Litouwen

en: Load billing address
nl_NL: Laad factuuradres

en: Load shipping address
nl_NL: Laad verzendadres

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
nl_NL: Laad het betalingsadres van de klant? Dit zal het huidig ingevulde betalingsadres wissen.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
nl_NL: Laad het verzendadres van de klant? Dit zal het huidig ingevulde verzendadres wissen.

en: Local Delivery
nl_NL: Lokale Bezorging

en: Local Pickup
nl_NL: Afhalen

en: Local Tax Rates
nl_NL: Lokale BTW-tarieven

en: Localisation
nl_NL: Lokalisatie

en: Log directory (<code>woocommerce/logs/</code>) is not writable. Logging will not be possible.
nl_NL: Log map (<code>woocommerce/logs/</code>) is NIET beschrijfbaar. Loggen vind niet plaats.

en: Log directory is writable.
nl_NL: Log map (<code>woocommerce/logs/</code>) is beschrijfbaar.

en: Log into your google analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXX-X</code>
nl_NL: Log in op uw Google Analytics-account om uw ID te vinden. bijv. <code>UA-XXXXX-X</code>

en: Logged in title:
nl_NL: Uitgelogd titel:

en: Logged out title:
nl_NL: Ingelogd titel:

en: Logout
nl_NL: Log uit

en: Logout link
nl_NL: Loguit Link

en: Lost Password?
nl_NL: Wachtwoord vergeten?

en: Lost password?
nl_NL: Wachtwoord opvragen

en: Low stock
nl_NL: Lage voorraad

en: Low stock threshold
nl_NL: Lage voorraad drempelwaarde

en: Luxembourg
nl_NL: Luxemburg

en: M jS Y
nl_NL: jS M Y

en: Macao S.A.R., China
nl_NL: Macau S.A.R., China

en: Macedonia
nl_NL: Macedonië

en: Make a duplicate from this product
nl_NL: Maak een kopie van dit product

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order wont be shipped until the funds have cleared in our account.
nl_NL: U kunt uw betaling direct overschrijven naar onze bankrekening. Gelieve uw bestellingsnummer (ID) te gebruiken als de betalingsreferentie. Uw bestelling wordt pas verstuurd als de betaling binnen is.

en: Malaysia
nl_NL: Maleisië

en: Malaysian Ringgits (RM)
nl_NL: Malaysische Ringgits (RM)

en: Maldives
nl_NL: Maldiven

en: Manage stock
nl_NL: Voorraadbeheer

en: Manage stock?
nl_NL: Voorraad beheren?

en: Manual stock reduction complete.
nl_NL: Handmatige voorraadvermindering voltooid.

en: Manual stock restore complete.
nl_NL: Handmatig voorraadbeheer afgerond.

en: Manually reducing stock.
nl_NL: Handmatig voorraad verminderen.

en: Manually restoring stock.
nl_NL: Handmatig de voorraad hersteld.

en: Marshall Islands
nl_NL: Marshall Eilanden

en: Mauritania
nl_NL: Mauritanië

en: Max price
nl_NL: Maximale prijs

en: Menu order
nl_NL: Menu volgorde

en: Meta Name
nl_NL: Meta Naam

en: Meta Value
nl_NL: Meta Waarde

en: Method ID
nl_NL: Methode ID

en: Method Title
nl_NL: Methodenaam

en: Method availability
nl_NL: Methode beschikbaarheid

en: Mexican Peso (&#36;)
nl_NL: Mexicaanse peso (&#36;)

en: Micronesia
nl_NL: Micronesië

en: Mijireh error:
nl_NL: Mijireh fout:

en: Min price
nl_NL: Minimale prijs

en: Minimum Fee
nl_NL: Minimumkost

en: Minimum Order Amount
nl_NL: Minimum Bestelbedrag

en: Minimum amount
nl_NL: Minimumbedrag

en: Moldova
nl_NL: Moldavië

en: Mongolia
nl_NL: Mongolië

en: Month
nl_NL: Maand

en: Monthly Sales
nl_NL: Maandelijkse verkopen

en: Monthly sales for year
nl_NL: Maandelijkse verkoopcijfers voor het jaar

en: More functionality and gateway options available via <a href="%s" target="_blank">WC official extensions</a>.
nl_NL: Meer functionaliteit en betalings gateway opties zijn beschikbaar via <a href="%s" target="_blank">WC officiele extensions</a>.

en: Morocco
nl_NL: Marokko

en: Move this item to the Trash
nl_NL: Dit item verplaatsen naar de Prullenbak

en: Move to Trash
nl_NL: Naar de prullenbak verplaatsen

en: Must be logged in to download files
nl_NL: U dient ingelogd zijn om bestanden te downloaden.

en: My Account
nl_NL: Mijn Account

en: My Account &rarr;
nl_NL: Mijn Account &rarr;

en: My Account Page
nl_NL: Mijn Account pagina

en: My Address
nl_NL: Mijn Adres

en: My account
nl_NL: Mijn Account

en: N/A
nl_NL: N.B.

en: Name
nl_NL: Naam

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
nl_NL: Deze naam wordt getoond op de website.

en: Namibia
nl_NL: Namibië

en: Net profit
nl_NL: Netto winst

en: Netherlands
nl_NL: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl_NL: Nederlandse Antillen

en: Never
nl_NL: Nooit

en: Never show stock amount
nl_NL: Toon nooit het aantal in voorraad - "In voorraad" of "Uitverkocht"

en: New
nl_NL: Nieuwe

en: New Caledonia
nl_NL: Nieuw-Caledonië

en: New Coupon
nl_NL: Nieuwe kortingsbon

en: New Customer Order
nl_NL: Nieuwe bestelling (door klant)

en: New Order
nl_NL: Nieuwe bestelling

en: New Order status Name
nl_NL: Nieuwe bestelstatus naam

en: New Product
nl_NL: Nieuw product

en: New Product Category Name
nl_NL: Nieuwe productcategorie naam

en: New Product Tag Name
nl_NL: Nieuwe producttag naam

en: New Products
nl_NL: Nieuwe producten

en: New Shipping Class Name
nl_NL: Nieuwe verzendingsklassenaam

en: New Variation
nl_NL: Nieuwe variatie

en: New Zealand
nl_NL: Nieuw Zeeland

en: New Zealand Dollar (&#36;)
nl_NL: Nieuw-Zeelandse dollar (&#36;)

en: New order notifications
nl_NL: Nieuwe bestellingsnotificatie

en: New password
nl_NL: Nieuw wachtwoord

en: New products
nl_NL: Nieuwe producten

en: New products added to %s
nl_NL: Nieuwe producten toegevoegd aan %s

en: New products tagged %s
nl_NL: Nieuwe producten tagged als %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl_NL: Volgende <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
nl_NL: Nee

en: No Coupons found
nl_NL: Geen kortingsbonnen gevonden

en: No Coupons found in trash
nl_NL: Geen coupons gevonden in de prullenbak

en: No Orders found
nl_NL: Geen bestellingen gevonden

en: No Orders found in trash
nl_NL: Geen bestellingen gevonden in de prullenbak

en: No Products found
nl_NL: Geen producten gevonden

en: No Products found in trash
nl_NL: Geen producten gevonden in de prullenbak

en: No Variations found
nl_NL: Geen variaties gevonden

en: No Variations found in trash
nl_NL: Geen variaties in de prullenbak gevonden

en: No attributes currently exist.
nl_NL: Geen eigenschappen aanwezig.

en: No billing address set.
nl_NL: Geen factuuradres ingesteld.

en: No categories
nl_NL: Geen categorieën

en: No countries selected
nl_NL: Geen laden geselecteerd

en: No customer selected
nl_NL: Geen klant geselecteerd

en: No default
nl_NL: Geen default

en: No minimum
nl_NL: Geen minimum

en: No product categories exist.
nl_NL: Er bestaan geen productcategorieën.

en: No product to duplicate has been supplied!
nl_NL: Er is geen product om te dupliceren gespecificeerd.

en: No products are low in stock.
nl_NL: Er zijn geen producten met een lage voorraad.

en: No products are out in stock.
nl_NL: Er zijn geen producten uitverkocht.

en: No products found
nl_NL: Geen producten gevonden

en: No products found which match your selection.
nl_NL: Er zijn geen producten gevonden die aan uw zoekopdracht voldoen.

en: No products in the cart.
nl_NL: Geen producten in de winkelwagen.

en: No sales :(
nl_NL: Geen verkopen : (

en: No shipping address set.
nl_NL: Geen verzendadres ingesteld

en: No shipping class
nl_NL: Geen verzendklasse

en: No shipping methods were found; please recalculate your shipping and enter your state/county and zip/postcode to ensure their are no other available methods for your location.
nl_NL: Geen verzendingsmogelijkheden gevonden. Vul een verzendadres, land en postcode in a.u.b.

en: No variations added
nl_NL: Geen variaties aangemaakt

en: None
nl_NL: Geen

en: Norfolk Island
nl_NL: Norfolk Eiland

en: Normal
nl_NL: Normaal

en: North Korea
nl_NL: Noord-Korea

en: Northern Mariana Islands
nl_NL: Northern Mariana Eilanden

en: Norway
nl_NL: Noorwegen

en: Norwegian Krone
nl_NL: Noorweegse kroon

en: Not that bad
nl_NL: Matig

en: Note
nl_NL: Notitie

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
nl_NL: Opmerking: berekening van verzendkosten en BTW kan aangepast worden op de volgende pagina op basis van uw adres en verzendingskeuze%s.

