Baby Buddy - en to uk translation catalogue (465 entries)

en:  days ago
uk:  днів тому

en: %(child)s fell asleep.
uk: %(child)s заснув.

en: %(child)s finished feeding.
uk: %(child)s закінчив годування.

en: %(child)s finished tummy time.
uk: %(child)s закінчив лежання на животику.

en: %(child)s had a %(type)s diaper change.
uk: У %(child)s була зміна %(type)s підгузка.

en: %(child)s had a diaper change.
uk: %(child)s мав зміну підгузків.

en: %(child)s had a temperature measurement.
uk: У %(child)s виміряли температуру.

en: %(child)s started feeding.
uk: %(child)s почав годування.

en: %(child)s started tummy time!
uk: %(child)s почав лежання на животику!

en: %(child)s woke up.
uk: %(child)s прокинувся.

en: %(count)s active timer | %(count)s active timers
uk[0]: %(count)s активний таймер
uk[1]: %(count)s активних таймери
uk[2]: %(count)s активних таймерів
uk[3]: %(count)s активних таймерів

en: %(count)s active timer%(plural)s
uk: %(count)s активних таймерів

en: %(count)s feeding entries
uk: %(count)s записів годувань

en: %(count)s nap | %(count)s naps
uk[0]: %(count)s денний сон
uk[1]: %(count)s денних сни
uk[2]: %(count)s денних снів
uk[3]: %(count)s денних снів

en: %(count)s nap%(plural)s
uk: %(count)s разів лягав спати

en: %(count)s sleep entries
uk: %(count)s записів сну

en: %(count)s timer | %(count)s timers
uk[0]: %(count)s таймер
uk[1]: %(count)s таймери
uk[2]: %(count)s таймерів
uk[3]: %(count)s таймерів

en: %(counter)s feeding | %(counter)s feedings
uk[0]: %(counter)s годування
uk[1]: %(counter)s годування
uk[2]: %(counter)s годуваннь
uk[3]: %(counter)s годуваннь

en: %(counter)s sleep | %(counter)s sleeps
uk[0]: %(counter)s записів сну
uk[1]: %(counter)s записи сну
uk[2]: %(counter)s записів сну
uk[3]: %(counter)s записів сну

en: %(days_ago)s days ago
uk: %(days_ago)s днів тому

en: %(duration)s at %(end)s
uk: %(duration)s о %(end)s

en: %(first_name)s %(last_name)s added!
uk: %(first_name)s %(last_name)s додано!

en: %(hours)s hour | %(hours)s hours
uk[0]: %(hours)s година
uk[1]: %(hours)s години
uk[2]: %(hours)s годин
uk[3]: %(hours)s годин

en: %(key)s days ago
uk: %(key)s днів тому

en: %(minutes)s minute | %(minutes)s minutes
uk[0]: %(minutes)s хвилина
uk[1]: %(minutes)s хвилини
uk[2]: %(minutes)s хвилин
uk[3]: %(minutes)s хвилин

en: %(model)s entry added!
uk: %(model)s запис додано!

en: %(model)s entry deleted.
uk: %(model)s запис видалено.

en: %(model)s entry for %(child)s added!
uk: %(model)s запис для %(child)s додано!

en: %(model)s entry for %(child)s updated.
uk: %(model)s запис для %(child)s оновлено.

en: %(model)s entry updated.
uk: %(model)s запис оновлено.

en: %(model)s reading added!
uk: Вимір %(model)s додано!

en: %(model)s reading for %(child)s updated.
uk: Виміри %(model)s для %(child)s оновлені.

en: %(n)s feeding ago | %(n)s feedings ago
uk[0]: %(n)s годування тому
uk[1]: %(n)s годування тому
uk[2]: %(n)s годуваннь тому
uk[3]: %(n)s годуваннь тому

en: %(n)s feeding%(plural)s ago
uk: %(n)s годувань тому

en: %(seconds)s second | %(seconds)s seconds
uk[0]: %(seconds)s секунда
uk[1]: %(seconds)s секунди
uk[2]: %(seconds)s секунд
uk[3]: %(seconds)s секунд

en: %(since)s ago (%(time)s)
uk: %(since)s тому (%(time)s)

en: %(since)s since previous
uk: %(since)s з попереднього

en: %(time)s ago
uk: %(time)s тому

en: %(timer)s created by %(object.user)s
uk: %(timer)s створено користувачем %(object.user)s

en: %(timer)s created by %(user)s
uk: %(timer)s створено %(user)s

en: %(timer)s stopped.
uk: %(timer)s зупинено.

en: 0 days
uk: 0 днів

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 min.
uk: 1 хв.

