Baby Buddy - en to fr translation catalogue (467 entries)

en:  days ago
fr: il y a %(key)s jours

en: %(child)s fell asleep.
fr: %(child)s s'est endormi.

en: %(child)s finished feeding.
fr: %(child)s a fini de se nourrir.

en: %(child)s finished tummy time.
fr: %(child)s a fini la motricité libre.

en: %(child)s had a %(type)s diaper change.
fr: La couche %(type)s de %(child)s a été changée.

en: %(child)s had a diaper change.
fr: La couche de %(child)s a été changée.

en: %(child)s had a temperature measurement.
fr: La température de %(child)s a été mesurée.

en: %(child)s started feeding.
fr: %(child)s a commencé à se nourrir.

en: %(child)s started tummy time!
fr: %(child)s a commencé de la motricité libre.

en: %(child)s woke up.
fr: %(child)s s'est réveillé.

en: %(count)s active timer | %(count)s active timers
fr[0]: %(count)s chronomètre actif
fr[1]: %(count)s chronomètre%(plural)s actifs

en: %(count)s active timer%(plural)s
fr: %(count)s chronomètre%(plural)s actif%(plural)s

en: %(count)s feeding entries
fr: %(count)s entrées d'alimentation

en: %(count)s nap | %(count)s naps
fr[0]: %(count)s sieste
fr[1]: %(count)s siestes

en: %(count)s nap%(plural)s
fr: %(count)s sieste%(plural)s

en: %(count)s sleep entries
fr: %(count)s entrées de sommeil.

en: %(count)s timer | %(count)s timers
fr[0]: %(count)s chronomètre
fr[1]: %(count)s chronomètres

en: %(counter)s feeding | %(counter)s feedings
fr[0]: %(counter)s alimentation
fr[1]: %(counter)s alimentations

en: %(counter)s sleep | %(counter)s sleep
fr[0]: %(counter)s sommeil
fr[1]: %(counter)s sommeils

en: %(duration)s at %(end)s
fr: %(duration)s à %(end)s

en: %(first_name)s %(last_name)s added!
fr: %(first_name)s %(last_name)s a été ajouté !

en: %(hours)s hour | %(hours)s hours
fr[0]: %(hours)s heure
fr[1]: %(hours)s heures

en: %(key)s days ago
fr: il y a %(key)s jours

en: %(model)s entry added!
fr: Une saisie de %(model)s a été ajoutée  !

en: %(model)s entry deleted.
fr: Saisie de %(model)s supprimée.

en: %(model)s entry for %(child)s added!
fr: Une saisie de %(model)s pour %(child)s a été ajoutée  !

en: %(model)s entry for %(child)s updated.
fr: Une saisie de %(model)s pour %(child)s a été mise à jour.

en: %(model)s entry updated.
fr: Saisie de %(model)s mise à jour .

en: %(model)s reading added!
fr: Prise de %(model)s ajoutée !

en: %(model)s reading for %(child)s updated.
fr: Prise de %(model)s pour %(child)s mise à jour .

en: %(n)s feeding ago | %(n)s feedings ago
fr[0]: il y a %(n)s alimentation
fr[1]: il y a %(n)s alimentations

en: %(n)s feeding%(plural)s ago
fr: il y a %(n)s alimentation%(plural)s

en: %(seconds)s second | %(seconds)s seconds
fr[0]: %(seconds)s seconde
fr[1]: %(seconds)s secondes

en: %(since)s ago (%(time)s)
fr: il y a %(since)s (%(time)s)

en: %(since)s since previous
fr: %(since)s depuis le précédent

en: %(time)s ago
fr: il y a %(time)s

en: %(timer)s created by %(object.user)s
fr: %(timer)s a été créé par %(object.user)s