en: Note: The shop page has children - child pages will not work if you enable this option.
nl_NL: Opmerking: De winkel pagina heeft children - child pagina's zullen niet werken als deze optie geactiveerd is.

en: Notifications
nl_NL: Notificaties

en: Number of decimals
nl_NL: Aantal decimalen

en: Number of products to show:
nl_NL: Aantal producten om weer te geven:

en: Number of sales
nl_NL: Aantal verkooptransacties

en: OR
nl_NL: OF

en: On Sale
nl_NL: Uitgelicht

en: On-Hold
nl_NL: On hold

en: Only %s left in stock
nl_NL: Nog %s op voorraad

en: Only ship to the users billing address
nl_NL: Alleen verzenden naar betalingsadres

en: Only show children for the current category
nl_NL: Toon alleen subcategoriën van de huidige categorie

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
nl_NL: Toon alleen de voorraad als deze laag is - bv.  "Nog 2 op voorraad" ipv "In voorraad"

en: Optionally, enter a label for this rate - this will appear in the totals table
nl_NL: Optioneel, voer een label in voor dit tarief. Dit verschijnt in de totalen tabel

en: Options concerning stock and stock notices.
nl_NL: Instellingen voor voorraad en voorraadberichten.

en: Options concerning tax, including international and local tax rates.
nl_NL: Instellingen voor BTW, inclusief internationale en lokale BTW-tarieven.

en: Options for how things like price, images and weights appear in your product catalog.
nl_NL: Instellingen voor hoe prijzen, afbeeldingen en gewicht in de productcatalogus worden getoond.

en: Orange
nl_NL: Oranje

en: Order
nl_NL: Bestelling

en: Order %s
nl_NL: Bestelling %s

en: Order %s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
nl_NL: Bestelling %s van %s heeft de status "%s".

en: Order &ndash; %s
nl_NL: Bestelling &ndash; %s

en: Order Actions
nl_NL: Bestellingsacties

en: Order Again
nl_NL: Bestel opnieuw

en: Order Complete
nl_NL: Bestelling voltooid

en: Order Complete/Download Links
nl_NL: Bestelling voltooid/Downloadlinks

en: Order Data
nl_NL: Bestellingsdata

en: Order Date:
nl_NL: Besteldatum:

en: Order Details
nl_NL: Bestellingsinfo

en: Order Discount
nl_NL: Bestelling korting

en: Order Discount:
nl_NL: Bestelling korting:

en: Order ID
nl_NL: Bestelling ID

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
nl_NL: Bestelde producten<small>&ndash; Notitie: indien u de hoeveelheden aanpast dient u handmatig de voorraad bij te werken.</small>

en: Order Notes
nl_NL: Opmerkingen bij bestelling

en: Order Received
nl_NL: Bestelling ontvangen

en: Order Subtotal
nl_NL: Subtotaal bestelling

en: Order Total
nl_NL: Totaal van de bestelling

en: Order Total:
nl_NL: Bestelling Totalen:

en: Order Totals
nl_NL: Bestellingstotalen

en: Order Updates
nl_NL: Bestellingsupdates

en: Order by:
nl_NL: Sorteer op:

en: Order cancelled by customer.
nl_NL: Bestelling door klant geannuleerd.

en: Order draft updated.
nl_NL: Bestelling klad bijgewerkt.

en: Order information
nl_NL: Bestellingsinformatie

en: Order item stock reduced successfully.
nl_NL: Bestel voorraad bijgewerkt.

en: Order notes
nl_NL: Bestelling Notities

en: Order refunded/reversed
nl_NL: Bestelling terugbetaald

en: Order restored to revision from %s
nl_NL: Bestelling revisie teruggezet van %s

en: Order saved.
nl_NL: Bestelling opgeslagen.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
nl_NL: Bestelling geplanned voor: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status
nl_NL: Bestelstatus

en: Order status changed from %s to %s.
nl_NL: Bestellingstatus aangepast van %s naar %s.

en: Order status:
nl_NL: Bestelling status:

en: Order statuses
nl_NL: Bestelstatussen

en: Order submitted.
nl_NL: Bestelling ingevoerd.

en: Order total:
nl_NL: Bestelling Totalen:

en: Order updated.
nl_NL: Bestelling bijgewerkt.

en: Order:
nl_NL: Bestelling:

en: Orders
nl_NL: Bestellingen

en: Orders can also be added from this section if you want to set them up for a customer manually.
nl_NL: Bestellingen kunnen hier ook handmatig toegevoegd worden.

en: Our Details
nl_NL: Onze gegevens

en: Out of stock
nl_NL: Uitverkocht

en: Out of stock threshold
nl_NL: Geen voorraad drempelwaarde

en: Out of stock visibility
nl_NL: Out-of-stock zichtbaarheid

en: Output ShareDaddy button?
nl_NL: ShareDaddy knop tonen?

en: Overview
nl_NL: Overzicht

en: PHP Sessions
nl_NL: PHP Sessies

en: PHP Version
nl_NL: PHP Versie

en: Page
nl_NL: Pagina

en: Page Setup
nl_NL: Pagina-instelling

en: Page Style
nl_NL: Paginastijl

en: Page contents: [woocommerce_cart]
nl_NL: Pagina inhoud:  [woocommerce_cart]

en: Page contents: [woocommerce_change_password] Parent: "My Account"
nl_NL: Pagina inhoud: [woocommerce_change_password] Ouder: "Mijn Account"

en: Page contents: [woocommerce_checkout]
nl_NL: Pagina inhoud: [woocommerce_checkout]

en: Page contents: [woocommerce_edit_address] Parent: "My Account"
nl_NL: Pagina inhoud: [woocommerce_edit_address] Ouder: "Mijn Account"

en: Page contents: [woocommerce_my_account]
nl_NL: Pagina inhoud: [woocommerce_my_account]

en: Page contents: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"
nl_NL: Page inhoud: [woocommerce_pay] Parent: "Checkout"

en: Page contents: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"
nl_NL: Pagina inhoud: [woocommerce_thankyou] Parent: "Checkout"

en: Page contents: [woocommerce_view_order] Parent: "My Account"
nl_NL: Pagina-inhoud: [woocommerce_view_order] Ouder: "Mijn Account"

en: Page does not contain the shortcode: %s
nl_NL: Pagina bevat niet de shortcode: %s

en: Page not set
nl_NL: Pagina niet ingesteld

en: Pages
nl_NL: Pagina's

en: Palestinian Territory
nl_NL: Palestijnse Gebieden

en: Papua New Guinea
nl_NL: Papua Nieuw Guinea

en: Para&iacute;ba
nl_NL: Paran&aacute;

en: Parent
nl_NL: Ouder

en: Parent Coupon
nl_NL: Hoofd Coupon

en: Parent Order status
nl_NL: Hoofdbestelstatus

en: Parent Order status:
nl_NL: Hoofdbestelstatus:

en: Parent Orders
nl_NL: Hoofd Bestellingen

en: Parent Product
nl_NL: Hoofdproduct

en: Parent Product Category
nl_NL: Hoofdproductcategorie

en: Parent Product Category:
nl_NL: Hoofdproductcategorie:

en: Parent Product Tag
nl_NL: Hoofdproducttag

en: Parent Product Tag:
nl_NL: Hoofdproducttag:

en: Parent Shipping Class
nl_NL: Hoofdverzendingsklasse

en: Parent Shipping Class:
nl_NL: Hoofdverzendingsklasse:

en: Parent Variation
nl_NL: Hoofdvariatie

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: Password is required.
nl_NL: Wachtwoord is verplicht.

en: Passwords do not match.
nl_NL: Wachtwoorden komen niet overeen.

en: Pay
nl_NL: Betalen

en: Pay Page
nl_NL: Betaalpagina

en: Pay for order
nl_NL: Betaal voor bestelling

en: Pay securely with you credit card.
nl_NL: Betaal veilig met uw creditcard.

en: Pay via PayPal
nl_NL: Betaal met PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
nl_NL: Betaal via PayPal; u kunt met een credit card betalen als u geen PayPal-account heeft.

en: PayPal Email
nl_NL: PayPal E-mail

en: PayPal does not support your store currency.
nl_NL: PayPal ondersteunt de valuta van uw winkel niet.

en: PayPal standard
nl_NL: PayPal standaard

en: PayPal standard works by sending the user to PayPal to enter their payment information.
nl_NL: PayPal standaard werkt door de klant door te sturen naar PayPal om de betaling uit te voeren.

en: Paying Customer?
nl_NL: Betalende klant?

en: Payment %s via IPN.
nl_NL: Betaling %s via IPN.

en: Payment Gateways
nl_NL: Betalingsgateways

en: Payment Method:
nl_NL: Betalingsmethode:

en: Payment Methods
nl_NL: Betaalmethodes

en: Payment method description that the customer will see on your website.
nl_NL: Omschrijving van de betalingsmethode die de klant ziet op uw website.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
nl_NL: Naam van de betalingsgateway die de klant ziet op uw website.

en: Payment method:
nl_NL: Betalingsmethode:

en: Payment to be made upon delivery.
nl_NL: Betalen bij levering.