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: 10 min.
uk: 10 хв.

en: 15 min.
uk: 15 хв.

en: 2 days
uk: 2 дні

en: 2 min.
uk: 2 хв.

en: 3 days
uk: 3 дні

en: 3 min.
uk: 3 хв.

en: 30 min.
uk: 30 хв.

en: 4 min.
uk: 4 хв.

en: 4 weeks
uk: 4 тижні

en: 5 min.
uk: 5 хв.

en: <b>Average Feeding Durations</b>
uk: <b>Середня тривалість годування</b>

en: <b>BMI</b>
uk: <b>ІМТ</b>

en: <b>Diaper Change Amounts</b>
uk: <b>Кількість змін підгузків</b>

en: <b>Diaper Change Intervals</b>
uk: <b>Інтервали зміни підгузка</b>

en: <b>Diaper Change Types</b>
uk: <b>Що було в підгузках</b>

en: <b>Diaper Lifetimes</b>
uk: <b>Тривалість використання підгузка</b>

en: <b>Feeding intervals</b>
uk: <b>Інтервали годування</b>

en: <b>Head Circumference</b>
uk: <b>Окружність голови</b>

en: <b>Height</b>
uk: <b>Зріст</b>

en: <b>Sleep Pattern</b>
uk: <b>Режим сну</b>

en: <b>Sleep Totals</b>
uk: <b>Всього сну</b>

en: <b>Temperature</b>
uk: <b>Температура</b>

en: <b>Total Feeding Amount by Type</b>
uk: <b>Загальна кількість годуваннь за типом</b>

en: <b>Total Feeding Amounts</b>
uk: <b>Усього годувань</b>

en: <b>Total Pumping Amount</b>
uk: <b>Всього зціджено</b>

en: <b>Total Tummy Time Durations</b>
uk: <b>Загальна тривалість викладань на животик</b>

en: <b>Weight</b>
uk: <b>Вага</b>

en: <div>%(since)s ago</div> <small>%(time)s</small>
uk: <div>%(since)s тому</div> <small>%(time)s</small>

en: <h1>Are you sure you want to delete <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
uk: <h1>Ви дійсно хочете видалити <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Are you sure you want to unlock <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
uk: <h1>Ви дійсно хочете розблокувати <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Update <span class="text-info">%(object)s</span></h1>
uk: <h1>Оновити <span class="text-info">%(object)s</span></h1>

en: <p class="mb-0"><strong>Oh snap!</strong> The
                    two passwords did not match. Please try again.</p>
uk: <p class="mb-0"><strong>От халепа!</strong> Паролі не співпадають. Спробуйте ще раз.</p>

en: <p class="mb-0">Enter your account email address in the
            form below. If the address is valid, you will receive instructions for
            resetting your password.</p>
uk: <p class="mb-0">Введіть електронну адресу вашого облікового запису у форму нижче. Якщо адреса правильна, ви отримаєте інструкції щодо скидання пароля.</p>

en: <p>We've emailed you instructions for setting your
                password, if an account exists with the email you entered. You
                should receive them shortly.</p>
            <p class="mb-0">If you don't receive an email, please make sure you've
                entered the address you registered with, and check your spam
                folder.</p>
uk: <p>Ми відправили вам листа з інструкціями щодо зміни пароля. Якщо ви ввели електронну адресу існуючого акаунта, лист має незабаром надійти.</p>
    <p class="mb-0">Якщо ви не отримали листа, переконайтесь, що ви ввели адресу, яку використовували при реєстрації, а також перевірте спам.</p>

en: <strong>Error:</strong> %(error)s
uk: <strong>Помилка:</strong> %(error)s

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
uk: <strong>Помилка:</strong> Деякі поля містять помилки. Подробиці наведено нижче.

