Baby Buddy - en to tr translation catalogue (251 entries)

en: %(child)s fell asleep.
tr: %(child)s uyudu.

en: %(child)s finished feeding.
tr: %(child)s beslenmesi bitti.

en: %(child)s finished tummy time.
tr: %(child)s karın üstü zamanı bitti.

en: %(child)s had a diaper change.
tr: %(child)s bez değiştirildi.

en: %(child)s started feeding.
tr: %(child)s beslenmeye başladı.

en: %(child)s started tummy time!
tr: %(child)s karın üstü zamanı başladı!

en: %(child)s woke up.
tr: %(child)s uyandı

en: %(count)s active timer%(plural)s
tr: %(count)s etkin zamanlayıcı

en: %(count)s nap%(plural)s
tr: %(count)s kısa uyku

en: %(count)s sleep entries
tr: %(count)s uygu girdileri

en: %(duration)s at %(end)s
tr: %(end)s de %(duration)s

en: %(first_name)s %(last_name)s added!
tr: %(first_name)s %(last_name)s eklendi!

en: %(key)s days ago
tr: %(key)s gün önce

en: %(model)s entry added!
tr: %(model)s girdisi eklendi!

en: %(model)s entry for %(child)s added!
tr: %(child) için %(model)s girdisi eklendi!

en: %(model)s entry for %(child)s updated.
tr: %(child) için %(model)s girdisi güncellendi.

en: %(model)s entry updated.
tr: %(model)s girdisi güncellendi.

en: %(since)s ago (%(time)s)
tr: %(since)s önce (%(time)s)

en: %(time)s ago
tr: %(time)s önce

en: %(timer)s created by %(object.user)s
tr: %(timer)s %(object.user)s tarafından oluşturuldu

en: %(timer)s stopped.
tr: %(timer)s durdu.

en: 1 min.
tr: 1 dk.

en: 10 min.
tr: 10 dk.

en: 15 min.
tr: 15 dk.

en: 2 min.
tr: 2 dk.

en: 3 min.
tr: 3 dk.

en: 30 min.
tr: 30 dk.

en: 4 min.
tr: 4 dk.

en: 5 min.
tr: 5 dk.

en: <b>Average Feeding Durations</b>
tr: <b>Ortalama Beslenme Süreleri</b>

en: <b>Diaper Change Types</b>
tr: <b>Bez Değişim Tipleri</b>

en: <b>Diaper Lifetimes</b>
tr: <b>Bez Ömürleri</b>

en: <b>Sleep Pattern</b>
tr: <b>Uyku Deseni</b>

en: <b>Sleep Totals</b>
tr: <b>Uyku Toplamları</b>

en: <b>Weight</b>
tr: <b>Ağırlık</b>

en: <h1>Are you sure you want to delete <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>
tr: <h1>Silmek istediğinizden emin misiniz <span class="text-info">%(object)s</span>?</h1>

en: <h1>Update <span class="text-info">%(object)s</span></h1>
tr: <h1>Gücelle <span class="text-info">%(object)s</span></h1>

en: <p class="mb-0"><strong>Oh snap!</strong> The
                    two passwords did not match. Please try again.</p>
tr: <p class="mb-0"><strong>Hay Aksi!</strong> Şifreler uyuşmuyor. Lütfen tekrar deneyiniz.</p>

en: <p class="mb-0">Enter your account email address in the
            form below. If the address is valid, you will receive instructions for
            resetting your password.</p>
tr: <p class="mb-0">Eposta adresinizi aşağıdaki forma giriniz. Eposta adresi doğruysa şifrenizi sıfırmalak için talimatlar gönderilecek.</p>

en: <p>We've emailed you instructions for setting your
                password, if an account exists with the email you entered. You
                should receive them shortly.</p>
            <p class="mb-0">If you don't receive an email, please make sure you've
                entered the address you registered with, and check your spam
                folder.</p>
tr: <p>Eğer girdiğiniz eposta ile kayıtlı kullanıcı varsa şifrenizi yeniden oluşturmak için talimatları epostanıza gönderdik. Kısa süre sonra size ulaşacak.</p>
    <p class="mb-0">Eğer eposta size ulaşmazsa lütfen girdiğiniz eposta adresinizin doğru olduğuna emin olun ve epostanızdaki spam klasörünü kontrol ediniz.</p>

en: <strong>Error:</strong> %(error)s
tr: <strong>Hata:</strong> %(error)s

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
tr: <strong>Hata:</strong> Bazı alanlarda hata var. Detaylar için aşağıya bakınız.