en: Pending
nl_NL: In afwachting

en: Per Class - charge shipping for each shipping class in an order
nl_NL: Per verzendingsklasse

en: Per Item - charge shipping for each item individually
nl_NL: Per product

en: Per Order - charge shipping for the entire order as a whole
nl_NL: Per bestelling

en: Percentage of cart total
nl_NL: Percentage van winkelwagentotaal

en: Philippine Pesos
nl_NL: Filippijnse pesos

en: Philippines
nl_NL: Filippijnen

en: Phone
nl_NL: Telefoon

en: Pipe separate terms
nl_NL: Scheid verschillende termen met pipes

en: Place order
nl_NL: Plaats bestelling

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
nl_NL: Probeert u alstublieft uw aankoop opnieuw of ga naar uw account pagina.

en: Please attempt your purchase again.
nl_NL: Probeer alstublieft uw bestelling nogmaals.

en: Please choose a product&hellip;
nl_NL: Kies een product&hellip;

en: Please choose a quantity&hellip;
nl_NL: Kies een hoeveelheid&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
nl_NL: Kies product opties&hellip;

en: Please complete all fields.
nl_NL: Gelieve alle velden in te vullen.

en: Please enter a coupon code.
nl_NL: Gelieve een kortingscode in te vullen.

en: Please enter a username.
nl_NL: Gelieve een gebruikersnaam in te vullen.

en: Please enter a valid order ID
nl_NL: Gelieve een geldige bestelnummer in te vullen.

en: Please enter a valid order email
nl_NL: Gelieve een geldig bestellingse-mailadres in te vullen.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
nl_NL: Gelieve een geldige postcode in te vullen.

en: Please enter an account password.
nl_NL: Gelieve een account wachtwoord in te vullen.

en: Please enter an account username.
nl_NL: Gelieve een account gebruikersnaam in te vullen.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
nl_NL: Vul uw PayPal e-mailadres in; dit is nodig om de betaling te volbrengen.

en: Please enter your password.
nl_NL: Vul a.u.b. uw wachtwoord in.

en: Please enter your username and password to login.
nl_NL: Vul uw gebruikersnaam en wachtwoord in om in te loggen.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
nl_NL: Vult u alstublieft hierboven uw details in om de beschikbare betalingsmethoden te zien.

en: Please fill in your details above to see available shipping methods.
nl_NL: Vult u alstublieft hierboven uw details in om de beschikbare verzendmethodes te zien.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
nl_NL: Gelieve uw gegevens in te vullen om de beschikbare verzendmethodes te zien.

en: Please rate the product.
nl_NL: Becijfer het product.

en: Please type your e-mail address.
nl_NL: Gelieve uw e-mailadres in te vullen.

en: Poland
nl_NL: Polen

en: Polish Zloty
nl_NL: Poolse zloty

en: Post/zip codes
nl_NL: Postcodes

en: Postcode/Zip
nl_NL: Postcode

en: Posts tagged &ldquo;
nl_NL: Bericht getagged &ldquo;

en: Pounds Sterling (&pound;)
nl_NL: Britse pond (&pound;)

en: Prepend product permalinks with product category
nl_NL: Product permalinks starten met productcategorie

en: Prepend product permalinks with shop base page (<code>%s</code>)
nl_NL: Vooraf op product permalinks pagina met de winkel basispagina (<code>%s</code>)

en: Prepend shop categories/tags with shop base page (<code>%s</code>)
nl_NL: Vooraf op winkel categorieën/tags met winkel basispagina (<code>%s</code>)

en: Prevent customers from accessing WordPress admin
nl_NL: Belet klanten toegang tot het WordPress admingedeelte

en: Preview
nl_NL: Voorbeeld

en: Preview &#8220;%s&#8221;
nl_NL: Voorbeeld &#8220;%s&#8221;

en: Price
nl_NL: Prijs

en: Price labels and Sale Flashes
nl_NL: Prijs labels en Koop Flashes

en: Price:
nl_NL: Prijs:

en: Prices
nl_NL: Prijzen

en: Pricing Options
nl_NL: Prijsopties

en: Primary
nl_NL: Primair

en: Prince Edward Island
nl_NL: Prins Edward Eiland

en: Private note
nl_NL: Prive bericht

en: Proceed to Checkout &rarr;
nl_NL: Afrekenen &rarr;

en: Processing
nl_NL: Verwerken

en: Product | Products
nl_NL[0]: Product
nl_NL[1]: Producten

en: Product % Discount
nl_NL: Product Korting %

en: Product Categories
nl_NL: Productcategorieën

en: Product Category | Product Categories
nl_NL[0]: Productcategorie
nl_NL[1]: Productcategorieën

en: Product Data
nl_NL: Productgegevens

en: Product Description
nl_NL: Productbeschrijving

en: Product Discount
nl_NL: Product Korting

en: Product IDs
nl_NL: Product ID's

en: Product Ratings
nl_NL: Productratings

en: Product SKU must be unique.
nl_NL: Product SKU dient uniek te zijn.

en: Product Sales
nl_NL: Verkoop per product

en: Product Short Description
nl_NL: Korte productomschrijving

en: Product Tags
nl_NL: Producttags

en: Product Thumbnails
nl_NL: Productminiatuur

en: Product Transients Cleared
nl_NL: Product Transients Gewist

en: Product Type
nl_NL: Producttype

en: Product base category
nl_NL: Productcategorie basis

en: Product base page
nl_NL: Product basispagina

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
nl_NL: U kunt hier de productcategorieën voor uw winkel beheren. Om de volgorde van de categorieën te wijzigen kunt u de categorie gewoon verplaatsen door te slepen. Om meer categorieën per pagina te zien kunt u de scherminstellingen wijzigen rechtsbovenaan.

en: Product category slug
nl_NL: Productcategorie slug

en: Product creation failed, could not find original product:
nl_NL: Product aanmaken mislukt, kan het originele product niet vinden:

en: Product does not exist
nl_NL: Product bestaat niet

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
nl_NL: Product klad bijgewerkt. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>

en: Product fields
nl_NL: Productvelden

en: Product low in stock
nl_NL: Product heeft een lage voorraad

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
nl_NL: Een product mag niet in deze categorie zitten om kortingsbon te kunnen gebruiken. Als u voor "Product Korting" koos zijn het de producten in deze categorie die geen korting toegewezen krijgen.

en: Product name
nl_NL: Productnaam

en: Product no longer exists
nl_NL: Product bestaat niet meer

en: Product out of stock
nl_NL: Product is niet op voorraad

en: Product page
nl_NL: Productpagina

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
nl_NL: Product gepubliceerd. <a href="%s">Bekijk Product</a>

en: Product restored to revision from %s
nl_NL: Product revisie teruggezet van %s

en: Product saved.
nl_NL: Product opgeslagen.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
nl_NL: Product publicatie geplanned voor <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Product Voorbeeld</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
nl_NL: Product verzonden. <a target="_blank" href="%s">Product Voorbeeld</a>

en: Product successfully added to your cart.
nl_NL: Product succesvol toegevoegd aan uw winkelwagen.

en: Product updated.
nl_NL: Product bijgewerkt.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
nl_NL: Product bijgewerkt. <a href="%s">Bekijk Product</a>

en: Products
nl_NL: Producten

en: Products tagged &ldquo;
nl_NL: Producten getagged &ldquo;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
nl_NL: Producten die niet in de winkelwagen mogen zitten om deze kortingsbon te kunnen gebruiken. Als u voor "Product Korting" koos zijn dit de producten die geen korting toegewezen krijgen.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
nl_NL: Producten die in de winkelwagen moeten zitten om deze kortingsbon te kunnen gebruiken. Als u voor "Product Korting" koos zijn dit de producten die de korting toegewezen krijgen.

en: Province
nl_NL: Provincie

en: Purchase Note
nl_NL: Bestelling Opmerking

en: Qty
nl_NL: Aantal

en: Quantity
nl_NL: Aantal

en: Quick&nbsp;Edit
nl_NL: Snel&nbsp;bewerken

en: Radio buttons
nl_NL: Keuzebolletjes

en: Random Products
nl_NL: Willekeurige producten

en: Rate
nl_NL: Waardering

en: Rate&hellip;
nl_NL: Beoordeel&hellip;

en: Rated %s out of 5
nl_NL: Waardering %s op een schaal van 5

en: Rating
nl_NL: Waardering

en: Ratings are required to leave a review
nl_NL: Verplicht sterratings bij het plaatsen van een review

en: Re-enter new password
nl_NL: Nieuw wachtwoord nogmaals

en: Re-enter password
nl_NL: Vul opnieuw uw wachtwoord in.

en: Re-enter your password.
nl_NL: Vul opnieuw uw wachtwoord in.

en: Read More
nl_NL: Verder lezen

en: Recent Orders
nl_NL: Recente Bestellingen

en: Recent Reviews
nl_NL: Recente Reviews

en: Recently viewed
nl_NL: Recent bekeken

en: Redirect only
nl_NL: Redirect

en: Redirect to cart after adding a product to the cart (on single product pages)
nl_NL: Doorsturen naar de winkelwagen na het toevoegen van een product in de winkelwagen (op een productpagina)

en: Redirect to the product page on a single matching search result
nl_NL: Doorsturen naar de productpagina als er maar één zoekresultaat is

en: Redirects
nl_NL: Verwijzing

en: Reduce stock
nl_NL: Voorraad verminderen

en: Reduced Rate%sZero Rate
nl_NL: Gereduceerd tarief %s Nultarief

en: Region
nl_NL: Regio

en: Register
nl_NL: Registreer

en: Registration
nl_NL: Registratie

en: Regular Price
nl_NL: Normale prijs

en: Regular price
nl_NL: Normale prijs

en: Related Products
nl_NL: Gerelateerde producten

[ctx: Relating to tax]
en: N/A
nl_NL: n.v.t.