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
uk: <strong>Помилка:</strong> Деякі поля містять помилки. Подробиці наведено нижче.

en: <strong>Oh snap!</strong> The two passwords did not match. Please try again.
uk: <strong>От халепа!</strong> Паролі не співпадають. Спробуйте ще раз.

en: API Browser
uk: Перегляд API

en: Actions
uk: Дії

en: Active
uk: Активний

en: Active Timers
uk: Активні таймери

en: Activities
uk: Активності

en: Add
uk: Додати

en: Add <samp>%(origin)s</samp> to the <code>CSRF_TRUSTED_ORIGINS</code> environment variable. If multiple origins are required separate with commas.
uk: Додати <samp>%(origin)s</samp> в змінну середовища <code>CSRF_TRUSTED_ORIGINS</code>. Якщо використовується декілька адрес, розділіть їх комами.

en: Add BMI
uk: Додати ІМТ

en: Add Child
uk: Додати дитину

en: Add Diaper Change
uk: Додати зміну підгузка

en: Add Feeding
uk: Додати годування

en: Add Head Circumference
uk: Додати окружність голови

en: Add Height
uk: Додати зріст

en: Add Note
uk: Додати нотатку

en: Add Pumping Entry
uk: Додати запис зціджування

en: Add Sleep
uk: Додати сон

en: Add Temperature Reading
uk: Додати вимір температури

en: Add Tummy Time
uk: Додати викладання на животик

en: Add Weight
uk: Додати вагу

en: Add a BMI Entry
uk: Додати значення ІМТ

en: Add a Change
uk: Додати перевдягання

en: Add a Child
uk: Додати дитину

en: Add a Diaper Change
uk: Додати зміну підгузків

en: Add a Feeding
uk: Додати годування

en: Add a Head Circumference Entry
uk: Додати запис окружності голови

en: Add a Height Entry
uk: Додати запис зросту

en: Add a Note
uk: Додати нотатку

en: Add a Pumping Entry
uk: Додати запис зціджування

en: Add a Sleep Entry
uk: Додати запис сну

en: Add a Temperature Entry
uk: Додати запис температури

en: Add a Temperature Reading
uk: Додати вимір температури

en: Add a Tummy Time Entry
uk: Додати викладання на животик

en: Add a Weight Entry
uk: Додати запис ваги

en: Add a device
uk: Додати пристрій

en: Age
uk: Вік

en: All inactive timers deleted.
uk: Всі неактивні таймери були видалені.

en: Amount
uk: Кількість

en: Amount: %(amount).0f
uk: Кількість: %(amount).0f

en: Amt.
uk: К-сть

en: Another entry intersects the specified time period.
uk: Інший запис перетинаються з заданим періодом.

en: Are you sure you want to delete %(number)s inactive timer%(plural)s?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити %(number)s неактивних таймерів?

en: Are you sure you want to delete %(number)s inactive timer? | Are you sure you want to delete %(number)s inactive timers?
uk[0]: Ви дійсно хочете видалити %(number)s неактивний таймер?
uk[1]: Ви дійсно хочете видалити %(number)s неактивні таймери?
uk[2]: Ви дійсно хочете видалити %(number)s неактивних таймерів?
uk[3]: Ви дійсно хочете видалити %(number)s неактивних таймерів?

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help
                parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits
                using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and
                uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and
                changings. To get started, just click the button below to add your
                first (or second, third, etc.) child!
uk: Зі збільшенням кількості записів Baby Buddy допомагатиме батькам та вихователям виявляти закономірності у звичках дітей за допомогою статистики і графіків. Baby Buddy працює на мобільних пристроях і використовує темне оформлення, щоб допомогти батькам з нічними годуваннями і змінами памперсів. Щоб розпочати, натисніть кнопку нижче і додайте вашу першу (другу, третю і т.д.) дитину!