en: %(timer)s created by %(user)s
fr: %(timer)s a été créé par %(user)s

en: %(timer)s stopped.
fr: %(timer)s a été arrêté

en: 0 days
fr: 0 jour

en: 1 day
fr: Un jour

en: 1 min.
fr: 1 min

en: 1 week
fr: Une semaine

en: 10 min.
fr: 10 min

en: 15 min.
fr: 15 min

en: 2 days
fr: 2 jours

en: 2 min.
fr: 2 min

en: 3 days
fr: 3 jours

en: 3 min.
fr: 3 min

en: 30 min.
fr: 30 min

en: 4 min.
fr: 4 min

en: 4 weeks
fr: 4 semaines

en: 5 min.
fr: 5 min

en: <b>Average Feeding Durations</b>
fr: <b>Durée moyenne du repas</b>

en: <b>BMI</b>
fr: <b>IMC</b>

en: <b>Diaper Change Amounts</b>
fr: <b>Nombre de changement  de couches</b>

en: <b>Diaper Change Intervals</b>
fr: <b>Fréquence de changement des couches</b>

en: <b>Diaper Change Types</b>
fr: <b>Types de change</b>

en: <b>Diaper Lifetimes</b>
fr: <b>Durée de vie des couches</b>

en: <b>Feeding intervals</b>
fr: <b>Fréquence d'alimentation</b>

en: <b>Head Circumference</b>
fr: <b>Périmètre crânien</b>

en: <b>Height</b>
fr: <b>Taille</b>

en: <b>Sleep Pattern</b>
fr: <b>Rythme de sommeil</b>

en: <b>Sleep Totals</b>
fr: <b>Temps de sommeil total</b>

en: <b>Temperature</b>
fr: Température

en: <b>Total Feeding Amount by Type</b>
fr: <b>Total d'alimentation par type</b>

en: <b>Total Feeding Amounts</b>
fr: <b>Durée moyenne d'alimentation</b>

en: <b>Total Pumping Amount</b>
fr: <b>Quantité totale tirée</b>

en: <b>Total Tummy Time Durations</b>
fr: <b>Durée totale de motricité libre</b>

en: <b>Weight</b>
fr: <b>Poids</b>

en: <div>%(since)s ago</div> <small>%(time)s</small>
fr: il y a %(since)s (%(time)s)

en: <h1>Are you sure you want to delete <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
fr: <h1>Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer <span class="text-info">%(object)s</span> ?</h1>

en: <h1>Are you sure you want to unlock <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
fr: <h1>Êtes-vous sûr(e) de vouloir déverrouiller <span class="text-info">%(object)s</span> ?</h1>

en: <h1>Update <span class="text-info">%(object)s</span></h1>
fr: <h1>Mettre à jour <span class="text-info">%(object)s</span></h1>

en: <p class="mb-0"><strong>Oh snap!</strong> The
                    two passwords did not match. Please try again.</p>
fr: <p class="mb-0"><strong>Oh non !</strong> Les deux mots de passe ne correspondent pas. Veuillez réessayer.</p>

en: <p class="mb-0">Enter your account email address in the
            form below. If the address is valid, you will receive instructions for
            resetting your password.</p>
fr: <p class="mb-0">Entrez l'adresse email de votre compte dans le formulaire ci-dessous. Si l'adresse est valide, vous recevrez des instructions pour réinitialiser votre mot de passe.</p>

en: <p>We've emailed you instructions for setting your
                password, if an account exists with the email you entered. You
                should receive them shortly.</p>
            <p class="mb-0">If you don't receive an email, please make sure you've
                entered the address you registered with, and check your spam
                folder.</p>
fr: <p>Les instructions pour définir votre mot de passe vous ont été envoyées par email, si un compte existe avec l'email saisi, vous devriez le recevoir rapidement.</p>
            <p class="mb-0">Si vous ne recevez pas d'e-mail, assurez-vous d'avoir entré l'adresse avec laquelle vous vous êtes inscrit et vérifiez votre dossier de courrier indésirable.</p>

en: <strong>Error:</strong> %(error)s
fr: <strong>Erreur :</strong> %(error)s

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
fr: <strong>Erreur :</strong> Certains champs comportent des erreurs. Plus de détails sont disponibles ci-dessous.

