Baby Buddy - en to es translation catalogue (306 entries)

en: %(child)s fell asleep.
es: %(child)s adormeceu.

en: %(child)s finished feeding.
es: %(child)s terminou de se alimentar.

en: %(child)s finished tummy time.
es: %(child)s terminou tempo de barriga para baixo!

en: %(child)s had a diaper change.
es: %(child)s mudou a fralda.

en: %(child)s started feeding.
es: %(child)s começou a alimentar-se.

en: %(child)s started tummy time!
es: %(child)s começou tempo de barriga para baixo!

en: %(child)s woke up.
es: %(child)s acordou.

en: %(count)s feeding entries
es: %(count)s entradas de alimentação

en: %(count)s nap%(plural)s
es: %(count)s sesta%(plural)s

en: %(count)s sleep entries
es: %(count)s entradas de sono

en: %(duration)s at %(end)s
es: %(duration)s até %(end)s

en: %(first_name)s %(last_name)s added!
es: %(first_name)s %(last_name)s adicionado!

en: %(hours)s hour | %(hours)s hours
es[0]: %(hours)s hora
es[1]: %(hours)s horas

en: %(key)s days ago
es: %(key)s dias atrás

en: %(minutes)s minute | %(minutes)s minutes
es[0]: %(minutes)s minuto
es[1]: %(minutes)s minutos

en: %(model)s entry added!
es: %(model)s entrada adicionada!

en: %(model)s entry deleted.
es: %(model)s entrada eliminada.

en: %(model)s entry for %(child)s added!
es: %(model)s entrada para %(child)s adicionada!

en: %(model)s entry for %(child)s updated.
es: %(model)s entrada para %(child)s actualizada.

en: %(model)s entry updated.
es: %(model)s entrada actualizada.

en: %(model)s reading added!
es: %(model)s leitura adicionada!

en: %(model)s reading for %(child)s updated.
es: %(model)s leitura para %(child)s actualizada.

en: %(n)s feeding%(plural)s ago
es: %(n)s alimentaçõe%(plural)s atrás

en: %(seconds)s second | %(seconds)s seconds
es[0]: %(seconds)s segundo
es[1]: %(seconds)s segundos

en: %(since)s ago (%(time)s)
es: há %(since)s (%(time)s)

en: %(timer)s created by %(user)s
es: %(timer)s iniciado por %(user)s

en: %(timer)s stopped.
es: %(timer)s parado.

en: 0 days
es: 0 dias

en: 1 day
es: 1 dia

en: 1 week
es: 1 semana

en: 2 days
es: 2 dias

en: 3 days
es: 3 dias

en: 4 weeks
es: 4 semanas

en: <b>Average Feeding Durations</b>
es: <b>Média da Duração das Alimentações</b>

en: <b>Diaper Change Amounts</b>
es: <b>Quantidade da Mudança de Fralda</b>

en: <b>Diaper Change Types</b>
es: <b>Tipos de Mudança de Fralda</b>

en: <b>Diaper Lifetimes</b>
es: <b>Tempo de Vida da Fralda</b>

en: <b>Sleep Pattern</b>
es: <b>Padrões de Sono</b>

en: <b>Sleep Totals</b>
es: <b>Totais de Sono</b>

en: <b>Total Feeding Amounts</b>
es: <b>Total de Alimentações</b>

en: <b>Weight</b>
es: <b>Peso</b>

en: <div>%(since)s ago</div> <small>%(time)s</small>
es: <div>%(since)s atrás</div> <small>%(time)s</small>

en: <h1>Are you sure you want to delete <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
es: <h1>Tem a certeza que quer eliminar <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Update <span class="text-info">%(object)s</span></h1>
es: <h1>Actualizar <span class="text-info">%(object)s</span></h1>

en: <strong>Error:</strong> %(error)s
es: <strong>Erro:</strong> %(error)s

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
es: <strong>Erro:</strong> Alguns campos têm erros. Veja abaixo, para detalhes

en: <strong>Oh snap!</strong> The two passwords did not match. Please try again.
es: <strong>Que chatice!</strong> As duas passwords não coincidem. Por favor tente novamente.