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and changings. To get started, just click the button below to add your first (or second, third, etc.) child!
uk: Зі збільшенням кількості записів Baby Buddy допомагатиме батькам та вихователям виявляти закономірності у звичках дітей за допомогою статистики і графіків. Baby Buddy працює на мобільних пристроях і використовує темне оформлення, щоб допомогти батькам з нічними годуваннями і змінами памперсів. Щоб розпочати, натисніть кнопку нижче і додайте вашу першу (другу, третю і т.д.) дитину!

en: Authentication Methods
uk: Методи аутентифікації

en: Average Feeding Durations
uk: Середня тривалість годування

en: Average awake duration
uk: Середня тривалість неспання

en: Average duration
uk: Середня тривалість

en: Average duration (minutes)
uk: Середня тривалість (хвилини)

en: Average nap duration
uk: Середня тривалість денного сну

en: Average naps per day
uk: Середня кількість сну в день

en: Average sleep duration
uk: Середня тривалість сну

en: BMI
uk: ІМТ

en: BMI change per week
uk: Зміна ІМТ за тиждень

en: BMI entry
uk: Ввечення ІМТ

en: Backend Admin
uk: Бекенд адміністратор

en: Bad Request
uk: Не правильний запит

en: Birth Date
uk: День народження

en: Birth date
uk: Дата народження

en: Birth time
uk: Час народження

en: Black
uk: Чорні

en: Body Mass Index (BMI)
uk: Індекс Маси Тіла (ІМТ)

en: Born
uk: День народження

en: Both breasts
uk: Обидві груди

en: Bottle
uk: Пляшка

en: Boy
uk: Хлопчик

en: Breast milk
uk: Грудне молоко

en: Brown
uk: Коричневі

en: CSRF verification failed. Request aborted.
uk: Перевірка CSRF не пройдена. Запит перервано.

en: Cancel
uk: Відміна

en: Change
uk: Змінити

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change amount
uk: Всього змін підгузків

en: Changes
uk: Зміни

en: Chat / Support
uk: Чат / Підтримка

en: Child
uk: Дитина

en: Child actions
uk: Дії

en: Children
uk: Діти

en: Click on the tags to add (+) or remove (-) tags or use the text editor to create new tags.
uk: Клікність на мітки, щоб додати (+) або видалити (-) або використайте текстовий редактор для створення нових міток.

en: Color
uk: Колір

en: Contents
uk: Стул

en: Contents: %(contents)s
uk: Стул: %(contents)s

en: Create User
uk: Створити користувача

en: Dashboard
uk: Огляд

en: Database Admin
uk: Адміністратор бази даних

en: Date
uk: Дата

en: Date can not be in the future.
uk: Дата не може бути у майбутньому.

en: Date/time can not be in the future.
uk: Дата/час не можуть бути в майбутньому.

en: Default maximum nap start time
uk: Максимальний час початку денного сну за умовчанням

en: Default minimum nap start time
uk: Мінімальний час початку денного сну за умовчанням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete %(object)s
uk: Видалити %(object)s

en: Delete All Inactive Timers
uk: Видалити всі неактивні таймери

en: Delete Inactive
uk: Видалити неактивні

en: Delete Inactive Timers
uk: Видалити неактивні таймери

en: Delete User
uk: Видалити користувача

en: Delete a BMI Entry
uk: Видалити значення ІМТ

en: Delete a Child
uk: Видалити дитину

en: Delete a Diaper Change
uk: Видалити зміну підгузків

en: Delete a Feeding
uk: Видалити годування

en: Delete a Head Circumference Entry
uk: Видалити запис окружності голови

en: Delete a Height Entry
uk: Видалити запис зросту

en: Delete a Note
uk: Видалити нотатку

en: Delete a Pumping Entry
uk: Видалити запис зціджування

en: Delete a Sleep Entry
uk: Видалити запис сну

en: Delete a Temperature Reading
uk: Видалити вимір температури

en: Delete a Tummy Time Entry
uk: Видалити викладання на животик

en: Delete a Weight Entry
uk: Видалити запис ваги

en: Delete timer
uk: Видалити таймер

en: Diaper Amounts
uk: Кількість підгузків

en: Diaper Change
uk: Зміна підгузків

en: Diaper Change Amounts
uk: Кількість змін підгузків

en: Diaper Change Intervals
uk: Інтервали зміни підгузка

en: Diaper Change Types
uk: Що було в підгузках

en: Diaper Changes
uk: Зміни підгузків

en: Diaper Intervals
uk: Інтервали зміни підгузка

en: Diaper Lifetimes
uk: Термін використання підгузка

en: Diaper change amount
uk: Кількість змін підгузків

en: Diaper change frequency
uk: Частота зміни підгузків

en: Diaper change frequency (past 2 weeks)
uk: Частота зміни підгузка (останні 2 тижні)

