Baby Buddy - en to da translation catalogue (353 entries)

en:  days ago
da: %(key)s dage siden

en: %(child)s fell asleep.
da: %(child)s faldt i søvn.

en: %(child)s finished feeding.
da: %(child)s afsluttede madning.

en: %(child)s finished tummy time.
da: %(child)s afsluttede mavetid.

en: %(child)s had a diaper change.
da: %(child)s fik skiftet bleen.

en: %(child)s started feeding.
da: %(child)s begyndte madning.

en: %(child)s started tummy time!
da: %(child)s begyndte mavetid.

en: %(child)s woke up.
da: %(child)s vågnede.

en: %(count)s active timer%(plural)s
da: %(count)s aktiv timer%(plural)s

en: %(count)s nap%(plural)s
da: %(count)s lur%(plural)s

en: %(count)s sleep entries
da: %(count)s søvn indtastninger

en: %(counter)s sleep | %(counter)s sleep
da[0]: %(count)s søvn indtastninger
da[1]: %(count)s søvn indtastninger

en: %(first_name)s %(last_name)s added!
da: %(first_name)s %(last_name)s tilføjet!

en: %(key)s days ago
da: %(key)s dage siden

en: %(model)s entry added!
da: %(model)s indtastning tilføjet!

en: %(model)s entry for %(child)s added!
da: %(model)s indtastning for %(child)s tilføjet!

en: %(model)s entry for %(child)s updated.
da: %(model)s indtastning for %(child)s opdateret.

en: %(model)s entry updated.
da: %(model)s indtastning opdateret

en: %(since)s ago (%(time)s)
da: %(since)er siden (%(time)s)

en: %(time)s ago
da: %(time)s siden

en: %(timer)s created by %(object.user)s
da: %(timer)s oprettet af %(object.user)s

en: %(timer)s stopped.
da: %(timer)s stoppet

en: 0 days
da: 0 dage

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 week
da: 1 uge

en: 2 days
da: 2 dage

en: 3 days
da: 3 dage

en: 4 weeks
da: 4 uger

en: <b>Average Feeding Durations</b>
da: <b>Gennemsnitlig Madningslængder</b>

en: <b>Diaper Change Amounts</b>
da: <b>Bleskiftemængder</b>

en: <b>Diaper Change Types</b>
da: <b>Bleskift Typer<b>

en: <b>Diaper Lifetimes</b>
da: <b>Ble Levetider</b>

en: <b>Head Circumference</b>
da: <b>Hovedmål</b>

en: <b>Height</b>
da: <b>Højde</b>

en: <b>Sleep Pattern</b>
da: <b>Søvnmønster</b>

en: <b>Sleep Totals</b>
da: <b>Totalt antal søvn</b>

en: <b>Temperature</b>
da: Temperatur

en: <b>Total Feeding Amounts</b>
da: <b>Total Fodringsmængde</b>

en: <b>Weight</b>
da: <b>Vægt</b>

en: <h1>Are you sure you want to delete <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
da: <h1>Er du sikker på du vil slette <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Are you sure you want to unlock <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
da: <h1>Er du sikker på du vil slette <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Update <span class="text-info">%(object)s</span></h1>
da: 
    <h1>Opdater <span class="text-info">%(object)s</span></h1>

en: <p class="mb-0"><strong>Oh snap!</strong> The
                    two passwords did not match. Please try again.</p>
da: <p class="mb-0"><strong>For pokker!</strong> De to indtastede adgangskoder matcher ikke. Prøv venligst igen. </p>

en: <p class="mb-0">Enter your account email address in the
            form below. If the address is valid, you will receive instructions for
            resetting your password.</p>
da: <p class="mb-0">Indtast din adresse i formularen herunder. Hvis adressen 
    er gyldig vil du modtage instruktioner via email, i hvordan du kan
     nulstille dit password.</p>

en: <p>We've emailed you instructions for setting your
                password, if an account exists with the email you entered. You
                should receive them shortly.</p>
            <p class="mb-0">If you don't receive an email, please make sure you've
                entered the address you registered with, and check your spam
                folder.</p>
da: <p>Vi har sendt dig en e-mail med instruktioner til indstilling af din
                 adgangskode, hvis der findes en konto med den e-mail, du har indtastet. Du
                 skulle modtage dem inden længe.</p>
             <p class="mb-0">Hvis du ikke modtager en e-mail, skal du sørge for, at du har
                 indtastet den adresse, du har registreret dig med, og tjekke din spam
                 mappe.</p>

en: <strong>Error:</strong> %(error)s
da: <strong>Fejl:</strong>%(error)s

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
da: <Strong>Fejl:</Strong> Nogle felter indeholder fejl. Se nedenstående for detaljer

en: <strong>Oh snap!</strong> The two passwords did not match. Please try again.
da: <strong>Sørens!</strong> De to adgangskoder er ikke ens. Prøv venligst igen.