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
fr: <strong>Erreur :</strong> Certains champs comportent des erreurs. Voir ci-dessous pour les détails.

en: <strong>Oh snap!</strong> The two passwords did not match. Please try again.
fr: <strong>Oh non !</strong> Les deux mots de passe ne correspondent pas. Veuillez réessayer.

en: API Browser
fr: Navigateur d'API

en: Actions
fr: Opérations

en: Active
fr: Actif

en: Active Timers
fr: Chronomètres actifs

en: Activities
fr: Activités

en: Add
fr: Ajouter

en: Add <samp>%(origin)s</samp> to the <code>CSRF_TRUSTED_ORIGINS</code> environment variable. If multiple origins are required separate with commas.
fr: Ajoutez <samp>%(origin)s</samp> à la variable d'environnement <code>CSRF_TRUSTED_ORIGINS</code>. Si plusieurs origines sont requises, séparez les par des virgules.

en: Add BMI
fr: Nouvel IMC

en: Add Child
fr: Ajouter un enfant

en: Add Diaper Change
fr: Ajouter un changement de couche

en: Add Feeding
fr: Ajouter une alimentation

en: Add Head Circumference
fr: Nouveau périmètre crânien

en: Add Height
fr: Nouvelle taille

en: Add Note
fr: Ajouter une note

en: Add Pumping Entry
fr: Ajouter une séance de tirage

en: Add Sleep
fr: Ajouter une période de sommeil

en: Add Temperature Reading
fr: Ajouter une prise de température

en: Add Tummy Time
fr: Ajouter un temps de motricité libre

en: Add Weight
fr: Ajouter une prise de poids

en: Add a BMI Entry
fr: Ajouter un calcul d'IMC

en: Add a Change
fr: Ajouter un change

en: Add a Child
fr: Ajouter un enfant

en: Add a Diaper Change
fr: Ajouter un change

en: Add a Feeding
fr: Ajouter un repas

en: Add a Head Circumference Entry
fr: Ajouter une mesure du périmètre crânien

en: Add a Height Entry
fr: Ajouter une mesure de taille

en: Add a Note
fr: Ajouter une note

en: Add a Pumping Entry
fr: Ajouter une séance de tirage

en: Add a Sleep Entry
fr: Ajouter une période de sommeil

en: Add a Temperature Entry
fr: Ajouter une prise de température

en: Add a Temperature Reading
fr: Ajouter une prise de température

en: Add a Tummy Time Entry
fr: Ajouter une temps de motricité libre

en: Add a Weight Entry
fr: Ajouter une pesée

en: Add a device
fr: Ajouter un appareil

en: Age
fr: Âge

en: All inactive timers deleted.
fr: Tous les chronomètres inactifs ont été supprimés.

en: Amount
fr: Quantité

en: Amount: %(amount).0f
fr: Quantité : %(amount).0f

en: Amt.
fr: Qté

en: Another entry intersects the specified time period.
fr: Une autre entrée coupe la période spécifiée.

en: Are you sure you want to delete %(number)s inactive timer%(plural)s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %(number)s chronomètres inactif%(plural)s ?

en: Are you sure you want to delete %(number)s inactive timer? | Are you sure you want to delete %(number)s inactive timers?
fr[0]: Voulez-vous vraiment supprimer %(number)s chronomètre inactif ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment supprimer %(number)s chronomètres inactifs ?

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help
                parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits
                using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and
                uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and
                changings. To get started, just click the button below to add your
                first (or second, third, etc.) child!
fr: Au fur et à mesure que le nombre d'entrées augmente, Baby Buddy aidera les parents et les éducateurs à identifier de petites tendances dans les habitudes de bébé avec l'aide du tableau de bord et des graphiques. Baby Buddy est compatible avec les appareils mobiles et utilise un thème sombre pour aider les mamans et les papas épuisés qui donnent à manger et changent leur bébé à 2 heures du matin. Pour commencer, cliquez simplement sur le bouton ci-dessous pour ajouter votre premier (ou deuxième, troisième, etc.) enfant !