en: Diaper change frequency (past 3 days)
uk: Частота зміни підгузка (останні 3 дні)

en: Duration
uk: Тривалість

en: Duration too long.
uk: Тривалість завелика.

en: Duration: %(duration)s
uk: Тривалість: %(duration)s

en: Edit
uk: Редагувати

en: End
uk: Кінець

en: End time
uk: Кінець

en: Enter your account email address in the form below. If the address is valid, you will receive instructions for resetting your password.
uk: Введіть електронну адресу вашого облікового запису у форму нижче. Якщо адреса правильна, ви отримаєте інструкції щодо скидання пароля.

en: Enter your new password in each field below.
uk: Введіть ваш новий пароль в кожне поле нижче.

[ctx: Error modal]
en: An error ocurred.
uk: Виникла помилка.

[ctx: Error modal]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: Error modal]
en: Error
uk: Помилка

[ctx: Error modal]
en: Failed to create tag.
uk: Не вийшло створити мітку.

[ctx: Error modal]
en: Failed to obtain tag data.
uk: Не вдалося отримати дані мітки.

[ctx: Error modal]
en: Invalid tag name.
uk: Неправильне ім'я мітки.

en: Feeding
uk: Годування

en: Feeding Amounts
uk: Кількість годувань

en: Feeding Durations (Average)
uk: Тривалість годування (середня)

en: Feeding Intervals
uk: Інтервали годування

en: Feeding amount
uk: Кількість годувань

en: Feeding frequency
uk: Частота годувань

en: Feeding frequency (past 2 weeks)
uk: Частота годувань (останні 2 тижні)

en: Feeding frequency (past 3 days)
uk: Частота годувань (останні 3 дні)

en: Feeding interval (hours)
uk: Інтервал годування (години)

en: Feedings
uk: Годування

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filters
uk: Фільтри

en: First Name
uk: Ім'я

en: First name
uk: Ім'я

en: Forbidden
uk: Доступ заборонено

en: Forgot Password
uk: Забули пароль

en: Forgot your password?
uk: Забули пароль?

en: Formula
uk: Формула

en: Fortified breast milk
uk: Збагачене грудне молоко

en: Girl
uk: Дівчинка

en: Green
uk: Зелені

en: Head Circumference
uk: Окружність голови

en: Head Circumference entry
uk: Введення окружності голови

en: Head circumference change per week
uk: Зміна окружності голови за тиждень

en: Height
uk: Зріст

en: Height change per week
uk: Зміна зросту за тиждень

en: Height entry
uk: Введення зросту

en: Hide Empty Dashboard Cards
uk: Приховати порожні картки

en: Hide data older than
uk: Приховати дані старіші за

en: Home
uk: Головна

en: Hours of sleep
uk: Годин сну

en: How to Fix
uk: Як виправити

en: If supported by browser, the dashboard will only refresh when visible, and also when receiving focus.
uk: Якщо браузер підтримує, панель буде оновлюватись тільки коли її видно чи після переключення на вікно браузера.