en: <strong>Error:</strong> Some fields have errors. See below for details.
tr: <strong>Hata:</strong> Bazı alanlarda hata var. Detaylar için aşağıya bakınız.

en: API Browser
tr: API Görüntüleyici

en: Actions
tr: Eylemler

en: Active
tr: Etkin

en: Active Timers
tr: Etkin Zamanlayıcılar

en: Activities
tr: Faaliyetler

en: Add
tr: Ekle

en: Add a Change
tr: Değişiklik ekle

en: Add a Child
tr: Çocuk Ekle

en: Add a Diaper Change
tr: Bez Değişikliğini Ekle

en: Add a Feeding
tr: Beslenme ekle

en: Add a Note
tr: Not Ekle

en: Add a Sleep Entry
tr: Uyku Girdisi Ekle

en: Add a Tummy Time Entry
tr: Karın Üstü Zamanı Girdisi Ekle

en: Add a Weight Entry
tr: Ağırlık Girdisi Ekle

en: Age
tr: Yaş

en: Amount
tr: Miktar

en: Amt.
tr: Mkt.

en: Another entry intersects the specified time period.
tr: Birbaşka girdi belirlenen zaman aralığı ile kesişiyor.

en: As the amount of entries grows, Baby Buddy will help
                parents and caregivers to identify small patterns in baby's habits
                using the dashboard and graphs. Baby Buddy is mobile-friendly and
                uses a dark theme to help weary moms and dads with 2AM feedings and
                changings. To get started, just click the button below to add your
                first (or second, third, etc.) child!
tr: Girdiler arttıkça Baby Buddy ailelere bebeklerin alışkanlıkları hakkında kontrol paneli ve grafikler ile fikir verir. Baby Buddy mobil dostudur ve yorgun anne babaların gece 2'de yapacakları beslenmeler ve bez değişiklikleri için kotu temayı kullanır. Başlamak için yalnızca aşağıdaki butonu tıklayınız ve ilk (veya ikinci, üçüncü, vs.) çocuğunuzu ekleyiniz!

en: Average Feeding Durations
tr: Ortalama Beslenme Süreleri

en: Average awake duration
tr: Ortalama uyanıklık süresi

en: Average duration
tr: Ortalama süre

en: Average duration (minutes)
tr: Ortalama süre (dakika)

en: Average nap duration
tr: Ortalama kısa uyku süresi

en: Average naps per day
tr: Ortalama günlük kısa uyku

en: Average sleep duration
tr: Ortalama uyku süresi

en: Birth Date
tr: Doğum Tarihi

en: Birth date
tr: Doğum Tarihi

en: Black
tr: Siyah

en: Born
tr: Doğdu

en: Both breasts
tr: Her iki göğüs

en: Bottle
tr: Şişe

en: Breast milk
tr: Anne sütü

en: Brown
tr: Kahverengi

en: Cancel
tr: İptal

en: Change
tr: Değişim

en: Change Password
tr: Şifre Değiştir

en: Changes
tr: Değişimler

en: Chat / Support
tr: Sohbet / Destek

en: Child
tr: Çocuk

en: Child actions
tr: Çocuk eylemleri

en: Children
tr: Çocuklar

en: Color
tr: Renk

en: Create User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Dashboard
tr: Kontrol Paneli

en: Date
tr: Tarih

en: Date can not be in the future.
tr: Tarih gelecek bir zaman olamaz.

en: Date/time can not be in the future.
tr: Tarih/zaman gelecek zaman olamaz.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete %(object)s
tr: Sil %(object)s

en: Delete User
tr: Kullanıcı Sil

en: Delete a Child
tr: Çocuk Sil

en: Delete a Diaper Change
tr: Bez Değişikliğini Sil

en: Delete a Feeding
tr: Beslenme ekle

en: Delete a Note
tr: Not Sil

en: Delete a Sleep Entry
tr: Uyku Girdisi Sil

en: Delete a Tummy Time Entry
tr: Karın Üstü Uyku Girdisi Sil

en: Delete a Weight Entry
tr: Ağırlık Girdisi Sil

en: Diaper Change
tr: Bez Değişimi

en: Diaper Change Types
tr: Bez Değişim Tipleri

en: Diaper Changes
tr: Bez Değişiklikleri

en: Diaper Lifetimes
tr: Bez Ömrü

en: Diaper change frequency
tr: Bez değişim sıklığı

en: Duration
tr: Süre

en: Duration too long.
tr: Süre çok uzun.