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and changings. To get started, just click the button below to add your first (or second, third, etc.) child!
fr: Au fur et à mesure que le nombre d'entrées augmente, Baby Buddy aidera les parents et les éducateurs à identifier de petites tendances dans les habitudes de bébé à l'aide du tableau de bord et des graphiques. Baby Buddy est compatible avec les appareils mobiles et utilise un thème sombre pour aider les mamans et les papas épuisés à s'alimenter et à changer de nourriture. Pour commencer, cliquez simplement sur le bouton ci-dessous pour ajouter votre premier (ou deuxième, troisième, etc.) enfant!

en: Authentication Methods
fr: Méthodes d'autentification

en: Average Feeding Durations
fr: Durée moyenne des repas

en: Average awake duration
fr: Durée moyenne d'éveil

en: Average duration
fr: Durée moyenne

en: Average duration (minutes)
fr: Durée moyenne (minutes)

en: Average nap duration
fr: Durée moyenne des siestes

en: Average naps per day
fr: Nombre moyen de siestes par jour

en: Average sleep duration
fr: Durée moyenne du sommeil

en: BMI
fr: IMC

en: BMI change per week
fr: Changement d'IMC par semaine

en: BMI entry
fr: Calcul d'IMC

en: Backend Admin
fr: Administration de Django

en: Bad Request
fr: Mauvaise requête

en: Birth Date
fr: Date de naissance

en: Birth date
fr: Date de naissance

en: Black
fr: Noir

en: Body Mass Index (BMI)
fr: Indice de Masse Corporelle (IMC)

en: Born
fr: Né(e) le

en: Both breasts
fr: Les deux seins

en: Bottle
fr: Biberon

en: Boy
fr: Garçon

en: Breast milk
fr: Lait maternel

en: Brown
fr: Brun

en: CSRF verification failed. Request aborted.
fr: La vérification CSRF a échoué. Requête annulée.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change
fr: Nouveau change

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change amount
fr: Nombre de changements de couches

en: Changes
fr: Changements de couches

en: Chat / Support
fr: Tchat / Assistance

en: Child
fr: Enfant

en: Child actions
fr: Opérations sur l'enfant

en: Children
fr: Enfants

en: Chinese (simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Click on the tags to add (+) or remove (-) tags or use the text editor to create new tags.
fr: Cliquez sur une étiquette pour l'ajouter (+) ou l'enlever (-) ou utilisez l'éditeur de texte pour en créer de nouvelles

en: Color
fr: Couleur

en: Contents
fr: Contenu

en: Contents: %(contents)s
fr: Contenu : %(contents)s

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Database Admin
fr: Base de données

en: Date can not be in the future.
fr: La date ne peut pas être dans le futur.

en: Date/time can not be in the future.
fr: La date / heure ne peut pas être dans le futur.

en: Default maximum nap start time
fr: Heure maximale par défaut de début de sieste

en: Default minimum nap start time
fr: Heure minimale par défaut de début de sieste

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %(object)s
fr: Supprimer %(object)s

en: Delete All Inactive Timers
fr: Supprimer les chronomètres inactifs

en: Delete Inactive
fr: Supprimer les inactifs

en: Delete Inactive Timers
fr: Supprimer les chronomètres inactifs

en: Delete User
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Delete a BMI Entry
fr: Supprimer un calcul d'IMC

en: Delete a Child
fr: Supprimer un enfant

en: Delete a Diaper Change
fr: Supprimer un change

en: Delete a Feeding
fr: Supprimer un repas

en: Delete a Head Circumference Entry
fr: Supprimer une mesure du périmètre crânien

en: Delete a Height Entry
fr: Supprimer une mesure de taille

en: Delete a Note
fr: Supprimer une note

en: Delete a Pumping Entry
fr: Supprimer une séance de tirage

en: Delete a Sleep Entry
fr: Supprimer une période de sommeil

en: Delete a Temperature Reading
fr: Supprimer une prise de température

en: Delete a Tummy Time Entry
fr: Supprimer un temps de motricité libre

en: Delete a Weight Entry
fr: Supprimer une pesée

en: Delete timer
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Diaper Amounts
fr: Nombre de couches