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
uk: Якщо ви не отримали листа, переконайтесь, що ви ввели адресу, яку використовували при реєстрації, а також перевірте спам.

en: Image
uk: Фото

en: Interval
uk: Інтервал

en: Interval (hours)
uk: Інтервал (години)

en: Key
uk: Ключ

en: Language
uk: Мова

en: Last Diaper Change
uk: Остання зміна підгузків

en: Last Feeding
uk: Останнє годування

en: Last Feeding Method
uk: Метод останнього годування

en: Last Name
uk: Фамілія

en: Last Pumping
uk: Останнє зціджування

en: Last Sleep
uk: Останній сон

en: Last Slept
uk: Останній сон

en: Last Tummy Time
uk: Останнє викладання на животик

en: Last name
uk: Фамілія

en: Last used
uk: Останнє використання

en: Learn about and predict baby's needs without
                (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
uk: Навчіться розуміти і передбачувати потреби дитини використовуючи Baby Buddy для відслідковування &mdash;

en: Learn about and predict baby's needs without (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
uk: Навчіться розуміти і передбачувати потреби дитини використовуючи Baby Buddy для відслідковування &mdash;

en: Left breast
uk: Ліва грудь

en: Locked
uk: Заблокований

en: Log in
uk: Увійти

en: Login
uk: Логін

en: Login QR code
uk: QR код для входу

en: Logout
uk: Вийти

en: Measurements
uk: Виміри

en: Method
uk: Метод

en: Milestone
uk: Етап

en: Name
uk: Ім'я

en: Name does not match child name.
uk: Ім'я не співпадає з іменем дитини.

en: Nap
uk: Денний сон

en: Nap settings
uk: Налаштування денного сну

en: Nap start max. value %(max)s must be greater than nap start min. value %(min)s.
uk: Максимальний час початку денного сну %(max)s  повинен бути більшим за мінімальний час %(min)s.

en: Nap start min. value %(min)s must be less than nap start max. value %(max)s.
uk: Мінімальний час початку денного сну %(min)s  повинен бути меншим за максимальний час %(max)s.

en: Nap start min. value %(min)s must be less than nap start min. value %(max)s.
uk: Мінімальний час початку денного сну %(min)s  повинен бути меншим за максимальний час %(max)s.

en: Napping
uk: Денний сон

en: Never
uk: Ніколи

en: Next
uk: Вперед

en: No BMI entries found.
uk: Не знайдено записів ІМТ.

en: No bmi entries found.
uk: Не знайдено записів ІМТ.

en: No children found.
uk: Дітей не знайдено.

en: No data yet
uk: Даних ще немає

en: No diaper changes found.
uk: Не знайдено записів про зміну підгузків.

en: No events
uk: Немає подій

en: No feedings found.
uk: Не знайдено записів про годування.

en: No head circumference entries found.
uk: Не знайдено записів окружності голови.

en: No height entries found.
uk: Не знайдено записів зросту.

en: No inactive timers exist.
uk: Неактивних таймерів немає.

en: No notes found.
uk: Нотатки відсутні.

en: No pumping entries found.
uk: Немає записів зціджування.

en: No sleep entries found.
uk: Не знайдено записів про сон.

en: No temperature entries found.
uk: Немає вимірів температури.

en: No timer entries found.
uk: Не знайдено записів про таймери.

en: No tummy time entries found.
uk: Записи про викладання на животик не знайдені.

en: No users found.
uk: Користувачів не знайдено.

en: No weight entries found.
uk: Не знайдено записів про вагу.

en: None
uk: Жодний

en: None yet today
uk: Жодного на сьогодні

en: Not enough data
uk: Недостатньо даних

en: Note
uk: Нотатка

en: Notes
uk: Нотатки

en: Number of changes
uk: Кількість змін підгузків

en: Number of feedings
uk: Кількість годувань

en: Number of sessions
uk: Кількість сеансів

en: Only "Bottle" method is allowed with "Formula" type.
uk: З типом "Формула" дозволено використовувати лише метод "Пляшка".

en: P15
uk: П15

en: P3
uk: П3

en: P50
uk: П50

en: P85
uk: П85

en: P97
uk: П97

en: Page Not Found
uk: Сторінку не знайдено

en: Parent fed
uk: Годували батьки

en: Password
uk: Пароль

en: Password Reset
uk: Скинути пароль

en: Password Reset Successfully!
uk: Пароль скинуто успішно!

en: Password updated.
uk: Пароль оновлено.