en: Email
tr: Eposta

en: End
tr: Bitir

en: End time
tr: Bitiş zamanı

en: English
tr: İngilizce

en: Enter your new password in each field below.
tr: Yeni şifrenizi her iki alana giriniz.

en: Feeding
tr: Beslenme

en: Feeding Durations (Average)
tr: Beslenme Süreleri (Ortalama)

en: Feeding frequency
tr: Beslenme sıklığı

en: Feedings
tr: Beslenmeler

en: Filter
tr: Filtre

en: Filters
tr: Filtreler

en: First Name
tr: Ad

en: First name
tr: Ad

en: Forgot Password
tr: Şifremi Unuttum

en: Forgot your password?
tr: Şifremi Unuttum

en: Formula
tr: Formül

en: French
tr: Fransızca

en: Green
tr: Yeşil

en: Home
tr: Ev

en: Hours of sleep
tr: Uyku Saatleri

en: Key
tr: Anahtar

en: Language
tr: Dil

en: Last Diaper Change
tr: En Son Bez Değişikliği

en: Last Feeding
tr: Son Beslenme

en: Last Feeding Method
tr: Son Beslenme Metodu

en: Last Name
tr: Soyad

en: Last Slept
tr: Son Uyku

en: Last Tummy Time
tr: En Son Karın Üstü Zamanı

en: Last name
tr: Soyad

en: Learn about and predict baby's needs without
                (<em>as much</em>) guess work by using Baby Buddy to track &mdash;
tr: Baby Buddy ile takip ederek tahmin etmeye
                (<em>çok</em>) gerek kalmadan bebeğin ihtiyaçlarını öğren &mdash;

en: Left breast
tr: Sol göğüs

en: Log in
tr: Giriş Yap

en: Login
tr: Giriş

en: Logout
tr: Çıkış

en: Method
tr: Metod

en: Milestone
tr: Dönüm noktası

en: Name
tr: İsim

en: Name does not match child name.
tr: İsim çocuk ismiyle eşleşmiyor.

en: Nap
tr: Kısa uyku

en: Never
tr: Asla

en: Next
tr: Sonraki

en: No children found.
tr: Çocuk bulunamadı.

en: No diaper changes found.
tr: Bez değişikliği bulunamadı

en: No feedings found.
tr: Beslenme bulunamadı

en: No notes found.
tr: Not bulunamadı

en: No sleep entries found.
tr: Uyku girdisi bulunamadı

en: No timer entries found.
tr: Zamanlayıcı girdisi bulunamadı

en: No tummy time entries found.
tr: Karın Üstü Zamanı Girdisi bulunamadı.

en: No users found.
tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: No weight entries found.
tr: Ağırlık girdisi bulunamadı.

en: None
tr: Hiç

en: None yet today
tr: Bugün Henüz Yok

en: Not enough data
tr: Yeterli veri yok

en: Note
tr: Not

en: Notes
tr: Notlar

en: Number of changes
tr: Değişik sayıları

en: Number of feedings
tr: Beslenme sayısı

en: Only "Bottle" method is allowed with "Formula" type.
tr: "Formül" tipiyle yalnızca "Şişe" metodu kullanılabilir

en: Password
tr: Şifre

en: Password Reset
tr: Şifre Sıfırlama

en: Password Reset Successfully!
tr: Şifre Başarıyla Sıfırlandı

en: Password updated.
tr: Şifre güncellendi.