en: API Browser
es: Navegador de API

en: Actions
es: Acções

en: Active
es: Activo

en: Active Timers
es: Temporizadores Activos

en: Activities
es: Actividades

en: Add
es: Adicionar

en: Add Child
es: Adicionar Criança

en: Add Diaper Change
es: Adicionar Mudança de Fralda

en: Add Feeding
es: Adicionar Alimentação

en: Add Note
es: Adicionar Nota

en: Add Sleep
es: Adicionar Sono

en: Add Temperature Reading
es: Adicionar Temperatura

en: Add Tummy Time
es: Adicionar Tempo de Barriga para Baixo

en: Add Weight
es: Adicionar Peso

en: Add a Child
es: Adicionar uma Criança

en: Add a Diaper Change
es: Adicionar uma mudança de fralda

en: Add a Feeding
es: Adicionar uma Alimentação

en: Add a Note
es: Adicionar uma Nota

en: Add a Sleep Entry
es: Adicionar uma entrada de Sono

en: Add a Temperature Entry
es: Adicionar uma leitura de Temperatura

en: Add a Temperature Reading
es: Adicionar uma leitura de Temperatura

en: Add a Tummy Time Entry
es: Adicionar uma entrada de Tempo de Barriga para Baixo

en: Add a Weight Entry
es: Adicionar uma entrada de Peso

en: Age
es: Idade

en: All inactive timers deleted.
es: Todos os temporizadores inactivos foram apagados.

en: Amount
es: Quantidade

en: Amount: %(amount).0f
es: Quantidade: %(amount).0f

en: Amt.
es: Quantidade

en: Another entry intersects the specified time period.
es: Outra entrada intercepta o período de tempo definido.

en: Are you sure you want to delete %(number)s inactive timer%(plural)s?
es: Tem a certeza que deseja eliminar %(number)s temporizadore%(plural)s inactivo%(plural)s?

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and changings. To get started, just click the button below to add your first (or second, third, etc.) child!
es: À medida que o número de entradas aumenta, o Baby Buddy vai ajudar parentes e cuidadores a identificar pequenos padrões nos hábitos dos bebés, usando o painel e os gráficos.Baby Buddy é mobile-friendly e usa um tema escuro para ajudar mães e pais cansados com alimentações e mudanças de fralda às 2 da manhã. Para começar, simplesmente clique no botão abaixo para adicionar a sua primeira (ou segunda, ou terceira, etc.) criança!

en: Average Feeding Durations
es: Média de Duração das Alimentações

en: Average awake duration
es: Média de tempo acordado

en: Average duration
es: Duração média

en: Average duration (minutes)
es: Duração média (minutos)

en: Average nap duration
es: Média de duração das sestas

en: Average naps per day
es: Média de sestas por dua

en: Average sleep duration
es: Média de duração dos sonos

en: Birth Date
es: Data de Nascimento

en: Birth date
es: Data de nascimento

en: Black
es: Preto

en: Born
es: Nascimento

en: Both breasts
es: Ambas as mamas

en: Bottle
es: Biberão

en: Breast milk
es: Leite materno

en: Brown
es: Castanho

en: Cancel
es: Cancelar

en: Change
es: Mudança de fralda

en: Change Password
es: Mudar Password

en: Change amount
es: Quantidade da Fralda

en: Changes
es: Mudanças de fralda

en: Chat / Support
es: Chat / Suporte

en: Child
es: Criança

en: Child actions
es: Acções da criança

en: Children
es: Crianças

en: Color
es: Cor

en: Contents
es: Conteúdo

en: Contents: %(contents)s
es: Conteúdo: %(contents)s

en: Create User
es: Novo Utilizador

en: Dashboard
es: Painel

en: Database Admin
es: Administrador da Base de Dados

en: Date
es: Data

en: Date can not be in the future.
es: Data não pode ser no futuro.

en: Date/time can not be in the future.
es: Data/hora não podem ser no futuro.

en: Delete
es: Apagar

en: Delete %(object)s
es: Apagar %(object)s

en: Delete All Inactive Timers
es: Apagar todos os temporizadores inactivos

en: Delete Inactive
es: Apagar inactivo

en: Delete Inactive Timers
es: Apagar Temporizadores Inactivos

en: Delete User
es: Eliminar Utilizador

en: Delete a Child
es: Apagar uma Criança

en: Delete a Diaper Change
es: Apagar uma mudança de fralda

en: Delete a Feeding
es: Apagar uma Alimentação

en: Delete a Note
es: Apagar uma Nota

en: Delete a Sleep Entry
es: Apagar uma entrada de Sono

en: Delete a Temperature Reading
es: Apagar uma leitura de Temperatura

en: Delete a Tummy Time Entry
es: Apagar uma entrada de Tempo de Barriga para Baixo

en: Delete a Weight Entry
es: Apagar uma entrada de Peso

en: Delete timer
es: Apagar temporizador

en: Diaper Amounts
es: Quantidade na Fralda

en: Diaper Change
es: Mudança de Fralda

en: Diaper Change Amounts
es: Quantidades na Mudança de Fralda

en: Diaper Change Types
es: Tipos de Mudança de Fralda

en: Diaper Changes
es: Mudanças de Fralda

en: Diaper Lifetimes
es: Tempos de vida das Fraldas

en: Diaper change amount
es: Quantidade da mudança de fralda

en: Diaper change frequency
es: Frequência da mudança de fralda

en: Duration
es: Duração

en: Duration too long.
es: Duração demasiado longa.