en: Actions
da: Handlinger

en: Active
da: Aktiv

en: Active Timers
da: Aktive Timere

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Add
da: Tilføj

en: Add BMI
da: Tilføj BMI

en: Add Child
da: Tilføj Barn

en: Add Diaper Change
da: Tilføj Bleskift

en: Add Feeding
da: Tilføj Madning

en: Add Head Circumference
da: Tilføj Hovedmål

en: Add Height
da: Tilføj Højde

en: Add Note
da: Tilføj Note

en: Add Sleep
da: Tilføj Søvn

en: Add Temperature Reading
da: Tilføj Temperaturmåling

en: Add Tummy Time
da: Tilføj Mavetid

en: Add Weight
da: Tilføj Vægt

en: Add a BMI Entry
da: Tilføj en BMI Registrering

en: Add a Change
da: Tilføj et bleskift

en: Add a Child
da: Tilføj et barn

en: Add a Diaper Change
da: Tilføj et bleskift

en: Add a Feeding
da: Tilføj en madning

en: Add a Head Circumference Entry
da: Tilføj et Hovedmål

en: Add a Height Entry
da: Tilføj en Højderegistrering

en: Add a Note
da: Tilføj en Note

en: Add a Sleep Entry
da: Tilføj en

en: Add a Temperature Entry
da: Tilføj en Temperaturregistrering

en: Add a Temperature Reading
da: Tilføj en Temperaturmåling

en: Add a Tummy Time Entry
da: Tilføj en Mavetid registrering

en: Add a Weight Entry
da: Tilføj en Vægtindtastning

en: Add a device
da: Tilføj en enhed

en: Age
da: Alder

en: All inactive timers deleted.
da: Alle inaktive timere blev slettet.

en: Amount
da: Mængde

en: Amt.
da: Mgd.

en: Another entry intersects the specified time period.
da: En anden registrering skærer den angivne tidsperiode.

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help
                parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits
                using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and
                uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and
                changings. To get started, just click the button below to add your
                first (or second, third, etc.) child!
da: Efterhånden som antallet af registreringer vokser, hjælper Baby Buddy
                 forældre og omsorgspersoner til at identificere små mønstre i babys vaner
                 ved hjælp af dashboardet og grafer. Baby Buddy er mobilvenlig og
                 bruger et mørkt tema til at hjælpe trætte mødre og fædre med amning og bleskift kl. 2
                 om natten. For at komme i gang skal du blot klikke på knappen nedenfor for at tilføje din
                 første (eller andet, tredje osv.) barn!

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and changings. To get started, just click the button below to add your first (or second, third, etc.) child!
da: Efterhånden som antallet af registreringer vokser, hjælper Baby Buddy forældre og omsorgspersoner med at identificere små mønstre i babys vaner ved hjælp af dashboardet og grafer. Baby Buddy er mobilvenlig og bruger et mørkt tema til at hjælpe trætte mødre og fædre med admning og bleskift kl. 2 om natten. For at komme i gang skal du blot klikke på knappen nedenfor for at tilføje din første (eller andet, tredje osv.) barn!

en: Average Feeding Durations
da: Gennemsnitlig madningslængde

en: Average awake duration
da: Gennemsnitlig tid vågen

en: Average duration
da: Gennemsnitlig længde

en: Average duration (minutes)
da: Gennemsnitslængde (minutter)

en: Average nap duration
da: Gennemsnitlig lurlængde

en: Average naps per day
da: Gennemsnitlige antal lure per dag

en: Average sleep duration
da: Gennemsnitlig søvnlængde

en: BMI change per week
da: BMI-ændring per uge

en: BMI entry
da: BMI-registrering

en: Backend Admin
da: Backend Administrator

en: Bad Request
da: Dårlig Forespørgsel

en: Birth Date
da: Fødselsdag

en: Birth date
da: Fødselsnavn

en: Black
da: Sort

en: Body Mass Index (BMI)
da: Kropsmasseindeks (BMI)

en: Born
da: Født

en: Both breasts
da: Begge bryster

en: Bottle
da: Flaske

en: Breast milk
da: Brystmælk

en: Brown
da: Brun

en: CSRF verification failed. Request aborted.
da: CSRF verifikationen fejlede. Forespørgslen blev afbrudt.