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Remove image
nl_NL: Afbeelding verwijderen

en: Remove this attribute?
nl_NL: Verwijder deze eigenschap?

en: Remove this item
nl_NL: Verwijderen

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
nl_NL: Verwijder dit product? Als u eerder de voorraad verlaagd, of deze opdracht werd ingediend door een klant, moet u handmatig  de voorraad herstellen.

en: Remove zeros after the decimal point. e.g. <code>$10.00</code> becomes <code>$10</code>
nl_NL: Verwijder nullen na het decimaalteken (vb: <code>€ 10,00</code> wordt <code>€ 10</code>)

en: Reports
nl_NL: Rapporten

en: Reports for sales based on date, top sellers and top earners.
nl_NL: Rapporten voor verkoop gebaseerd op datum en top producten.

en: Reset Capabilities
nl_NL: Reset capaciteiten

en: Restore
nl_NL: Herstellen

en: Restore stock
nl_NL: Voorraad herstellen

en: Restore this item from the Trash
nl_NL: Dit item herstellen uit de Prullenbak

en: Return to homepage &rarr;
nl_NL: Terug naar de homepage &rarr;

en: Revoke Access
nl_NL: Toegang Terugtrekken

en: Right
nl_NL: Rechts

en: Right (with space)
nl_NL: Rechts (met spatie)

en: Roles successfully reset
nl_NL: Rollen gereset

en: Romania
nl_NL: Roemenië

en: Round tax at subtotal level, instead of per line
nl_NL: Rond BTW af bij subtotalen ipv per regel

en: Russia
nl_NL: Rusland

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
nl_NL: Sao Tome and Principe

en: Saint Barth&eacute;lemy
nl_NL: Saint Barthelemy

en: Saint Helena
nl_NL: Sint-Helena

en: Saint Lucia
nl_NL: Sint Lucia

en: Saint Martin (French part)
nl_NL: Saint Martin (Frans deel)

en: Saint Pierre and Miquelon
nl_NL: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl_NL: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sale
nl_NL: Promotie

en: Sale Price
nl_NL: Promotieprijs

en: Sale Price Dates
nl_NL: Promotieperiode

en: Sale Price:
nl_NL: Promotieprijs:

en: Sale price
nl_NL: Promotieprijs

en: Sale prices
nl_NL: Promotieprijzen

en: Sale!
nl_NL: Promo!

en: Sales
nl_NL: Verkopen

en: Sales amount
nl_NL: Verkoopbedrag

en: Sales by day
nl_NL: Verkoop per dag

en: Sales by month
nl_NL: Verkoop per maand

en: Sales for %s:
nl_NL: Verkopen voor %s:

en: Sales in range
nl_NL: Omzet in assortiment

en: Same as parent
nl_NL: Zelfde als ouder

en: Saudi Arabia
nl_NL: Saudi-Arabië

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Save Address
nl_NL: Adres opslaan

en: Save Order
nl_NL: Bestelling opslaan

en: Save changes
nl_NL: Wijzigingen opslaan

en: Save/update the order
nl_NL: Opslaan/bijwerken van de bestelling

en: Schedule
nl_NL: Periode instellen

en: Search
nl_NL: Zoek

en: Search Coupons
nl_NL: Zoek kortingsbonnen

en: Search Order statuses
nl_NL: Zoek bestelstatussen

en: Search Orders
nl_NL: Zoek bestellingen

en: Search Product Categories
nl_NL: Zoek productcategorie

en: Search Product Tags
nl_NL: Zoek producttags

en: Search Products
nl_NL: Zoek producten

en: Search Shipping Classes
nl_NL: Zoek verzendingsklassen

en: Search Variations
nl_NL: Variatie zoeken

en: Search for a product&hellip;
nl_NL: Zoek naar een product &hellip;

en: Search for a product…
nl_NL: Product zoeken...

en: Search for products
nl_NL: Zoek naar producten

en: Search for:
nl_NL: Zoeken naar:

en: Search results for &ldquo;
nl_NL: Zoekresultaten voor &ldquo;

en: Secondary
nl_NL: Secundair

en: Security
nl_NL: Beveiliging

en: Select
nl_NL: Selectie

en: Select a category
nl_NL: Selecteer een categorie

en: Select a class&hellip;
nl_NL: Selecteer een klasse &hellip;

en: Select a country&hellip;
nl_NL: Selecteer een land&hellip;

en: Select a country/state&hellip;
nl_NL: Selecteer een land/staat&hellip;

en: Select a page&hellip;
nl_NL: Selecteer een pagina&hellip;

en: Select a state&hellip;
nl_NL: Selecteer een staat&hellip;

en: Select all
nl_NL: Selecteer alles

en: Select an option&hellip;
nl_NL: Selecteer een optie&hellip;

en: Select box
nl_NL: Selectielijstje

en: Select countries/states&hellip;
nl_NL: Selecteer landen/staten &hellip;

en: Select none
nl_NL: Selecteer niets

en: Select options
nl_NL: Selecteer opties

en: Select terms
nl_NL: Selecteer termen

en: Selected countries
nl_NL: Geselecteerde landen

en: Serbia
nl_NL: Servië

en: Server Environment
nl_NL: Serveromgeving

en: Session name
nl_NL: Sessie naam

en: Session save path
nl_NL: Sessies opslagpad

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Seychelles
nl_NL: Seychellen

en: ShareDaddy is a sharing plugin bundled with JetPack.
nl_NL: ShareDaddy is een sharing plugin samen met JetPack.

en: ShareThis offers a sharing widget which will allow customers to share links to products with their friends.
nl_NL: ShareThis geeft de mogelijkheid om een widget aan de product pagina toe te voegen welke de bezoeker de mogelijkheid geeft de producten met hun vrienden op sociale media te delen.

en: Ship to
nl_NL: Verzend naar

en: Ship to billing address by default
nl_NL: Standaard verzenden naar het factuuradres

en: Ship to billing address?
nl_NL: Verzenden naar factuuradres?

en: Shipping
nl_NL: Verzending

en: Shipping Address
nl_NL: Verzendadres

en: Shipping Class
nl_NL: Verzendklassen

en: Shipping Classes
nl_NL: Verzendingsklassen

en: Shipping Destination
nl_NL: Bestemming van de verzending

en: Shipping Details
nl_NL: Verzendingsdetails

en: Shipping Method
nl_NL: Verzendmethode

en: Shipping Method:
nl_NL: Verzendmethode:

en: Shipping Methods
nl_NL: Verzendmogelijkheden

en: Shipping Options
nl_NL: Verzendingsopties

en: Shipping Tax:
nl_NL: BTW op verzendkosten:

en: Shipping address
nl_NL: Verzendadres

en: Shipping calculations
nl_NL: Berekening van de verzendkosten

en: Shipping class
nl_NL: Verzendklasse

en: Shipping class:
nl_NL: Verzendklasse:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
nl_NL: Verzendklassen worden gebruikt door bepaalde verzendmethoden om gelijkaardige producten te groeperen.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
nl_NL: Verzendingsklassen kunnen gebruikt worden om gelijkaardige producten te groeperen. Deze groepen kunnen dan gebruikt worden door bepaalde verzendmethodes om verschillende tarieven aan te rekenen voor verschillende producten.

en: Shipping costs updated.
nl_NL: Verzendkosten bijgewerkt.

en: Shipping details
nl_NL: Verzendinformatie

en: Shipping method display
nl_NL: Weergave verzendmogelijkheden

en: Shipping only
nl_NL: Alleen verzenden

en: Shipping options
nl_NL: Verzend Opties

en: Shipping via
nl_NL: Verzending via

en: Shipping:
nl_NL: Verzending:

en: Shop
nl_NL: Winkel

en: Shop Base Page
nl_NL: Winkel basispagina

en: Shop Content
nl_NL: Winkelinhoud

en: Shop Manager
nl_NL: Winkelmanager

en: Shop Pages
nl_NL: Winkelpagina's

en: Shop base page
nl_NL: Winkel basis pagina

en: Show
nl_NL: Tonen

en: Show all customers
nl_NL: Laat alle klanten zien

en: Show all product types
nl_NL: Toon alle producttypes

en: Show all statuses
nl_NL: Toon alle statussen

en: Show all sub-types
nl_NL: Toon alle subtypes

en: Show as dropdown
nl_NL: Toon als uitklapmenu

en: Show hidden product variations
nl_NL: Toon verborgen product variaties

en: Show hierarchy
nl_NL: Hiërarchie bekijken

en: Show order comments section
nl_NL: Toon bestelling comentaarsectie

en: Show post counts
nl_NL: Toon bericht aantallen

en: Show subcategories
nl_NL: Toon subcategorieën

en: Show subcategories on category pages
nl_NL: Toon subcategorieën op categoriepagina's

en: Show subcategories on the shop page
nl_NL: Toon subcategorieën op de winkelpagina

en: Show weight and dimension fields in product attributes tab
nl_NL: Toon gewicht en afmetingen bij de producteigenschappen

en: Show:
nl_NL: Tonen:

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
nl_NL: Toont een speciale eigenschap in een widget zodat u de producten kunt filteren.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
nl_NL: Toont een prijsfilter slider in een widget.

en: Shows in the product category URLs. Leave blank to use the default slug.
nl_NL: Wordt getoond in de productcategorie URL's. Leeglaten om de standaard slug te gebruiken.

en: Shows in the product tag URLs. Leave blank to use the default slug.
nl_NL: Wordt getoond in de producttag URL's. Leeglaten om de standaard slug te gebruiken.

en: Signups per day
nl_NL: Registraties per dag

en: Simple
nl_NL: Simpel

en: Simple product
nl_NL: Simpel product

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
nl_NL: Omdat uw browser geen JavaScript ondersteunt, of JavaScript uitgeschakeld is, controleert u of u de <em>Werk totalen bij</em> knop heeft ingedrukt voor u uw bestelling plaatst. Anders kan het zijn dat er meer kosten in rekening worden gebracht dan dat hierboven staat.

en: Singapore Dollar (&#36;)
nl_NL: Singaporese dollar (&#36;)

en: Single Product Image
nl_NL: Productafbeelding

en: Skip setup
nl_NL: Setup overslaan

en: Slovakia
nl_NL: Slowakije

en: Slovenia
nl_NL: Slovenië

en: Slug
nl_NL: Afkorting

en: Solomon Islands
nl_NL: Solomon Eilanden

en: Somalia
nl_NL: Somalië

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl_NL: Onze excuses, het lijkt er op dat er geen betalingsmogelijkheden beschikbaar zijn voor uw verblijfplaats. Neemt u alstublieft contact op met ons als u hulp nodig heeft, of om te kijken naar alternatieve mogelijkheden.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl_NL: Onze excuses. Het lijkt er op dat er geen betalingsmogelijkheden zijn voor uw verblijfplaats. Neem alstublieft contact met ons op om te kijken naar alternatieve mogelijkheden.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your location (%s).
nl_NL: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare verzendmethoden voor uw locatie (%s).

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl_NL: Onze excuses, het lijkt er op dat er geen verzendmogelijkheden beschikbaar zijn voor uw verblijfplaats. Neemt u alstublieft contact op met ons als u hulp nodig heeft, of om te kijken naar alternatieve mogelijkheden.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
nl_NL: Sorry, het lijkt erop dat de kortingscode "%s" u niet toebehoort. De kortingscode is weggehaald van uw bestelling.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
nl_NL: Sorry, het lijkt erop dat de kortingscode "%s" u niet toebehoort. De kortingscode is weggehaald van uw bestelling.

en: Sorry, this download has expired
nl_NL: Het spijt ons. Deze download is vervallen.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
nl_NL: Sorry, dit product kan niet gekocht worden.

en: Sorry, we could not find that order id in our database.
nl_NL: Sorry, we konden geen bestelling met dat nummer vinden in onze database.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
nl_NL: Sorry, wij hebben niet genoeg "%s" op voorraad om aan uw bestelling te voldoen (%s op voorraad). Gelieve uw winkelwagen aan te passen en het opnieuw te proberen. Wilt u toch een groter aantal van dit product bestellen, neem dan contact met ons op.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
nl_NL: Sorry, wij hebben niet genoeg "%s" op voorraad om aan uw bestelling te voldoen. Gelieve uw winkelwagen aan te passen en het opnieuw te proberen. Wilt u toch een groter aantal van dit product bestellen, neem dan contact met ons op.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
nl_NL: Sorry, het maximum aantal downloads voor dit bestand is overschreden

en: Sorry, your session has expired.
nl_NL: Sorry, de sessie is verlopen.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
nl_NL: Sorry, uw sessie is verlopen. <a href="%s">Keer terug naar de homepage &rarr;</a>

en: Sort Code
nl_NL: Sorteercode

en: Sort Products
nl_NL: Producten sorteren

en: Sort alphabetically
nl_NL: Sorteer alfabetisch

en: Sort by most recent
nl_NL: Sorteer op meest recente

en: Sort by price
nl_NL: Sorteer op prijs

en: South Africa
nl_NL: Zuid-Afrika

en: South African rand (R)
nl_NL: Zuid-Afrikaanse rand (R)

en: South Australia
nl_NL: Zuid-Australië

en: South Georgia/Sandwich Islands
nl_NL: South Georgia / Sandwich Eilanden

en: South Korea
nl_NL: Zuid-Korea

en: Spain
nl_NL: Spanje

en: Specific Countries
nl_NL: Specifieke landen

en: Standard
nl_NL: Standaard

en: Standard Button
nl_NL: Standaardknop

en: Standard Rate
nl_NL: Standaardtarief

en: State
nl_NL: Provincie

en: State/County
nl_NL: Provincie

en: State/County or state code
nl_NL: Staat/provincie

en: Stock
nl_NL: Voorraad

en: Stock Keeping Unit
nl_NL: Artikel Nummer

en: Stock Qty
nl_NL: Aantal op voorraad

en: Stock Qty:
nl_NL: Voorraad:

en: Stock display format
nl_NL: Weergave voorraad

en: Stock reports for low stock and out of stock items.
nl_NL: Voorraadrapport voor lage voorraad en producten uit voorraad.

en: Stock status
nl_NL: Voorraad status

en: Store Notice
nl_NL: Winkel Opmerking

en: Styles
nl_NL: Stijlen

en: Styles and Scripts
nl_NL: Stijlen en Scripts

en: Styling
nl_NL: Opmaak

en: Submission method
nl_NL: Submissie methode

en: Submit Review
nl_NL: Review inzenden

en: Subtext
nl_NL: Subtekst

en: Subtotal
nl_NL: subtotaal

en: Subtotal:
nl_NL: Subtotaal:

en: Svalbard and Jan Mayen
nl_NL: Svalbard en Jan Mayen

en: Sweden
nl_NL: Zweden

en: Swedish Krona
nl_NL: Zweedse kroon

en: Swiss Franc
nl_NL: Zwitserse frank

en: Switzerland
nl_NL: Zwitserland

en: Syria
nl_NL: Syrië

en: System Status
nl_NL: Systeemstatus

en: Taiwan New Dollars
nl_NL: Taiwanese nieuwe dollar

en: Tajikistan
nl_NL: Tadzjikistan

en: Tasman
nl_NL: Tasmanië

en: Tasmania
nl_NL: Tasmanie

en: Tax
nl_NL: BTW

en: Tax Class
nl_NL: BTW-klasse

en: Tax Label:
nl_NL: Belasting Label:

en: Tax Options
nl_NL: BTW-opties

en: Tax Rates
nl_NL: BTW-tarieven

en: Tax Rows
nl_NL: BTW-rijen

en: Tax Status
nl_NL: BTW-status

en: Tax Totals
nl_NL: BTW-totalen

en: Tax calculations
nl_NL: BTW-berekeningen

en: Tax class
nl_NL: BTW-klasse

en: Tax class for the line item
nl_NL: BTW-klasse voor deze regel

en: Tax class:
nl_NL: BTW-klasse:

en: Tax rates
nl_NL: BTW-tarieven

en: Taxable
nl_NL: Belastbaar

en: Taxes
nl_NL: Belastingen

en: Taxonomy base page
nl_NL: Taxonomie basispagina

en: Telephone
nl_NL: Telefoon

en: Telephone:
nl_NL: Telefoonnummer:

en: Terms
nl_NL: Termen

en: Terms page ID
nl_NL: Voorwaarden pagina ID

en: Text
nl_NL: Tekst

en: Thai Baht
nl_NL: Thaise baht

en: Thank you for using WooCommerce :) Should you need help using or extending WooCommerce please <a href="%s">read the documentation</a>. For further assistance you can use the <a href="%s">community forum</a> or if you have access, <a href="%s">the members forum</a>.
nl_NL: Bedankt voor het gebruik van WooCommerce :) Heeft u hulp nodig bij het gebruik of uitbreiden van WooCommerce, gelieve dan de <a href="%s">documentatie te raadplegen</a>. Voor verdere hulp kunt u terecht op het<a href="%s">community forum</a> of als u toegang hebt op het<a href="%s">leden forum</a>.

