Baby Buddy - en to fi translation catalogue (330 entries)

en:  days ago
fi: ␣päivää sitten

en: %(child)s fell asleep.
fi: %(child)s nukahti.

en: %(child)s finished feeding.
fi: %(child)s lopetti syömisen.

en: %(child)s finished tummy time.
fi: %(child)s lopetti maha-ajan.

en: %(child)s started feeding.
fi: %(child)s aloitti syömisen.

en: %(child)s started tummy time!
fi: %(child)s aloitti maha-ajan!

en: %(child)s woke up.
fi: %(child)s heräsi.

en: %(duration)s at %(end)s
fi: %(duration)s %(end)s

en: %(first_name)s %(last_name)s added!
fi: %(first_name)s %(last_name)s lisätty!

en: %(hours)s hour | %(hours)s hours
fi[0]: %(hours)s tunti
fi[1]: %(hours)s tuntia

en: %(key)s days ago
fi: %(key)s päivää sitten

en: %(minutes)s minute | %(minutes)s minutes
fi[0]: %(minutes)s minuutti
fi[1]: %(minutes)s minuuttia

en: %(model)s entry added!
fi: %(model)s -merkintä lisätty!

en: %(model)s entry deleted.
fi: %(model)s -merkintä poistettu.

en: %(model)s entry for %(child)s added!
fi: %(model)s -merkintä lapselle %(child)s lisätty!

en: %(model)s entry for %(child)s updated.
fi: %(model)s -merkintä lapselle %(child)s päivitetty.

en: %(model)s entry updated.
fi: %(model)s -merkintä päivitetty.

en: %(model)s reading added!
fi: %(model)s -lukema lisätty!

en: %(model)s reading for %(child)s updated.
fi: %(model)s -lukema lapselle %(child)s päivitetty.

en: %(seconds)s second | %(seconds)s seconds
fi[0]: %(seconds)s sekunti
fi[1]: %(seconds)s sekuntia

en: %(since)s ago (%(time)s)
fi: %(since)s sitten (%(time)s)

en: %(timer)s created by %(user)s
fi: %(timer)s, jonka loi %(user)s

en: 0 days
fi: 0 päivää

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: 2 days
fi: 2 päivää

en: 3 days
fi: 3 päivää

en: 4 weeks
fi: 4 viikkoa

en: <b>Average Feeding Durations</b>
fi: <b>Imetyksen kesto keskimäärin</b>

en: <b>Diaper Change Amounts</b>
fi: <b>Vaipanvaihtomäärät</b>

en: <b>Diaper Change Types</b>
fi: <b>Vaipanvaihtotyypit</b>

en: <b>Diaper Lifetimes</b>
fi: <b>Vaippojen eliniät</b>

en: <b>Head Circumference</b>
fi: <b>Päänympärys</b>

en: <b>Height</b>
fi: <b>Pituus</b>

en: <b>Sleep Pattern</b>
fi: <b>Unimallit</b>

en: <b>Sleep Totals</b>
fi: <b>Unet yhteensä</b>

en: <b>Temperature</b>
fi: <b>Lämpötila</b>

en: <b>Weight</b>
fi: <b>Paino</b>

en: <h1>Are you sure you want to delete <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
fi: <h1>Haluatko varmasti poistaa <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Are you sure you want to unlock <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
fi: <h1>Oletko varma että haluat avata <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Update <span class="text-info">%(object)s</span></h1>
fi: <h1>Päivitä <span class="text-info">%(object)s</span></h1

en: <strong>Error:</strong> %(error)s
fi: <strong>Virhe:</strong> %(error)s

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
fi: <strong>Virhe:</strong> Joissakin kentissä on virheitä. Tarkista ne alta.

en: <strong>Oh snap!</strong> The two passwords did not match. Please try again.
fi: <strong>Oh snap!</strong> Salasanat eivät täsmänneet. Ole hyvä ja yritä uudelleen.