en: Past Week
uk: Минулого тижня

en: Permission Denied
uk: У доступі відмовлення

en: Picture
uk: Фото

en: Please go to the following page and choose a new password:
uk: Будь ласка перейдіть на наступну сторінку та оберіть новий пароль:

en: Previous
uk: Назад

en: Pumping
uk: Зціджування

en: Pumping Amount
uk: Кількість зціджень

en: Pumping Amounts
uk: Кількість зціджень

en: Pumping entry
uk: Запис зціджування

en: Quick Start Timer
uk: Швидкий таймер

en: Quick Start Timer For…
uk: Швидкий таймер для...

en: Read only
uk: Лише для читання

en: Recent Feedings
uk: Нещодавні годування

en: Recent Sleep
uk: Недавній сон

en: Recently used:
uk: Нещодавно використано:

en: Refresh rate
uk: Частота оновлення

en: Regenerate
uk: Перестворити

en: Reports
uk: Звіти

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset Email Sent
uk: Email для скидання пароля надіслано

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: Restart timer
uk: Перезапустити таймер

en: Restricts user to viewing data only.
uk: Дозволити користувачам лише читання.

en: Return to Baby Buddy
uk: Повернутись до Baby Buddy

en: Right breast
uk: Права грудь

en: Self fed
uk: Самостійне годування

en: Server Error
uk: Помилка сервера

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings saved!
uk: Налаштування збережені!

en: Site
uk: Сайт

en: Site Settings
uk: Налаштування сайту

en: Sleep
uk: Сон

en: Sleep Pattern
uk: Розклад сну

en: Sleep Totals
uk: Усього сну

en: Sleep entry
uk: Запис сну

en: Solid
uk: Тверді

en: Solid food
uk: Тверда їжа

en: Source Code
uk: Вихідний код

en: Staff
uk: Персонал

en: Start
uk: Початок

en: Start Timer
uk: Запустити таймер

en: Start time
uk: Початок

en: Start time must come before end time.
uk: Час початку має бути раніше часу кінця.

en: Started
uk: Почався

en: Started by %(instance.user)s at %(start)s
uk: Запущено %(instance.user)s о %(start)

en: Started by %(user)s at %(start)s
uk: Запущено %(user)s о %(start)s

en: Statistics
uk: Статистика

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Submit
uk: Відправити

en: Support
uk: Підтримка

en: Switch child
uk: Змінити дитину

en: Switch to…
uk: Змінити на...

en: Tag
uk: Мітка

en: Tag name
uk: Ім'я мітки

en: Tags
uk: Мітки

en: Temperature
uk: Температура

en: Temperature reading
uk: Значення температури

en: Temperature: %(temperature).0f
uk: Температура: %(temperature).0f

en: Thanks for using Baby Buddy!
uk: Дякуємо за використання Baby Buddy!

en: The maximum default time that a sleep entry is consider a nap. If set the nap property will be preselected if the start time is within the bounds.
uk: Максимальний час за умовчанням до якого сон вважається денним. З цим налаштуванням денний сон буде обрано автоматично, якщо тривалість сна знаходиться у відповідних межах.

en: The minimum default time that a sleep entry is consider a nap. If set the nap property will be preselected if the start time is within the bounds.
uk: Мінімальний час за умовчанням після якого сон вважається денним. З цим налаштуванням денний сон буде обрано автоматично якщо тривалість сна знаходиться у відповідних межах.

en: The path <code>%(request_path)s</code> does not exist.
uk: Шлях <code>%(request_path)s</code> не існує.

en: There is no enough data to generate this report.
uk: Недостатньо даних для створення звіту.

en: There is not enough data to generate this report.
uk: Недостатньо даних для створення звіту.

en: This setting controls which data will be shown in the dashboard.
uk: Це налаштування вказує дані, які будуть показані в огляді.

en: This setting will only be used when a browser does not support refresh on focus.
uk: Це налаштування буде використовуватись у випадку, коли браузер не підтримує оновлення при фокусі сторінки.