en: Cancel
da: Annuller

en: Change
da: Bleskift

en: Change Password
da: Skift Adgangskode

en: Change amount
da: Skiftemængde

en: Changes
da: Antal Bleskift

en: Child
da: Barn

en: Child actions
da: Handlinger for Barn

en: Children
da: Børn

en: Chinese (simplified)
da: Kinesisk (forenklet)

en: Color
da: Farve

en: Contents
da: Indhold

en: Create User
da: Opret bruger

en: Danish
da: Dansk

en: Database Admin
da: Database administration

en: Date
da: Dato

en: Date can not be in the future.
da: Datoen kan ikke ligge i fremtiden.

en: Date/time can not be in the future.
da: Dato/tid kan ikke ligge i fremtiden

en: Delete
da: Slet

en: Delete %(object)s
da: Slet %(object)er

en: Delete All Inactive Timers
da: Slet Alle Inaktive Timere

en: Delete Inactive
da: Slet inaktive

en: Delete Inactive Timers
da: Slet Inaktive Timere

en: Delete User
da: Slet Bruger

en: Delete a BMI Entry
da: Slet en BMI Registrering

en: Delete a Child
da: Slet et barn

en: Delete a Diaper Change
da: Slet et bleskift

en: Delete a Feeding
da: Slet en Madning

en: Delete a Head Circumference Entry
da: Slet et Hovedmål

en: Delete a Height Entry
da: Slet en Højderegistrering

en: Delete a Note
da: Slet en Note.

en: Delete a Sleep Entry
da: Slet en søvnindtastning

en: Delete a Temperature Reading
da: Slet en Temperaturmåling

en: Delete a Tummy Time Entry
da: Slet en Mavetid registrering

en: Delete a Weight Entry
da: Slet en Vægtindtastning

en: Delete timer
da: Slet timer

en: Diaper Amounts
da: Antal Bleer

en: Diaper Change
da: Bleskift

en: Diaper Change Amounts
da: Bleskiftemængder

en: Diaper Change Types
da: Bleskifte typer

en: Diaper Changes
da: Antal Bleskift

en: Diaper Lifetimes
da: Blev Levetider

en: Diaper change amount
da: Bleskiftemængder

en: Diaper change frequency
da: Bleskift frekvens

en: Duration
da: Længde

en: Duration too long.
da: Længden er for lang.

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Edit
da: Rediger

en: End
da: Slut

en: End time
da: Sluttidspunkt

en: English
da: Engelsk

en: English (UK)
da: Engelsk (UK)

en: English (US)
da: Engelsk (US)

en: Enter your account email address in the form below. If the address is valid, you will receive instructions for resetting your password.
da: Indtast din brugers email adresse i feltet nedenunder. Hvis adressen er gyldig vil du modtage instruktioner til at nulstille din adgangskode.

en: Enter your new password in each field below.
da: Indtast din nye adgangskode i hvert felt nedenfor

[ctx: Error modal]
en: An error ocurred.
da: Der er sket en fejl

[ctx: Error modal]
en: Close
da: Luk

[ctx: Error modal]
en: Error
da: Fejl

en: Feeding
da: Madning

en: Feeding Amounts
da: Fodringsmængder

en: Feeding Durations (Average)
da: Madningslængder (gennemsnit)

en: Feeding amount
da: Madnings mængde

en: Feeding frequency
da: Madnings frekvens

en: Feeding frequency (past 2 weeks)
da: Fodringsfrekvens (sidste 2 uger)

en: Feeding frequency (past 3 days)
da: Fodringsfrekvens (sidste 3 dage)

en: Feedings
da: Madninger

en: Filters
da: Filtere

en: Finnish
da: Finsk

en: First Name
da: Fornavn

en: First name
da: Fornavn

en: Forbidden
da: Forbudt

en: Forgot Password
da: Glemt adgangskode

en: Forgot your password?
da: Glemt adgangskode?