en: Diaper Change
fr: Changement de couche

en: Diaper Change Amounts
fr: Nombre de changements de couches

en: Diaper Change Intervals
fr: Fréquence de changement des couches

en: Diaper Change Types
fr: Types de change

en: Diaper Changes
fr: Changements de couches

en: Diaper Intervals
fr: Fréquence des couches

en: Diaper Lifetimes
fr: Durée de vie des couches

en: Diaper change amount
fr: Nombre de changement  de couches

en: Diaper change frequency
fr: Fréquence de change

en: Diaper change frequency (past 2 weeks)
fr: Fréquence de changement des couches (2 dernières semaines)

en: Diaper change frequency (past 3 days)
fr: Fréquence de changement des couches (3 derniers jours)

en: Duration
fr: Durée

en: Duration too long.
fr: Durée trop longue.

en: Duration: %(duration)s
fr: Durée : %(duration)s

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Edit
fr: Modifier

en: End
fr: Fin

en: End time
fr: Heure de fin

en: English
fr: Anglais

en: English (UK)
fr: Anglais (GB)

en: English (US)
fr: Anglais (US)

en: Enter your account email address in the form below. If the address is valid, you will receive instructions for resetting your password.
fr: Entrez l'adresse email de votre compte dans le formulaire ci-dessous. Si l'adresse est valide, vous recevrez des instructions pour réinitialiser votre mot de passe.

en: Enter your new password in each field below.
fr: Entrez votre nouveau mot de passe dans chacun des champs ci-dessous.

[ctx: Error modal]
en: An error ocurred.
fr: Une erreur est survenue

[ctx: Error modal]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: Error modal]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Error modal]
en: Failed to create tag.
fr: Échec de la création de l'étiquette

[ctx: Error modal]
en: Failed to obtain tag data.
fr: Échec de la récupération des données de l'étiquette

[ctx: Error modal]
en: Invalid tag name.
fr: Nom d'étiquette invalide

en: Feeding
fr: Alimentation

en: Feeding Amounts
fr: Quantités d'alimentation

en: Feeding Durations (Average)
fr: Durée des repas (moyenne)

en: Feeding Intervals
fr: Fréquence d'alimentation

en: Feeding amount
fr: Quantité d'alimentation

en: Feeding frequency
fr: Fréquence des repas

en: Feeding frequency (past 2 weeks)
fr: Fréquence d'alimentation (2 dernières semaines)

en: Feeding frequency (past 3 days)
fr: Fréquence d'alimentation (3 derniers jours)

en: Feeding interval (hours)
fr: Fréquence d'alimentation (heures)

en: Feedings
fr: Alimentations

en: Filter
fr: Filtre

en: Filters
fr: Filtres

en: Finnish
fr: Finnois

en: First Name
fr: Prénom

en: First name
fr: Prénom

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Forgot Password
fr: Mot de passe oublié

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Formula
fr: Formule bébé

en: Fortified breast milk
fr: Lait maternel enrichi

en: French
fr: Français

en: German
fr: Allemand

en: Girl
fr: Fille

en: Green
fr: Verte

en: Head Circumference
fr: Périmètre crânien

en: Head Circumference entry
fr: Mesure du périmètre crânien

en: Head circumference change per week
fr: Changement de circonférence de la tête par semaine

en: Height
fr: Taille

en: Height change per week
fr: Changement de taille par semaine

en: Height entry
fr: Mesure de taille

en: Hide Empty Dashboard Cards
fr: Masquer les cartes vides du tableau de bord

en: Hide data older than
fr: Masquer les données antérieures à

en: Home
fr: Accueil

en: Hours of sleep
fr: Nombre d'heures de sommeil

en: How to Fix
fr: Comment corriger

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: If supported by browser, the dashboard will only refresh when visible, and also when receiving focus.
fr: S'il est pris en charge par le navigateur, le tableau de bord ne s'actualise que lorsqu'il est visible et également lors de la réception du focus.