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
nl_NL: Dank u voor uw bestelling, klik op onderstaande knop om te betalen met PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
nl_NL: Bedankt voor uw bestelling. Wij sturen u nu door naar PayPal om uw betaling over te maken.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below.
nl_NL: Bedankt voor uw bestelling. Wij zijn deze nu aan het verwerken. Uw bestellingsdetails  staan hieronder.

en: Thank you. Your order has been received.
nl_NL: Dank u. Uw bestelling is ontvangen.

en: Thanks Page
nl_NL: Bedankt pagina

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
nl_NL: Bedankt voor het aanmaken van een account op %s. Uw gebruikersnaam is <strong>%s</strong>.

en: The Mijireh access key for your store.
nl_NL: De Mijireh “access key” voor uw webshop.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#eeeeee</code>.
nl_NL: De achtergrondkleur voor WooCommerce e-mail templates. Standaard  <code>#eeeeee</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
nl_NL: De tekst kleur voor WooCommerce e-mail templates. Standaard <code>#557da1</code>.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
nl_NL: Uw winkelwagen werd gevuld met de producten van uw vorige bestellingen.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
nl_NL: De wijzigingen die u gemaakt zullen verloren gaan als u naar een andere pagina toe gaat.

en: The date this coupon will expire, <code>YYYY-MM-DD</code>
nl_NL: De datum waarop deze kortingsbon vervalt

en: The email address isn&#8217;t correct.
nl_NL: Het e-mailadres is niet juist.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
nl_NL: De volgende adressen zullen worden gebruikt op de afrekenpagina.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
nl_NL: De volgende opties van invloed op de velden die beschikbaar zijn voor de klant.

en: The following options affect the fields available on the edit product page.
nl_NL: De volgende opties van invloed op de velden die beschikbaar zijn op de pagina productpagina.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
nl_NL: De volgende opties zijn gerelateerd aan de afzender (e-mailadres en naam) die gebruikt wordt in WooCommerce e-mails.

en: The following options affect the styling of your store, as well as how certain features behave.
nl_NL: De volgende opties zijn gerelateerd aan de opmaak en werking van uw online shop.

en: The following options are specific to downloadable products.
nl_NL: De volgende opties zijn gerelateerd aan downloadbare producten.

en: The following options control the behaviour of the checkout process and customer accounts.
nl_NL: De volgende opties zijn gerelateerd aan het afrekenproces en de klantaccounts.

en: The following pages need selecting so that WooCommerce knows where they are. These pages should have been created upon installation of the plugin, if not you will need to create them.
nl_NL: Volgende pagina's moeten geselecteerd worden zodat WooCommerce ze terug kan vinden. Deze pagina's zouden aangemaakt moeten zijn bij het installeren van WooCommerce, anders moet u ze zelf aanmaken.

en: The integration section contains options for third party services which integrate with WooCommerce.
nl_NL: Het integratiegedeelte bevat opties voor 3de partij services die geïntegreerd zijn met WooCommerce.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
nl_NL: De bericht achtergrond kleur. Standaard <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
nl_NL: De bericht tekst kleur. Standaard <code>#505050</code>.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
nl_NL: Het minimumaankoopbedrag voor deze kortingsbon is %s.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
nl_NL: De bestellingstotalen zijn bijgewerkt. Gelieve uw bestelling te bevestigen door op de Plaats Bestelling knop te klikken onderaan de pagina.

en: The orders section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can view and manage customer orders.
nl_NL: Bestellingen kan gevonden in het menu aan de linkerkant. Hier kunt u bestellingen zien en beheren.

en: The recipient of new order emails. Defaults to the admin email.
nl_NL: Adres waarheen nieuwe bestellingen verstuurd worden.

en: The recipient of stock emails. Defaults to the admin email.
nl_NL: E-mailadres waarheen voorraadinformatie verstuurd wordt.

en: The reports section can be accessed from the left-hand navigation menu. Here you can generate reports for sales and customers.
nl_NL: De rapporten kunnen gevonden worden in het menu aan de linkerkant. Hier kunt u rapporten maken van verkoop en klanten.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
nl_NL: De tekst verschijnt in de footer van WooCommerce e-mails.

en: There are no notes for this order yet.
nl_NL: Er zijn nog geen notities voor deze bestelling.

en: There are no product orders yet.
nl_NL: Er zijn nog geen bestellingen van dit product.

en: There are no product reviews yet.
nl_NL: Er zijn nog geen reviews van dit product.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
nl_NL: Er zijn nog geen reviews. Wilt u een <a href="#review_form" class="inline show_review_form">review insturen</a>?

en: These are countries that you are willing to ship to.
nl_NL: Landen waarnaar verzonden wordt

en: These settings affect the actual dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
nl_NL: Deze instellingen zijn van toepassing op de grootte van de afbeeldingen in de catalogus. De grootte van de afbeeldingen zullen worden beïnvloed door CSS-stijlen. Na het aanpassen van de instellingen kan het zijn dat u de<a href="%s">miniatuurafbeeldingen opnieuw moet genereren</a>.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
nl_NL: Hiermee bepaalt u hoe verschillende verzendmogelijkheden worden weergeven op de front-end.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
nl_NL: Hiermee bepaalt u hoe voorraad wordt weergegeven op de front-end.

en: This controls the default sort order of the catalog.
nl_NL: Deze instelling wordt gebruikt om de sorteer volgorde van de catalogus in te stellen.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
nl_NL: Dit bepaalt de beschrijving die de gebruiker ziet bij het afrekenen.

en: This controls the position of the currency symbol.
nl_NL: Dit bepaalt de positie van het valutasymbool.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
nl_NL: Dit bepaalt welke titel de gebruiker ziet tijdens het afrekenen.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
nl_NL: Dit bepaalt de munteenheid voor de catalogusprijzen en betalingsgateways.

en: This controls what unit you will define lengths in.
nl_NL: Dit bepaalt in welke eenheid u afmetingen van een product opgeeft.

en: This controls what unit you will define weights in.
nl_NL: Dit bepaalt in welke eenheid u het gewicht van een product opgeeft.

en: This coupon has expired.
nl_NL: Deze kortingsbon is verlopen.

en: This email is already registered, please choose another one.
nl_NL: Dit e-mailadres is al geregistreerd, gelieve een ander te kiezen.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
nl_NL: Hier kunt u het minimum subtotaal instellen dat nodig is om deze kortingsbon te kunnen gebruiken.

en: This function needs to be overridden by your payment gateway class.
nl_NL: Deze functie word overschreven door een betaling gateway klasse.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
nl_NL: Dit is een demowinkel, voor test doeleinden. Bestellingen worden niet afgehandeld.

en: This is not your download link.
nl_NL: Dit is niet uw downloadlink.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
nl_NL: Thuisland

en: This is the size used by the main image on the product page.
nl_NL: Dit formaat wordt gebruikt als hoofdafbeelding op een productpagina.

en: This is where important store page are defined. You can also set up other pages (such as a Terms page) here.
nl_NL: Dit is waar u de winkelpagina bepaald. U kunt ook andere pagina's instellen (zoals de Voorwaarden pagina).

en: This is where payment gateway options are defined, and individual payment gateways are set up.
nl_NL: Instellingen voor betaalmethodes en betalingsgateways.

en: This is where shipping options are defined, and shipping methods are set up.
nl_NL: Instellingen voor verzending en verzendmethodes.

en: This is where store orders are stored.
nl_NL: Hier worden bestellingen worden opgeslagen.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
nl_NL: Hier kunt u nieuwe kortingscodes toevoegen.

en: This is where you can add new products to your store.
nl_NL: Dit is waar u nieuwe producten kunt toevoegen aan uw winkel.

en: This months sales
nl_NL: Verkopen van deze maand

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
nl_NL: Deze sectie wordt gebruikt om WooCommerce e-mails aan te passen. <a href="%s" target="_blank">Klik hier om e-mailtemplates te bekijken</a>. Voor meer functies, kopieer <code>woocommerce/templates/emails/</code> naar <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
nl_NL: Stel de basispagina van de winkel in, hieronder valt het productarchief.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
nl_NL: Dit stelt het decimaal-scheidingsteken van de weergegeven prijzen in.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
nl_NL: Dit bepaalt het aantal decimalen getoond in de getoonde prijzen.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
nl_NL: Dit stelt het duizendtal-scheidingsteken van de weergegeven prijzen in.

en: This setting does not apply to guest downloads.
nl_NL: Deze instelling is niet van toepassing op gast-downloads.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
nl_NL: Dit formaat wordt normaal gebruikt voor een galerij op de productpagina.

en: This size is usually used in product listings
nl_NL: Dit formaat wordt meestal gebruikt in product lijsten

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
nl_NL: Deze tekst wordt getoond op de knop die linkt naar het externe product.

en: This title to show on the shop base page. Leave blank to use the page title.
nl_NL: Deze titel verschijnt op de webwinkel homepage. Leeg laten om de pagina titel te gebruiken.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
nl_NL: Deze tool wist product en winkel transients.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
nl_NL: Deze tool zal de admin-, klant- en winkelmanagerrollen opnieuw instellen. Gebruik dit als uw gebruikers geen toegang hebben tot alle WooCommerce adminpagina's.

en: This username is already registered, please choose another one.
nl_NL: Deze gebruiksnaam bestaat al, gelieve een andere te kiezen.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
nl_NL: De gebruikersnaam bevat ongeldige tekens. Gelieve een geldige gebruikersnaam in te vullen.

en: Thousand separator
nl_NL: Duizendtalscheiding

en: Thumbnail
nl_NL: Preview afbeelding

en: Timor-Leste
nl_NL: Oost-Timor

en: Title
nl_NL: Titel

en: Title:
nl_NL: Titel:

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
nl_NL: Om afrondingsfouten te vermijden, vul BTW-percentages in 4 decimalen.

en: To edit colours <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> and <code>woocommerce.css</code> need to be writable. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
nl_NL: Om kleuren aan te passen moeten <code>woocommerce/assets/css/woocommerce-base.less</code> en <code>woocommerce.css</code> schrijfbaar zijn. Bekijk <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">de Codex</a> voor meer informatie.