en: API Browser
fi: API-selain

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Activities
fi: Aktiviteetit

en: Add
fi: Lisää

en: Add Child
fi: Lisää lapsi

en: Add Diaper Change
fi: Lisää vaipanvaihto

en: Add Feeding
fi: Lisää syöttö

en: Add Head Circumference
fi: Lisää päänympärys

en: Add Height
fi: Lisää pituus

en: Add Note
fi: Lisää muistiinpano

en: Add Pumping Entry
fi: Lisää pumppaus

en: Add Sleep
fi: Lisää uni

en: Add Temperature Reading
fi: Lisää lämpötila

en: Add Tummy Time
fi: Lisää maha-aika

en: Add Weight
fi: Lisää paino

en: Add a Child
fi: Lisää lapsi

en: Add a Diaper Change
fi: Lisää vaipanvaihto

en: Add a Feeding
fi: Lisää syöttö

en: Add a Head Circumference Entry
fi: Lisää päänympärysmerkintä

en: Add a Height Entry
fi: Lisää pituusmerkintä

en: Add a Note
fi: Lisää muistiinpano

en: Add a Pumping Entry
fi: Lisää pumppausmerkintä

en: Add a Sleep Entry
fi: Lisää uni

en: Add a Temperature Entry
fi: Lisää lämpötila

en: Add a Temperature Reading
fi: Lisää lämpötila

en: Add a Tummy Time Entry
fi: Lisää maha-aika

en: Add a Weight Entry
fi: Lisää paino

en: Add a device
fi: Lisää laite

en: Age
fi: Ikä

en: Amount
fi: Määrä

en: Amt.
fi: Määrä

en: Another entry intersects the specified time period.
fi: Toinen merkintä on päällekkäin annetun aikavälin kanssa.

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and changings. To get started, just click the button below to add your first (or second, third, etc.) child!
fi: Sitä mukaan, kun datamäärä kasvaa, BabyBuddy tulee auttamaan vanhempia ja huoltajia huomaamaan mallit vauvan tavoista käyttämällä työpöytää ja kuvaajia. BabyBuddy on mobiiliystävällinen ja käyttää tummaa teemaa auttaakseen väsyneitä vanhempia aamuyön vaipanvaihdoissa ja syötöissä. Aloittaaksesi paina alla olevaa painiketta ja lisää ensimmäinen (tai toinen, kolmas, jne.) lapsi!

en: Average Feeding Durations
fi: Syöttöjen kesto keskimäärin

en: Average awake duration
fi: Hereilläoloaika keskimäärin

en: Average duration
fi: Kesto keskimäärin

en: Average duration (minutes)
fi: Kesto keskimäärin minuuteissa

en: Average nap duration
fi: Päiväunen kesto keskimäärin

en: Average naps per day
fi: Päiväunia päivässä

en: Average sleep duration
fi: Unen kesto keskimäärin

en: Birth Date
fi: Syntymäpäivä

en: Birth date
fi: Syntymäpäivä

en: Black
fi: Musta

en: Born
fi: Syntyi

en: Both breasts
fi: Molemmat tissit

en: Bottle
fi: Pullo

en: Breast milk
fi: Rintamaito

en: Brown
fi: Ruskea

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Change
fi: Vaihto

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Change amount
fi: Vaihtojen määrä

en: Changes
fi: Vaihdot

en: Chat / Support
fi: Chat / tuki

en: Child
fi: Lapsi

en: Child actions
fi: Lapsen toiminnot

en: Children
fi: Lapset

en: Color
fi: Väri

en: Create User
fi: Luo käyttäjä

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Database Admin
fi: Tietokantahallinta

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Date can not be in the future.
fi: Päivämäärä ei voi olla tulevaisuudessa.

en: Date/time can not be in the future.
fi: Aika ei voi olla tulevaisuudessa.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete %(object)s
fi: Poista %(object)s

en: Delete User
fi: Poista käyttäjä

en: Delete a Child
fi: Poista lapsi

en: Delete a Diaper Change
fi: Poista vaipanvaihto

en: Delete a Feeding
fi: Poista syöttö

en: Delete a Head Circumference Entry
fi: Poista päänympärysmerkintä

en: Delete a Height Entry
fi: Poista pituusmerkintä

en: Delete a Note
fi: Poista muistiinpano

en: Delete a Pumping Entry
fi: Poista pumppausmerkintä

en: Delete a Sleep Entry
fi: Poista uni

en: Delete a Temperature Reading
fi: Poista lämpötila

en: Delete a Tummy Time Entry
fi: Poista maha-aika

en: Delete a Weight Entry
fi: Poista paino

en: Diaper Amounts
fi: Vaippojen määrä

en: Diaper Change
fi: Vaipanvaihto

en: Diaper Change Amounts
fi: Vaipanvaihtomäärät

en: Diaper Change Types
fi: Vaipanvaihtotyypit

en: Diaper Changes
fi: Vaipanvaihdot

en: Diaper Lifetimes
fi: Vaippojen eliniät

en: Diaper change amount
fi: Vaipanvaihtomäärä

en: Diaper change frequency
fi: Vaipanvaihtotaajuus

en: Diaper change frequency (past 2 weeks)
fi: Vaipanvaihtotaajuus (past 2 weeks)

en: Diaper change frequency (past 3 days)
fi: Vaipanvaihtotaajuus (past 3 days)

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration too long.
fi: Liian pitkä kesto.

en: Dutch
fi: hollanti

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Email
fi: Sähköposti

en: End
fi: Lopetus

en: End time
fi: Lopetus

en: English (UK)
fi: englanti (Yhdistynyt kuningaskunta)

en: English (US)
fi: englanti (Yhdysvallat)

en: Enter your account email address in the form below. If the address is valid, you will receive instructions for resetting your password.
fi: Syötä sähköpostiosoitteesi alla olevaan kenttään. Sähköpostiin lähetetään ohjeet salasanan palautukselle.

en: Enter your new password in each field below.
fi: Syötä uusi salasana alle.