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
fr: Si vous ne recevez pas d'e-mail, assurez-vous d'avoir entré l'adresse avec laquelle vous vous êtes inscrit et vérifiez votre dossier de courrier indésirable.

en: Interval
fr: Fréquence

en: Interval (hours)
fr: Fréquence (heures)

en: Italian
fr: Italien

en: Key
fr: Clé

en: Language
fr: Langue

en: Last Diaper Change
fr: Dernier change

en: Last Feeding
fr: Dernier repas

en: Last Feeding Method
fr: Dernier type de repas

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Pumping
fr: Dernier tirage

en: Last Sleep
fr: Dernier sommeil

en: Last Slept
fr: Dernier sommeil

en: Last Tummy Time
fr: Dernière motricité libre

en: Last name
fr: Nom

en: Last used
fr: Dernière utilisation

en: Learn about and predict baby's needs without
                (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
fr: Apprendre et prédire les besoins de bébé devient (<em>un peu plus</em>) facile avec Baby Buddy &mdash;

en: Learn about and predict baby's needs without (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
fr: En savoir plus les besoins de bébé et les prédire sans (<em>trop</em>) de devinettes en utilisant Baby Buddy pour suivre &mdash;

en: Left breast
fr: Sein gauche

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Log in
fr: Se connecter

en: Login
fr: Se connecter

en: Login QR code
fr: Connexion via QR Code

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Measurements
fr: Mesures

en: Method
fr: Mode

en: Milestone
fr: Étape importante

en: Name
fr: Nom du chronomètre

en: Name does not match child name.
fr: Le nom ne correspond pas au nom de l'enfant.

en: Nap
fr: Sieste

en: Nap settings
fr: Paramètres de sieste

en: Nap start max. value %(max)s must be greater than nap start min. value %(min)s.
fr: L'heure maximale de début de sieste %(max)s doit être supérieure à l'heure minimale de début de sieste %(min)s

en: Nap start min. value %(min)s must be less than nap start min. value %(max)s.
fr: L'heure minimale de début de sieste %(min)s doit être inférieure à l'heure maximale de début de sieste %(max)s

en: Napping
fr: Sieste

en: Never
fr: Jamais

en: Next
fr: Suivante

en: No BMI entries found.
fr: Aucune entrée d'IMC trouvée

en: No bmi entries found.
fr: Aucune entrée d'IMC trouvée

en: No children found.
fr: Aucun enfant trouvé.

en: No data yet
fr: Pas encore de données

en: No diaper changes found.
fr: Aucun change trouvé.

en: No events
fr: Aucun événement

en: No feedings found.
fr: Aucun repas trouvé.

en: No head circumference entries found.
fr: Aucune circonférence de tête trouvée.

en: No height entries found.
fr: Aucune entrée de taille trouvée.

en: No inactive timers exist.
fr: Aucun chronomètre inactif n'existe.

en: No notes found.
fr: Aucune note trouvée.

en: No pumping entries found.
fr: Aucune séance de tirage trouvée.

en: No sleep entries found.
fr: Aucune entrée de sommeil trouvée.

en: No temperature entries found.
fr: Aucune entrée de température trouvée.

en: No timer entries found.
fr: Aucun chronomètre trouvé.

en: No tummy time entries found.
fr: Aucune entrée de motricité libre trouvée

en: No users found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: No weight entries found.
fr: Aucune entrée de poids trouvée.

en: None
fr: Aucun

en: None yet today
fr: Pas encore aujourd'hui

en: Norwegian Bokmål
fr: Norvégien

en: Not enough data
fr: Pas assez de données

en: Number of changes
fr: Nombre de changes

en: Number of feedings
fr: Nombre de repas

en: Number of sessions
fr: Nombre de séances

en: Only "Bottle" method is allowed with "Formula" type.
fr: Seule la méthode "Biberon" est autorisée avec le type "Formule".

en: P85
fr: P87

en: Page Not Found
fr: Page non trouvée

en: Parent fed
fr: Nourri par le parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Reset
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Password Reset Successfully!
fr: Mot de passe réinitialisé avec succès !

en: Password updated.
fr: Le mot de passe a été mis à jour.