en: Time
uk: Час

en: Time between changes (hours)
uk: Час між змінами (години)

en: Time of day
uk: Час доби

en: Timeline
uk: Хронологія

en: Timer
uk: Таймер

en: Timer #{id}
uk: Таймер #{id}

en: Timer actions
uk: Дії з таймером

en: Timers
uk: Таймери

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: To confirm this action. Type the full name of the child below.
uk: Введіть повне ім'я дитини нижче, щоб підтвердити ваші наміри.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Today's Feeding
uk: Сьогоднішні годування

en: Today's Naps
uk: Сьогоднішній денний сон

en: Today's Sleep
uk: Сьогоднішній сон

en: Today's Tummy Time
uk: Сьогоднішні викладання на животик

en: Too Many Login Attempts
uk: Забагато спроб увійти

en: Total
uk: Всього

en: Total Tummy Time Durations
uk: Загальна тривалість викладань на животик

en: Total duration
uk: Загальна тривалість

en: Total duration (minutes)
uk: Загальна тривалість (хвилини)

en: Total feeding amount
uk: Усього годувань

en: Total feedings
uk: Всього годувань

en: Total sleep
uk: Всього сну

en: Tummy Time
uk: Час на животику

en: Tummy Time Durations (Sum)
uk: Час на животику (сума)

en: Tummy Time entry
uk: Запис часу на животику

en: Type
uk: Тип

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Unlock User
uk: Розблокувати користувача

en: Update
uk: Оновити

en: Update a Diaper Change
uk: Оновити зміну підгузків

en: Update a Feeding
uk: Оновити годування

en: Update a Note
uk: Оновити нотатку

en: Update a Sleep Entry
uk: Оновити запис сну

en: Update a Tummy Time Entry
uk: Оновити викладання на животик

en: User
uk: Користувач

en: User %(username)s added!
uk: Користувач %(username)s створений!

en: User %(username)s updated.
uk: Користувач %(username)s оновлений.

en: User API key regenerated.
uk: Ключ API оновлено.

en: User Profile
uk: Профіль

en: User Settings
uk: Налаштування користувача

en: User locked.
uk: Користувач заблокований.

en: User unlocked.
uk: Користувача розблоковано.

en: User {user} deleted.
uk: Користувач {user} видалений.

en: Users
uk: Користувачі

en: View Timers
uk: Переглянути таймери

en: WHO Height Percentiles for Boys in cm
uk: Процентиль зросту для хлопчиків у см (ВООЗ)

en: WHO Height Percentiles for Girls in cm
uk: Процентиль зросту для дівчаток у см (ВООЗ)

en: WHO Weight Percentiles for Boys in kg
uk: Процентилі ваги для хлопчиків в кг (ВООЗ)

en: WHO Weight Percentiles for Girls in kg
uk: Процентилі ваги для дівчаток в кг (ВООЗ)

en: We've emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
uk: Ми відправили вам листа з інструкціями щодо зміни пароля. Якщо ви ввели електронну адресу існуючого акаунта, лист має незабаром надійти.

en: Weight
uk: Вага

en: Weight change per week
uk: Зміна ваги за тиждень

en: Weight entry
uk: Запис ваги

en: Welcome to Baby Buddy!
uk: Вітаємо у Baby Buddy!

en: Welcome!
uk: Ласкаво просимо!

en: Wet
uk: Рідкий

en: Wet and/or solid is required.
uk: Необхідно вказати твердий або рідкий стул.

en: Yellow
uk: Жовті

en: You do not have permission to access this resource.
            Contact a site administrator for assistance.
uk: У вас немає прав доступу до цього ресурсу.
    Зверніться за допомогою до адміністратора сайту.

en: You do not have permission to access this resource. Contact a site administrator for assistance.
uk: У вас немає доступу до цього ресурсу. Зверніться за допомогою до адміністратору сайта.

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
uk: Ви отримали цей лист в наслідок запиту на скидання пароля для вашого акаунта на %(site_name)s.

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
uk: Ваш пароль встановлено. Тепер ви можете продовжити та увійти.

en: Your username, in case you’ve forgotten:
uk: Ваше ім'я користувача, у випадку якщо забули:

en: changes
uk: зміни

en: disabled
uk: вимкнено

en: most recent
uk: останні

en: show all data
uk: показати всі дані

en: solid
uk: твердий

en: today
uk: сьогодні

en: wet
uk: рідкий

en: yesterday
uk: вчора

en: {user}'s Settings
uk: Налаштування для {user}