en: Dutch
es: Holandês

en: Edit
es: Editar

en: End
es: Final

en: End time
es: Hora de fim

en: English
es: Inglês

en: Enter your account email address in the form below. If the address is valid, you will receive instructions for resetting your password.
es: Insira o seu e-mail no formulário abaixo. Se o endereço for válido, receberá instruções para o reset da sua password.

en: Enter your new password in each field below.
es: Insira a sua nova password em cada um dos campos abaixo

en: Feeding
es: Alimentação

en: Feeding Amounts
es: Quantidades de Alimentações

en: Feeding Durations (Average)
es: Durações das Alimentações (Média)

en: Feeding amount
es: Quantidade de alimentação

en: Feeding frequency
es: Frequência de alimentação

en: Feeding frequency (past 2 weeks)
es: Frequência de alimentação (últimas 2 semanas)

en: Feeding frequency (past 3 days)
es: Frequência de alimentação (últimos 3 dias)

en: Feedings
es: Alimentações

en: Filter
es: Filtro

en: Filters
es: Filtros

en: Finnish
es: Finlandês

en: First Name
es: Primeiro nome

en: First name
es: Primeiro nome

en: Forgot Password
es: Password Esquecida

en: Forgot your password?
es: Esqueceu a sua password?

en: Formula
es: Fórmula

en: Fortified breast milk
es: Leite materno fortificado

en: French
es: Francês

en: German
es: Alemão

en: Green
es: Verde

en: Hide Empty Dashboard Cards
es: Esconder Cartões Vazios do Painel

en: Hide data older than
es: Esconder dados anteriores a

en: Home
es: Início

en: Hours of sleep
es: Horas de sono

en: If supported by browser, the dashboard will only refresh when visible, and also when receiving focus.
es: Se suportado pelo browser, o painel apenas refrescará quando visível, etambém quando estiver em foco

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
es: Se não receber um e-mail, por favor verifique o endereço com o qual se registou e a sua caixa de spam.

en: Italian
es: Italiano

en: Key
es: Chave

en: Language
es: Língua

en: Last Diaper Change
es: Última Mudança de Fralda

en: Last Feeding
es: Última Alimentação

en: Last Feeding Method
es: Último Método de Alimentação

en: Last Name
es: Último Nome

en: Last Sleep
es: Último Sono

en: Last Tummy Time
es: Último tempo de Barriga para Baixo

en: Last name
es: Último nome

en: Learn about and predict baby's needs without (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
es: Aprenda e preveja as necessidades do(s) bebé(s) sem (<em>muita</em>) adivinhação utilizando o Baby Buddy para contorlar &mdash;

en: Left breast
es: Mama esquerda

en: Log in
es: Entrada

en: Login
es: Entrada

en: Method
es: Método

en: Milestone
es: Meta

en: Name
es: Nome

en: Name does not match child name.
es: Nome não coincide com o nome da criança.

en: Nap
es: Sesta

en: Never
es: Nunca

en: Next
es: Seguinte

en: No children found.
es: Nenhuma criança encontrada.

en: No data yet
es: Não há dados ainda

en: No diaper changes found.
es: Não foram encontradas mudanças de fralda

en: No feedings found.
es: Não foram encontradas alimentações.

en: No inactive timers exist.
es: Não foram encontrados temporizadores activos.

en: No notes found.
es: Não foram encontradas notas

en: No sleep entries found.
es: Não foram encontradas entradas de sono.

en: No temperature entries found.
es: Não foram encontradas entradas de temperatura

en: No timer entries found.
es: Não foram encontradas entradas de temporizador.

en: No tummy time entries found.
es: Não foram encontradas entradas de Tempo de Barriga para Baixo

en: No users found.
es: Não foram encontrados utilizadores

en: No weight entries found.
es: Não foram encontradas entradas de peso.

en: None
es: Nenhum

en: Not enough data
es: Não há dados suficientes

en: Note
es: Nota

en: Notes
es: Notas

en: Number of changes
es: Número de Mudanças de Fralda

en: Number of feedings
es: Número de alimentações

en: Parent fed
es: Alimentado pelos pais

en: Password Reset
es: Reset da Password

en: Password Reset Successfully!
es: Reset da Password com Sucesso!