en: Past Week
tr: Geçen Hafta

en: Permission Denied
tr: Erişim Engellendi

en: Picture
tr: Resim

en: Previous
tr: Önceki

en: Quick Start Timer
tr: Hızı Zamanlayıcı Başlat

en: Refresh rate
tr: Yenileme hızı

en: Regenerate
tr: Yeniden Oluştur

en: Reports
tr: Raporlar

en: Reset
tr: Yeniden Başlat

en: Reset Email Sent
tr: Sıfırlama Epostası Gönderildi

en: Reset Password
tr: Şifre Sıfırla

en: Right breast
tr: Sağ göğüs

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings saved!
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Sleep
tr: Uyku

en: Sleep Pattern
tr: Uyku Deseni

en: Sleep Totals
tr: Toplam Uyku

en: Sleep entry
tr: Uyku Girişi

en: Solid
tr: Kuru

en: Source Code
tr: Kaynak Kod

en: Staff
tr: Ekip

en: Start
tr: Başla

en: Start Timer
tr: Zamanlayıcı Başlat

en: Start time
tr: Başlangıç zamanı

en: Start time must come before end time.
tr: Başkangıç zamanı bitiş zamanından önce olmalı.

en: Started
tr: Başladı

en: Started by %(instance.user)s at %(start)s
tr: %(instance.user)s tarafından %(start)s da başlatıldı

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Stopped
tr: Durdu

en: Submit
tr: Gönder

en: Support
tr: Destek

en: There is no enough data to generate this report.
tr: Raporu oluşturmak için yeterli veri yok.

en: This setting will only be used when a browser does not support refresh on focus.
tr: Bu ayar yalnızca odaklanmada yenilenmeyi desteklemeyen tarayıcıda kullanılır.

en: Time
tr: Zaman

en: Time between changes (hours)
tr: Değişimler arası zaman (saat)

en: Time of day
tr: Günün zamanı

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Timer #{id}
tr: Zamallayıcı #{id}

en: Timer actions
tr: Zamanlayıcı eylemleri

en: Timers
tr: Zamallayıcılar

en: To confirm this action. Type the full name of the child below.
tr: İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki çocuğun tüm ismini yazınız.

en: Today's Naps
tr: Bugünkü Kısa Uykular

en: Today's Sleep
tr: Bugünkü Uyku

en: Today's Tummy Time
tr: Bugünkü Karın Üstü Zamanı

en: Total
tr: Toplam

en: Total feedings
tr: Toplam beslenmeler

en: Total sleep
tr: Toplam Uyku

en: Tummy Time
tr: Karın üstü zamanı

en: Tummy Time entry
tr: Karın Üstü Zaman Girişi

en: Type
tr: Tip

en: Update
tr: Güncelle

en: Update a Diaper Change
tr: Bez Değişikliğini Güncelle

en: Update a Feeding
tr: Beslenme güncelle

en: Update a Note
tr: Not Güncelle

en: Update a Sleep Entry
tr: Uyku Girdisi Güncelle

en: Update a Tummy Time Entry
tr: Karın Üstü Uyku Girdisi Güncelle

en: User
tr: Kullanıcı

en: User %(username)s added!
tr: Kullanıcı %(username)s eklendi!

en: User %(username)s updated.
tr: Kullanıcı %(username)s güncellendi.

en: User API key regenerated.
tr: Kullanıcı API anahtarı yeniden oluşturuldu.

en: User Profile
tr: Kullanıcı Profili

en: User Settings
tr: Kullanıcı Ayarları

en: User {user} deleted.
tr: Kullanıcı {user} silindi.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: View Timers
tr: Zamanlayıcıları İzle

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Weight change per week
tr: Haftalık ağırlık değişimi

en: Weight entry
tr: Ağırlık girdisi

en: Welcome to Baby Buddy!
tr: Baby Buddy'e Hoşgeldiniz!

en: Welcome!
tr: Hoşgeldiniz!

en: Wet
tr: Islak

en: Wet and/or solid is required.
tr: Islak ve/veya kuru gereklidir.

en: Yellow
tr: Sarı

en: You do not have permission to access this resource.
            Contact a site administrator for assistance.
tr: Bu kaynağa erişmek için izniniz yoktur.
    Yardım için website yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Your password has been set. You may go ahead and log in now.
tr: Şifreniz tanımlandı. Devam edip giriş yapabilirsiniz.

en: disabled
tr: pasif

en: solid
tr: kuru

en: today
tr: bugün

en: wet
tr: ıslak

en: yesterday
tr: dün

en: {user}'s Settings
tr: {user}'nın Ayarları