en: Formula
da: Mælkserstatning

en: Fortified breast milk
da: Beriget modermælk

en: French
da: Fransk

en: German
da: Tysk

en: Green
da: Grøn

en: Head Circumference
da: Hovedmål

en: Head Circumference entry
da: Hovedmålsregistrering

en: Head circumference change per week
da: Ændring i hovedmål per uge

en: Height
da: Højde

en: Height change per week
da: Højdeændring per uge

en: Height entry
da: Højderegistrering

en: Hide Empty Dashboard Cards
da: Skjul tomme Dashboard-kort

en: Hide data older than
da: Skjul data ældre end

en: Home
da: Hjem

en: Hours of sleep
da: Timers søvn

en: How to Fix
da: Sådan rettes

en: If supported by browser, the dashboard will only refresh when visible, and also when receiving focus.
da: Hvis det understøttes af browseren vil dashboardet kun opdateres når det er synligt og når det får fokus.

en: If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check your spam folder.
da: Hvis du ikke modtager en email bedes du venligst kontrollere at du har indtastet den rigtige adresse og kigge i din spam-mappe.

en: Italian
da: Italiensk

en: Key
da: Nøgle

en: Language
da: Sprog

en: Last Diaper Change
da: Seneste bleskift

en: Last Feeding
da: Seneste madning

en: Last Feeding Method
da: Seneste madningsmetode

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last Pumping
da: Seneste madning

en: Last Sleep
da: Sidste Søvn

en: Last Slept
da: Senest sovet

en: Last Tummy Time
da: Seneste mavetid

en: Last name
da: Efternavn

en: Last used
da: Sidst brugt

en: Learn about and predict baby's needs without
                (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
da: Lær om og forudsig babyers behov uden 
    (<em>lige så meget</em>) gætværk, ved at bruge Baby Buddy til at holde styr på &mdash;

en: Learn about and predict baby's needs without (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
da: Lær mere om og forudse din babys behov uden (<em>så meget</em>) gætværk ved at bruge Baby Buddy til at holde øje med &mdash;

en: Left breast
da: Venstre bryst

en: Log in
da: Log ind

en: Logout
da: Log ud

en: Measurements
da: Målinger

en: Method
da: Metode

en: Milestone
da: Milepæl

en: Name
da: Navn

en: Name does not match child name.
da: Navnet stemmer ikke med barnets navn.

en: Nap
da: Lur

en: Napping
da: Sover

en: Never
da: Aldrig

en: Next
da: Næste

en: No BMI entries found.
da: Kunne ikke finde nogen bmi registreringer

en: No bmi entries found.
da: Kunne ikke finde nogen bmi registreringer

en: No children found.
da: Ingen børn fundet

en: No data yet
da: Ingen data endnu

en: No diaper changes found.
da: Ingen bleskift fundet.

en: No events
da: Ingen begivenheder

en: No feedings found.
da: Ingen madninger fundet

en: No head circumference entries found.
da: Kunne ikke finde nogen hovedmål

en: No height entries found.
da: Kunne ikke finde nogen højderegistreringer

en: No inactive timers exist.
da: Ingen inaktive timere fundet.

en: No notes found.
da: Ingen noter fundet.

en: No sleep entries found.
da: Wwit

en: No temperature entries found.
da: Ingen temperaturmålinger registreret.

en: No timer entries found.
da: Ingen timer registreringer fundet

en: No tummy time entries found.
da: Ingen Mavetids-registreringer fundet

en: No users found.
da: Ingen brugere fundet

en: No weight entries found.
da: Ingen vægtindtastning fundet.

en: None
da: Ingen

en: None yet today
da: Endnu intet i dag

en: Not enough data
da: Ikke nok data

en: Notes
da: Noter

en: Number of changes
da: Antal bleskift

en: Number of feedings
da: Antal amninger

en: Only "Bottle" method is allowed with "Formula" type.
da: Kun "Flaske" metoden er tilladt med "Mælkserstatning" typen.

en: Page Not Found
da: Siden blev ikke fundet

en: Parent fed
da: Fodret af forælder

en: Password
da: Adgangskode

en: Password Reset
da: Adgangskode nulstillet

en: Password Reset Successfully!
da: Nulstilling af adgangskode gennemført!

en: Password updated.
da: Adgangskode opdateret.

en: Past Week
da: Forrige uge

en: Permission Denied
da: Adgang nægtet

en: Picture
da: Billede

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Previous
da: Forrige

en: Quick Start Timer
da: Kvikstart Timer

en: Quick Start Timer For…
da: Kvikstart Timer til…

en: Recent Sleep
da: Seneste Søvn

en: Recently used:
da: Nyligt brugt:

en: Refresh rate
da: Opdaterings rate

en: Regenerate
da: Regenerer

en: Reports
da: Rapporter

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Email Sent
da: Nulstillings email sendt

en: Reset Password
da: Nulstil adgangskode

en: Restart timer
da: Genstart timer

en: Return to Baby Buddy
da: Tilbage til Baby Buddy

en: Right breast
da: Højre bryst

en: Self fed
da: Selvfodret

en: Server Error
da: Serverfejl

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings saved!
da: Instillinger gemt!