[ctx: Error modal]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: Error modal]
en: Error
fi: Virhe

en: Feeding
fi: Syöttö

en: Feeding Amounts
fi: Syöttöjen määrä

en: Feeding Durations (Average)
fi: Syötön kesto keskimäärin

en: Feeding amount
fi: Syötön määrä

en: Feeding frequency
fi: Syöttötaajuus

en: Feedings
fi: Syötöt

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Finnish
fi: suomi

en: First Name
fi: Etunimi

en: First name
fi: Etunimi

en: Forgot Password
fi: Unohditko salasanan?

en: Forgot your password?
fi: Unohditko salasanan?

en: Formula
fi: Korvike

en: Fortified breast milk
fi: Rikastettu rintamaito

en: French
fi: ranska

en: German
fi: saksa

en: Green
fi: Vihreä

en: Head Circumference
fi: Päänympärys

en: Head Circumference entry
fi: Päänympätysmerkintä

en: Height
fi: Pituus

en: Height entry
fi: Pituusmerkintä

en: Hide Empty Dashboard Cards
fi: Piilota tyhjät työpöydän kortit

en: Hide data older than
fi: Piilota vanhempi data kuin

en: Home
fi: Koti

en: Hours of sleep
fi: Unitunnit

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
fi: Jos viestiä ei tule, tarkista roskapostikansiosi.

en: Italian
fi: italia

en: Key
fi: Avain

en: Language
fi: Kieli

en: Last Diaper Change
fi: Viimeisin vaipanvaihto

en: Last Feeding
fi: Edellinen syöttö

en: Last Feeding Method
fi: Viimeisin syöttötapa

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Last Pumping
fi: Viimeisin pumppaus

en: Last Sleep
fi: Edellinen uni

en: Last Tummy Time
fi: Viimeisin maha-aika

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Last used
fi: Viimeksi käytetty

en: Learn about and predict baby's needs without (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
fi: Opi ennustamaan lapsen tarpeita ilman (<em>niin suurta</en>) arvailua käyttämällä BabyBuddy-sovellusta &mdash;

en: Left breast
fi: Vasen

en: Locked
fi: Lukittu

en: Log in
fi: Kirjaudu

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Measurements
fi: Mitat

en: Method
fi: Tapa

en: Milestone
fi: Virstanpylväs

en: Name
fi: Nimi

en: Name does not match child name.
fi: Nimi ei täsmää lapseen.

en: Nap
fi: Päiväuni

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Next
fi: Seuraava

en: No children found.
fi: Lapsia ei löytynyt.

en: No diaper changes found.
fi: Vaipanvaihtoja ei löytynyt.

en: No events
fi: Ei tapahtumia

en: No feedings found.
fi: Syöttöjä ei löytynyt.

en: No head circumference entries found.
fi: Päänympärysmerkintöjä ei löytynyt

en: No height entries found.
fi: Pituusmerkintöjä ei löytynyt

en: No notes found.
fi: Muistiinpanoja ei löytynyt.

en: No pumping entries found.
fi: Pumppausmerkintöjä ei löytynyt

en: No sleep entries found.
fi: Unia ei löytynyt.

en: No temperature entries found.
fi: Lämpötiloja ei löytynyt.

en: No timer entries found.
fi: Akastimia ei löytynyt.

en: No tummy time entries found.
fi: Ei maha-aikoja.

en: No users found.
fi: Käyttäjiä ei löytynyt.

en: No weight entries found.
fi: Painomerkintöjä ei löytynyt.

en: None
fi: Ei mitään

en: Not enough data
fi: Ei riittävästi dataa

en: Note
fi: Muistiinpano

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Number of changes
fi: Vaihtojen määrä

en: Number of feedings
fi: Syöttöjen määrä

en: Page Not Found
fi: Sivua ei löytynyt

en: Parent fed
fi: Vanhempi syötti

en: Password
fi: Salasana

en: Password Reset
fi: Salasanan nollaus

en: Password Reset Successfully!
fi: Salasana nollattu!

en: Password updated.
fi: Salasana vaihdettu.