en: Password updated.
es: Password actualizada

en: Past Week
es: Última semana

en: Permission Denied
es: Permissão Negada

en: Picture
es: Imagem

en: Previous
es: Anterior

en: Quick Start Timer
es: Temporizador Rápido

en: Refresh rate
es: Taxa de refrescamento

en: Regenerate
es: Regenerar

en: Reports
es: Relatórios

en: Reset Email Sent
es: Password de reset enviada por e-mail

en: Reset Password
es: Fazer reset à password

en: Restart timer
es: Reiniciar temporizador

en: Right breast
es: Mama direita

en: Self fed
es: Alimentado(a) por si próprio(a)

en: Settings
es: Preferências

en: Settings saved!
es: Preferências salvas!

en: Sleep
es: Sono

en: Sleep Pattern
es: Padrões de Sono

en: Sleep Totals
es: Totais de Sono

en: Sleep entry
es: Novo sono

en: Solid
es: Sólido

en: Solid food
es: Comida sólida

en: Source Code
es: Código Fonte

en: Spanish
es: Espanhol

en: Start
es: Início

en: Start Timer
es: Iniciar Temporizador

en: Start time
es: Hora de início

en: Start time must come before end time.
es: Hora de início deve ser antes da hora do final

en: Started
es: Iniciado

en: Started by %(user)s at %(start)s
es: Iniciado por %(user)s às %(start)s

en: Statistics
es: Estatísticas

en: Stopped
es: Parado

en: Submit
es: Submeter

en: Support
es: Suporte

en: Swedish
es: Sueco

en: Temperature
es: Temperatura

en: Temperature reading
es: Leitura de temperatura

en: There is not enough data to generate this report.
es: Não há dados suficientes para gerar este relatório.

en: This setting controls which data will be shown in the dashboard.
es: Esta definição controla que dados são mostrados no painel

en: Time
es: Tempo

en: Time between changes (hours)
es: Tempo entre mudanças de fralda (horas)

en: Time of day
es: Hora

en: Timeline
es: Linha temporal

en: Timer
es: Temporizador

en: Timer #{id}
es: Temporizador #{id}

en: Timer actions
es: Acções do temporizador

en: Timers
es: Temporizadores

en: Timezone
es: Fuso Horário

en: To confirm this action. Type the full name of the child below.
es: Para confirmar esta acção, escreva o nome completo da criança abaixo.

en: Today
es: Hoje

en: Today's Feeding
es: Alimentações de Hoje

en: Today's Naps
es: Sestas de Hoje

en: Today's Sleep
es: Sono de Hoje

en: Today's Tummy Time
es: Tempo de Barriga para Baixo de Hoje

en: Total feeding amount
es: Total de alimentação

en: Total feedings
es: Total de alimentações

en: Total sleep
es: Total de sono

en: Tummy Time
es: Tempo de barriga para baixo

en: Tummy Time entry
es: Registo de tempo de barriga para baixo

en: Turkish
es: Turco

en: Type
es: Tipo

en: Update
es: Actualizar

en: Update a Diaper Change
es: Actualizar uma mudança de fralda

en: Update a Feeding
es: Actualizar uma Alimentação

en: Update a Note
es: Actualizar uma Nota

en: Update a Sleep Entry
es: Adicionar uma entrada de Sono

en: Update a Tummy Time Entry
es: Actualizar uma entrada de Tempo de Barriga para Baixo

en: User
es: Utilizador

en: User %(username)s added!
es: Utilizador %(username)s adicionado!

en: User %(username)s updated.
es: Utilizador %(username)s actualizado.

en: User API key regenerated.
es: Chave API do utilizador regenerada.

en: User Profile
es: Perfil do Utilizador

en: User Settings
es: Preferências de Utilizadoe

en: User {user} deleted.
es: Utilizador {user} eliminado.

en: Users
es: Utilizadores

en: View Timers
es: Ver Temporizadores

en: We've emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
es: Se alguma conta existir com o seu e-mail, foram enviadas instruções para definir a sua password. Deverá recebê-lo em breve.

en: Weight
es: Peso

en: Weight change per week
es: Alterações de peso por semana

en: Weight entry
es: Novo peso

en: Welcome to Baby Buddy!
es: Bem-vindo ao Baby Buddy!

en: Welcome!
es: Bem-vindo!

en: Wet
es: Molhado

en: Wet and/or solid is required.
es: Molhado e/ou sólido é um campo obrigatório

en: Yellow
es: Amarelo

en: You do not have permission to access this resource. Contact a site administrator for assistance.
es: Não tem permissão para aceder a este recurso. Contacte o administrador do site para assitência

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
es: A sua password foi definida. Pode agora fazer login

en: disabled
es: desactivado

en: most recent
es: mais recente

en: show all data
es: mostrar todos os dados

en: solid
es: sólido

en: today
es: hoje

en: wet
es: molhado

en: yesterday
es: ontem

en: {user}'s Settings
es: Preferências de {user}