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
nl_NL: Om uw bestelling te volgen vult u hieronder uw Bestellings ID in en drukt op enter. Deze ID staat op uw factuur en in de bevestigingse-mail die u ontvangen heeft.

en: To:
nl_NL: Tot:

en: Top Rated Products
nl_NL: Best gewaardeerde producten

en: Top earners
nl_NL: Topverdieners

en: Top sellers
nl_NL: Bestsellers

en: Total
nl_NL: Totaal

en: Total Sales
nl_NL: Totaal verkoop

en: Total Shipping
nl_NL: Totaal Verzendkosten

en: Total Taxes
nl_NL: Totaal Belasting

en: Total customer orders
nl_NL: Totaal aantal bestellingen van klanten

en: Total customer sales
nl_NL: Totale verkoop aan klanten

en: Total customers
nl_NL: Totaal aantal klanten

en: Total guest orders
nl_NL: Totaal aantal bestellingen van bezoekers

en: Total guest sales
nl_NL: Totale verkoop aan bezoekers

en: Total orders
nl_NL: Totaal bestellingen

en: Total orders for year
nl_NL: Totaal aantal bestellingen voor het jaar

en: Total orders in range
nl_NL: Totaal aantal bestellingen binnen bereik

en: Total sales
nl_NL: Totaal verkopen

en: Total sales for year
nl_NL: De totale omzet voor het jaar

en: Total sales in range
nl_NL: Totale omzet binnen het bereik

en: Total shipping costs
nl_NL: Totale verzendkosten

en: Total:
nl_NL: Totaal:

en: Totals
nl_NL: Totalen

en: Town/City
nl_NL: Stad

en: Town/District
nl_NL: Stad

en: Track your order
nl_NL: Volg bestelling

en: Track"
nl_NL: Traceer"

en: Tracking code
nl_NL: Traceercode

en: Trailing zeros
nl_NL: Eindnullen

en: Transients
nl_NL: Tijdelijk geheugen

en: Trash
nl_NL: Prullenbak

en: Trinidad and Tobago
nl_NL: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl_NL: Tunesië

en: Turkey
nl_NL: Turkije

en: Turkish Lira (TL)
nl_NL: Turkse lira (TL)

en: Turks and Caicos Islands
nl_NL: Turks-en Caicoseilanden

en: Turn this option off to only grant access when an order is "complete", rather than "processing"
nl_NL: Schakel deze optie uit om enkel toegang te verlenen wanneer een bestelling als "voltooid" is gemarkeerd.

en: U.S. Virgin Islands
nl_NL: Amerikaanse Virgin Eilanden

en: US Armed Forces
nl_NL: VS Leger

en: US Dollars (&#36;)
nl_NL: Amerikaanse dollar (&#36;)

en: US Minor Outlying Islands
nl_NL: Amerikaanse Kleine afgelegen eilanden

en: US States
nl_NL: VS Staten

en: Ukraine
nl_NL: Oekraïne

en: Un-force HTTPS when leaving the checkout
nl_NL: Gebruikt geen HTTPS meer bij het verlaten van de afreken pagina's

en: Uncategorized
nl_NL: Categorieloos

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
nl_NL: Helaas kan uw bestelling niet worden verwerkt omdat de oorspronkelijke bank uw transactie heeft afgewezen.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
nl_NL: Unieke slug/referentie voor de eigenschap; moet korter zijn dan 28 tekens.

en: United Arab Emirates
nl_NL: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl_NL: Groot Britannië

en: United States
nl_NL: Verenigde Staten

en: Unlimited
nl_NL: Ongelimiteerd

en: Unpublished
nl_NL: Niet gepubliceerd

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
nl_NL: Up-sells zijn producten die u adviseert in plaats van het huidige product, vb. een product dat meer winst oplevert of van een betere kwaliteit is.

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Update Cart
nl_NL: Winkelwagen bijwerken

en: Update Order status
nl_NL: Bestelstatus bijwerken

en: Update Product Category
nl_NL: Productcategorie bijwerken

en: Update Product Tag
nl_NL: Producttag bijwerken

en: Update Shipping Class
nl_NL: Verzendingsklasse bijwerken

en: Update Totals
nl_NL: Werk totalen bij

en: Update totals
nl_NL: Werk totalen bij

en: Upload a file
nl_NL: Upload een bestand

en: Upload/Add image
nl_NL: Upload afbeelding

en: Usage count
nl_NL: Gebruik tellen

en: Usage limit
nl_NL: Gebruikslimiet

en: Use form submission method.
nl_NL: Gebruik formulier submissie methode.

en: Use informal localisation file if it exists
nl_NL: Gebruik een informele vertaling als deze bestaat

en: Use this file
nl_NL: Gebruik dit bestand

en: Used for certain text and asides - breadcrumbs, small text etc.
nl_NL: Wordt gebruikt voor bepaalde tekst en asides - breadcrumbs, small tekst, enz.

en: Used for variations
nl_NL: Gebruik voor variaties

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: Username is required.
nl_NL: Gebruikersnaam is verplicht.

en: Username or email
nl_NL: Gebruikersnaam of email adres

en: Users will need to enter a valid free shipping coupon code to use this method. If a coupon is used, the minimum order amount will be ignored.
nl_NL: Klanten moeten een geldige kortingsbon met gratis verzending invoeren om deze verzendmethod te gebruiken. Als een kortingsbon gebruikt wordt, wordt het minimum bestelbedrag genegeerd.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
nl_NL: Klanten moeten dit bedrag besteden om gratis verzending te krijgen. Laat leeg als er geen minimumbedrag is.

en: Uzbekistan
nl_NL: Oezbekistan

en: VAT
nl_NL: BTW

en: Value(s)
nl_NL: Termen

en: Variable
nl_NL: Variabel

en: Variable product
nl_NL: Variabel product

en: Variation
nl_NL: Variatie

en: Variation #%s of %s
nl_NL: Variatie #%s van %s

en: Variation ID:
nl_NL: Variatie ID:

en: Variations
nl_NL: Variaties

en: Variations for variable products are defined here.
nl_NL: Hier worden variaties voor variable producten bepaald.

en: Vatican
nl_NL: Vaticaan

en: Versions
nl_NL: Versies

en: Very Poor
nl_NL: Slecht

en: View
nl_NL: Bekijk

en: View &#8220;%s&#8221;
nl_NL: Bekijk &#8220;%s&#8221;

en: View Cart &rarr;
nl_NL: Bekijk Winkelwagen &rarr;

en: View Coupon
nl_NL: Kortingsbonnen bekijken

en: View Coupons
nl_NL: Kortingsbonnen bekijken

en: View Order
nl_NL: Bekijk Bestelling

en: View Order Page
nl_NL: Bekijk bestellingen pagina

en: View Product
nl_NL: Bekijk product

en: View Variation
nl_NL: Variaties bekijken

en: View options
nl_NL: Bekijk opties

en: View product
nl_NL: Bekijk product

en: Virtual
nl_NL: Virtueel

en: Visibility
nl_NL: Zichtbaarheid

en: Visible on the product page
nl_NL: Toon op de productpagina

en: WC Logging
nl_NL: WooCommerce Logging

en: WP Debug Mode
nl_NL: WordPress Debug Modus

en: WP Max Upload Size
nl_NL: WordPress Max Upload Size

en: WP Memory Limit
nl_NL: WordPress Memory Limit

en: Wallis and Futuna
nl_NL: Wallis en Futuna

en: Weight
nl_NL: Gewicht

en: Weight Unit
nl_NL: Gewichtseenheid

en: Welcome %s
nl_NL: Welkom %s

en: Welcome to %s
nl_NL: Welkom bij %s

en: Western Australia
nl_NL: West-Australië

en: Western Sahara
nl_NL: West-Sahara

en: When showing subcategories, hide products
nl_NL: Verberg producten indien subcategorieën getoond worden

en: Width
nl_NL: Breedte

en: WooCommerce Best Sellers
nl_NL: WooCommerce Bestsellers

en: WooCommerce Cart
nl_NL: WooCommerce Winkelwagen

en: WooCommerce Featured Products
nl_NL: WooCommerce Uitgelichte Producten

en: WooCommerce Layered Nav
nl_NL: WooCommerce Gelaagde Navigatie

en: WooCommerce On-sale
nl_NL: WooCommerce Sale

en: WooCommerce Price Filter
nl_NL: WooCommerce Prijsfilter

en: WooCommerce Product Categories
nl_NL: WooCommerce Productcategorieën

en: WooCommerce Product Search
nl_NL: WooCommerce Product Zoeken

en: WooCommerce Product Tags
nl_NL: WooCommerce Producttags

en: WooCommerce Random Products
nl_NL: WooCommerce Willekeurige Producten

en: WooCommerce Recent Orders
nl_NL: WooCommerce recente bestellingen

en: WooCommerce Recent Products
nl_NL: WooCommerce Recente Producten

en: WooCommerce Recent Reviews
nl_NL: WooCommerce recente reviews

en: WooCommerce Recently Viewed Products
nl_NL: WooCommerce Recent Bekeken Producten

en: WooCommerce Right Now
nl_NL: WooCommerce op dit moment

en: WooCommerce Settings
nl_NL: WooCommerce Instellingen

en: WooCommerce Top Rated Products
nl_NL: WooCommerce Hoogst Gewaardeerde Producten

en: WooCommerce version
nl_NL: WooCommerce versie

en: WordPress version
nl_NL: WordPress versie

en: Y/m/d
nl_NL: d-m-Y

en: Y/m/d g:i:s A
nl_NL: Y/m/d H:i:s

en: Year:
nl_NL: Jaar:

en: Yemen
nl_NL: Jemen

en: Yes
nl_NL: Ja

en: You already have this item in your cart.
nl_NL: U heeft reeds dit product in uw winkelwagen.