en: Past Week
fr: La semaine dernière

en: Permission Denied
fr: Permission non accordée

en: Picture
fr: Image

en: Please go to the following page and choose a new password:
fr: Veuillez vous rendre sur la page suivante et choisissez un nouveau mot de passe :

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Previous
fr: Précédente

en: Pumping
fr: Tirage

en: Pumping Amount
fr: Quantité tirée

en: Pumping Amounts
fr: Quantités tirées

en: Pumping entry
fr: Séance de tirage

en: Quick Start Timer
fr: Démarrage rapide du chronomètre

en: Quick Start Timer For…
fr: Démarrer un chronomètre rapide pour...

en: Read only
fr: Lecture seule

en: Recent Feedings
fr: Alimentations récentes

en: Recent Sleep
fr: Sommeils récents

en: Recently used:
fr: Récemment utilisé :

en: Refresh rate
fr: Fréquence de rafraîchissement

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Reports
fr: Rapports

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Email Sent
fr: Email de réinitialisation envoyé

en: Reset Password
fr: Réinitialiser mon mot de passe

en: Restart timer
fr: Heure de début

en: Restricts user to viewing data only.
fr: Restreindre l'utilisateur à la lecture seule.

en: Return to Baby Buddy
fr: Revenir sur Baby Buddy

en: Right breast
fr: Sein droit

en: Russian
fr: Russe

en: Self fed
fr: Auto-alimenté

en: Server Error
fr: Erreur serveur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings saved!
fr: Les paramètres ont été enregistrés !

en: Site Settings
fr: Paramètres du site

en: Sleep
fr: Sommeil

en: Sleep Pattern
fr: Rythme de sommeil

en: Sleep Totals
fr: Temps de sommeil total

en: Sleep entry
fr: Période de sommeil

en: Slug
fr: Jeton

en: Solid
fr: Solide

en: Solid food
fr: Nourriture solide

en: Source Code
fr: Code source

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Staff
fr: Administrateur

en: Start
fr: Commencer

en: Start Timer
fr: Démarrer un chronomètre

en: Start time
fr: Heure de début

en: Start time must come before end time.
fr: L'heure de début doit arriver avant l'heure de fin.

en: Started
fr: Commencé

en: Started by %(instance.user)s at %(start)s
fr: Lancé par %(instance.user)s à %(start)s

en: Started by %(user)s at %(start)s
fr: Lancé par %(user)s à %(start)s

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Submit
fr: Envoyer

en: Support
fr: Assistance

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switch child
fr: Changer d'enfant

en: Switch to…
fr: Changer...

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tag name
fr: Nom d'étiquette

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature reading
fr: Prise de température

en: Temperature: %(temperature).0f
fr: Température : %(temperature).0f

en: Thanks for using Baby Buddy!
fr: Merci d'utiliser Baby Buddy !

en: The maximum default time that a sleep entry is consider a nap. If set the nap property will be preselected if the start time is within the bounds.
fr: L'heure maximale par défaut d'une période de sommeil considérée comme une sieste. Une période de sommeil sera pré-définie comme une sieste si l'heure de début est dans l'intervalle.

en: The minimum default time that a sleep entry is consider a nap. If set the nap property will be preselected if the start time is within the bounds.
fr: L'heure minimale par défaut d'une période de sommeil considérée comme une sieste. Une période de sommeil sera pré-définie comme une sieste si l'heure de début est dans l'intervalle.

en: The path <code>%(request_path)s</code> does not exist.
fr: Le chemin <code>%(request_path)s</code> n'existe pas.

en: There is no enough data to generate this report.
fr: Il n'y a pas assez de données pour générer ce rapport.

en: There is not enough data to generate this report.
fr: Il n'y a pas assez de données pour générer ce rapport.

en: This setting controls which data will be shown in the dashboard.
fr: Ce paramètre contrôle les données qui seront affichées dans le tableau de bord.

en: This setting will only be used when a browser does not support refresh on focus.
fr: Ce paramètre ne sera utilisé que lorsqu'un navigateur ne prend pas en charge l'actualisation lors du focus.