en: Past Week
fi: Viime viikko

en: Permission Denied
fi: Pääsy kielletty

en: Picture
fi: Kuva

en: Polish
fi: puola

en: Previous
fi: Edellinen

en: Pumping
fi: Pumppaus

en: Pumping Amounts
fi: Pumppausmäärät

en: Pumping entry
fi: Pumppausmerkintä

en: Quick Start Timer
fi: Pika-ajastin

en: Read only
fi: Vain luku

en: Recent Sleep
fi: Viimeisin uni

en: Refresh rate
fi: Päivitystaajuus

en: Regenerate
fi: Luo uudelleen

en: Reports
fi: Raportit

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset Email Sent
fi: Salasanan vaihtosähköposti lähetetty

en: Reset Password
fi: Nollaa salasana

en: Restart timer
fi: Käynnistä ajastin uudelleen

en: Return to Baby Buddy
fi: Palaa Baby Buddyyn

en: Right breast
fi: Oikea

en: Self fed
fi: Söi itse

en: Server Error
fi: Palvelinvirhe

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings saved!
fi: Asetukset tallennettu!

en: Site
fi: Sivusto

en: Sleep
fi: Uni

en: Sleep Pattern
fi: Unikuvio

en: Sleep Totals
fi: Uni yhteensä

en: Sleep entry
fi: Unimerkintä

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Solid food
fi: Kiinteä ruoka

en: Source Code
fi: Lähdekoodi

en: Spanish
fi: espanja

en: Staff
fi: Henkilökunta

en: Start
fi: Aloitus

en: Start Timer
fi: Aloita ajastin

en: Start time
fi: Aloitus

en: Start time must come before end time.
fi: Aloitus on oltava ennen lopetusta.

en: Started
fi: Alkoi

en: Started by %(user)s at %(start)s
fi: %(user)s aloitti %(start)s

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Submit
fi: Lähetä

en: Support
fi: Tuki

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Temperature reading
fi: Lämpötilalukema

en: There is not enough data to generate this report.
fi: Ei riittävästi dataa tämän raportin luomiseen.

en: Time
fi: Aika

en: Time between changes (hours)
fi: Vaihtoväli

en: Time of day
fi: Ajankohta

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Timer
fi: Ajastin

en: Timer #{id}
fi: Ajastin {id}

en: Timer actions
fi: Ajastintoiminnot

en: Timers
fi: Ajastimet

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: To confirm this action. Type the full name of the child below.
fi: Vahvista kirjoittamalla lapsen koko nimi.

en: Today
fi: tänään

en: Today's Naps
fi: Päiväunet tänään

en: Today's Tummy Time
fi: Maha-aika tänään

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total duration
fi: Kokonaiskesto

en: Total duration (minutes)
fi: Kokonaiskesto (minuutteja)

en: Total feedings
fi: Syötöt yhteensä

en: Total sleep
fi: Uni yhteensä

en: Tummy Time
fi: Maha-aika

en: Tummy Time entry
fi: Maha-aikamerkintä

en: Turkish
fi: turkki

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unlock
fi: Avaa

en: Unlock User
fi: Avaa käyttäjä

en: Update
fi: Päivitä

en: Update a Diaper Change
fi: Päivitä vaipanvaihto

en: Update a Feeding
fi: Päivitä syöttö

en: Update a Note
fi: Päivitä muistiinpano

en: Update a Sleep Entry
fi: Päivitä uni

en: Update a Tummy Time Entry
fi: Päivitä maha-aika

en: User
fi: Käyttäjä

en: User %(username)s added!
fi: Käyttäjä %(username)s lisätty!

en: User %(username)s updated.
fi: Käyttäjä %(username)s päivitetty.

en: User API key regenerated.
fi: Käyttäjän API-avain luotu uudelleen.

en: User Profile
fi: Profiili

en: User Settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: User locked.
fi: Käyttäjä lukittu.

en: User {user} deleted.
fi: Käyttäjä {user} poistettu.

en: Users
fi: Käyttäjät

en: View Timers
fi: Näytä ajastimet

en: We've emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
fi: Olemme lähettäneet sähköpostiisi ohjeet salasanan palautukselle, jos sähköpostiosoitteella oleva tili on olemassa.

en: Weight
fi: Paino

en: Weight change per week
fi: Painonmuutos viikossa

en: Weight entry
fi: Painomerkintä

en: Welcome to Baby Buddy!
fi: Tervetuloa Baby Buddyyn!

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

en: Wet
fi: Märkä

en: Yellow
fi: Keltainen

en: You do not have permission to access this resource. Contact a site administrator for assistance.
fi: Sinulla ei ole oikeutta tähän resurssiin.

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
fi: Salasana on asetettu. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.

en: disabled
fi: pois käytöstä

en: most recent
fi: viimeisin

en: show all data
fi: näytä kaikki data

en: solid
fi: kiinteä

en: today
fi: tänään

en: wet
fi: märkä

en: yesterday
fi: eilen

en: {user}'s Settings
fi: Käyttäjän {user} asetukset