en: Site
da: Side

en: Sleep
da: Søvn

en: Sleep Pattern
da: Søvnmønster

en: Sleep Totals
da: Søvn totaler

en: Sleep entry
da: Søvnindtastning

en: Solid food
da: Fast føde

en: Source Code
da: Kildekode

en: Spanish
da: Spansk

en: Staff
da: Personale

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: Start time must come before end time.
da: Startdato skal komme før slutdato.

en: Started
da: Startet

en: Started by %(instance.user)s at %(start)s
da: Startet af %(instance.user)s at %(start)s

en: Statistics
da: Statistik

en: Submit
da: Tilføj

en: Swedish
da: Svensk

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature reading
da: Temperaturmåling

en: There is no enough data to generate this report.
da: Der er ikke nok data til at generere denne rapport.

en: There is not enough data to generate this report.
da: Der er ikke nok data til at generere denne rapport.

en: This setting controls which data will be shown in the dashboard.
da: Denne indstilling styrer, hvilke data der vises i dashboardet.

en: This setting will only be used when a browser does not support refresh on focus.
da: Denne indstilling vil kun blive brugt når en browser ikke understøtter opdatering på fokusering.

en: Time
da: Tid

en: Time between changes (hours)
da: Tid mellem bleskift (timer)

en: Time of day
da: Tidspunkt

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Timer actions
da: Timer handlinger

en: Timezone
da: Tidszone

en: To confirm this action. Type the full name of the child below.
da: For at fuldende denne handling. Tast det fulde navn på barnet forneden.

en: Today
da: I dag

en: Today's Feeding
da: Dagens fodring

en: Today's Naps
da: Lure i dag

en: Today's Sleep
da: Søvn i dag

en: Today's Tummy Time
da: Mavetid i dag

en: Total duration
da: Samlet længde

en: Total feeding amount
da: Total fodringsmængde

en: Total feedings
da: Totalt antal amninger

en: Total sleep
da: Total søvn

en: Tummy Time
da: Mavetid

en: Tummy Time Durations (Sum)
da: Mavetid (Total)

en: Tummy Time entry
da: Mavetid indtastning

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Update
da: Opdater

en: Update a Diaper Change
da: Opdater et bleskift

en: Update a Feeding
da: Opdater en madning

en: Update a Note
da: Opdater en Note

en: Update a Sleep Entry
da: Opdater en søvnindtastning

en: Update a Tummy Time Entry
da: Opdater en Mavetid registrering

en: User
da: Bruger

en: User %(username)s added!
da: Bruger %(username)s tilføjet!

en: User %(username)s updated.
da: Bruger %(username)s opdateret.

en: User API key regenerated.
da: Bruger API nøgle regenereret.

en: User Profile
da: Brugerprofil

en: User Settings
da: Bruger indstillinger

en: User {user} deleted.
da: Bruger {user} slettet.

en: Users
da: Brugere

en: View Timers
da: Vis Timere

en: We've emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
da: Vi har emailet dig instrukser om hvordan du indstiller din adgangskode, hvis der er tilknyttet en konto til den indtastede email. Du burde modtage  dem snarest.

en: Weight
da: Vægt

en: Weight change per week
da: Vægtændring pr. uge

en: Weight entry
da: Vægtindtastning

en: Welcome to Baby Buddy!
da: Velkommen til Baby Buddy!

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: Wet
da: Våd

en: Wet and/or solid is required.
da: Våd og/eller solid er påkrævet.

en: Yellow
da: Gul

en: You do not have permission to access this resource.
            Contact a site administrator for assistance.
da: Du har ikke adgang til denne ressource. Kontakt administratoreren for hjælp.

en: You do not have permission to access this resource. Contact a site administrator for assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå denne ressource. Kontakt en administrator for assistance.

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
da: Din adgangskode er blevet indstillet. Du kan nu fortsætte med at logge ind.

en: disabled
da: slået fra

en: most recent
da: nyligste

en: show all data
da: vis al data

en: solid
da: fast

en: today
da: I dag

en: wet
da: Våd

en: yesterday
da: I går

en: {user}'s Settings
da: {user}'s indstillinger