en: Time
fr: Heure

en: Time between changes (hours)
fr: Temps entre les changements (heures)

en: Time of day
fr: Moment de la journée

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Timer #{id}
fr: Chronomètre #{id}

en: Timer actions
fr: Opérations sur le chronomètre

en: Timers
fr: Chronomètres

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: To confirm this action. Type the full name of the child below.
fr: Tapez le nom complet de l'enfant ci-dessous pour confirmer cette action.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Today's Feeding
fr: L'alimentation d'aujourd'hui

en: Today's Naps
fr: Siestes aujourd'hui

en: Today's Sleep
fr: Sommeil d'aujourd'hui

en: Today's Tummy Time
fr: Temps de motricité libre aujourd'hui

en: Too Many Login Attempts
fr: Trop de tentatives de connexion

en: Total Tummy Time Durations
fr: Durée totale de motricité libre

en: Total duration
fr: Durée totale

en: Total duration (minutes)
fr: Durée totale (minutes)

en: Total feeding amount
fr: Alimentation totale

en: Total feedings
fr: Nombre de repas

en: Total sleep
fr: Sommeil total

en: Tummy Time
fr: Motricité libre

en: Tummy Time Durations (Sum)
fr: Durée de motricité libre (total)

en: Tummy Time entry
fr: Période de motricité libre

en: Turkish
fr: Turc

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock User
fr: Déverrouiller l'utilisateur

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update a Diaper Change
fr: Mettre à jour un change

en: Update a Feeding
fr: Mettre à jour un repas

en: Update a Note
fr: Mettre à jour une note

en: Update a Sleep Entry
fr: Mettre à jour une période de sommeil

en: Update a Tummy Time Entry
fr: Mettre à jour un temps de motricité libre

en: User
fr: Utilisateur

en: User %(username)s added!
fr: L'utilisateur %(username)s a été ajouté !

en: User %(username)s updated.
fr: L'utilisateur %(username)s a été mis à jour !

en: User API key regenerated.
fr: La clé de l'API utilisateur a été régénérée.

en: User Profile
fr: Profil de l'utilisateur

en: User Settings
fr: Paramètres utilisateur

en: User locked.
fr: Utilisateur verrouillé.

en: User unlocked.
fr: Utilisateur déverrouillé.

en: User {user} deleted.
fr: L'utilisateur {user} a été supprimé.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: View Timers
fr: Voir les chronomètres

en: WHO Weight Percentiles for Boys in kg
fr: Percentiles de poids de l'OMS pour les garçons en kg

en: WHO Weight Percentiles for Girls in kg
fr: Percentiles de poids de l'OMS pour les filles en kg

en: We've emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
fr: Les instructions pour définir votre mot de passe ont été envoyées, si un compte existe avec le courrier électronique que vous avez entré.

en: Weight
fr: Poids

en: Weight change per week
fr: Changement de poids par semaine

en: Weight entry
fr: Pesée

en: Welcome to Baby Buddy!
fr: Bienvenue sur Baby Buddy !

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Wet
fr: Humide

en: Wet and/or solid is required.
fr: Humide et / ou solide est requis.

en: Yellow
fr: Jaune

en: You do not have permission to access this resource.
            Contact a site administrator for assistance.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette ressource.
            Contactez un administrateur du site pour obtenir de l'aide.

en: You do not have permission to access this resource. Contact a site administrator for assistance.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette ressource. Contactez un administrateur de site pour obtenir de l'aide.

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
fr: Vous recevez cet e-mail car vous avez demandé une réinitialisation de mot de passe de votre compte sur %(site_name)s.

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
fr: Votre mot de passe a été défini. Vous pouvez maintenant vous connecter.

en: Your username, in case you’ve forgotten:
fr: Votre nom d'utilisateur, en cas d'oubli :

en: disabled
fr: désactivé

en: most recent
fr: le plus récent

en: show all data
fr: afficher toutes les données

en: solid
fr: solide

en: today
fr: aujourd'hui

en: wet
fr: humide

en: yesterday
fr: hier

en: {user}'s Settings
fr: Paramètres de {user}