en: You are using <strong>WooCommerce %s</strong>.
nl_NL: U gebruikt nu <strong>WooCommerce %s</strong>.

en: You can access your account area here: %s.
nl_NL: U heeft toegang tot uw account hier: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
nl_NL: U kunt slechts eenmaal %s in uw winkelwagen hebben.

en: You cannot add that amount to the cart since there is not enough stock. We have %s in stock.
nl_NL: U kunt niet dit aantal toevoegen omdat er niet genoeg van dit product op voorraad is. We hebben %s op voorraad. Neem contact met ons op als u meer van dit product wilt.

en: You cannot add that product to the cart since the product is out of stock.
nl_NL: U kunt dit product niet toevoegen aan uw winkelwagen omdat het product niet op voorraad is.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl_NL: U heeft niet voldoende rechten om deze pagina te bekijken.

en: You have no recent orders.
nl_NL: U heeft geen recente bestellingen.

en: You have not set up a billing address yet.
nl_NL: U heeft nog geen factuuradres ingevoerd.

en: You have not set up a shipping address yet.
nl_NL: U heeft nog geen bezorgadres ingevoerd.

en: You have received an order from
nl_NL: U heeft een bestelformulier ontvangen

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
nl_NL: U heeft te lang gewacht. Keer terug en probeer het nogmaals.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
nl_NL: U heeft te lang gewacht. Keer terug en probeer het nogmaals.

en: You may also like&hellip;
nl_NL: Misschien vindt u het volgende ook leuk &hellip;

en: You may be interested in&hellip;
nl_NL: Misschien vindt u het volgende ook interessant &hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
nl_NL: U dient akkoord gaan onze Algemene Voorwaarden.

en: You must add some attributes via the "Product Data" panel and save before adding a new variation.
nl_NL: U moet eigenschappen toevoegen via het "Productgegevens" paneel en opslaan voordat u een variatie toevoegt.

en: You must be logged in to checkout.
nl_NL: U dient ingelogd zijn om te kunnen afrekenen.

en: You must be logged in to download files.
nl_NL: U dient ingelogd te zijn om bestanden te downloaden.

en: Your Review
nl_NL: Uw review

en: Your account on %s
nl_NL: Uw account op %s

en: Your bank may require this for international payments
nl_NL: De bank kan dit nodig hebben voor internationale betalingen.

en: Your cart is currently empty.
nl_NL: Uw winkelwagen is momenteel leeg.

en: Your comment is awaiting approval
nl_NL: Jouw reactie is in afwachting van goedkeuring

en: Your most used product tags in cloud format.
nl_NL: Uw meest gebruikte product tags in cloud-formaat.

en: Your order
nl_NL: Uw bestelling

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
nl_NL: Er is reeds een betaling gebeurd voor deze bestelling. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: Your order is complete. Your order's details are below:
nl_NL: Uw bestelling is compleet. De details van uw bestelling staan hieronder:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
nl_NL: Er is reeds een betaling gebeurd voor deze bestelling. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: Your order on %s
nl_NL: Uw bestelling op %s

en: Your order was cancelled.
nl_NL: Uw bestelling is geannuleerd.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
nl_NL: Uw server heeft geen fsockopen of cURL ingeschakeld - PayPal IPN en andere script die communiceren met andere servers zullen niet werken. Contacteer uw hosting provider.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
nl_NL: Uw server heeft cURL geactiveerd, fsockopen is uitgeschakeld.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
nl_NL: Uw server heeft fsockopen en cURL geactiveerd.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
nl_NL: Uw server heeft fsockopen geactiveerd, cURL is uitgeschakeld.

en: Your settings have been saved.
nl_NL: Instellingen opgeslagen.

en: Your themes page background - used for tab active states
nl_NL: Uw thema's achtergrond - wordt gebruikt voor actieve tab

en: Zip
nl_NL: Postcode

en: Zip/Post Codes
nl_NL: Postcodes

en: [%s with ID of %d]
nl_NL: [%s met ID van %d]

en: [%s with SKU of %s]
nl_NL: [%s met SKU van %s]

en: [%s] A note has been added to your order
nl_NL: [%s] Er is een nieuwe opmerking betreft uw bestelling

en: [%s] New Customer Order (%s)
nl_NL: [%s] Nieuwe bestelling door klant (%s)

en: [%s] Order Complete
nl_NL: [%s] Bestelling voltooid

en: [%s] Order Complete/Download Links
nl_NL: [%s] Bestelling Compleet/Download Links

en: [%s] Order Received
nl_NL: [%s] Bestelling ontvangen

en: [%s] Pay for Order
nl_NL: [%s]  Betaal voor bestelling

en: [%s] Your order
nl_NL: [%s] Uw bestelling

en: [Remove]
nl_NL: [Verwijder]

en: added %s ago
nl_NL: toegevoegd %s geleden

en: ago
nl_NL: geleden

en: and 1 state | and %s states
nl_NL[0]: en 1 provincie
nl_NL[1]: en %s provincies

en: and was completed
nl_NL: en is voltooid

en: by
nl_NL: door

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
nl_NL: door %1$s

en: cancelled
nl_NL: Geannuleerd

en: completed
nl_NL: Voltooid

en: countries/states selected
nl_NL: landen/staten geselecteerd

en: failed
nl_NL: Mislukt

en: in
nl_NL: inch

en: is a required field.
nl_NL: is een verplicht veld.

en: is low in stock.
nl_NL: slechts weinig op voorraad

en: is not a valid email address.
nl_NL: is geen geldig e-mailadres.

en: is not a valid number.
nl_NL: is geen geldig nummer.

en: is out of stock.
nl_NL: niet meer op voorraad.

en: l jS \of F Y h:i:s A
nl_NL: l j F Y H:i

en: made by
nl_NL: gemaakt door

[ctx: min_price]
en: From:
nl_NL: Vanaf:

en: n/a
nl_NL: n.v.t.

en: on-hold
nl_NL: In Hold

en: out of 5
nl_NL: van de 5

[ctx: page_slug]
en: cart
nl_NL: winkelwagen

[ctx: page_slug]
en: change-password
nl_NL: wijzig-wachtwoord

[ctx: page_slug]
en: checkout
nl_NL: afrekenen

[ctx: page_slug]
en: edit-address
nl_NL: bewerk-adres

[ctx: page_slug]
en: my-account
nl_NL: mijn-account

[ctx: page_slug]
en: order-received
nl_NL: bestelling-ontvangen

[ctx: page_slug]
en: order-tracking
nl_NL: bestelling-traceren

[ctx: page_slug]
en: pay
nl_NL: betaal

[ctx: page_slug]
en: shop
nl_NL: winkel

[ctx: page_slug]
en: view-order
nl_NL: bekijk-bestelling

en: pending
nl_NL: In afwachting

[ctx: placeholder]
en: Address
nl_NL: Adres

[ctx: placeholder]
en: Address 2 (optional)
nl_NL: Adres 2 (optioneel)

[ctx: placeholder]
en: Buy product
nl_NL: Koop Product

[ctx: placeholder]
en: Company (optional)
nl_NL: Bedrijf (optioneel)

[ctx: placeholder]
en: Country
nl_NL: Land

[ctx: placeholder]
en: Email Address
nl_NL: E-mailadres

[ctx: placeholder]
en: First Name
nl_NL: Voornaam

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
nl_NL: Van &hellip;

[ctx: placeholder]
en: Last Name
nl_NL: Achternaam

[ctx: placeholder]
en: Never expire
nl_NL: Niet vervallen

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
nl_NL: Notities over uw bestelling, vb. opmerkingen over levering.

[ctx: placeholder]
en: Password
nl_NL: Wachtwoord

[ctx: placeholder]
en: Phone
nl_NL: Telefoon

[ctx: placeholder]
en: Postcode/Zip
nl_NL: Postcode

[ctx: placeholder]
en: State/County
nl_NL: Provincie

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
nl_NL: Naar &hellip;

[ctx: placeholder]
en: Town/City
nl_NL: Stad

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
nl_NL: Ongelimiteerd gebruik

[ctx: placeholder]
en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: processing
nl_NL: In behandeling

en: refunded
nl_NL: Terugbetaald

[ctx: slug]
en: product-category
nl_NL: product-categorie

en: terms &amp; conditions
nl_NL: Algemene Voorwaarden

en: the
nl_NL: de

en: to
nl_NL: naar

en: to the
nl_NL: naar de

en: variation added
nl_NL: variatie toegevoegd

en: variations added
nl_NL: variaties toegevoegd

en: version
nl_NL: versie

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN may not work with your server.
nl_NL: wp_remote_post() mislukt. PayPal IPN werkt niet op uw server.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider. Error:
nl_NL: wp_remote_post() mislukt. PayPal IPN werkt niet op uw server. Neem contact op met uw hostingprovider. Fout:

en: wp_remote_post() was successful - PayPal IPN is working.
nl_NL: wp_remote_post() is gelukt. PayPal IPN werkt.

en: — No Change —
nl_NL: -- Geen Wijziging --
